Burgem. Schouwenaar voor opwaardering' Brouwershaven ONMISBAAR RAAD BROUWERSHAVEN STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 augustus 1974 Nr. 21537 3 Wat de uiteindelijke landbouw- resultaten zullen zijn is nog niet bekend en laat zich moeilijk voor spellen, maar de twee punten die in het algemeen vorige week wer den gesuggereerd, komen aan de orde, t.w. maatregelen van de ei gen overheid en nu al sterke aan drang van Nederlandse zijde om in Brussel te komen tot E.E.G.- landbouwberaad op ministerieel niveau. We kunnen wel begrijpen, dat velen in „liet vak' het allemaal met enige scepsis volgen, maar - na al het tumult van betogingen en protestbijeenkomsten - moet het tenslotte van de conlrentieta- lel komen. Vooral het middenbe drijf in Nederland heeft het moei lijk. Uit een stroom van publika- ties plukten wij een typisch ge zinsbedrijf. een gemengd bedrijf waar - met werkweken van 70 uur - vrijwel alle gezinsleden zijn in gezet, waarna de jaarresultaten zich bewegen tussen f 20.000,- en f 30.000,-. Door de verslechtering v an het laatste jaar. beweegt zich dit bedrag meer rond de f 20.000,- dan rond de 1 30.000,- en wie weet wat alles kost in deze tijd, zal moe ten erkennen dat de neiging groeit er op deze wijze de brui aan te ge ven. Kostenstijging en geldontwaar ding hebben tot deze situatie ge leid, die met duizenden voorbeel den valt te illusteren. De landbou wer verkeert bovendien door zijn sterke afhankelijkheid van het klimaat, nog in een extra ongun stige positie. Juist ook door de al weer niet zo beste zomer, moet maar worden afgewacht, hoe na delig dit weer gaat werken op het oogstresultaat en samenhangend hiermee, op het eindresultaat. Bij de landbouworganisaties intussen is wel enige ongerustheid ontstaan door moeilijkheden rond een ak koord. De aktiegroepen wilden aanvankelijk verder gaan, maar het is wel zonder meer duidelijk dat de organisaties over betere informa tie en betere wapens beschikken, om op de lange duur de belangen van de boeren en tuinders te kun nen verdedigen. Een samengaan van aktiegroepen en de organisa ties was en is derhalve een goede zaak, want versnippering kan in de huidige stituatie niet veel heil brengen. Voordeel van de jongste ontwik keling kan zijn, dat ook de organi saties op hun beurt, in een hogere versnelling verder gaan. Ook een organisatie kan last krijgen van een zekere verambtelijking, over stroomd als hij wordt door een pa pierwinkel en door een vloed v an maatregelen, waardoor best eens het zicht op het bos kan worden verloren door (vele) bomen. Maar de georganiseerde landbouw kan en zal niet de „revolutionaire" weg bewandelen. Het moet nu en straks komen van overleg. Door de akties van de laatste tijd zullen de organisaties echter met des te meer klem en kracht kunnen spre ken. Nederland is niet meer een exclusief landbouwland, maar wanneer de landbouw de vernie ling in gaat, staat het er slecht voor met 's lands economie. De landbouw is een volstrekt onmis bare peiler voor 's lands welzijn. VATICAANSTAD. Sinds het week einde worden alle bezoekers van de Sint Pieter en de musea van het Va- ticaan terdege onderzocht op het be zit van explosieven. ZIERIKZEE. De heren dr. L. A. Kolodziekjek en drs. J. T. F. van de Laar, die als specialisten werden toegevoegd aan de staf van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Afgelopen vier jaar veel tot stand gekomen BROUWERSHAVEN, 12-8. „Ondanks belangrijke w ij zigingen op bestuurlijk niveau, is heel veel tot stand gekomen. Dat is mede te danken aan cle goede onder linge verhoudingen in de raad en de konstruktieve op stelling van de raad t.o.v. hel kollege van b. en w. U beeft de kritiek niet gespaard, maar vaak ook begrip betoond voor de uitermate moeilijke omstandighe den". Aldus sprak burgemeester A. P. Schouwenaar in de laatste gemeen teraadsvergadering van Brouwers haven in een terugblik op cle afgelo pen zittingsperiode 1970-1971, die in deze vergadering werd afgesloten en welke tevens het afscheid betekende van een drietal raadsleden die niet in de nieuwe raad zullen terugkeren. Wat