COPA wil geen vier maar acht pet. verhoging MEDICIJNEN EN ZAADGOED NAAR BANGLA DESH Inbraak in ministerie Koninklijk paar ezoekt Finland Betogingen in Addis Abeba LAATSTE NIEUWS MIDDEN- SCHOUWEN Loonstijging in één jaar twintig procent Trip door Middenschouwen AGENDA DEN BOSCH, 2-9. De R.K. stich ting „Mensen in Nood" Caritas Neer landica heeft een dringende oproep van haar zusteroganisaties in Bangla Desh ontvangen voor hulp tot een bedrag van 800.000 dollar, ruim twee miljoen gulden. Gevraagd wordt onmiddellijke toe-, zending van medicijnen tegen diar-' ree, dysenterie, schurft en grote hoe-.- veelheden antibiotica en multivita- minetabletten. Ter voorkoming van de hongers nood, die zal optreden wanneer om streeks september niet kan worden gezaaid, wordt met spoed grote hoe veelheden zaad- en pootgoed ge vraagd, t.w. rijst, tarwe, peulvruch ten, zoete aardappelen, oliezaadge wassen en mosterdzaad. Vanuit vijf regionale centra in Bangladesh is Caritas Bangladesh, de C.O.R.R., zeer aktief betrokken met missiepersbneel en vrijwilligers bij de distributie van levensmiddelen en medicijnen en bij het transport van zaad- en pootgoed naar het binnen land. Samenwerking Er is een goede samenwerking met de overige kerken en hulporganisa ties en met de regering. Vliegtuigen met hulpgoederen van de Wereld raad van Kerken zijn deze week ver trokken uit Geneve, Kopenhagen, Oslo, Bremen en Luxemburg, met aan boord 402.000 doses anticholera vaccin, kleding, dekzeilen, babyvoe ding, melkpoeder, tenten, dekensj en waterontsmettingsstof. Giften voor Bangladesh kunnen worden gestort op gironummer 2560, t.n.v. de interkerkelijke aktie Ban gladesh, Den Bosch. DEN HAAG, 2-9. In het weekend hebben inbrekers voor 12.000 gulden aan elektrische schrijf- en reken machines gestolen bij een depen dance van het ministerie, van bin nenlandse zaken aan de Benoorden- houtse weg. De inbrekers kwamen binnen door het inslaan van een ruit aan de zijkant. Zij hebben voor zo ver bekend geen belangstelling ge toond voor andere zaken op het mi nisterie. Het ministerie wordt tijdens de weekends niet bewaakt. Koningin Juliana en prins Bernhard naar Finland vertrokken DEN HAAG, 3-9. Koningin Julia na en prins Bernhard zijn dinsdag morgen met dc regcrings-fcllowship van dc luchtbasis Soestcrberg ver trokken voor het brengen van een staatsbezoek aan de republiek Fin land op uitnodiging van de presi dent. dr. Urho Kekkonen. Hot staats bezoek van komngin en prins zal van dinsdag 3 tot vrijdag 6 septem ber duren. Jacht van premier Heath vergaan SHOREHAM, 3-9. Het 13 meier lange jacht van premier Heath van Engeland, de ..Morning Cloud" is in dc nacht van maandag op dinsdag voor de kust van Sussex bij zware storm vergaan, zo wordt van de Britse kustwacht vernomen. Heath, een verwoed zcezcilcr, was zelf niet aan boord. Vijf opvarenden zijn er met een reddingsvlot in ge slaagd de kust te bereiken, maar twee anderen worden vermist. Hof vorige jacht van Heath, dal hij in 1970 aan een zakenman van Jersey verkocht, is in dezelfde storm op Jersey losgeslagen en op dc rotsen gelopen. Verwachting tot woensdagavond: Minder wind Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui; matige tot krachtige zuid westelijke wind ;minimumtempera- turen omstreeks 11 graden, maxi mumtemperaturen rond 18 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omsteeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.22 Maan op 19.44, onder 8.58 5 sept. Zon op 5 "7, onder 19.19 Maan op 20.06, onder 10.08 Laatste kwartier: sept. (13.01) HOOG- FN LA VGWATFK ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 4 sepl. 4.48 16.54 10.05 22.34 5 sept. 5.13 17.22 10.33 23.03 Doodtij: 11 sept. HET WEEKOVERZICHT DF BILT. 3-9. Het K.N.M I. deelt mede: Een depressie, die v. n het zecgeb'ed ten zuiden van Tc:T nd over Erge'nnd naar de Noordzee trok en daarbij in diepte toeham. veroorzaakte n het afgelopen et maal in ons land veel wird In de nacht cn ochtend wakkerde dc wind aan de kust tijdelijk zelfs tot storm achtig of storm aan. Dinsdagochtend nm reven uur bereikte dc kern van de depressie ter hoogte van New Castle aan de Engelse noordoostkust de Noordzee. In het komende etmaal zal dc depressie langzaam in noord oostelijke richting wegtrekken. De wind zal daarbij tol matig <»f krach tig afnemen. De lucht die woeAsdag naar ons land stroomt is onstabiel van opbouw, zodat er plaatselijk buien lol ontwikkeling zullen ko men. