Veilig verkeer Zierikzee wil beter contact met leden WATER Drugs in ski's Moord op Cora Mantel opgelost Charles Lindbergh overleden „Metula" nog tot 2 september vast AGENDA LAATSTE NIEUWS PLATTELAND 2 Plannen voor a.s. wintermaanden Zoals begrijpelijk heelt de Zeeuwse Water Maatschappij het noodzakelijk gevonden een rij we tenschappelijke gefundeerde argu menten op een rijtje te zetten, om te dienen als weerwoord tegen over degenen, die de watermaat schappij - zoal niet exclusief, dan toch in sterke mate - verantwoor delijk stellen voor de verdroging van de Schouwse duinstreek Heel kort samengevat komen de W.Nl.Z.-argumenten op het vol gende neer: de vrooiigronden kunnen kwalitatief (natuurlijke begroeiing) niet achteruit gegaan zijn door wateronttrekking omdat deze gronden boven de veenlaag liggen. De achteruitgang in het Ver- klikkergebied wordt veroorzaakt door duinafslag. Het dieptegrondwater wordt minder gevoed, als gevolg van een betere afstroming door verlaging van het polderpeil. De ontrekking van water door de kampeerterreinen wordt geba gatelliseerd. De voeding met regenwater wordt verbruikt voor de begroei ing. Verdere argumenten: afwisse lende droge en natte jaarreeksen, duinafslag, met een procentuele invloed van 20 a 25 van de totale verlaging sinds 1900 De conclusie van de W.M.Z. is dan dat de ont trekking door de W.M.Z. „slechts een nevenoorzaak is van de verla ging van de grondwaterstanden". Wij willen niet tekort doen aan deze op zich nogal indrukwekken de opsomming van argumenten, maar er blijven desalniettemin toch enkele «lekenvragen bestaan. Het punt duinafslag b.v. Er is in een vroeger verleden altijd duinafslag geweest. In 1911 dacht men dat de complete buitenste reep teloor zou gaan. Er is in dat jaar echter geen enkele indikatie geweest inzake verlaging van de grondwaterstanden, hoewel de ka- lamiteit (want dat was het) volgde op een zeer uitzonderlijk droge zomer. Het is verder zo, dat de "duin- afslag m de loop der jaren steeds meer is beteugeld. Er zijn aan het Vuurtorenstrand kust-protektione- rende maatregelen genomen, die de duinafslag afremden. Een ander probleem dat de ar gumentenreeks van de WM.Z. ons nalaat is de motivatie ontleend aan de duinafslag bij de Verklikker. Hier is echter in de loop der jaren juist sprake geweest van een zeer aanzienlijke duinaanzet. Wie wat tijd neemt kan hier de duinen zien groeien Op dit punt zal het betoog van de maatschappij minstens een verduidelijking vergen. Onduidelijk vinden wij ook de opmerking dat „de onttrekking van de kampeerterreinen en der gelijke wordt gebagatelliseerd". Als dit het geval is, zou het fout zijn, maar als tegen-argument is het volstrekt onbruikbaar, omdat de meer-onttrekking door de kam peerterreinen zich nu juist mani festeert in een meer-gebruik door de consument en dat houdt auto matisch een grote onttrekking in door de W.M.Z., die zich echter sterk maakt met de al geciteerde opmerking „slechts een neven oorzaak". Intussen moet men ook de his torie laten spreken. De achteruit gang in vochtigheidsgraad van het gehele gebied, loopt vrijwel syn chroon met de komst van de wa terleiding. Velen herinneren zich nog de tijd dat men in de duin poelen kon baden; deze poelen hadden een overdadige oevervege tatie. Het is hoogst onwaarschijn lijk dat het ecologisch imago van de duinstreek „zo maar" opeens is gaan veranderen. Wij behoren niet tot degenen, die op een-bepaalde wijze een be straffende vinger naar de watermij uitsteken. Een goede zoetwater- vóorziening is een onzegbaar groot goed voor een streek en daarom past voorzichtigheid. Wij hebben ook vertrouwen in de maatschappij, dat in de toe komst door waterinlaat e.d. de ge volgen van verdroging kunnen worden bestreden en een continu ïteit van de watervoorziening kan gewaarborgd. Anderzijds lijkt het onjuist alle aangevoerde argumen ten niet op hun merites te testen en indringende vragen te stellen. Daarvoor zijn de opgetreden ver schijnselen te