HET LAATSTE HOUVAST De Grieken geven anderen de schuld van eigen fouten Hulp voor Bangla Desh Siiiiiii DE LANDBOUWGEWASSEN Tinoccfuo De nota inkomenspositie land- en tuinbouw 7 BLIK DOOR HET WERELD Aanleg van de Schiphollijn begonnen Verhoging minimumdagloon Zwitsers spaarzaam volk Twee kinderen duelleerden Aantal doden op de weg weer toegenomen „Oorlog" tussen bijen en wespen Wat biedt de BEELDBUIS? Verton's Schoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 augustus 1974 Nr. 21542 In felle anti-Amerikaanse demon straties uiten de Grieken hun woe de over een reekê vernederingen die hun land heeft ondergaan en die naar hun mening de VS maar ook de NATO - hadden moeten voorko- men. De regering-Karamanlis begon er al mee de Griekse strijdmacht over de geringe inspanning van de NATO als geheel en vooral NATO- leden Engeland en Amerika, die beiden strijdkrachten in dit gebied hebben die kunnen wat de Griekse troepen niet kunnen. Wie het reëel bekijkt kan niet ontkennen dat wat de Turken ook doen, ze daartoe zijn geprovoceerd door de militaire jun ta in Athene en dat het een beetje onbillijk is van anderen te verwach ten dat ze de door de Grieken zelf in het vuur gedeponeerde kastanjes daar weer uit halen. De NATO is bovendien niet het Warschau-pakt - als daarin een land tegen de keer ingaat kan Mos kou de tanks even binnen laten rol len zoal9 in Tsjechoslowakije, maar in de NATO bestaat een dergelijke struktuur niet en niemand zal dit betreuren. Daardoor kon Grieken land trouwens ook demonstratief zijn troepen uit het verbond terug trekken. De weerklank die dit be sluit kreeg bij de Griekse bevolking zal waarschijnlijk Karamanlis zelf verbaasd hebben: het heeft er iets van alsof de Grieken na de akelige junta-periode opeens bijzonder le vendig eraan werken een nieuwe nationale indentiteit op te bouwen. Karamanlis kan er in ieder geval uit leren dat hij - overtuigd of niet - anti-NATO en vooral anti-Ameri kaans moet zijn wil hij bij de eerst volgende verkiezing niet wegge vaagd worden door de linkse partij en die zich zullen verenigen achter de uit ballingschap teruggekeerde Papandreou en de zijnen geloofd als ste moeite de Amerikanen voor alle misère verantwoordelijk te stellen. Niet geheel en al ten onrechte. Volgens de geruchten, intussen door Papandrou en de zijnen geloofd als evangelie, heeft de CIA de kolonels geïnstalleerd in Athene, het fiasco- Cyprus op touw gezet en het bewust zo gestuiud dat de Turken het ei land konden inpikken. Nu kan niet ontkend worden dat er zeker kon takten tusien deze Amerikaanse geheime dienst en de kolonels van het eerste uur zowel als de generaals van de tweede junta-fase zijn ge weest- niet zo vreemd, want het is het werk van instituten als de CIA zich met zulke zaken te bemoeien. Turkije belangrijker Dubieus echter is of het nu alle maal echt made in USA was wat in Athene plaats vond. De regering in Washington is duidelijk ook be zweken voor de verleiding steun te geven aan welk regime ook in Athe ne als het maar voor orde zorgde, wat van de laatste demokatische fa se daarvoor niet gezegd kon worden. Maar ook weer niet zo vreemd: als je in een land dertien bases hebt, wil je graag dat dit land rustig is. Het is ook duidelijk dat Washington graag zowel Ankara als Athene tot vriend heeft, maar dat als gekozen moet worden Turkije als buur van de Sowjet-Unie en met een enorme kust langs de Middellandse Zee net iets belangrijker is dan Griekenland. Men kan zich rustig voorstellen dat in Washington gepoogd is die twee ervan te weerhouden elkaar in de haren te vliegen, wat dan eens een keer geen toverwerk door Kissinger is geworden. Maar