V.S. en Engeland willen terugkeer Griekenland Erepenning voor raadsleden J. G. L. Simmers en M. de Moor De V.S. en Turkije Rockefeller is o.k. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Enorme ontploffing in Los Angeles Negen Alpinisten omgekomen Dertien doden in het verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 augustus 1974- 131ste jaargang Nr. 21540 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half 2 zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Jubileumreceptie MEVO De heer Asma herinnerde er aan al vroeg met de heer De Moor in liet kader van de party in de clinch tc hebben gelegen. Er is wel eens gedreigd met aftreden, maar de heer De Moor is nooit rancuneus gebleven. De wet houder richtte zich hierna tot V.V.D. en de confessionelen en zei het geloof verloren te hebben dal zy wcrkclyk een afspiegelingscollege wilden. Op het moment dat de wethouder uit oude - van rechtse zyde - ooit uitgegeven verkiczingspropagandabiljetten begon te citeren, hamerde de voorzitter af en verklaarde de opmerkingen van de heer Asma buiten de orde. woord tot de scheidende raadsleden - naar oordeel van (le voorzitter - buiten (le orde ging en bel woord werd ontnomen. L)e heer J. G. L. Simmers ere-penning van Zierikzee. Dc voorzitter: „U kunt op deze wijze niet verder gaan". De heer Asma: „ik heb er behoefte aan op deze wijze afscheid te nemen". Dc voorzitter: „U kunt op deze bijeen komst niet met de inhoud van ver kiezingspamfletten aankomen". De heer Asma: „leve de democratie". Wethouder Bij de Vaate: „op grond van het Reglement van Orde kunt u niet met deze zaken komen". De heer Asma: „ik begrijp ook wel dat dit pijnlijk is". Dc voorzitter: „op dc volgende ver gadering (september) kunnen deze politieke zaken aan dc orde gesteld". Dc heer Groen: „er is ook een stukje geschiedenis by". De voorzitter: „op deze wijze mag de stemming bij dit afscheid niet worden beïnvloed". Later gelegenheid De heer Asma wilde hierna een uitspraak van de raad of hij wel of De heer M. de Moor, eveneens begiftigd met de stads-erepenning. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) GRIEKENLAND EN DE NAVO Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gepolijst koper vindt beter j) zijn weg dan ruw goud. (t Chesterfield tankbemanningen het dorp ont vluchtten. Het is de ernstigste schen- ATHENE, 18-8. Amerika en Engeland hebben ©r Mj Griekenland op aangedrongen terug te komen van zijn rusgda"vnyagavondCing?ngOP CyP besluit tot militaire terugtrekking uit de NAVO. Vol- gens diplomatieke kringen hebben <le Amerikaanse en Britse ambassadeurs zaterdag in gesprekken met Griekse leiders de bezorgdheid van bun regeringen overgebracht. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig Een regeringswoordvoerder in Athe ne deelde mee dat ook secretaris-ge neraal Luns van de NAVO zyn be zorgdheid had uitgesproken. Hij deed dat in een telefoongesprek met mi nister van defensie Rveroff-Tositsas. PARIJS, 17-8. Binnen 24 uur tijd hebben negen bergbeklimmers in de westelijke Alpen de dood gevonden. Zaterdag stortten vijf klimmers, die voor een afdaling in het gebied van Megeve, Frankrijk, met een touw aan elkaar vei-bonden waren, neer van een 3.700 meiter hoge hel ling. Zondag kwamen meer noordelijk aan de Italiaanse kant van de Mont Blanc vier alpinisten om het leven, twee Fransen en twee Japanners. Dit ongeluk werd veroorzaakt door een lawine. DEN HAAG, 17-8. Zeker dertien mensen zyn by verkeersongelukken in verschillende delen van het land het afgelopen weekeinde om het le ven gekomen. Het grootste aantal mensenlevens eiste een verkeerson geluk op de rijksweg Maastricht- Vaals. Drie mensen uit Vaals kwamen om toen de auto waarin