Diskussie bouwplan over tweede Bohemen fase Bevolking van de wereld „Kabinet verantwoordelijk verhoging aardgas-prijzen" Zeeuwse BB kwaad op minister van binnenlandse zaken ROTTERDAMS SLACHTHUIS VOORLOPIG NOG NIET DICHT ONTVOERDER PLEEGDE MOGELIJK NOG EEN MOORD 2 AGENDA Vleermuis HUISJE 1 Gemeenteraad Westerschouwen Gasbedrijfexploitanten: WESTERSCHOUWEN, 22-8. Op (le jongste vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester If. P. Ever wijn, kwamen de met de heren M. H. Bliek en C. v. d. Klooster aangegane kampeerexploitatie-overeenkomsten in behandeling. De heer J. Hendrikse vroeg het college aandacht te besteden aan brandpreventie op de kampeerter reinen en de aan te leggen of aan gelegde riolering. Bij de rondvraag werd door de heer J. C. Hendi'ikse de tweede fase van het bouwplan Bohemen ter sprake gebracht. Naar zijn mening wordt hier weer de fout gemaakt de woningen te dicht b'ij de Hogeweg te bouwen. Hij erkende medewer king te hebben gegeven aan fouten welke er zijn gemaakt bij eerdere plannen maar wilde dit nu, mede gezien de reakties van de bewoners van deze omgeving, voorkomen. Daar de Hogeweg een intensieve verkeersweg blijft vond hij het juist als er 50 m uit de as van deze weg gebouwd zou mogen worden en niet 26 m zo als nu volgens het plan is aangegeven. Landschap behoeden In de kommissie voor R.O. zijn de meningen hierover verdeeld. Mevr. A. G. J. Friderich-Lande- gent was blij dat dit in de rondvraag ter sprake kwam. Zij betreurde het dat dit terrein bebouwd wordt waar bij zij de vraag stelde of men zich niet moet afvragen „wat wij eigen lijk met ons landschap doen." Bedrijfsongevallen in 1973 DEN HAAG, 22-8. Honderdvier- enzeventig mensen zijn vorig jaar bij bedrijfsongevallen om het leven ge komen op een totaal van bijna 110.000 ongevallen. Het aantal doden was in 1972 nog iets groter: 180 op ruim 113.000 ongelukken. Minister Boersma (sociale zaken) heeft in ver band met dit „grote aantal" een tv- spot over bedrijfsveiligheid laten maken, die maandag voor het eerst is te zien. De tv-spot wil de wei-kers meer bewust maken van onveilige situ aties en tegelijk prikkelen zich tegen die onveiligheid te wapenen. Gelderse boeren versturen honderden telegrammen ARNHEM, 22-8. De leden van de Tweede Kamer kunnen volgende week rekenen op een telegrammen- hoos van de Gelderse boeren en tuin ders. De afdelingen van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de Gelderse afdeling van CBTB en ABTB (totaal 250 man) zenden elk afzonderlijk een telegram waarmee zij kracht willen bijzetten aan de minimum eisenpakketten van de drie centrale landbouworganisaties. Bedrijf Nijmegen in moeilijkheden NIJMEGEN, 22-8. Het Amerikaan se bedrijf Singer in Nijmegen (kan toormachines) - 800 werknemers - verkeert in moeilijkheden. Vertegen woordigers van de vakbonden ver klaarden dat zij nauwelijks op red ding durven hopen. De directie van het bedrijf heeft de ondernemings raad en de vakbonden gezegd dat al le mogelijkheden worden onder zocht. We proberen een koper voor het bedrijf te vinden, maar een op lossing in concern-verband is ook nog mogelijk, aldus de directie. Als dit niet gelukt dan is sluiting niet te voorkomen. AMSTERDAM. De laai gekomen zo mer maakt nog heel wat los bij de mensen. Grote drukte op de glijbaan in het Amsterdamse De Mirandabad. Eindelijk dan. toch profileren van dit vleugje zomer. En hoe zal hel weekeinde zijn? De heer L. Tieleman was tevreden dat de tennis- en midget-golfbaan uit het plan waren verdwenen. Hij had er vrede mee genomen dat er nu 20 m uit de grens van het ter rein werd géb'ouwd. De heer A. D. Dalebout zei 25 m uit de as van de weg genoeg te vinden, terwijl de heer M. J. Krijnse Lokker de mening was toegedaan dat