duidelijk, te opval lend aan een tijdperk gebonden, te omstreden ook, te „toevallig" en te zeer zorgen barend. SALISBURY. De „Hymne aan de vreugde" van Beethoven is door Rhodesië gekozen als volkslied, ter vervanging van het ..God save the Queen", dat /even jnfir geleden werd afgeschaft, aldus een officieel com munique van de Rhodesische rege ring. dat dinsdag is gepubliceerd. lp dit verband wordt de leden dan cok verzocht de ledenvergaderingen te willen bezoeken. Het bestuur wil graag openstaan voor goede kritiek, voor suggesties of ideeën. ZIERIKZEE, 26-8. Het bestuur van <le afdeling Zie rikzee van Veilig Verkeer Nederland heeft de aandacht van de leden gevraagd vooreen aantal de afdeling be treffende aangelegenheden. De taak van het bestuur is om de verkeersproblematiek van en in de gemeente Zierikzee voor de leden zo goed mogelijk te beharti Silva ZalmanSOn gen. Een andere taak is de opvoeding op bet gebied van het verkeer. Het bestuur van de afdeling Zie rikzee ik na de laatste ledenverga- dreing samengesteld als volgt: M. de Looze, voorzitter; G. A. M. Verhoe ven, vicc-voorzitter; J. J. D. Visser, secretaris; J. van Elzelingcn, pen ningmeester; R. Anneveld, vertegen woordiger in de verkeerscommissic; L. C. Schouls, bestuurslid en L. C. Schults, bestuurslid. In een schrijven aan de leden deelt het bestuur van de afdeling mee voornemens te zijn, om de oudercom missies van de kleuter- en lagere scholen te benaderen om met dia's en films een goede voorlichting te kunnen geven aan de ouders van schoolgaande kinderen. De ouder avonden worden geschikte gelegen heden geacht om goede kontakten te kunnen leggen. Verder is men van plan ook de jeugdverenigingen met veel leden van om en nabij de 16 jaar te benaderen, om aan die groep voorlichting te geven inzake de bromfiets en de verkeersregels. Verder ligt het in de bedoeling van het afdelingsbestuur om in de komende wintermaanden op enkele ochtenden, in samenwerking met de Rijkspolitie, controle uit te oefenen op fietsen van schoolgaande kinde ren. Indien daarbij gebreken wor den geconstateerd, wordt dit aan de ouders meegedeeld. HONOLOELOE, 26-8. Charles A. Lindbergh, de „eenzame adelaar", die in 1927 alleen de Atlantische oceaan over vloog, is maandagoverleden. Hij is 72 jaar geworden en stierf aan een kwaadaardig lymfkliergezwel op het eiland Maoei van de Hawaii- groep. In Nederland geen suikertekort DEN HAAG, 26-8. Er is in Neder land geen suikertekort, zoals dat in Engeland en Italië wel bestaat, en er behoeft ook in het binnenkort be ginnende nieuwe suikerjaar geen tekort te ontstaan als er een goed beleid wordt gevoerd door het mi nisterie van economische zaken en de Nederlandse suikerindustrie. Dit heeft de voorzitter van het be stuur van de Suiker Unie te Rotter dam, drs. K. C. van Kempen, maan dag medegedeeld in antwoord op vragen over de Nederlandse suiker- positie. Aanleiding tot deze vragen waren het suikertekort in Engeland, waar in de winkels nagenoeg geen suiker meer is te krijgen, en Italië en de sterk gestegen suikerprijs, die op wereldmarkt nu het ongekend hoge niveau van ongeveer f 2,25 per kilo heeft bereikt. Landbouwschap sprak met minister DEN HAAG. 26-8. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft maandag een gesprek gehad met minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij. Het deelde de bewindsman het standpunt van het georganiseerde landbouwbc- drijfsleven mee omtrent de door de regering voorgestelde maatregelen voor de landbouw en gaf op dit standpunt een nadere toelichting. Het Landbouwschap stelde de mi nister voor. het bedrag dat de rege ring beschikbaar wil stellen voor on- midde'ijkc inkomensverbetering uit te keren via de b.t.w. De minister had het schap gevraagd een keuze te maken tussen b.t.w.-uitkering of een andere methode van inkomens verbetering (inkomenstoeslag o.i.d.j. De keuze is volgens het Landbouw schap gedaan na uitvoerig beraad van het georganiseerde landbouw- bcdrijfslevcn en berust vooral op praktische overwegingen. WASHINGTON. 