zin om een situa- tie te scheppen waarin men één van de twee voor het hoofd moest stoten had men uiteraard allerminst. „Femina" groter dan ooit tevoren ROTTERDAM, 20-8. De consu mentenbeurs „Femina", die in het najaar voor de 27ste keer in de Rot terdamse Ahoyhallen wordt gehou den, is dit jaar nog groter dan ooit tevoren. Er hebben zich ruim 220 fabrikanten en importeurs gemeld, die de gehele beschikbare ruimte zullen gaan bezetten. Vorig jaar wa ren dat er ongeveer 200. En dan is er nog een stuk historie. In 1963 stuurde Athene al gekamou- fleerd troepen naar Cyprus. In 1967, toen de kolonels de macht grepen, vreesde Turkije dat deze houwde gens ook iets met die troepen zouden gaan doen en dreigde met een in vasie. De Griekse legerleiding kon toen al uitrekenen dat het nabije Turkije het eiland makkelijker kon veroveren dan de verre Grieken het konden verdedigen. Men nam de „vernedering" en haalde de divisie terug. Ook dit keer is met een gam mele luchtvloot nog ijlings het één en ander overgevlogen, waarbij men direkt kon merken de spullen niet te hebben om op Cyprus een vuist te maken tegen de Turken. Maar de lust om dit te doen bleek wel weer. En de Turken kan men het niet kwalijk nemen als ze dan kijken naar de aanzienlijke bestellingen van militair materieel - o.a. bom- bardements- en transportvliegtuigen - die de Grieken dit jaar in Frank rijk en de VS plaatsten. Als ze nu niet doortastten zou bij een volgend kon flikt de Griekse mogelijkheid om op te treden wel eens onhoudbaar kunnen zijn. Maar hoe onredelijk het ook is als de Grieken, liever dan zichzelf ver wijten te maken, de schuld voor hun vernederingen op de VS en de NA TO gooien, het gebeurt wel. En voor dit allemaal weer vergeten en ver holpen is kunnen nog vele, vele ja ren vergaan. De slechte verhouding van nu tenslotte is ook nog een weerslag van strijd in een al heel r>er verleden. UTRECHT, 21-8. Deze week stu ren de kerken vijf vliegtuigen met hulpgoederen naar het vliegveld van Dacca in Bangla Desj. Vanuit Ge neve, Kopenhagen, Oslo, Bremen en Luxemburg vertrekken deze vlieg tuigen met aan boord 402.000 doses anticholera-vaccins ter vervanging en uitbreiding van wat reeds is uit gereikt, verder kleding, dekzeilen, babyvoeding, melkpoeder, tenten, dekens en waterontsmettingsstof. De gezamenlijke kerken in Neder land hebben een rampengironum mer geopend: nummer 2560 ,ten na me van „Interkerkelijke Aktie Ban gla Desh" te Utrecht. Ter herdenking van het feit dat de Wereldpostvereniging honderd jaar geleden werd opgericht, zal de postadministratie van Suriname op 11 september 1974 een serie van twee bijzondere postzegels uitgeven. Beide zegels tonen het hoofdpost kantoor van Paramaribo, elk vanuit een ander gezichtspunt. Waarden en kleuren: 15 cent: bruin, zwart en wit; 30 cent: blauw, zwart en xvit. Bijzondere tekst: „UPU 100 jaar". De prijs bedraagt in Nederlandse munt per serie f 0,81. DEN HAAG. 21-8. Doordat het half juni groeizaam weer werd hebben de meeste landbouwgewassen, maar vooral mais, aardappelen en bieten, de door droogte ontstane achterstand in hun groei grotendeels ingehaald. Het ministerie van landbouw meldt dit in een overzicht van de stand van de landbouwgewassen aan het begin van de maand augustus. By de stand van de gewassen op dat tijdstip konden redelijke tot normale opbrengsten worden verwacht. Uitzondering hierop zijn de bictenpercelen op voor droogte gevoelige zandgronden. Van de suikerbietenoogst wordt trouwens toch wel verwacht dat die be hoorlijk zal achterblijven by die van vorig jaar. Dat komt door de in veel gebieden vry veel voorkomende vergelingszicktc. In Zeeland