Stellingen regionale gespreksgroep Zierikzee In 5 jaar kunt u ruim 60% rijker worden. LOPENDE TAPTOE „LUCTOR ET EMERGO" EN „KUNST EN EER" Koperen brandweerman onderscheiden Naamloos jacht (twaalf meter) liep vast op Roggenplaat Het NMB Premie Spaar Biljet aantoonden Geeft loon naar sparen. STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 augustus 1974 Nr. 21542 3 Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening Z1ERIKZEE, 21-8. „Zinvol meedenken over de ge wenste ruimtelijke ontwikkeling vereist méér tijd dan in het geval van de oriënteringsnota ter beschikking werd gesteld. Ook bij streek-, struktuur- en bestem mingsplannen zou de mogelijkheid moeten worden ge schapen om in een vroeg stadium belanghebbenden en belangstellenden een inbreng te laten geven. De hui dige vorm van inspraak over van tevoren in feite reeds vastgestelde plannen voldoet geenszins". Advertentie En toch staat uw geld niet jarenlang geblokkeerd. U wilt uw geld zien groeien. U wilt de hoogste rente, maar u weet niet vooruit of u uw geld 2,3,4 of 5 jaar kunt missen. Koop dan nu een NMB Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Bovenop de jaarlijkse 6% basisrente (rente op rente) komt een progressief oplopende spaarpremie over de hoofdsom. Een spaarpremie die voor ieder stuk van f i.ooo,- opklimt van f 20,- na 2 jaar tot f 270.- na 5 jaar. Hoe langer u spaart, hoe hoger dus de premie. Voor f 1.000,- krijgt u dan na 5 jaar f 1.608,23 cash uitbetaald. Dan bent u ruim 60% rijker geworden. Dat betekent hoge spaarwinst met behoud van financiële armslag. Want na de eerste 2 jaar heeft u jaarlijks de mogelijkheid uw Premie Spaar Biljet te laten uitbetalen (rie tabel). U stort nu f1.000,- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basis rente premie waardoor u ontvangt totaal rente* 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 >aar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 20,- f 70,- f 150,- 270,- f 1.143,60 f 1.261,02 f 1.412,48 f 1.608,23 7% 8% 9% 10% Er zijn ook NMB Premie Spaar Biljetten van f 5.000,- (premie f 100,- tot f 1350,-) De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afge rond en berekend op basis van rente op rente. Het NMBPremie Spaar Biljet aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Aldus luidt de eerste van een tien tal stellingen die met betrekking tot de Oriënteringsnota Ruimtelijke Or dening zijn uitgebracht door de re gionale gespreksgroep Zierikzee. De gespreksgroep staat op het standpunt dat verdere ontvolking door een krachtig rekonstruktiebe- leid moet worden voorkomen. „Het ruimtebeslag door financiëel draag krachtige stedelingen die steeds ver der uitzwermen over de open ruim ten, ook in het centrale Deltagebied, gaat ten koste van natuurgebieden, hetgeen onaanvoordbaar is", aldus de gespreksgroep. „Forensisme over grote afstanden, waardoor verlies van tijd en energie, zal moeten wor den voorkomen." Een andere stelling van de ge spreksgroep Zierikzee luidt: „Wan neer Zeeland geen verdere behoefte heeft aan ekonomische groei, dan zullen de behoefte-normen aange past moeten worden aan die van de huidige bevolking. Wegens schaal vergroting van allerlei voorzienin gen zal de normering voor het in stand houden daarvan eveneens aan passing vragen aan regio's met een lage bevolkingsdichtheid'. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinskank IJ bent welkom by uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. De beide korpsen brachten een fraaie show. Eerst traden de korpsen apart op en tot slot van de lopende De gespreksgroep meent dat er geen behoefte aan een van bo venaf opgelegd ruimtelijk beleid. „Niet alleen toast dit de (beperkte) vryheid van handelen van provincie en gemeenten aan, maar gevreesd moet worden dat de burger dan to taal geen vat meer heeft op zyn woon- en leersituatie. Verder is de gespreksgroep van oordeel dat als tussenvorm tussen centraal gezag en autonome gemeen ten, gewesten een oplossing zouden kunnen zijn, maar dan niet groter dan bijv. Schouwen-Duiveland. De gespreksgroep vindt verder de be handeling van ekonomische aspekten in de oriënteringsnota te summier. Plechtigheid te „Bru" BRUINISSE, 20-8. Het