betreft door hem genoemde „moeilijke omstandigheden" wees de burgemeester op hel feit dat. deze omstandigheden zich aandienen in een gemeente waar het takenpakket vaak de personele- en materiële draagkracht ver te boven ging. „Het betekentvoor deze gemeente een werkverzetting ten behoeve van een aantal mensen dat meerdere malen groter is dan het eigen inwonertal", aldus de heer Schouwenaar. De burgemeester weer er op dat dit enorm veel inzet vraagt van het ambtelijk apparaat. Zoveel zelfs, dat mede door onderbezetting van admi nistratief personeel, ernstige be zorgdheid dienaangaande gerecht vaardigd is. „Men kan het toejuichen dat de ambtenaren zoveel hart voor hun werk hebben dat men vaak vrij willig overwerkt maar als dit regel matig noodzakelijk is om de gemeen telijke machinerie draaiende te hou den is dat m.i. een ongezonde en on gewenste situatie", aldus burgemees ter Schouwenaar. Pogingen om hier in verbetering te brengen zijn echter vruchteloos gebleven. Als oorzaak van het zeer moeilijk aantrekken van geschoolde krachten noemde de burgemeester het klassi- fikatiesysteem. „Een opwaardering is voor de gemeente Brouwershaven nodig om tot een goed personeelsbe leid te komen. Er zal in de komende Ujd zeer veel van onze mensen wor den gevraagd. Ik wil in dit verband wel duidelijk stellen ernstige bezwa ren te hebben indien dit gepaard zou gaan met roofbouw. Dat echter een beperkt aantal mensen tot veel in staat is moge blijken uit de zeer vele voorstellen welke de raad de afge lopen vier jaar hebben bereikt", al dus burgemeester Schouwenaar, Afgezien van het zeer vele werk dat zowel door het administratief- als door het technisch personeel moest worden verricht aan de res tauratie van het stadhuis werden in de afgelopen zittingsperiode voor f 9 miljoen aan kapitaalswerken uitge voerd. De burgemeester gaf het vol gende overzicht. a. riolering en uitbreiding riool waterzuivering f 3.600.000,-: b. jacht haven en loswal f 3.000.000.-; c. rea lisering bestemmingsplannen f 950.000-, d. verbetering straten en wegen f 515.000,-; e. sportterreinen, gymzalen en ijsbaan f 130.000,-; f. brandweer f 120.000,-; g. openbare verlichting f 150.000,-; h. kampeer terrein „De Bulke" f 95.000,-; i. on derwijs f 50.000,-. De woningbouw kwam de afgelo pen zittingsperiode goed op gang. Er werden in totaal 22 woningwetwo ningen gebouwd; 55 bejaardenwo- ningen; 70 partikuliere woningen, waarin o a. 23 woningen Voorbur- laan en 35 woningen Kanters B.V.; 194 zomerwoningen. In aanbouw zijn thans 26 woningwetwoningen; 20 premie verkoopwoningen; 5 vrije sector verspreid over de gehele ge meente. terwijl in voorberieding zijn 29 woningwetwoningen. De raad heeft in de vorige verga dering de weg geopend om te komen tot bouw in de kern Dreischor. Ondanks zeer grote inspanningen op velerlei gebied, pogingen om te komen tot het vergroten van de leef baarheid in de gehele gemeente, is het strukturecl probleem van de werkgelegenheid in de regio oorzaak van het wegtrekken van jongeren en derhalve een toeneming en vergrij zing der bevolking. Een daling van het inwonertal acht de burgemeester in de toekomst niet uitgesloten. De burgemeester dankte de raad namens de bevolking voor hetgeen de afgelopen vier jaar tot stand kon worden gebracht. In het bijzonder bracht de voorzitter dank aan de beide wethouders, die „voor een on gehoord lage vergoeding heel veel tijd aan het gemeenschapsbelang be steed hebben. Een woord van afscheid, bewon dering, erkentelijkheid en dankbaar heid sprak de burgemeester hierna in het bijzonder tot de heer Klaasse, die in de nieuwe raad niet terug keert. De heer Klaasse werd op 6 september 1949 als raadslid van de gemeente Dreischor geïnstalleerd en in diezelfde vergadering benoemd tol wethouder. Dit werd geprolongeerd in 1954 en in 1958, tot aan de herin deling van Schouwen-Duiveland op 1 januari 1961. Vanaf die tijd tot he den was de heer Klaasse raadslid van de gemeente Brouwershaven. Resumerend houdt dit in: ruim elf jaar wethouder, totaal vijf en twin tig jaar raadslid. De burgemeester gaf vervolgens een overzicht