deed het goed, Jeugdraad maar moest stoppen Gemeentemuseum boekt tienduizendste bezoeker Oosteriand spoot rioleringen door Plannen aanpassing oude gemeentehaven Bruinisse zijn weer onzeker geworden Tinoecfuo 3 STREEKNIEUWS Verton's Schoenen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag; 3 september 1974 Nr. 21549 Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 30-8. De agenda van de gemeente Brui nisse op vrijdagavond j.l. werd door de raad in (nog) oude samenstelling vlot afgewerkt. Bij het punt „Ingekomen stukken" was een brief van de Jeugdraad te Bruinisse, met de mededeling, dat door liet werk van de Jeugdraad nieuwe „stukken" jeugdwerk zouden ontstaan waaraan anderen niet Jeugdraadsleden zouden willen meewerken. Ook de jeugd van Bruinisse, aldus het stuk. met name de oudere bleek voornamelijk consumptief ingesteld. Met andere woorden verzorg het maar voor ons, dan zullen wjj wel zien of het ons aan staat." Van een positieve, C.q. konstruktieve medewerking was slechts bij _enkelen sprake. Dit alles was voor de nog aktief bü de jeugdraad betrokken leden de reden geweest, de jeugdraad op te heffen met ingang van 22 augustus 1974. In het schrijven dankten zy de gemeenteraad voor de financiële steun, die zy hadden mogen ondervinden. Voor de heer Groeneveld was dit stuk aanleiding om de Jeugdraad een pluim op de hoed "te steken. De Jeugdraad heeft in de vier jaar van haar bestaan een lange lijst van werkzaamheden, opgesteld en uitge voerd ten bate van de jeugd, die dit blijkbaar niet voldoende heeft ge waardeerd. Zonder de anderen te kort te doen, wilde hij toch wel de naam van de heer D. J. Vleugel noe men. Burgemeester Hokken onder streepte namens de gehele raad dat hij zich bij de woorden van de heer Groeneveld volkomen aansloot. Grondzaken Verkoop van grond aan de heren Aart Maaskant en Joh. de Waal- Otte voor het symbolische bedrag van f 1,- (een deel van een nietmeer gebruikt brandpad achter hun wo ningen was een hamerstuk, evenals de aankoop van 455 ca grond van John. Bal (Nieuwstr.) en 345 ca van mevrouw Bastiaanse-Bal te Zierik- zee. Bij de pachtontbinding en de scha devergoeding aan de heer D. Kik te Bruinisse, kwamen wat stekelighe den los aan het adres van wethou der Jumelet, maar aan de vlotheid van behandeling deed dit geen af breuk. De heer M. J. van de Velde, die informeerde naar de dubbele schadeloosstelling, die de heer Kik krijgt, namelijk eerst een schade loosstelling en daarna een stuk grond om niet, werd geantwoord, dat dit niet anders kan omdat een bestem mingsplan ontbreekt. Ook wethou der Jumelet had zich aanvankelijk daaraan gestoten. Het pand Kerkplein 12 zal worden gesloopt, door de heer Joh. Gil jam voor een bedrag van f 2262,- Tegen Statutenwijziging van het weekendwoningen park bestond geen bezwaar evenmin tegen de aan schaffing van leermiddelen door bei de scholen, f 4767.60 voor de Bijzon dere en f 4650,83 voor de Openbare Basisschool. De schare kleuterleidsters, die geen baan kan krijgen, omdat er in Nederland steeds minder kindertjes geboren worden, was voor de ge meenteraad van Bruinisse geen aan leiding om „neente zeggen tegen de aanvraag voor een derde lokaal voor de kleuterschool. Het aantal leerlingen neemt, dat toont het be stuur glashelder aan, steeds toe, de inspecteur van het kleuteronderwijs staat er achter en de leden van de raad volgden het advies van B en W om een krediet van plm. f 96.000,- beschikbaar te stellen voor een derde (nood) lokaliteit werd con amore op gevolgd. Punt 11 ging over een stukje grond bij Peuterschool en Kleuterschool, maar nu is het de school die moet betalen en de gemeentekas waarin de bruikleen som wordt gestort. Ook het krediet waardoor de krui sing Oudestraat-Havendijk zal wor den verbeterd, kreeg een gunstig onthaal, de 3e wijziging Leges ver- dering werd goedgekeurd, zij kan SCHOUW EN-DU IV EL AND. De uienoogst is nog in volle gang. Vol automatisch worden de uien uitge daan en opgeladen. (Foto: Zierik/eesche Nieuwsbode) alleen maar voordelen voor de ge meente opleveren. Het krediet voor de openbare werken in bestem- minsplan West III. werd goedge keurd, maar de raad hield het been