V akantiegangers bij „Opoe Groen' Karate-demonstratie op Goeree-Overflakkee Verpozing binnen en buiten de Zierikzeesche wallen FLAKKEESE SCHILDERS ZOEKEN KOLLEGA'S Ander kerkconcert Voor 35 jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AUGUSTUS 1974 7 MIDDELHARNIS - Opoe Groen - zoals zij bij iedereen bekend is - is al 52 jaar caféhoudster in li et super kleine cafeetje, gelegen aan de Nienwstraat van Mid- delharnis. Met plezier heeft zij altijd baar werk ge daan en zo vertelt zij: „er is bij mij weinig ruzie ge weest in het café; ze hebben altijd goed naar me ge luisterd en de deur ging op tijd op slot". De vakantiegangers en de mensen wier bootjes in het haventje van Middelharnis liggen, kijken hun ogen uit als ze het cafeetje van Opoe Groen gevonden hebben. Deze zomer zijn er dan ook weer al verschillende „vreemdelingen" hun dorst komen lessen. Het interieur is door de jaren heen niet veranderd. Opmerkelijk is de prachtige klok, die" al die jaren al zijn plicht doet in het cafeetje. Deze klok was een geschenk voor Opoe Groen. In oorlogstijd stuurde zij naar kennissen voedsel op, wat zij toen bijna niet hadden en Opoe Groen voldoende. Later kreeg zij als dank de prachtige klok. Verder vin den we hier ook nog de van vroeger bekende „bar met spiegels". Al lang geleden is er eens een bedstede uit gebroken. Eerst was het er dus nog kleiner! Maar zolang ze erbij konden werden er. ge woon meer stoelen bij gezet. Het enige wat er verder is SOMMELSDIJK, AUGUSTUS. De vier Flakkeese schilders die deze maand in Galerie De Welle aan de Voorstraat in Sommelsdijk hun wer ken tonen zouden graag in kontakt komen met andere schilders, die „herkenbare dingen" op het doek brengen. Het zijn Ary Boogerman, Adrie Vogelaar, Piet Vroegindeweij en Kees v. d. Sluijs. Zelf zijn ze met elkaar in kontakt gekomen door een vroegere expositie in „De Welle". Gezamelijk hebben ze ook teken lessen genomen bij de heer Constant Zegwaard in OoLtgensplaat. Ze pleiten voor het schilderen van „herkenbare dingen", wat hen zeker wel gelukt is met de werken die in Galerie De Welle tentoongesteld zijn. Het zijn voornamelijk veel mooie „plekjes" van Flakkee die de schil ders op het doek gezet hebben. Ette lijke werken zijn er dan ook deze maand al van verkocht. De meeste 'b'ezoekers van de expo sitie hebben de idee dat de werken door oudere personen gemaakt zijn. Jongeren maken dan tegenwoordig ook meest heel andere werken. De jongste van de vier, Kees v. d. Sluijs is echter 33 jaar. Voor een uitvoeriger toelichting over het werk van de schilders kun nen wé onze lezers verwijzen naar ons vorige (juli) nummer. Belangstellenden kunnen natuur lijk een kijkje gaan nemen in „De Welle". Het is zeker niet de bedoe ling van de schilders een club te vormen. Het gaat om bezichtiging van eikaars werken en om hierover met elkaar van gedachten te kunnen wisselen om zo (wie weet) weer wat wijzer te worden. Opoe Groen achter de bar waar zij (in 52 jaar) al vele uurtjes doorge bracht heeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gebeurd is hel bijverven van alles, maar dit heeft het interieur natuur lijk niet aangetast. Regelmatige bezoekers De meeste klanten zijn regelmatige bezoekers. Veel jeugd komt er niet. Tijdens ons bezoek aan het cafeetje was er een gezellig „onder-onsje". Er hangt nog een echte oude dorps sfeer van iedereen-kent-iedereen, op de toeristen na dan die 's zomers het cafeetje bezoeken. Zij is de oudste café-houdster en heeft nu de leeftijd van 82 bereikt. Op elfjarige leeftijd begon zij al met