het plan al zo ver is gevorderd dat er wel niets meer aan te doen zou zijn. Dit ontlokte de heer J. Lustig om aan de burgemeester de vraag le stellen of dit inderdaad zo is. Kleuren-tv lood om oud ijzer DEN HAAG, 22-8. Het maak't weinig uit, welk merk kleuren t.v. men koopt, want de kwaliteitsver schillen zijn gering. Dit is het resul taat van een onderzoek van de stich ting vergelijkend warenonderzoek, die veertien merken met elkaar ver geleek. Het is wel zaak te letten op de bestaande prijsverschillen, advi seert de stichting. Limburgse hageltuinders willen nog hulp VENLO. 22-8. De Noordlimburg- se tuinders, wier bedrijven zaterdag jl. door een ongekend zware hagel bui werden getroffen, vinden dat ze niet voldoende hebben aan de mili taire hulp die hun deze week bij het opruimen van de chaos word gebo den. Ze menen dat die door hen ge waardeerde hulp ook na deze week nog onontbeerlijk zal blijven. WASHINGTON, 23-8. Volgens het bevolkingsbureau van het Ameri kaanse ministerie van handel telde de wereld aan het begin van vorig jaar 3.800. 000 000 mensen, een aan tal dat in het huidige ritme over 36 jaar verdubbeld zal zijn. Er zijn nu zeven landen die begin 1973 meer dan 100 miljoen inwoners hadden: Volksrépubliek China 793 miljoen, India 596 miljoen, Sowjet- Unie 249 miljoen, Verenigde Staten 209 miljoen, Indonesië 128 miljoen, Japan 107 miljoen en Brazilië 102 miljoen. De bevolkingstoename is ongelijk over de continenten verdeeld, aldus het bureau. Zo zal de bevolking van Zuid-Amerika in 24 jaar vex-dubbe- len tot 554 miljoen. De bevolking vaxi Afx*ika, het Midden Oosten, Zuidoost- Azië en het Cax-aibische gebied zul len vex-dubbelen in nog geen dex-tig jaar. Maar er zullen bijna honderd jaar nodig zijn voor een verdubbeling van het huidige inwonertal van Noord-Amerika en Euxxxpa. Burgemeester Everwijn ontkende dit. Wel was hij de mening toege daan dut de beplanting welke tussen de te bouwen woningen en de Hoge weg wordt aangebracht het geheel aan het gezicht onttrekt. Melk duurder DEN HAAG, 22-8. De ministers mr. A. van der Stee van landbouw en visserij en drs. R. F. M. Lubbers van economische zaken zijn bereid eraan mee te werken dat de minmum prijs voor vepakte volle melk bij verkoop aan de consument wordt verhoogd, tegelijk met een verhoging van de franeo-delailhandelsprijs waar de consunxptiemelkindustrie om heeft gevraagd. Bij deze bereid heid staat het belang van veehouders en melkhandelaren hun voor ogen. Honderd jaar Nederlands rundvee-stamboek DEN HAAG, 22-8. De vereniging het Nederlandse rundvee-stamboek viert haar honderdjarige bestaan met een tentoonstelling van stamboekvee ep vrijdag 6 en zaterdag 7 septmber aanstaande op het veemarktcomplex in Utrecht. Daar zullen ongeveer negenhon derd dieren te zien zijn en wel vijf honderd van het zwartbonte ras, driehonderd van het x-oodbonte Maas Rijn-IJsselras en honderd van het blaax-kop Gx*oningsras. Dit heeft de voorzitter van de vex-eniging, de heer J. Leenheer uit Rhoon, dondex-dag- middag meegedeeld op een pérscon ferentie in Nieuwspoort in Den Haag UTRECHT. 22-8. De exploitan ten van gasbedrijven in Nederland, verenigd in de Vcgin, wensen geen verantwoordelijkheid te dragen voor de ingrijpende verhoging van de aardgasprijzen, zoals aangekondigd in brieven van de minister van eco nomische zaken van 23 juli en 9 augustus. De verantwoordelijkheid voor de vex-hoging, die een doorbreking be tekent van de bestaande contractuele verhoging en gemaakte afspraken tussen de n.v. Nederlandse Gasunie en Vegin. ligt geheel bij het kabinet. Dit zegt de algemene ledenverga dering van de Vegin in een resolutie, die donderdag in Utrecht is opge steld tijdens de bespreking van de Mannen mishandelden geboeide jongen