heeft deze ziekte zelfs 80 tot 90 procent van de suikcrbietenplanten aangetast. Landelijk wordt een suikerbietcnopbrcngst van 43.500 kilo per hectare verwacht .tegen 46.500 vorig jaar. Aardappelen zijn in juli goed gaan groeien, al blijven er klachten over het geringe aantal knollen per plant. Op lichtere gronden zullen de aardappelen een betere opbrengst geven dan op zwaardere. De wintertarwe rijpt gelijkmatig af, a) staat ze op de meeste percelen niet dicht. Tlch wordt dit jaar een grotere hectare-opbrengst verwacht dan vorig jaar (5.250 tegen 4.950 kilo per ha.). Groene erwten geven een matige opbrengst en ook de vefwachtingcn voor snijmais zijn matig. De grasgroei was tussen half juni en begin augustus zeer goed. Er was ruim voldoende weidegras en er werd ook nog vrij veel gemaaid voor voeder- winning. Wel was de kwaliteit van het gewonnen voer in veel gevallen maar matig, doordat het weer niet geschikt was voor hooien of inkuilen. SCHIPHOL, 21-8. De minister van verkeer en waterstaat, de heer Wes terterp, heeft op Schiphol een NS- seinlicht op groen gezet en daarmee het feitelijk startsein gegeven voor de aanleg van het eerste deel van de Schiphollijn. De regering zette vorig jaar het licht symbolisch reeds op groen door aan te kondigen dat met de aanleg van de Schiphollijn een begin kon worden gemaakt. Na inschakeling van het groene licht, liet de minister de eerste damplank voor de Schipholspoorwegtunnel - zoals dat technisch heet - in de grond trillen. DEN HAAG, 21-8. De minimum daglonen in de wat op de arbeidson geschiktheidsverzekering (WAO), de werkloosheidswet (WW) en in de wet werkloosheidsvoorziening (WWV) zal worden opgetrokken tot het netto-minimumloon. Deze op trekking geschiedt met terugwer kende kracht en gaat in op 1 juli. Per zelfde datum wordt de vakantie uitkering in de WAO verhoogd van zes tot zeven procent. GENEVE, 21-8. De Zwitsers zijn met een spaarpot van gemiddeld bij na 5.000 dollar (ruim 12.500 gulden) het spaarzaamste volk ter wereld, zo blijkt uit cijfers van het Interna tionale spaaiibankinstituut. Zij spaarden per hoofd der bevolking gemiddeld 4.987 dollar. Groot-Brittannië neemt met 4.062 dollar de tweede plaats in. Heide is mooi van kleur UTRECHT, 21-8. De struikheide op de Veluwe bloeit mooier dan in vele jaren het geval is geweest. Op de honderden hectaren heide in het nationale park de Hoge Veluwe zijn door imkers uit het hele land meer dan duizend bijenvolken geplaatst om honing uit de heide te puren. Volgens een woordvoerder van „De Hoge Veluwe" is de fraaie bloei een gevolg van het zonnige en betrek kelijk droge voorjaar gevolgd door veel regen in juni en juli. Daardoor zijn aan de heidestruiken hoge bloeischeuten ontstaan. Er wordt een bijzonder rijke honingoogst ver wacht. BOGOTA, 21-8. Twee kinderen van negen en tien jaar in Moniquira in het oosten van Columbië hebben dinsdag een overigens onbetekenend geschil in een duel met secondanten uitgevochten. Ze schoten daar alle bei het leven bij in. De kinderen maakten zich meester van vuurwapens van hun vaders, kozen hun getuigen, precies zoals de groten dat doen, en gingen naar een verlaten plek. Het ene kind werd dodelijk ge troffen in de borst, het andere dito in het onderlichaam. DEN HAAG, 21-8. Het aantal ver keersongevallen (doden en gewon den) in ons land in de maanden april tot en met juni heeft volgens de voorlopige cijfers van het CBS 16.150 bedragen. In vergelijking met het tweede kwartaal van 1973 be tekent dit een toeneming van 400 on gevallen ofwel 2,5 procent. In de eerste vijf maanden van dit jaar (de maand juni is nog niet afgerond) waren er 985 verkeersdoden