stijf, toen het ging om honden aan de lijn te houden. Geen houden aan de lijn Hondenliefhebber de heer M. Ver- Adverlentxe NUTSSPAARBANK uw ideale gezinshank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 10 RENTE BURGH - HAAMSTEDE J uHanastraat Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uui\ ZIERIKZEE Filmvoorstelling Op zaterdag 7, zondag 8 en dins dag 10 september wordt in de Con certzaal het bekende kassucces „Die knotsgekke kerels in hut! vliegende kratten" vertoond. De krantenmagnaat Lord Rawns- ley is gezegend met een mooie doch ter. Patricia genaamd. Het meisje heeft omgang met luitenant Richard Mays van de Coldsteam Guards, een enthousiast pionier op vlieggebied. Dankzij Mays loopt Lord Rawnsley warm voor het idee een luchtreis ZIERIKZEE, 2-9. Aanmerkelijk vroeger dan vorig jaar kon ditmaal de 10.000ste bezoeker in het Ge meentemuseum worden verwelkomd. Maandagochtend attendeerde de heer Van den Bout, die momenteel de heer Lokker wegens ziekte vervangt, op het feit, dat de 10.000ste in aan tocht was. Het bleek te zijn mevrouw F. H. J. M. Berger-Ottenhof, die met haar echtgenoot prof. dr. H. H. Berger spoor wilde niets weten van hel verplicht aan de lijn houden van honden binnen de kom der gemeen te, ook de heer Krepel keerde zich tegen het voorstel en de stemming wees uit, dat behalve B. en W. nie mand voor het voorstel was. Het werd met 5-2 stemmen verworpen. De bezoldigingsverordening ge- meentepersoneel 1974-3, gaf geen aanleiding tot opmerkingen, evenmin als het overzicht van de comptabili teit. Bij punt 18: Verder voorkomende zaken stelde burgemeester Hokken het voorbereidingsbesluit bouwaan- vraag L. van de Velde aan de orde Hoek Dorpsweg-Rijksweg (op eigen terrein) aan de orde, evenals de aan vraag van een krediet van f 8500,- voor herstel van het uurwerk van de torenklokken. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Verspoor op de noodzaak van een gezamenlijke bergplaats voor mos selkwekers werktuigen etc., op de gemeentehaven en drong hij aan op spoedige asfaltering van het haven plateau. De heer Bolier klaagde over stank van een sloot bij de woning van Mol en andere langs de Dorps weg. Misschien is hier een oplossing mogelijk. De heer Groeneveld brengt hulde aan het raadslid de heer Verspoor als organisator van voetbalevene menten, van grootse allure. Hij in formeerde naar het kleedlokaal- evenementenlokaal van de tennis club, -padvinderij, dat hij toch wel spoedig geplaatst zag. De heer Kre pel wijst op verzakking in de Dorps weg. Londen-Parijs uit te schrijven met internationale deelname en zijn krant verbindt er een prijs van f 10.000 voor de winnaar aan in de vaste overtuiging dat dit een Engels man zal zijn. Het testen van de ma chines brengt reeksen incidenten en avonturen teweeg die ononderbroken op de lachspieren werken, maar ten slotte zijn toch 14 machines start klaar. Intussen is er een strijd om Patricia's gunsten ontstaan tussen Mays en één van de overige deel nemers. Er volgt een spannende wedstrijd, waarbij één van de ma chines op een rijdende trein terecht komt. Wie van de aviateurs tenslot te de race wint, wordt pas op het laatste moment bekend. Damclub „Zierikzee e.o." Op vrijdag 6 september wordt in het hervormd verenigingsgebouw de algemene ledenvergadering gehou den van de Damclub „Zierikzee e:o." BURGHHAAMSTEDE Succes voor tamboerkorps Het tamboerskorps van de Kon. muziekvereniging Witte van Haem- stede heeft op het zaterdag te Kwa- dendamme gehouden marsconcours, dat gehouden werd onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie voor Harmonie en Fanfare gezelschappen met 175 punten een 2e prijs behaald. HAAMSTEDE Fietser ernstig gewond Op de kruising Noordstraat- (Tilburg) en twee, Franse reisgeno ten een bezoek bracht aan het Ge meentemuseum. In aanwezigheid van de conservator bood burgemees ter Th. H. de Meester aan mevr. Berger het boekwerk „Drie eeuwen Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland" als attentie aan. Ook het Maritiem museum (Noordhavenpoort) trok als vanouds zeer grote belangstelling; in de pe riode 1 juni-31 augustus werden 16.500 betalende bezoekers geteld. Veel vuil