Expositie geweven en geknoopt touwwerk in oude school Burgh Spaarrentetot Ere-burgerschap Bruinisse voor Ambachtsheer 0. F. Weise Om vaststelling van bestemmingsplan voor Renesse 3 STREEKNIEUWS Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 augustus 1974 Nr. 21538 Bezoekers kunnen knopen en weven BURGH. 14-8. In het oude school gebouw aan de Kerkstraat 3 te Burgh, dat deze zomer bekendheid kreeg als experimenteel cultureel centrum, is een nieuwe expositie in gericht. Deze tentoonstelling van ge weven en geknoopt touwwerk is de laatste van d't seizoen en duurt tot en met vrijdag 23 augustus. Volgens de initiatiefnemers Leo de Feiter en Rini van Dijke is de opzet van het centrum volkomen geslaagd. Gemiddeld genomen hebben elke dag een twintigtal mensen een be zoek aan de lopende tentoonstellin gen gebracht De thans nieuw ingerichte expo sitie bestaat uit 28 „nummers": touwwerk, geknoopt en geweven in allerlei vormen en formaten. Er is werk aanwezig van Corrie Verton, e - Lotte Broos, Neel Harks, Kees de Kraker, Corry van Heyst, Peter Ve neman en Rinie van Dijke .Het me rendeel van de exposanten is leerling van de kunstacademie te Breda. Van Jan Kloet uit Burgh zijn er fraai be schilderde stenen uit de Molukken te zien. De tentoonstelling toont wel aan dat met touw in vele vormen creatief fraaie resultaten kunnen worden bereikt. Zelf experimenteren Voor bezoekers is er de leuke mo gelijkheid om er zelf te gaan expe rimenteren: er is volop materiaal aanwezig en - eventueel onder lei ding - kan er naar hartelust worden geknoopt of geweefd. Tot 23 augus tus a.s. dus nog volop aktiviteit in de oude school van Burgh. Vergadering Zevibel Op zaterdag 24 augustus houdt de Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse Vissei'ij belangen Zevibel een algerpene ledenvergadering in Goes. Op deze vergadering zal een nieuwe secretaris worden benoemd, in de vakature mr. J. de Bliek te Breskens, Mr. J. de Bliek de vorige secretaris heeft een nieuwe betrek king aanvaard, die hem geheel op eist. Gebedsdienst te Goes Op dinsdag 20 augustus wordt in de Oosterkerk te Goes een gebeds dienst gehouden voor het christelijk onderwijs. ZIERIKZEE Mosselavond in „Borrendamme" Personeel en bewoners van het rusthuis „Borrendamme" werden dinsdagavond verrast met een mos selmaaltijd. Iedereen was enthou siast over het verse zeebanket. On der het motto: „vis moet zwemmen" werd ook een glaasje wijn gedron ken. „Voor herhaling vatbaar", was de algemene conclusie. HAAMSTEDE Auto bocht uit Doordat de bestuurder van een personenauto, P. D. B. te Rotterdam op de kruising Kloosterweg-Vroon- weg dinsdagavond met te grote snelheid reed, vloog hij uit de bocht waarbij hij een lichtmast en een verkeersbord ramde. De auto liep hierbij ernstige beschadigingen op persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BROUWERSHAVEN Concert op Havenplein Te Brouwershaven wordt op za terdag 17 augustus op het Haven plein een concert gegeven door de Harmonie „Crescendo" te Dreischor en Harmonie „Nieuw Leven" te Ou- werkerk o.l.v. de heer P. H. J. Everwijn. Rondgang door drumb'and 7.30 uur Programma: Little Boys, mars, A. Kappert, Klei ne Suite Over Volksliederen H. van Lijnschoten; Wildhorn-Marsch, M. Leemann; Josua, Coral en Dixieland K. Roccard; Bright Ouilook, March A. Kappert; Krambambuli, Modern Selection, M. Leemann; Men of Mu sic, Mars, King/Walters; lm Mar- chenland, Ouverture, J. Friedrich; Bill Bailey, Dixieland-March ,arr. R. Beck; Home on te range, Trad/ Pfortner; Longstreet Dixie, March, Walters; Mixed Pickles, Moders Se lection, M. Leemann; Swinging Hor ses. A. v. Veluwen. ZONNEMAIRE Oud papier Zaterdagmorgen halen leden van de Harmonie „Nut en Uitspanning" weer oud papier op in de kern van Zonnemaire. Het gebundeld klaar zetten wordt z^er op prijs gesteld. BRUINISSE De scholen Het aantal nieuwe leerlingen, dal met ingang van het nieuwe leerjaar, in de eerste klas van de openbare basisschool te Bruinisse werd inge schreven was 22, terwijl nog 5 leer lingen, wier ouder hier kwamen wo