Afscheid drie raadsleden te Westerschouwen GESLAAGDE VAKANTIE DAGVERBLIJF „BRUGZICHT" Tinoccfuo Verton's Schoenen STREEKNIEUWS Brief Waterschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 augustus 1971 Nr. 21546 3 Voorzitter over „toon muziek" HAAMSTEDE, 27-8. Dinsdagmiddag kwam in het ge meentehuis te Haamstede de gemeenteraad van Wes terschouwen voor de laatste maal in oude samenstel ling hijeen. Voor burgemeester H. P. Everwijn gaf dit aanleiding om hetgeen in de afgelopen vier jaar tot stand is gekomen, de reVue nog eens te laten passeren. In de eerste plaats wees burgemeester Everwijn op het groot riolerings plan waarvoor op 8 juni 1971 door de raad werd besloten hiervoor een krediet te voteren van rond 15 miljoen gulden voor de uitvoering, inclusief de aanleg van de detailriolering. Met voortvarendheid wordt momenteel aan de realisatie van het plan gewerkt. Het gebied Westenschouwen-Burgh- Haamstede is reeds aangesloten op de bestaande zuiveringsinstallatie te Haamstede. De leiding van Renesse, langs de Lagezoom, vordert gestaag, evenals de werkzaamheden aan de bouw van de nieuwe grote rioolzuiveringsin richting aan de Koudekerkseweg. Met het leggen van een rioolwater transportleiding langs de Koude kerkseweg tot aan de Oosterschelde en langs de Kloosterweg richting Nieuw-Haamstede zal binnenkort door de aannemingsmaatschappij Schouwen-Duiveland een aanvang worden gemaakt. Op korte termijn zullen weer drie bestekken worden aanbesteed. Door op 6 maart 1972 te besluiten het voormalige hotel „Witte van Haamstede' aan te kopen kon het nieuwe gemeentehuis worden gerea liseerd, een gebouw dat voldoet aan alle verwachtingen. Het medewerkerskorps is in de af gelopen vier jaar zowel administra tief en technisch gegroeid en verbe terd. Burgemeester Everwijn stelde vast dat door verschillende oorzaken he laas voor alle onrendabele fruitteelt gebieden nog geen" bestemmingsplan kon worden vastgesteld. Wel was dit het geval voor het gebied rondom de Hogeweg waarvoor in oktober 1972 een bestemmingsplan werd vastge steld. Voor het gebied Hogezoom-Lage- zoom ligt er een voorontwerp, ter wijl in verband met het Streekplan het bestemmingsplan Vertonsweg, Groenewoudswegje, Groenoordsweg- je nog niet aan de raad kon worden aangeboden. Ondanks deze wat negatieve gelui den ten aanzien van de voortgang met bestemmingsplannen wees bur gemeester Everwijn er op dat in de afgelopen zittingsperiode toch een groot aantal kon worden vastgesteld. gemaakt met de bouw van in totaal 80 woningwetwoningen. Volkswoningbouw in Renesse bleek wegens het niet kunnen beschikken over bouwrijpe grond helaas nog niet mogelijk. Dit blijft echter de aandacht hou den van het college evenals de bouw van woningen in de kleinere kernen. De partikuliere woningbouw, zowel voor permanente bewoning als voor de tweede woning (voor wat het ge bied Burg-Haamstede betreft, red.) bloeide als nooit tevoren. Aan het verbeteren van de toeristische infra- slruktuur is in de afgelopen zittings periode veel gedaan. O.m. werd een 6-tal keerplaatsen aan het einde van de diverse duin overgangen aangelegd t.b.v. snelle hulp op het strand voor doktoren, ambulance-auto's en politie. Aan het begin van de Adi-iaan v. d. Weijdeweg kwam een groot parkeer terrein tot stand, alsmede een par- keerterrein achter het nieuwe bank gebouw van de A.B.N. aan het begin van de Noordstraat te Haamstede. Wél bestemmings plannen In dit verband noemde hij de be stemmingsplannen Scholderlaan en Oude Moolweg, het bestemmings plan voor Noordwelle en Seroosker- ke. de plannen voor Burgh en Haam stede en Haamstede-kom, het be