Er komt toch Nieuwerkerk een motel te Poging jeugdwerk Bruinisse te redden met Ouderraad (,I Iolty* njode Opnieuw strijd voor behoud van trekvogels Algemene ledenvergadering Zevibel 3 De wateronttrekking STREEKNIEUWS Staatsiefoto nieuwe stijl... de problemen van het modekopen Vrachtwagen met mensen in ravijn Egyptische opdracht aan industrie Minister Van Agt contra socialistisce verlangens ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 27 augustus 1974 -Nr. 21545 Na allerlei strubbelingen OOSTERLAND Duiveland, 26-8. Wat iedereen dacht nooit meer werkelijkheid te zien worden, zal nu toch nog van de grond komen, nl. de bouw van een motel te Nieuwerkerk op de hoek Rijksweg Stolpweg al daar. Na een lijdensweg van bijna tien jaar - in novem ber 1966 sloeg de toenmalige burgervader van Duive land, de heer A. A. vait Eeten, de eerste paal voor het object in de grond - schijnt hel nu menens te gaan worden. Geruime ttfd lagen als een belofte voor de vele toeristen die Schouwen- Duiveland bezoeken, de funderingen van dit grote bouwwerk en stonden er grote borden in de grond met koeieletters waarop de gasten „het volgend seizoen hartelijk welkom zullen worden geheten iu het nieuwgebouwde mo tel: „Nieuwerkerk". Het ging evénwel van het ene op het andere jaar en succesievelijk verdween alles uit het oog, gedeelte lijk ondergegroeid door gras en on kruid. Burgemeester Van Eeten liet het blauwe bord weghalen, er ge beurde niets, en het werd, volgens de burgemeester „een aanfluiting". Er is aanvankelijk bij verschillende heren naar deze zaak geïnformeerd, o.m. bij de N.V. Bouw- en Handels- (Vervolg van pag. 1) gebaseerd op berekeningen die maatregelen voor te schrijven die het beoogde doei doen bereiken; het daarheen te leiden dat niet de watertarieven worden belast voor maatregelen die het gevolg zijn van aktiviteiten. welke staan buiten de openbare drinkwatervoorziening; de vergunning tenminste zodanig te verlenen dat de watervoorziening niet in het gedrang komt, daarbij te vens lettend op de tijdrovende voor- bereidings- en beroepsprocedures. In één van de bijlagen geeft WMZ een overzicht van de gang van zaken rond de infiltratie van Haringvliet water in de duinen bij Haamstede. Daaruit blijkt dat, gelet op de ver gelijkbare situaties, zowel voor Sch.- Duiveland als voor Goeree-Over- flakkee een gezamenlijke aanpak van de wijze waarop het grondwater kan worden aangevuld, voor de hand lag. In een in 1972 verschenen rapport werden de verschillende aanvullings- mogelijkheden op een rijtje gezet: Infiltratie Haringvlietwater; che mische zuivering Haringvlietwater; inkoop water uit Rotterdam of West- Brabant; benutting afstromend pol derwater; infiltratie van afvalwater; ontzoutingal dan niet in samenhang met elektriciteits-opwekking. Keuze-motivatie Gekozen werd, conform de adviezen, voor infiltratie van Haringvlietwater en wel om de volgende redenen: Het infiltratiewater kan worden gemengd met het aanwezige grondwater, waardoor een ge lijke kwaliteit van het drink water ontstaat over het gehele eiland en geen wisselingen in sa menstelling per gebied optreden. In het begin is slechts een ge ringe bijvoeging vart Haring vlietwater nodig en dat geeft mogelijkheden de zuivering in gedeelten aan te passen. De spreiding van de verblijftijd in. de grond geeft uitvlakking van kwaliteitsschommelingen in het oppervlaktewater. Voorraadvorming is mogelijk in het grondmassief, dus is er geen afhankelijkheid van lange aan- voerleidingen. De betrouwbaar heid van de watervoorziening wordt door de ondergrondse op slag verhoogd. Dit is van groot belang in panieksituaties, die het gevolg kunnen zijn van natuur rampen. sabptagedaden, oorlogs moeilijkheden en vredesrampen (kalamiteuze luchtverontreini ging). Door een voorraad in de ondergrond kan het aanleggen van reservoirs worden beperkt. De kosten zijn aanzienlijk lager dan bij de alternatieven. maatschappij P. H. Bakker te Roo- zendaal en bij de architect, de heer D. J. A. Vriend, eveneens te Roo sendaal. Zij gaven echter weinig commentaar; de heer Bakker hele maal