Sherry Turken willen behoorlijk stuk' eiland GAFFELSCHOENER „EENDRACHT" MEERT AF AAN HET LUITJE Rode Kruis-geld voor Cyprus Luchtbrug op Londen HULP VOOR BANGLV DESJ De troepen op Cyprus Spoedzitting Veiligheidsraad uitgesteld Bo&adiiia. de spddnste sherry DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schieten op Cyprus „Landbouw" niet weg van maatregelen Zierikzee wacht evenement NICOSIA, 14-8. In hun nieuwe offensief op Cyprus drijven de Turkse strijdkrachten de Grieks-Cyrische militairen op drie fronten terug. Onder bescherming van geschut trekken Turkse tanks en infanteristen ten oosten van Nicosia op in de rich ting van Famagnsta, zo is door een Y.N.-woordvoerder meegedeeld. Ook ten westen van de hoofdstad vallen zij aan en in Nicosia wordt verwoed gevochten in de omgeving van het vliegveld. Voor het invallen van de duisternis is door bemiddeling: van de V.N. een staking van het vuren overeengekomen, maar er is daarna nog steeds schie ten gehoord. De Turken zijn kennelijk van plan de z.g. Attila-linie in handen te krijgen, die van oost naar west over het eiland loopt, van Morphou naar de haven stad Famagusta. Premier Ecevit van Turkije heeft gezegd dat zijn land een „behoor lijk stuk" van het eiland in bezit wil nemen ten behoeve van de Turkse mindei'heid. Het gebied ten noorden van de attila-linie beslaat ongeveer 30 procent van het eiland. Advertentie £?5 Drie Oostenrijkse leden van het VN-leger zijn gesneuveld toen hun voentuig door een Turkse straalja ger werd beschoten. Zeker 28 VN- soldaten werden gewond. In Israël is een bericht van Cyprus opgevangen, waarin wordt gezegd dat het vliegveld van Nicosia, dat door VN-troepen was bezet, door de Turken is veroverd. Tien Finse VN- soldaten zouden daarbij gewond zijn geraakt. De fabriekswijk van Nicosia is door de Turkse bombardementen in een rokende puinhoop veranderd. Ook Famagusta heeft het volgens een verslaggever zwaar uit de lucht te verduren gehad. De stad is vrij wel verlaten. De bevolking is ge vlucht in de richting van de Britse basis Dhekelia aan de zuidkust Een Amerikaanse correspondent heeft uit Nicosia gemeld, dat de overheid begonnen is de bewoners van de hoofdstad te evacueren. Weg uit NAVO De Turkse actie is voor Grieken land aanleiding geweest zijn troe pen uit de NAVO terug te itrekken. Langs de grens met Turkije is het Griekse leger op voet van oorlog ge bracht. Amerika neemt een afwachtende houding aan. Een regeringswoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Donderdag 15 augustus 1974 130ste jaargang Nr. 21538 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) In dit nummer: Touwwerk-expositie le Burgh DEN HAAG, 15-8. De minister voor ontwikkelingssamenwerking drs. J. P. Pronk heeft besloten een bedrag van f 150.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de humani taire hulpverlening: voor Rode Kruis aktiviteiten in Cyprus. De Neder landse bijdrage en de humanitaire hulp op het eiland zal te beschikking worden gesteld van het internatio nale Rode Kruis te Geneve. LONDEN, 14-8. Bijna tienduizend op Cyprus wonende Britten zullen via een luchtbrug naar Engeland worden geëvacueerd, zo heeft de ra dio van de Britse strijdkrachten meegedeeld. De operatie wordt een van de grootste genoemd die ooit is uitge voerd. Men denkt er eind deze week mee klaar te zijn. Woensdagavond arriveerde al een eerste vliegtuig met tachtig kinde ren en 55 volwassenen. Zij kwamen van de Britse basis in Aki^otiri, in het zuiden van Cyprus. voerder zei dat de nieuwe Turkse actie betreurd wordt. Hij sprak de hoop uit, dat de onderhandelingen worden hervat. Als het to>t een oor log tussen Griekenland en Turkije zou komen, konden de twee landen niet op levering van Amerikaans oorlogsmaterieel rekenen. Volgens president CIcrides van Cyprus hebben de Turken in Nicosia ook civiele doelen gebombardeerd, zoals enkele ziekenhuizen. ZIERIKZEE. De bewoners van Borrendammeverenigden zich aan een smakelijke en zeer gezellige mosselmaaltijd, die besproeid werd met een glaasje wijn. De bejaarden amuseerden zich best. