Regelmatige overstromingen te beteugelen? Gemeenteraad zag „alles" tijdens oriënteringstrip K.L.M. wil gaan bezuinigen Brezjnjew naar Nabije Oosten De treinramp in Joegoslavië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Lubbers naar Oost-Duitsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 september 1974 131ste jaargang Nr. 21549 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Museum Zierikzee: 10.000 bezoekers De nood in noord-oost-India 'r'r.v fjMiiMSSf NIEUW DELHI, 2-9. De rampzalige overstromingen, die, naar men aanneemt, zeker 3.500 mensenlevens hebben gekost, voornamelijk op de noordoostelijke flank van het Indiase subcontinent, hebben scherp de noodzaak in het licht gesteld van maatregelen op lange termijn tot het bedwingen van de telkens terug kerende overstromingen. De inundaties van dit jaar, die in sommige delen van India nog toeslaan, behoren tot dé zwaarste uit de recente geschiedenis. Elk jaar worden tijdens de moesson in het noordoosten van India en Bangla Desj duizenden vier kante kilometers overstroomd. De schade aan huizen en oogsten was steeds enorm, waarbij de verliezen in India alleen tussen 1954 en 1970 op circa acht miljard gulden worden geschat. Advertentie miiiiiiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiimiimiiiyj I Vindt u I duiken leuk... I Heeft u I belangstelling., ja.. wordt dan lid van de E Schouwse Onderwatersport- E E vereniging „SCALDIS" E Op 5 september a.s. starten wij E weer met de zwembadtraining in E E zwembad „Onderdak" te Zierik- zee; van 20.00 tot 21.00 uur. E Inlichtingen: tel. (01110) 2183 of E E (01112) 370. E Onze training is iedere donder- dagavond. E SCHIPHOL, 2-9. De K.L.M.-direc- tie wil het mes gaan zetten in de steeds hoger oplopende kosten van het bedrijf. Vandaag (dinsdag) zullen de vakbonden over de plannen tot sanering worden ingelicht en don derdag volgt het overleg met de on dernemingsraad. De K.L.M. boekte over 1972/1973 een verlies van 48 miljoen gulden en over 1973/1974 (tot 1 april) 52 miljoen gulden. Over het eerste kwartaal van het lopende boekjaar, dus van 1 april tot 30 juni, liep het verlies op tot bijna 33 miljoen. Het resultaat is ge weest dat de directie terstond het overleg opende met het vliegend per soneel, in de hoop tot een goedkopere bedrijfsvoering te kunnen komen. SCHARENDIJKE. Het bestemmings plans Putmeet te Scharendijke, be stemd voor vrije- en premiebouw. In de afgelopen 25 jaar is er veel gesproken over maatregelen tot het beheersen van de overstromingen en er is wat geld aan besteed, maar het effect was minimaal, vooral in de enorme riviergebieden van Brahma- poetra en Ganges. Beide rivieren hebben hun bron- gebied in de Himalaya in India, Ne pal, Sikkim, Bhoetan en China. Na de loop door India vertakken zij zich in tal van zijrivieren en stroomt het water door Bangla Desj alvorens te recht te komen in de Golf van Ben galen. Aldus heeft India duidelijk de be langrijkste verantwoordelijkheid om iets te doen aan het bedwingen van de inundaties ofschoon een gezamen lijke inspanning noodzakelijk is. Besprekingen tussen India en Pa kistan - toen Bangla Desj nog Oost- Pakistan was - leverden weinig voortgang op. Een gezamenlijke ri vier-commissie, door India en Ban gla Desj ingesteld om controlemaat regelen en een beter gebruik van ri vierwater te bestuderen, hadden ook weinig resultaat. Farakka-dain. De omstreden Farakka-dam die India bouwt om water van de Gan ges naar Calcutta te leiden, bleef een belangrijk geschilpunt tussen beide landen die werkelijke vorderingen