ALMELO, 22-8. Vijf nog onbeken de mannen hebben donderdag in een park in Almelo een tienjarige jon gen met zyn polsen aan een boom opgehangen en met zwepen geslagen. Zij ontblootten eerst het bovenli chaam van de jongen. De mishandeling heeft kort ge- duux'd, doordat een vx-iendje snel twee vooi"bijgangei-s alarmeerde. De vijf mannen zijn direct daax-op op de vlucht geslagen. Ik mocht niet schreeuwen, zo heeft de jongen verteld. Hij had de mannen nooit eerder gezien. De buurtbewonex-s - zeer vex-ont- rust door de gewelddaad - hebben hun kindex'en verboden verder in het park te spelen. ROTTERDAM, 22-8. De. ruim 500 mensen, die wat hun werk betreft afhankelijk zijn van het Rotterdams openbaar slachthuis, kunnen weer even gerust zijn. De. gemeenteraad van Rotterdam heeft donderdagavond beslotéxi dat het slachthuis niet eerder dicht mag dan nadat een goede regeling zal zijn getroffen wat betreft ver-vangen de werkgelegenheid .voor het be- trokken personeel: 134 gemeente- amibterxaren en ongeveer 400 werkne mers van op het slachthuis gerichte bedrijven. Met 38 tegen 1 stemmen nam de Bouwvakker omgekomen BREDA, 22-8. Bij wex'kzaamhe- den op de vijfde etage aan de nieuw bouw van het Elisabeth-vex-pleeg- huis in Breda, is woensdag de 19- jarige Jan Streijker uit Hardinx- veld-Giessendam naar beneden ge vallen hij overleed enige uren later. GOES, 22-8. De ontwerp-nota hulpverlening b\j ongevallen in vre destijd, die de minister van binnen landse zaken in de vakantictijd voorzien van het predikaat „ver trouwelijk" heeft toegestuurd aan alle kringhoofden van de BB in Ne derland, is in Zeeland bijzonder slecht gevallen. Zeven leden van de vaste kamer commissie voor civiele verdediging hébben op verzoek van de kring Zee land van de BB een bezoek aan Zee land gebi'acht. Van de commissaris van de ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aart- scn, en van de voorzitter van de kring, drs. P. A. Woliers, kregen de zeven kamerleden een stroom van verwijten over zich uitgestort. Vol gens de Zeeuwen d2-aait de minister in zijnNontwex-p-nota de klok gewoon terug. Daarin wox-dt namelijk de hulpverlenende taak bij rampen in vredestijd aan de bi-andweer opge dragen. De BB zou alleen nog in ac tie hoeven komen in oorlogstijd. Deze nieuwe manier van opzet is volgens de Zeeuwse BB-funktiona- rissen een kwestie van bezuinigin gen waar de hulpverlening op on verantwoorde wijze aan wordt op- geoffex-d. Deze nota „zaagt de poten weg onder de rampenbestrijding in Zeeland" en er woi'dt voox-bijgegaan aan de bestaande organisaties, vin den zij. gehele nieuwe situatie, die voor de kleinverbruikei'starieven voor aard gas mogelijk per 1 januari 1975 zal ontstaan. Taptoe Delft vlot van start DELFT, 22-8. De 21ste taptoe Delft, waaraan dit jaar wordt deel genomen door 21 kapellen, korpsen en groepen, is donderdagavond in aanwezigheid van i*uim 4.000 bezoe- kei-s vlot van start gegaan. De der tien programmapunten werden in bijna twee uur vrijwel vlekkeloos uitgevoerd en het publiek bracht dan ook steeds spontaan de handen op elkaar. „Opmars en ondergang" LEIDEN, 22-8. In het legermu seum „generaal Hoet'ei'" heeft don derdag de directeur, de heer W. Hel der, het eerste exemplaar van het boek „opmai's en ondergang" in ont vangst genomen. Dit 425 pagina's (met illustraties) tellende boek is geschreven door de Engelse histori cus en schrijver William Craig en behandelt tot in de kleinste détails de slag bij Stalingrad in de tweede wex-eldoox-log. i"aad een motie aan, waarin aan het college van b. en w. gevraagd wordt om in overleg met de 'b'ij de sluiting betrokken ondernemers en werkne mers een gedetailleex-d plan voor de toekomst op te stellen. In dit plan dient b. w. ook aan te geven hoe