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaat© (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Scharendijkedan denk ik al tijd cian die oude prentbriefkaart met de ongeplaveide hoofdstraat, drie bomen, een kar, een hondje en een bakkerswinkeltje, maar dat is allemaal mooi verleden tijd. Scha rendijke wordt ook „opgestoten in de vaart der volken" en door het toerisme zelfs internationaal. Vooral Duitsers zijn daar graag. Ze vinden er, wat ze zelfs niet hebben: „See und Dünen-strand". Ze wonen bij voorbeeld in een tenthuis in het re- kreatief bestemmingsplan „De Acht hoek". Zo'n tenthuis: benedenver dieping inklusief open keuken en een draaitrap omhoog met kamertjes waar de stapelbedden kunnen staan. In de vakantie bergt men er heel wal mensen, vooral kinderen, want die vinden nog alles lollig. Tuintje er voor natuurlijkmaar dat is nog niet meer dan een stuk grijze Schouwse kluit. Het komt allemaal planten, planten, planten en dan zal het er al veel gezelliger zijn. Zelfs al een wilde tuin gezien. Dat is de nieuwe trend. Een wilde tuin. Men kan de natuur een handje helpen, want er zijn eerlijkonkruidzaden te koop, om de tuin nog wilder en natuurlijker te maken. Geslachten hebben in het Schouwse gevochten tegen „de vuulie", maar de rekreatie gaat uit van andere stellingen. On kruid is ook mooi! Bij elkaar kost het allemaal wel een lieve cent, maar cr zijn mensen bij die op deze wijze Europoort ont vluchten of het Roergebied, waarbo ven altijd een schijf vuiligheid hangt, met zwaveldioxide en CO en dat soort grappen uit de mengkeu- kert van het periodiek systeem der elementen. Voor ons intussen een huis in EJ- Icmect-zuid, rils het cr tenminste zo rustig blijft cn :o schijnbaar moeite- en zoudeloos. Waarom nog grijze rompen van oorlogsschepen, dachten wc mei de dichter, toen Ellemeet - zuid zich openbaarde door de bere gende ruiten van de bus, die de Mirldcnschouu'se raad door hel uil- geb e.'de gebied van de gemeente reed. Op de grond van de Putmeet (ooit pleitten wij Door behoud van de bocrclcrfj op die plaats, maar dal heeft niet mogen lukken), wordt gras ingezaaid en dan weer maar wachten tot de woningen komen. Gelukkig zijn in Middenschouwen: nóu dat kan goed. Dostojewski lezen op de bovenverdieping van een tent huis in „De Achthoekzwemmen bij de overgang Nicurveweg te Ellemeet. kijken naar de flippers in Dolfiro- dam, een bootje afmeren in dc Kloosternolhaven en toch nog eens een tuinfeestje houden bij de ambts woning van de burgemeester, met gebruinde toeristen in long dress, ren drankje in de hand en denken aan de oude kerk van Kerkwerve die - jammer, jammer - in de ne gentiger jaren is afgdbroken. SCIIIEREILANDMAN De landbouwprijzen BRUSSEL, 2-9. Dc COPA, hot samenwerkingsorgaan van de boerenorgani- satics in de EEG, wil dal de landbouwprijzen van de Europese Gemeenschap met minimaal acht procent worden verhoogd als compensatie voor de ver mindering van de inkomsten der boeren. De vice-president van de COPA, Jean Deleau zei maandag in Brussel dat de voorstellen van de Europese Commissie (een verhoging van de landbouwprijzen met vier procent) onvol doende z(jn en niet realistisch. -HELSINKI, 2-9. De Finse hoofd- ad Helsinki is zich maandag gaan naken voor het bezoek dat konin- juliana en prins Bernhard deze :ck aan Finland gaan brengen. Langs de straten en op de pleinen i de Nederlandse vlaggen 'gehesen .i in de etalages van winkels in het centrum van de stad verschenen de portretten van het koninklijk paar, omgeven door afbeeldingen van wind molens, tulpen en boeren-op-klom- pen. Behalve door het bezoek van ko ningin Juliana en prins Bernhard zullen de Finnen deze week weten dat Nederland bestaat: maandagmor gen in alle vroegte meerden in de haven van Helsinki drie Nederlandse oorlogsschepen af. De 1300 marine mannen van de kruiser „Zeven Pro vinciën" en van de fregatten „Van Galen" en „Van Speijk", zullen de komende dagen overal in Helsinki te zien zijn. Maandagmiddag opende de ambassadeur Valck Lucassen in het grootste warenhuis van de Finse hoofdstad een Nederlandse winkel