HET LAATSTE HOUVAST Ford, een politikus met grote flair POLITIE PAKT BANKROVERS IN PARAMARIBO BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS9 Samen van paard gevallen Europa Express stopt met vliegreizen ZIEKIK.ZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 augustus 1974 Nr. 21545 7 27 HENK VAN HEESWIJK Ook al, omdat Koster nu belang rijke relaties had in hogere kringen. En wie was zij? Opnieuw waren er ellendige da gen. Tot Freerk op een zaterdagmor gen, terwijl ze koffie dronken Op perde: „Je moet maar weer een baan zoeken, Nelie. Misschien kun je bij Eikenboom terugkomen. Zal ik 't hem dinsdagmorgen vragen?" Nelie schudde mistroostig het hoofd. „In een winkel ga ik niet meer. Ik heb serveren geleerd, dus als ik weer aan het werk ga is het in een restaurant of iets dergelijks". ,s Middags arriveerde Truus om het weekeind in Purmerend door te brengen. Ze vernam van de plannen harer zus. „Ik zal eens in Haarlem kijken. Daar heb je meer kansen dan hier. Als ik wat weet, laat ik het je horen," beloofde de lerares. In oktober begon Nelie Ranzijn als serveerster in een groot restau rant aan het Houtplein in de Noord hollandse hoofdstad. Het loon was zeer gering, dus moest ze het in hoofdzaak hebben van de fooien, doch dat viel wel mee. Truus had bovendien voor een kamer gezorgd. Ook dichtbij het centrum. Liever had ze haar zusje bij zich gehad, maar haar home was niet voldoen de voor twee vrouwen. Bovendien kreeg Truus de indruk, dat Nelie liever op zichzelf wilde zijn. Mede ook met het oog op haar werktijden. Meestal was ze pas om twaalf uur en soms nog later klaar met haar werk. Dan lag Truus al lang ter ruste en zou ze ongetwijfeld wakker worden, als Nelie bij haar woonde. Nee, het was beter zo. Ze konden el kaar immers altijd opzoeken als ze wilden. De oorlogsjaren doorleefde Truus Ranzijn als vele anderen. Door haar vriendschap met Joop Bierman, die als spoedig in het verzet zat, werd ze koerierster en zorgde er voor, dat vele onderduikers in de polder tussen Haarlem en de hoofdstad voldoende b'onnen en geld kregen. Waarvoor ze in nacht en ontij op haar fiets lange tochten maakte. Het geluk was met haar, want de enkele malen, dat ze door Duitse patrouilles of de Land wacht werd aangehouden, mocht ze na een oppervlakkige controle spoe dig doorrijden. Ze zag misprijzende blikken soms, die op haar gestalte werden geworpen en in deze maan den prees ze zichzelf gelukkig, om dat ze niets aantrekkelijks bezat voor een man. De vijand ging waar schijnlijk uit van de gedachte: zo'n scharminkel kan ons geen kwaad doen. Stil laten gaan. Anders was het met zus Nelie. In het restaurant, waar ze bediende, kwamen verschillende Duitse offi cieren, lagere en hogeren in rang. Onder hen was een majoor, een be trekkelijk jonge man, die wel eens een grapje maakte met de goed ge proportioneerde dienster. Nelie had als stelregel: van politiek heb' ik geen verstand; de Duitsers worden ook gestuurd, dus die kunnen het niet helpen. We moeten het leven derhalve nemen, zoals het is. Al dat voor of tegen Duitsland zijn is maar onzin. Te zijner tijd zien we wel ver der. Nelie Ranzijn voelde zich tamelijk gevleid, omdat, zo'n hoge officier meer dan gewone belangstelling voor haar aan de dag legde. Ze flirt te een enkele keer met hem, liet toe dat hij haar hand of arm streelde, maar op zijn uitnodiging om eens een avond mee te gaan naar zee - ,.ik heb een Auswies en jij mag met me mee" - zei ze kort en bondig nee. Ook toen hij