Jus aOrange Voor ziekte en werkloosheid steeds meer geld C. Bij de Vaate en M. C. Doeleman gekozen wethouders Weer Turkse opmars DE ZIERIKZEESCHE COURANT fles 0,68 liter Schoolkrant tegen roken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Doiulenlag 5 september 1971 131ste jaargang Nr. 21550 It ZEEL>J WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) In dit nummer: Wethoudersverkiezingen in regio Minachting voor anderen, is voedsel voor eigenwaan. Browne Hier en daar zware zorgen ZOÓOI5 NICOSIA, 5-9. Turkse troepen hebben in de nacht van woensdag op donderdag de Turks-Cypricse En clave Liminitis aan de westkust van het eiland bezet, zo is uit Turkse bron in Nicosia vernomen. De Tur ken zouden ook hun stellingen heb ben verschoven tot het Turks-Cypri sche Kokkina. De twee dorpen, waarin -respectievelijk 1.500 en 2.500 mensen wonen, lagen tot dusver als een enclave in gebied dat door de Griekscyprische autoriteiten wordt gecontroleerd. UTRECHT, 4-9. Het staat nu wel vast dat 1974 voor de meeste van de 26 bedrijfsverenigingen opnieuw een recordjaar gaat worden. Het aantal ziekmeldingen neemt nog steeds toe, evenals het aantal WAO-geval- len. De wachtgeld- en werkloosheidsfondsen zullen ook meer geld kwijt zijn dan voorgaande jaren. Maar de verontrustende staging van de sociale verzekeringsuitkeringen, die de bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten (Detam) en So ciaal Fonds Bouwnijverheid hebben gesignaleerd, blijkt niet representatief voor alle bedrijfsverenigingen. Zo is gebleken uit een steekproef van het A.N.P. Wat wel zorgen baart is het on rustbarend toenemende aantal WAO. -gevallen. Deze verzekering wordt zo langzamerhand de belangrijkste „slokop" van de bedrijfsverenigingen Tot '7 juni jl. keerde het Gak aan WAO-geld een bedrag uit van f 1,3 mld oftewel 23,3 pot meer dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Ook de agrarische sociale fondsen signaleren een verdere stijging van hèt aantal WAO-gevallen: dit jaar weer 10 procent meer, terwijl de uit keringen met 22 pet zijn gestegen. Overigens is men 'b'ij deze bedrijfs- vex-eniging minder somber gestemd dan bijv. bij de Detam: het ziekteri sico neemt niet toe. De werkloosheid is sinds 1972 stabiel en het aantal uitkeringsdagen daalt als sinds 1971, ook dit jaar weer. HELSINKI. Het bezoek van het Kon. paar aan Finland. Op het vliegveld van Helsinki werden koningin Julia na en prins Bernhard begroet door hun gastheer de (toen jarige) presi dent Kekkonen. WASHINGTON. Dc Verenigde Staten en Oost-Duitsland hebben woensdag officieel diplomatieke be trekkingen aangeknoopt en hebben besloten over te gaan tot bet uitwis selen van ambassadeurs. Hierdoor is een einde gekomen aan een periode van 29 jaar koudc-oorlogssfeer. Het blijkt dat alleen de wachtgeidfondsen in de bouw en textiel met een b(jna lege of al lege kas zitten. Zij zullen binnenkort een beroep moeten doen op het Algemeen Werkloosheids Fonds, dat tot taak heeft bjj te sprin gen als fondsen van bedrijfsverenigingen zjjn uitgeput. Het A.W.F. heeft f 1,3 miljard bjj elkaar gespaard, maar dat geld is niet meteen beschikbaar, omdat het grotendeels is belegd in onroerend goed of besteed aan onderhand se leningen. Uit cijfers van het Gak (admini strateur voor 15 bedrijfsverenigingen oftewel ruim 60 pet van de verzeke- ringsplichtige werknemers in ons land) blijkt, dat het aantal ziekmel dingen in de eerste helft van dit jaar met rond 12 pet is toegenomen tot 1.213.091. W erklooslieids- meldingen Het aantal werkloosheidsmeldin gen nam toe met 3,8 pet. (tot 76.621). Verkorte werktijd gold voor 23.236 werknemers (een toeneming met 237 pet). De vei-koi'te werktijd (met na me in de sectoren hout, steen, me taal- eh elektrotechnisch bedrijf, metaalnijverheid, chemie, vervoer en horeca) had een forse piek in het voorjaar (tengevolge van de oliecri sis), maar loopt nu weer terug. Bij de Gak-bedrijfsverenigingen is overigens „geen wolkje aan de lucht", zoals met name bij de wacht geldfondsen in de bouw en textiel wel het geval is. Er is nog voldoen de geld voor de uitkeringen beschik baar. Vorig jaar leverde de werk loosheid voor het Gak zelfs weinig pi-oblemen op: het aantal gevallen nam met 24 pet af, het aantal uit keringsdagen vermindei-de met 25 pet en het uitgekeerde bedrag was 14 pet lager dan in 1972. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van landbouw heeft woensdag bekendgemaakt, dat het een groep deskundigen uit de Sow- jet-Unie heeft teruggeroepen in ver band met reisbeperkingen. ZIERIKZEE. Een puzzeltocht van Zierikzees' achterkant zou de moeite waard zijn. Men stuit dan ook op dit onbekende hoekje: de achterzijde van het huis „Rodenborg", thans ho tel „Mondragon". Ooit gezien tevo ren; wij niet (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot vrijdagavond: Buien, maar ook zon Eerst nog regen, morgen overdag wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige zuidwestelijke wind; min.-tempera- turen ongeveer 12, maxima morgen circa 18 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-tempei*aturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 sept. Zon op 5.59, onder 19.17 Maan op 20.33, onder 11.19 Laatste kwartier: 9 sept. (13.01) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 6 sept. 5.38 17.50 11.05 23.30 Doodtij: 11 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front dat donderdag op de meeste plaatsen in ons land ge ruime tijd regen bracht, vormt dc scheiding tussen zeer vochtige lucht van subtropische ooi-sprong en kou dere lucht uit noordelijker breedten. Het ziet er naar uit, dat de zachte lucht in onze omgeving het veld zal moeten ruimen. Voor vrijdag wordt daarom een buiïg weertype ver wacht, waarbij echter ook de zon meer kansen krijgt. Het eerder ge noemde front bracht niet alleen bij ons langdurige regenval. Grote hoe veelheden zijn er ook gevallen in Zuid-Engeland. Plaatselijk viel er in de nacht van woensdag op donder dag bijna veertig millimeter regen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie DEN HAAG, 4-9. Met een nieuw aanplakbiljet worden de komende dagen 600.000 exemplaren verspreid van de schoolkrant tegen het roken. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankei-besti-ijding heeft de ze speciale krant voor de school jeugd samengesteld en uitgegeven, omdat niet meer voldaan kan wor den aan de vezoekèn van akiWleidor dr. L. Meinsma om in lessen op school de jeugd over het rookpro bleem in te lichten. Zierikzee: vijf nieuwe leden De ziektewet gaat het Gak dit jaar weer meer geld kosten, maar de stij ging van het aantal uitkeringsda gen met 6,2 pet in de eerste vier maanden van dit jaar stemt overeen met de „landelijke trend". LOEANDA. Volgens in Loeanda, de hoofdstad van Angola, ontvan gen berichten, verlaten velen in An gola, die de onafhankelijkheid van het land vrezen, deze Westafrikaan- se kolonie van Portugal om naar het moederland terug te keren. ZIERÜCZEE, 3-9. De lieren C. Bij de Vaate en M. C. Doeleman werden op de dinsdagavond in de trouwzaal (er was een volle tribune) gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester Tli. H. de Meester, gekozen als wethouders. De heer B(j de Vaate werd met algemene stemmen gekozen; de heer Doeleman kreeg negen van de dertien stemmen. De P.v.d.A. stemde tegen zijn kandidatuur. De vier stemmen werden uitgebacht op de aftredende wethouder de heer H. Asma. Verder vond de beëdiging plaats van de raads leden. De raad kreeg v(jf nieuwe raadsleden, t.w. de heren M. F. Deurloo (P.C.F.) J. Koopman (P.v.d.A.), P. de Rijke (P.C.F.), J. W. Roskam (V.V.D.) en A. K. W. Verschelling (P.v.d.A.). In handen van de voorzitter legden de leden de vereiste eden af. De heren Groen, Verschellïng en Koopman legden de ver eiste geloften af. Aan de verkiezing van de wethou ders ging een stemverklaring vooraf van de heren Gixien (P.v.d.A.) en Den Boer (P.C.F.)De heer Groen gaf zelfs een uitvoerige toelichting en verantwoording, waardoor zijn stemverklaring moeilijk meer als een verrassing kon komen. De heer Groen gaf uiting aan zijn spijt, dat aan een 20-jarige periode van samenwerking met de P.C.F. een einde is gekomen, hetgeen betekent dat de P.C.F.