om tot samenwerking te komen, be lemmerde. (India betoogt dat men het water van de Ganges moet gebruiken om de Hooglyrivier te voeden die verzilt en dat toevoer naar Calcutta van zee uit steeds moeilijker wordt. Bangla Desj geeft als argument dat de dam water afsnijdt dat di-ingend nodig is voor irrigatie tijdens de droge maan den. De regering van India heeft ca 950 miljoen gulden voor programma's ter beheersing van de overstromin gen toegewezen in haar vijf-jaren- plan voor ontwikkeling, dat in april werd ingediend. BEIROET, 2-9. Het Libanese blad „Beytourh" meldt, dat de Sowjet- partijleider Leonid Brezjnjew in de maand oktober een officieel bezoek zal brengen aan de Egyptische hoofdstad Cairo en aan de Syrische hoofdstad Damascus. De Sowjet-minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, zou in de komende drie weken de ge noemde hoofdsteden bezoeken om de komst van Brezjnew voor te berei den en een agenda op te stellen. Zondag meldde het Egyptische weekblad „Rose al Yoessef", dat „een belangrijke Sowjet-figuur" zich binnenkort naar Cairo en Damascus zou begeven. Het is september en het is wél zeker dat dg stroom van prentbriefkaarten uit aller heren landen, nu ook snel dunner wordt. Een beetje ten af scheid een plaatje van zo maar een Zwitsers dorpje. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het middelmatige blijft vrij van de nijd. Spotje" op Middenschouwen (Van onze redakteur) MIDDENSCHOUWEN, 2-9. Middengebouwen is een gemeente volop in ontwikkeling. Het „hart van Schou- wen-Duivelaiul" lieeft geslaagde aanzetten gekregen naar een toekomstige regio-positie, waarbij vooral ge bruik wordt gemaakt van de gunstige omstandigheid dat de gemeente qua oppervlakte uitgebreide - en dui delijk gespreide - mogelijkheden heeft. Voordat de scheidende raadsleden definitief toe waren aan het „Sag beim Abschied leise Servus", werd onder leiding van burgemeester E. Baerends en de wethouders maandagmiddag een rondrit over het grondgebied van de gemeente gemaakt, waarbij ook de dames van de raadsleden aanwezig waren. De bus reed eerst nog door een droog land, maar later goot het. In het raadhuis te Scharendijke gaf de burgemeester een inleiding op de te houden excursie, maar re leveerde ook hetgeen in de afgelo pen raadsperiode is tot stand geko men. Vooral met het oog op de scheidende raadsleden, de heren M. Boot, I. C. Padmos en W. A. Wes- sels. „Er zijn weinig perioden voor heen geweest, waain vooral op pla- nonologisch gebied zoveel tot stand is gekomen", aldus Middenschou- wens eerste burger. Deze ontwikke ling is vooral in- en voortgezet na voltooiing van de Brouwersdam. Teneinde de ontwikkeling in goe de banen te leiden werd een struk- tuurplan opgesteld. Het is goed voor de gemeente dit te hebben, vooral ook met het oog op de rekreatie en om een beleidsvisie te ontwikkelen voor meerdere jaren. Zodoende kan z.g.n, „wilgroei" voorkomen' worden. Bevolkingstoename Daarnaast moeten ook de belangen van de eigen bevolking in het oog gehouden, maar anderzijds trad en treedt de gemeente de rekreatie als een uitdaging tegemoet. De terugloop van de bevolking is gestopt. Er is een lichte vooruitgang, ook in 1974 en al is geen spektakulaire groei te verwachten (het is de vraag of zulks gewenst is) een lichte groeitendens valt voor de komende jaren te ver wachten, gunstig voor scholen en middenstand. Doortrekking van de weg Brouwersdam-Hellevoetsluis, kan forens-mogelijkheden geven voor mensen, die het Europoortge- bied voor bewoning ontvluchten. „Het is dan voor andere groepen