FEESTELIJKE RECEPTIE VAN JUBILEREND MEVO TWEETAL ERE PENNINGEN De mosselhandel Geen beste gerstoogst in zuidwestelijk kleigebied DRUKTE OP STRANDJE RIJ WERKHAVEN TE RRUINISSE LAMPIONOPTOCHT EN KAMPVUUR RENESSE 3 STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 augustus 1974 Nr. 21540 „Plaats in gemeenschap volkomen verdiend" ZIERIKZEE, 17-8. Op de zaterdagmiddag ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan, in het restaurant van de sporthal „Onderdak" door de S.V. MEVO gehouden receptie, onderstreepte de Zierikzeese wethouder van sportzaken, de heer H. Asma, nog eens het belang van een vereniging als MEVO voor de Zierikzeese gemeen schap. De tijd die door de bestuursleden van MEVO aan de vereniging wordt besteed is dan ook beslist geen verloren tijd. De heer Asma vond het bijzon der belangryk dat mede door het werk van bestuur en leiders een belang rijke groep jeugdige sportlieden hierdoor in staat is de vrije tijd op verant woorde en nuttige wyze te besteden. Wethouder Asma die namens het gemeentebestuur de vereniging met het zilveren jubileum feliciteerde liet zijn woorden gepaard gaan met het aanbieden van een fraaie wissel beker. Hij voegde hier de wens aan toe, dat MEVO in de toekomst nog zal groeien en bloeien, waarbij hij de toezegging deed dat het gemeente bestuur de vereniging de helpende hand zal blijven bieden. Voordat wethouder Asma het woord voerde, waren de aanwezigen met een kort welkomstwoord toege sproken door het bestuurslid van MEVO, de heer M. de Vos. De vertegenwoordiger van de KNVB en de afdeling Zeeland, de heer J. Volkeri bracht namens beide de gelukwensen over. De heer Vol keri herinnerde er aan, dat MEVO in het Schouwen-Duivelandse sport leven eigenlijk een aparte plaats in neemt, daar zij de pionier is geweest voor het georganiseerde zaterdag voetbal in deze streek. In de afgelo pen 25 jaar heeft MEVO ondanks onoverkomelijke ups en downs het bestaansrecht te volle bewezen; de vereniging is een onmis'b'aar element in de Zierikzeesche samenleving ge worden. Voor de toekomst wenste de heer Volkeri MEVO nog heel veel succes toe, welke wens hij gepaard liet gaan met het aanbieden van een Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: Dc Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. SCHOUWEN-DUIVEL A ND, 17-8. Enige maanden geleden werd als ge volg van de toen heersende droogte een /.eer slechte oogst voorspeld, omdat vele gezaaide planten niet bicken te viijn opgekomen. Nu dc graanoogst in het zuidwes telijk kleigebied in volle gang is blij ken de sombere voorspellingen, wat de gerst betreft te zijn uitgekomen. De gerstoogst blijft zeker een L 3 beneden normaal, terwijl het twijfel achtig is. of wel brouwgerst (le klas kwaliteit) kan worden geleverd. In de gerst komt namelijk veelvuldig het z.g. binnenschot voor. De gerstc- fraai wandbord van de afdeling Zee land en een leeuw op een standaard van de KNVB. De voorzitter van de sportvereni ging DFS, de heer R. Saman, bracht de felicitaties van de club ui( de Westhoek over. Samenwerking Hij toonde zich bjjzondcr verheugd over de voortreffelijke samenwer king welke er de laatste jaren tussen de Schouwen-Duivelandse vereni gingen is, iets waarin MEVO ook een groot aandeel heeft. De heer Saman zei wel een beetje jaloers te zijn op de steun en de me dewerking die de Zierikzeese vereni gingen van het gemeentebestuur krijgen. Hij sprak er zijn teleurstel ling over uit dat