aan van de vele zaken waaraan door de heer Klaasse in zijn wethoudersperiode werd meegewerkt en bracht ook dank aan mevrouw Klaasse voor de wijze waarop zij haar man tot steun was. Een woord van afscheid richtte de burgemeester tenslotte tot de heren Dooge en Klomp. Deze raadsleden hadden slechts enkele jaren zitting, omdat zij opengevallen plaatsen moesten innemen. De heren Dooge en Klomp werd dank gebracht voor datgene wat zij in het belang van de gemeente hebben gedaan. Namens de raad sprak de heer A. C. Dalebout een dankwoord tot de scheidende leden. Vergadering Z.C.R. Op donderdagmiddag 22 augustus a.s. vergadert de Zeeuwse Culturele Raad in het gebouw van de Stichting Zeeland te Middelburg. In bespre king komt onder andere de nota „Naar integratie van de kunstzinnige vorming in Zeeland". De sektie stelt voor de nota vast te stellen. Zeeuwse Stichting voor Revalidatie In Zeeland hebben zich in 1973 op het terrein van de gehandicapten zorg in 1973 geen grote veranderin gen voorgedaan. Dit wordt medege deeld in het verslag over 1973 van de Zeeuwse Stichting voor Revali datie. In het kader van het indivi duele advieswerk werden 394 pa tiënten besproken tegen 371 en 1972 Voor de aantallen nieuw ingeschre ven patiënten waren de cijfers 203 en 213. OOSTERLAND Peuterklas in aktie Op woensdagmorgen 14 augustus a.s. komt ook de vorig jaar alhier opgerichte peuterklas weer in aktie in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan de Sint Joostdijk. Zulks onder leiding van de dames mevr. Vermaas en mevr. Van Schaik. die op maandag-, woensdag- en vrijdag morgen het klasje leiden. Aangevan- De heer Klaasse dankte God voor de vijf en twintig jaren die hem ge geven zijn om het werk te doen in de gemeenteraad van Dreischor en Brouwershaven. Ondanks diverse strubbelingen waren het ook wel vrolijke jaren. Hij dankte de burge meester voor zijn gesproken woorden en wenste hem met de raad Gods ze gen toe, hierbij de hoop uitsprekend dat nog vele wijze besluiten genomen zullen worden in het belang van de bevolking van Brouwershaven. gen wordt nu met 19 peuters, terwijl er voor de woensdagmorgens nog enige bij kunnen. Er zijn n.l. moe ders die hun kinderen alleen op maandag- en vrijdagmorgen hier in bewaring geven. Nieuw hoofd Chr. School De Christelijke school op Refor matorische grondslag aan de Van den Abeelestraat, hoofd de heer D. Morks, is op maandagmorgen 12 au gustus weer gestart met de lessen. Er zijn 24 nieuwe leerlingen voor het eerst op school gekomen, zodat het totale aantal waarmee werd begon nen. 115 bedraagt. In de vakature als hoofd van deze school, ontstaan door het vertrek van de heer J. D. Bart naar Gorinchem, is thans voor het eerst in dienst getreden als school hoofd, de heer D. Morks, voorheen onderwijzer aan de Willem de Zwij- gerschool te Hendrik Ido Ambacht. Woonden de vorige schoolhoofden van de Chr. School alhier uitsluitend in de pastorie van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk, de heer Morks prefereerde een nieuwe woning in het „plan Stouten", waarin het gezin nu zijn intrek nam, n.l. in de Mar grietlaan 2. Openbare Kleuterschool van start De openbare kleuterschool, hoofd- leidster mevr. J. van Westen-van Dongen, die nog resideert in enige lokalen van de voormalige basis school aan de Groene Poort alhier, is maandagmorgen j.l. weer met de lessen begonnen. Er zijn een 16-tal nieuwe kleuters voor het eerst op de school gekomen, zodat er nu in totaal 34 leerlingen zijn. De Chr. Kleuterschool De Chr. Kleuterschool Radda Bar- nen alhier, hoofdleidster mevrouw M. K. Beije en leidster mevrouw S. J. Dalebout-van Dijke, kreeg in het schoolgebouw aan de Sint Joostdijk 12 nieuwe kleuters voor het eerst op school, zodat nu gestart werd met in totaal 55 kleuters. Vrouw lag' maandenlang' dood in woning DEN HAAG, 12-8. De politie heeft maandag in een woning aan de Fro- nemanstraat in Den Haag het lijk gevonden van de 67-jarige bewoon ster H. C. J. M. Buker. Aan de hand van post heeft de politie vast kun nen stellen dat de vrouw al in okto ber 1973 moet zijn overleden. Aan een