nen in de overige klassen hun plaats innam. Voor de christelijke basis school te Bruinisse zijn deze cijfers 24 en 1. Nieuwe diligent zangvereniging De Chr. Gemeengde Zangvereni ging „Zingt met aandacht" te Brui nisse, tot dusver geleid door de heer C. Groenleer, kwam in een impase toen deze dirigent niet langer de di rigeerstok in Bruinisse kon hanteren Men heeft nu de heer K. het Jonk te Melisant bereid gevonden de lei ding van de vereniging waarin goe de krachten op vocaal gebied voor -komen, te gaan nemen. Oud papier Zaterdag 17 augustus zal de mu ziekvereniging „Nu met Hope" weer oud papiei- ophalen ten bate van het instrumentenfonds. Men wordt verzocht het zaterdagmorgen gebun deld gereed te zetten. Burgemeester Hoofd ingeland Ged. Saten van Zeeland hebben b'urgemeester G. Hokken van Brui nisse met ingang van 1 januari 1975 benoemd tot hoofd ingeland van het waterschap Schouwen-Duiveland. Oriëntatierit voor auto's Zaterdag 17 augustus organiseert de VVV Bruinisse weer een oriënta tierit voor auto' s.Inschrijven vanaf 18.00 uur op het havenplateau. Start van de eerste deelnemer 18.31 uur. Film- en kwis-avond Vrijdagavond 16 augustus organi seert de VVV Bruinisse in samen werking met de afd. Bruinisse van het Verbond voor Veilig Verkeer, een filmavond met Kwis in het Re creatieoord Stoofpolder te Bruinisse Toegang gratis. Aanbesteding vrij verval-riool Woensdagmiddag 14 augustus werd te Bruinisse in het Dorpshuis onder supervisie van de firma Witteveen en Bos, in opdracht van de Gemeen te Bruinisse aanbesteed, het maken van een vrij verval riool (de eerste fase in verband met de rioolwater zuiveringsuitbreiding te Bruinisse. Dit z.g.vrij verval riool loopt van de bestaande waterzuivering, tot aan het begin van de Korte-Langeweg. Laagste inschrijver was het Aan nemersbedrijf Dijker en Pijl B.V., Middelhamis voor f 98.100, Hoogste inschrijver Aannemersbe drijf Meeuwsen en Van Bragt te Made: f 168.000. De prijzen zijn ex clusief b.t.w.; de gunning is aange houden. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale geziusbauk U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00 10.30 uur. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 53-jarige H. Zaaiman is overleden, nadat hij op het Europaplein in zijn woonplaats Amsterdam met zijn fiets tegen een vrachtwagen met aanhanger was ge reden. DINTELOORD. De 35-jarige Turkse gastarbeider Gungor Alptekin uit Oudenbosch is bij 'n frontale aanrij ding met een BBA-bus op de noord zeedijk te Dintelooi'd om het leven gekomen. Volgens de politie reed de Turk met zijn auto te hard een bocht in en kwam daardoor te slippen. ARNHEM. De 11-jarige Johanna Lentjes uit Groessen (Gld.) is om het leven gekomen, toen zij van een wa gen met melkbussen viel en onder één van de wielen terechtkwam. Een nieuw bestemmingsplan voor de kern Renesse wordt noodzakelijk geacht om de volgende redenen: in het gebied zijn een aantal plannen vigerend, verschillend van ouder dom. waardoor voor een samenhan gend gebied verschillende bepalingen van toepassing zijn. terwijl een ge lijke aanpak voor heel de kern zeer gewenst is; BRUINISSE, 13-8. Bij raadsbesluit van 24 augustus 1973, werd besloten tot het instellen van een ere-bur gerschap voor de gemeente Brui nisse. Op 22 februari 1974 besloot de raad met algemene stemmen, enkele personen als zodanig te benoemen. Nu de plaquette, de draagmedailles en de oorkonde, voor het ere-burger schap gereed zijn, was het de bedoe ling in een samenkomst eind augus tus, aan de benoeming van het ere burgerschap het nodige cachet te geven. Eén der benoemden, de 90-jarige Ambachtsheer van Bruinisse, de heer O. F. Weise zal echter eind augusuts, in het ziekenhuis Bronovo in Den Haag zijn opgenomen. Hij zal daar om niet op genoemde bijeenkomst aanwezig kunnen zijn. Voor het ge meentebestuur van Bruinisse was dit aanleiding om op dinsdag j.l. naar Wassenaar te gaan om de hoog-be- jaarde. maar nog helder van geest zijnde heer Weise op te zoeken. Herinneringen aan het bijna 60- jarige Ambachtsherenschap