stemmingsplan Zeebad Nieuw Haamstede, de bestemmingsplannen voor de Buitengebieden Oost en West, en tenslotte het bestemmings plan Renesse Gehoopt wordt de raad dit jaar nog een ontwerpplan voor het gebied Kloosterweg-J. J. Boeijes- weg en het gebied liggende tussen Hogezoom-Vroonweg-Kloosterweg te kunnen aanbieden. Te Haamstede werden 25 woning wetwoningen, 10 premiecorporatie woningen en 10 partikuliere premie woningen gebouwd. Dit kleine aantal is het gevolg van het bouwen in een bouwstroom. Tachlig woning wet woningen Nog dit jaar of anders in 1975 zal in Haamstede een aanvang worden Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- Gerealiseerde verlangens Het stemde de burgemeester tot vreugde dat veel van de in de eerste vergadering van de afgelopen zit tingsperiode genoemde verlangens gerealiseerd zijn. Hij noemde in dit verband de invoering van de toeris tenbelasting, de overdracht van de woningwetwoningen aan „Beter Wo nen", de instelling van diverse raadscommissies, het tot standkomen van de bouw van de gecombineerde basisschool voor het openbaar en bijzonder basis-onderwijs te Haam stede, de uitbreiding van de kleuter scholen te Renesse en Haamstede, beide onder architectuur van de ei gen Dienst Gemeentewerken. Gereed kwamen de restauraties van het Slot Haamstede en het kerk gebouw van de hervormde gemeente in Burgh. De Dienst Gemeentewerken werd in de afgelopen zittingsperiode ver der gemechaniseerd, terwijl er op het terrein een nieuwe loods werd geplaatst waarin een komplete werk plaats voor het motormateriaal en andere machines. Bij het opmaken van de balans over de afgelopen vier jaar kwam de voorzitter helaas tot de konklu- klusie dat alle raadsvergaderingen niet even prettig waren. Dit niet vanwege de kritiek op het beleid van het college. Het is een normale zaak dat de raad het college kritisch moet begeleiden, maar wel op de wijze waarop de kritiek vol gens de raadsvoorzitter werd geuit. „C'est le ton Qui fait la musique" (Het is de toon die de muziek maakt) en de burgemeester gaf als zijn me ning te kennen dat minstens dezelfde resultaten zouden zijn bereikt als de toon soms wat vriendelijker en wcl- luidender zou zijn geweest. Naar het gevoel van de burge meester was er soms een te grote af stand tussen raad en college „het leek er soms op dat de raad de 2e kamer was en het college de rege ring en dit is in het gemeentelijk be stel allerminst het geval en zo moet het uiteraard ook niet zijn". Tenslotte bracht de burgemeester de raad dank voor alles wat in de afgelopen ver jaar in het belang van de gemeente en haar inwoners en haar toeristen heeft gedaan. In het bijzonder richtte hij zich hierna tot de leden welke de raad gaan verlaten, de heren J. van Sluij- ters, A. D. Dalebout en B. J. Kloos terman. De burgemeester sprak tot alle drie de leden een persoonlijk woord van dank voor de wijze waarop zij, ieder op eigen wijze, zich van hun taak als raadslid hadden gekweten. Dc heer van Slufters, sinds 6 maart 1972 raadslid, dc heer Kloosterman sinds 6 september 1966 en de heer A. D. Dalebout sinds 4 september 1962 mochten uit de handen van de bur. ffcmcester de bronzen legpening van dc gemeente in ontvangst nemen. ZIEK IK/. EE. 28-8. Op maandag 19 augustus vertrok het dagverblijf voor ouderen naar een bungalow In Haamstede om daar een weck va- kantic te houden. Vanuit het vakan tieadres werden vakantietripjes ge maakt o.a. met dc boot naar Veerc. Ook werd een bezoek gebracht aan de flippers in Scharendijke en ging men in Renesse naar „een os aan het spit" kijken. De speelhal was daar een uur lang voor het gezelschap ter