bleef aanhouden. Op een middag, toen ze vrij was. kwam ze de majoor in het centrum van de stad tegen. Daarom kon ze hem niet verbieden naast haar te lo pen. De man was bijzonder gevat, spraakzaam en humoristisch, zodat ze hem steeds aardiger begon te vin den. Die middag gingen ze samen ergens eten en na afloop nodigde hij het meisje uit met hem te gaan dan sen, Na enige aarzeling stemde ze toe, maar zei, toen ze in een bar za ten en wait dronken: „Je bent waar schijnlijk getrouwd en je zult ook wel kinderen hebben. Daarom bij mij geen flauwekul en handen thuis houden. begrepen? Want al ben je een hoge officier en een Duitser, ik b'en niet bang en geef je een lik op je gezicht, als je bij mij ergens aan komt, waar ik het niet wil hebben. Is dat duidelijk?" Hij snapte het en lachte enkel. Tij dens en tussen het dansen door vertelde hij van zijn leven. „Ik ben getrouwd geweest, maar gescheiden. Mijn vrouw was niet arisch genoeg. Nee, kinderen hebben we niet. Ge lukkig. Ze was wel lief. maar ze had geen Ahnung van het nationaal- socialismc". Hij zuchtte diep. „Mijn promotiekansen zouden nihil ge weest zijn, als ik niet was gaan scheiden Zo., nu weet je in elk ge val, dat ik niet getrouwd ben. Al thans niet meer". Op haar beurt vertelde Nelie even eens van haar mislukte huwelijk. „Hij was een schooier, want hij schopte me de zaak en het huis uit. De zaak, die voor de helft ook van mij was. En verkocht 'm later achter m'n rug om. Hij is van jullie club en kreeg daardoor een baan. ergens in Den Haag. Kun jij er niet wat aan doen? Dat ik nog geld van hem krijg? Want hij heeft me toch be stolen. nietwaar?" (wordt vervolgd) De vice-president heeft nooit erg in aanzien gestaan bij de Amerika nen - de meesten kregen van hun president trouioens ook nooit veel gelegenheid iets van hun job te ma kenMaar sinds de moord op Kenne dy, toen van de ene dag op de an dere de vice-president het hoogste ambt overnam, is men zich bewuster geworden dat inderdaad maar een hartslag zo'n doorgaans onbekende man van het presidentschap scheidt. En men beseft maar al te goed dat het maar een haar gescheeld heeft of de VS hadden nu Agnew als pre sident - hij rangeerde zichzelf tijdig uit met een eigen korruptieschan- daal voor de Watergate-misère volv op losbarstte. Vandaar dat het par lement dat zijn aanstelling moest bekrachtigen eerst heel nauwkeurig de antecedenten van Ford onder zocht voor deze in Agnews plaats kwam en nu vol spanning de keus van president Ford voor zijn tweede man afwachtte. Die is op Nelson Rockefeller ge vallen en het tekent de formidabele ommezwaai die zich nu in Washing ton aftekent. Want Ford mag dan wel beschouwd worden als een koyiservatief, hij laat zich in deze keus kennen als een man die zich bewust is dat naast zijn eigen in zichten ook nadere tot gelding beho ren te komen als hij een president voor alle Amerikanen wil zijn. Rockefeller is in de eerste plaats een man van wie men niet hoeft te verwachten dat hij in kwalijke za ken verwikkeld is geweest, al was het maar omdat hij dit als één van de rijkste mannen ter wereld niet nodig had. Bovendien zijn er nog wel andere positievere aanwijzingen op dit punt. Mag dit een hoog nodige overeenkomst zijn met Ford die de natie op het gemoed bindt dat in Washington voortaan wél met scho ne handen geregeerd wordt, de te genstellingen zijn interessanter. Ford is vooral op binnenlands gebied des kundig, Rockefeller heeft internatio nale ervaring. Nieuwe kansen Ford beseft