27-8. - Agenten van de Amerikaanse narcoticabestrij- dingsbrigade hebben in het afgelo pen weekeinde zes personen gearres teerd op beschuldiging van handel in cocaïne. Drie van de arrestanten werkten bij een bedrijf dat ski's fabriceerde en de reizen naar het buitenland van professionele waterskiërs financier de. y.jj verborgen de cncuïn*" iituilge holde ski's. De cocaine werd in Co lumbia gekocht en vervolgens in de Verenigde Staten op de markt ge bracht. Verkeerscuvsus In de wintermaanden zal een ver- keerscursus voor elke weggebruiker worden gegeven, éénmaal per week gedurende een aantal weken. In het leslokaal is instruktiemateriaal, zoals een verkeerstafel en borden, aanwe zig. Er kunnen ook dia's en films worden vertoond. Als docent zal een deskundige op verkeersgebied optre den. Bij voldoende interesse zal verder een verkeerskwis worden georgani seerd. Het bestuur wil daartoe een aantal b'edrijven en verenigingen aanschrijven en uitnodigen, en in de vorm van een kwis het aangename met het nuttige te verenigen. Getracht zal verder worden ypr- kecrsvoorlichting te geven aap de naar de mening van Jiet bestnpr vaak vergeten belangrijke groep be jaarden. Daartoe zal kontakt worden opgenomen met bejaardentehuizen en verenigingen. Wensen In hei afdelingsbestuur leven ook bepaalde wensen. In het schrijven aan leden wordt o.a. genoemd de wens dat er in Zierikzee parkeerter reinen komen waar ieder vrij kan parkeren. Bovendien zou het bestuur graag een andere beveiliging gezien op gevaarlijke kruisingen, zoals voetgangersoversteekplaatsen die voetgangers een redelijke bescher ming bieden. Een andere - reeds menigmaal in het verleden geopperde - wens is: een beter contact met de leden. Het bestuur zou nl. graag op een bredere basis gaan werken. Hoe meer voor stellen het 'bestuur krijgt hoe gemak kelijker het wordt om gemotiveerd naar buiten te kunnen treden. Praten met „vliegendeschotel"- mannen LIMA, 26-8. Vijf medewer kers van het Peruaanse insti tuut voor interplanetaire be trekkingen hebben kontakt gehad met de bemanning van een „vliegende schotel" af komstig van Ganymedes, de grootste maan van de planeet Jupiter. Dit heeft de direkteur van het instituut, Carlos Paz Garcia, maandag verklaard. Volgens hem waren de vijf medewerkers, die allen telepa thisch begaafd zijn, de afgelo pen week op deHoogvlakte Marcahuasi geweest, op 90 km van de Peruaanse hoofdstad Lima. Zij waren teruggekeerd met belangrijke gegevens in de vorm van bandopnamen en foto's die nu door het genoem de instituut worden onder zocht. Direkteur Paz Garcia zei dal Marcahuasi lang geleden een kolonie is geweest van buiten aardse wezens. Dit gebied dat in 1924 door een amateur-ar- f cheoloog werd ontdektbevat 4 talrijke bizarre beelden, o.a. van dieren die nu van de aar- f de verdwenen zijn. Hun ou- f derdom wordt op ongeveer f 10.000 jaar geschat. Naar Paz f Garcia meedeelde hadden de medewerkers van zijn insti- 4 tuut ruim acht maanden gele- 4 den de eerste kontakten ge- j legd met de buitenaardse we- zens. Deze hadden hun toe- stemming gegeven voor hel 4 verdere onderzoek van hel 4 Peruaanse instituut. 4 SANTIAGO. 27-8. Op 2 september zal worden geprobeerd de in de Straat van Magelhacn vastgelopen Shell-tanker „Metula" vlot te trek ken .Volgons Chileense deskundigen is hiervoor dan de stand van het getij het gunstigst. Tien specialisten van de Ameri kaanse kustwacht zijn maandag aan gekomen om hun Nederlandse. Chi leense en Argentijnse collega's bij dc operatic terzijde te staan. Beuken rond stadhuis UTRECHT. 