misdrijf wordt niet gedacht. De Haagse politie was in het ge zelschap van de gemeentelijke wo- ningdienst. Het huis waar mevrouw Buker woonde was eigendom van de gemeente. Men vatte verdenking op omdat al sinds maanden geen huur meer was betaald. Buren hadden niets gemerkt van het verdwijnen van mevrouw Buker. Zij hadden wel een onaangename lucht in de straat geconstateerd maar hier verder niets aan gedaan nadat de riolering ge controleerd was. Man dood na val van hoteltrap ARNHEM, 12-8. In de nacht van zondag op maandag is de 42-jarige Duitser H. Hoehnscheidt in het hotel Haarhuis in Arnhem van de trap ge vallen en door het trapgat naar be neden gestort. De man kwam 's nachts na sluitingstijd binnen en bestelde een kamer. Hij is waar schijnlijk op de open trap gestrui keld. Volgens de politie had het slachtoffer een beetje alcohol ge.- b ruikt. Auto door rood licht jongen gedood WILNIS, 13-8. Maandagavond is de 16-jarige C. A. van der Heijden uit Mijdrecht bij een verkeersonge val om het leven gekomen. De jongeman reed met zijn brom fiets in de gemeente Wilnis toen hij werd aangereden door een door het rode licht gereden vrachtauto Bij aankomst in het ziekenhuis te Woerden bleek de bromfietser te zijn overleden. Het publiek en de naaktstranden DEN HAAG, 13-8. Dertien procent van de Nederlandse bevolking is voor het instellen van naaktstranden, veertig procent tegen; vijf en veer tig procent staat er onverschillig te genover. Dit is de uitkomst van een enquête van het NIPO. De visie op naaktstranden in ons land is, vergeleken met drie jaar ge leden, niet veel veranderd SEROOSKERKE. Een totaal ver nielde auto bleef over na een ver keersongeval tussen Moriaanshoofd en Serooskerke. De auto was met grote snelheid in de sloot terecht ge komen. De bestuurder, die niet van Schouwen-Duiveland afkomstig is, moest gewond worden overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) re het verenigingsleven hierbij kan woj;den betrokken zal in een latei- stadium worden bezien. Het in off set drukken kan worden verzorgd door Jumbo Offset te 's-Gravenpol- der. De oplage per maand 1500 stuks plus verzendkosten en verspreidings- kosten komen globaal per jaar op f 7000,—. De heer C. J. de Munnik zag graag dat er ook bedrijven in zouden kun nen adverteren. De heer J. A. v. d. Bijl vond het nogal een vrij dure ge schiedenis. Het komt op f 2,30 per inwoner per jaai'. Hij zou graag bezien of het blad niet dooi de gemeente zelf verzorgd kan wor den. De voorzitter merkte op dat door dit voorlichtingsblad de achterban een beter kontakt heeft met de gemeentebestuurders. Wat de middenstand betreft, deze geeft zelf een blad uit. „We kunnen later ech ter bekijken of de gehele midden stand der gemeente er ingepast kan worden. Wat het werk betreft door eigen mensen, dit kan absoluut niet gerealiseerd worden. De kosten zou den praktische hetzelfde bedragen", aldus de voorzitter. In bespreking kwam hierna de service-verlening via de PTT aan de inwoners. B. w. stelden in hun toe lichting dat meerdere malen is aan gedrongen vanuit de raad op deze dienstverlening waarbij o.a. gedacht wordt aan uitgifte van paspoorten, rijbewijzen, visvergunningen enz. Mede door de slechte verbindingen en de ,vele oudere mensen die zich niet zo gemakkelijk kunnen ver plaatsen voor de kernen. Dreischor Noordgouwe en Zonnemaire bete kent dit een optimale dienstverlening B. en w. stellen voor dit voor een proefperiode van 12 maanden de PTT in te schakelen voor deze dienstverlening. Lozing rioolwater Van Wilma projectontwikkeling b.v. te Bruinisse is een verzoek in gekomen om het rioolwater van de buitendijkse gelegen objecten te mo gen lozen in de rioolwaterzuive ringsinstallatie aan de Dirksweg te Brouwershaven. Tevens is van de rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders eenzelfde verzoek ingekomen. De kosten van het lozen bedragen f 4,20 per I.E. per maand. Het riool water moet in luchtdichte afgeslo ten taiikwagens worden aangevoerd Op een vraag van de heer v. d. Bijl deelde de voorzitter mede dat er nog 4000 I.E. over zijn. Onroerend goed- belasting