beschikking gesteld om daar naar hartelust gratis te spelen met de au tomaten. Donderdags werd het strand be zocht -en is er in zee gezwommen, 's Avonds was er een barbeque- feest georganiseerd en was de tuin versierd met fakkels, lampions en slingers. Vrijdags was de dag weer om na een geslaagde vakantie naar huis loc te gaan nadat alles opgeruimd en gepakt was. Burgemeester Everwijn sprak ten slotte woorden van dank tot de bei de wethouders voor de door hen in de afgelapen periode geleverde in spanningen en het gemeenteperso- neel. Wandelmars Lions Club Schouwen-Duiveland Gedachtig aan het grote succes van een vorig jaar gehouden wan delmars, georganiseerd door de Lions Club Schouwen-Duiveland. is ook ditmaal weer een soortgelijke mars in voorbereiding. De mars (vo rig jaar 900 deelnemers) wordt ge houden op zaterdag 7 september. De start vindt plaats bij de J. L. de Jongesschool in 't Vrije te Zierikzae. Gewandeld wordt over afstanden van 8 en 15 km. Ieder die de tocht volbrengt krijgt een medaille; die reeds eerder deelnamen een cij fertje. Kontaktadres voor inschrij ving; C. W. Spruit, Bremweg 12, Re nesse. Telefoon (01116) 1582. Kerkconcert Middelharnis vervalt Het geplande kerkconcert op 31 augustus in de N.H. Kerk te Mid delharnis kan helaas niet doorgaan wegens de weigering van het visum voor Jan Hora uit Praag. Op 7 sep tember a.s. is er een concert in de Remonstrantse Kerk te Sommelsdijk te geven door Jan van Dijk, kabinet orgel, Kora van Dijk-Kruis, viool en Jeanette Knol-v. d. Beid, sopraan. Zeeuwse Koorschool Op zondag 1 september, om vijf over zeven op Nederland I, zal het jongens- en mannenkoor van de Zeeuwse Koorschool op de buis ver schijnen. De NCRV brengt dan na melijk het programma „Kom nu met zang", waarin vanuit de Nederlands Hervormde kerk in Kruiningen een reeks geestelijke liederen gebracht wordt. Verder is o.a. te beluisteren het NCRV Koper kwartet. ZIERIKZEE Aanvang bridgeseizoen De Zierikzeese Bridge Club begint op 3 september a.s. met het seizoen 1974/1975. De eerste competitie avond wordt gehouden op 17 septem ber a.s. Deze competitie wordt ge speeld op elke eerste en derde dins dag van de maanden september tot en met mei. - - Dank zij een door de heer H. van der Post gegeven cursus in bridgen kwam het ledental van de ZBC in 1974 op 56. Indien nog enkele lief hebbers zich als lid aanmelden kan er voor de nieuwe competitie in drie groepen worden gespeeld. De indeling in de groepen vindt plaats door een commissie en is ge baseerd op de in de afgelopen sei- zoennen behaalde resultaten in de competitie. Van, elke groep promove ren en degraderen twee paren van elke groep naar een hoger/lagere groep. Het bestuur van dè vereniging is er van op de hoogte, dat er te Zie- rikzee en omgeving nog menig brid- geliefhebber en -liefhebster woont, die lid van de ZBC zou kunnen wor den. Het bestuur hoopt, dat haar uit nodiging tot kennismaking op 3 sep tember a.s. dan ook een succes zal opleveren. Filmvoorstellingen in de Concertzaal Vrijdag- en zaterdagavond a.s. wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de legendarische avontu renfilm „De kannonen van Navaron- ne", met in de hoofdrollen o.a. Gre gory Peck, David Niven en Anthony Quinn. De gigantische kannonen van Navarone verdedigen een vital zee engte die in handen is van de Duit sers. Een speciaal commando wordt gevormd om de kanonnen over land in te nemen. De uitgekozen mannen varen verkleed als visserslui naar Navarone. Dan begint een adembe nemende reeks van spannende ge beurtenissen om de bulderende ka nonnen het zwijgen op te leggen. Zondag- en dinsdagavond