Jaarverslagen Keuringsdienst van Waren over 1971 en 1972 OMSTREDEN HOOGSPANNINGSLEIDING GOES-ZEELANDBREG BIJZONDERE DIENST IN HERVORMDE KERK RENESSE Om vaststelling van bestemmingsplan voor Renesse STREEKNIEUWS DE KLOK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 augustus 1974 Nr. 21539 Natuurbescherming in het geweer ZIERIKZEE, 8-8. Deze week verschenen de jaarverslagen over 1971 en 1972 van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Goes. Het keuringsgebied Goes omvatte op 1 januari 1972 46 gemeenten, nl. alle gemeenten in de pro vincie Zeeland en 16 gemeenten in de provincie Noord-Brabant. Ook op Schouwen-Duiveland wer den door de Keuringsdienst weer in- spekties uitgevoerd. In 1971 vonden te Brouwershaven 256 inspekties plaats, te Bruinisse 116, te Duiveland 186, te Middenschouwen 101, te Wes- terschouiven 584 en te Zierikzee 531. In 1972 vonden te Brouwershaven 142 inspekties plaats, te Bruinisse 89, te Duiveland 181, te Middenschouwen 87, te Westerschouwen 132 en te Zie rikzee 408. Onderzoek monsters Te Brouwershaven werden in 1971 in totaal 78 monsters onderzocht waarvan er 18 afwijkend waren. Te Bruinisse werden 71 monsters geno men en in 12 gevallen afwijkingen geconstateerd; te Duiveland waren 9 monsters afwijkend van de genomen 51 monsters; te Middenschouwen werden 21 monsters genomen en 2 afwijkend bevonden; te Wester schouwen vonden 202 monsternemin gen plaats, waarvan er 53 afwijkend waren; te Zierikzee vond onderzoek van 1070 monsters plaats, waarvan er 128 afwijkend waren. Zeeuwse koten in tv-uitzending Op woensdag 21 augustus wordt op Nederland twee het programma getiteld „Nederland in het water" uitgezonden. In dit programma-on derdeel van de NCRV deze avond zijn twee koren uit Zeeland te be luisteren nl. het Zeeuws Jongeren koor en het Zeeuws Mannenkoor. De titel „Nederland in het water" is voor deze uitzending gekozen om dat het programma werd opgenomen in plaatsen die alle op een of andere wijze een relatie héb'en met bet wa ter. Verder treden o.a. op: het Hel ders Christelijk mannenkoor en het koor van het schippersinternaat Prinses Margriet. Een greep uit de liedjes die vertolkt zullen worden: In een blauw geruite kiel, Anchors away, Onder moeders paraplu en Alles in de wind. Concert-en Gehoorzaal Middelburg De verbouwing van de Concert en Gehoorzaal aan de Singelstraat te Middelburg is voltooid. Vanaf september zullen er weer uitvoe ringen plaats kunnen vinden. Ter gelegenheid van de herope ning wordt in het Rijksarchief te Middelburg een tentoonstelling ge houden over de muziekcultuur hier ter stede omstreeks de tijd dat de Concert- en Gehoorzaal voor het eerst in gebruik werd genomen, te weten in 1896. Ook aan de daaraan voorafgaande perode wordt ruim Wij hebben weer een klok, die gaat. En zelfs precies op tijd weer slaat. Dies zijn we allen zeer verblijd. We weten nu weer uur en tijd. En ook de bel laat zich weer horen. t Klinkt zo vertrouwelijk in ons oren 't Wekt ook altijd herinneringen, aan blijde en ook droeve dingen. We zullen 't beste er van hopen, dat hij nog lange tijd mag lopen. Maar hij wordt oud, vergeet dat niet Denk even aan grootvaders lied. „En opeens bleef ze staan Om nooit weer te gaan Dus komt soms Leiden eens in last. Dan buurrtgemeenten opgepast. We zouden u niet graag ontrieven. Zijn toch bekend als „klokkedieven". Maar alle gekheid op een stokje, lang leve toch „ons Bruse klokje". X In 1972 werden te Brouwershaven 32 monsters onderzocht en in 6 ge vallen afwijkingen geconstateerd; te Èruinisse 42 monsters, 7 afwijkingen; te Duiveland: 45 monsters, 5 afwij