Ere-burgerscliap voor P. L. Krepel te Bruinisse MH ANTHONV (WiiiN De landbouw- demonstraties Omvangrijke olievondst in de Noordzee DI0SC00P DE CONCERTZAAL NAVARm DON CRISTOBAL AGENDA MINISTER 2 De recente landbouwdemonstra- ties hebben geleerd, waar de gren zen liggen van het buiten parle mentair optreden. Moe ingewik keld de problemen ook zijn en hoe zeer bepaalde groepen het „gelijk" ook aan hun kant hebben, de grens ligt daar, waar de belangen van andere groepen en/of personen worden geschaad. Heel typisch is de morele code van het handelen als bo ven bedoeld, getypeerd door de CBTB-voorzitter drs. lx. J. Zijlstra, die niets zag in het „honoreren van het recht van de sterkste, maar veel meer in het recht van de zwakken en de plicht van de sterksten". Wie deze regel in acht wil ne men, komt dan toch weer terecht aan de onderhandelingstafel. Aan die tafel(s) zullen compromissen het moeten doen, want er is geen enkele samenleving mogelijk zon der compromis. Intussen kan men zich wel afvragen, waarom de landbouwstandsorganisaties niet eerder en feller „Den Haag" heb ben bestormd, want waar zou men beter de nood in de agrarische we reld kunnen peilen en aangeven, dan juist in die organisaties? Hetgeen nu bereikt is - en dat is nog lang niet hetgeen werd ver langd - lijkt onmiskenbaar te ko men door en van de akties, die met wagens en trekkers zijn belangrijk ste en indrukwekkendste onder streping kreeg. Anderzijds blijkt dat het begrip „akties" is ingedra gen en ge-accepteerd door de landbouworganisaties, die in het verleden wel bolwerken van dege lijkheid en evenwichtigheid zijn genoemd. Gebleken is ook dat een groot deel van de georganiseerde landbouwers geen of niet in een gewenste mate vertrouwen heb ben in de organisaties. Dat is opzichzelf een ongehoor de zaak en de organisaties zullen om dit fenomeen niet heen kunnen maar er de konsekwenties uit trek ken. Meer nog dan voorheen wor den de topfunkties in de organisa ties belangrijk en de topfunktio- narissen moeten van nu af aan, wel heel duidelijk zekerheid hebben dat hun positie wortelt in het ver trouwen van de ledeu. Anders vallen herhalingen te voorzien; worden initiatieven uit handen ge nomen .en valt de landbouw van de ene vertrouwenscrisis in de ande re. Of daar uiteindelijk de land bouw in het algemeen mee zal zijn gebaat, is zeer de vraag. Jubileum dr. A. Vondeling DEN HAAG. 24-9. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, is donderdag ter gelegen heid van zijn 25-jarig Kamerlid maatschap benoemd tot groot-offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. De bij deze onderscheiding behoren de versierselen werden hem over handigd door premier Den Uyl tij dens een druk bezochte receptie in het gebouw van de Tweede Kamer. Bijna het voltallige kabinet, oud ministers en oud-staatssecretarissen, kamerleden en oud-kamerleden woonden deze plechtigheid bij. Twee nieuwe arrestaties in Ter Aar TER' AAR, 29-8. In verband met het onderzoek naar de moord op de 44 jarige verpleegster Aaltje van dei- Plaat heeft de rijkspolitie in Ter Aar de afgelopen nacht van woens dag op donderdag twee nieuwe ar restaties verricht. Aangehouden werden de 34-jarige H. van E. en de 27jarlge G. C. H. A.. beiden uit Ter Aar. De rijkspolitie wilde nog niet zeggen waar beide mannen van ver dacht worden. Een woordvoerder van de rijkspolitic deelde donderdag wel mee dat men twijfelt aan de be kentenis van de 33-jarige hooiberg bouwer W. van E. uit Ter Aar. OSLO. 29-8. In liet Brcntvcld in liet Noorse deel van de Noordzee is een reusachtige olicvondst gedaan, zo heeft liet ministerie van industrie in Oslo bekendgemaakt. De olie is gevonden door de Sta toil -Mobil-groep. waarin de Noorse staat een belang van 50 procent heeft en de Noorse dochtermaat schappij van Mobil Oil 15 procent. Een woordvoerder van Statoil noem de de vondst er één ..waar iedere oliemaatschappij van droomt". Om de juiste omvang van de re serve te bepalen moeten nog meer proefboringen worden gedaan. Er zijn erhter aanwijzingen voor dal 'In tolale reserve van het veld twee mil jard vaten olie (van 159 liter) en vijftig miljard kubieke meter aard gas hndrnagt. Plechtigheid in Dorpshuis BRUINISSE, 29-8. - Ongeveer 125 personen waren donderdagmorgen verenigd in hel