Kritiek op kleur van Westbrug en straatvervuiling Akkoord met Stichting Samenlevingsopbouw Negentiende Provinciale Fokschapendag voor Zeeland IfertoiTs Schoenen RUSTIG OP CYPRUS „Zuiderzeegebied" kan kwart van bevolking voeden Geen blindelings vertrouwen 4 Weerwolf weg cpinoccfïïo's „slof" Arrestatie in moordzaak verpleegster Safelokettenlichter in Parijs Gemeenteraad Zicrikzee ZIERIKZEE, 21-8. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap Van burgemees ter Th. H. de Meester, wees de heer Groen op de vrij wel wekelijks voorkomende botsingen op de kruising Scheldestraat-Grevelmgenstraat. Hij wilde deze zaak in de verkeerscommissie behandeld zien. De voorzitter zei dat het hier een voorbeeld is van een kruising, die over zichtelijk is en toch gevaarlijk. Zierikzee heeft trouwens twee „black spots"; één op de rotonde en één aan de oostkant. In verband met plannen van Beter Wonen tot bouw in het Havenkwartier, informeerde de heer Becu of het college de stadskaart al eens heeft bezien op open plekken. B. en w. geven aan deze zaak medewerking. Belangrijk vond de heer Becu - in dit geval voor de binnenstad - dat het publiek ziet bouwen „om er in te geloven". De heer Becu had ook gedacht aan bebossing van plan West tot aan de zeedijk, maar b. en w. vonden dit een onuitvoerbaar plan, ook al om dat grote delen nog niet in het be stemmingsplan vallen. In ieder geval wilde de heer Becu een onderzoek, hoe het verder moet in plan West. Wethouder Asma wilde graag land bouw rond de stad behouden. Bruggetje over de gracht De heer Simmers pleitte voor een bruggetje over de gracht, ter hoog te van de St. Joostmeet. De voorzit ter deelde mede dat een onbekende een schenking voor dit doel heeft toegezegd Er schijnt nog altijd hoop te zijn. dat de toezegging wordt ge- honoreerd en dan zou het bruggetje, er kunnen komen. De heer Simmers bracht ook de drempels in verschillende straten ter sprake. Ze zouden in sommige gevallen gevaarlijk zijn. De voorzitter geloofde toch dat zë een snelheidsremmend 'effekt heb ben. IVER, 21-8. De Tyburg filmonder neming heeft haar opnamen voor de film „De legende van de weerwolf moeten staken, want de weerwolf is verdwenen. De filmers zoeken met assistentie van de politie en leden van de die renbescherming de omgeving af van de Engelse êtad lver, waar de hoofdrolspeler, een Canadese wolf, dinsdag de benen heeft genomen. De politie rijdt met luidspreker wagens rond om de mensen te waar schuwen uit de buurt van het dier te blijven. De wolf is weliswaar in gevangen schap geboren maar dat is geen ga rantie dat hij niet iemand zal aan vallen, aldus de politie. Advertentie de schoen van het jaar! Stenen Westbrug De heer Leydekker was niet te spreken over de kleur van de ge bruikte stenen voor de Westbrug. Hij kon niet begrijpen dat Monu mentenzorg hiervoor toestemming heeft gegeven. Wethouder Bij de Vaate deelde mede dat het ook hem heeft overrompeld. In goed vertrou wen is alles aan Monumentenzorg overgelaten. Die betaalt de restaura tie grotendeels en neemt derhalve ook de beslissingen. De wethouder erkende niet bij de mogelijkheid van een afwijkende steen te hebben stil gestaan. Rommel op straat De heer Den Boer keerde zich scherp tegen de rommel, die maar op straat wordt neergegooid, vooral tij dens de wekelijkse markt. Bij Gast- huiskerk en aan de Mol is het erg en „is daar nu niets tegen te doen", wilde hij weten. De voorzitter ge loofde dat (meer) manden geen ef fekt hebben. „Men smijt maar neer" is de mentaliteit en het heeft wat de jeugd betreft, ook iets met de opvoe ding te maken. „De jeugd kent in ander verband de milieuproblema tiek zo goed, maar in de dagelijkse praktijk blijkt daar niet veel van". In ieder geval elders is het beter, van Singapore tot Canada', aldus