kingen; te Middenschouwen: 26 mon sters, 4 afwijkingen; Westerschou wen: 187 monsters, 46 afwijkingen; Zierikzee: 488 monsters, 27 afwijkin gen. In 1971 moest te Westerschouwen in 8 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt; te Zierikzee vielen 7 processen-verbaal; te Bruinisse: 2; te Duiveland: 2; te Middenschouwen: 0. aandacht besteed. Zo kan men zien hoe in de vorige en het begin van deze eeuw amateurs en beroeps krachten in Middelburg de muziek beoefenden. Het geheel wordt ge presenteerd onder de titel „Middel burgs muziekleven in grootmoeders dagen". Deze expositie duurt van 7 sep tember tot 9 november. De zomer- tentoonstelling „Hugenoten in Zee land" is nog in het Rijksarchief te bezichtigen tot en met 31 augustus. NOORDGOUWE Waterschap Schouwen-Duiveland De heer H. Mol te Schuddebeurs is bfenoemd in het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. OUWERKERK Tijdelijk hoofd kleuterschool De funktie van hoofd der kleuter school wordt thans tijdelijk waar genomen door mevr. Jumelet uit Nieuwerkerk. Openbare basisschool Voor het nieuwe cursusjaar zijn tot de eerste klas der openbare la gere school toegelaten zes nieuwe leerlingen. Rode Kruis krijgt tweehoofdige direktie DEN HAAG, 16-8. Het Neder- landse Rode Kruis krijgt ter opvol ging van directeur-generaal A. van Emden, die in september met pen sioen gaat, een tweehoofdige direc tie. Per 1 september is tot directeur algemene zaken benoemd de 55-ja rige heer O. Cramwinckel, schout bij nacht b.d., laatstelijk defensie- en marine-attache te Washington. Se dert 1 april fungeert mr. H. J. Ba ron, van Asfo'eck (50) reeds als direk- teur binnenland. De twee directeuren zullen leiding geven aan een aantal eigen afdelin gen van het hoofdbureau. De heer Van Emden blijft als adviseur aan het Nederlandse Rode Kruis verbon den. Honderddrie inbraken en diefstallen opgelost HALSTEREN, 15-8. De Rijkspoli tie te Halsteren heeft samen met col lega's in heel Zuid-Nederland 103 in braken en diefstallen opgelost. Als verdachten zijn een 17-jarig meisje en twee 18-jarige jongens aangehou den. Ze verbleven de laatste tijd in Halsteren in een medische inrichting. De grote serie strafbare feiten kwam aan het licht na de aanhou ding vorige week woensdag van het meisje. Deze week zijn de twee jon gens aangehouden. Het drietal had het vooral voorzien op woningen, waarin het binnendrong via een kiepraam en geld en kleine voorwer pen meenam. Ook stal het drietal au to's en bromfietsen. In 1972 moest te Westerschouwen in 10 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt; te Bruinisse vielen 2 pro cessen-verbaal; te Zierikzee: 2; te Duiveland: 0 en te Middenschouwen: 0 processen-verbaal. Fabriek dicht: 370 ontslagen AMSTERDAM, 15^8. Royal-Im- perial in Amsterdam (de Engelse dochter van het Amerikaanse con cern Litton Industries) gaat op vrij korte termijn de fabriek van schrijf machine onderdelen in Amsterdam sluiten. Door deze maatregel zal het uit 370 man bestaande personeel worden ontslagen. Voor circa 50 man bestaat een goede kans op vervan gende werkgelegenheid bij IBM in Amsterdam, aldus Royal-Imperial. De vakbonden zijn donderdag morgen op de hoogte gesteld van de plannen en besprekingen zijn inmid dels aan de gang. Volgende week zullen de bonden praten met het per soneel terwijl vrijdag een bespre king met de direktie op stapel staat. Een sociaal plan is in voorbereiding. Politieman bij steekpartij gewond AMSTERDAM, 15-8. Bij de aan- houding van een zakkenroller in de Kalverstraat in Amsterdam heeft een politieman in burger van het Dam-detachement donderdagmiddag