men in zijn eigen gemeente de sport nog altijd ziet als een bijkomstige zaak die zeker niet de aandacht krijgt die het nodig heeft. In de toekomst wenste de voorzitter van DFS de sportvereni ging MEVO nog een krachtige bloei en veel sportvreugde toe. De voorzitter van het rayon Zie- rikzee van het zomeravondvoetbal, de heer C. J. Jumelet, feliciteerde MEVO met het jubileum waarbij hij dank bracht voor de uitstekende sa menwerking tussen de vereniging en het zomeravond voetbal. De heer Ju melet zette nog eens duidelijk uiteen dat de plaats voor jeugdige voetbal lers niet bij het zomeravondvoetbal is, maar bij de bestaande verenigin gen. De heer Jumelet die de jubile rende vereniging een geldbedrag aanbood, sprak de wens uit dat MEVO nog vele jaren met haar prachtige werk in Zierikzee zal mo gen voort gaan. Tot slot sprak de voorzitter van MEVO, de heer J. Hoekman, een woord van dank tot de gevers van de talrijke bloemstukken en geschen ken, alsmede voor de op de receptie door velen betoonde belangstelling. Du rik bracht hij ook aart de wer kers van het eerste uur, die niet al leen hebben gemaakt dat deze dag kon worden gevierd, maar het ook mogelijk hebban gemaakt dat een grote groep jeugd de vrije tijd op .een nuttige en aangename wijze heeft kunnen besteden. „Momenteel heb ben wij een kerngezonde vereniging" aldus de heer Hoekman, „met meer dan 200 leden." korrel is door te grote droogte ver schrompeld, de daarop gevolgd zijn de regen deed die korrel toch weer opnieuw ontkiemen. Dit is funest voor de kwaliteit. De tarwe komt heel wat beter uit de bus. Zij blijkt zich van dc droog- tcschnde te hebben hersteld zonder nadelige gevolgen. De kilo-opbrengst blijft wel beneden die van 1.973. maar dat was wat de kwaliteit betreft een topjaar. Men kan spreken van een normale opbrengst; de peulvruchten zijn nog niet gedorst. Een analyse van de opbrengst is nog moeilijk te geven. Wethouder Asma (r.) biedt voorzit ter Hoekman van de jubilerende vereniging namens de gemeente een fraaie wisselbeker aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hij sprak de hoop uit dat de lcdeh zich voor MEVO zullen blijven inzet ten, waardoor het mogelijk zal zijn dat MEVO in de toekomst nog mag groeien en bloeien. HAAMSTEDE Bezoek aan de vuurtoren Eind vorige week kon op de vuurtoren te Haamstede de 20.000 bezoeker worden genoteerd. Opval lend is het dat vorig jaar precies in dezelfde week ook de 20.000 bezoe ker werd geteld, waarmee wordt bewezen dat er nog steeds een on verminderde belangstelling van de toeristen is om de Westhoek ook eens vanaf de toren te bekijken. Verheugend is het dat de vernie lingen dit jaar heel wat minder zijn dan in het verleden. Tot nu toe werd er één seinvlag ontvreemd. Dit was de internationale seinvlag met de letter P wat betekent „u kunt ver trekken". Lijk geïdentificeerd Bij de rijkspolitie te Haamstede heeft men jl. zaterdag van Interpol Brussel bericht gekregen dat het op 20 juli op het Verklikkerstrand te Haamstede aangespoelde lijk voor lopig is geïdentificeerd als zijnde de 50-jarige J. H. J. Mengal uit Ukkel (België). Verdere identificatiemogelijkhe den zullen vandaag (maandag) wor den onderzocht. BROUWERSHAVEN Prachtige muziekavond Mede door het fraaie zomerweer mochten de muzikanten der gekom- bineerde korpsen Crescendo uit Dreischor en Nieuw Leven uit Ou- werkerk tijdens hun zaterdagavond gegeven concert te Brouwerhaven zich in een grote belangstelling