Geen S.G.P.-stem voor Stichting Samenlevingsopbouw STREEKNIEUWS Afscheid wethouder C. P. Kuijper en raadsleden A. Stoutjesdijk en K. L. van der Werf Z VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve Brandweerwagen Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 augustus 1974 Nr. 21547 Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 28-8. De raad van deze gemeente ver gaderde woensdagavond 28 augustus in het gemeente huis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van bur gemeester J. D. de Kam. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering inet het amhts- <rel)ed en een welkomstwoord tot de aanwezigen. Eerst volgde vragen beantwoor ding door de voorzitter van vragen, die door de leden gesteld waren op de vorige vergadering. Verschillen de wensen hier ge-uit zjjn inmiddels gerealiseerd. Alleen de heer Op *t Hof kon niet worden bevredigd. Hij had gevraagd om stoplichten geplaatst te krijgen aan de rijksweg bij de Blauwe Keet op de afslag naar Sirjansland omdat dit een gevaar lijk punt is waar vele ongelukken plaats hebben. Rijkswaterstaat ech ter denkt hier anders over, en deze instantie is het die hier zeggenschap over heeft. Zjj menen dat er veel gevaarlijker weggedeelten zijn, wat echter door de meeste raadsleden bestreden 'wordt. De lijst van ingekomen stukken behelsd goedkeuringen door Ged. Staten van Zeeland van besluiten, tevoren door de raad genomen, eet. Ze worden voor kennisgeving' aan genomen. Tegen een brief van Ged. Staten van Zeeland betreffende wij ziging bezoldigingsregelingen ge meente-secretarissen- en ontvangers in verband met de salarismaatrege len per 1 juli 1974, worden geen be denkingen aangevoerd. Krediet leermiddelen Een krediet van rond f 6.100,- wordt verleend voor de aanschaffing van leermiddelen tengevolge van de uitbreiding van het aantal leerlingen aan de openbare basisschool te Nieu werkerk. Het betreft in hoofdzaak leermiddelen voor de vakken: Ge schiedenis, lezen, schrijven, taal, re kenen, aardrijkskunde en fysica. Verder was van het bestuur van de ..Algemene Kleuterschoolstichting'' te Nieuwerkerk een verzoek ontvan gen om medewerking voor aanschaf van meubilair en ontwikkelingsma teriaal, zulks voor de inrichting van het nieuwe lokaal, en verder ook nog medewerking voor meubilairaan- schaffing ter vervanging van het in 1954 aangeschafte en goeddeels ver sleten materiaal. Beide verzoeken worden ingewilligd. Via het bemiddelend Orgaan Rohyp zijn een drietal verzoeken ingeko men om garantie van rente en af lossing van leningen, ten behoeve van de bouw van woningen, alle drie aan de Wet houder van Klinken- st raat te Nieuwerkerk. Deze verzoe ken werden allen ingewilligd. Woningbouw In het bestemmingsplan Ooster- land zullen door „Blockinvest B. V." 28 woningen worden gebouwd, on dermeer aan een straat, gelegen tus sen de Leuvenstraat en de Margriet- straat, waardoor het noodzakelijk wordt dat aan deze nieuwe straat een naam gegeven wordt. De gedach ten van het college gaan uit naar de naam ..Korenbloemstraat", typerend voor deze landelijke omgeving. Bij de raad bestonden tegen deze naam geving geen bedenkingen. Vervol gens werd besloten aan de heer C. DiepenbVoek, Abeelstraat 20 te Dord recht, te verkopen een perceel grond te Nieuwerkerk aan de Wethouder van Klinkenstraat aldaar, in het be stemmingsplan Nieuwerkerk II voor woningbouw. De gronduitgifteprijs in dit bestemmingsplan is voor de hier geplande bouw (vrijstaand en half vrijstaand) berekend op f 34,57 per m2 (excl. btw). De heer Diepen- broek vrugt om 500 m2 en inclusief btw betaald hij hiervoor f 20.050,60. Verder kwamen ter tafel enkele ver keersmaatregelen te Nieuwerkerk. In verband met het herhaaldelijk voorkomen van parkeren buiten par- keervlakken aan de zuidzijde van de Deltastraat is het gewenst hier voor een verkeersmaatregel te ne men om hieraan een einde te maken door aanbrenging van gele strepen. Verder komt het nog al eens voor