messteken in zijn gezicht opgelopen. Volgens de politie zijn zijn „niet al te ernstige" wonden behandeld in het Binnengasthuis. DODELIJKE ONGELUKKEN FLEVOPOLDER. In de Flevopol- der (gem. IJsselmeerpol.) is de 50- jarige G. J. Boon uit Culemborg om het leven gekomen bij een ver keersongeval. Hij zat in een auto die linksachter door een vrachtwa gen werd geraakt toen de auto sterk afremde om rechtsaf te slaan. Het slachtoffer zat links achterin de auto. Hij is ter plaatse aan zijn ver wondingen overleden. WOUBRUGGE. .De 16-jarige N. Haneveer uit Koudekerk a.d. Rijn is om het leven gekomen, toen de tractor waarop hij zat kantelde en op hem terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op een tuinderij te Wou- brugge. De jongen was op slag dood. BEEK. De 27-jarige mevr. A. M. L. Delbressine-Vroemen uit Sit- tard is in de nacht van donderdag op vrijdag in Beek om het leven ge komen. Zij zat achterop de motor van haar echtgenoot. Toen een auto uit tegenovergestelde richting links af wilde slaan, liet de bestuurder de doorgang niet vrij. De motorrijder werd bij de botsing ernstig gewond. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. (Slot) HAAMSTEDE, 15-8. In de - reeds aangekondigde - vergadering van de ge meenteraad van Westerschouwen op 19 augustus a.s. staat als belangrijkste punt op de agenda: de vaststelling van. het bestemmingsplan Renesse, inclu sief het voorbercidingsbcsluit. Als gemeld zal een aantal beleidsbeslissingen moeten worden genomen, w.o. het scheppen van een centrale ontmoetings ruimte in de kern; het weren van doorgaand verkeer en het sneller afvoeren van rekreatieverkeer. Daarbij hebben de volgende punten een rol gespeeld: het centrumgebied dient zich te t koncentreren op Korte Rcke, Lange Reke en Hogezoom. vanaf deze gebieden kunnen uit lopers gevormd worden mits in sa menhang met toevoerroutes voor voetgangers en parkeerterreinnen; voetgangersgebieden kunnen een belangrijke funktie vervullen als centrale ontmoetingsruimten; deze gebieden dienen buiten het seizoen eventueel normaal door au to's btereden te kunnen worden; deze gebieden moeten een „inte rieur" inrichting kunnen verkrijgen (terrasjes, banken bloembakken etc.) een langzame en fasegewijze reali satie van centrumbebouwing en cen trumruimten moet mogelijk zijn /.onder dat een „onaf' beeld ontstaat doorgaand verkeer moet worden geweerd, waardoor de noodzaak aan wezig is de Vroonweg en de Roe- landsweg en een daartussen te reali seren verbindingsweg als hoofdont sluiting van het gebied te gebruiken; daarnaast zal het noodzakelijk zijn om een tangentsysteem om het centrum te ontwikkelen waaraan parkeerterreinnen kunnen worden gepland. Ten noordwesten van de Hogezoom zijn enkele van deze uitgangspunten in het bestemmingsplan verwerkt. Het verkeer komende van de Jan van Renesseweg kan via een nieuwe weg worden omgeleid. Verder vor men de gekozen bestemmingen geen beperkingen om te zijner tijd de uit gangspunten te realiseren. Geen horeca bedrijven In hot plan is de vestiging van (Ingezonden) MIDDELBURG, 15-8. Inzake een nota van de P.Z.E.M. over het tracé van de hoogspaimiiigsleiding Goes-Zee- landbrug, schrijft de Stichting Zeeuws Coördinatie- orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming het volgende: Het Zeeuws Coördinatieorgaan zal zich op de hoorzitting van 19 augustus 1974 te Goes uitspreken tegen het voorstel van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (P.Z.E.M.) om een bovengrondse 150 kV hoogspan ningsverbinding aan te leggen van Goes naar de Zeelandbrug. De P.Z.E.M. heeft zich in januari 1973 gewend tot