tegen 1230 in dezelfde periode van vorig jaar. Boerinnen naar Den Haag DEN HAAG, 21-8. „Als de rege ring onze minimumeisen niet stuk voor stuk inwilligt moeten de boe rinnen maar naar Den Haag". Aldus de heer Jonkhans, voorzitter van de Overijsselse Landtoouwmaatschappij (OLM), die dit ook zal voorstellen aan het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC). De heer Jonkhans zegt te kunnen i-ekenen op 10.000 boerinnen, die een mars op Den Haag willen meemaken. Het hoofdbestuur van de OLM beraadt zich er vrijdag a.s. over. Advertentie ARNHEM, 21-8. Bij het tot bloei komen van de heidevelden in ons land is „oorlog" uitgebroken tussen miljoenen bijen en wespen. Vooral op de Veluwe, waar sinds enige we ken een ware wespenplaag heerst, sterven honderdduizenden bijen door de agressie van de wespen. Vooral op de Veluwe - de Hoge Veluwe, het Deelerwoud en de Loe- nermarkt - hebben miljoenen bijen het onderspit moeten delven tegen de kwaadaardige wespen. Volgens imker C. A. van de Brand uit Oos terbeek (bij Arnhemis er dit jaar sprake van een abnormale bijen- sterfte. De wespen doden de bijen die zwermen rond de openingen van de bijenkasten. De lijken van de bijen sluiten de toegang tot de kasten af, waardoor de in kast aanwezige bijen stikken. Daarna doen de wespen zich tegoed aan de verzamelde ho ning. Men probeert nu door het plaatsen van geopende limonadefles- sen de wespen af te leiden. VRIJDAG 23 AUGUSTUS NED. 1: De TROS, die vanavond het eerite net bedient, komt om ze ven uur in de lucht met een afleve ring van de natuurserie Levende Wildernis, waarin twee jonge beer tjes op hun eerste, barre tocht wor den gevolgd. Daarna staat het spel letje Boter, kaas en eieren te gebeu ren. Een volstrekt niemandalletje van de TROS, waarin twee kandida ten bepaalde vragen van het goede antwoord moeten voorzien. leis meer dan twee uur duurt de avon tuurlijke speelfilm Een reis naar het hart van de aarde met o.a. Pal Boone en James Mason, waarvoor na het journaal de filmprojektor be gint te draaien. De film is, zoals de titel al doet vermoeden, gebaseerd op het bekende fantasierijke verhaal van Jules Verne, die, zoals de ge schiedenis heeft aangetoond, er met zijn ideeën toch niet zo erg ver naast zat. De spektakelfilm, gemaakt door middel van vele trucages, heeft zo'n éV» miljoen gulden gekost, voor DEN HAAG, 21-8. Blijkens de nota inkomenspositie land- en tuinbouw zal het gemiddelde slachtgewicht van varkens, door de inmiddels al door het Produktschap voor Vee en Vlees afgekondigde regeling, in de praktijk eind september of begin ok tober twee tot drie kilo lager zijn geworden. Aan extra kredietgaranties voor olie zal, op basis van de huidige prij zen, naar raming voor maximaal f 38 miljoen worden aangevraagd uit de tuinbouw en voor maximaal f 6 miljoen uit de visserij. De regeling, waarbij in het stook- seizoen 1974-1975 de aardgasprijs voor de tuinbouw niet hoger dan 8,11 cent per kiMeke meter komt voor 95 procent van het verbruik in het vorige seizoen, zal worden bijgeteld als de klimaitologische omstandig heden in het nieuwe stookseizoen anders zijn dan in het oude. Bij de uitwerking van de regeling zullen bijzondere regelen worden vastge steld voor bedrijven die overschake len van olie- op aardgasverwarming en voor bedrijven, die voor de afkon diging hun oppervlakte verwarmd glas hadden gewijzigd. De voorkeur van het kabinet voor een andere manier van inkomens verbetering dan via het b.t.w.