ver heugen, vooral van de zijde der toe risten. Nadat eerst de drumband o.l.v. de heer P. v. Dongen een mars door de gemeente had gemaakt werd in de mobiele tent o.l.v. de heer P. H. J. Ever wijn een prima concert ver zorgd. Naast diverse marsen was het Hoofdzakelijk afgestemd op het mo derne repertoire, vol swing en dixie. De vele aanwezigen hebben kun nen genieten van een prachtige mu ziekavond. BRUINISSE Reisje Vriendenkring De Vriendenkring die jaarlijks spontaan onder leiding van de heer en mevrouw S. Beekman-van den Berge een tripje organiseert, was ook vorige week weer een dag op reis. Dit keer werd een reis met als einddoel Limburg en het Geuldal ge maakt. De chauffeur, de heer Tuinman, nam de kortere route door de Belgi sche Kempen, om op tijd in het Vier- landenpunt te Vaals tc zijn. Voor de kofie stopte men te Zandhoven, voor een tweede verversing in de nabij heid van de Belgisch-Nederlandse grensovergang in Belgisch Limburg. Na Vaals, waar werd gedineerd en waar enkelen nog de moed opbrach ten om ondanks de warmte de Wil- helmina uitzichttoren te beklimmen, werd een poosje in Valkenburg door gebracht. Om plm. 4.30 uur werd de terugtocht naar Bruinisse aanvaard, maar terwille van het rijtijdenbesluit en het dorstige weer moest nog wel enkele malen worden gestopt. Op de Grevelingondam. waar 's mor gens de heer Beekman zijn medepas sagiers het welkom had toegeroepen, dankte één der aanwezigen chauf feur Tuinman en de firma die hij vertegenwoordigde, de familie Boek man en enkele anderen die zich tij dens de rit verdienstelijk hadden ge maakt. Bejaardensoos De bejaardensoos gaat beginnen op 21 augustus a.s., onder leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree. De vol gende bijeenkomst vindt plaats op 28 augustus en staat onder leiding van mevrouw v. d. Lind-Bezemer. Alle 65-jarigen en ouderen zijn welkom. Honden aan de lijn Een loslopende hond kan gevaar lijk zijn voor het gemotoriseerde verkeer, ook binnen de gemeente. De aangelijnde hond, kan, als zijn baaal of zijn bazin bepaalde fatsoens normen in acht neemt, ook niet meer overal de beruchte hondenhoop achterlaten. Daarom stellen b. en w. van de raad van Bruinisse voor dat ook bin nen de kom van de gemeente de hond niet meer mag loslopen. De daarvoor nodige wijziging van de Algemene Politieverordening wordt geregeld, onder agendapunt 15, van de D.V. 30 augustus te houden ge meenteraadsvergadering. Nieuwe leermethoden en -middelen Bij de gemeenteraad van Bruinisse zijn door de Ver. tot Bevordering van Gereformeerd schoolonderwijs inge volge artikel 72 van de Lager Onder wijswet de navolgende leer- en hulp middelen aangeschaft. Vijf opbergkasten leermiddelen, een zandwaterval, een bandrecorder en een platenspeler. Krediet f 4767,60. De openbare basisschool mag aan schaffen: drie leermiddelenkasten, een tafel, 1 stempeldoos behorende bij de methode veilig lei'en lezen, 20 Malmberg rekendozen, een geluid verdeelkast je en acht hoofdtelefoons (voor een funktioneler gebruik van de bandrecorder, zes diarekjes en twee diatafels met stofhoes. 