dat de ekonomie nu de voorrang moet krijgen al is hij daar in zelf niet ervaren maar dat is Rockefeller wel. Ford weet dat hij een typische vertegenwoordiger is van het gebied van de kleine plaat sen wat zijn stempel drukt op zijn opvattingen, Rockefeller is een ty pische man van de oostkust met de grote steden. En tegen Ford's nei ging tot konservatisme weegt het gematigd progressieve dat Rocke fellers bewind over de grote staat New York kenmerkte goed op. Het zijn tekenen hoezeer Ford zijn rege ring een zo breed mogelijke en ver trouwen inboezemende basis poogt te geven als beste middel om te lang uitgestelde daden te stellen en te vens om de argwaan tegen de poli tiek die wijd verbreid raakte door allerlei affaires weg te nemen. Dit blijkt ook uit de voorzichtige manier waarop hij een ander door vretend oud-zeer denkt weg te ne men: de vele jongeren die liever het land uitgingen dan dienstplicht te vervullen die hen naar Vietnam kon voeren. Meer dan eens heeft Ford als kongreslid laten blijken hoezeer hij deze ontduikers van de dienst plicht veracht. Nu stelt hij niet een regelrechte amnestie in het vooruit zicht maar hij wil hun een kans ge ven om door een redelijke „burger dienstplicht" van vervolging af te komen. Waarschijnlijk dat dit de meeste Amerikanen fair zal voorko men, meer nog dan een kwijtschel ding van straf. Maar niet alleen dat Ford op deze manier misschien de tegenstelling in opinie hierover in de VS kan wegnemen, hij kan er ook de sfeer mee scheppen om in de diverse Wat er gate-zaken clementie te verlenen. Voor hem en hem niet alleen zijn de hoofdschuldigen eigen lijk al zwaar genoeg gestraft en zelfs Nixon-haters kunnen deze gedach- tengang goeddeels volgen al was het maar omdat niemand er belang bij heeft dat een tot het uiterste rechte lijk vervolgde Nixon daarmee ook de kans kado wordt gedaan de mar telaar te gaan uithangen. En dat het een goed ding zou zijn als die hele miserabele periode afgesloten kon worden, zal niemand Ford tegen spreken. En passant heeft Ford door Rockefeller als teamgenoot aan te trekken de kansen enorm verbeterd dat hijzelf in 1976 met deze Rocke feller een tweede ambtsperiode in- gaa,t ditmaal gekozen. En wie nog maar een paar weken geleden had durven voorspellen dat er kans was dat een Republikeinse kandidaat het in 1976 zou kunnen halen, die tvas uitgelachen. Ford is wel een man die een grote flair aan de dag legt om de oude bedorven sfeer radïkaal te vervangen. WORKSOP, 25-8. Prinses Anne cn haar echtgenoot. Mark Phillips, zijn zondag eendrachtig van hun paarden gevallen. Prinses Anne viel uit het zadel tij dens een springconcours in heit En gelse Worksop. Ze slaagde er echter in het paard bij de teugels te hou den en klom snel weer in het zadel om het parcours uit te i-ijden. Hoe wel ze een flinke val gemaakt leek te hebben liep ze er geen nadelige gevolgen bij op. Haar echtgenoot was minder ge lukkig. Hij kreeg een kwetsuur aan een pols toen zijn paard hem bij de vijfde sprong in hetzelfde concours uit het zadel wierp. Beiden werden niet geklasseerd. DEN HAAG, 25-8. Eind van dt jaar tot medio 1975 gaat de A.N.W.B. in Hilversum vjjf tot zesduizend au to's keuren om na te gaan of de reeds voor de verplichte periodieke autokeuring vastgestelde procedure juist is opgesteld. Het ligt in de bedoeling vrijwilli gers te werven, die zich met hun auto als proefkonijn beschikbaar willen stellen, opdat de A.N.W.B. kan oefenen voor de verplichte keu ringen, die medio 1975 