10 11 HET LAATSTE HOUVAST Per 16 augustus Hogere rente bij de RPS Rente op rente Rijkspostspaarbank Gewoon sparen Termijnsparen Een nachtelijk avontuur(tje) te Bruinisse uw nationale spaarinstelling IMPS3 Vergadering E.E.G. landbouwministers Huur- en subsidie beleid Wat biedt de BEELDBUIS? ZÏERTKZEESCHE NIEUWSBODE nomimias 15 augustus 1974 Np. 21538 7 Advertentie RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Rente rekening (voor houders van een postrekening) Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Deze tarieven gelden ook voor de bestaande beleggingsrekeningen Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 1 jaar Opzegtermijn 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar le inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- Beleggingsbewij zen die na 15-8-1974 worden uitgegeven 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast coupures van f 1.000,- en f5.000,- 7 met gewijzigd was 5»/. was 5»/# was 5*/«V» niet gewijzigd niet gewijzigd was 8»/» nieuw nieuw nieuw Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam Vreemde man in auto BRUINISSE, 13-8. In de nacht van maandag1 op dinsdag 12 op 13 aug. tussen 1 en 2 uur hoorde ge zin aan de Noorddijk, dat iemand probeerde de voor de deur staande auto te starten. Men vond dit wel vreemd en de dochter (eigenares van de auto) b'e- sloot een kijkje te nemen, eerst BRUSSEL, 14-8. De Europese commissie deelt mee, dat de Euro pese ministers van landbouw op drie september aanstaande te Brussel bijeen zullen komen om de situatie op de Europese landbouwmarkt te bespreken. Hiermee wordt een bericht beves tigd uit Parijs, waarin wordt gezegd dat de Franse minister van land bouw zijn collega's eerder dan oor spronkelijk voorzien heeft bijeenge roepen. De Franse minister van landbouw Christian Bonnet, heeft gezegd dat op .de bijeenkomst van 3 september de raadszitting zal worden voorbe reid die zoals voorzien op 23 septem ber zal worden gehouden. LONDEN. Aartsbisschop Maka- rios, de afgezette president van Cy prus, werd voor de Grieks-Ortho doxe kerk van Londen hartstochte lijk begroet door ca 7000 aanhan gers, toen hij de liturgie kwam vie ren. Makarios had tien minuten no dig om de ingang van de kerk te bereiken. vanaf de slaapkamer boven, daarna beneden en inderdaad was in haar auto een man bezig, te proberen weg te rijden. Toen de eigenares -naar buiten kwam. uit de auto komen, maar dit werd toch te gortig. Na aandringen verliet de onbekende persoon de auto en zocht een goed heenkomen in de richting van de Grevelingendam, uiteraard niet per auto zoals waar schijnlijk de bedoeling was geweest, maar te voet. Toen de vader en de moeder over hun nachtkleding wat kleren hadden aangetrokken kon de vader de man nog wel een eind ach tervolgen, maar de afstand was toch te grooit. om hem nog in te halen. De dochter kon een vaag signale ment verstrekken. Waarschijnlijk heeft de man de autodeur geopend door middel van een stuk ijzerdraad Deel paleis „Het Loo" open DEN HAAG, 14-8. De westelijke vleugel van het rijksmuseum paleis Het Loo is voor publiek geopend. Ongeveer 75 schilderijen van Oianjevorsten hangen er in de gang en de onderling verbonden kamers. Bij de meubelen staan onder meer de zilveren meubelen die rond 1700 werden gemaakt, een Vlaams kabi net met schilderingen van begin 17e eeuw, en het zogenaamde „b'oulle- bureau", dat waarschijnlijk aan koningin Sophie, de eerste vrouw van koning Willem III heeft toebe hoord. Te zien is voorts het Meissner porseleinen servies van stadhouder Willem V met afbeeldingen van Ne derlandse steden, dorpen en kastelen. De westelijke vleugel is bereikbaar via de koninklijke stallen aan de Amersfoortseweg. Veertig jaar in één gemeente GOR1NCHEM, 12-8. Burge- meester H. A. van Willigen van Haaf ten (Gld) - een lan delijke gemeente ten oosten van Gorinchem - herdenkt vrijdag dat hij veertig jaar te rug zijn werk in Haaf ten is begonnen. Een dergelijk jubi leum is in doorsnee niet mo gelijk, omdat burgemeesters op hun vroegst op 25 jaar be ginnen en met 65 met pensioen gaan. De heer van Willigen is echter 67. Hij mocht nog en kele jaren blijven, omdat de gemeente is betrokken bij een gemeentelijke herindeling. Ook tabak duurder DEN HAAG, 14-8. De prijzen van shag-, pijp- en pruimtabak gaan in september met 15 cent per pakje van 50 gram omhoog. Het