Prijsbewust spelen in de Staatsloterij HET LAATSTE HOUVAST Goeree-Overflakkee Belangstelling voor expositie op Cyprus: een hopeloze affaire erbij de Staatsloterij 7 BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 augustus 1974 Nr. 21546 De Sow jet-Unie staat plotseling ook te dringen om mee te praten over de toekomst van Cyprus. Eerst moeten alle vreemde troepen er vandaan - dat zijn dus behalve Grie ken en Turken en wellicht ook de VN-macht ook de Britten - en daarna moet een uitgebreider gezel schap dan het Grieks-Turks-Britse trio met Grieks- en Turks-Cyprioten samen een regeling opstellen die vrede sticht op het eiland. Er zit die redelijkheid in het Russische initia tief dat uan Genève inderdaad maar weinig meer te verwachten is al doet iedereen z\jn best om de konferentic daar weer hervat te krijgen. Dat is dan meer om althans iets te laten gebeuren dan uit echte hoop dat iels bereikt kan worden. De Russen sug gereren er alle leden van de Veilig heidsraad bij te halen (dat zijn er al vijftien) plus nog wat ongebonden landen want Cyprus onder Makarios behoorde toch ook tot die klub. En in plaats van de drie beschermheren van nu zou Cyprus er dan de vijf permanente leden van de Veilig heidsraad bij krijgen al is het de vraag of bijvoorbeeld China er enige belangstelling voor heeft. Moskou is nauwelijks serieus uiteraard. Het is duidelijk dat het hele voorstel is ontworpen om voortaan ook de Russen een vinger in de pap te geven, waarbij de Rus- sen minder medelijdend denken aan de Cyprioten dan verlekkerd aan de strategische positie van het eiland, bij voorkeur ontdaan van de Britse bases. Maar wat al bij voorbaat vast staat is dat welke samenscholing van onderhandelaars ook tot geen enkel resultaat komt. Tenslotte is niet alleen over Cy prus al lang nagedacht en gepro beerd maar er zijn een aantal ver gelijkbare gevallen van verdeelde landen waar een deel van de bevol king niet in vrede met hei andere deel van de bevolking schijnt te kunnen leven. Ierland is er een voorbeeld ran en de Palestijnse mi sère is er ook op terug te voeren. Welke verdelingsformule? Omdat uiteindelijk niet zozeer de beslissing van buitenstaanders van belang is maar de bereidheid van de inwoners zelf, kan misschien nog het meest verwacht worden van een rechtstreeks gesprek tussen de Cy prische waarnemend president Kle- rides en vice-president Denktash, die tegenwoordig overigens ook al betiteld wordt als president van de uitvoerende raad van de autonome Turkse republiek Cyprus. En daar komt het in wezen dan wel op neer. De deling van het ei land kan misschien op ondergeschik te punten veranderd worden, maar dat hij weer tenietgedaan kan wor den is voorshands een illusie. Het beste wat men nog kan hopen is dat de twee afzonderlijke Cyprische re publieken tot een soort federatie kunnen komen waarbinnen ze in vrede leven. Maar de algemene ver zoening waar men op hoopt kan ze ker nog in geen jaren komen - er wasal in de loop van zeker de laatste tien, twaalf jaar een hoe veelheid haat gekweekt en wraak Iaangewakkerd die zijn uitbarsting heeft gevonden maar daardoor niet is verdwenen doch slechts vermeer derd. Zelfs onder de best denkbare om standigheden zou dit een langdurig proces zijn, maar de omstandigheden zijn juist bijzonder slecht. Het is na melijk onmogelijk één van de par tijen volkomen gelijk of ongelijk te geven. Wat de Turken nu bezet heb ben is veel meer dan een evenredige portie van het. eiland en dan boven dien nog het gebied waar de wel vaart inderdaad door Grieks-Cy prioten is opgebouwd en waar Grieks-Cyprioten veel hebben ge ïnvesteerd. Maar wie bedenkt een verdelingsformule waarmee ieder een instemt? De Turken hebben reden zich ver volgingen te herinneren ook nog on der het regime van Makarios en ze ker enige massamoorden nadien. Anderzijds hebben de Grieken op het eiland ook zo hun behandelingen door Turken of Txirks-Cyprioten on dergaan die niet licht vergeten wor den. En dan kent men de traditie van het eiland: guerrilla, een specialiteit van Cyprus zoals de Britten kunnen bevestigen. Schietgrage fanatici - de moord op de Amerikaanse ambassa deur toont het weer aan - zijn er genoeg. De twee direkt betrokken partijen kunnen er amper uitkomen, laat staan dat een groter gezelschap iets kan doen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De grote oliemaat schappijen