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 14-8. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft f 1 miljoen beschikbaar gesteld voor hulp aan het door overstromingen geteisterde Bangla Desj. Het geld is overgemaakt aan de UNDRO, de rampenhulporganisatie van de Ver enigde Naties, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld De UNDRO coördineert een deel van de hulpverleningsaktiviteiten in het overstroomde gebied. NICOSIA, 14-8. Op Cyprus bevin den zich: Turkse invasietroepen ca. 40.000 man; Turkse garantiestrijd macht 650 man; Turkse militie 7.000 man. Griekse garantiestrijdmacht 950 man; Cyprische Nationale Garde ca. 15.000 man; Grieks-Cyprische poli- tietroepen 2.000 man. Britse troepen op twee steunpun ten 10.000 man (ruim). V.N.-vredes- macht 4.443 man. DEN HAAG, 15-8. De toezeggin gen voor de landbouw die het ka binet woensdag bekend heeft ge maakt zijn niet voldoende, omdat de minimumeisen die het georganiseer de landbouwbedrijfsleven had ge steld er niet volledig mee zijn inge willigd. Dit is het voorlopig oordeel van de centrale landbouw organisaties. Een definitief oordeel zal volgende week worden gevormd in het dagelijks bestuur van ihet Landbouwschap nadat eerst de achterban van de or ganisaties hierover is gehoord. De heer K. Olieman leider van de samenwerkende actiecomité's noem de de regeringstoezeggingen geheel onvoldoende en een belediging voor boer en tuinder. NEW YORK, 14-8. Een tweede spoedzitting van de Veiligheidsraad over Cyprus, die in de nacht van woensdag op donderdag om onge veer 01.30 uur (onze tijd had moeten beginnen, is uitgesteld. De raad komt nu hedenmiddag (donderdagmiddag) om 16.00 uur (onze tijd) bijeen. In de eerste spoedzitting die woensdagoch tend vroeg plaatsvond had de raad een Britse ontwerp-resolutie aan vaard waarin de strijdende partijen op Cyprus werd gevraagd onmiddel lijk alle militaire akties te beëindi gen en onverwijld de onderhandelin gen te hervatten voor .een herstel van de vrede op het eiland. PRAAG. Een geweldige brand is woensdagavond uitgebroken in een zes verdiepingen tellend gebouw in het centrum van de Tsjechoslowaak- se hoofdstad Praag. Het gebouw her bergt verscheidene organisaties die zich bezighouden met de buitenland se handel van Tsjechoslowakije. Het ligt vlakbij het Park-hotel ZIERIKZEE, 14-8. Van 30 augustus tot maandag 2 september staat Zierikzee weer een belangrijk nau tisch evenement te wachten door de komst van liet zeezeilschip onder Nederlandse vlag „Eendracht", eigendom van de Nationale Vereniging en Stichting „Het Zeilend Zeeschip", waarvan prins Bernhard beschermheer is. De „Endracht" - door medewerking van bedrijven, akties en schenkingen verkregen - is nog maar korte t(jd vaarklaar en het is een bijzonderheid dat reeds zo spoedig Zierikzee zal worden bezocht. Varend naar Zierikzee en afmerend aan het Luitje, keert de „Eendracht" terug van een veertiendaagse zeereis met onbekende bestemming van Rot terdam uit. Voor deze reis werd als navigator uitgenodigd, de heer Th. H. de Meester, burgemeester van Zierikzee, die