een aanvang zullen nemen. Deze vrijwillige keu ringen zullen gelijk zijn aan de ver plichte waarvoor de normen zijn vastgesteld. Wel wil de A.N.W.B. nagaan of bijv. de voor de keuring uitgetrok ken tijd juist is, of de keuring niet in een andere volgorde zou moeten geschieden dan is vastgesteld en hoe de administratie en aanmeldingen verlopen. ROTTERDAM, 26-8. Als gevolg van de slechte marktsituatie heeft de Rotterdamse reisorganisatie Eu ropa Express B.V. besloten haar ak- tiviteiten stop te zetten. Het perso neel, dat in deze sector werkzaam is, wordt werk aangeboden in de sector autobusreizen die zal worden uitge breid. Het huidige vliegprogramma wordt gewoon afgewerkt. Het aantal passagiers, dat dit sei zoen voor een vliegreis bij Europa Express boekte, liep terug van 35.000 vorig jaar .tot ongeveer 17.000. Dit is volgens de adjunct-directeur O. Groenendijk het gevolg van de olie crisis en de algemene economische situatie. Even 25.000 gulden halen AMSTERDAM, 26-8. Twee onbe kend gebleven, met een pistool be wapende jongemannen, die volgens inlichtingen van de recherche moge lijk een buitenlandse nationaliteit bezitten, hebben tegen sluiitingstijd een overval gepleegd op een kruide nierszaak van Simon de Wit in de Kinkerstraat te Amsterdam. Zij gingen met een bhait van f 25.000 aan de haal op een brom fiets. PARAMARIBO, 25-8. De Suri naamse politie heeft zaterdag op het vliegveld Zanderjj bij Paramaribo drie Fransen gearresteerd, die ervan worden verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag een bank te hebben beroofd in St. Laurent du Maroni in Frans Guyana ten oosten van Suriname. De mannen wilden met een ge huurd vliegtuigje vluchten naar Su- rinames westelijk buurland, Guyana. Het geroofde geld hadden zij bij zich. Hoe groot de buit is, kon de justi tie zondagmorgen niet meedelen. Zij sprak van een „enorm bedrag". Za terdag was de politie in Paramaribo begonnen het geld te tellen maar daar hield zij later mee op omdat het volgens een funktionaris „zoveel is, dat een gewoon mens het niet kan tellen". Maandag zal de justitie gebruik maken van telmachines bij de plaatselijke bankinstellingen. Het geld zat in koffers en een schoenen doos. De gearresteerden hebben ge zegd dat het om zeker 200 miljoen francs gaat. SCHAREND1JKE. In de nabijheid van de boomgaard van de heer A. M. C. Stok - Huize „Repnrd" Scharendijke - staan enkele zonnebloemen van onge kende hoogte. Primus inter pares is een exemplaar van 4,12 m. Kweker tuinman de heer A. P. Nouwen hier trots naast deze kanjer. Een rekordOf zijn er hogere in de regio. We horen het graag. (Foto: Zierik/.eesche Nieuwsbode) Van „huis" naar „ziekenhuis" UTRECHT, 24-8. De betekenis van het ziekenhuis in de gezondheidszorg neemt toe, er is sprake van een dui delijke verschuiving van de zorg thuis naar die in het ziekenhuis. Dat leidt dr. D. Hoogendoorn in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde af uit een groot aantal statistische gegevens over de afgelo pen dertig jaar. In die periode verdubbelde het aantal ziekenhuisopnamen per 1000 inwoners tot ruim 101. De gemiddel de verpleegduur liep terug van 26,2 tot 17,8 dagen, waardoor het aan tal verpleegdagen per 1000 inwoners met maar 50 procent steeg tot 1795. De gestegen opnamefrequentie kan volgens dr. Hoogendoorn niet wor den toegeschreven aan de veroude ring van de bevolking. Tussen de provincies bestaan grote verschillen in de opnamefrequentie. In 1971 was het cijfer van Limburg, ruim 