27-8. Het nieuwe Amersfoortsc stadhuis dat woensdag door minister De Gaay Fortman wordt geopend, is gegroepeerd rond acht ruim 250 jaar oude beuken. De ImömchirurR is er aan Ir pas gok" men om de beuken een „face lift" te geven, waardoor ze zeker nog 300 jaar meegaan. Amersfoort had voor deze ingreep f 100.000, over. MOSKOU, 26-8. De 30-jarige Silva Zalmanson die donderdag uit een Russisch werkkamp werd vrijgelaten waar zij vier jaar van een straf van tien jaar had uitgezeten, heeft ver klaard geen gebruik van een ver gunning tot emigratie naar Israël te maken, als haar gevangen echtge noot en twee broers niet mee mogen gaan. Dit is zaterdagochtend van joodse zijde in Moskou vernemen. Silva Zalmanson is één van de elf personen die in 1970 schuldig werden bevonden aan een poging lot kaping van een Russisch lijntoestel in Le ningrad. Volgens de tenlastelegging was het doel naar Zweden uit te wij ken en vandaar door te reizen naar Israël. Rijksmuseum voor religieuze kunst klaar in 1977 UTRECHT, 26-8. Als de restaura tiewerkzaamheden volgens plan ver lopen, zal de stad Utrecht eind 1977 een rijksmuseum rijk zijn: het Rijksmuseum voor Christelijk Reli gieuze kunst in Nederland. Het museum, kortweg Rijksmu seum „Het Calharijneconvent" ge naamd wordt gehuisvest in het Ca- tharijneconvent, een uit de 16de eeuw daterend klooster aan de Lan ge Nieuwstraat. Het nieuwe museum zal men kunnen betreden via een uit de Middeleeuwen daterende woning aan de Nieuwegracht, waaraan ook het nodige zal moeten worden ver timmerd. Treiler „Laga" ontsnapte AMSTERDAM. 26-8. Na een ge slaagde ontsnappingspoging met zijn in Amsterdam aan de ketting geleg de treiler „Laga" (661 ton) is de Ha genaar A. A. O. eigenaar van dit schip, thans met een onbekend aan tal bemanningsleden op weg naar' een onbekende bestemming. Hij is zijn schuldeisers te glad af geweest. Door tijdens het weekeinde in het holst van de nacht te vertrekken, slaagde hij er dankzij 'een goed op gezette camouflage in de havendien sten om de tuin te leiden en bevond zich met de treiler al buiten de ter ritoriale wateren nog voor iemand er erg in had dat hier in feite een schip gestolen werd. Brand in hotel DORDRECHT, 27-8. Omstreeks één uur in de nacht van maandag op dinsdag is brand uitgebroken in hotel „Burggehof" aan de oude rijks straatweg bij de Moerdijkbrug. Vol gens de Dordrechtse brandweer, die het vuur met vijf wagens bestrijdt, staat het gebouw rondom in brand. De oorzaak van de brand is niet be kend. Ook weet men nog niet of er gewonden zijn. Tegen twee uur was de brand be dwongen en begon de brandweer met nablussen. Het hotel is geheel uitgebrand. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. DODELIJKE ONGELUKKEN EDE. In het zwembad van een kampeerterrein in Otterloo is de 10- jarlge Gerardus Scholten uit Ange- ren (Betuwe) verdronken. Het jon getje kon .niet zwemmen. Het is niet bekend hoe hij in het water is ge raakt. KESSEL. Uit de Maas onder Kes- sel is het stoffelijk overschot opge haald van de 34-jarige J. Bovee, kantinebeheerder van de camping Gravenhof te Kessel. Donderdag avond is hij bij een proefvaart met een speedboot overboord geslagen en verdronken. BREDA. De 73-jarige A. H. Luijckx uit Breda is overleden aan de verwondingen die hij zondagoch tend voor zijn huis opliep toen hü op zijn fiets werd aangereden door een vrachtauto. SPIJK. De 41-jarige B. L. Schol ten uit Ter Apel is bij een verkeers ongeval in Spijk (Gr.) om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de man met zijn personen auto in een sloot reed. HUSUM. Het zesjarig Nederlands jongetje Ronald Kamer is in het afgelopen weekeinde in de Noord- duitse Waddenzee, ter Hoogte van de Noordzee-badplaats St. Peter-Ording in de Westduitse deelstaat Sleeswij k- Holstein verdronken. HORST. Bij een ongeluk in het Limburgse Horst is in de nacht een 19-jarig meisje uit Sevenum (L.) om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op zijn fiets over de oude Peel- dijk, toen zij door een achterop ko mende auto werd geschept. Haar 17- jarig zusje, dat ook op de fiets zat, is licht gewond in een ziekenhuis opgenomen. RUINERWOLD. Bij een ongeluk in het Dx-entse Ruinerwold is in de nacht een 17-jarig meisje uit Meppel om het leven gekomen. ALPHEN AAN DEN RIJN. De 17- jarige P. Verkade uit Aarlanderveen is verdronken in een wetering in zijn