Hierna kwam aan de orde de in voering van onroerend-goed belas ting, welke belasting gezien moet worden als een algemene belasting met een zuiver fiscaal doel, die zal worden geheven tot dekking van een deel van de kosten voortvloei ende uit de algemene taakvervulling van de gemeente. De belasting op onroerend goed kan geheven worden naar de econo mische waarde en naar de opper vlakte waarde. Het ligt in de bedoe ling deze belasting op 1 januari 1976 te doen ingaan. De heer v. d. Bijl vreesde dat het kostenverzwarend voor de burgers zal werken maar de economische waarde is volgens zijn fraktie voor de burger doorzichtiger dan de op- pcrvlaktewaarde. Hoewel er zeker vele bezwaarschriften zullen komen staat onze fraktic achter het voor- slel de economische waarde te han teren. Wel drong de PCG fraktic- leidcr aan om de conceptverorde ning goed dooi- te nemen met een raadscommissie en t.o.v. de wanrde- belaling dient in de regio geen uni- formaliteit te worden ingevoerd. De heer C. J. de Munnink verweet b. cn w. dat zc met hun voorlichting t.a.v. deze belasting in gebreke zijn gcble- Spreker vroeg hoe het gaat met de huur. wanneer de post personele belasting er wordt uitgelicht en wordt het geen verkapte huurver hoging bij eventuele gerestaureerde panden. De voorzitter onderschreef de woorden van de heer v. d. Bijl en vond ook dat de concept verorde ning moet worden besproken met een raadscommissie. Hij bestreed de woorden van de heer De Munnik over de voorlichting. Dit is nu juist een pufit voor het nieuwe blad. Wanneer er nog geen principebe sluit is genomen kan er ook geen voorlichting worden gegeven. Een ieder heeft ruimschoots de tijd gehad zich van deze materie op de hoogte te stellen. De voorzitter zei het per soonlijk te betreuren dat één ge meente vooruitlopend op deze zaak reeds een besluit heeft genomen. Aan een 3-tal personen werd ga rantie verleend ingevolge de be schikking geldelijke steun eigen woningen 1968. Goedgekeurd werd het voorbereidingsbesluit Brouwers haven-West. Pen t erspeelzaal Van de stichting peuterspeelzaal Brouwershaven was een verzoek tot subsidie ingekomen tot max. f 1544,- Er gaan momenteel 16 kinderen naar deze zaal. Uit de andere kernen be staat tevens de mogelijkheid om naar deze peuterspeelzaal te komen. De heer De Munnik zag het allemaal nog niet duidelijk en zeker niet de komst van kinderen uit andere ker nen. Er wordt z.i. te gemakkelijk aangeklopt om subsidie. Het is vol gens zijn fractie een hoog bedrag. In een andere kern (Noordgouwe) trachten ze zonder subsidie deze zaak van de grond te krijgen. Een ander geluid liet de heer v. d. Bijl horen. Z.i. is het een nuttige zaak dat hiermede wordt begonnen en daarom is het juist dat de gemeen te een startsubsidie geeft. De voor zitter noemde het eveneens een zeer nuttige zaak. Deze peuterspeelzalen worden ten onrechte nog teveel be schouwd als crèches. Primair leert het kind met andere kinderen om te gaan, te spelen en zich voor te bereiden op de kleuterschool. Wat de crèche te Noordgouwe betreft, hiervan is het gemeentebestuur niet verwittigd en zal dus een onderzoek worden ingesteld naar brandpreven tie en veiligheid. Men moet de sub sidie zien als een bijdrage tot demo cratisering van het onderwijs. Het is een zaak en taak van het gemeente bestuur om er aan mee te werken. „We betreuren het dat de PvdA-fra- tie meent te moeten tegen stemmen" aldus de voorzitter. Wethouder Van Ast: „Ik ben blij eens een conservatief geluid te ho ren uit een progressieve hoek". De heer De Munnik: „Ik zie niet in om daar blij mee te zijn". Het voorstel tot de subsidieverlening werd met 7 voor en 3 stemmen tegen (De Mun nik, Klomp en Kommer) aangeno men. De geloofsbrieven van de nieu we raadsleden werden door een raadscommisie onderzocht en bij monde van de heer v. d. Bijl werd geadviseerd lot toelating. Advert enf\r NUTSSPAARBANK Uw ideale «leziiisltank l' beul Welkom by uw Nutsspaarhank teW-v VERHUUR KEUISEOKETTEN KKKKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- lniid uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3