werken. Ze hielp toen in de strand tent in Ouddorp, wat zij zeven jaar heeft gedaan. Daarna werkte zij op de „Menheerse boot". Via een snoep winkeltje, dat op de Westdijk stond in Middelharnis, kwam zij toch weer in de drankjes terecht. Zij trouwde en begon haar cafeetje in de Nieuw- straat. Haar man voelde niet zoveel voor dit werk, zodat zij haar zaken alleen behartigde. Behalve 's zondags is het cafeetje altijd geopend. Opoe Groen eet letterlijk en figuurlijk in het café; dat is zij altijd zo gewend geweest. ZIERIKZEE. Belanghebbenden, timmerlieden, smeden, bakkers, ho telhouders, landbouwers enz. voor mier bedrijven omzetbelasting vol gens een abonnement verschuldigd is, worden er op attent gemaakt, dat de 'betaling van de eerste helft om zetbelasting 1939 dient plaats te heb ben vóór 11) Augtistus a.s. Bij het niet tijdig voldoen van dezen termijn worden de aanslagen in hun geheel invorderbaar. OUWERKERK. Het bestuur der Wandel sportvereeniging „De Trek vogels" alhier, heeft besloten op Za terdag 2 September twee afstand- marschen te organiseren, één over 30 km en één, op veler verzoek, over 50 km. BURGH. Aan het concert op de tent a.s. Zaterdagavond zal behalve het Haamsteedsch Zangkoor ook het strijkorkest „Sibelius" haar me dewerking verleenen. Beide vereeni- gingen staan onder leiding van J. B. Voor „Sibelius*" beteekent dit haar eerste optreden buiten, zoodat het als een proef te beschouwen is. Daar uit den aard der zaak vioolmuziek zacht klinkt, wordt het publiek ten zeerste verzocht de gewenschte stil te in acht te nemen. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK. Het orgelconcert dat zaterdag 31 au gustus in de Grote Kerk te Middel harnis gegeven zou worden kan niet doorgaan. Dit concert was opgeno men in het programma van de Stichting Kerkconcenten Goeree en Overflakkee. Als organist zou Jan Hora te be luisteren zijn. Jan Hora is organist te Praag (Tsjechoslowakije), maar kreeg deze keer geen visum. De re den hiervoor was dat er te veel tijd zat tussen de drie concerten die hij in Nederland zou geven. Deze drie concerten waren verdeeld over veer tien dagen. Hiervoor in de plaats wordt een concert gegeven op zaterdag 7 sep tember. Niet in de Grote Kerk te Middelharnis maar in de Remon strantse Kerk, die te vinden is op de Voorstraat in Sommelsdyk. De reden van verandering van kerk is het historische kabinetsorgel dat in de Remonstrantse Kerk staat. Hierop speelt die avond Jan van Dijk Mevrouw Kora van Dijk-Kruis speelt viool en als sopraan-zangeres is te beluisteren mevrouw Janette Knol-v. d. Beid. Mevrouw Knol woont in Barendrecht en geeft op Goeree-Overflakkee privé-zangles ten huize van de heer en mevrouw Van Dijk, aan de Voorstraat in Mid delharnis. Voorbereiding' op nieuwe kursus ZIERIKZEE, augustus - De viervoudige Nederlandse karatekampioen (1907, 1969, 1970, 1971), de Rotterdammer Joop Verschool', gaat in hel komende sei zoen zijn werkterrein aanmerkelijk uitbreiden. Verschoof, die gediplomeerd karateleraar N.K.A. is en gediplomeerd sportmasseur N.F.S., gaat - naast Rotterdam, Zierikzee en Renesse - nu ook kursussen organiseren te Vlis- singen en Willemstad. Verder gaat Verschoof ook stappen ondernemen om op Goeree-Overflakkee de karatesport te introduceren. Het ligt in de bedoeling van Ver schoof, die bijzonder veel waarde ring geniet voor zijn wijze van les geven te Rotterdam, Zierikzee en Renesse, binnen afzienbare tijd te Middelharnis een demonstralie te geven, waarbij men op Goeree- Overflakkee dan met eigen ogen kan aanschouwen, wat karate