niets en de architect zei de te keningen te hebben gemaakt, en ver der van niets te weten. Al met al een destijds duistere zaak. Faillissement Als aandeelhouders van de N.V. Motel „Nieuwerkerk" fungeerden voornoemde heer Bakker te Roosen daal en de heer G. Schiill te Ant werpen. Door het faillissement ech ter van eerstgenoemde is ook de N.V. Motel „Nieuwerkerk' 'failliet gegaan. Volgens welingelichte kringen be liepen de kosten van de grondaan- schaffing, benevens hei- en graaf werk en de gemaakte funderingen, ongeveer f 500.000, Bij verkoop werd eigenaar de „Theodora Wilhelmina Termaat Stichting" te Amsterdam, die het ob ject op haar beurt weer verkocht, groot ongeveer 2.30.00 ha, door be middeling van het makelaarskantoor. Edelschaap alhier, via het notaris kantoor Westland Industrie te Naaldwijk, financieel directeur de heer Mr. P. A. Smits. Deze stichting gaat thans de zaak exploiteren. De eerste opdracht, n.l. het egaliseren reeds verstrekt aan het aannemers bedrijf voor grondwerken etc.: Sla ger te Naaldwijk, die, of reeds is be gonnen, of dit één dezer dagen gaat doen. De administratie van het ge heel berust bij het Administratie kantoor Edelschaap. Volgeml jaar De belofte dat het motel bij het volgende seizoen in bedrijf zal ko men schijnt nu toch realiteit te zul len worden. Naar wij uit betrouw bare bron vernamen is burgemees ter De Kam van Duiveland. zowel als het hoofd van de gemeentewer ken van deze gemeente, de heer Schuiling, zeer ingenomen met de bouw van dit object dat bestaan zal uit niet minder dan 16 bijbehorende bungalows, inclusief het hotel. De Rijkswaterstaat in Zeeland Het Statenlid M. Anthonisse te Goes heeft zich met de volgende vragen tot het college van G.S. ge wend. 1. Zijn gedeputeerde staten betrok ken bij de plannen van rijkswater staat om in Zeeland de diensten te bundelen, c.q. weg te halen? Zo ja, op welke wijze en wat 'is de stand van zaken? 2. Hoe staat het college tegenover de idee om in bepaalde zwakkere regio's „vaste" arbeidsplaatsen weg te halen en te concentreren in het toch al volle Middelburg? 3. Is het college bereid om - hoe wel geen rechtstreekse medezeggen schap mogelijk is - nadrukkelijk in vloed uit te oefenen bij de minister, opdat er geen onjuiste plannen wor den uitgevoerd? Tracé waterleiding De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap gaf' zijn goedkeuring aan het door de W.M.Z. voorgelegde tracé voor een infiltra tieleiding op Schouwen-Duiveland, voor wat betreft de noordelijke op lossing. Een meer zuidelijk gepland tracé, dat de landbouwpercelen over een veel grotere lengte doorsnijdt, is niet aanvaardbaar. OOSTERLAND Ophalen oud papier Op zaterdag 31 augustus a.s. zal hier ter plaatse weer oud papier worden opgehaald ten bate van de Mbuma-zending. Ongeveer negen uur start het comité weer met trak- tor en wagen en de ingezetenen worden beleefd verzocht, zo moge lijk het oud papier gebundeld langs straat of trottoir gereed te zetten. Poema bleek poes AMERSFOORT, 26-8. Per soneel van het Dierenpark Amersfoort, de plaatselijke politie en enkele burgers heb ben maandagmiddag in Amersfoort jacht gemaakt op een poema. Een in de buurt van hel dierenpark wonende pater had althans de politie laten weten, een loslopende poema gesignaleerd te heb ben. Onmiddellijk werd de assis tentie ingeroepen van de „vangploeg" van het dieren park. De politie kreeg toe stemming om bij de minste onraad te schieten, maar naarmate de jacht vorderde, rezen toch wel enige twijfels ten aanzien van de juistheid van de melding, temeer daar het dierenpark geen poema miste en er zelfs niet een be zit. Aan alle onzekerheid kwam voorgoed een eind, toen een politieman een dier waar nam, dat aan het opgegeven signalement beantwoordde, maar dat niets anders dan een flink uit de kluiten gewassen poes bleek te zijn. Burgemeester sluit beatkelder BRUINISSE, 26-8. Evenals dat ook op andere plaats en het geval was, werd in Bruinisse jaren geleden al een jeugdsoos opgericht, als nieuwe vorm van jeugdclubiverk. Aan belangstelling van de zijde van de jeugd ontbrak