onmiddellijk na bet debarkement in zijn bestuurlijke funktie zal optreden om schip en bemanning te verwel komen. De „Eendracht" intussen is er „niet zo maar". De heer De Meester, voor zitter van het Comité Zeeland van „Het Zeilend Zeeschip" gaf een ty pische interpretatie van de funktio- ncle bestemming. „Het is feitelijk een soort varende „Outward Bound School" en wie zich die school te Re- nesse herinnert weet, dat het be drijfsleven er tuk op was, bepaalde jongeren een tijd op deze school te hebben, hetzij voor persoonlijkheids stimulering. hetzij op grond van spe ciale verdiensten binnen het bedrijf. Hetzelfde geldt voor de „Een dracht", die wisselende jongeren gaat herbergen tussen 16 en 25 jaar. „uitverkoren" om een 14-daagsc reis met dit schip te maken. Ze worden in die twee weken niet geschoold tot volwaardige zeezeilers, maar worden wel getraind op allerlei zaken, die niet alleen varend, maar ook werkend in beroep en bedrijf, van nut zijn. „Varen onder zeil" Het „varen onder zeil" immers vergt veel werk en handigheid van de bemanning en vooral teamwerk, met als tegenbeloning uiteraard de romantiek van het zeezeilen en de nautische sensatie, die juist op een zeilschip zo scherp overkomt en in vroeger tijden zovelen heeft ge-in- spireerd. De „Eendracht" - een gaf felschoener varend vanaf juli 1974 - is al ge-introduceert voor het pu bliek op de t.v.. maar toen heeft men de onhandigheid begaan te sugge reren alsof de „Eendracht" bestemd zou zijn voor de leden van een eli tair groepje, die a raison van f 850 een reisje mee kunnen maken. Er kan inderdaad voor die prijs een enkele passagier mee, maar dit fraaie schip is voor de jeugd, dat hiermede de zee opnieuw zal gaan ontdekken. De zeilen Nog iets over het schip, inderdaad „met alles d'r op en d'r aan". Het is een tweemaster met een waterver plaatsing van ca. 165 ton, de lengte is 32 meter; de breedte 8 meter en de volgende zeilen zijn aan boord: grootzeil, schoenerzeil, gaffelzeil, fok, stormfok, twee kluivers, een storm- kluiver, een genua, een voortopzeil, een breedfok en stormzeil. Maximaal kan 470 m- zeil gevoerd worden. Programma Het gemeentebestuur van Zierik zee wil een extra tintje geven aan de komst van dit bijzondere schip en derhalve is een bescheiden pro gramma opgesteld, dat aanvangt om vrijdag 30 augustus om 14 uur met een ontvangst van de leden van het comité, waarna om 14.30 uur het college van b. en w. aan boord wordt ontvangen. Om 15.00 uur volgt een ontvangst van bemanning (er is een vaste „crew" van acht mensen) en een aantal genodigden, o.w. de col leges van b. en w. der verschillen de gemeenten op Schouwen-Duive- land, een vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur, autoriteiten van de Kon. Marine en het Loodswezen, van de Watersport verenigingen, VW en de Visserij. Dit gezelschap wordt om 19.00 uur door de fa. gébV. W. K. Schot een mosselmaaltijd aan geboden op de Vismarkt. Verkoopstand Zaterdag zal aan boord van de „Eendracht" een verkoopstand wor den „bemand" met een aantal da mes, die stickers, souvenirs en ver schillend informtiemateriaal aanbie den. Het schip zal op die dag van 10 tot 12 uur te bezichtigen zijn voor het publiek, telkens in opeenvolging in groepen van acht personen. Later vindt dan nog een ontvangst plaats van leden van de Nat. Ver. Zeilend Zeeschip" en vertegenwoordigers van belangrijke Zierikzeesc bedrij ven. Op 1 september komt de nieuwe bemanning aan boord en om 15.00 uur. maandag 2 september kiest de „Eendracht" weer zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1