zien geen reden om de prijs van benzine in Nederland te verlagen. Dit heeft een woordvoer der van Shell gezegd in een kom- mentaar op het feit dat de prijzen in West-Duitsland wel verlaagd zijn. ROTTERDAM. Uit een geparkeer de bestelauto in de Eksterstraat in Rotterdam is voor een bedrag van f 10.000 aan kleding gestolen. De buit omvatte 1350 panties en een partij sokken en kousen. ALKMAAR. De 62-jarige J. H. J. Dickhoff uit Amsterdam is tijdens het baden in de zee bij Callantsoog verdronken. ARNHEM. In het afgelopen week- einde zijn een Arnhemmer en een man uit Velp in Arnhems rosse buurt, het Spijkerkwartier, beroofd. De Arnhemmer miste na zijn bezoek aan een prostituee zijn portefeuille met ongeveer f 3.300. De man uit Velp ï-aakte f 100,kwijt. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche en de douane hebben de hand weten te leggen op een partij hasjisj met een handelswaarde van ongeveer een kwart miljoen gulden. Na een tip vond men de hasj, ruim 260 kilogram, in de caravan van de 23-jarige Rotterdamse chauffeur B. van de W. ALKMAAR. C. Leijnse (71) uit Anna Paulowna is tijdens zeilen in de Zijperboesem vermoedelijk over boord geslagen en verdronken. De boot van de man is gevonden, maar naar het stoffelijk overschot wordt nog gedregd door de rijkspolitie te water. DEN HAAG. De regering dient de helpende hand te bieden bij het ef- fektueren van een garantiefonds voor de woningbouw. Aldus het Tweede kamerlid De Beer (VVD) in dinsdag aan minister Gruijters van volkshuisvesting voorgelegde vra gen. ROTTERDAM. Uit een loods aan de Rijnhaven in Rotterdam hebben dieven 4900 kilogram tin met een waarde van f 125.000 gestolen. Vol gens de politie zijn de dieven de loods binnengekomen door het ver nielen van een gepantserde ruit aan de- havenzijde van de loods. DEN HAAG. In een politiewagen met zwaailicht en sirene is in Den Haag de tweejarige Elly Denie naar een ziekenhuis gebracht, omdat zij chloor had gedronken. Haar oom, bij wie zij in huis woont, hield een passerende politieauto aan. AMSTERDAM. Van 1 tot 5 sep tember brengt moeder Teresa, „de moeder van de daklozen", een be zoek aan ons land. Deze Albanese zuster (69) kreeg grote bekendheid door haar in 1950 begonnen werk voor de allerarmsten van Calcutta. DEN HAAG. De voorzitters van de Eerste Kamer en de Tweede Ka mer hebben een delegatie van het volkscongres van de volksrepubliek China uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. Aldus heeft Tweede- Kamervoorzitter Vondeling dinsdag middag meegedeeld. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche ondervraagt momenteel de 23-jarige Marokkaanse keuken knecht H. S., die ervan wordt ver dacht op 2 juni 1972 in de keuken van het restaurant Bellevue in Rot terdam de 61-jarige schoonmaker R. Knijpinga met messteken om het le ven te hebben gebracht. DRIEBERGEN. De bondsraad van de industriebond CNV, die maandag en dinsdag in Driebergen heeft ver gaderd, was niet „in een juichstem ming" over de nota van de drie vak centrales met uitgangspunten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid in 1975. Advertentie DIRKSLAND, augustus burgemeester H. Bos in verzorgingsflat Op 13 september a.s. opent Vroonlande" te Dirkslantl (16.00 uur) een expositie. Er wordeu werken geëxposeerd van mevrouw Hermiene Arends van Nugteren uit Rotterdam, van wie nu in recreatie oord „Klepperstee" te Ouddorp werk te zien is. De expositie in Ouddorp duurt tot 9 september. Hier hangen in de mo delbungalow enkele penseeltekenin gen van haar. Op de overzichtsten toonstelling daarna - in „Vroon- lande" - zullen, behalve penseelte keningen, ook aquarellen, olieverven en andere werken te zien zyn. Mevrouw Arends schildert al heel "wat jaren, wat mede af te leiden is uit hot feit dat zij al veel geëxpo seerd heeft. Ook op Goeree-Over flakkee 'waren al eerder werken van haar te zien. Twee jaar geleden ex poseerde zij in galerie „De Welle" in Sommelsdijk, terwijl de raadszaal in Goedereede ook al eens gesierd werd met haar werken. De familie Arends verbluft regel matig (al sedert vijftien jaar) in een zomerhuis, dat staat op de punt van Goeree. Deze vakantiedagen heeft de schideres niet onbenut gelaten. Hier door verkreeg zjj een grote collectie schilderijen, tekeningen enz. van ons „eiland". Voornamelijk deze collectie zal in verzorgingsflat Vroonlande te zien zijn, verdeeld over de recreatiezaal, de hal beneden en de overloop bo ven. Mevrouw Arends hoopt dat haar Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van f 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 2 september af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de september-loterij op 2 september. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 -653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 11,16 en 18 september Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. werken juist waar ze gemaakt zijn, ook wat bekendheid krijgen. Werken in buitenland Haar opleiding genoot zij aan de academie voor beeldende kunsten in Rotterdam. Behalve de vele plaatsen waar zij in Nederland exposeerde kunnen we ook noemen: Parijs, Ant werpen, Luik, Durrien en Bochelt. In deze plaatsen exposeerde zij met nog twee andere schilders maar ook alleen heeft zij er al vele ten toonstellingen opzitten. De expositie in Vroonlande duurt tot 4 oktober. Op negentien september zullen in iede» geval al genoeg belangstellen den aanwezig zijn. De Vereniging van Huisvrouwen afdeling Wester- schouwen gaat er dan namelijk een kijkje nemen. Een penseeltekening van mevrouw Arends. Onder andere deze teke ning hangt in de modelbungalow van rekreatieoord „Klepperstee" te Ouddorp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 30 AUGUSTUS NED. I: Tussen zeven en acht uur brengt de AVRO, die het vanavond voor het zeggen heefttwee korte programma's. Allereerst het amu sante spelletje Wie van de drie? Voor het eerst is Mies Bouwman gast in dit programma. Het tweede program-ma voor achten is een afle vering van de serie Mash waarin een, plan om nieuwe groepen te vormen van de dokter en de soldaten op gro te weerstand stuit. Men heeft het nex. zo gezellig onder elkaar, vindt ieder een. Er komt ook een psychiator op draven die iedereen weieens onder de loep zal nemen. Na het journaal de operette Graf in Mariza, waarvoor de muziek geschreven werd door Emmerich Kalman. De operette zit vol romantische muziek, zoals de nummers Grüss mir die reizende Frauen, Schwesterlein en Ich möchte traumen von dir, mein Puzikam. 1-Iet eerste net houdt er vanavond al vroeg mee op, want om vijf over tien volgt in Ontdek je Plekje een film pje over de schoonheid van Dok- kum en daarna volgt het laatste nieuws. NED. II: In de vooravond zendt de TROS een aflevering uit van De Waltons, waarin een mooie jonge vrouw haar opwachting maakt. Zij is het meisje waarop John Boy ver schrikkelijk verliefd raakt. Op het verzoek van John Boy mag zij voor lopig bij de familie blijven wonen. Het programma van het Nederland se lied, Op losse groeven, heeft na het journaal drie kwartier tot haar beschikking. Onder aanvoering van presentator Chiel Montague passe ren vele vaderlandse liedjes en mu ziekjes de revue. Griezelen met de TROS kan vanaf negen uur in de thriller De pion. De kijkers krijgen te maken met enkele misdaadorga nisaties, waartegen de politie wil optreden. Daarvoor wordt een man met een brandschoon verleden in de onderwereld binnengevoerd en hij moet trachten de breinen achter de bendes te ontmaskeren. Maar om dat hij talloze vijanden heeft ver keerd hij voortdurend in levensge vaar. Hierna volgt hel programma Zenders in woelig water. Jarenlang hebben Veronica en Noordzee mil joenen luisteraars geamuseerd mei hun muziek, waaraan het parlement gemeend heeft een einde te moeten maken. Nederland II gaat om tien voor elf de lucht uit met het laatste nieuws. VRIJDAG 30 AUGUSTUS NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie, 19.30 MASH; 20.00 Journaal; 20.20 Graf in Mariza; 22.05 Ontdek je plekje; 22.10 Journaal. NED. II: 18.35 Teleac18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De Waltons20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.05 De pion; 22.20 Zenders in woelig water; 22.50 Journaal. Vrijdag 30 augustus, 20.20, Neder land I: Grafin Mariza. Benno Ku- sche als Vorst Populescu. 