102-jarige overleden Te Hoogvliet overleed op 102-ja- rige leeftijd mevrouw K. Jumelet- Jumelet. Mevrouw Jumelet was ui teraard de oudste van de langzamer hand wijd vertakte familie van die naam die vroeger voornamelijk te Bruinisse woonde en bleef wonen. De laatste halve eeuw kwam echter de uittocht. Mevrouw Jumelet-Ju- melet woonde de helft van haar lange leven in haar geboorteplaats, waar zij nu nog twee broers heeft wonen van resp. 95 en 84 jaar oud. VISSERIJBERICHTEN De serie zomerse dagen, die au gustus toch alsnog bezig is te bren gen zijn natuurlijk niet bevorderlijk voor de mosselhandel. De grote af standen die de mosselkwekers zowel als de chauffeurs van de handelaars moeten afleggen vergen een koele temperatuur. Doordat we die nu al vele weken hebben gehad kon de mosselexport zich gunstig ontwikke len. De warmte van de laatste dagen deden aan het eind van de week de bestellingen terug lopen. Er zal waarschijnlijk deze week wat min der vraag zijn. Vorige week werden te Yerseke ongeveer 30.000 tonnen momssels door de kwekers aange voerd. De prijzen, die toch aan de stugge kant zijn konden worden ge handhaafd. 1750 tonnen konden geen koper vinden (kwaliteitskwestie) en werden door het mosselfonds aan gekocht. BRUINISSE, 17-8. Het Bruinisser strandje, enkele honderdtallen vier kante meters zand, in de hoek van de werkhaven, (vlak bjy de oude jachthaven), heeft ook in 1974 nog weinig aan recreatieve betekenis in geboet. Er wordt door de jeugd naar har telust, gezwommen, gedoken en ge ploeterd in het heldere, maar stil staande water. Zij die liever een duik nemen in het water, dat nog eb en vloed kent, Zaterdagavond even over half negen ging vanaf het Dorpshuis een grote stoet, met veel kinderen met lam pionnen van start. Vanaf zeven uur had men bij het V.V.V.-kantoor tegen betaling van twee kwartjes een lam pion kunnen halen. Aan het hoofd van de stoet liep het fanfarekorps van Renesse; „Luctor et Emcrgo". met wolk de Evenemcntcneommissie (Vervolg van pag. 1) Waarderende woorden De voorzitter had voor alle schei denden een hartelijk en waarderend woord. Hij begon met de jongeren en herinnerde in eerste instantie aan de wisselingen in de bezetting, tijdens zijn thans 3%-jarige ambtsperiode. De heer Van Kessel (P.v.d.A.) ver dween en werd opgevolgd door de heer Van den Ouden, die ook vertrok en op zijn beurt werd opgevolgd door dc heer Van der Wielen, die thans ook bij degenen behoort, die de raad gaan verlaten. In de wethoudersec tor waren er ook opeenvolgingen: mr. K. A. Keuning en daarna C. Lin- ders, die overleed en werd opgevolgd door wethouder H. Asma. Belangrijk werk „Het afscheid van de raadsleden stemt weemoedig", aldus de voor zitter, die nog eens stipuleerde dat het raadslidmaatschap geen sinecure is. Het bestaat uit meer dan alleen maar raadsvergaderingen bezoeken. Belangrijk is het werk in de com missies, de persoonlijke kontakten en de representatie. Meestal hebben buitenstaanders daar geen idee van. Een lange opsomming gaf dc voor zitter hierna van de projekten die tot stand kwamen, mede door toedoen van de leden, die thans afscheid ne men. In die opsomming werden genoemd de uitbouw van Zierikzee, afronding Malta, plan West, rehabilitatie bin nenstad, verkeersplan, sporthal/ zwembad, scholenbouw, uitbouw museaal bezit, jachthaven, sanering gemeente, financiën en al dat soort zaken, die Zierikzee leefbaarder maakten, ook al blijven er wensen over. Prettig team De voorzitter vond de raad in deze samenstelling een prettig team en zijnerzijds zou dat zo best verder mo gen gaan. Veel waardering had hij voor de heer Van der Wielen, die snel in de raadssfeer was ingeleefd, met jeugdig élan werkte en een dui delijke inbreng had, die van reali teitszin getuigde. De voorzitter dank te mevrouw Beije voor het vrouwe