BIJ „HET STELLETJE" WORDT NOG GEZWOMMEN Kleuteronderwijs op Goeree-Overflakkee Duivelands Meubelhuis b.v. Plaats van vroegere zeebad blijft mensen trekken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Augustus 1974 WAARIN "OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 OOSTERLAND Goed nieuws voor de prijsbewuste consument op pagina 12 Dit is een extra editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, die in een oplaag van ruim 22.500 exemplaren huis-aan-huis wordt ver spreid op Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland. De jeugd weet „Het Stelletje" nog altijd als speelplaats bij laag water. Met hoog water en mooi weer wordt hier elke dag nog volop gezwommen. Foto: restanten van de vroegere duikplank. Daarachter is nog zicht baar een van de naar het water af dalende trapjes van het verdwenen zwembad. mengd publiek en de derde voor „heeren en jongens". De bestuurders van de badinrich ting hebben bij het vaststellen van de regels voor het gebruik van het zwembad weinig aan het „toeval" willen overlaten. In artikel 13 staat althans vermeld: „Wanneer op het terrein een schutting, tent of andere gelegenheid is aangebracht waar achter of waarin heeren zich kun nen kleeden zal het niet geoorloofd zijn, zich op het open terrein aan- of uit te kleeden." Het gebruik maken van de zwem plaats zonder contributie te betalen kon proces-verbaal tengevolge heb ben. Geen „stukgestoten voeten" In het .jaar 1935 gaf het bestuur een propagandageschrifte uit, waar in melding werd gemaakt van een flinke stijging van het aantal leden. In de brochure werd „Het Stelletje" door de toenmalige voorzitter, dok ter J. van der Kwast, als volgt aan geprezen: „Op het terrein van het zwembad is aan de zeekant voldoen de ruimte voor het neerzetten van houten of linnen kleedhokjes. De houten kleedhokjes zijn op kosten van de vereniging tegen brandscha de verzekerd. Dames en heren die niet over eigen onderkomen beschik ken vinden onderkomen in de da mestent en herentent. In de dames tent zijn afzonderlijke kleedhokjes beschikbaar. Aan de voet van de dijk is een ruime fietsenbergplaats aanwezig, dus geen fietsenstalling in de brandende zon en geen banden- pech." Verder werd gewezen op de aan.- wezigheid van de drie trappen „om gemakkelijk in het water te kunnen komen." „Het balanceren op scher pe puntige stenen en stuk gestoken voeten behoren op „Het Stelletje" tot het verleden". Op het terrein waren hier en daar banken aanwezig voor een gemak kelijk zitje. Voor de veiligheid was gezorgd: er was een reddingslijn voor het grijpen op een duidelijk zichtbare plaats. Bij het zeebad be vond zich een consumptietent voor allerhande artikelen: lucifers, schoenveters, veiligheidsspelden enz. Zuiver water Dokter Van der Kwast propaficcr- dc „liet Stelletje" in 1935 verder als zwemgelegenheid voor jongeren en ouderen uit Zierikzee en omgeving. Men zou zelfs weer kunnen spreken van een „vaste Stelletje-zwemploeg" en het lijkt geen wonder dat hierin mensen te vinden zijn die vroeger al tot de „trouwe klantjes" van het „zeebad" gerekend mochten worden. Op de dijk herinnert overigens niets meer aan „Het Stelletje" van vroeger: alleen de dijk bleef. En ui teraard het belangrijkste: het nog altijd heldere, regelmatig stijgende en dalende Oosterscheldewater. i Op enige meters uit de dijk komt bij eb op het slib een wonderlijke stalen buizenconstructie droog te staan: de restanten van de vroegere springplank. De zwemmers die „Het Stelletje" tot in 1974 trouw blijven duiken er zo nu en dan nog af. „Vreemdelin gen" vinden het maar een gevaar lijk obstakel ZIERIKZEE, augustus - Schouwen-Duivelaml - met natuurlijk Zierikzee voorop - is terecht trots op het fraaie en modern ingerichte overdekte zwemhad „Onderdak". Dit neemt echter niet weg dat vele „openlucht"-zwennners en -zwemsters tot vandaag de dag hijzonder prettige - sommigen zelfs onvergete lijke - herinneringen