28 Majoor Schindler keek bedenke lijk, maar beloofde te zullen infor meren naar Herr Wim Koster. Het geen hij inderdaad deed. Maar toen hij hoorde, dat Koster een leidende funktie had gekregen op het Depar tement van Volksvoorlichting en Propaganda en dik was met figuren als bijvoorbeeld Max Blokzijl, be sloot hij zich niet met de affaire te bemoeien. „Na de oorlog komt dat allemaal vanzelf in orde," spiegelde hij het meisje voor. „En als je geld nodig hebt. zeg je het mij maar," besloot hij lachend. „Krijg je het van mij." Ze knikte begrijpend. „Juist, dat ken ik. Met de gebruikelijke legen- prestatie zeker?" De man keek met welgevallen naar haar figuur. „Zo moet je dat niet noemen. Overigens, wat zou er tegen zijn? Je moet ook in deze din gen modern denken." „Dank je. Dan blijf ik maar liever ouderwets." Maar ze liet zich op de duur toch zoenen en als hij haar knuffelde, vond ze het eveneens prettig. Tot ze op een avond met hem meeging naar zijn kamer en dacht: wat kan het me eigenlijk schelen? Het is alweer zo lang ge leden. dat een man me op allo moge lijke manieren liefkoosde. Franz is een fijne knul. Die nacht bleef ze bij hem. Na een paar weken volgde een tweede sa menzijn en het beviel haar zo goed. dat zc inging op zijn uitnodiging en bij hem kwam wonen. ..Het huis is groot genoeg voor ons beiden. Waar om zullen we samen niet gelukkig zijn?" vroeg hij en Nelie kon er niets tegenin brengen. Natuurlijk lekte de verhouding, die Nelie Ranzijn mei een Duitse of ficier had uit. Op een zaterdagmid dag. toen de heide zusters in Purmc- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK rend waren, veegde Truus haar de huid uit, maar Nelie, lang niet op haar mondje gevallen, keek haar zuster nijdig aan. „Dat is enkel de kifit, omdat jij zoiets niet kunt krij gen. Dat is helemaal geen schande, want je hebt jezelf niet gemaakt, maar dan moet je r^et gaan zedepre- ken. Is Franz minder omdat hij toe vallig Duitse ouders had? Kan hij dat soms helpen. We houden van el kaar en gaan trouwen zodra de oor log voorbij is. En Franz zegt, dat het niot lang meer zal duren." „Hij is onze vijand en als jij met de vijand heult, ben je een landver rader." weerlegde Truus, wit van woede. Maar dat imponeerde Nelie niet in 't minst. „Klets met je vijand; hij is een man en ik ben een vrouw. Mo gen we alsjeblieft van elkaar hou den. Hij is in elk geval niet zon schooier als Wim Koster, want hem zou ik niet terug willen, al was hij met goud behangen". „Ook al zo'n landverrader." wist Truus. „We krijgen ze wel.' Wacht maar. lot de oorlog voorbij is. dan hangen we ze allemaal op! Die mooie officier van jou eveneens." Nelie haalde haar schouders op. „Allemaal onzin. 'I Zal mij zwaar een zorg zijn wie er wint, als we dan maar weer vrede hebben. Franz heeft een mooi huis. Als er vrede is, gaan we trouwen en daar wonen. En dan mogen jullie komen. Hij heeft het beloofd." ..Kijk jij maar uif. zus. want de geallieerden gooien heel Duitsland plat. En jk hoop vurig, dat ze dal hele moffengebroed met wortel en tak uitroeien. Zodat we er nooit meer last van zullen hebben." Nelie keek haar zus verontwaar digd aan. „Dat klinkt wel erg chris telijk lie? En dat uit de mond van een schooljuf op zo'n christelijke school. Van mij mag je de pot op met je gescheld op de Duitsers. Het zijn ook door God geschapen schepsels, zus!" „Kinderen, kinderen." verzuchtte Trijnie, „houd er toch is mee op. Wat geeft die oorlog ons al een hoop ellende en moeten nu twee zusters ook al tegen elkaar opstaan?" „Nou. laat ze haar mond dan hou den", weerlegde Nelie. „Ik ga toch ook niet tegen haar zo te keer?" Maar toen in mei 1945 de Duitsers eindelijk de wapens neerlegden en Truus Ranzijn in Haarlem opgetogen met een oranje kokarde op haar bloes door de straten liep. was haar zuster al door de B.S. uit de woning van haar vriend, de majoor gehaald en naar Koudenhorn gebracht, waar men haar en menige andere jonge vrouw kaal schoor en uitschold voor moffengriet. Waar ze met onbedekt gemilimeterd hoofd op haar knieën rondjes moest maken op het kazer neplein. uitgelachen door de bewa kers en B.S.-ers. En na afloop werd geslagen door fanatieke ex-koerier- slers. dio er tijdelijk fungeerden als bewaaksters voor de vrouwelijke landverraders. Bij Joop Biel-mans thuis werd overlegd, hoe het nu met de school moest gaan. Lavcrman. die in de be zettingsjaren als directeur op tacti sche wijze de school had geleid, was pensioengerechtigd en had enkele weken vóór de bevrijding al laten doorschemeren, dat hij ermee wilde stoppen. „Ik laat jullie niet in de steek, vast niet. maar het bestuur zal wel een opvolger moeten zoeken. Tot de grote vakantie blijf ik. daar na moeten jullie het zelf maar zien te redden." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9