dat vrachtwagens, komende van af de Kerkring, de Hoge Kerkstraat inrij den maar door hun te grote lengte de bocht naar links naar de Stekel straat niet kunnen nemen. Dit houdt in dat zij achteruitrijdend de Hoge Kerkstraat dienen te verlaten, wat moeilijkheden oplevert voor het overige verkeer. Door de postcomniandant van de rijkspolitie is proefondervindelijk vastgesteld dat voertuigen met een maximale lengte (inclusief de lading) van 8 meter voornoemde bocht zon der moeilijkheden kunnen nemen. Mede naar aanleiding van het ad vies van de politie werd Wesloten de Hoge Kerkstraat te sluiten vanal' de Kerkring in de richting naar de Ste kelstraat voor voertuigen, die met inbegrip van de lading, een lengte van 8 meter te boven gaan. Stichting Samenlevingsopbouw Ter tal'el kwam een voorstel van het college aan de raad om zich uit te spreken vóór de oprichting van een Stichting Samenlevingsopbouw op Schouwen-Duiveland. Er is een rapport ingekomen van een studie commissie hiervan, die tot de con clusie is gekomen dat voor de regio de methode „opbouwwerk" de ge- schikste werkvorm is. De gekozen methode wil zeggen dat de toekom stige stichting aandacht dient te be steden aan zowel de regionale pro blemen als aan de vraagstukken, die zich in de dorpen voordoen. Het rapport is ook onderwerp geweest van bespreking in de vergadering van burgemeesters, wethouders en secretarissen, gehouden op 10 juni 1974. Deze vereniging adviseert de gemeentebesturen zich uit te spre ken voor oprichting van de stichting De heer A. van Klinken (SGP) die ook een vergadering hierover mee maakte was niet weg van de drijf veer van de toekomstige stichting betreffende de zienswijze en welzijn. Hij had dit liever op een andere leest geschoeid gezien. Aan de hand van enige bijbelteksten, wees hij hierop. Daarom kan de fractie van de SGP aan het voorstel haar stem niet ge ven. Mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) bleek voorstander van de oprichting van de stichting, alleen is zé van mening dat de stich ting zal staan of vallen met de per sonen die Tiet moeten gaan doen en ze meende dat men dan ook geen schaap met vijf. maar met tien po ten nodig heeft. Met 8 tegen 3 stem men werd besloten adhesie te betui gen met het oprichten van de stich ting. Mogelijk kan de SGP-fractie later nog een op één ander terug ko men, aldus de heer Van Klinken, maar momenteel moet ze tegen stemmen. Schoonmaken rioleringen In een rapportje geeft het hoofd van gemeentewerken van Duiveland zijn bevindingen weer over het schoonmaken van de rioleringen te Oosterland waarin hij tevens een verhoging vraagt van het daarvoor toegestane krediet, groot f 3.500, Het bleek dat de rioleringen in Oos terland na 18 jaar van gebruik veel zand bevatten, vooral op de Korte Achterweg waar zich ook veel stenen en keien in de riolering en putten bevonden, die hierin op een onver klaarbare wijze zijn terecht gekomen en waardoor een grondige reiniging niet werd vergemakkelijkt Door bo vengenoemde tegenvaller in Ooster land is het krediet van f 8.000,dat toegestaan werd, uitgeput voordat het werk in Oosterland klaar was. Stopzetten betekent dat het reeds gedane werk teniet zou zijn gegaan. Besloten werd het gevraagde meer- crediet toe te staan. De heer Romeijn (VVD) vond het droevig dat er in Oosterland allerlei rommel in de rio leringen terecht gekomen is, dat z.i. erin geworpen moet zijn. Hij laakt dit zeer van de bevolking, waarop de heer Stouten (SGP) echter on middellijk tegen in bracht dat deze rommel onmogelijk door het publiek in de riolen kan zijn geworpen want men weet de zware deksels er hele maal niet af te krijgen. Hij was van mening dat deze stenen enz. er in ge komen zijn bij de bouw van de rio leringen. De heer Stouten streed hierbij voor zijn dorpsgenoten, maar de wethou der vart Openbare Werken, de heer Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiefs, als Sollicitatiesschriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer Van Loon), Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. Kuijper (P.v.d.A.) wees in dit ver band op het feit dat de deksels wel degelijk open kunnen worden ge maakt. Naar schatting kwam er on geveer 40 a 45 mzand uit de riolen. HAAMSTEDE Geslaagd Deze week is te Amsterdam onze dorpsgenoot de heer S. L. de Feiter geslaagd voor het examen Vakbe kwaam hovenier. De heer De Feiter genoot zijn opleiding hiervoor aan de Land en Tuinbouwschool te Som- melsdijk. RENESSE Geslaagd Deze week slaagde te Amsterdam onze plaatsgenoot de heer L. Braber vor het examen Vakbekwaam hove nier. NOORDWELLE Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer J. v. d. Zande slaagde deze week te Amster dam voor het diploma Vakbekwaam hovenier. De opleiding voor dit exa men genoot de heer v. d. Zande aan de Land en Tuinbouwschool te Som- melsdijk. KERKWERVE Geslaagd De heer P. Berrevoets alhier slaag de deze week te Amsterdam voor het examen Vakbekwaam hovenier waarvoor hij zijn opleiding genoot aan de Land en Tuinbouwschool te Sommelsdijk. NOORDGOUWE Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 10 september wordt in het Mr. de Rooshuis te Noordgouwe een bijeenkomst gehouden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Noordgouwe e.o. De avond wordt verzorgd door mevrouw M. Gudde-van Geloven, schoonheids specialiste te Zierikzee. OOSTERLAND Meisjesclub „De Zonnestraaltjes" Op woensdag 4 september a.s. gaat de meisjeclub „De Zonnestraaltjes" alhier weer beginnen. En in het ver volg hoopt men iedere woensdag avond van 7 uur tot 8.30 uur weel bij elkaar te komen in het hervormd verenigingsgebouw. Meisjes in de leeftijd van 8 tot 12 jaar zijn op deze bijéénkomsten weer hartelijk wel kom vanaf a.s. woensdag 4 septem ber. BRUINISSE Stichting Bejaardenzorg Duiveland De grote wachtlijst die bestaat van personen die in Bruinisse en Duiveland in aanmerking zouden willen komen voor opneming in „In 't. Opper", heeft al eens geleid tot de overweging of de bouw van bejaar denwoningen op een perceel grond tussen „In 't Opper" en het Dorps- (Vervolg van pag. 1) worden dat er geen „gang" meer in zat. Ook de pomp van Dreischor was slecht. De nieuwe pomp heeft een capaciteit van 1500 liter per minuut. De burgemeester feliciteerde de commandanten de heren Bokelaar en Kiesenberg en de manschappen met de nieuwe aanwinst. Er wordt wel eens gezegd dat het duur speel goed is (f 90.000.-) maar het moet er toch zyn, vooral in moeilijke om standigheden, aldus de burgemeester Beide Kernen bezitten nu zeer goed materiaal, wat mede op advies is aangeschaft door de benoemde brandweercommissie. Er wordt steeds optimaal samen gewerkt en hopelijk zal dit in de toe komst bestendigd blijven. Dc com mandant van Brouwershaven, dc heer P. K. J. Bokelaar dankte het gemeentebestuur voor deze aanschaf waar de corpsen zeer mee content zijn. Na het inspelen is het plan op korte termijn gezamenlijk met bei de corpsen te Br'haven en Dreischor een demonstratie te geven met het nieuwe materiaal. Behalve de burgemeester, dc wet houders Van Ast en De Moor, hoofd gemeentewerken de heer Kapinga, gem. sccr. de heer Witte en dc raads leden. waren er ook veel belangstel lenden uit de burgerfj. Vooral toen burgemeester Sehouwenaar 'n rond- rond het HaVenplein reed met de wagen en de nevclspuit bediende, bleek het ook voor de toeristen een welkome onderbreking van hun va kantie. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. huis, in direkte verbinding staande met het „In 't Opper", misschien een oplossing zou kunnen brengen voor die mensen voor wie „In 't Opper" als verpleeghuis nog niet nodig is, maar die als verzorgingshuis van de Stichting Protestantse Bejaarden zorg zouden kunnen gebruik ma ken. Het gemeentebestuur staat na tuurlijk welwillend tegen deze plan nen, maar vindt dat de plannen van de Stichting Bejaardenzorg Duive land te Bruinisse nog te weinig kon- kreet zijn, om aan de aanvraag tot optie (schrijven van 21 mei 1974) te voldoen. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld, de grond voor bedoelde Stichting te reserveren, zonder zich formeel te binden, door het verlenen van optie. Tot deze stap kan worden besloten ^Is de Stichting verbintenissen moet ^aangaan, voor het doel wat hen voor ogen staat. Melkzaak gaat sluiten De heer C. Bolijn, gedurende 23 jaar melkman op Bruinisse, eerst al leen later samen met zijn zoon(s) gaat zijn bedrijf beëindigen. Reeds eerder werd de zuivelwin- kel getransformeerd in een winkel waarin snijwerk (eigen fabrikaat) en curiosia verkocht werden, terwijl de heer Chr. Bolijn, ook grotere meu belstukken zelf vervaardigt. Voor de jaren die de heer Bolijn nog scheidde van zijn a.o.w. is een oplossing gevonden. De melkwijk wordt overgenomen door twee an dere melkslijters, de heren M. de Ronde en L. W. van de Vi-eede, die aan hun bestaandenlijk ieder een stuk toevoegen. Op 31 augustus zal de heer Bolijn zijn klanten het laatst bedienen. 1JSELMEER. Een beeld als van een oude prentbriefkaart van vele jaren her„Vissers op de Zuiderzee Het stemmige plaatje werd evenwel in augustus 1974 gemaakt. Bisschop Gijsen niet naar pastoraal overleg' ROERMOND, 29-8. Bisschop Gij sen van Roermond zal niet deelne men aan het tweede landelijk pas toraal overleg wat op 30 en 31 au gustus en 1 september in Noord wij- kerhout gehouden wordt. Dit heeft de persdienst van het bisdom van daag laten weten. Bisschop Gijsen heeft wel het eer ste overleg dat in januari 1973 in Noord wij kerhou t gehouden werd bijgewoond. Maar dit overleg was, volgens de persdienst van het bis dom, voor hem van zulk een aard dat hij het niet als heilzaam voor de kerk heeft kunnen aanvaarden. Desondanks wilde de bisschop het tweede overleg positief benaderen. Maar de voorbesprekingen en de diverse publikaties over opzet, in richting en draagwijdte hebben hem het moeilijke besluit doen nemen het tweede overleg niet mee te maken, aldus de verklaring. Gemeenteraad Duiveland vergaderde NIEUWERKERK, 29-8. In de donderdagavond gehouden gemeenteraads vergadering van Duiveland werd afscheid genomen van wethouder C. P. Kuijper en de raadsleden de heren A. Stoutjesdijk en K. L. van der Werf. Raadsvoorzitter burgemeester De Kam richtte zich in eerste instantie tot de scheidende wethouder, die een staat van dienst heeft van niet minder dan 43 jaar, waarvan 39 jaar als wethouder, eerst van de voormalige gemeente Ouwerkerk en daarna van de gemeente Duiveland. „Met u verdwijnt een stuk erva ring uit de raad dat moeilijk onder woorden te brengen is. Men luister de altijd graag naar uw goeddoor- dachte, gefundeerde en geargumen teerde betogingen, en u was een man die de goede sfeer wist te scheppen op de vergaderingen van het college en van de raad. We zullen u erg missen. We dan ken u dan ook zeer hartelijk voor alles wat u deed en dat was niet weinig. We hopen dat u nog vele ja ren getuige mag zijn van het gebeu ren in en om de raadsvergaderingen, aldus de voorzitter. Uit dankbaarheid werd de schei dende wethouder een oude kaart van Zeeland aangeboden en het bekende werk van de heer Wilderom betref fende de waterstaatkundige geschie denis van Schouwen-Duiveland. Geroerd dankte de heer Kuijper voor de vriendelijke en waarderende woorden van de voorzitter. Het stem de hem tot weemoed dat hij na zo'n lange zittingsperiode afscheid moet nemen van het werk dat hem in de lange jaren buitengewoon lief ge worden was. Maar er is een tijd van komen en ook van gaan. Spreker had naar beste weten altijd getracht het beste voor de gemeente te zoe ken, al moest hij bekennen dat hij ook wel fouten had gemaakt. Hij dankte college en raad voor de me dewerking steeds ondervonden, en voor de fijne sfeer tijdens de verga deringen. Er was wel eens verschil van mening, maar dat werd meestal in moede opgelost. Met een: „Het ga de gemeente goed in de toekomst" en met dank voor de mooie geschenken besloot de heer Kuijper zijn laatste redevoe ring in de gemeenteraad. Vervolgens richtte de voorzitter het woord tot de heer A. Stoutjesdijk die eveneens op een mooie staat van dienst terug kan zien. als gemeen tebestuurder. 