als sport is. In vele gevallen heeft men nog een verkeerd beeld over wat karate nu eigenlijk wel is. Drie hoofdvormen De drie hoofdvormen van het ka rate zoals dit heden ten dage wordt beoefend zijn: a. karate als kunst van lichaams beweging. b. Karate als sport. c. Karate als zelfverdediging. Het ideaal is een kombinatie van deze drie bovengenoemde vormen. De vraag' of karate een gevaarlijke tak van sport is kan ontkennend worden beantwoord. In vergelijking met andere takken van sport komen er bij karate eerder minder dan meer blessures voor. In het karate komen alle levens vormen zoals gaan, lopen, springen enz. voor, het is een uitmuntende training voor lichaam en geest, daar deze twee niet te scheiden zijn. Zo wel voor kindéren als ouderen is het een stuk lichamelijke opvoeding van de bovenste plank. In sportvorm gegoten, zoals b.v. in wedstrijden, schept het voor de sportliefhebber de gelegenheid zijn prestaties te vergelijken met die van anderen, ook al is die ander in een dergelijke situatie zijn tegen stander. Verder is karate de meest water dichte vorm van zelfverdediging die bestaat. Er wordt gebruik gemaakt van alle natuurlijke wapens die de mens heetf meegekregen, en dit wordt de karateka geleerd in een straffe doelgerichte training. Karat eleraar Joop Verschoor in volle aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ontspanning vroeger Hulp Het vingerling ran Middelharnis tijdens een van de strenge winters die vroe- ger reel vuldig voorkwamen. Geschilderd door Kees v. d. Sluijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van haar dochters heeft Opoe Groen altijd voldoende hulp gehad. Zes dochters en drie zoons heeft zij. Vroeger hielpen twee van haar dochters haar. De laatste maanden, nadat zij gevallen is, komen zes dochters om de beurt 14 dagen hel pen en blijven dan overnachten. Aan hulp dus geen gebrek SEROOSKERKE. Zondagmorgen is in de haven een mijn aangespoeld, vermoedelijk van Engelsche natio naliteit, welke onmiddellijk onder bewaking werd gesteld. Intusschen zijn de autoriteiten van de genie op de hoogte gesteld om het gevaarlijke voorwerp onschadelijk te doen ma ken. BRUINISSE. Heden vertrokken weder een 14-tal werkloozen om in de Wieringermeer behulpzaam te zijn bjj het vlas trekken. Volgende week, wanneer de werkverschaffing en steunverleening stop zijn gezet, zullen nog meerderen daarheen gaan om werk te zoeken. Een tiental is thans in dienst van den polder „Bruinisse", bij de in behandeling zijnde wegverbetering in den Mo lenweg. BROUWERSHAVEN. In het tijd vak van 24 Jtili tot en met 30 Sep tember a.s. zullen bij gunstige weersomstandigheden bij Brouwers haven oefeningen in het werpen van onschadelijke bommen uit vliegtuigen plaats vinden. De oefe ningen geschieden uit een hoogte van 500 tot 1.500 meter in het Geul van Bommenede. De watervlakte rondom hel doel tot 1000 meter daar van verwijderd, is daarbij onveilig. KERKWERVE. Tijdens het onweer van Zondagavond werd een rund van den W.. in de weide door de bliksem gedood. Door de hevige rukwinden werden twee telefoonpa len omver geworpen. ZIERIKZEE. Hoewel de kermis vnorloopig is afgelast, blijft toch de Concertzaal-Bioscoop haar program ma afwerken en zal de gelegenheid blijven om Zaterdag, Zondag of Maandag het succesvolle filmpje Prinses Beatrix loopt" bij te wonen en verder te profiteeren van de prestaties van Sonja Heni in de film „Op glad ijs" en van Shirley Temple in de film „Heidi" (het stiefkind). ZIERIKZEE, augustus - Ontspanning vroeger dagen, hoe was dat feitelijk? Best