lijk element dat zij in de raad bracht. Hij dankte haar voor haar sociale begeleiding en noemde haar specifieke punten: onderwijs, ver keersveiligheid, de jeugd, de be jaarden en het Havenkwartier. Teleurstelling Een zeer waardevol lid was ook de heer Sprengelmeijer (door gezinsom standigheden kon de heer Sprengel meijer niet op deze laatste verga dering aanwezig zijn, hetgeen de voorzitter betreurde. „Dat de heer Sprengelmeijer niet terug keert in de raad, ligt zeker niet aan diens kwa liteiten. Het is een teleurstelling voor Vlooien jacht te Alkmaar ALKMAAR, 15-8. Een ontsmet- tingsbedrijf is in Alkmaar begon nen met vlovrijmaken van 33 huizen in de nieuwbouwwijk Huiswaard. De woningen staan aan de Harger- waard. De bewoners werden de af gelopen weken belaagd door horden vl-ooien, die van een braakliggend terrein afkomstig waren. Spelende kinderen en huisdieren brachten de bruinrode springers binnen de wo ningen. De ontsmetting gebeurt voor rekening van de gemeente zon der dat de huizen behoeven te wor den ontruimd. doen dit op de Krammerplaat, oost zijde van de Grevelingendam. In de dwars over de plaat lopende kreek, kunnen kinderen altijd zwem men; anderen moeten natuurlijk wel wachten tot enkele uren voor hoog water als de vloed, over de uren droog liggende plaats, komt opzetten. Vooral de laatste dagen, toen het voor het eerst echt zomer was, werd door oud en jong van de unieke lig ging van Bru, aan beide kanten van de dam geprofiteerd. van het V.V.V. een zeer plezierige samenwerking heeft. Vanaf het Dorpshuis maakte dc stoet onder zeer grote belangstelling eerst een rondje over de Rekcs. waarna dc tocht via de Hoge Zoom naar het terrein van het kampvuur ging. Bij het naderen van de vrolijke optocht werd daar door de brand weer het vuur reeds ontstoken. liet hem dat zijn zeer goede inbreng niet kan worden gecontinueerd. „De voorzitter had respekt voor zijn prin cipiële standpunten, maar prees vooral het gevoel voor democx*alie bij de heer Sprengelmeijer, die altijd een mild begrip had voor de meer derheid. Tot slot hoopte de heer De Meester dat de omstandigheden in het gezin van de heer Sprengelmeijer zich ten gunste zullen mogen wijzi gen. Afscheid M. de Moor De heer De Moor - zo vervolgde de voorzitter - had het voordeel uit zijn praktijk bij het ziekenfonds veel mensen te kennen. De heer De Moor was raadslid van maart '52 tot sep tember '58 en van september '62 tot september 74. Enige tijd was de heer De Moor fraktievoorzitter van zijn partij en bekleedde in verschillende raadscommissies funkties en trad op als vertegenwoordiger van de ge meente in diverse gemeenschappe lijke regelingen en publiekrechter lijke lichamen. Altijd stond hij op de bres voor de sociale begeleiding van de gemeente. In dit verband herin nerde de voorzitter aan zijn werk voor het personeel van de destijds opgeheven Centrale Dienst en voor het personeel van de Sociale Werk plaats. Op deze wijze drukte hij een stempel op het gemeentelijk beleid. „U bent gedurende 18 jaar op uitste kende wijze raadslid geweest, die goed in de materie thuis was; daar voor wil ik u hulde brengen", aldus de voorzitter. Vijfentwintig jaar Bijzonder hartelijk was het af scheid van de nestor van de raad, de heer J. G. L. Simmers, die vijf en twintig jaar het raadslidmaatschap heeft bekleed, vertegenwoordigd was in talrijke raadscommissies en verder funktioneel aktief was op kerkelijk gebied en voor de stedelijke