kwam mee De rieuwe brandweerwagen In aanvulling op het verslag inza ke de overdracht van de nieuwe brandweer-wagen aan het brand weerkorps te Brouwershaven, kan nog worden medegedeeld, dat de oorspronkelijk Mercedes-best el wa gen. die later door de firma Den Boer te Amsterdam werd omge bouwd tol brandweerwagen, aan de gemeente Brouwershaven werd ge leverd door de firma W. Gillijnmse. Morcedes-dealer to Renosso NI EI'WERKER K Bejaardensociëteit Op woensdag 11 september vindt de eerste sei/.oensbijecnkomsl plaats van de bejaardensociëteit in de gro te zaal van ..Ons Dorpshuis". Alle bejaarden zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND. 2-9. In het kader van het grondig doorspuiten en rei nigen van de rioleringen in dc ge meente Duiveland. verdeeld over een periode van 3 jaar, kan worden meegedeeld dat de leidingen in het dorp Oosteriand thans klaargeko men zijn. Aangezien in 18 jaar een schoonmaak niet is gebeurd, is het niet verwonderlijk dat er ongekend veel vuil uit de riolen is gekomen. Niet minder dan naar schatting 45 mzand werd uit de leidingen gehaald, wat zich niet gemakkelijk laat verwijderen. Gelukkig waren de mannen die het werk uitvoerden, voorzien van slangen waardoor al het vuil. zand e.d. kon worden los- gcspolen. zodat het dan gemakkelij ker op te zuigen was. Zodoende heeft men hier ter plaatse ongeveer 6 l<m riolen schoongemaakt. De specie die eruit kwam werd naar een te dem pen sloot in het plan Stouten ver voerd. In de leidingen aan de Korte Achterweg kwamen nogal stenen en keien (kinderkopjes) voor die er op onverklaarbare wijze zijn ingekomen en die het schoonmaakwerk zeer be moeilijkten. Het verleende krediet met een latere noodzakelijke aan vulling. bleek voldoende om de lei dingen te Oosteriand dit jaar schoon te krijgen, en men kon ook nog enige knelpunten in de riolen te Nieuwer- kerk en Ouwerkerk. die moeilijk heden opleverden, nazien. Reeds enkele jaren probeert het gemeentebestuur van Bruinisse de aanpassing van de oude gemeente haven (thans industriehaven) te doen aanvangen, d.w.z. dat men zodanige kunstwerken moet maken, dat deze haven dienstbaar kan blyven voor de machinefabrieken Maaskant en Padmos, die er aan gelegen zijn. Nu men meende eindelijk te kun nen starten en men daartoe op 24 juni vergunning had gekregen wordt nader door het provinciaal bestuur van Zeeland bericht, dat het geen zin heeft aanpassing van de oude Kloosterweg-Hogezoom deed zich maandagmorgen omstreeks half ne gen een aanrijding voor tussen een personenauto en de 78-jarige fietser J. L. van den B. uit Haamstede, waarbij deze zeer ernstig werd ge wond. Doordat een ander automobi list inhield om de Noordstraat in te slaan heeft v. d. B. waarschijnlijk gedacht dat deze hem voorrang wil dé verlenen! Hij ;zag, hi-erbij niet dat een andere auto, bestuurd door J. O. te Rotterdam, op dat moment de stilstaande auto passeerde waardoor v. d. B. werd gegrepen. Met ernstige hoofdletsels werd hij overgebracht naar het Zweedse Rode Ki'uis zie kenhuis te Zierikzee waarvan hij later op de dag naar de Ursulakli- niek te Wassenaar werd vervoerd. SEROOSKERKE Auto's botsten Op de Serooskerkseweg had maan dagmorgen omstreeks kwart over tien een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door W. v. d. E. uit Rozenburg en een auto van de rijkspolitie bestuurd door F. M. B. te Arnemuiden. Deze laatste was juist een auto aan het passerèn toen v. d. E. de Sto'lpweg kwam uitgere den. Beide auto's kwamen hierbij met in elkaar in botsing waarbij zij behoorlijke schade opliepen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over augustus Geboren Adrianus Jacobus, z.v. J. K. Kiesenberg en M. J. van den Berg (Scharendijke). Gehuwd J. van de Panne 59 jr. en N. Baart. 