zij zaten bij het passeren in een slip raakte en tegen een boom botste. De slachtoffers van dit ongeluk zijn: de 28-jarige me vrouw M. K. A. Kamps-Kohl en haar driejarig zoontje alsmede de 33-jarige mevrouw J. A. W. de Vreede-Kohl. Twee mensen verloren het leven bij een verkeersongeluk in het Noord- hollandse Akersloot zondagmorgen in alle vroegte: de 18-jarige J. C. Kerssens en de 17-jarige R. de Geus, beiden uit Akersloot. Eveneens twee mensen kwamen om bij een verkeersongeluk op een kruising in Breda: de tweejarige Christ van Gommers en mevrouw Vuurmann uit Den Haag. Zaterdag kwam de Joegoslavische vice-premier en minister van buiten landse zaken, Milos Minic, in Athene aan. Hij overhandigde premier Kara- manlis en president Ghizikis bood schappen van president Tito en sprak ook met zijn Griekse ambtgenoot Mavros. Volgens een officiële woord voerder was in de boodschappen het Joegoslavische standpunt vervat dat Cyprus een onafhankelijke staat dient te blijven. Bilaterale overeenkomsten Naar verluidt heeft Minic in Athene echter ook de mogelijkheid bespro ken van een bilaterale militaire over eenkomst tussen Griekenland en Joe goslavië. Tevens verluidt dat Griekenland wellicht soortgelijke overeenkomsten zal nastreven met andere landen, waaronder Frankrijk en de Sowjet- Unie. Van gezaghebbende zijde is verno men dat Griekenland de komende dagen 2al nagaan wat er met de Amerikaanse bases in het land (aan wezig krachtens bilaterale verdragen, maar binnen het raam van de NAVO) moet gebeuren. Dorp ingenomen NICOSIA. Turkse pantsereenheden hebben zaterdag de hoofdweg tussen de Cyprische hoofdstad Nicoscia en de zuidoostelijke havenstad Larnaca afgesneden en het dorp Pyroi inge nomen, dat aan weerszijden van de weg ligt. De inname van het dorp volgde na een heftig tank- en artil lerieduel, waaraan een einde kwam toen Griekse-Cyprische militairen en WASHINGTON, 18-8.De Verenig de Staten zullen hun politiek inzake wapenleveranties aan Turkije op nieuw in beschouwing nemen met het oog op de verdere opmars van Turkse troepen op Cyprus. Dit heeft de Amerikaanse minister van defen sie, James Schlesinger, zondag in een vraaggesprek voor de televisie-uit zending „Face the Nation" meege deeld. Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind, eerst noord oostelijk, morgen later veranderlijk; minimumtemperaturen van 13 tot 8 graden, maxima morgen omstreeks 21 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 14. Min.-temperaturenomstreeks 11 gr. Max.-temperaturen omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 aug. Zon op 5.31, onder 19.55 Maan op 9.20, onder 20.30 HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 aug. 4.57 17.08 10.10 22.44 Springtij: 20 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een koufront dat zatei'dag een einde maakte aan een periode van enkele dagen met warm tot zeer warm zomerweer, lag maandagmor gen boven Zuid-Europa. Het zorgde in het Alpengebied op uitgebreide schaal voor zwaar onweer. In de koele oceaanlucht die gedurende het weekeinde boven ons land aanwezig was kwamen de temperaturen niet boven de 22 graden uit. In het oos ten en zuidoosten van het land was het daarmee 7 a 8 graden .koeler dan de voorafgaande dagen. De oceani sche luchtsoort zal zich ook dinsdag boven onze omgeving bevinden. Een hoge drukgebied boven Engeland dat snel naderbij komt zal daarbij voor vrij zonnig weer zorgen. Een oceaanfront dat het hoge drukgebied op de voet volgt zal het weer bij ons naar verwacht wordt, niet voor de avond beïnvloeden. LONDEN. Uit de gevangenis Port Laiose, in de Ierse republiek, zijn zondag acht gevangenen ontsnapt. Alle vluchtelingen behoren tot het verboden Ierse republikeinse