wordt in de Concertzaal vertoond David Lean's na „Dokter Zhivago" nieuw ste film „Ryan's dochter", een ont roerend liefdesverhaal dat zich af speelt in een klein Iers dorp, met in de hoofdrollen Robert Mitchum, Tre vor Howard en Sarah Miles. Bezoek M.S. Orca Op dinsdag 3 september a.s. zal het m.s. „Orca" van Rederij Flevo te Harderwijk afmeren aan de steiger bij het Luitje. Aan boord zijn 38 be jaarden en verzorgingspatiënten uit het R.K. Verpleeg- en Verzorgings tehuis „De Volkaert" te Dongen. Vanaf half acht 's avonds zal de muziekvereniging „Con Amore" uit Noordgouwe voor vrolijke muziek zorgen. A.R.-kiesvereniging Dc A.R.-kiesvcrcniging „Neder land en Oranje" heeft zich met een schrijven gericht tot dc Tweede Ka- merfraktic inzake dc toenemende kriininalitcit in Nederland, zoals recentelijk stuitend openbaar werd niet enkele opzienbarende moorden. Hel kicsverenigingsbestuur merkt op: „beroving, overvallen zijn de laatste tijd aan de orde van dc dag en vormen steeds weer het afschu welijke patroon van het dagelijks nieuws. Het bestuur meent dat ons volk in dit opzicht „in een uiterst gevaar lijke crisissituatie terecht is geko men" en verzoekt de fraktie er bij de regering op aan te dringen aan het bestrijden van de misdaad de hoogste prioriteit te geven. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond 3 september te 19.30 uur komt de gemeenteraad van Wes- tersschouwen voor het eerst in haar nieuwe samenstelling bijeen. In deze vergadering zal de raad worden be ëdigd. terwijl verder de houders ge kozen zullen worden. BURGH Vergadering D.F.S In de kantine op het sportpark Van Zuijen zal de sportvereniging DFS a.s. vrijdagavond haar najaars vergadering houden. Op deze verga dering stellen de periodiek aftreden de bestuursleden de heren J. v. d Bos en A. P. Visser zich weer be schikbaar. In de vakature J. A. Ge- leijnse is door het bestuur de heer G. Braam kandidaat gesteld. De heer M. I. Bakker wordt kandidaat ge steld voor de fakature in het bestuur wegens het vertrek naar het buiten land van de heer K. G. van Nes. Op de agenda staat verder het bespre ken van de winteraktiviteiten, het benoemen van een elftalkommissie, financiële kommissie en een ter reinkommissie. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Brouwersha ven komt in openbare vergadering bijeen op dinsdagavond 3 septeber. Op de agenda staat beëdiging raads leden en verkiezing wethouders. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland zal op dinsdag 3 september 1974 in een openbare vergadering bijeen ko men in het gemeentehuis te Nieu- werkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, aan vangende half acht, De uit negen punten bestaande agenda vermeld eerst de opening en daarna de be ëdiging van de raadsleden, waaron der een drietal nieuwe, te weten de heren A. Hillebrand (PvdA), Jac. van der Maas Pz. (CHU) en L. (Ver vblg van pag. 1) „Zolang dc Deltawet niet door dc wetgever is gewijzigd staat voor dc waterschappen vast dat de Ooster schelde op enigerlei wijze dient te worden afgesloten. De wet schrijft dit uitdrukkelijk voor. „Wij achten het in strijd met deze wetsbepalingen dat de onderhanden zijnde werk zaamheden niet worden voortgezet", aldus schrijven de besturen van de waterschappen aan dc minister. Rijk verantwoordelijk Met nadruk voegen de besturen hieraan toe dat zij het Rijk verant woordelijk achten voor gevaren en nadelen welke voor de inwoners van de betrokken gebieden en voor an deren, evenals de waterschappen, kunnen voortvloeien uit stopzetting van de Oosterscheldewerken en uit wijzing van de plannen daartoe. „Wij kunnen dc