werden daarbij opgehaald. Uitstel betaling belastingen DEN HAAG, 14-8. Staatssecre taris Van Rooijen (financiën) heeft besloten de termijn van betaling van in 1974 opgelegde voorlopige en na dere voorlopige aanslagen inkom stenbelasting over het jaar 1973 op te schonten tot eind 1974. Dit betekent dat dergelijke aansla gen, zonder dat men daarvoor een verzoek behoeft in te dienen, niet eerder dan eind 1974 betaald behoe ven te worden. In deze gevallen zal over de uitstelperiode tot eind 1974 geen rente in rekening worden ge bracht. Twee vrouwen gedood ln het verkeer HEERHUGOWAARD, 15-8. Bij een verkeersongeval op de Wester- weg in Heerhugowaard zijn woens dagavond omsrtreeks twaalf uur twee vrouwen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 44-jarige mevrouw A. H. P. Hannaart uit Lei den en de 48-jarige W. M. van dei- Wal uit Amsterdam. Het ongeluk gebeurde doordat een uit de tegenoverliggende richting komende auto door te hoge snelheid uit de bocht vloog en frontaal bot ste op de auto van de vrouwen. De twee inzittenden van de tegenligger zijn. imet ernstige verwondigen. in het ziekenhuis opgenomen. Enorme marineopdracht DEN HAAG, 14-8. De marine heeft het Rijn-Schelde-Verolmeeon- cern opdracht gegeven voor de bouw van vier standaardfregatten, waar mee een bedrag, gerekend naar het huidige prijspeil, van f 832,- miljoen is gemoed. De oorlogsbodems zullen worden gebouwd door de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen, een werkmaatschappij van het Rijn-Schelde-Verolmecon- cern. In de opdracht is een optie vervat voor een tweede serie van nog vier stuks, waarover nog dit jaar een beslissing moet vallen, al dus de marinevoorlichtings dienst. V uur toren wachters blijven DEN HAAG, 14-8. Minister Vrede- ling (defensie) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld dat de visuele kustwacht niet wordt opgeheven. Naar omvang en organisatie zal de kustwacht worden afgestemd op de mogelijkheden die de moderne communicatietechniek biedt, aldus de bewindsman in antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Vonhoff, Ploeg en Keja. In het antwoord deelt de minister mee, dat een doelmatiger kustwacht organisatie wordt overwogen mede door de wijziging van het scheep vaartpatroon langs de kust en in de zeegaten. Ingevolge de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening moeten alle plannen, welke onder vigeur van de oude Woningwet tot stand zijn geko men, worden aangepast; een legalisatie van in afwijking van de vigerende plannen tot stand gekomen bebouwing is gewenst; op sommige plaatsen is sanering van de bestaande situatie gewenst; Financiële steun Ook de instellingen waaraan de heer Weise in de loop der jaren financiële steun had verleend (Ned. Herv. Kerk, Durpsuus, Muziekvere niging, enz.) passeerden de revue. Maar toen burgemeester G. Hokken, dit liet uitmonden in de toekenning van het ereburgerschap, het opspel den van de draagmedaille en de overhandiging van zilveren plaquet te met bijbehorende oorkonde, was de heer Weise wel lichtelijk ver baasd, maar wel zeer vereerd. Namens het gemeentebestuur werd daarbij nog het nieuwe relatiege schenk, de ets met het gezicht op Bruinisse van de Grevelingendam af toegevoegd. Alles werd door de nieuw benoem de (de eerste in een reeks, waarvan er zeker nog meerderen zullen vol gen) met grote erkentelijkheid aan vaard, al lag over alles wel de scha duw van de urgente ziekenhuisopne ming. Er werden voor en na nog herinneringen opgehaald en eventu ele toekomstplannen besproken. Voor 35 jaar ZIERIKZEE. In verband met verzoeken die ons ook van builen de gemeente bereiken, verzoeken we den fietsers hun oude rijwielmerken niet weg te werpen, maar te bezor gen by hen die de oude plaatjes op zenden naar de Vereniging tot Be vordering der belangen van t.b.c.