wijk, die tot doel heeft Nederlandse agrarische produkten voorgoed op de Finse markt te krijgen. ADDIS ABEBA, 2-9. Met leuzen als „Weg met de keizer", „Hang de keizer" en „De keizer is een dief" is maandag in Addis Abeba gedemon streerd tegen de Ethiopische keizer Haile Selassie. De betoging van ee.n 3000 a 4000 studenten begon bij de Universiteit, maar gaandeweg sloten steeds meer mensen 2ich bij de demonstratie aan. De betogers liepen langs het paleis waar de keizer zijn bureau heeft en lang het onlangs genationaliseerde „nationale paleis", waar de keizer nu en vrijwel in afzondering woont. DEN HAAG, 2-9. In een jaar tijds, van juli 1973 tot juli 1974, zijn de uurlonen van mannelijke arbeiders met een kleine 20 procent (19,3 pro cent) gestegen, bliijkt uit de index cijfers van de regelingslonen, samen gesteld door het C.B.S. Het indexcijfer voor juli 1974 (1954 100) bedraagt 630, dat voor juli 1973 529. In vergelijking met decem ber 1973 (indexcijfer 539) zijn de uur lonen met 17 procent gestegen in het lopende jaar tot en met juli jl. De stijging van de week- en maandlonen was minder groot: juli jl. waren deze Ionen van mannelijke handarbeiders 16,5 procent hoger dan in juli 1973 en iets meer dan 15 pro cent hoger dan in december van het afgelopen jaar. SCHARENDIJKE. De huidige jacht haven te Scharendijke, vol bezet met bootjes. Men zie ook. (voorpagi na) onze reportage van een raadstrip door de gemeente Middenschouwen. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Naar aanleiding van de medede ling van ir. Pierre Lardinois, die binnen de Europese Commissie be last is met landbouwzaken, dat in de EEG-ministerraad vroegtijdig moei worden begonnen met de besprekin gen over de landbouwprijzen 1975- '76, merkte Deleau op dat dit denk beeld ernstige gevaren oplevert voor (Vervolg van pag. 1) en het terrein van de nieuwe jacht haven, waabij moeilijkheden zijn ontstaan met een ontsluitingsweg. Die weg is wel te realiseren, maar het verkeer komt dan op ooghoogte van de achterliggende bungalows en op grond daarvan zijn tegen het plan bezwaren ingediend; „zo nodig tot de Kroon toe", zo werd wat grim mig meegedeeld. Veel meer dan aan gecompliceerde diskussies en processen - zo begre pen wij - geeft de gemeente de voor keur aan een alternatief plan, maar om dit in D.A.C.W.-verband uitge voerd te krijgen (hetgeen de bedoe ling is) moeten alle gegevens binnen twee maanden „in de computer zit ten" en dat is tjjdmatig niet haal baar. Voor een nieuw wegtracé is kon- takt opgenomen met de Grontmij in een poging het grote verkeer achter langs te leiden. Maar de vertraging is een feit en dit jaar komt er niets meer van. Nog een alternatief zou zijn de inschakeling van een beleg gingsmaatschappij, maar het ge meentebestuur is daar niet zo tuk op. In de jachthaven is ook nog een jollensteiger. Plan Baken Met het- plan „Baken!' izit het ook nog niet helemaal gladjes. Een Bo- hanr-plan werd afgewezen door G.S. De fa Van Oord heeft het plan over genomen, maar tegen de plannen be staan ook bezwaren. Deze zaak zal zeker spelen in de nieuwe raadspe riode. Dolfirodam De gemeente stelt hoge prijs op behoud van „Dolfirodam", als ty pisch voorbeeld van slecht-weer-re- kreatie en pleit voor een vergunning voor de duur van vijf jaar. De ex tant kan dan wat bredere plannen opzetten, ook in de reklamesfeer. Het bezoek ook van 1974 weer, wettigt een permanenter vergunning, al had men (dit jaar) aanvankelijk concur rentie van de wereldkampioenschap pen voetbal. Een heel bijzondere affaire geldt de te bouwen spuisluis in de Brou- wersdam; een projekt in uitvoering. Aanvankelijk bestond de mening dat de hele uitvoering zich afspeelde op het gebied van de gemeente Goe dereede, maar nu het werk een dui delijker aanzet heeft gekregen bl(jkt het allemaal te spelen op het grond gebied van Middenschouwen. Het is een projekt van f 7 miljoen en burgemeester Baez-ends was dan ook van mening dat „de gemeente zo iets wel mag weten". Derhalve is kontakt opgenomen met de Rijkswa terstaat. Het sluiscomplex iigt in Middenschouwen en daar moet dui delijkheid over komen. Er komt een de agrariërs, vooral gezien de ern stige inflatie waardoor de prijzen binnen een tijdsbestek van enkele maanden niet meer overeenkomen met