gevolgen van een en ander niet overzien nu ons niet bekend is welke werken zullen wor den uitgevoerd en op welke wijze. Doch in ieder geval moeten wjj ie der c verantwoordelijkheid voor een voortdurende en zelfs toenemende onveiligheid van alle belanghebben den uitdrukkelijk afwijzen", aldus besluiten dc waterschapsbesturen hun brief aan dc minister. Do waterschapsbesturen hebben bovendien een uitvoerig schrijven gericht aan dc Tweede Kamer der Staten Generaal. Dit in verband met het feit dat de Tweede Kamer zich op korte termijn met dc regering zal moeten beraden over het vraag stuk van de Oosterschelde. welk be raad zal moeten leiden tot een be sluit omtrent de wijze van afslui ting van deze zee-arm. Meerman (SGP). Daarna komt aan de orde de benoeming van de wet houders. Verder aanwijzing ver schillende vertegenwoordigers, en vaststelling studiekostenverorde ning. Dan verkoop van grond te Nieuwerkerk aan de heer A. Stins. Roeiboot gestolen Een roeiboot toebehorend aan de fa. Oisterwijk, de aannemersmaat schappij die het Grevelingenprojekt (recreatie op de Krammerplaat) heeft gereed gemaakt en die de roei boot, daar voor controle werkzaam heden had achter gelaten, is gestolen a De diefstal is in handen gesteld van de Rijkspolitie te water, post Bruinisse. NIEUWERKERK Reisje Algemene Bejaaidenbond Uit enkele suggesties heeft het be stuur van de afdeling Algemene Bond van Bejaarden een keus ge maakt voor een op donderdag 26 september a.s. te maken middag uitstapje in de regio. Op een nog nader vast te stellen adres zal de trip worden afgesloten met een eenvoudige koffietafel. Voorzien is in een ontvangst in de expositiezaal van de Deltadienst te Bui'ghsluis, waar een toelichting wordt verkregen op de Deltawerken. Aangenomen wordt dat de bejaar den geïnteresseerd zijn in deze ma terie, die nog altijd ter diskussie staat. Een theepauze wordt gehou den in de Westhoek, waarna volgens een andere route huiswaarts wordt gereden, met een onderbreking voor de maaltijd. Elke deelnemer zal f 10 moeten betalen; meer kosten worden uit de kas betaald. Men kan zich op geven bij de bestuursleden. OOSTERLAND Kollekte Koningin Wilhelmina-Fonds Dezer dagen zal ook hier weer de jaarlijkse kollekte gehouden wor den, ten bate van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbe strijding. Bij de ingezetenen is hier voor een zakje bezorgd waar de gif ten in kunnen worden gedeponeerd, die na enige dagen zullen worden opgehaald in een speciaal voor dit doel bestemde kollektebus, waarin ook eventuele giro- overschrijvin gen kunnen worden gedeponeerd. Omdat de bestrijding van deze ge vreesde ziekte ons allen aangaat be hoeft deze kollekte nauwelijks aan beveling. BRUINISSE Hogere zonnebloem De zonnebloem van Scharendijke met een hoogte van 4,12 m heeft zijn eerste plaats verloren aan een bloem in de tuin van de heer C. Kempc, Kerkstraat 17 te Bruinisse, die de respektabele lengte heeft van 4,40 m. Wie volgt! Douche met munten Leden en passanten die in de jachthaven in dc Werkhtven, met hun jacht liggen of overnachten kunnen desgewenst een douche ne men, onder het havenmeestersge bouwtje, waar een installatie is in gericht. Deze werkt, op munten bij de havenmeester D. Haeck of elders le verkrijgen. On'b'ekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag dc muntautomaat geforceerd, waar schijnlijk denkend daar geld in te zullen aantreffen. De munten zijn uiteraard voor derden waardeloos. Eerlijke woonwagenbewoner De heer A. H. uit Nieuwe Tonge ging vorige week langs dc Grevelin- gendam zwemmen, bij de bekende Oostkop. Zijn armbandhorloge liet hij op het. dashbord