112 op namen per 1000, 37 procent hoger dan dat van Drenthe (82). In 1956 werd 25,2 procent van de Nederlandse kinderen in een zieken huis geboren. Vijftien jaar later was dit percentage bijna verdubbeld: 45,2. Loongrens ziekenfonds UTRECHT, 24-8. Dc Ziekenfonds raad zal volgende week donderdag een advies aan de staatssecretarissen van volksgezondheid en van sociale zaken opstellen over de loongrens voor de verplichte ziekefondsverze- kering in 1975. Deze grens ligt nu op f 23.200. De commissie verzekerden van de Ziekenfondsraad heeft op grond van de stijging van het loonindcxcijfer in een concept-advies voorgesteld, de loongrens per 1 januari met f 4000 te verhogen tol f 27.200. WOENSDAG 28 AUGUSTUS NED. I: De VARA neemt het kin derprogramma in de middaguren voor haar rekening met o.a. De film van Ome Willem. Daarin veel kleu tervertier met de figuren Toontje, Teun en August, uitgebeeld door Jennifer Willems, Pieke Dassen en Aart Staartjes, aangevoerd door Ed win Rutten. Als extraatje om half zes een filmpje met poppen onder de titel Het parapluutje. De TROS komt om zeven uur in de ether met de Grabbelton, een tekenfilmpro gramma voor de jeugd. Voor de klok van acht uur ook een aflevering van Wat een familie, waarin de kinde ren Brady een toepasselijk cadeau zoeken voor de huwelijksdag van hun ouders. Ook nog v oordat de nieuwslezer verschijnt zit de stich ting Socutera op deze zender met een filmpje over de kankerbestrij ding. Na het journaal gaat de TROS op muzikale toer met het program ma Te gast bij John Woodhouse. Gastheer Woodhouse ontvangt dan verschillende artiesten. Om kwart voor negen begint vervolgens de projektor te lopen voor de Ameri kaanse film Storm over Rusland. Van Heflin vertolkt de rol van een zwerver die in kommervolle om standigheden wordt gered door een generaalszoon. Deze laatste is door de tsarina van Rusland naar een verlaten buitenpost gestuurd. Daar wordt hij verliefd op de dochter van de postcommandant, welke rol door Silvana Mangano vertolkt wordt. In het volgende programma-onderdeel van de TROS leest mevrouw Rita Boas Koopman uit haar eigen werk het verhaal voor: Het gaat wel over. Als uitsmijter heeft de TROS een reportage van Wibo v. d. Linde on der de titel Weg uit de haat-traditie. Deze film gaat over de Noord-Ierse kinderen die hun vakantie in Ne derland doorgebracht hebben. Voor dat het laatste nieuws wordt uitge zonden kan men nog kijken naar Den Haag Vandaag. NED. II: Om zeven uur begint het programma van de VARA met Ne- derpopzien. Hierin treedt o.a. de groep Exeption op. Na het journaal van acht uur vervolgt de VARA de serie Dagboek van een onderwijzer. In het derde deel van het verhaal over de jonge onderwijzer die zijn werk verricht in een volkse buiten wijk van Rome, gaat het de goede kant op. Langzamerhand begint de onderwijzer meer vertrouwen te krijgen van zijn pupillen. Hij wordt tegengewerkt door de orthodoxe hoofdonderwijzer en het gros van zijn kollega's. Spelenderwijs ont wikkeld de jonge leerkracht een ge voel van zelfdicipline bij zijn leer lingen. Vanaf half tien klinken drie kwartier Franse chansons door de tv-luidspreker, vertolkt door de Franse zanger Charles Aznavour. Hij zingt o.a. Je reviens, Un par un, J'ai vécu en Emmenez-moi. Na deze 45 minuten in Franse sfeer neemt om kwart over tien het IKOR de zender over voor de informatieru briek Kenmerk, over kerk en sa menleving. Ned. 2 gaat om kwart voor elf met het laatste nieuws de lucht uit. WOENSDAG 28 