ministerie van economische zaken heeft de vereni ging Nederlandse kerftabakindustrie toegestaan deze prijsverhogingen door te voeren. De industrie zal met ingang van 9 september beginnen met de afle vering, tegen de verhoogde prijzen. Oorzaak van de prijsverhoging is o.m. het stijgen van de wereldprijs van ta'bak. „Harde lijn" K.N.L.C. UTRECHT, 14-8. Het Koninklijk Nederlandse Landbouwcomité KN- LC dient in de toekomst een hardere lijn te volgen. Tot deze conclusie is het hoofdbe stuur van het KNLC in een te Utrecht gehouden vergadering ge komen op grond van de gebeurtenis sen in de landbouwwereld in de laatste weken, incl. de zatedag j.l. in Utrecht gehouden protestbijeen komst van de drie centrale land bouworganisaties. DEN HAAG. 14-8. De regering zal volgende week dinsdag haar no ta over het huur- en subsidiebeleid publiceren. Het kabinet heeft dins dag zijn besprekingen daarover af gerond. Aldus heeft Premier Den Uyl mee gedeeld tijdens een onderbreking van de gehouden wekelijkse verga dering van de ministerraad. VRIJDAG 16 AUGUSTUS NED. 1: De zestig minuten in de vooravond gebruikt de TROS voor een aflevering van de W altons, waarin John Boy een met motor- pech kampende beroemde actrice uitnodigd bij hem thuis te logeren. Met zeer luchtige hand is het pro gramma Zomer '74 samengesteld, dat de kijkers na het Journaal krij gen opgediend. In een rechtstreekse uitzending vanuit de Muzeval in Emmen worden een aantal kleine, alledaagse en grotere, meer onge wone mensen voor het voetlicht ge bracht. Tussen de bedrijven door is er ruimte voor muziek en zang, waarbij wordt meegewerkt door o.a. de Franse zanger Pierre Groscolas en de vaderlandse groep Teach-In. Omstreeks kwart over negen wor den de kijkers meegevoerd in de we reld van de misdaad via een afleve ring van de FBI. Genietend in een prachtig natuurreservaat wordt een aanslag gepleegd op een officier van justitie. De aanslag heeft echter geen succes, de FBI gaat zich er mee. be moeien. Na de spannende ontwik kelingen tijd voor heel andere kost. Vervolgens wordt namelijk een af levering gebracht van de amusante serie Wordt u al geholpen? Hierin draait alles om een nieuwe mede werkster in het warenhuis, een on gewoon knappe vrouw, die alle mo derne verkoopmethoden goed mees ter blijkt te zijn. Om tien voor elf maakt de TROS plaats voor het IKOR, dat onder de titel De ont- stuimige stilte een filmjournaal brengt van een reis naar de bede vaartplaatsen van Hindoeisme en Boedhisme. NED. 2: Het programma dat de NCRV tussen zeven en acht uur op de buis brengt staat in het teken van de viervoeter. Eerst namelijk een aflevering van Black Beauty en daarna een programma over het Nederlandse tuigpaard. Tuigpaarden zijn die viervoeters die te vinden zijn voor de koets, de showwagen het rijtuig of de oogstwagen. Na het Journaal presenteert disc-jokey Ed dy Becker zijn zomerse show Flash Back. Becker heeft een groot aantal artiesten in zijn show gehaald on derwie Lulu, Bolland en Bolland, Petula Clark en The Three Degrees. Nadat de actualiteitenrubriek Hier en Nu zijn veertig minuten heeft op gesoupeerd is het tijd voor Lang Leve de operette, een klein uur is Jan van der Waard de gastheer in het programma dat is samengesteld uit bekende en minder bekende operettefragmenten. Tot aan het laatste nieuws, besluit de NCRV tenslotte met de rubriek Vroomheid in hout en steen. Deze keer aandacht voor de kerk van Jorwerd, een van de oudste kerken in Friesland. VRIJDAG 16 AUGUSTUS NED. 1: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De Waltons; 20.00 Journaal; 20.20 Zomer '74; 21.20 De FBI; 22.10 Wordt u al ge holpen?; 22.50 De onstuimige stilte; 23.30 Journaal. NED. 2: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Black Beauty; 19.30 Het Nederlandse tuigpaard; 20.00 Journaal; 20.20 Flash Back; 21.10 Hier en Nu; 21.50 Lang leve de operette; 22.40 Vroomheid in hout en steen; 22.55 Journaal. 