woonplaats. Vermoed wordt dal het slachtoffer in het donker het water is ingereden met zijn bromfiets. DORDRECHT. De 36-jarige A. de Geus uit Strijen (Z.H.) is om het le ven gekomen toen hij met zijn mo tor op de provinciale weg 43 in Mijnsheerenland (Z.H.) tegen een boom reed. Hij was op slag dood. Roermond. De 44-jarige A. Tubee uit Heel (Limburg) is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Broekhin-noord in Roermond van de weg raakte en tegen een boom botste. Zijn 43-jarige vrouw en 8- jarig dochtertje wei-den zwaar ge wond opgenomen in het ziekenhuis te Roermond. ROTTERDAM. De 19-jai'ige Nico de Jong uit"Rotterdam is maandag- avpnd bij een ongeluk om het leven gekomen. De jongeman reed op zijn bromfiets op de Kralingseweg in Rotterdam. Bij het inhalen botste hij tegen een truck met oplegger. Op weg naar het Bergweg-ziekenhuis overleed hij. VENRAY. De 17-jarige Martien Zegers uit Venray is in de nacht van zondag op maandag om het leven ge komen. In zijn woonplaats kwam hij met zijn bromfiets in botsing met een auto. DEN BOSCH. De 17-jarige Hen- riëttè van Ci-eij uit Berlicum is maandagmoi-gen voor het paleis van justitie in Den Bosch om het leven gekomen, toen zij met haar brom fiets wei-d overreden door een trek ker met oplegger. Het meisje, dat plotseling viel, was op slag dood. KOLLUMERLAND. De 17-jarige Rinze van Wierum kwam maandag middag om het leven, toen hij op de weg Veenklooster-Kollumerzwaag (gemeente Kollumerland, Friesland) met zijn bromfiets tegen een boom reed. Hij was op slag dood. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; Vè26. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 17 augustus Zicrkzce Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Donderdag 29 augustus Zierikzee R.K.-parochiecentrum. Bijeenkomst Vredesweek, 20.00 uur. Zaterdag 31 augustus Wilhelminadorp Proefstation voor de Fruitteelt, „open dag". Dinsdag 3 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uui'. Duivcland Excursie Plattelandsvrouwenbond. Poort. Slot Haamstede, 2 uui. Vrachtwagen verloor melk SOEST, 26-8. Een vx-achtwagen met aanhanger van de melkfabxiek „Leerdam" uit Den Haag heeft maandagavond bij het nemen van een bocht op Rijksweg lb door Soest 1200 flessen en kartonnetjes met melk, vla en yoghurt verloren. Een en ander veroorzaakte een dermate grote chaos en glibberig wegdek, dat het verkeer een uur lang moest wor den omgeleid. Vrouw gedood door vallende brokstukken van Basiliektoren BERGEN. 26-8. In dc Duils-Nc- dciiandse bedevaartsplaats Kevelaer is zondagavond een gedeelte van dc basiliektoren naar beneden gestort. Hierbij kwam dc 71-jarige mevr. S. Weghorst uit Borneo (gemeente Mill) om het leven. Verschillende andere Nederlan ders en een Duitse vrouw werden door dc neervallende brokstukken gewond. Over dc oorzaak van het neerstorten is nog niets bekend. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Overleden na val inet tractor UTRECHT. 26-8. De 23-jarige vee houder Evert ter Beek uit Bunscho ten is maandag in een ziekenhuis in Amersfoort overleden. Hij was 's morgens zwaar gewond geraakt toen hij door nog onbekende oorzaak met zijn traktor van de Westdijk in Bun schoten reed. De traktor kantelde en viel onderaan de schuine berm op de bestuui-der. Poging tot moord GRONINGEN. 25-8. In de nacht van zondag op maandag is aange houden de 45-jarige stucadoor H. J. E. uit Groningen. Hij heeft maan dagochtend bekend de 33-jarige T. H. uit Groningen met een steenbei tel zodanig te hebben toegclakeld dat deze met ernstig hoofdletsel cn een gebroken onderarm in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen moest worden opgenomen. Hel slachtoffer leefde samen met een zuster van dc dader, die volgens E. dc zuster wel eens mishandelde. Hij wilde zijn zuster wreken. In dc af gelopen nacht omstreeks half vijf was E. de woning aan het Van Bra- kelplcin binnengedrongen. TER AAR. 26-8. Dc in .juni 1971 gepleegde moord op Cora Mantal is opgelost. I)e 33-jarige