bewaren aan het vroegere zeebad „Het Stelletje": de eerste „Zierikzeesche Bad- en Zwemvereeniging", opgericht 30 juli 1914 en ver dwenen als gevolg van de watersnood in 1953. Dc outillage: badhokjes, springplank, wisselcabines en trapjes van zeebad „Het Stelletje", op een gedeelte van de zeedijk in de Gouweveerpolder, spoelden als wrakhout weg in het watergeweld van de rampnacht. Maar nog altijd trekt deze unieke, veilige en natuurlijke zwemplaats aan de dijk bij Zierikzee, dagelijks zwemmers en zwemsters, die graag eens een duik willen nemen in he4 - dit seizoen overigens vrij fris gebleven - Ooster scheldewater. Zeebad „Het Stelletje" was, zo blijkt uit het onlangs door de vroe gere secretaris de heer C. O. J. Hcn- drikse aan het gemeente-archief ge schonken verenigingsarchief - een uitstekend georganiseerde vereni ging, die bijna veertig jaar de zwenisport te Zierikzee in goede ba nen heeft geleid. Het huishoudelijk reglement werd vastgesteld in een algemene verga dering gehouden op 15 mei 1915. Men kon toen lid worden van „Het Stelletje" voor een jaarcontributie van f 1,50 per persoon en een en treegeld van twee kwartjes. „Vreem delingen" betaalden per seizoen f 1,50, een weekkaart kostte vijftig cent; kinderen beneden tien jaar hadden gratis toegang. „Op het terrein zijn kastjes tot het bergen van tentmateriaal, vouw stoeltjes enz. voor het zwemseizoen te huren a f 1,00 per stuk", zo staat vermeld in het huishoudelijk regle ment. In die beginjaren bevonden zich op het terrein drie trappen die naar zee leidden: de eerste uitslutend voor de dames, de tweede voor ge- Zwembad „Het Stelletje" werd op gericht in 1914, maar reeds in 1911 werd in de koffiekamer van de Zie rikzeesche Concertzaal een vergade ring gehouden van het vooi'lopig bestuur van „De Vereniging tot Op richting van een Badinrichting te Zierikzee". Het voorlopig bestuur stond onder voorzitterschap van de heer E. J. Gelderman, volijverig se cretaris was de heer J. H. Heimbach. Het werd de initiatiefnemers ove rigens niet gemakkelijk gemaakt om de zwembadplannen tot uitvoering te brengen. Zo werd een verzoek om subsidie aan het Departement Zierikzee van de Mij tot Nut van het Algemeen afgewezen. Een kostenraming uit 1913 toont aan dat de bouwkosten van een trapje van „gewone steen van de dijk", met „beneden de teen een plat van beton' werden begroot op totaal f 20,en wel als volgt: aan werkloon f •8,-—', cement f 5,:—Zand en grint f 5,bovenligger a/d leu ning f 1,50 en bandijzer voor hou vasten f 0,50. Waterpolo Hét bestuur van „Het Stelletje" werd in de oprichtingsvergadering op 30 juli 1914 samengesteld als volgt: J. H. Heimbach, secretaris en wrnd.-voorzitter, H. J. Korlvinke, penningmeester, mr. S. R. Bakker, mr. H. Pleyte, D. Veersema en J. van Zij verden. In 1915 werd voor zitter M. C. Mulock-Houwer. Door het Waterschap Gouweveer en Zel- ke werd in dat jaar een pachtover eenkomst betreffende het terrein met de vereniging goedgekeurd. In 1917 volgde oprichting van een wa- terpolovereniging, eveneens met de naam „Het Stelletje". En een be richt uit 1920: de heer Corns. Stout- jesdijk te Zierikzee mocht voor f 20 het gras maaien op de 150 meter zeedijk van de zweminrichting. De zwemseizoenen waren in de loop der jaren wisselvallig als het weer. Het seizoen van 1918 bijv. werd geopend met prachtig zomer weer, maar dit ging al spoedig over in een zeer natte zomer. De water sport werd in dat jaar zeer nadelig beinvloed omdat het terrein bij re genachtig weer zeer ongeschikt was. Maar, onder wisselende besturen, was het zwembad tot 1953 een ge liefde zwemplaats voor velen. volgt: „Alles bij elkaar genomen mag gerust gezegd worden dat „Het Stelletje" een uitstekende badgele genheid is. Het biedt comfort, het water is zuiver en frisch en het zwemmen daar ter plaatse is gansch niet gevaarlijk". F.en foto uit 1917 van de in dat jaar opgerichte waterpoloclub „Het Stelletje