AUGUSTUS NED. I: 17.00 De film van Ome Willem; 17.30 Het parapluutje; 17.45 Spel: doen alsaf; 18.45 De Fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 19.05 Grabbel ton; 19.25 Wat een familie; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Te gast bij John Woodhouse; 20.45 Storm over Rusland; 22.45 Mevr. Ri ta Boas-Koopman vertelt; 22.55 Weg uit de haat-traditie; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal; 20.20 Dagboek van een onderwijzer; 21.30 SCHOUWEN-DUIVELAND,. Mooi weer, of minder mooi weer; de zomer spoedt ten einde. Boodschappers van de naderende herfst zijn de zwaluwen, die zich aan het verzamelen zijn voor de trek. Een 'bijna klassiek beeld; rus tende zwaluwen op enkele draden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Charles Azanavour; 22.15 Kenmerk; 22.40 Journaal. DONDERDAG 29 AUGUSTUS NED. I: Tot tien uur heeft de EO de tijd op deze zender. Deze omroep gaat om zevèn uur van start met de Koffiebar, waarin men een optreden kan gadeslaan van de Engelse coun- try-groep Canaan. Voor acht uur ook een aflevering van Vergane Glorie. De beelden voeren de kijkers mee naar het zuiden van Wales waar in vroeger tijden door Normandiërs een reeks forten werden gebouwd. Op het journaal volgt Open huis, een gevarieerde magazien met een zowet leerzaam als onderhoudend karak ter. Omstreeks negen uur krijgt Meindert Leerling het voor het zeg gen in de aktualiteitenrubriek Nader Bekeken. Blijft er voor de klok van tien uur nog tijd over voor het pro gramma Into my heart dat bol staat van de koorzang. Een groot aantal koren was aanwezig in de Amers- foortse St. Joriskerk, waar dit pro gramma werd opgenomen. Vanaf klokke tien staan 100 minuten ter beschikking van de VPRO, die deze benut aan één programma, het Drie luik Noord-Zuid: Deel 1: Dagboek. In de film wordt o.m. getoond hoe iedere technische vernieuwing de rol van het wereldbeeld van het indi vidu wijzigt en bijeffekten heeft die sociale tegenmaatregelen vragen. NED. II: De NCRV begint om ze ven uur haar programma met een aflevering van Black Beauty, waar in Albert op een verboden plekje gaat vissen, gevolgd door hel spel letje Zo vader, zo zoon met als pa nellid ditmaal o.a. Jan Blaaser. An derhalf uur zijn daarna beschikbaar voor de speelfilm „Romeo en Julia eind november". In een vrije bewer king van het liefdesdrama van Wil liam Shakespeare gaat het vanavond om twee oudere mensen. In de herfst van hun leven worden zij op elkaar verliefd. Zij moeten dit ver dedigen tegenover de mensen in hun omgeving, die vinden dat zoiets op hun leeftijd niet meer mag of kan. Om tien voor tien wordt het pro gramma vervolgt met de aktualitei tenrubriek Hier en Nu, waarna voor de NCRV nog tien minuten overblij ven voor Geestelijke liederen. Deze worden ten gehore gebracht door de Christelijk Gemengde Zangvereni ging Fiducia uit Ede en het Neder lands Hervormd zangkoor uit Lunte- ren. Het laatste programma op deze zender is tenslotte Den Haag Van daag. DONDERDAG 29 AUGUSTUS NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Kofifebar; 19.30 Vergane glorie; 20.00 Journaal; 20.20 Open huis; 21.05 Nader bekeken; 21.20 Into my heart; 22.00 Drieluik Noord-Zuid; 23.20 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Black Beauty; 19.30 Zo moeder, zo dochter; 20.00 Journaal; 20.20 Romeo en Julia eind november; 21.50 Hier en Nu; 22.30 Geestelijke liederen; 22.40 Den Haag Vandaag: 22.55 Journaal. 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7