Spaarrentetot Verzoek om wateronttrekking Haamstede niet te verlagen FORD WEET NOG NIET WAT TE DOEN MET NIXON MINIMUM EISEN NIET HELEMAAL INGEWILLIGD BRUSE BOYS DEED ZIJN BEST TEGEN FEYEN00RD Waldheim ziek V racht wagenlading weg in Italië Compromis op conferentie te Boekarest STREEKNIEUWS Vrijdag weer poging tot lancering „ANS" W.M.Z. richI zich tot minister Advertentie (Slot) ZIER1KZEE, 28-8. Na de keuze stelde WMZ een werk groep in, waarin vertegenwoordigers van domeinen, landinrichting, rijkswaterstaat, rijksinstituut drink watervoorziening en WMZ. De werkgroep heeft twee jaar op een advies gestudeerd. Dit werd veroorzaakt door liet aanvankelijk ontbreken van een oecologische inventarisatie van het gebied, terwijl ook een wisse ling van personen bij de dienst landinrichting vertra gend werkte. Bovendien hadden niet alle leden voor keur voor infiltratie. Uit tïe bus kwam aanwijzing van één duinpan in het domaniale bos. WMZ acht het noodzakelijk - uit veilig heidsoverwegingen betrouwbaar - heid kwaliteit enz.) en in verband met het stijgende verbruik - tcgelyk twee duinpannen aan te wyzen. Door een en ander is het projekt ernstig vertraagd, temeer daar vele (meer dan 10) vergunningen beno digd zijn, nog afgezien van de pri vaatrechtelijke vergunningen die voor leiding, infiltratie en zuivering nodig zijn. Daar komt bij, dat ook over het tracé voor de infiltratieleiding (Oud- dorp-domaniale bos Haamstede) ver schillend gedacht wordt tussen met name natuurbescherming en land bouw. Bezwaren zijn niet ondenk baar. Uitvoerig gaat WMZ in op het onderzoek oorzaken grondwa terstandveranderingen van de co- growa. De diverse i'aktoren die van invloed zijn, worden stuk 'voor stuk aan een kritische beschouwing on derworpen. Daarbij gaat het met na me om de veranderingen in het freaitsch grondwater, boven de kleilagen op ongeveer 10 meter - NAP. Deze kleilagen zijn niet overal ondoorlatend, maar bieden wel aan zienlijke weerstand tegen grondwa terstromingen. Volgens WMZ is sinds 1930 de be groeiing in de duinen sterk toegeno men. Een luchtfoto uit die tijd toont aan, dat 50 pet. van het duin kaal was en 50 pet. begroeid met mossen, duindoorn, etc. Door de toegenomen bebossing (er is ca 280 hectare naald bos ingeplant) is de nuttige neerslag aanzienlijk gedaald (ruim 2miljoen 'mS per jaar) en kan gesteld worden dat de bergoeiïng een grote invloed heeft op de daling van de grondwa terstanden. Berekeningen van WMZ aan de hand van de officiële gegevens, tonen dit ook aan. DEN HAAG. 28-8. Uit een Neder landse vrachtwagencombinatie in Italië, is het afgelopen weekeinde 17,5 ton koper gestolen. De diefstal is pas dinsdagmorgen ontdekt, zo deelde het NOB-wegtransport mee. De waarde van de buit bedraagt f 160.000,—. De vrachtwagen van het expeditie bedrijf Appels uit Waalwijk stond met motorpech op een als veilig be kend staande parkeerplaats in het Noord-Italiaanse stadje Bressanone. BOEKAREST. 28-8. Het aktieplan voor de wereldbevolking dat de V.N. conferentie over bevolkingspro blemen in Boekarest vrijdag vrijwel zeker zal aanvaarden, is de afgelo pen1 dagen in talrijke commissiever gaderingen - althans voorlopig - zo danig gewijzigd dat het nog sterker dan voorheen het karakter van een compromis van tegenover elkaar staande opvattingen krijgt. De rol van de vrouw anno 1974 AMSTERDAM. 2S-S. Van alle Nederlandse vrouwen tus sen 18 cn GO jaar i:; nu 35 pro cent (circa 1.2 miljoen) werk zaam in het arbeidsproces. Ruim de helft van hen (18 procent) heeft een volledige werkweek, de overige 17 pro cent werkt parttime. Tot deze cijfers is het Ne derlands centrum voor marke ting analyse te Amsterdam gekomen dat ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan met subsidie van het ministerie van c.r.m. een enquête heeft samengesteld over „de rol van de vrouw anno 1974". Het uitgebrachte rapport is gebaseerd op de antwoorden die 750 ondervraagde dames hebben gegeven. Van de ivcrkende