tijdens een rustpauze aan de dijk GOEREE-OVERFLAKKEE. - Op het ministerie van onderwijs en weten schappen züjn berekeningen gemaakt die laten zien dat er over drie jaar in het hele land 60.000 kleuters min der op kleuterscholen zullen zijn. Te vens werd berekend, als het huidige gemiddelde van 23,7 kleuter per leid ster gehandhaafd blijft, er over deze drie jaar voor zo'n 2500 kleuterleid sters geen werk meer zal zyn. Als we nu de situatie van het kleuteronderwijs op Groeree-Over- flakkee onder de loep nemen zien we dat hier totaal twintig kleuter scholen zijn. Aan de hand van de geboortecij fers kan worden aangetoond dat de gemeente Middelharnis, waar totaal zes kleuterscholen zijn, het kleinste aantal kleuters te verwachten heeft. De geboortecijfers geven hier na melijk de grootste daling te zien van de vier gemeenten die er op Goeree-Overflakkee zijn. Op de kleuters na die „er bij komen wonen zijn" in Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge of Stad a/h Haring vliet kan worden aangenomen dat er in deze gemeente dit jaar 260 kleu ters in de eerste klassen van de kleuterscholen zitten. Het vorige schooljaar, 1973, waren dit er 278, volgend jaar (1975) zullen dit er vol gens de geboortecijfers 257 zijn; 1976: 227 en voor 1977 wordt verwacht dat het aantal gedaald is tot 190. Gemeente Dirksland In de gemeente Dirksland is de daling van de geboortecijfers in vier jaar lang niet zo sterk als in Mid delharnis. Het totale verschil tus sen het aantal kleuterschool bezoe kende kinderen in 1973 en 1977 zal hier namelijk slechts 10 zijn. De cij fers tonen dit duidelijk aan: in 1969 was het totaal aantal geborenen in Dirksland, Melissant en Herkingen 125; in 1970: 104; in 1971: 103. In 1972 (de kinderen die dus in 1976 naar de kleuterschool toe gaan) kon echter weer een stijging worden ge noteerd, want dit jaar bedroeg het geboortecijfer 117. In 1973 was er weer een zeer kleine teruggang, na melijk 115. Er zijn in deze gemeen te zes kleuterscholen. Gemeente Oostflakkee Zeven kleuterscholen zijn er in de gemeente Oostflakkee maar de cij fers van het aantal geborenen liggen hier dan ook telkens iets hoger, in vergelijking met de gemeente Dirks land. Deze gemeente bestaat uit vier 'dorpen n.l.: Ooltgensplaat, Achthui- zen,. Den Bommel en Oude-Tonge. De telling van het totaal aantal geborenen gaf hier in 1969: 145 aan, in 1970: 136; 1971: 135; 1972: 148 en in 1973: 138. In vier jaar tijd is hier dus een daling te b'espeuren van 7. Gemeente Goedereede Als laatste bekijken we de situa tie in de gemeente Goedereede. In de2e gemeente moet men het stellen met drie kleuterscholen. In elk van de drie dorpen (Goedereede, Oud dorp en Stellendam) is er één geves tigd. De geboortecijfers lagen hier als volgt: in 1969: 171; in 1970: 178; 1971: 166; 1972: 131 en in 1973: 164 Weergegeven in een statistiek zou men dus ook hier een dalende lijn kunnen konstateren. In de toekomst zal waarschijnlijk overgegaan worden tot een nieuwe maatregel wat betreft het kleuter onderwijs. Kleuters van drie jaar en negen maanden mogen dan worden toegelaten bij de aanvang van het nieuwe schooljaar. Terwijl nu voor toegang tot de kleuterscholen dc leeftijd van vier jaar bereikt moet zijn. Minister Van Kemenade van onderwijs moet het wetsontwerp hiervoor echter nog indienen. GOEDEREEDE. Bij het inrijden van deze plaats met zijn prachtige oude huizen vindt men aan de linkerkant het bord met deze wat merkwaar dige straatnaam. Deze naam werd aan het volgende ontleend: vroeger bezat Goedereede stadsrechten en de poorten van de „stad" waren daar gevestigd. Wanneer er nu onraad dreigde was men blij dat men bek afeigenlijk de veilige poorten van het stadje bereikt had. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Overigens is het Stelletje ook nu nog - uiteraard afhankelijk van het weer en het tij - een aantrekkelijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 11