5 5jr. beiden wonende te Middenschouwen. IvERKWERVE Bejaardengymnastiek Op donderdag 5 september wordt weer een begin gemaakt met de be jaardengymnastiek in het Vereni gingsgebouw. Nieuwe deelnemers zijn hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN gemeentehaven in nadere studie te nemen, zo lang gegevens betreffende in de toekomst te verwachten water standen ontbreken. Na het kabinetsbesluit ten aanzien van de afsluiting van de Ooster- schelde, waarbij wel een uitspraak werd gedaan betreffende de afsluit- dam, doch niet aangaande de com- partimenteringsdammen, ontbreken de basisgegevens die nodig zijn voor het opmaken van een plan. Voor oktober zijn over de even tuele compartimenteringsdammen geen nadere besluiten te wachten. OOSTERLAND Piojektdienst Herv. Jeugdkapel De projektdienst van de Herv. Jeugdkapel, die hier jl. zondag 1 september gehouden werd in het Hervormd Verenigingsgebouw onder leiding van Jaap Schoof, is een suc ces geworden, hoewel de belangstel ling ditmaal niet bijster groot was. Aanwezig waren o.m. de pastor loei ds. M. C. van der Meer en kandidaat De Jonge uit Leiden, die de avond dienst leidde in de Hervormde kerk. De desbetx*effende liturgie werd vol gens plan afgewerkt, en over de me ditatie van de heer Schoof, getiteld: „Bewerken en bewaren", werd na afloop onder het genot van een kop koffie, uitgebreid gediskussieerd, zo dat deze dienst, ondanks het weini ge bezoek, toch zeer leerzaam is ge worden. Behalve de meditatie dooi de heer Schoof werden alle punten van de liturgie geproduceerd door leden van de Jeugdkapel. Nieuwe straal in bestemmingsplan In het bestemmingsplan Ooster iand (plan Stouten) zullen straks door Blockinvest B.V. een 28-tal wo ningen worden gebouwd, waarbij verschillende zullen komen aan een reeds bestaande straat, die gelegen is tussen de Leuvenstraat en de Mar grietstraat. In de laatst gehouden raadsverga dering van de gemeente Duiveland werd naar voren gebracht dat deze nieuwe straat nog naamloos was. Omdat men er te Oosteriand toe over gegaan is geen straatnamen meer te vernoemen naar personen, die hetzij in vroeger eeuwen, of na kortere tijd, een rol in de geschiedenis van het dorp hebben gespeeld, besloot men in het vervolg bloemennamen te geven, waarvan de Margrietstraal dan het eerste voorbeeld was. Beslo ten werd na rijp beraad de nieuwe straat, gezien het feit dat deze gele gen is tussen groene akkers en ko renlanden „Korenbloemstraat" te noemen. BRUINISSE Slooppand gekraak! Twee Duitse jongens, die een aan tal weken op Schouwen-Duiveland rond toerden met hun bromfiets hadden het slooppand. Kerkplein 12 ZIERIKZEE. Tijdens de bijeenkomst ten stadhuize van staf en bemanning van de - inmiddels vertrokken - Eendracht" (zeilend zeeschip) ont ving schipper H. M. Jutu een ge schenk (voor aan boord) uit handen van burgemeester Th. H. de Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode; te Bruinisse gekraakt om te over nachten. Juist toen de politie er lucht van kreeg en eens een kijkje wilde nemen waren zij op de thuis reis. Cursus machineschrijven De cursus machineschrijven, die in het Hervormd Verenigingsgebouw te Bruinisse zaterdag 31 augustus van start ging, belooft weer een suc ces te worden. Het aantal deelne mers c.q. deelneemsters was name lijk deze eerste dag 50. Het is na tuurlijk ook volgende week nog mo gelijk nog bij deze cursus in te ha ken, heeft men enkele weken ge draaid, dan is dat veel moeilijker. Flitsen uit liet buitenland TEL AVJV. Van Israëlische zijde is maandagavond meegedeeld, dat Israëlische militairen twee Arabi sche guerillastrijders hebben gedood, die probeerden over het westelijke einde van de grens met Libanon te komen voor een aanval op Israëlische nederzettingen. MADRID. De artsen die de 81- jarige generaal Franco behandelen, hebben hem zondag „klinisch gene zen" verklaard van de aderontste king in zijn rechterbeen. Zij ver klaarden dat hij „weer normaal zijn leven kan lijden". GENUA. De douane in Genua heeft maandag verklaard dat zij in een auto, die met een Russisch schip uit Zjdanow, aan de Zee van Azow, was verscheept, vijftig kilo hasj ge vonden heeft. Het verdovende mid del, waarvan de waarde wordt ge schat op een kleine f 63.000,was verstopt in een bergplaats onder de benzinetank. BRUSSEL/HAMBURG. De Belgi sche en Duitse Boerenorganisatie beschouwen het voorstel van de Eu ropese Commissie voor een tussen tijdse verhoging van de landbouw prijzen met vier procent als onvol doende. Advertentie toch héél wat andersl Ga zenü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3