Dorpshuis le Brui nisse, 0111 de heer P. L. Krepel le huldigen voor zijn verdiensten voor de gemeente Bruinisse en de regio Schouwen-Duiveland. Burgemeester G. Hokken als voorzitter, nam uiteraard als eerste het woord, er aan herinnerend, dat de gemeenteraad van Bruinisse had besloten tot de instelling van het ere-burgerschap voor de gemeente Bruinisse, met de daaraan verbonden erepenning. In een later (besloten) vergadering van de gemeenteraad werd besloten het ere-burgerschap te verlenen aan de heren P. L. Krepel te Bruinisse en O. F. Weisc te Wassenaar. Advertentie Het was de bedoeling dat beide penningen tegelijk zouden worden uitgereikt. De spoedshalve opname van de 90-jarige Ambachtsheer van Bruinisse in het ziekenhuis, was oor zaak, dat in intieme kring, de heer Weise veertien dagen geleden reeds zijn ereburgerschap kreeg. Burgemeester Hokken stelde voor aan de heer Weise een telegram te zenden, waarbij hem spoedig herstel werd toegewenst. Hij somde vervolgens een aantal funkties op, die de heer Krepel in zijn bijna 80-jarig leven heeft be kleed, zoals bestuursfunkties bij het Calam. waterschap Bruinisse, resul terend in voorzitter zowel van „Bin nen"- en Buiten"-beheer, evenals gezworene van het Waterschap Schouwen. Eenzelfde reeks van steeds hogere sporten werden door de heer Krepel genomen in wat toen nog was „de Boerenleenbank"; bestuurslid, voor zitter van het bestuur, bestuurslid van de Ring enz. De plaatselijke landbouwvereniging „Landbouwbe lang" had de heer Krepel lange tijd als voorzitter, maar óók hier had dit regionale funkties tot gevolg. Andere funkties Hij maakte vele jaren deel uit van de Pachtkamer, van D.E.L., de On derlinge Paardenverzekering, was verder lid van nog andere Onderlin ge verzekeringsbesturen, bestuurslid en later vice-voorzitter van het Ro de Kruis afd. Bruinisse en had een aandeel in het organiseren van di verse feestelijkheden, en andere zaken die mogelijk nog zijn vergeten. Burgemeester Hokken reikte daar na de legpenning uit, spelde liet draag-insigne op en reikte de oor konde over. Bovendien werd de re pro „Gezicht op Bruinisse" (ets) na mens het gemeentebestuur overhan digd. De heer H. J. Goeman huldigde namens het bestuur van het water schap Schouwen-Duiveland de heer Krepel voor zijn verdiensten op wa- terschapsgebied. Ouile relaties Lang voordat alle waterschappen in Zeeland onder één bestuur kwa men bestonden al relaties tussen „Schouwen" en de familie Krepel. In 1911 vertegenwoordigde de heer Krepel al zijn vader op een vergade ring van het waterschap. In 1935 resulteerde dat in gen bestuurs- funktie. In 1938 werd de heer Krepel op 7 november 1936; in 1954 voorzitter van de Waterkering Brui nisse. Wethouder S. A. Jumelet, in 1938 benoemd als Ontvanger Griffier van het Calarriiteuze waterschap Brui nisse, had tot zijn onsteltenis be merkt, dat van het oude bestuur nog maar vier personen waren overge bleven en namens die uode garde haalde hij herinneringen op aan de tijd vóór de oorlog, toen de heer S. Hage voorzitter was en de heer Kre pel deel uitmaakte van het bestuur en aan wat zich afspeelde na de oor log. Hij stond uitvoerig stil bij de periode na 1 februari 1953, toen Bin nen- en Buitenbeheer van het wa terschap één team werden en de be sturen samen „Rijkswaterstaat xvis- ten om te turnen". Briiggehoofd Rijkswaterstaat had namelijk hel plan, eerst alle dijken dicht, daarna het water uit het eiland. Men wist echter de dijkdichters te overtuigen, dat men veel beter Bruinisse als bruggenhoofd kon gebruiken, van waar men verder hef geïnundeerde eiland polder voor polder kon droog maken. De gaten in de Oude Dijk werden dicht gemaakt en zo begon toen, op initiatief van het waterschapsbe stuur van Bruinisse, de droogma king. De heer W. van den Ouden, se cretaris van het Rode Kruis en daar naast ook nog oud-werknemer van de heer Krepel, had zijn toespraak verwerkt, in een „gedicht", waarmee hij groot succesoogstte. Pachtkamer De heer M. M.- de Raat, griffier van het Kantongerecht c.q. van de Pachtkamer herinnerde aan het werk van de heer Krepel in dit col lege, de heer S. J. P. Jumelet had samen met de heer Krepel veel dorpsfeesten georganiseerd en met hem ook samengewerkt in de V.V.D. afdeling c.q. in „Algemeen Belang", waar de heer Krepel vaak goede tips gaf. De heer Jac. de Jonge, voorzitter van de Rabobank Oost-Duiveland gaf een overzicht van het vele wat door de nieuwe ereburger op Boe- renleenbankgebied was gepresteerd. De heer A. J. D. Doeleman, Z.L.M.