het zeker niet, ter begeleiding van het jeugdsoos- werk werd onder meer een jeugd raad opgericht, maar deze jeugdraad heeft dezer dagen het b'ijltje erbij neergegooid, onder meer omdat, zo als aan de gemeenteraad van Brui nisse werd bericht, van construktie- ve medewerking slechts bij enkele jeugd vertegenwoordigers sprake was. Ook tussen het soosbestuur en het bestuur van het „Durps'uus" boterde het al lange tijd niet, reden voor burgemeester Hokken om de beat kelder van het dorpsuus te sluiten, wat weer aanleiding gaf voor de jeugd om te demonstreren. De jeugd Advertentie liet zich zaterdagavond zeker niet van zijn beste zijde zien, tijdens een demonstratie voor het huis van de burgemeester. Deze gang van zaken, verdriet echter de goedwillende bestuursle den. Gedacht wordt daarom aan het instellen van een ouderraad. Die ouderraad zou onder andere kunnen bemiddelen tussen soos en overheid en tussen soos- en dorps huisbestuur en het verzorgen van een betere sfeer tussen dorpsge meenschap en soos. NUTSSPAARBANK Uw ideale geztiisbauk U bent welkom bij uw Nutsspaarbank VERHUUR KLUISLOKETTEN KERKWERVE: Ring. woensdags van 14.00- GOES. 24-8. In de zaterdag 24 au gustus te Goes gehouden ledenver gadering van Zevibel (Ver. Zeeuwse Visser(jbelangen) is tot secretaris benoemd de beer Jan de Winde uit Breskens. De heer Jan de Winde, tot dusver voorzitter van de z.g. kottersector in Zevibel heeft zijn bedrijf als visser opgegeven. Hij volgt in deze half time betrekking de heer J. de Bliek op, die als „meester in de rechten" een hem passende betrekking gevon den heeft, boven de rivieren, die hem geheel opeist. Zevibel is opgesplitst in twee sec toren: de mosselvisserij en de kotter- visserij (zeevis en garnalenvisserij). Voorzitter van dc mosselsector is dc heer A. P. R. Rammeloo. Yerseke. Algemeen voorzitter is de heer A. L. S. Lockefeer, oud burgemeester van Hulst, die in deze vergadering evenals de heer Rammeloo zijn be- stuursmandaat weer zag verlengd. Verder werden herkozen de heer A. :1e Baare (kottersector). Breskens, W. Okkerse, Bruinisse en P. Boogert, Yerseke (beiden mosselsector). Aftredend was ook de heer Jan Baav, Tholcn. die zijn bedrijf op gaf. Voor hem werd gekozen de heer K. J. Bout. eveneens uit Tholen. met als vervanger de heer W. de Jonge uit Tholen. De heer Baay vertegen woordigde de mosselsector. Verga dering voor deze sector zullen wor den bezocht door de heer De Jonge, vergaderingen van de kottersector door de heer K. J. Bout voornoemd. Do jaarrekening 1973 opgemaakt door de penningmeester, burgemees- tor Eekhout van Breskens en nage zien door de knskommissie, bestaan de uit dc heren W. de Jonge. Tholen: S. de Koning. Bruinisse en C. M. Schot. Zicrikzee werd goedgekeurd. DODELIJKE ONGELUKKEN TIEL. De 22-jarige A. van de Griend uit Opheusden is in de nacht op de Rijksweg 15 bij Tiel door een personenauto aangereden en over leden. Hij stond op de rijksweg te liften. De automobilist is doorgere den, maar later aangehouden. DELFZIJL. De 41-jarige B. Schol ten uit Ter Apel is na een verkeers ongeluk op een nieuwe weg bij de Eemshaven in een ziekenhuis in Delfzijl overleden. Hij was met zijn auto in een sloot gereden. De man heeft na het ongeluk met politiemannen gesproken en was op het eerste gezicht licht gewond. Bij een operatie in het ziekenhuis over leed hij aan inwendig letsel, aldus de politie. PARIJS. 27-8. De Franse presi dent, Valery Giscard d'Estaing, die al eerder blijk heeft gegeven van een eigen stijl, heeft ook ten aanzien van zijn officiële foto met de tradi tie gebroken. In tegenstelling tot zijn voorgan gers De Gaulle en Pompidou, die zich in rokkostuum met het brede rode lint van het legioen van eer over de borst lieten afbeelden in de salon of de bibliotheek van het Ely- see, gaf Giscard er de voorkeur aan zich buiten te laten fotograferen. Hij stelde zich maandag in het donkere kostuum dat hij ook bij zijn ambts aanvaarding droeg, met grijsblauw overhemd en donkerblauwe das op voor de ingang van de ontvangsthal van zijn ambtswoning. Staande op het bordes tegen