midden stand. „U ging er altijd prat op geboren en getogen Zierikzeeënaar te zijn", aldus de heer De Meester, die de stokpaardjes van de heer Simmers noemde: bouw binnenstad, Haven kwartier en heraanleg van de Cau- brug. Het scheidend raadslid had een goede kijk op de toekomstige ont wikkeling, want al in 1964 waar schuwde hij tegen mogelijke ver keersproblemen en vroeg maatrege len. Duidelijk participeerde de heer S. ook in de buitenlandse kontakten, zowel met St. Hilaire als met Hat field. Beide heren Simmers en De Moor kregen hierna de draagmedail- le van het ere-burgerschap opge speld en de bijbehorende oorkonde overhandigd. Dankwoorden De heer Doeleman wenste de on derscheiden raadsleden geluk, na mens de raad er op wijzend dat er uiteraard ook wel eens strubbelin gen zijn geweest, maar dat de pret tige samenwerking voorop stond. Hij hoopte dat beiden nog heel lang met genoegen op deze periode zullen mo gen terugzien. De heer Simmers bleek zeer onder de indruk van de verleende onder scheiding. Hij wees er op hoeveel er sinds 25 jaar is veranderd, bracht dank aan de raadsleden, alle mede werkers, vroegere burgemeesters en secretarissen en de huidige, de heer R. van Ommeren, voor wiens werk hij zei veel waardering te hebben. „Doen met genoegen" Ook de heer De Moor bleek ver baasd over de ontvangen onderschei ding. Na 22 jaar weg te moeten, stemt weemoedig. Wat dat betreft is politiek maar „een misselijk vak", zo concludeerde hij. Hij vond het be grijpelijk dat bij hem de sociale pa ragraaf voorop stond. „Je moet het raadslidmaatschap verder met ge noegen doen", zei hij; bij hem was dat het geval geweest. Hij liooptc tenslotte - na dank woorden te hebben gesproken - dat de goede samenwerking in de raad, nieuwe samenstelling, zal mogen worden gecontinueerd in het belang van Zierikzee. Tot slot dankte mevrouw Beije voor de tot haar gesproken woorden. In dc afgelopen zes jaar heeft zij als raadslid veel van anderen mogen le ren. Zij hoopte het beste voor de ont wikkeling van het Havenkwartier cn wenste Gods wijsheid voor het raads werk in de toekomst. mooi brandende vuur vormde op deze zachte zomeravond voor de enige honderden toeschouwers een impo nerend schouwspel. „Luctor et Emcr go" luisterde het feest nog op door het spelen van enkele nummers. Na dat de muziek cn dc meeste belang stellenden waren vertrokken en hot vuur bijna was uitgebrand, werden dc laatste resten gedoofd door dc brandweer. Dat er dit jaar zo'n bijzonder grote belangstelling voor dit jaarlijkse eve nement was, kwam niet alleen door het fraaie weer, maar ook doordal, waarschijnlijk aangelokt door het mooie weer. Renesse dit weekend bij zonder druk bezocht werd door Duit se zowel als Nederlandse toeristen. Campings, hotels en ook partikuliere adressen waren dit weekend voor een groot deel vol. Opvallend was deze zomer een toenemende belang stelling van Belgische zijde voor dit sink van de Nederlandse kust. Het seizoen loopt af... RENESSE, 17-8. Zaterdagavond werd door de plaat selijke V.V.V. „Renesse Vooruit" te Renesse een lam- pionoptoelil georganiseerd, met aan liet eind van de tocht een groot kampvuur. Donderdagmorgen werd door leden van dc Evenemcntcneommissie van het V.V.V. het hout voor het vuur opgestapeld, op een terrein langs dc pro vinciale weg. Het hout cn het terrein waren bereidwillig ter beschikking gesteld door dc heer L. Kooman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3