een interessante vraag, die zich illustreren laat aan Zierikzee, waar de „stede ling" verpozing zocht binnen of buiten de wallen van de stad. Het begrip buiten wonen was zeker niet on bekend, getuige de fraaie buitenplaatsen te Scliudde- beurs, die bij tientallen verrezen en waarvan nog en kele prachtige exemplaren bewaard zijn gebleven. Maar er was ook ontspanning binnen de stad. Zo bezat de Wandeling tot aan het begin van de dertiger jaren nog een tweetal tuinkoepels, die heel typisch waren voor vroeger tijden. De ene koepel was op een tuinmuur ge bouwd; de andere dateerde uit de achttiende eeuw en was een kleine hon derd jaar geleden in het bezit van de gepensioneerde bode van het stadhuis. Die bode dan; samen met zijn echtgenote bracht hij menige zomer avond op voorvaderlijke wijze door op de bovenste verdieping van zijn optrekje. Ook de (toenmalige loge menthouder Van Oppen had een tuinkoepel, waar hij 's zomers met zijn logeergasten heen trok. Vroeger ideaal Een tuin met optrekje was het ideaal voor de 18e eeuwse stadgenoot Moeder de vrouw trok er reeds in de middaguren heen en na het werk, volgde de heer des huizes, om in alle rust de schoonheid van de zomer avond te ondergaan. De lange gouwenaar werd ontsto ken en meestal had het tuinkoepeltje wel een kleine wynkelder, waaruit een bestofte fles werd opgediept. Men wist hoe te leven en van het goede der aarde te genieten, in vroe ger tijd. Pleziertuintjes Pleziertuintjes met koepels vond men trouwens reeds in de 17e eeuw buiten de wallen der stad. Zo was er buiten de Westpoort een fraai tuin complex, dat „Het Paradijs" werd genoemd. Ih de 18e eeuw had de Franse schoolmeester Agron hier een tuinhuis, dat later in handen kwam van de notaris Pieter Cornelis de Winter, die echter in 1810 het tuin huis liet afbreken. Tegenover de Ka- deweg in de „Versche Gracht" stond een eigenaardig optrekje op palen op het eind van de 18e eeuw in het bezit van dr. A. J. 's Graeuwen. Na 1805 heeft het niet meer lang be staan. Tussen Gracht- en Blokweg lag de fraaie tuin „Muurzicht", toe behorend aan een gareelmaker, die in de Lange Nobelstraat huisde. Andere buitens Aan de Korte Blokweg lag het buiten „Vosvliet" van de familie De Vos-Van Vliet". De bezitting met hoven, bos e.d. was ruim zeven ge meten groot en kreeg later de naam „Landlust". In 1778 werd het ge sloopt. In de Vijfminutenweg stond het buiten „De Vier Vrienden" (later „Stadwijk"). Het was half buiten, half boerderij (98 gemeten). Het bézit kwam later in handen van de fami lies Cats, Van Adrichem, Van der Wolff en Van Riemsdijk. Aan de Grachtweg lag „Ruimzigt", dat tegen het eind van de 18e eeuw verkocht werd voor f 2780, toen omvattend een herenhuis, een tuinmanswoning, een schuur en drie gemeten en zestig roeden land. In 1804 behoorde het toe aan mr. Bonifacius Mogge Pous. Later kwam het goed in handen van leden der familie Cau. „Bos van Ypenliove" Een ander buiten was „Ypenhove", in 1747 eigendom van Tonis van der Os, een rijk koopman. Het buiten werd verkocht voor f 9300 aan Gijs- brecht de Jonge, die er een kapitaal woonhuis bij liet bouwen. In 1834 werd dit huis, met hovenierswoning, koetshuis, stalling en broeikas door mr. E. A. van Dongen voor afbraak verkocht. Het houtgewas van het „Bos van Ypenhoven" werd eerst in 1874 gerooid. Dit bos was tot dan feitelijk publiek bezit. De verwilder de planten- en b'omengroei maakten het tot een ware lusthof voor de wandelaars. ZIERIKZEE. Tuinkoepeltje met muurtje aan de Nieuwe Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 17