- patiënten. BRUINISSE. Zaterdagavond heeft de motorkotter Bru 40. Schipper J. v. d. B. alhier, nabij Ierseke de schroef met schroefas verloren. Door het mosselvaartuig Y 155 is het schip opgepikt en naar de haven van Bruinisse gebracht, waar het aan de machinefabriek L.P. zal worden ge repareerd. HAAMSTEDE. Dat onze tijd er een is van mechanisatie en dat on ze neringdoenden met die tijd wen- schen mee te gaan, constateerden wij een dezer dagen, toen bij de groenten- en fruithandel van gebr. J. in de Zuidstraat een machine za gen werken, die aardappelen en worteltjes schrapt in zoo korten tijd dat de spreuk „klaar terwijl u wacht" verwezenlijkt is. Ook snijdt deze machine even vlug snijbonen en kool, zoodat het voor onze huisvrou wen hoe langer hoe gemakkelijker gemaakt wordt. SEROOSKERKE. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft de mooie som van f 6,42Y' opgebracht. Dank aan de jeugdige collectanten, de jonge dames C. H. en C. L. BRUINISSE. Toen de landbou wer A. v. Z. in zijn stallen kwam, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn vier koeien en zijn paard verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in om de vermiste dieren op te sporen. ZIERIKZEE. Op 8 aug. jl. slaagde mej. N. d. J. alhier voor het examen van modern ballroom-dancing van de Nederlandse Dansorganisatie, ge vestigd te Rotterdam. Op 9 aug. slaagde zij voor de Kon. Belgische Dansbond, gevestigd te Antwerpen en op 10 aug. ontving zij een Certi ficaat van het beroemde Engelse danspaar Mr. en Mrs Kaye. BRUINISSE. Nil de premie voor het vangen en dooden van zeehon den dit jaar weer is ingesteld, wordt den laatsten tijd intensief jacht ge maakt op deze dieren, die in de Grevelingen in grooien getale voor komen. Zelfs komt een speciaal daarvoor ingericht jacht uit België op de dieren jagen. Doch ook voor de anderen is« de vangst van een zeehond d 2,- een welkome aan vulling van hel zakgeld. Een ge volg van de jacht is echter dal de zeehonden thans veel schuwer wor den dan voorheen het geval was en aardig is het om te zien hoe vlug de wachters, die iedere kudde zee honden wanneer zij op de zandpla ten liggen, uitzet hun soortgenoten waarschuwen. (En rat is 35 jaar ge leden RED.) nog niet bestemde gronden die nen een adequate bestemming te krijgen; de mogelijkheden voor dc toe komstige ontwikkelingen dienen open gehouden te worden. Bel eidsbesl issingen Aan de hand van de struktuurstu- die voor de gehele gemeente Wester- schouwen zullen een aantal beleids beslissingen genomen moeten moeten worden, welke tevens van belang zijn voor het onderhavige gebied. Dit zal eveneens het geval zijn met de studie omtrent de wenselijke verkeersstruktuur in de Westhoek. Naar aanleiding van deze beslis singen zal het plan mogelijk moeten worden herzien. Enkele van die beslissingen betref fen het creëren \Tan een centrale ontmoetingsruimte in de kern; hel weren van doorgaand verkeer en het sneller afvoeren van het rekreatic- verkeer uit de gebieden ten noord westen van de kem (het Hoogen- boomlaangcbied). Een cirkelvormige touwconstructie van Peer Veneman„zonder titel". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie K De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot n% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (■5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat,afhankelijk van de gekozen looptijd, .een rente geeft van 7-io'/2% NEDERLANOSCHE MIDOENSTANDS8ANK HAAMSTEDE, 14-8. In de maandag 19 augustus a.s. te houden openbare vergadering van de gemeenteraad van Westerschouwen, in het gemeentehuis te Haam stede, staat als belangrijkste punt op de agenda: vast stelling van het bestemmingsplan Renesse, inclusief voorbereidiugsbesluit. Bq liet aanbieden ter vaststelling van liet bestemmingsplan hebben b. en w. van Westerschouwen hierop aan dc raad nog een nadere toelichting gege ven. Het plan regelt de bestemming van de gronden gelegen in en om de kern Renesse en de begrenzingen van het plan sluiten aan op de grenzen van dc plannen Scholdcrlaan, Oude Moohveg, Buitengebied West en Buitengebied Oost en dc nog in voorbereiding zündc plannen voor dc gebieden ten zuiden en zuidwesten van dc kern Renesse. Gemeenteraad Westerschouwen A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3