hooibergbou wer Willem van E. heeft tegenover dc rijkspolitie bekend dat hjj dit jonge meisje heeft omgebracht. Za terdag bekende de man dc 44-jarige verpleegkundige Aaltje van der Plaat in Ter Aar te hebben gedood. De UT-jarige Cora Mantel werd 21 juni 1971 naakt in een sloot bij haar woonplaats Uithoorn gevonden. Zij bleek tc zijn verkracht cn gewurgd. Hel meisje, dat er ouder voor haar leeftijd uitzag, was dc avond voor dat zij werd gevonden, in Amster dam gaan dansen. Daarna is zij op de tram gestapt, zo hebben getuigen waargenomen. Willem van E. bekende eind vorige weck dr 44-jarige verpleegster A1 - Ijr van dei Plant te hebben doodge stoken. Maandagmiddag gaf hi.i na enkele verhoren toe dat hij ook dc moord op Cora Mantel gepleegd heeft. Aftellen A.N.S. begonnen DARMSTADT, 27-8. Op de lan- ceerbasis Western Test Range in Ca- lifornië is het aftellen begonnen voor de lancering van dc astronomische Nederlandse satelliet. De eerste procedure is het testen van de vier trappen van de Scout raket en van vitale systemen van de A.N.S. Als zich daarbij geen proble men voordoen, zal de eerste Neder landse kunstmaan heden-dinsdag- middag om vijf over drie worden ge lanceerd. Met de voor volwassenen eigenlijk laakbare hardnekkigheid, waarmee het jongetje met zijn „Ik wil Bol letje" behept is, stond ik er in Ame rika op het platteland te zien, het echte platteland dan, met onvind bare plekjes, zandweggetjes, een ruisende stilte en dat soort dingen. Nou dat konwant alles kan, met als gevolg dat ik nadien bijna nooit meer het geringste verlangen durfde kenbaar maken, want dan gingen „ze" het versieren. Enfin, dat platteland dan. Er wa ren drie mogelijkheden: een „pig- farm" (varkensmesterij), een blue- berry-farm" (bosbessen-„boerderij") en een orchard(boomgaard). We hebben ze - omdat de keus moeilijk was - toen maar alle drie afge werkt, leidend tot een zekere male van fysieke aftakeling en psychische ontreddering, want je wordt wel een beetje doodop van alles. De „or chard": lang, lang rijden in de rich ting die beloften inhoudt: diep in het land van Indiana, opeens met smaller wordende, ongeplaveide wegen: maïsvelden, pronkerige houtopstanden, een meer en tenslot te een oud wit houten huis met op het voorerf hoogopgaande olmen. Daarachter de boomgaard. Ik ben het aantal acres vergeten, maar zo'n boomgaard is er niet in Zeeland en de „boss" hield dat allemaal bij in zijn vrije t\jd. wont hij had een tech nische baan in dr stad. Leek zijnde zag ik toch hoe dc ondcrbegroeiïng veel te hoog stond en de kruinen van de ontelbare vruchtbomen veel te dik in het blad. „Ach", zei de man, „ik doe maar een beetje aan uit liefhebberij. Straks als mijn zoon is afgestudeerd, moet hij het allemaal maar beter gaan doen". In Nederland was de goede man kruidenier (Arnhem) maar zo'n vijf tien jaar geleden al, vond hij de blauwe enveloppe te zwaar op de deurmat rollen cn „ik had het toc.i wel bekeken". Eerst werken in een fabriek, wat centjes verdienen, en toen dit icecrgaloos stuk natuur met een oud versleten huis aanschaffen, dat hij zelf groter maakte en op knapte. tiypotheekje er op en ver dienen in de stad. Moe alleen thuis zitten iti een volstrekte eenzaam heid en enkele moeilijke jaren heb ben. mei zacht snikken in dc zak doek 's avonds cn nu toch wel spin- tevreden. Dc kidskinderenstu deren of ziin al getrouwd cn als dat hele spul thuis komt en schallend d<' wijde boomgaard in trekt is er best een beetje geluk. Maar niet iedereen wil dat zo. Er is nok ginds een trclc naar dc grote stad, ..omdat hrt buitenleven zo saai is". Wat gooit men allemaal weg! 's Avonds geslapen in een hou ten ledikant met bollen en krullen, bloemtjesbehang op de muren, cre tonnen gordijnen voor de ramen en het -erven van een grote ventilator voor dr hittr ci> mnrorn>. grloprv met dr bond door dc bedauwde graspaden van de boomgaard. En altijd denken: wat is Europa vu eer terg! SC1IILREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2