- voorzitter, prees en memoreerde al les wat de heer Krepel op Z.L.M.- gebied had gepresteerd en dat was zeer veel, ook de de heer L. A. Jon ker dankte en prees de heer Krepel voor zijn verdiensten op landbouw- bestuurlijk gebied, plaatselijk en re gionaal. Dankwoorden De heer Krepel dankte alle spre- ZIERIKZEE Vrijdag en zaterdag 30 en. 31 augustus NOG STEEDS!.. DE GROOTSTE AVONTURENFILM ALLER TIJDEN!! Zondag en dinsdag 1 en 3 september CARLMEMS'S COIUMBIA Aanvang 20.00 uur Extra lang Entree f 5r— en f 6,— IS DAUGHUR) ROBERT MITCHUM TREVOR HOWARD CHRISTOPHER JONES JOHN MILLS LEO McKERN en Scenario: SARAH MILES ROBERT BOLT Producent: ANTHONY HAVELOCK-ALLAN METROCOLOR^n SUPER PANAVISION Aanvang 20.00 uur Extra lang Entree f 5,— en f 6,- lllllllilll llllllllllllll I lllllllllIIIIHIIIII11 MM I IIIIHIl III III 11IMIIMII IKlIilMIIIIIH Kelderbar - vinotheek (onder de Concertzaal) Diskotheek Dansen bij kaarslicht Bistrohapjes Geopend zaterdag avond van 9—2 uur. kers, maar in de eerste plaats het gemeentebestuur voor deze voor hem onvergetelijke dag, al was het voor hem genoeg geweest, ook als burger van Bruinisse te mogen voortleven. Hij herdacht in weemoed, zijn over leden echtgenote die hem steeds had gestimuleerd, de voor de hand lig gende taken aan te vatten. Inhakend op een gezegde van burgemeester Hokken, die een man als Krepel ten voorbeeld had gesteld aan de jeugd, vermaande hij zijn kleinzoons ge zagsgetrouw te blijven. Een applaus van de aanwezige agrariërs kreeg de heer Krepel toen hij zijn dankwoord afronde met een pleidooi voor een gesloten Ooosterschelde. WAT t£QT Pt BllT Burgemeester Hokken spelt „de versierselen" op. (Foto: Zierikzccschc Nieuwsbobdcj WEEKEINDE - ARTSENDIENST Zaterdag 31 aug. en zondag 1 sept. Dokter A. W. van Geer, Zicrikzce, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter Van der Waarden. Spreekuren dokter Van Geer (alleen voor dringende gevallen): zaterdag morgen 10.30-11.00 uur; zondag 11.30- 12.00 uur. Aanmelding visile's, 's morgens tussen 10.00-10.30 uur. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt lot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse lel. .01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk. Bruinisse, lel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND/ BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. II. Richard, Nicuwcrkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokier Vleugels Schullei en dokter Visser. Zuster M. Kunst-Visser, Scharend ij kc, tel. (01117)-280. neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Dooge, Oosterland, telefoon (01114J-1876. heeft dienst tc Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts Tjcbbes, iMiddelharnis tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. APOTHEEK Apotheek C. II. Verseburen, Zie- rikzee, Dain 18, ls op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur cn Van 18.00-18.30 uur. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm Vooral in het noorden van het land nog zonnige perioden, elders meer bewolking met kans op een regen- of onweersbui; meest matige ooste lijke wind; minimumtemperaturen rond 14 graden, maxima van 21 tot 27 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 31 aug. Zon op 5.49, onder 19.31 Maan op 18.33, onder 4.28 1 sopt. Zon op 5.51, onder 19.28 Maan op 18.51, onder 5.35 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.26 Maan op 19.08, onder 6.42 Volle maan: 1 sept. (20.25) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr 31 aug. 1.07 13.42 7.12 19.38 1 sept. 3.10 15.20 8.49 21.07 2 sept. 3.45 15.53 9.13 21.37 Springtij: 3 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-8. Hel K.N.M.I. deelt mee: met een zuidoostelijke lucht stroming boven het continent -werd vandaag warme lucht naar onze om geving getransporteerd. Deze lucht is ook droog zodat hel in grote ge bieden boven Europa zonnig weel was. In een oceaanfront heeft zich boven het kanaal en West-Frankrijk een afzonderlijk lagedrukgebied ge vormd. Door deze ontwikkeling maakt het front bbven Engeland weinig voortgang meer. trekt, het nog wel via Frankrijk verder naar het noordoosten. In het front komen flinke regengebioden cn onweers buien voor. Deze kunnen in dc nacht van vrijdag en zaterdag ook tot ons land doordringen. Maar het is nog onzeker of -/e ook het noorden van het land /uilen h. rcikrn pnv.