dames verricht 20 procent onge- f schoolde-, 43procent geschoolw de-, 34 procent middelbare- f en 3 procent hogere arbeid, f Bij de mannen zijn deze per- f centages respektievelijk 7, f 43, 38 en 12 procent. f Kampeerterreinen De watermaatschappij gelooft dat de onttrekking door partikulieren (kampeerterreinen, zomerhuizen, ca ravans) ernstig wordt onderschat (de cogrowa komt op 30.000 a 70.000 m3 in 1970). Aan de hand van de aantal len overnachtingen en met gebruik van normen ontleend aan gebruiks gegevens van WMZ, kan worden ge raamd dat alléén al in de omgeving van de vroongronden (die boven een veenlaag liggen) door 8 campings per jaar ongeveer 100.000 m3 water wordt onttrokken. En daarnaast zijn er dan nog de onttrekkingen van' an dere campings, bij voorbeeld tussen Haamstede en Westerschouwen en in het gebied van Nieuw-Haamste- de. Een nader onderzoek naar deze onttrekkingen is naar de mening van WMZ zeer nodig. De partikuliere onttrekkingen - meestal niet uit het diepe grondwater - hébben derhalve een grotere invloed dan veronder steld wordt. Vóór 1960 werd het polderpeil ver laagd, terwijl na 196*1 een „vèrbete- ring" van de afwatering van de over- gangsgronden is doorgevoerd. Reden was de omschakeling van agrarische bedrijfsvoering op rekreatie en agra rische overwegingen (wateroverlast). Poltie Goes gaat 15-jarigen brommen leren GOES, 2S-S. De politie van Goes gaat jongelui die bijna 16 jaar zijn- in een paar lessen proberen bij te brengen hoe zij zich mei de brom fiets, waar zij bijna aan toe zijn, in het verkeer moeten gedragen, aller eerst zal de kennis van verkeersre gels van de jongelui worden opge frist. De jongelui zijn deze in de vier tot vijf jaar die liggen tussen het verkeersexamen op de lagere school en de eerste bromfiets vergeten, ter wijl het weggedrag er in het alge meen niet op vooruit is gegaan, al dus de politie. Tijdens de lessen wil men niet alleen de kneepjes van het weggedrag bijbrengen, maar tevens een waarschuwing laten horen tegen de aanschaf van brommers met technische mankementen. Op die manier hoopt men de jongelui zowel een financiële als een lichamelijke strop te besparen, de lessen begin nen op 24 september en zijn gratis. Soedan-detachement gaat aan de slag DEN HAAG, 28-8. Het detache ment Nederlandse militairen van de Koninklijke Landmacht, dat op het ogenblik in Soedan verblijft om daar voedseldistributies uit te voe ren, gaat morgen (donderdag) aan de slag. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen zullen 7 trucks naar de dorpen Melit en Ma- Iha vertrekken op een afstand van circa 100 kilometer van het basis kamp El Fasher in de westelijke provincie Darfur. NEW YORK, 28-8. Secretaris-ge neraal Kurt Waldheim van de Vere nigde Naties is in de nacht van dins dag op woensdag in verband met een maagonlsteking in een New Yorks ziekenhuis opgenomen. Een woordvoeder van het .Doctors Hospital'' hoeft verklaard, dat de gezondheidstoestand van Waldheim nel verontrustend is. daar de ziekte niet in een vergevorderd stadium is. Maar de secretaris-generaal zal wel een dag of twee in het ziekenhuis moeten blijven. Verlaging van het polderpeil heeft volgens de cogrowa en WMZ als di- rekt gevolg verlaging van het bo venste grondwater in de overgangs- gronden. Ook het diepe grondwater wordt er enigszins door verlaagd, mede omdat er - met name in natte jaren - minder regenwater ten goede komt aan het grondwater. WMZ. vindt het onbegrijpelijk dat deze ingrepen en hun konsekwenties als gegeven worden aanvaard, (ter wijl de openbare watervoorziening de rekening moet betalen. WMZ betreurt het dat de cogrowa wèl aangeeft waar duinafslag (in het zuiden) en duinaangroei (in het noorden) optreedt, maar niet ver meldt hoe groot de duinafslag is ge weest en waar deze is opgetreden. Uit strandmetingen van rijkswater staat blijkt dat er aaanzienlijke duinafslag heeft plaatsgevonden, tot 350 meter toe sinds 1864. In het ge hele duingebied .ten zuiden van de Verklikkerduinen, en ook in het zui delijke deel van deze duinen, zijn hierdoor grond waterstandsdalingen opgetreden. Voorlopige schattingen van WMZ komen op dalingen tussen 40 a 50 cm tussen 1910 en 1970. WMZ meent dat deze invloeden niet mogen worden verwaarloosd. Weer een moord opgelost AMSTERDAM, 28-8. De moord op de 41-jarige Amsterdamse koffie huishouder Cees Gijsman is opge lost. Als verdachte is aangehouden de 17-jarige Antwerpenaar John N. V. van den B. Hij werd in zijn woon plaats gearresteerd en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De koffiehuishouder werd op zon dagavond 18 augustus gewurgd aan getroffen in zijn woning in de eer ste Sweelinckstraat in de hoofdstad. Hij stond in de buurt bekend als ho mofiel. Wel eens te diep AMSTERDAM, 28-8. Drie van de tien mannen drinken wel eens meer dan goed voor hen is. Dit heeft een enquête van het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie (NIPO) uitgewezen. Ook vrouwen overkomt het wel eens dat zij meer drinken dan zij eigenlijk wilden, maar hun aantal ligt belangrijk lager dan bij de mannen. „Duiveltjes uit een doosje" boek van de maand AMSTERDAM, 28-8. Als boek van de maand verschijnt op 5 september „Duiveltje uit een doosje", een voor leesboek voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De inhoud wordt gevormd door 43 verhalen en 24 versjes, geschre ven en geïllustreerd door bekende kinderboekschrijvers en -illustrato ren. In de boekhandels en bibliotheken wordt van 5 september t/m 5 oktober een aktie gevoerd onder het motto: „Voorlezen.... fijn voor straks". Aktieleider Olieman is niet tevreden DEN HAAG, 28-8. Landelijk actie leider K. Olieman uit Zevenhuizen (Z.H.) is niet tevreden over de uit slag van het kamerdebat over de landbouw. „De eisen van de actie groepen zullen aanvaard moeten worden. Pas dan - zegt 'hij - zullen die groepen min of meer tevreden zijn". Als voornaamste pijler van het door hem en zijn aanhang gewenste beleid ziet hij prijsaanpassingen, waardoor het besteedbare uurloon van boor en tuinder gelijke tred houdt met de loon- en salarisontwik keling in Nederland, en driemaande lijkse bijstelling van de prijzen ter compensatie van tussentijdse kosten stijgingen. Onderzoek naar winkelsluiting DEN HAAG, 28-8. Het bestuur van hel hoofdbedrijfschap detailhandel heeft woensdagmorgen met zestien tegen elf stemmen besloten een schriftelijke enquête te laten houden bij ondernemers in de detailhandel over de winkelsluiting. In de vorige vergadering gehou den op 26 juni jl., staakten de stem men, nadat het voorstel van de drie in de detailhandel werkende bonden van ondernemers, om een peiling te houden over de winkelsluiting onder de ondernemers, was gesproken. WASHINGTON, 28-8. „Ik wil mjj op dit moment op geen enkele wijze uitlaten over de vraag of ik de vroe gere president Richard Nixon zal vrijwaren van strafvervolging of hem gratie zal verlenen, ais hij in verband met de inbraak in het Wa- tergategebouw cn het verdoezelen van de gehele affaire, schuldig zal worden bevonden cn veroordeeld". Dit zei de Amerikaanse president Gerald Ford woensdag op zijn eerste persconferentie in het Witle Huis. sinds hij op 9 augustus werd beëdigd als president der Verenigde Staten. Ford wees erop dat tot op heden nog geen enkele rechtbank of „grand jury" stappen tegen Nixon had on dernomen. Hij voegde er aan toe dat. voor zover hem bekend was, de staf van het Witte Huis en de bijzondere aanklager, Leon Jaworski, nog geen contact hadden opgenomen met Ni xon en zijn advocaten. De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot n% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (j jaarvast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, af hankelijk van de gekozen looptijd .een rente geeft van7-io1/2%. NEOERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Landbouwschap: DEN HAAG, 28-8. Hoewel ze op een aantal punten tegemoetkomingen heeft gedaan heeft de overheid de minimum-eisen van de georganiseerde landbouw op het gebied van het binnenlandse beleid toch niet helemaal in gewilligd. Het is daarom van des te meer belang dat er straks meer besluiten worden genomen, zowel door de EEG-ministerraad in Brussel als op prins jesdag, door de Nederlandse overheid. Tot deze mening is het dagelijks bestuur van het Landbouwschap gekomen na kennis te hebben geno men van het debat in de Tweede Kamer over de inkomenspositie in land- en tuinbouw en van de toe zeggingen van de minister van landbouw. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is niet erg gelukkig met het systeem, dat de minister en de meerderheid van de kamer wil len toepassen voor de direkte inko mensverbetering: toeslagen in plaats van een algemene verhoging van het b.t.w.-forfait, zoals het schap had voorgesteld. Op korte termijn is een billijk systeem van uitkering in de vorm van toeslagen niet te verwe zenlijken, vreest het dagelijks be stuur. De direkte inkomensverbetering is door de overheid verhoogd van een bedrag, overeengekomen met 1,75 procent b.t.w.-forfait» tot een bedrag overeenkomend met 2 pro cent b.t.w.-forfait. Het Landbouw schap betreurt het dat daarin geen twee procent voor de sierteeltpro- dukten begrepen is. Na twist: man neergestoken GRONINGEN, 28-8. De Groninger politie heeft de 22-jarige schilder K. G. A. uit Groningen ingesloten. De man heeft bekend woensdagmid dag in de Gelkingestraat te Gronin gen de 20-jarige M. W. Oosterling uit Groningen met eén mes te hebben neergestoken. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Hij overleed even later tijdens een spoed operatie. O. was door het mes juist onder het hart getroffen. Oorzaak van de steekpartij was een ruzie tussen het slachtoffer en zijn meisje. A. ging zich daarmee bemoeien en trok zijn mes. Hij meldde zich later zelf bij de politie. De verhoging van de consumptie melkprijs, waartoe de regering be reid is ,acht het dagelijks bestuur van het Landbouwschap een goede zaak. BRUINISSE Ontslag direktrice „In 't Opper" Mejuffrouw zuster J. P. de Gier, direktrice van het bejaardentehuis „In 't Opper" te Bruinisse, heeft per 1 januari 1975 eervol ontslag ge vraagd. Zuster De Gier is voorne mens zich in Israël te vestigen, waar zij in een kibboets gaat werken. College wil klok grondig opknappen De' klok te Bruinisse, men heeft het onlangs nog kunnen vernemen, hapert nogal eens. De verlichting van de wijzerplaten laat vooral aan de westzijde al vele jaren te wensen over. Aan de gemeenteraad wordt nu door b. en w. voorgesteld de di verse euvels afdoende te verhelpen. Het op gewichten lopende mecha nisme is van een verouderde en in- gèwikkelde konstruktie, waardoor storingskansen worden vergroot. Bij het uitvallen van de stroom moet de klok weer met de hand worden 'bijgesteld. De verlichting van de wijzerplaten staat bloot aan weer en wind. Vervanging van lampjes en kontakten zal periodiek noodzakelijk zijn. Ge-adviseerd wordt lampen en sleepkontakten van wijzers en cij fers grondig te vernieuwen, de me chanische aandrijving van het uur werk te vervangen door een moe- derklok torenuurwerk en een auto matische schakelinrichting te mon teren ten behoeve van het luiden van de klok 8-12-20 uur. Een en ander vergt een krediet van f 8200, DARMSTADT, 29-8. Het is zo goed als zeker dat vrijdagmiddag een nieuwe poging wordt gedaan de as tronomische Nederlandse Satelliet (ANS) te lanceren. Deze beslissing werd donderdagmorgen vroeg (Ne derlandse tijd) op de NASA-lanceer- basis Western Test Range in Cali- fornië genomen nadat de twee pro blemen die kort voor de lancering optraden waren opgelost. Zelfbeëdiging te Geldrop GELDROP, 28-8. De herko- i zen nestor van de Geldropse f gemeenteraad, de 70-jarige A. J. van Elten, zal zich op 3 sep tember zelf moeten beëdigen om de gemeente Geldrop uit een bestuurlijk vacuüm te ha len. Pas na de zelfbeëdiging van Van Elten zullen de overige nieuwe raadsleden de eed af kunnen leggen. Dit zal moeten gebeuren ten overstaan van de nestor van. de Geldropse raad ■omdat de burgemeester van Geldrop per 1 september met pensioen gaat en er. nog géén nieuwe burgemeester benoemd is. Ook dè waarnemend bur gemeester kan de eed niet af nemen omdat ook voor hem in de nacht van maandag. 