de produktiekosten. Invoer rundvlees Deleau deelde tevens mee dat de Copa er voorstander van is de ge- meenschapsgrenzen ook na 1 novem ber a.s. gesloten te houden voor de invoer van rundvlees. Volgens de vice-president van de COPA zal de vergadering van de EEG-minister raad van landbouw, die dinsdag in Brussel begint, een indruk geven van de plannen die de EEG autori teiten koesteren. Deleau verwacht dat de ministers van landbouw op 23 en 24 september a.s. tijdens hun bouwprijzen. bouwput vim 2 6meter diepte; het is nog niet duidelijk of nu zoet of zout water in het Grevelingenmeer zal worden ingebracht. Nog wat myste ries dus rond deze „Middenschouwse sluis". Ellemeet Ellejpeet is er ook nog. Als men het vergeten zou „trekken die van Ellemeet" wel aan de bel. Nat, maar vredig lag Ellemeet er maandagmid dag bij. Grote belangstelling in het seizoen gaat uit naar de duinover gang Nieuweweg. Daar moet wel iets aan gebeuen en een gezamenlijk on derzoek van Middenschouwen en Westerschouwen is gaande,om te zien hoe dat moet. Vooral de binnen kant van de duinen bij deze over gang is aangetast, maar de raadsle- den konden het niet zien, omdat de regen ook op dit punt spelbreker was. Het bestemmingsplan „Dc Haerde" - wat woningbouw en rekreatie - is grootdeels afgerond. Een kampwin kel moet er nog komen, maar dat vlot niet erg. Er is trouwens ook een „patat- vraagstuk'; een verrukkelijk Mid- denschouwens probleem. Een patat zaak in Ellemeet vex-spreidt geuren, die nieuwbouwbewóners niet perma nent kunnen waarderen. Dit pro bleem moet in onderling overleg op gelost worden. (Hoe het zal gaan weet niemand; neusknijpers voor de bewoners of een schoorsteen van Europoortkali ber voor de patatlucht? Ellemeet wacht 'atRéd.). Woningen in zuid Met' het bestemmingsplan Elle- meet-zuid- verloopt het wel gladjes. Er is een plan voor 27 nieuwbouw woningen en er zijn geen protesten c.q. bezwaarschriften. Heel teertjes ligt het hier met „De drié wilgen". Daar kan men niet met dè botte bijl in. In Ellemeet-zuid komen vrije huizen en in premiebouw. De „werkeilanden" in de Ooster- schelde (deel van de trip) hebben we (in de regen) de werkeilanden gela ten. Te Kerkwerve zag de raad de vuil- behandeling op 'de stortplaats Hoos- jesweg en hoe men daar het vuil on derbrengt. „Flaauwers" is nog altijd een ha ventje en alvast werd eens gekeken naar de plaats van een nieuw sport terrein en alweer een nieuw bestem mingsplan voor woningen. Midden schouwen groeit en bouwt immers. Geen „tuinfeestje" Burgemeester Baerends had de trip voortreffelijk georganiseerd, maar vergeten het KNMI te bellen, want tot slot zou een tuinfeestje ge organiseerd worden, compleet met een drankje en een hapje. Dat kan men op een regenachtige dag in Schouwen wel vergeten. De ver lichting van de tuin van de ambts woning bleef gedoofd en men zocht en vond onderdak om wat te eten en na te praten over het gebodene op deze dag. Een dag Middenschouwen. Best een goed rekreatief broodje, belegd met informatie. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912 V-il6. Donderdag: 79. Maandag er zondag gesloten. Dinsdag 3 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, „Ryans doch ter". Luitje. aankomst patientenschip „Orca". 19.30 uur optreden muziek vereniging „Con Amore". Westerschouwen Gemeentehuis Haamslede, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergaderng ge meenteraad. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Duiveland. Duiveland Excursie Plattelandsvrouwenbond. Poort. Slot Haamstede, 2 uui. Woensdag 4 september Zierikzee Zaal Geref. kerk, 20.00 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Donderdag 5 september Zierikzee Huishoudschool, 14.00-16.00 uur spreekuren Consumentenvoorlich ting. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 16.15 uur, be- jaardengymnasliek. Vrijdag 6 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Damclub Zierik zee e.o., 20.00 uur. Zaterdag 7 september Zierikzee Lions-wandelmars. Start J. W. de Jongeschool, 14.00 uur. SCHEVENINGEN. Droefheid om Veronica. Mei een gezicht waarop het hui len nader staat dan het lachen, trekt Rob Out van (ex) Radio Veronica, in de Scheveningse haven aan een sigaretje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2