20 Wim Koster bekeek de man even en stak zijn hand uit. „Fijn, om kennis met u te maken, meneer Ranzijn. Nelie heeft hoog van u op gegeven. Ze is een keurig meisje, dat van aanpakken weet. Ze is al een hele poos in de Hoogstraat bij Japie, he? Ja, ik wil haar graag bij me in dienst nemen. Bekijkt u het maar eens - hij wees in een bepaal de richting - dat wordt 't restaurant; de keuken is er vlak naast. Handig, he? Alles wordt heel modern. O ja voor uw dochter is er boven een eigen kamer, die ze van binnen kan sluiten. Trouwens, ik sta in voor haar veiligheid. Komt u maar mee, de trap op. kunt u alles zelf bekij ken Laat in de middag keerde Freerk Ranzijn terug in zijn huisje aan de Purmerweg. „Ik heb 't bekeken en kennis gemaakt met Wim Koster. Ik dacht, dat het wel vertrouwd was. Daarom heb ik gezegd, dat-ie 't. eerst maar eens een maand met onze Nelie moet proberen." Moeder Trijnie was het er nog lang niet mee eens. „Maar man, zo'n eind van huis! En ze is nog maar zeventien, een kind. En dan met zo'n vreemde man allienig, daar ken nooit iets goeds uit kommeIk begraip niet, wat jou bezielt Freerk lachte en dacht aan de prettige morgen en middag, samen met Wim Koster, die op goeie siga ren tracteerde en met de man naar een uitstekend restaurant ging, waar ze uitgebreid aten en dronken. Maar hij antwoordde enkel: „Er komt een tijd. dat we onze meiden los moeten laten, vrouw. Bij de een is dat wat vroeger dan bij de ander. Ik heb wel vertrouwen in Nelie. En ze kan goed verdienen". 's Avonds kreeg de jongste dochter toestemming de nieuwe baan bij FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Wim Koster aan te nemen. „Voorlo pig voor een maand. Als het goed gaat, mag je blijven. Zeg morgen maar tegen Eikenboom, dat je eind augustus weggaat. Heb je nog een paar vrije dagen, voor je naar de Zaanstreek gaat." Hoewel Truus maar matig inge nomen was met de beslissing van haar vader, had ze toch wel bewon dering voor de zeventienjarige zus, omdat die het aandurfde, helemaal alleen met die man in huis te gaan wonen. Mogelijk kwam die bewon dering voort uit een soort jaloezie, want wat Nelie op deze wijze kon bereiken, zou voor haar wel nooit weggelegd zijn: dienster in een res taurant! Niet, dat ze een dergelijke baan ambieerde, integendeel. Maar in een restauran, wat doorgaans door veel mannen wordt bezocht moet het vrouwelijk personeel met zichzelf voor de dag kunnen komen. Nelie had in dit opzicht alles mee; ik heb alles tegen. Ja, mijn zuster en ik zijn wel de grootste tegenstellingen, dacht ze zuchtend. Pas maanden later kwam voor Truus Ranzijn de kans een klas te krijgen. Door middel van meester Van Zijl kwam ze te weten, dat het schoolhoofd in Broek in Waterland omhoog zat, omdat beide juffrouwen ziek waren geworden. Het openbare driemansschooltje kon de goeie man natuurlijk niet alleen aan, zodat Truus Ranzijn heel welkom was en de man een zucht van verlichting slaakte, toen de „juf" verklaarde onmiddellijk te willen en kunnen beginnen. Haar werden de beide laagste klassen toegewezen. Hoewel ze aanvankelijk hevige planken koorts had, sloeg ze zich er behoor lijk doorheen. Begon met een ver haal en bekeek daarna het lesroos ter. Ze zette de pukken uit de eer ste klas aan het letters schrijven - voorbeelden zette ze op het school bord - terwijl de tweede klassers rekensommen opgedragen kregen. Om kwart voor elf, tijdens het speelkwartier informeerde meester Hardebol naar haar belevenissen. „Denkt u, dat u het aankunt, juf frouw? Uw thans zieke collega had weinig moeite met deze klassen." Truus knikte gerusstellend. „Het is tot nog toe goed gegaan, dacht ik. We moeten wederzijds even aan el kaar wennen." „Ik ben in ieder geval blij, dat u me uit de nood helpt. Anders had ik een paar klassen naar huis moeten sturen." Via Zunderdorp kon Truus elke dag heen en weer reizen naar Broek. Dat het geen christelijke school was, waar ze nu tijdelijk als juf werkte, deerde Truus nauwelijks, al maakte haar moeder wel enige bedenkingen. „Ik kan niet blijven zitten wachten, ma, tot er eens een plaatsje vrij komt op een christelijke school. Als ze me daar niet willen, neem ik alles aan, wat ik kan krijgen. Tijdelijk of voor vast. Ik wil nu wel eens een paar centen gaan verdienen." Zes weken stond Truus in Broek voor haar beide klassen. Toen begon de Kerstvakantie en in het nieuwe jaar behoefde ze niet meer terug te komen, want de beide onderwijze ressen waren weer beter. Zodat Truus weer niets te doen had. In overleg met haar raadsman, meester Van Zijl. liet ze zich in schrijven voor de studie akte M.O. „Je kunt bijna de hele leerstof thuis verwerken, theorie is een eerste ver eiste. Het komt echter allemaal neer op studie, keihard blokken. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7