de achtergrond van een grote blauw-wil-rode vlag die van de eerste verdieping van het Elysee Afhin werd het staatshoofd gefotografeerd door een fotograaf van zijn eigen keuze, Jacques Lar- tigue, die in Frankrijk en daarbui ten besschouwd wordt als een van de groten op dit gebied. Het portret van Giscard zal de ko mende weken in alle gemeentehui zen en ambbassades van Frankrijk worden opgehangen. De oplaag is tenminste 50.000 exemplaren. Dodenstad gevonden ROME, 26-8. Italiaanse en Amerikaanse oudheidkundi gen hebben in Toscane een grote etruskische necropool of dodenstad ontdekt. De rijke graven liggen in de bxiurt van Artimino - het Etruskische Aritimi - in de provincie "Florence dat ver moedelijk door de Romeinse generaal Sulla met de grond gelijk werd gemaakt. PARIJS. De „mooiste boezem van de Franse Riviëra" behoort niet toe aan een Francaise, maar aan de 23- jjarige Zwitserse Muriel Malka. Muriel Malka werd in Nice eerste in een wedstrijd „voor plastische schoonheid". Niet alleen u ervaart het modekopen als een moeilijke zaak, waarbij dc ruime keuze, de vele kleuren, dessins, en materialen allemaal hun deel van uw aandacht vragen. Ook wij hebben daar zo onze problemen. Want mode is niet zo maar mode. Mode moet eerst en vooral draagbaar zijn. En betaalbaar. Daarom maken wij gebruik van een inkoopvereniging. De inkopers, die dus mede voor ons werken, zijn allen mode-experts. En reizen alle modecentra in Europa af. Wat zij kopen is typerend voor de mode van nu. Geselekteerd naar draagbaarheid. En prijs. Daarom kunnen wij rustig stellen: Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard. Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816. Woensdag 28 augustus worden de ouders opgeroepen om samen met het bestuur van de soos te praten over de mogelijkheid de soos te laten voortbestaan en door een goede be geleiding excessen in de toekomst te voorkomen. Wellicht dat de pas benoemde jeugdwerker de heer De Groot, hier in een waardevol aandeel kan heb ben. QUITO, 27-8. Bij het dorp San Juan in de provincie Azuay in Ecua dor zijn zondag 13 mensen omgeko men en 36 gewond toen de vracht auto waarin zij zaten in een ravijn reed. De wagen mocht slechts 30 perso nen vervoeren en was in zeer slechte mechanische staat. DEN HAAG, 27-8. Drie Egypti sche maatschappijen voor de pro- duktie van cement, met een totale produktie-capaciteit van 11.250 ton cement per dag, hebben een opdracht geplaatst bij Ingenieursbureau Ro denhuis en Verloop B.V. te Hilver sum, om hun ovens en stoomketels te voorzien van branderinstallaties, ge schikt voor het verstoken van aard gas en stookolie. Het aardgas, dat in plaats van stookolie als hoofdbrandstof zal wor den ingezet, wordt aangevoerd van het Abou Gharadig gasveld. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 26-8. Minister Van Agt van justitie heeft zich maandag verzet tegen verlangens van de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer om op korte termijn het wettelijk vastgelegde ondernemingsrecht te wijzigen. Deze verlangens betreffen de pu- blikatie van het bedrag van de be zoldiging van direkteuren en com missarissen van naamloze vennoot schappen, het beperken van de macht van de topleiding van inter nationale concerns, het geven van minder ivloed aan de voorzitter van een ondernemingsraad en het beper ken van het aantal commissariaten van een commissaris. De PvdA-fraktie bracht haar ver langens op tafel tijdens een openbare vergadering van de vest Tweede-Ka mercommissie voor justitie. Deze vergadering handelde over het re- Voor 35 jaar SIRJANSLAND. Zaterdagavond werd hier een serenade gebracht aan de gekozen raadsleden. Dit bracht heel wat volk op de been, zoowel van het dorp als van elders. Na af loop dier attentie werd door „Oos- terlands Fanfare" nog geruime tijd muziek gegeven op het dorp. Daar werd door velen - oud en jong - nog danig gehost en bleef de stemming er goed in, wat niet te verwonderen is, daar men hier zelden van muziek kan genieten. BRUINISSE. Nadat eenxge weken geleden een uitgestrekte mossel- zaadbank was