de Commissie Electrici- teitswerken aangaande de energievoorziening van Schouwen-Duiveland. In deze nota wordt geconstateerd, dat de gemiddelde groei per jaar over de periode 1960-1970 12"/» bedroeg. Bü prognoses omtrent de toekomstige be hoefte op Schouwen-Duiveland is gerekend met een accrès van 10u/o per jaar. Wat betreft de planning in de naaste toekomst richt de P.Z.E.M. zich op een behoefte in het jaar 2001 van 200 MVA, zijnde een stijging ten op zichte van 1972 (13,6 MVA) met 1370"/». Een nadere analyse van de lijn die de toename in verbruik op Schou wen-Duiveland in de jaren 1960-1972 weergeeft leidt alleereerst tot de conclusie dat een toekomstvoorspel ling tot het jaar 2000 zeer willekeu rig is. De spreiding in de toename per jaar over de periode 1960-1972 is aanzienlijk, (van 5,3"/» in 1969-1970 tot 22"/» in 1960-1961). Een prognose omtrent veranderingen in mentali teit en economie is in een extrapola tie van de behoefte tot het jaar 2000 (en waarom altijd dat jaar 2000) niet wéér te geven. Het komt ons dan ook verstandiger voor om niet méér dan 5 jaar vooruit te plannen met een prognose voor de daaropvolgende 5 jaar. Wij zijn derhalve van mening dat een vex-groting van de electrische transpoi'tcapaciteit naar Zierikzee tot 200 MVA een zeer ongewisse inves tering is. Houden wij een accres van, de door de P.Z.E.M. vooi-gestelde, 10"/o per jaar aan dan zullen de behoeften in 1978 en 1983 24 resp. 37 MVA be dragen. In de genoemde P.Z.E.M.-nota wordt gesteld dat bij de aanleg van twee 50 kV leidingen een veilig ver mogen van 50 MVA is gegarandeerd, hetwelk toereikend is tot 1986 (uit gaande wederom van de 10°/» accres per jaar). Man verdrinkt voor ogen van vrouw en dochter OOSTKAPELLE, 15-8. Donder- dagmiddag is in de zee bij Oostka- pelle de 37-jarige M. M. H. van den Bos uit Kerkrade voor de ogen van zijn vrouw en dochter verdronken. De man wilde een duik nemen in zee maar kwam niet meer boven. Direct daarna werd hij uit het water ge haald maar hij bleek al te zijn over leden. De familie van den B. was op vakantie in Oost-Kapelle. Man schiet op vrouw, buurman en zichzelf RIDDERKERK, 16-8. De 53-ja- ï'ige metaaldraaier H. in 't V. uit Riddei-kerk heeft in de nacht van donderdag op vrijdag geprobeerd zijn echtgenote Tatijana Sawtschen- kow (49) van het leven te beroven. Gewapend met een x-evolver drong hij haar woning aan de Geex'laan te Ridderkerk binnen, waar zij sinds januari woonde. Het echtpaar was in een echtscheidingsprocedui'e ge wikkeld. De man vuurde twee schoten op zijn in Rusland gebox*en echtgenote af. Zij werd niet of nauwelijks ge- x*aakt. Een te hulp geschoten buur man, de 46-jarige W. van Iterson, werd ook geraakt. Hij kreeg een ko gel in de borst en werd in een zie kenhuis opgenomen. De politie trof de dader in zijn huis op bed aan. Hij had zich een kogel door het hoofd geschoten. De man is in zorgwekkende toestand in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotter dam opgenomen. Honden sterven gifdood „Wij zijn met vakantie" AMSTERDAM, 15-8. „Wij zijn met vakantiehadden de bewoners van een flat in de Grunder in de Bijlmermeer bij Amsterdam met flinke letters op een borje geschil derd en dat op de deur gehangen. De uitnodiging werd aanvaard. In de nacht van woensdag op donderdag werd een keukenraam geforceerd en bezochten inbrekers de flat. Wat er weg is wist de politie uiteraard nog niet. De bewoners immers zijn met vakantie. Commen taar van de politie: „en wij maar ivaarschuwen". Dode bij scheepsbrand DORDRECHT, 15-8. Woensdag morgen heeft in de tweede Merwe- dehaven in Dordrecht een felle