leger (IRA). LOS ANGELES, 18-8. Een zware ontploffing, waarschijnlijk veroor zaakt door een lading chemicaliën op een vrachtauto, heeft een pakhuis in een oude fabriekswijk in het mid den van Los Angeles zaterdagavond met de grond gelijk gemaakt. Twee mensen werden gewond. Door de ontploffing raakten drie andere gebouwen in brand. Men was het vuur in twee uur meester. Volgens de politie stond er in het pakhuis een vrachtauto met water- ëtof peroxyde. De schok is in Hol lywood, 7 km verder, gevoeld. Climax- en anti-climax op vergadering WASHINGTON, 18-8. De speciale aanklager voor Watergate, Leon Ja- worski, heeft oud-gouverneur Nel son Rockefeller van New York ge zuiverd van de blaam dat hij in het verleden betrokken was bij een Wa- tergate-achtig schandaal. De be schuldigingen leken zaterdag aan vankelijk Rockefellers kansen te hebben geminimaliseerd door presi dent Ford aangewezen te worden als kandidaat voor het vice-presi- dentschap van Amerika. Maar het Witte Huis, dat Jaworski had ver zocht een onderzoek in te stellen, meldde later dat de beschuldigingen ongegrond waren. ZIERIKZEE, 19-8. In het woonhuis Manhuisstraat 23, alhier heeft heden (maandag)-morgen een ernstige brand gewoed. De bovenverdieping van het pand, dat bewoond wordt door drie dames T., is met alle meu- bilair totaal verwoest. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Het meubilair in de kamers beneden kreeg te lijden van door de plafonds dringend bluswater. De schade is zeer groot, de eigenaar van de woning is verzekerd tegen brand schade, de inboedel van de bewoon sters is evenwel niet verzekerd. Het brandalarm werd gegeven vanmorgen omstreeks tien minuten voor half negen, Eén der dames, die boven sliep, had om zeven uur de (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) geijser op de overloop aangestoken. Ruim een uur daarna bleek op de overloop brand te zijn ontstaan, waarna de bovenbewoonster zich in paniek naar beneden begaf om haar huisgenoten te waarschuwen en alarm te slaan. Ongeveer gelijkertijd was de brand ook ontdekt door per soneel van Zeelandia, dat eveneens alarm sloeg. Toen de brandweer ar riveerde zag het er slecht uit: vlam men laaiden al door het dak en er was een grote rookontwikkeling. De brand werd eerst met vier hoge druk-stralen en later nog meit twee lage druk-stralen krachtdadig aan gepakt. De naastgelegen panden in huisstraat liepen geen schade-op. ZIERIKZEE, 16-4. De langs h gediend hebbende raads leden, de heren J. G. L. Simmers (K.V.P.) en M. de Moor (P.v.d.A.), die straks niet meer in de raad - nieu we samenstelling - zullen terugkeren - zijn op de vrij dag gehouden raadsvergadering, door de voorzitter, Th. H. de Meester hartelijk gehuldigd voor hun werk en inzet. Zij kregen - tot beider verrassing - de ere-me- daille van de stad Zierikzee aangeboden. Afscheid werd verder genomen van (1e raadsleden mevrouw Beije (P.C.F.), G. v. d. Wielen (P.v.d.A.) en W. F. Sprengelnieijer (P.C.F.). De hooggestemde hijeen- komst - 11a de raadsvergadering - kreeg een anti-climax door toedoen van wethouder H. Asma, die in een dank- niet op de door hem begeerde wijze verder kon spreken. De heer Becu zei dat de heer Asma op 3 september gelegenheid heeft die dingen te zeg gen. De voorzitter: „ik vind de grens nu bereikt". De heer Asma: „de raad maakt zich hiermee onsterfelijk be lachelijk". Wethouder Bij de Vaate: „ik dacht dat de voorzitter in zijn af scheidswoord namens het gehele col lege had gesproken". Het incident vond hiermede een einde. Het was trouwens aan het slot van de bijeen komst, waarop de scheidende raads leden hartelijk werden gehuldigd. (Vervolg pag. 3) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1