gehele brandweercorps van Bruinisse (slechts één man was verhinderd), was dinsdagavond op het gemeente huis te Bruinisse verzameld voor een kleine plechtigheid. Burgemeester G. Hokken (in te genwoordigheid van de beide wet houders en de heer Van Roon, amb tenaar ter secretarie) huldigde de heer L. J. IJzelenberg, die 12Vz jaar lid is van h'et brandweercorps, eerst als gewoon lid en sinds 1966 als chauffeur-monteur. Hem werd een draagmedaille op gespeld als insigne te dragen op het uniform, terwijl voor dergelijke ju bilea ook een kruis van verdienste en een oorkonde bestaan, die even eens worden overhandigd. De noodzakelijkheid, het nut en de opofferingen die een brandweer man zich vrijwillig oplegt, werden taptoe traden beide korpsen geza menlijk op. De drumbands van „Luctor et Na t ii ii rgebi eden De gespreksgroep stelt vei'der uit drukkelijk dat de natuurgebieden zoals die nu nog over zijn, onder geen enkele voorwaarden verder mogen worden aangetast. Ook de gemeenten zullen gezamenlijk een verdere aantasting ten behoeve van de rekreatie en woningbouw (ook de bouw van tweede woningkomplexen) moeten afwijzen. Tenslotte is de gespreksgroep van mening dat er geen behoefte bestaat aan nog méér tweede woningen in de kernen. „De overheid zal de rehabilitatie van daarvoor geschikte woningen niet alleen in de steden, maar ook in dc plattelandskernen financieel aantrekkelijk moet maken voor de eigen bewoners, anders zal het leef milieu in deze kernen nog meer wor den aangetast. Vergadernig Prov. Staten Provinciale Staten van Zeeland komen in openbare vergadering bij een op vrijdag 6 september a.s. in de Statenzaal van de Abdij te Mid delburg. door burgemeester Hokken onder de loep genomen. Een ander lid, de heer L. Okkerse, gaat in verband met zijn positie bij Padmos Machinefabriek B.V. in Stellendam wonen. Hij trad op 1 au gustus 1970 tot het korps toe. Na vier jaar is hij nu brandwacht tweede klasse. Ook hij kreeg de nodige aandacht in verband met het feit dat hij nu het korps moet verlaten. Een ball point zal de hei'innering aan zijn brandweertijd in Bruinisse levend houden. Burgemeester Hokken zei zijn collega Van Velzen van Goedereede te zullen attenderen, op de funktie, die Okkerse, vrijwillig in Bruinisse op zich had genomen en die in Stel lendam misschien ook van pas kan komen. In het schaftlokaal van de brand weer werd, na afloop van de officië le plechtigheid, nog wat nagepraat. Emergo' en „Kunst en Eer"- onder leiding van hun tamboer-maitres de heren A. J. Padmos en A. Struyk hadden een belangrijk aandeel in het succesvolle optreden. Na de nummers waarbij gemar cheerd werd, werden óok staande nog enkele nummers gespeeld. On der leiding van de heer De Looff „Joshua" en „Happy End" en onder leiding van de heer Blom .„Spanish Eyes", en „Abanda". Hét optreden dat ongeveer vijf kwartier duurde, werd besloten met het Wilhelmus. Het vele publiek was bijzonder enthousiast en ook de korpsen waren erg itevreden. Men vindt zeker dat het evenement \>oor herhaling vat baar is. Na het optreden op het gras veld in het dorpsmidden marcheer den de muzikanten als één groot korps af. Er werd nog een rondje over het dorp gemaakt en daarna marcheerde men naar het dorpshuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Veel inbraken op Goeree-Overflakkee Regelmatig worden onze noorder buren, dc inwoners van Flakkcc, ge confronteerd met de misdaad, met name met dc aktivitciten van het inbrekersgilde. Voor de vyfdc keer in haar vijfjarig bestaan, kreeg de Massa-Markt in Ouddorp bezoek van nachtelijke insluipers die voor een waarde van f 48.000,aan ra dio- en stereoapparatuur, scheer- apparatcn en dergelijke meenamen. Men verschafte zich toegang via het dak, door een golfplaat weg te schuiven en een mastieklaag daaron der kapot te trappen. Dit scheen te kunnen, zonder dat de alarminstal latie aansloeg. Deze alarminstallatie wist men daarna uit te schakelen. De week daarvoor was Nieuwe Tonge het doelwit en werden daar enkele inbraken gepleegd, waarvan er één door de bekentenis van de 28- jarige ongehuwde M. M. is opgelost. Het betreft de inbraak bij de trans portonderneming G. van Dongen. Een andere voor de dieven succes volle