weer interessant te denken aan het wonen in Middenschouwen". De bur gemeester wilde zeker niet pleiten voor een massale pendel, maar wel voor een konstante bevolkingsont wikkeling. De typisch dorpse, lande lijke sfeer moet behouden blijven. Plan Putmeet Interessant voor Scharendijke is het plan Putmeet I, dat door toedoen van G.S. wat verkleind is. Oorspron kelijk werd gedacht aan 135 wonin gen, maar het worden er 87. Met het bouwrijp maken is flink opgeschoten; men is zelfs zeven we ken voor op het schema. Gebouwd wordt op goede zavelgrond. Binnen enkele weken komt het plan klaar en wordt gras ingezaaid. Desideratie voor de gemeente zijn nog een gymnastieklokaal en een dorpshuis, maar de realisering biedt nog weinig perspektief. Waardevol is het rekreatief be stemmingsplan „De Achthoek", waar Zeelandhuis vakantiewoningen in verschillende typen bouwt. De nood zaak is er van riolering, die gereali seerd wordt door aansluiting op de riolering van Westerschouwen. „Op 1 januari kan de handel hiervoor worden overgehaald". Bouwplan (32) „De Achthoek" dan; er komen in SCHARENDIJKE. Een „tent"-re- kreat ie woning, zoals - met andere - te vinden zijn in het plan „De Acht hoek". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) totaal 32 bungalows. In juli waren er 17 gereed en deels reodr !n gebruik. Vijftien 'zijn nog iri aanbouw. De twee meest karakteristieke typen zijn de „tentwoning" (tot de grond toelopend puntdak) en een wat roya ler klassieker bungalowtype, dat ui teraard ook duurder is. Alle wegen in het plan worden ge asfalteerd en er komt een uitgebrei de groenbeplanting. De toegangsweg wordt t.z.t. voor de symbolische prijs van f 1,aan de gemeente overge dragen. Gastheei* op „De Achthoek" was maandagmiddag, de Zeeland- huis-direkteur M. K. Romeijn, die de organisatie van deze exploitatie maatschappij uiteenzette, met de mededeling dat ook de Cebeco en de Cebeco-Handelsraad hierin partici peren. De terreinbeplanting ge schiedt in samenwerking met Staats bosbeheer. Ontvangsten Het gezelschap werd hierna door een Duitse familie ontvangen in een z.g.n. A-woning (het tenttype), waar in de aanwezige ruimte feitelijk een verrassing bleek. Dit type heeft een open keuken. Ook in de wat riantere bungalows treft men die aan, maar soms wordt een gesloten keuken ge prefereerd. Het gezelschap was in zo'n type huis te gast bij de familie P. J. Roos, waar charmante gast vrouwen de koffie bruin hadden. Jachthaven Het gemeentebestuur werd hierna gereden naar de jachthaven (funkti- oneel gemaakte haven Kloosternol) (Vervolg pag. 2) BELGRADO, 2-9. De identificatie van de merendeels zwaar verminkte lijken van de slachtoffers van de treinramp in Zagreb van vrijdag avond vordert zeer langzaam. Van de tot dusver 122 geborgen doden waren er maandagavond in het ge rechtelijk laboratorium in Zagreb slechts zes met zekerheid geïdenti ficeerd. Een van de artsen van het laboratorium heeft meegedeeld dat de stoffelijke resten van slachtoffres van wie men dinsdagavond niet heeft kunnen vaststellen wie het ge weest zijn in een gemeenschappelijk graf zullen worden bijgezet. DEN HAAG, 2-9. Minister Lubb'ers (economische zaken) zal woensdag en donderdag a.s. een bezoek bren gen aan de najaarsbeurs in het Oost- duitse Leipzig. De minister gaat op uitnodiging van Horst Sölle, de Oostduitse minister van buitenlandse handel, die eerder dit jaar in ons land een 10-jarige overeenkomst heeft getekend voor economische industriële en technische samenwer king.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1