2 op dinsdag 3 september te mid dernacht de vierjarige raads periode eindigt. Vanaf dit tijdstip tot de zelfbeëdiging van lïestor Van Elten dinsdag avond 3 september acht uur is Geldrop dus „(be)stuufloos'\ Premieregeling binnenschilderwerk DEN HAAG, 28-8. Voor de komen de winter zal er voor de zevende keer een premieregeling van kracht zijn, waarbij partikulieren, die bin nenshuis schilderwerk laten doen, gebruik kunnen maken van een pre mieregeling ingesteld door het Be drijf sschap Schildersbedrijven. De regeling zal gelden van 18 no vember tot en met 7 maart, twee weken langer dan voorheen. Wie ge durende deze tijd schilderwerk in zijn woning laat verrichten krijgt per schilder per dag een premie van f 20,als tegemoetkoming in de kosten. Maar dan moet de schilder wel minimaal drie dagen bij de op drachtgever werken. Fraaie staaltjes voetbal BRUINISSE, 28-8. Bruse Boys heeft woensdag bij het bezoek van de kampioen van Nederland en UEFA-be- kerwinnaar Feijenoord de wind volledig in de zeilen gehad. Zoals gebruikelijk had Bruse Boys-voorzitter Maarten Verspoor, evenals bij de bezoeken van de ere divisieclubs Sparta en NEC, weer een vaartochtje op de Grevelingen georganiseerd, waarbij de spelers hun geluk eens met een hengel konden beproeven. Voordat zondag het zware seizoen weer begint hebben de Rotterdammers, die zonder uitzondering bijzonder enthousiast waren, nog eens een heerlijk dagje gerelaxt. Het zomerse weer werkte hier nog een handje aan mee waar door het verblijf op het water bijzonder aangenaam was. waarbij hij na doelman Treylel te hebben gepasseerd gemakkelijk kon scoren 2-5. Een goet schot van La beur vond hierna bij doelman Trey lel geen genade. De Rotterdammers drukten hierna even door wat tot gevolg had dat Van Dale (21e min.). De Jong (22e min.), Eddy Schild in eigen doel (25e min.), Van Dale (26e en 29e min.) de voorsprong tot 10-2 opvoerden, Wel mag hierbij worden aangetekend dat de laatste treffer een straatlengte buitenspel was. Voor zo rond 2000 toeschouwers voerde Feyenoord in de avonduren een geslaagde voelbalshow op tegen Bruse Boys. De Rotterdammers won nen met 10-2. Feyenoord verscheen met de vol gende spelers binnen de lijnen: Ed dy Treytel, Schneider, Van Dale, Everse, Vos, Rijsbergen. Schoenma ker, Olsen, De Jong, Van Hanegem en Rosmolen. Hoewel er natuurlijk van een dui delijk klasse verschil sprake was heeft men, doordat het elftal van Bruse Boys tot het laatste fluitsig naal bijzonder hard bleef werken, een bijzonder aardige wedstrijd te zien gekregen. De Feyenoorders demonstreerden vaak staaltjes van verbluffende bal techniek waarvan het publiek met volle teugen kon genieten. Uitblin ker bij de Rotterdammers was Wim van Hanegem. Bijna de leiding In de beginfase was het de Boys b'ijna nog gelukt de leiding te nemen toen Kees Willemse, de uitblinker bij de Boys. op links door de rood witte defensie wist te breken waar na Eddy Treytel zijn schot in de bo venhoek nog net. corner kon werken. In de 12e min. nam Feyenoord door Schneider de leiding waarna 3 min. later Olsen met een schitterend schot de stand op 0-2 bracht. De Boys kwamen hierna aan een tegentreffer door een in de 22e min. door Kees Willemse genomen hoek schop welke door Eddy Schild werd ingekopt 1-2. Joop van Dale zorgde in de 29e min. voor 1-3 waarna Leen Olree in de 39e min. de pech had het leder in eigen doel te schieten 1-4. Nadat 10 min. na de rust Van Ha negem uit een solo voor 1-5 had ge zorgd wist Frans de Oude de Feye noord verdediging te verrassen Wim van Hanegem in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4