operatie was de diefstal van 19 aan de dijk bij de hoek van St. Ja cob (einde Grevelingendam) lopende schapen. De eigenaar, moest 's mor gens constateren, dat een vrachtauto ze waarschijnlijk 's nachts doodge woon had ingeladen. Er gaat bijna geen week voorbij of er is hier en daar wel ingebroken, of er is ergens wat gestolen. Fusie Groene Kruis-verenigingen Te Nieuwerkerk werd dinsdag avond een vergadering gehouden van Groene Kruis besturen uit Dui- veland, die zich verbonden hebben om op 1 januari 1975 te starten, als één vereniging op Schouwen-Duive land. Van de vereniging uit Schou wen, waar reeds eerder een onder linge fusie plaats vond, werden aan wijzingen gegeven om deze fusie in Duiveland vlot te laten verlopen. De heren W, L. Blindenbach, voor zitter en M. C. Deurloo sekretaris van de Prov. Zeeuwse Groene Kruisvereniging bespraken met de aanwezigen de punten die bij een fusie in acht genomen moeten wor den. Alleen de vereniging te Zierik zee trad nog niet toe, maar zal onge twijfeld binnen enkele jaren de an dere vereniging volgen. ZIERIKZEE Vergadering schaakvereniging Maandagavond 26 augustus a.s. houdt de Schaakvereniging „Zierik zee" haar jaarlijkse algemene leden vergadering. Op de agenda staat on der meer een voorstel van het be stuur om het zogenaamde „Keizer- systeem" voor de huishoudelijke kompetitie in te voeren. De laatste jaren was het de gewoonte dat de huishoudelijke kompetitie nimmer klaar kwam. Om deze moeilijkheden tegen te gaan stelt het bestuur voor een. nieuw systeem in te voeren waarbij men minder afhankelijk is van de opkomst. Het systeem werkt met waarderingen, elke speler krijgt een aantal punten als waardering. Wint de ene speler van de anderé speler dan krijgt hij de waardering van zijn tegenstander bij zijn eigen aantal. Op de ledenvergadering zal de heer J. A. J. van der Made een uitleg geven. Dit systeem wordt in bijna alle grote schaakverenigingen gebruikt. Op de agenda staat verder het punt „jeugdwei'k". Het bestuur zal voorstellen doen om jeugd naar de vereniging te trekken. Voorgesteld wordt het bestuur uit te breiden met de heer F. Visser als jeugdleider. De bestuursleden treden volgens de statuten allen af en stellen zich allen 'hérkiesbaar. De ledenvergadering wordt ge houden in het „Huis van Nassau". Filmvoorstellingen in de Concertzaal Vrijdag- en zaterdagavond aan- staande wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de film „Hello, Dolly", met onder andere Barbra Streisand. Het verhaal gaat over Dolly Levi; een jonge weduwe, die haar levensonderhoud onder meer verdient door te fungeren als huwe lijksmakelaarster. Ze heeft de rijke graanhandelaar Vandergelder be loofd een passende vrouw voor hem te zoeken en meent die ook gevon den te hebben. Op een gegeven mo ment krijgt Dolly evenwel zelf „zin" in Vandergelder, en opeens is alles er haar aan gelegen de huwelijks plannen te doen mislukken. Voordat Dolly haar zin krijgt' - wat uiteraard onontkoombaar is - ziet men een vrolijke en boeiende geschiedenis. Deze film is goedgekeurd voor alle leeftijden. Zondag- en dinsdagavond draait in de Concertzaal „Zij noemen hem platvoet", een spannende politiefilm met o.a. Bud Spencer. De film heeft als hoofdfiguur inspekteur Rizzo die bij vriend en vijand groot gezag heeft. De onderwereld komt liever niet in konflikt met Rizzo. De in spekteur krijgt een van zyn gevaar lijkste opdrachten wanneer op een dag een Amerikaanse oorlogsbodem de haven van Napels binnenloopt. Rizzo komt een organisatie van drughandelaren op het spoor, maar dan beginnen de moeilijkheden pas goed: én met zijn tegenstanders, én met zijn superieuren. Ned. Hervormd Kerkkoor Heden (donderdag 22 augustus) be gint het Ned. Hervormd Kerkkoor te Zierikzee weer met de repetities in de Gasthuiskerk. De repetities worden daarna ook elke donderdag gehouden. Het kerkkoor doet het goed. maar (welk koor niet?) wor stelt toch ook wel met vooral gebrek aan mannelijke leden. Het bestuur hoopt dat bij het begin van het nieu we zingseizoen, zich wat mannen zullen aanmelden. Wij onderstrepen graag de noodzaak hiervan. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over juli Geborenf». Ruth Irene (Brouwers haven), d. van P. A. de Bres en P. van Houdt; 18. Leida Stephanie (Brouwershaven), d. van P. A. de Keuning en N. J. Dekker; 21. Alexander Stephanus Pieter (te Zie rikzee) z. van W. A. Lubberhuizen en D. J. Gaanderse. Gehuwd: 11. Andries Simon van Dijke (Duiveland) en Jannetje Krab be '(Brouwershaven)26. Pieter Hen drik van Mourik (Fijnaart) en Heij- ningen) en Hendriks Joanna Male- paart (Brouwei'shaven). Overleden: 1. Petrus Antonius van Ham (Brouwershaven), 29 jx\, wo nende te Zevenbregen; 4. Martinus Kwaak (Brouwershaven), 76 jr., e.v. W. H. Ringelberg; 7. Elizabeth van Dijke (te Zierfkzee), 82 jr., w.v. L. K. Klippel; 7. Maatje Klaassen (te Göes), 57 jr., e.v. A. de Zeeuw; 14. Tona Kristalijn (te Zierikzee), 67 jr., e.v, J. G, de Meulmeester; 18. Chris tina de Nooijer (te Rotterdam), 63 jr., e.v. J. J. Fonteine; 27. Anthonie Duinhouwer (te Zierikzee), 51 jr., e.v. E. C. Hart. Geslaagd Voor het diploma A ziekenver- pleegkundige slaagde in het zieken huis „Lievensberg" te Bergen op Zoom onze stadgenote mej. Janny Franke. DREISCHOR Concert „Oosterland's Fanfare" Zaterdagavond a.s. concerteert al hier „Oosterlands Fanfare" in de mobiele tent aan de Ring. Voor de aanvang van het concert wordt eerst „De Leis" trok het vlot BURGHSLUIS, 20-8. Dat men in Nederland hard toe is aan het re glementeren op dc vaart met plezier jachten, werd dinsdag weer eens be wezen toen een 12 meter lang ple zierjacht in de monding van de Oos- icrschelde op de Roggeplaat vast liep. Dc eigenaar van dc boot de heer G. uit Rhoon maakte met een aantal mensen uit deze plaats en uit Hoogvliet een plcziervaart met zijn motorkruiser waarby men dc Wa terweg was afgevaren en zo dc Noordzee op. Toen het jacht dc Oos- tcrscheldc wilde opvaren liep men dinsdagmiddag omstreeks 15.00 uur op de Roggcnplaat. Pogingen om op eigen kracht weer vlitl te komen mislukten waarna een mars door het dorp gemaakt. Zoals de laatste tijd gebruikelijk is, wordt de Ring gedeeltelijk voor het gemotoriseerde verkeer afgesloten, zodat tijdens het spelen der num mers geen last ondervonden zal worden van geluidshinder. Het or kest staat onder leiding van de heer Jac. Capelle. DUIVELAND Afd. Ned. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 3 september organi seert de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een excursie naar het Slot Haamste de. Op het programma staan: een rondleiding door het slot en een wandeling door de bossen, met als slot het gebruik van verversing, in hotel „Vliegveld Haamstede". NIEUWERKERK „Oosterlands Fanfare" geeft concert Vrijdagavond 23 augustus geeft de muziekvereniging „Oosterlands Fan fare" een concert in de muziektent te Nieuwerkerk. Aanvang half acht. Oud papier voor de zending Zaterdag 24 augustus zal alhier weer oud papier worden opgehaald ten bate van de Mbuma-zending. Hel wordt zeer op prijs gesteld wan neer men het beschikbare oud pa pier gebundeld gereed wil zeilen. men probeerde om de aandacht van voorbij varende schepen te trekken. Toen dit zonder resultaat bleef roeiden een tweetal aan boord aan wezige personen met een jol naar do Scheïphock waarna de reddingsboot te Burghsluis werd gewaarschuwd. Met dc snelle reddingsboot „Dol fijn" die onlangs te Burghsluis is gestationeerd, werden drie personen van boord gehaald, terwijl de eige naar cn nog twee andere personen aan boord bleven. Woensdagmorgen werd in de vree- ge morgenuren het naamloze jacht door dc reddingsboot ..President Jan Leis" uit Burghsluis van de zand bank vlot getrokken waarbij bleek dat het schade aan de schroef had opgelopen. Muziekfestijn Renesse RENESSE, 20-8. Dinsdagavond jl. werd door de korp sen „Luctor et Emergo" te Renesse, o.l.v. de heer J. H. Blom en de Kon. harmonie „Kunst en Eei*" te Zierik zee, o.l.v. de heer E. A. de Looff, een taptoe gegeven op het gazon tussen de komen op het dorpsplein te Renesse. Voor deze gelegenheid waren door de heren Jac. Dorreman en C. Dorre man lampen in dc bomen gehangen, waardoor het terrein uitstekend verlicht was. Het was dc eerste maal dat de beide korpsen gezamenlyk een lopende taptoe gaven. Er was voor het evenement byzohder veel belangstelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3