-fraktie de kandidatuur van een V.V.D.-wethouder steunt. Daardoor wordt de grootste politieke partij van Zierikzee buiten het colle ge gehouden. De P.v.d.A.-fraktie vraagt zich af, waarom de P.C.F.- leden, die een afspiegelingscollege wensen en tegen polarisatie zijn, zich hieraan nu juist bezondigen. De P.v.d.A.-fraktie had er nog begrip voor gehad als in het verleden de verstandhouding tussen de wethou ders en tussen de frakties niet goed zou zijn geweest, maar daai*van is niets gebleken. Om gesprek De P.v.d.A.-fraktie had graag een gesprek gehad, maar - hoewel ge wild - is zo'n gesprek er niet ge weest en daarom deed heit vreemd aan, dat een P.C.F.lid verklaarde, dat praten geen zin had. De heer Groen gaf hierna een uitvoerige uit eenzetting over de gang van zaken, stipulerend dat er mogelijkheden zijn geweest tot pi-ogrammavei-gelij- king. Over het P.v.d.A.-pj•ogramma was best te praten geweest, maar de P.C.F. bleek niet over een gemeen teprogramma te beschikken. Wel werd van P.C.F.-zijde ge-informeerd naar de hoedanigheid van de open baarheid der P.v.d.A.-fraktie en de opstelling van de nieuwe leden te genover het P.v.d.A.-program. De P.C.F. 'voelde niets voor een gesprek tussen de gezamenlijke partners. Een „follow up" van een gevoerd ge sprek resulteerde in de mededeling dat noch P.C.F. noch K.V.P. een P.v.d.A.-wethouder wensten. De heer Groen onderstreepte de bereidheid tot een gesprek, maar de P.C.F. wil de niet „omdat de liefde voor de V.V.D. kennelijk groot was". - Geen werknemer Onbegrijpelijk vond de heer Groen het dat geen enkele werknemer in de P.C.F. is opgenomen. Hij dacht dat daar de oorzaak lag voor de V.V.D. - voorkeur. Als stok om de hond te slaan werd het argument gebruikt dat een P.v.d.A.-wethouder teveel aan het px-ogramma gebonden zou zijn en de „achterban" te veel invloed op het beleid zou hebben. Ook de openbare fraktievei'gaderin- gen waren de P.C.F. een doorn in het oog. Een achterban echter is no dig. Wethouder en raadsleden dienen daar rekening mee te houden, maar het doet niet af aan de persoonlijke verantwoordelijkheid. De burgers verder hebben recht op informatie en inspraak, en dat moet ook ïn een fraktievergadering kunnen. „We zien wat er gebeurt als een fraktie zelf, zonder andei*en te raad plegen een ruil pleegt van P.v.d.A.- mejt een V.V.D.-wethouder". Voor de vei-kiezingen is er in ieder geval nooit over gerept. Positieve benadering De heer Gi*oen zegde nog toe op positieve wijze te zullen medewer ken aan de ontwikkeling van de ge meente, met het progi-amma als richtlijn. Bij het college zal worden aangedrongen op het houden van „hearings". In zijn stemverklaring deelde de heer Gi*oen mede te menen dat de P.C.F. een wethouderszetel toekomt. Problemen met de heer Bij de Vaate zijn er niet, zodat, de frak tie de stem uitbrengt op de heer Bij de Vaate. Hetzelfde geldt niet voor de V.V.D.-kandidaat - gepousseerd door de heer Becu - de heer Doele man. Met de burgemeester vindt de fraktie de V.V.D. voldoende verte genwoordigd in het college. De heer Asma deed zijn werk goed en daar om kiest de P.v.d.A. hem als kandi daat, temeer daar de leeftijd van de heer Doeleman een rol speelt. Het is wel moedig, maar mogelijk niet verstandig". Stemverklaring P.C.F. Namens de P.C.F. herrinerde de heer Den Boer aan gemaakte af spraken bij het aftreden van mr. K. A. Keuning tussen P.C.F. en V.V.D. Eventuele afspraken zouden gelden voor een termijn, gelijk aan de zit tingsperiode van de raad. Na uitvoe rig beraad is afgezien van voortzet ting der afspraken, gezien de duide lijk gewijzigde opstelling van de P.v.d.A. Hij doelde daarbij op ge bondenheid tussen fraktie en wet houder en aan de meningsvorming in de fraktie en afdeling. Er moet voor een goed college—beleid ruimte zijn voor compromissen, maar de (Vervolg pag. 5) I t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1