-forfait is gegrond op de overweging, dat de verbetering door die andere werk wijze beter kan worden gerichtop die groepen bedrijven die door de recente ontwikkelingen het sterkst in hun inkomen zijn getroffen. De toeslagen, die versneld zullen worden uitgekeerd ter uitvoering van de in het vooruitzichtgestelde 2 procent revaluatiecompensatie voor enige akkei'bouwprodukten, zijn in overleg met het Landbouwschap vastgesteld op f 36,50 per ha graan en f 60 per ha suikerbieten en fa brieksaardappelen. Een bijdrageregeling voor particu liere cultuurtechnische werken, voor 1975 voorzien, zal versneld reeds in het komend najaar in werking tre den. WASHINGTON. President Gerurld Ford van de Verenigde Staten (l.) stelt zijn keuze voor het Ameri kaanse vice-presidentschap. Nelson Rockefeller, voor tijdens een presen tatie in de Ovale Kamer van hel Witte Huis. Het is nu aan het Con gres om de keuze goed te keuren. haar tijd, in 1959, een gigantisch be drag. Tegen elf uur wordt het pro gramma op het eerste net yoortgezet door het 1KOR met de dokumentaire Op zoek naar de echte Che Guevara. Een filmbiografie van de guerrilla leider Guevara, samengesteld op ba sis van archiefmateriaal en gefilmde situatiei uit zijn leven. NED. U: Drie programma's heeft de VARA aan de vooravond van het vrije weekeinde op het tweede net te bieden. Om zeven uur Met de mu ziek mee, het ontspanningsprogram ma dat onder aanvoering van Hpnk van Montfoort staat. Belangrijke gasten in dit programma: Freddy Breek en Ria Valk.. Na het journaal volgt in de V AR A-zendtijd deel twee van de Italiaanse serie Dagboek van een onderwijzer. De beslissing van ~de jonge hoofdonderwijzer Bruno Cirino om zijn leerlingen, afkomstig uit de Romeinse volksbuurt, niet streng aan te pakken blijkt vruchten te gaan afwerpen. Hij wint hun ver trouwen en er ontstaat zelfs1 een vriendschappelijke band met hen. Vanaf ongeveer half tien heeft de VARA zeventig minuten ingeruimd voor het Happy weekend,, een pro gramma waarin spektakulaire film fragmenten worden getoond en be licht. Er worden fragmenten ge-, toond uit musicals als Hello Dolly, The West Side Story, Irma La Douce en May fair Lady, waarmee de VA- RA-avond kleur- en klankrijk wordt afgesloten. VRIJDAG 23 AUGUSTUS NED. I: 18.00 E.K. zwemmen; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Levende wildernis19.25 Bo ter, kaas en eieren; 20.00 Journaal; 20.20 Een reis naar het hart van de aarde; 22.25 TROS Sport; 22.55 Op zoek naar de echte Che Guevara; 23.50 Journaal. NED. II: 18.35 Teleac; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Met de muziek mee; 20.00 Journaal; 20.20 Dagboek van een onderwijzer; 21.25 Happy weekend; 22.35 Jour naal. toch héél wat anders! Gazenü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee 24 Als er mensen voorbij het grote raam lopen en ze zien mij zitten, lo pen ze haastig door. Al zeggen Wim en Nelie niets, ik voel, dat ze niet bepaald gelukkig zijn, als ze me zien aankomen. Waarom zal ik dan blij ven komen? Als het haar te gek werd, stapte ze op de trein en reed naar Purme- rend. Waar ze in het ouderlijk huis altijd welkom was. En nooit met le ge handen kwam. Voor vader een zakje sigaren of een pakje tabak. Voor moeder een cake of een „buul" koekjes. Trijnie begreep nu wel, dat het voor haar dochter wel eens een beetje teveel werd. Zodat ze pro beerde voor wat afleiding te zorgen. En een lekker etentje. Dan liepen ze zondags gedrieën naar de kerk en beleefde Truus weer eens een ouder wetse zondag. Doorliep 's middags met haar vader de tuin, aaide de geiten en bekeek het varken in de boet. „Gaat 't een beetje op je school?" informeerde Freerk*op een zondag middag. Ze knikte. „Goed. Het zijn mooie vakken, waarin ik les geef. De exa menklas maakt, een enkele uitzon dering daar gelaten, redelijk kans om in