ontdekt in de Laagte van Renesse, is gisteren een groote bank ontdekt nabij Domburg. Het mosselzaad uit de Laagte van Re- nesse is nog zeer jong en klein en beter was het dat daarop nog niet werd gevischt, het zaad van Dom burg ev>enwel is iwn uitstekende kwaliteit. NIEUWERKERK. Morgen wordt in deze gemeente een collecte gehou den voor de Chr. Militaire Tehuizen. Een woord van aanbeveling hiervoor is, vooral in de huidige tijdsomstan digheden haast overbodig, doch we spreken de hoop uit dat de burgerij ook nu zich weer van den goeden kant zal laten kennen. RENESSE. Op a.s. Vrijdag vindt om 11.30 uur (w.t.) een kerkelijke in zegening plaats. Waar de bruide gom een Engelschman is, vindt een groot gedeelte van den dienst in het Engelsch plaats. De dienst zal wor den geleid door Rev. Knott (Bir mingham). OOSTERLAND. Naar van bevoeg de zijde wordt vernomen, zal begin October a.s. een 2-jarige Rijkstuin- bouwwintercursus worden geopend, waarvoor zich inmiddels 21 perso nen hebben opgegeven. Voor de tuinbouw en fruitteelt is hier groote belangstelling. In de laatste jaren zijn verscheidene boomgaarden aangelegd, waar men zijn bestaan in tracht te vinden. Hiertoe is veel vakkennis en voorlichting noodig, waartoe deze cursussen in belang rijke mate bijdragen. ZIERIKZEE. Hel Oranjebiljel, be treffende de vóór-mobilisatie, aan geplakt aan het stadhuis, werd gis teravond gelezen en herlezen. Blijk baar nam men er zonder opwinding kennis van, alleen pilitiseerde men in groepjes over de te verwachten gebeurtenissen BRUINISSE. De 20-jarige J. v. A. uit Noordgouwe, die een kijkje kwam nemen by de Paardenvorde- geringsvoorstel over te gaan tot de ring, is in de Molenweg alhier met invoering van het aan het einde van de vijftiger jaren door het parlement vastgestelde boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek (B.W.). zijn auto in de sloot terecht geko men. Met behulp van een vrachtauto is het wagentje weer op het droge gebracht. DEN HAAG, 26-8. Opnieuw heeft dc Stichting Mondiaal Alternatief met haar duizend begunstigers dc strijd aangebonden om internationale aktivi teiten te ontketenen met het doel miljoenen trekvogels te redden met als uiteindelijke doel het veiligstellen van het leven van mens, dier en plant. Op een maandag in Den Haag ge houden persconferentie heeft de voorzitter van de stichting, dc heer E. Dartels uit Zandvoort, de beteke nis uiteengezet van de trekvogels, die de biologische kringloop in Eu ropa en Afrika gaande houden. Verstoring van het biologisch evenwicht vindt plaats door de mil- EMMEN. De bijna tweejarige Au- ke A. Habing uit Emmen is verdron ken in een tuinvijvertje op het erf van zijn oom in Nieuw Weerdinge. joenen trekvogels, die in landen rond de Middellandse Zee en met name in Italië het leven laten door het optreden van jagers en vervol gens geconsumeerd worden. Daar de trekvogels zowel in Europa als in Afrika het groeioverschot aan in secten verdelgen beschermen zij de plantengroei en als gevolg daarvan een voedselbron voor de mens. Kunnen deze vogels hun taak er gens niet uitoefenen dan moeten de hoeren dc Insecticiden te hulp roe pen met alle gevolgen van dien, al dus dc heer Bartels. De verstoring van de kringloop is sinds 1968 duidelijk aan tc lonen. De E.E.G. Om dit tegen te gaan blijft men dc publieke opinie mobiliseren en als jongste aktiviteit heeft de stichting zich tot de E.E.G. gericht met het verzoek prioriteit te verlenen aan de trekvogeltragedie en een internatio nale conferentie over dit thema bij een te roepen. Ook moet de E.E.G. er bij Italië op aandringen de jacht op trekvogels te stoppen of tenmins te drastisch te bekorten. In Iatalic zullen dit jaar volgens de heer Bar tels minstens tachtig miljoen trek vogels in netten gevangen worden en nog eens 200 miljoen binnen ze ven maanden worden afgeschoten. De stichting wil dan ook koste wat kost de trekvogels redden, maar uit gangspunt is. aldus desgevraagd de heer Bartels, het redden ven het daardoor bedreigde leven van mens. dier en plant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3