van zijn auto achter. Hij duwde het zij raampje dicht, sloot wel zijn auto maar niet bedoeld zijraampje af. Hij kwam na 'n uurtje terug en miste zijn horloge. Hij deed aangifte van de diefstal bij de politie en toen men bezig was met deze aangifte kwam hij ineens weer in het bezit van zijn eigendom. Een woonwagenbewoner had het van en kele spelende kinderen (een jongen en een meisje) afgepakt en in het vermoeden dat het van diefstal af- kemstig was bracht hij het bij de politie. ZIERIKZEE. Klassen van de R.S.G. „Prof. Zeeman" onder leiding van de tekenleraar de heer A. S. M. Braai, zwerven vaak uit naar verschillende stadspunten om het builen tekenen le beoefenen. De objekten variëren uiteraard, maar het gaat om waar nemen en op papier zetten. Hier een klas aan het werk in het Jannewek- ken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) P L. Krepel ere-burger Tijdens een heden-donderdagmor gen gehouden plechtigheid heeft burgemeester G. H. Hokken de me daille, draagmedailïe en oorkonde, behorend bij het ere-burgerschap van Bruinisse, uitgereikt aan de heer P. L. Krepel, bekend in plaats en regio om talrijke verdiensten voor de gemeenschap. De plechtigheid vond plaats in het dorpshuis. Wü komen nader op dit verleende ere-burgerschap terug. Presidente Bruse vrouwen vereniging legt funktie neer De eerste vergadering in het nieuwe seizoen voor de Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" te Bruinisse borg voor dc leden een teleurstelling in zich, die moei lijk te verwerken bleek. Nadat de presidente mevr. H. M. de Koning-Jumelet zelf de inleiding had verzorgd en een meditatie had geleverd over Markus 4 21-23, deel de zij lgter op de avond mede, dat zij had besloten uit het bestuur te treden en de funktie van presidente neer te leggen, een mededeling die zoals gezegd, door de leden met een gevoel van teleurstelling werd ont vangen. Ook het andere bestuurslid met grote ervaring mevr. De Waal had overwogen haar bestuursmandaat niet te verlengen. Zij was daarvan teruggekomen, toen mevr. De Ko ning niet van haar voornemen bleek af te brengen. Mevrouw J. de Ronde-Duson bood aan mevrouw De Koning-Jumelet als waardering voor het buitenge woon vele. dot zij voor de vereni ging had gedaan een fi-aaie repro- duktie van een oude meester aan. Haar toespraak daarbij had zij in dichtvorm gegoten. Ook de sekretaresse mevrouw De Waal-Jumelet sprak de presidente, waarmee zij zo lang en op zo uitste kende wijze had samengewerkt, toe en verzocht de vergadering haar toe te zingen Psalm 121 3 en 4, Mevrouw De Koning-Jumelet is 10 jaar bestuurslid vna de vereniging geweest, waarvan de laatste zes jaar 1968-1974 als president. Mevrouw B. de Waal-Jumelet werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. De vereniging telt momenteel 62 le den. Klok Intussen had ook nog ccn andere plechligheidje plaats. Mevrouw J. Aarnoudse-van den Berge had in haar vrije tijd een sprei gehaakt en die ter beschikking van dc vereni ging gesteld. Het bestuur had beslo- Icn deze le vei'loten en voor de op brengst een klok te schenken aan het Verenigingsgebouw, omdat een goede tijdaanwijzing tot dusver in het Verenigingsgebouw ontbrak. De bezitter van lot no. 395 geel, wordt de gelukkige bezitter van de sprei. De kerkvoogdij (kerkeraad) mocht bij monde van mevrouw Aarnoudse dc klok in ontvangst nemen. Een de putatie van de kerkeraad was daar toe ter vergadering aanwezig. Ou derling W. van den Ouden dankte op gepaste wijze voor dit geschenk. Advertentie toch héél wat anders! Ga ze nü passen bij: Hnvenplein 13 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3