-n Spanje cn Frankrijk lwefl het front een belangrijke afkoeling teweegge bracht. Er is een kans dat de grens lussen warm cn koeler weer hoven ons land stagneert. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; te2—6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 30 augustus Concertzaal, 20.00 uur, „De Kanon nen van Navaronne". Zaterdag 31 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, „De Kanon nen van Navaronne". VVilhelminadorp Proefstation voor de Fruitteelt, „open dag". Zondag 1 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, „Ryans doch ter". Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.30 uur, pro- jektdienst Jeugdkapel. Dinsdag 3 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Concertzaal. 20.00 uur, „Ryans doch ter". Luitje, aankomst palienlenschip „Orca", 19.30 uur optreden muziek vereniging „Con Amore". Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergaderng ge meenteraad. Nïeuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Duiveland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Dat is nou een beetje flauw van die minister; dadelijk bakzeil halen als de gevolgen van grootsprekerij toch een beetje sterker doortikken, dan hij had vermoed. Enfin we we ten hoe het ging; een pittig (week)- blad uitkiezen, lekker een berg gal wegspuwen; nadien nog even kijken hoe het gedrukt overkomt. „O.K.- draaien", zeggen, en dan nadien met zo'n gefingeerd zondebesef-lachje op de achterbank van een ministe riële limousine gaan zitten en naar de menigte kijken. Ah nee, dat is niks. Het gaat om volhouden: Wat ik gezegd heb, heb ik gezegd", om Pilatus met een variantje te citeren. Intussen (dat wél) heeft de minis ter gedaan wat duizenden zouden willen. Lekker uitpakken tegen hun baas bijvoorbeeld en zeggen, dat hij een dooie visjesvreter is of een enorme zak, al naar gelang dal uit komt. Gewoon zeggen, dat je het zat bent,, dank u wel en als 't u belieft" te spelen en hij - hun bedunkens - met de hele familie naar Novosibirsk kan verhuizen. Of de man in de zaak met zo'n mevrouiv die voor vijf cent koopt en een berg kapsones heeft: „winkelier hebt u dit, winkelier hebt u dat". „Ja mevrouw ik heb het al lemaal wel, maar wat mij betreft kunt u meteen opkrassen met je zure mondje en je truthoed". Tegen gelegenheidssprckers zou men ook kunnen ontploffen: „man, hou nou toch eens op met dat gezever en zeg wat je zeggen wil, of hou anders je mond." En de moeilijkdoeners in kerk en maatschappij, om zo eens te zeggen; even uithalen legen hun moeizaam gezeur en hun honingzoet gefleem en zeggen - of liever schreeuwen - dat ze de boom in kunnen en daar vooral moeien blijven zitten. Maar de „men" is de minister niet; dc minister kan zich permitteren door hel behang te gaan, maar een gewoon mens niet. Dat is het grote verschil. De minister mag kleurrijk zijn in zijn taal en zelfs grof (hij denkt tenminste dat hij dat mag), maar een gewoon sterveling moet doorgaans het mondje gesloten hou den, want hij weet anders zeker wél door het behang te gaan. En dal is niet zo lollig; de baan en hel pen sioen, weet je wel of dc samenwer king straks en hoe dat dan moei. Toch is misschien zo'n fikse on weerbui wel eens (erg) goed. De bliksem kan inslaan, 't is waar. maar het leven kan ook te rlsikoloos worden en dan wordt het saai als sajet cn droog als gort. We kunnen wel met een masker van schijnheiligheid en ingetogen heid rondlopen, maar soms moet misschien hei deksel eens van dc put cn dan ziet iedereen wat daar beurden bruist cn borrelt. „Schan delijk" zal er geroepen worden, maar de roepers zitten breeduit op hun eigen deksel. Een ander moest eens. Intussen: dit is geen oproep tot hel gebruik van „kleurrijke taal", maar als ir -it'u minister na ilr bi/j -,rf tl ten. ga ;r daarover nadenken Denken mag en moet zelfs. Volgens Descartes is het zelfs het bewijs dol je bestaat SCHIEP El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2