de voorzitter. Wethouder Asma vond de voorziening met manden op sommige plaatsen toch te gering. Feitelijk zou den de consumptiezaken afvalbak ken bij hun bedrijf moeten neerzet ten. Groot aantal inzendingen GOES, 21-8. Het Schapenstamboek voor Zeeland organiseert op donder dag 5 september a.s. op de Grote Markt te Goes haar jaarlijkse pro vinciale tentoonstelling vobr schapen In tegenstelling tot voorgaande ja ren vindt dit evenement niet op de eerste vrijdag maar op de eerstè donderdag in september plaats, om dat op 6 en 7 september in Utrecht, de Jubileumtentoonstelling van het N.R.S. wordt gehouden. Evenals vo rig jaar zullen er geen varkens deel nemen, dit in verband met veteri naire omstandigheden. Aan de keuring wordt uitsluitend deelgenomen met geregistreerde schapen van het Texels ras. Het aan tal opgaven is ruim 10 hoger dan in 1973. 37 inzenders hebben maar liefst 31G schapen en lammeren op gegeven, welke verdeeld zijn over 214 catalogusnummers. Om 10.00 uur vangen de keuringen aan. Er vinden individuele keurin gen plaats van 54 rammen, 18 ram- lammeren en 51 ooien, welke ver deeld zijn over 11- rubrieken. Verder vinden keuringen plaats van ooien met lammeren, 2- en 3-tallen, 1-ja- rige- en 2- en 3-tallen oudere ooien en groepen ooi- en ramlammeren. 's Middags vindt de kampioens keuring van de ooien en rammen plaats en de keuring van de groepen afstammelingen en de bedrijfscol- lecties. Er zullen 8 groepen afstam melingen en 13 bedrijfscollecties in de ring gebracht worden. Voorts wordt tijdens het middagprogram ma het beste ramlam van de dag aangewezen. Verschillende fokschapen op deze keuring worden te koop aangeboden, zodat er ruimschoots gelegenheid is voor de aanschaf van een fokram en voor uitwisseling van fokmateriaal. let op het merk! EitjeS VOOF frail Ga ze nu possen bij: «I Havenplein 13 - Zierikzee Juist in de huidige oogsttijd is het in teressant iets te zien over vroegere oogstmethoden. Merkwaardig is de ze oude dorsmachine („doskas") op het land gebruikt om het graan te dorsen ergens in het Schouwse. SCHIPHOL, 21-8. Volgeladen met een zending van 588.600 eieren, die tezamen 36 ton wegen, is een DC-8- vliegtuig van Martinair Holland, van Schiphol naar Teheran vertrokken. Het was de eerste van een serie van zes vluchten voor een semi-over- heidsbedrijf in Iran, dat bij een Ne derlandse eierexporteur in Brabant bij verrassing een order heeft ge plaatst voor ruim 3.5 miljoen con sumptie-eieren. Bovendien wordt deze dag een beeld gegeven van de fokprestaties bannen Zeeland en kan men een in druk krijgen van de Ontwikkeling van de schapenfokkerij. Dé schapèn welke "uitgeselecteerd zijn voó'r de Natiohale Tentoonstelling op_ 20 sep tember a.s. te Utrecht .doen eveneens mee aan de keuringen, zodat zal blijken of Zeeland de beste dieven afvaardigt. Het belooft dus een zeer interes sante dag te worden. Een bezoek aan deze dag zal dan ook zeker waardevol zijn. Agrariërs kunnen belastingverlaging- vragen DEN HAAG, 21-8. Wanneer de voorlopige aanslag in de inkomsten belasting over het jaar 1974 is ge baseerd op een schatting, waarvan naar de inzichten vón thans aanne melijk is dat zij te hoog is, dan kan de belastingplichtige ondernemer zich wenden tot de inspekteur met het verzoek om deze aanslag te ver lagen. TERNAAR, 21-8. De Rijkspolitie heeft in de zaak van de 44-jarige in Ter Aar vermoorde verpleegster Aaltje van der Plaat een arrestatie verricht. Aangehouden is de 33-ja- rige hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar, die inmiddels in verzeke ring is gesteld. Aaltje van der Plaat werd ver moedelijk zondagavond met messte ken om het leven gebracht. Maan dagavond werd haar stoffelijk over schot gevonden. W. van E. zegt een alibi te hebben, maar volgens