brand gewoed op de Deense gastan ker Ida Hoy er (500 ton). Bij de brand is de Deense kapi tein om het leven gekomen. De ze ven overige bemanningsleden - De nen en Spanjaarden - konden zich in veiligheid brengen. Vijf van hen deden dat door in het water te sprin gen. Man bekent brandstichting DORDRECHT, 16-8. De 34-ja- rige in Dox-drecht wonende corveëer M. A. V. heeft de politie van Dord recht bekend de brand bij Doi'dtse metaalindustrie Johan de Wit bv die donderdagmiddag in de magazijn ruimte voor miljoenen schade aan richtte te hebben aangestoken( Zie ook eldex-s in dit nummer). Ook een brandje van voiige week heeft hij gesticht. De politie had de man aangehouden omdat hij in de omgeving van het uitgébtande ma gazijn was gezien en men vex-den- kingen tegen hem had. Na voortdu- rend verhoor heeft hij donderdag avond bekend. Als reden gaf hij op onvi-ede met het feit dat hij twee jaar geleden in functie was terug gezet en nu werk verrichtte dat hij beneden zijn niveau achtte. Om deze redenen lijkt ons de aan leg van ondergx-ondse 50 kV leidin gen volledig het overwegen waai'd. Een ondergx-ondse aanleg zal dan, naar wij aannemen, niet op verzet, stuiten, om x-eden van economische aard. Na rapport Klaasesz Bovenstaande beschouwing wordt (schijnbaar) ondei-graven door een Memorandum van de P.Z.E.M. geda teerd 17 april 1974 en handelende over de electriciteitsvoorziening van Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Immers hierin wordt gesteld dat door het rapport Klaa sesz de situatie met betrekking tot de elektriciteitsvoorziening in Noord- Zeeland ingrijpend is verandex-d. De P.Z.E.M. verwacht dat de suggesties grote lijnen gevolgd zullen worden, van de de Commissie Klaasesz in hetgeen zou resulteren in de aanleg van een dam tussen Tholen en Schouwen-Duiveland. Dit zou mogelijk maken de eilan den Tholen en St. Philipsland vanuit een te bouwen hoofdstation in Zie rikzee veel sneller zal stijgen dan aanvankelijk was voorzien. Vooropgesteld zij dat wij waarde ring hebben voor het optimisme van de P.Z.E.M. ten aanzien van de uit voering van het plan Klaasesz (de nota van de P.Z.E.M. was van 17 april, het principebesluit van het ka binet aangaande een afsluiting van de Oosterschelde in de geest van het advies Klaasesz viel op 15 juli i.e. 3 maanden later). De bouw van een dam tussen Tholen en Schouwen- Duiveland lijkt echter momenteel niet waarschijnlijk. Hoewel de me ning van de Raad van de Waterstaat en die van bijvoorbeeld het Coördi- natieox-gaan over de uiteindelijke Oosterscheldeoplossing nogal ver uit eenlopen, is het duidelijk dat wij het over één punt eens zijn. er dient een dam te komen tussen St. Philipsland en de Grevelingendam. Aansluiting van Tholen en St. Philipsland op een hoofdstation in Zierikzee via deze omweg zou om economische redenen wel eens zeer onaantrekkelijk kun nen zijn, mede omdat naar onze me ning alleen een ondergrondse aanleg in aanmerking komt Funest schoolmeubilair DEN HAAG, 14-8. Modern schoolmeubilair is funest voor onze kinderen. De platte werktafeltjes leiden tot een miserabele lichaamshouding, concentratiestoornissen en hoofdpijn, met als gevolgen: vaak minder goede prestaties op school en een grotere kans op rugklachten. Veel van deze problemen worden de wereld uitgeholpen door de schuine, verstelbare lessenaar. Dit hebben dr. ir. C. J. Snij ders, dr. J. G. N. Snijder, ir. A. W. M. Schijvens en ir. J. M. Seroo gerapporteerd aan de Stichting Medisch Technisch Onderzoek voor de Orthopedie van de T.H. in Eindhoven. Een verbetering van de hou ding van schoolkinderen op grote schaal kan