na de sluiting van het abattoir de vlees- vooi-ziening gex-egeld zal worden. Verdachte moordzaak verpleegster blijft in arrest TER AAR, 22-8. De 33-jarige hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar blijft in arrest in verband met het onderzoek naar de moord op de 44-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat. Volgens de rijkspolitie zijn de aan wijzingen tegen de man iets sterker geworden. De man ontkent dat hij iets met de moord te maken heeft. Zijn alibi voor zondagavond, toen de moox-d werd gepleegd, blijkt echter niet te kloppen. Man steekt vrouw met dolk in borst OOSTERBEEK. 23-8. De 32-jarige uit Made (N.Br.) afkomstige mevr. C. v. d. M.-B. is woensdagavond in Oosterbeek levensgevaarlijk gewond gex-aakt toen een poging tot het bij leggen van een echtelijke twist mis lukte. Haar echtgenoot heeft haar met een dolk in de boi'st gestoken. De vrouw, is opgenomen in een Arn hems ziekenhuis. De dadex-, de 34-jax-ige uit Surina me afkomstige H. M. D. is na de steekpartij in zijn auto gevlucht en nog niet gevonden. Het echtelijk drama speelde zich af in de huiskamer van de Paula- stichting, een cx-isis centdum voor vrouwen. De man had zijn echtge note opgezocht om de huwelijks moeilijkheden uit te praten. Man reed tegen verkeer in ENSCHDE. 22-8. Een bejaarde au tomobilist (76) is met zijn vrouw in een ziekenhuis terecht gekomen, doordal hij bij Enschede met zijn auto op de verkeerde rijbaan tegen de verkeersstroom inreed. Hij botste frontaal op een tegenligger. Het echtpaar is ernstig gewond. GENUA, 23-8. Op de Autostrada Genua-Sestri Levanle in Italië reed donderdag een auto tegen de vang rail nadat een vleermuis door het open raampje was gevlogen en een van de inzittenden had aangevallen. De bestuurder verloor erdoor de macht over hel stuur. Niemand liep letsel oij. De auto werd licht beschadigd en de vleer muis ontkwam. f WEEKEINDE - ARTSENDIENST Zaterdag 24 cn zondag 25 augustus Dokter W. Bontkcs, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waai'den en dok ter Van Geex\ Spreekuren dokter Bontkes. (Alleen voor dringende gevallen). Zaterdag morgen 10.30-11.00 uur; zondag 11.30- 12.00 uur. Aanmelding visites 's mor gens tussen 10.00-10.30 uur. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen px-aktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter Buitendijk. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)—2780, neemt waar voor dokter Richard en dokter Visser. Zuster Adriaanse, Drcischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180. heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur on van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur cn van 18.00-18.30 uur. EINDHOVEN, 23-8. I»c 19-jarige Eddie vandc L„ de ontvoerder en moor denaar van Caroline Pcsscrs, wordt door de politic verdacht van nog een moord. Op 19 maart van dit jaar werd in een winkel in galanterieën in Best de 60-jarige mevrouw P. van Biggclaar met messteken om het leven gebracht De politic heeft na huiszoeking bij verdachte Van de L. een aantal aanwij zingen gevonden die mogelijk verband houden incl deze moord. Volgens luitenant R. van Slooten van de Rijkspolitie is het technisch onderzoek dienaangaande nog in volle gang. ..Do aanwijzingen zijn rèllfrr bij/onder duidelijk. Volgens injj /ilten we erg warm", aldus lui tenant Van Slooten. De verdachte heeft overigens nog geen bekentenis in deze zaak afgelegd. Mevrouw Vaix de Biggclaar werd vermoord door een donker uitzien de jongeman van ongeveer 20 jaar met zwart krullend haar tot in de nek. Eddie van de L. voldoet aan de/.e beschrijving. In dc winkel waai de moord werd gepleegd liet de da der een lange das en een portemon nee met een gouden tientje achter. Hel technisch onderzoek richt zich ook in die richting. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; Vfe2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 23 augustus Zierikzee Stadhuis, Schutterszaal,' 20.00 uur, concert Saartje Vos (harp) en Henk Vos (fluit). Concoi'dia. Vergadering V.V.V., 20.30 uur. Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Nieuwerkcrk Muziektent, 19.30 uur, concert „Oos- terland's Fanfare". Zaterdag 24 augustus Zierikzee Zoete gracht, 14.00 uur, hengelwed- strijd voor de jeugd. Concertzaal. 20.00 uux% filmvoorstel- ling. Drcischor TentconcexT, 20.00 uur. Oosterland Mobiele muzektenl aan de Ring, concex-t „Oosterlands Fanfare". Zondag 25 augustus Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 26 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Schaakvereniging, 19.30 uur. Dinsdag 27 augustus Zierkzee Concex-tzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Donderdag 29 augustus Zierikzee R.K.-parochiecentrum. Bijeenkomst Vx-edesweek, 20.00 uui\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Een buitenhuisje; dal heeft prio riteit hier en ginds als uitvloeisel van hel uitdijend patroon van men selijke begeerten, maar ik zeg er geen kwaad van. Wel is punt na tuurlijk dat op het totaal hel aantal mensen met een buitenhuis maar klein is. Dat is in Nederland zo en in Amerika niet anders. Er is daar wel onvoorstelbaar veel grond, maar een buitenhuisje staat toch echt niet in een bos aan de achterdeur, zeker niet als het gaat om de grote steden. Enfin, ik dan in kontakt met een echtpaar met een buitenhuisje en om het maar meteen te verklappen, dal staat zes uur rijden van hun woonplaats en of we eens langs kwamen en enkele dagen wilden blijven. Zes uur rijden dus. De fa milie doet dat elke vrijdagavonden zondagsavonds gaat men weer terug; weer zes uur rijden en niet zo lang zaam, want de wegen in Illinois en zeker in Wisconsin zijn breed en niet hinderlijk druk. Zes uur rijden en in een andere wereld komen. Na het agrarisch ge bied - Wisconsin heeft hier en daar boerderijen van 4000 ha (8000 acres) - richting Canada, komt men in een meren- en bosgebied en daar maar onmiddellijk de armen in wanhoou de lucht in over ons vaderland, dat wel mooi is. maar zo klein als men dit ziet. Rijden en zoeken op de kaart; er komen al kleinere en smal lere wegen en dan een onogelijk bordje: Beavercreek(„Bevcr- kree.k"). Daar moei ergens dal huisje staan en het slaal er in een soort xroud. met gele kanarie-achti- gc vogels, waarvan de gastheer de naam noemt, verder een rode va riant op onze lijsier. met eekhoorns, die onbekommerd de bomen in- cn uitklimmen en een geheel door een dicht bladerdak overhuifde Icreelc, waarin 's morgens vroeg h evers rondplassen en in de weer zijn met lakken cv stammetjes, want dat doen bevers. Al die grond en al die bomen (de grens is niet eens duidelijk aangege ven) heeft de man voor ren appel en een ei kunnen kopen, maar het Iwis je is een uitdaging voor een doe-hrl- zrlvcr. Bij hef huisje nog een ouder wets klein hokje voor hel menselijk gemak cv alledus kompleet ideaal en romantisch zijn, als dn - zenden verschrikkelijke slcekmug- gen het niet bedierven Die dwingen respekt af cn ze lus ten Europees bloed, maar spuitbus sen helpen (een beetje) en voor de rest alleen maar verbazing, dal zo iets allemaal ring beslaat. Kom te rug in de herfst", zei onze gastheer, „dan slaan eik en „maple leaf" in vuurrode tinten en 's winters vriest het hier gegarandeerd 20 graden en ligt er een meter sneeuwWc heb ben het gc-irn op een smal filmpje Dal moe' voldoende ,,„f niet ieder jaargetijde naar noord Wisconsin. Eén zomerseheer is al zo onvergetelijk. SCHIEREI LANDMAN A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2