de politie is dat niet geheel sluitend. De man is als ver dachte naar voren gekomen uit het buurtonderzoek. Hij was geen be kende van de verpleegster, zegt de politie. Het speurwerk in deze zaak wordt overigens nog op alle fronten voort gezet met een team van vijftig po litiemensen. Er komen nog regelma tig tips bij de politie binnen. NICOSIA, 22-8. De vredesmacht der Ver. Naties heeft zich woensdag niets aangetrokken van een Turks bevel de havenstad Famagusta aan de oostkust van Cyprus te verlaten. De militairen van het Zweedse VN- contingent patrouilleren nog steeds door de verlaten straten van de stad. Op een verzoek om opheldering van de VN-autoritciten was van Turkse zijde aan het begin van de avond nog geen antwoord ontvangen. De toestand op het eiland is over het algemeen rustig. PARIJS, 21-8. De Parüse politie piobeert te ontdekken hoe een on bekende man kans heeft gezien aan duplicaatsleutels van een reeks sa feloketten van een Parljse Bank te komen. De man die volgens bankbedien den keurig gekleed is, heeft een on bekend aantal loketten geleegd, na dat hij zelf een grote rekening bij de bank had geopend en een loket had gehuurd. Hij bracht verscheidene bezoeken aan de kluis waarbij hij twee koffers bij zich had. Volgens de politie kan hij wel voor een waarde van 10 mil joen, frank (ongeveer f 5,5 min.) aan kostbaarheden heb'b'en meegenomen die cliënten met'het oog op hun va kantie „veilig" hadden opgeborgen. De bank is een bijkantoor van Rothschild. Echtpaar gedood bij verkeersongeluk HERKENBOSCH, 21-8. Het echt paar Willems-van Bergelen uit Voe- rendaal is woensdagmorgen om het leven gekomen bij een verkeerson geluk in Herkenbosch (Limburg). De man (69) gaf met zijn auto geen voorrang aan een autobus. Hij was op slag dood. Zijn vrouw (68) is la ter overleden in het ziekenhuis te Roermond. ZUIDELIJK FLEVOLAND. 22-8. De Markerwaard produceert vol doende calorieën om rond anderhalf miljoen Nederlanders van primair voedsel te voorzien. Als de nood aan man komt kan het hele Zuiderzeege bied in principe een kwart van de Nederlandse bevolking aan voedsel helpen. Dit heeft prof. R. II. A. van Duin, plaatsvervangend directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders, woensdag gezegd, toen hij in het gebied van de toekomstige stad Almere een graanverwerkingsbedrijf opende. Het bedrijf, dat een opslag capaciteit heeft van 4.500 ton, kan per uur 160 ton graan ontvangen en 80 ton afleveren. Het is het derde graanbedrijf dat de Rijksdienst voor de IJsselmeer- Dood door zakjes drugs polders de afgelopen jaren in gebruik hèeït gesteld. Vorm ontgroening" van ARNHEM, 17-8. De 110 0 hectare grote Ginkelsfe hei (tussen Ede en Arnhem) is vrijdag door ongeveer horA- derd studenten voor een groot deel „ontgroend". De studen ten, pas begonnen aan de HEAO (Hoger Economisch en Administratief yOnderwijsin Utrecht, knapten het karwei in de brandende zon op in het kader van hun ontgroening. Zonder toedoen van de mens zal het unieke heidege bied, eigendom van defensie, na enkele jaren verloren gaan. Op gezette tijden moet het op komend groenzoals vliegden nen en berken, worden ver wijderd. Volgens deskundigen zouden drie flinke schaaps kudden het behoud van de Ginkelse hei permanent kun nen verzekeren. In deze tijd zijn er echter geen mensen meer beschikbaar voor het spelen van herder op de grote stille heide. WASHINGTON. President Gerald Ford heeft woensdag een gesprek gehad met zestien negers die lid zijn van het congres. Het gesprek ging over nieuwe wetsvoorstellen over huisvesting en werkloosheid. in maag* LIMA, PERU, 21-8. In de Peru aanse hoofdstad Lima is een Ameri kaanse student overleden aan 110 plastic zakjes cocaïne die hij in zijn maag had willen smokkelen. Maagsappen vraten de zakjes