mijn vakken voldoende te ha len. Ik stoom ze er tenminste voor klaar". „Je houdt wel van je vak, hc?" „Allicht. Overigens, wat zou ik an ders moeten?" Ze keek haar vader met een rimpel in het voorhoofd aan. „Welke andere mogelijkheden zijn er voor mij? Maak me alsjeblieft niets wijs. he? Ik weet precies, hoe ik er uitzie en dat is niet veel bij zonders". „Je moet niet overdrijven, Trui „Alsjeblieft, vader. Trui is geen naam meer voor deze tijd. Doe me FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK één plezier en vergeet 'm. Ik heet Truus." Enkele weken vóór in 1940 de oor log uitbrak, stond op een vrijdag avond opeens Nelie voor de deur van de ouderlijke woning. Met een koffer vol kleren. En een rood gezwollen gezicht van het huilen. Snikkend viel ze op een stoel en met horten en stoten vernamen de oude mensen, dat Wim zijn vrouw letterlijk de deur uit geschopt had en even later een koffer met kledingstukken op straat had gesmeten: „Lazer op, jij! Als je denkt mij de wet te kunnen stellen, ben je aan het verkeerde adres! Ik ben hier baas en niemand anders en ik doe wat ik wil!" Pas de volgende dag, nadat ze de avond tevoren met een paar tablet ten door moeder Ranzijn onder de wol was gestopt in haar vroegere bed, kwam men bij stukjes en beet jes de harde waarheid te weten. En die was, dat Wim al enige tijd een oogje had op de tweede dienster, een jong, slank ding, dat van het begin af aan op onbeschaamde wijze flirtte met haar baas. Dit had tot gevolg, dat Nelie in de kortst mogelijke tijd ruzie kreeg met de negentienjarige Kitty Held. Aanvankelijk lachte Wim er een beetje om, maar soms trok hij partij voor het jonge meis je. Dat had weer tot gevolg, dat Ne lie hem na sluitingstijd de huid uit veegde in de grote kamer boven de zaak. Al heel gauw trok Wim zich weinig meer aan van de boetpredi katies, die zijn vrouw ten beste gaf. Als het hem begon te vervelen, pak te hij zijn vrouw bij de arm en bracht haar naar de slaapkamer. De ruzies namen evenwel steeds grotere omvang en toen Nelie. nadat ze haar man betrap had in een stevig tête a tête met Kitty, wit van woede een ultimatum stelde: zij er uit en an ders ga ik, was voor haar man de maat vol. Zonder veel consideratie greep hij zijn vrouw beet en duvelde haar persoonlijk op straat. Waarna hij naar boven rende, woedend alle kledingstukken, die hij te pakken kon krijgen in een grote koffer de poneerde en die haar nawierp. Een schandaal dreigde, want er waren al wat mensen rond de huilende Nelie blijven staan. Wim liet in de reeds lege zaak de gordijnen neer, draaide het licht uit en liep met de nu toch wel geschrokken dienster naar bo ven. Zonder licht te maken, keek hij het meisje aan en zei: „Ik ga schei den; ik heb nu genoeg van haar, dat zul je wel kunnen begrijpen. Want ik laat me door niemand komman deren, niet door haar en niet door jou. Dit is mijn zaak en hier ben ik de baas. Is dat duidelijk? Als je op deze voorwaarden mc wilt hebben, gaan we meteen na de scheiding trouwen. Nou?" Het meisje begon te lachen. Ze gooide haar schort af en begon de knoopjes van haar jurk los te ma ken. „Zou je niet eens een handje helpen? Of heb je dat nooit ge leerd?" vroeg ze aan de man, die eveneens begon te lachen. De eerste dagen was Nelie geheel overstuur. Of ze zat dof voor zich uit te kijken met niets ziende ogen en rookte de ene sigaret na de andere. Of ze had een zenuwenhuilbui met gierende uithalen, zo erg, dat moe der Ranzijn er bang van werd. Freerk Ranzijn had voor zijn dochter de reis naar Zaandam ge maakt, maar daar zo ongeveer de kous op de kop gekregen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7