ook de op lossing brengen voor de scha den door een verkeerde -li chaamshouding van schoolkin deren. Deze zijn sinds de twee de wereldoorlog van rond 20 procent tot circa 50 procent gestegen. Optreden jeugdkoren Gemeenteraad Westerschouwen in Limburg nieuwe horecabedrijven uitgesloten, met uilzondering van de projektie van een mogelijkheid voor een nieuw horecabedrijf aan de Vroon- plas. Wel wordt in het plan een aan tal bestaande horecabedrijven de mogelijkheid gegeven tot uitbx-eiding Op enkele plaatsen zijn mogelijk heden voor woningbouw aangegeven Het belangrijkste is dc planning van een nieuw woongebied aan dc Stoofweg, aansluitend (op de in de laatste jaren ten oosten van dc kern gerealiseerde nieuwbouw. Dit plangedeelte biedt ruimte aan plus minus 120 woningen zowel in rijeribebouwing als twee aan een en vrijstaand. „Opener" karakter Naar de rand van het plan toe krijgt de bebouwing een „opener" karakter enerzijds om een goede al- sluiting van de dorpsbebouwing te verkrijgen, anderzijds om de over gang naar het open agrarisch gebied geleidelijk te laten verlopen. De in het gebied gelegen rioolwaterzuive ring. welke bij ingebruikname van de centrale rioolwaterzuiveringsin stallatie buiten funktie komt. is als groenvoorziening opgenomen. Verder legaliseert het. plan in grote lijnen de bestaande situatie. MAASTRICHT, 15-8. Tientullen honden zijn de laatste weken in Zuid-Limbux-g het slachtoffer ge wox-den van vex-giftiging. De meeste gevallen kwamen voor in Stein, waar ruim dertig honden omkwa men. Ook in Posterholt en Schaes- berg moesten tientallen honden sterven. Onderzoek heeft uitgewezen dat een deel van de dieren is omgeko men door het eten van gekookte spons. Spons heeft dan de vorm en de geur van een gehaktballetje, maar zet in de maag uit, waardoor de spijsvertering stopt en het dier dood gaat. Andere wapens van hon- dendoders: vergiftigde botten en aardappelen, waarin stukjes vergif tigd vlees zijn gestopt. RENESSE, 15-8. Woensdagavond werd in de Hervormde Kerk van Renesse een bijzondere dienst ge houden Ook deze avond was de kerk weer geheel gevuld. Dc avond werd geopend door ds. L. dc Wit, die alle aanwezigen van harte verwelkomde Deze avond werd opgetreden door hel jeugdkoor Sjaloom uit Zierikzee o.l.v. Kees Gi'oenleer. Er werd door het koor voortreffelijk gezongen en ook de begeleiding was goed. Voor al de pianist deed het uitstekend. Mevr. Corrie Kort uit Renesse zong bij haar eerste optreden enkele zeer mooie negro spirituals en bij haar tweede optreden bracht zij enkele leutige liedjes, zoals bijv. „Wij boe ren en boerinnen", ten gehore. Even als het jeugdkoor oogste zij met haar optx-eden veel succes en werd ook zij beloond met een hartelijk applaus. Na een korte toespraak door Pf. P. Stx-auch zong de jeugdgroep uit Wuppertal enkele liederen, waaron der Freu dich an der Sonne. Er werd door deze groep leuk gezongen en ook zij ondervonden veel bijval. De optredens werden afgewisseld door gebed, schriftlezing, een korte over denking door ds. L. dc Wit. en door samenzang. Alles bij elkaar was ook deze laatste avond in de reeks van zes bijzondere diensten een zeer ge slaagde avond. Alle zes avonden werden goed be zocht en na elke avond waren dc reactie's van heit publiek overwe gend bijzonder enthousiast. De com missie bijzondere diensten kan dan ook terug zien op een zeer geslaagd seizoen. Advertentie Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezenfinancieringen, hypotheken Linden la an 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnts

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3