27 Jaar lang heeft hij op voorbeeldige manier zijn beste krachten gegeven, eerst aan dc voor malige gemeente Oosterland en latei- na do samenvoeging, aan Duiveland. Tien jaar lang was hij wethouder van Duiveland. Met inspanning van alle krachten heeft de heer Stoutjes dijk zich ingezet om het belang van de gemeente te behartigen. De voor zitter bracht hem hiervoor oprechte dank en sprak de hoop uit dat de heer Stoutjesdijk nog lange jaren in goede gezondheid mag doorbrengen. Uit dankbaarheid kreeg het schei dende raadslid het boekwerk geti teld: Kabinet Zeeuwse Gezichten. Afscheid raadsleden De heer Stoutjesdijk dankte de voorzitter voor zijn waarderende woorden en memoreerde dat hij in 1946 als raadslid van de gemeente Oosterland door wijlen burgemeester A. C. van der Have werd geïnstal leerd. Aanvankelijk zag hij er wel tegen op en er moest een tijd over heen gaan eer hij wat begrip van ge meentezaken begon te krijgen. De problemen van de tweede wereldoor log, watersnoodramp en wederop bouw kwam op hem af. Toen dit al les zo'n beetje in kannen en kruiken was, kwam de samenvoeging van de gemeenten. Onder burgemeester Van Eeten werd de gemeente Duiveland geboren. Spreker en vele anderen za gen aanvankelijk hiertegen op, doch tenslotte viel het nog veel mee, dank zij de goede verstandhouding en sa menwerking in raad en college. Van af die tijd is er veel veranderd. Vele nieuwe woningen zijn gebouwd, w.o. veel bejaardenwoningen, de sporthal, zwembad en niet te vergeten nieuwe scholen, allemaal gebouwen waar de gemeente ti*ots op mag zijn, al zijn ze in onderhoud wel eens wat duur. „En nu is de tpd aangebroken", al dus de heer Stoutjesdijk, „dat ik af scheid ga nemen van de gemeente Duiveland als raadslid. Het was niet altijd een onverdeeld genoegen dit te zijn, maar er waren ook vele aange name tijden die ik meemaakte. Ik ben dankbaar voor deze 27 jaar en dank God voor de jaren die ik heb mogen werken voor de gemeenten Oosterland en Duiveland". Samenwerking Spreker dankte de voorzitter voor zijn vriendelijke en waarderende woorden en voor de prettige samen werking met het college en de raad en voor het mooie boekwerk. Hij bracht dank aan wethouder Kuijper en aan oud-burgemeester A. A. van Eeten voor de vruchtbare samenwer king. Tenslotte dankte hij hel per soneel van secretarie en de gemeen tewerklieden voor de samenwerking. De heer K. L. van der Werf, die wegens gezondheidsredenen niet meer in de raad terugkeert, kreeg dank woorden van de voorzitter namens de raad, voor het vele dat hij gedu rende één zittingsperiode voor de ge meente Duiveland heeft verricht. Het is tegenwoordig een hele opgave om raadslid te zijn. De heer Van dei- Werf heeft in zijn korte zittingspe riode getoond steeds het goede voor de gemeente te zoeken. Namens allen dankte de voorzitter hem hiervoor zeer hartelijk en evenals de heer Stoutjesdijk ontving hij hel boek werk „Kabinet van Zeeuwsche ge zichten". De heer Van der Werf dankte voor de waarderende woorden tot hem ge richt en voor het mooie boekwerk. Hij wenste raad en college Gods ze gen in de toekomst op hun werk, in het belang van de gemeente Duive land. Namens de raad dankte wethouder Overbeeke de scheidende raadsleden voor de prettige samenwerking en de ondervonden vriendschap. Hierna besloot de voorzitter deze zittingsperiode van de raad en bracht dank ook aan de overige raadsleden voor de prettige en aangenamen sa menwerking. Bij het afscheid van burgemeester A. A. van Eeten van de gemeente Duive land in 1969 werd wethouder Kuijper, die thans afscheid heeft genomen, tijdelijk loco-burgemeester. De heer Kuijper ziet terug op een staat van dienst van niet minder dan 43 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3