aan en de 435~T?ram cocaïne kwamen in de maag van de student terecht. Volgens de politie had de 26-jarige Meivin Carnes van de universiteit van Texas in Austin de cocaïne naai de Verenigde Staten willen smokke len. Carnes overleed op weg naar een ziekenhuis na vorige week vrijdag op de luchthaven van Lima voor de vliegreis naar Miami in elkaar ge zakt te zijn. De metgezel van Carnes, ook een Amerikaans student, werd gearres teerd omdat hij ook cocaïnezakjes in zijn maag bleek te hebben. Hij staat onder medische behandeling voor hun verwijdering. Politie belegerde huis RIJSWIJK, 21-8, In Rijswijk (Z.H.) heeft de politie woensdagavond laat een huis aan de J. Brouwerstraat omsngeld waar de 35-jarige bewo ner, de barkeeper P. S., zich in overspannen toestand met een ge weer had verschanst. De man had zijn drie kinderen van zes, acht en elf jaar bij zich. Hij had in huis enkele schoten gelost, zonder daarbij iemand te raken. Huwelijksmoeilijk heden waren de aanleiding voor zijn gedrag. Een van de kinderen, die allen in bed lagen, heeft tijdens de schietpartij doorgeslapen. De vrouw van S. was na het lossen van de eerste schoten door haar man het huis uitgevlucht. Na een twee uur durende actie waarbij ook een arts werd ingeschakeld, kwam de man het huis uit. Ontslagen in Utrecht UTRECHT, 21-8. De aluminium- fabriek Nedal ïn Utrecht zal 13 werknemers ontslag aanzeggen. Eind vorige week was er nog sprake van een kleine honderd ontslagen. De dircetie heeft woensdagavond met de vakbonden overeenstemming bereikt over de reorganisatie bij dit bedrijf en over een sociaal plan. Aan 13 werknemers zal intern een andere functie in het bedrijf worden aangeboden. Directeur P. W. Brou wers heeft het resultaat van het ge sprek met de vakbonden woensdag avond namens de onderhandelende partijen bekend gemaakt. Het blindelings vertrouwen op Rijksdiensten zul Zierikzee nog duur te staan komen. In opeenvol ging zijn enkele voorbeelden te geven: het nieuwe politiebureau en met name de door de Rijksge bouwendienst beoogde versierin gen, waarop het college kortweg „nee" heeft gezegd, de plannen voor het toekomstig belastingkan toor ook aan het Kerkplein en de kleur van de Westbrug. liet laat ste kan Monumentenzorg worden aangewreven. Wij begrijpen niet dat tegen de hcrconstruktie van de brug en de verbreding, die nieuwe muren op leverden, de oude oorspronkelijke steen niet is „aangeplakt". Dan was er van de verandering niets storends overgebleven. Monumen tenzorg overigens heeft best be langstelling voor die oude stenen. Ze worden niet weggegooid, maar kunnen voor andere (huizen)res- tauraties worden gebniikt. Of dat dan in Zierikzee gebeurt is niet bekend, maar het is wel zaak voor de gemeente tegenover de Rijks diensten altijd „wantrouwend" te zijn. Vriendelijk, mapr wantrou wend, want het is lang niet altijd bij voorbaat zeker, dat die dien sten het doen, zoals Zierikzee het wil. We hebben daar al een zware tol aan moeten betalen. In een vroeger tijdperk hadden ook nooit de oude straatlantaarns mogen verdwijnen en over de kinder hoofdjes is - om een beeldspraak te gebruiken - ook te gemakkelijk heen gelopen. Wat de „sanering" (als mén dit woord wil gebruiken) aan het Kerkplein betreft, is in de raad terecht opgemerkt, dat hier toch veel en ingrijpend gaat ver anderen. Dit gaat ten koste Aan het een en ander dat best de moei te waard is en in het stijlpatroon van Zierikzee op die plaats, al een eigen karakteristiek heeft gekre gen. We krijgen er een kille „cleane" muurwand voor in de plaats, die geen toerist zal boeien en zeker geen stadgenoot, die is ingesteld op Zierikzeese verfijningen. Juist wat de sekundaire bebouwing be treft, moet Zierikzee argwanend zijn. Over de grote monumenten niets dan lof, maar het „gezicht" van de stad wordt evenzeer be paald door bouwsels van minder allure, die ook hun historie heb ben, hun eigen schoonheid en waarde. Er komt in de toekomst op dit punt nog wel meer aan de orde; het is zaak scherp op te let ten en op een gegeven moment weer „nee" te zeggen en een an dere betere vormgeving en een aangepaste bouw te vorderen. Raad Westerschouwen RENËSSE, 20-8. - In de gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen, kwam, naast de vaststelling van het bestemmingsplan Renesse, nog een aantal zaken aan de orde. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering deelde burge meester II. P. Everwijn mee (dit naar een vraag van de heer Lustig) dat er momenteel aan de afkavcling op sommige plaatsen van dc Hoogenboomlaan te Renesse niets wordt gedaan daar binnenkort de aanbesteding van de daar te leggen riolering zal plaats vinden. De raad maakte geen bezwaar te gen de gewijzigde verdeelsleutel len aanzien van de gemeenschappelijke regeling meting luchtverontreiniging in Zeeland waarbij in plaats van een vierde deel de helft voor reke ning komt van de provincie. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Zeeuwse Culturele Raad inzake de tentoonstelling en evenementen in het voormalige schoolgebouw Kerkstraat 3 te Burgh. Door de Zeeuwse Culturele Raad was vastgesteld dat er van een goe de opzet kan worden gesproken mot een goed gemiddeld peil. Geadvi seerd werd dit gebouw voor deze aktiviteiten bschikbaar te houden. .Op voorstel van b. en w. werd ak koord gegaan met een geldlening, groot f 1.000.000.— bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de consolidatie van de vlottende schuld. Eveneens op voorstel van b. en w. werd overgegaan met het vestigen van een erfdienstbaarheid ten be hoeve van de rioollciding te Renes se op het terrein van de heer J. J. Padmos van een bedrag van f 5,— per jaar met terugwerkende kracht vanaf 1963. Overname Wilgenwcg De raad maakte geen bezwaar te gen de overname van de Wilgenweg te Haamstede van drie van de vijf eigenaars van wie deze weg is. Door de andere twee eigenaren is aan dc gemeente verzocht om enige grondcompensatic, oen verzoek waar volgens het college zonder bezwaar aan is te voldoen. Een aantal wegen in dc gemeente Westerschouwen zijn nog eigendom van partikuliercn, hoewel deze we gen ingepast zijn in het gemeentelijk verkeerspatroon. In verband met onderhoud en eventuele verkeersmaatregels wordt het noodzakelijk geacht door het college dat de gemeente bedoelde wegen in eigendom tracht te ver werven. Door de raad werd er geen be zwaar gemaakt tegen het verlenen van medewerking in dc oprichting van de Stichting Samenlevingsop bouw op Schouwcn-Duiveland onder voorbehoud dat dc gemeenten een beslissende stem mol betrekking tot de financiën zullen hebben. Hier aan voorafgaande is op ver zoek van de vereniging Burgemees ters, wethouders en sekretarisscn een kommissie in het leven geroepen welke dc opdracht kreeg de moge lijkheden tot vorming van een Stich ting Samenlevingsopbouw Schou wcn-Duiveland te onderzoeken. Deze kommissie is door middel van onderzoek cn inventarisatie tot de konklusie gekomen, dat gelet op de problematiek binnen dc regio, het wenselijk is dat oen opbouwstichting in het leven wordt geroepen. Rappórl De bevindingen en konklusies van dc kommissie zijn nu vastgelegd in een rapport, dat is uitgebracht aan dc vereniging van B.W.S. Deze ver eniging heeft de konklusies van de kommissie overgenomen en verzocht dc verdere procedure tot vorming van een opbouwstichting af te ron den. Bij het geven van zijn stem hieraan merkte de heer J. v. d. Ber ge op. dat hij de jeugdaktivitcitCn welke er zullen worden ontplooid kritisch zal blijven volgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4