AANDRANG OP E.E.G.- LANDBOUWVERGADERING VERBOD PIRATENZENDERS VAN KRACHT 1 SEPTEMBER MAN DOODT EX-VRIENDIN EN ZICHZELF Toeristen beleefden hachelijk avontuur op zee AGENDA LAATSTE NIEUWS Slachtoffer brand blijkt betaalde brandstichter WARM Nederlands initiatief BRUSSEL, 12-8. Nederland heel't bij de Europese autoriteiten aangedrongen op een spoedvergadering van de ministers van landbouw van de E.E.G.-landen, zo is van ingewijden in Brussel vernomen. Volgens zegslieden is het verzoek vrijdag al gedaan. De Nederlandse regering wil dat de problemen van de boeren in de ge meenschap op zo kort mogelyke termijn worden besproken. Het Nederlandse verzoek is in beraad bij Frankrijk, dat op het ogenblik het voorzitterschap van de Europese ministerraad bekleedt. Naar uit Parys is vernomen meent de Franse regering dat de ministers van landbouw de agrarische problemen in de EEG in de eerste week van september informeel moeten bespreken. De Franse minister van Landbouw is van plan dit voor stel aan de overige ministers te doen bij wijze van compromis. Naar van Franse woordvoerders is vernomen zijn de EEG-landcn met uitzondering van Engeland in prin cipe, wel te vinden voor een ver vroegde ministerraad. De meeste landen zijn er evenwel bang voor dat de vakantietijd niet geschikt is om de besprekingen goed voor te berei den. Een informele conferentie begin september zou echter de gelegenheid bieden de posities van de afzonder lijke landen duidelijker af te bake nen. Geen ambtswoning bij Catshuis? DEN HAAG, 12-8. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden het onjuist dat de Haagse gemeenteraad in het bestemmingsplan voor het park Zorgvliet ruimte heeft gereser veerd voor een nieuwe ambtswoning voor een minister-president naast het Catshuis. G.S. hebben hun goed keuring aan dit onderdeel van het bestemmingsplan onthouden. Zij vin den deze bestemming in strijd met de strekking van het bestemmings plan om zorgvliet als natuurgebied te beschermen. „Gevreesd moet wor den dat deze bestemming de natuur wetenschappelijke, de landschappe lijke en de recreatieve waarden van een deel van dit park zal aantasten", aldus de motivering van G.S. De Haagse gemeenteraa.d kan bij de Kroon tegen het besluit van G.S. in beroep gaan. Volgens de Nederlandse regering zijn de twee voornaamste problemen die de ministers zouden moeten be spreken de stijging van de produk- tiekosten en de daling van de ver koopprijzen en de harmonisatie van de maatregelen die in de lidstaten ten gunste van de landbouw worden genomen. Het niet opvolgen van het verbod is volgens de wet een misdrijf ver boden is ook het verlenen van me dewerking aan dergelijke uitzendin gen. Onder medewerking zal worden verstaan o.m. het geven van op drachten. vervoer van personen van en naar het schip of vliegtuig, en het maken van programma's voor uitzendingen. Op dergelijke me dewerking staat een straf van maxi maal zes maanden gevangenis of geldboete van f 1.000 tot f 5.000. Het gaat om de wet van 23 jan uari 1974, een wijziging van de te legraaf- en telefoonwet van 1904. De ze was een gevolg van de Europese overeenkomst van 22 januari 1965 gericht tegen „piratenzenders" VERONICA Radio Veronica wilde maandag middag nog niet zeggen of zij na 1 september haar uitzendingen zal stoppen. „Wij onderzoeken momen teel de mogelijkheden om doch door te gaan, maar wij zullen zeker niet handelen in strijd met de wet", zei l waarop alle ministers beschikbaar z|jn maar ook hoe op tyd alle natio nale en Europese ambtenaren by ei kaar te krijgen, waarvan het me rendeel nog niet vakantie is. Man ramt zeven auto's ROTTERDAM, 12-8. De 31-jarige monteur J. C. G. van V. uit Rotter- dam, die zijn verjaardag vierde, I. heeft maandagmiddag zeven auto's geramd. De materiële schade was groot. De man, die volgens de poli tie behoorlijk beschonken was, raak te in de Rochussenstraat in de Maas stad in een slip. In deze straat en op de Wijtemaweg zag de bestuurder geen kans genoemd aantal wagens te ontwijken. Twee problemen De volgende officiële vergadering van de ministers van landbouw be gint 23 september. Nederland zou graag zien dat ze al in de week van 26 augustus of van 2 september bij een kwamen. De Europese Commissie is tegen een haastig bijeengeroepen minister raad. Zy meent dat die meer kwaad dan goed zal doen. Het probleem van een vervroegde vergadering is niet alleen het vinden van een datum Humor rond Ford WASHINGTON13-S. De vrouw van Paul Miltich van de persvoorlichting in het Witte Huis van president Ge rald Ford heeft haar man een stropdas cadeau gedaan. Op de das staat „Chevrolet" afgedrukt. DEN HAAG. 12-8. De wet die omroepuitzendingen van buiten het natio nale grondgebied vanaf schepen en vliegtuigen verbiedt treedt op 1 septem ber in werking. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat maandag meegedeeld. Veronica-woordvoerder Rob Out desgevraagd. Volgens hem zullen er wel mazen in de wet te vinden zijn om legaal te blijven uitzenden. Het Veronicazend- schip blijft in elk geval voorlopig op zijn plaats in de Nooi'dzee, voor de kust van Scheveningen. Radio Veronica zal binnen enkele dagen een aanvraag indienen voor adspirant-omroep, zo deelde de heer Out verder mee. Het radiostation is al eerder in beroep gegaan tegen de beslissing van minister Van Doorn om de Veronica Omroep organisa tie (VOO) geen C-status te verlenen. Volgens de heer Out „is het een trieste zaak, dat Veronica na 14 jaar toch nog moet verdwijnen. Wij voor zagen in een duidelijke behoefte". Hij vindt de beslissing in strijd met de democratische gedachte, die „dit kabinet zo graag uitdraagt". RADIO Noordzee stopt na 1 sep tember definitief met haar uitzen dingen heeft directeur De Mol des gevraagd laten weten. Het huurcon tract van het zendschip ..Me'b'o II" zal op die datum worden opgezegd. Boze man ARNHEM. 12-8. Zaterdag heeft de Arnhemse politie een 30-jarige Arn hemmer verhoord, nadat deze zijn ex-vriendin tijdens een ruzie had mishandeld. Na enige tijd van af koeling mocht de man weer naar huis. De ex-vriendin belde zondag nacht de politie wederom en meldde dal de man nu haar huisraad kort en klein dreigde te slaan. Dat laatste kon 'nog net worden voorkomen door de tijdige komst van de politie. De boze Arnhemmer zit nu vast op het bureau. Meisje verkracht UTRECHT, 12-8. Op een bank in het Thomas A Kcmpisplantsoen in Utrecht is in de nacht van zondag op maandag een 17-jarige inpakster door twee jongemannen verkracht. Het meisje was in een bar aan de Damstraat ingegaan op een aanbod van een man om haar naar huis te brengen. Onderweg sleurde hij haar het plantsoen in, waar een andere man stond te wachten. De politie, die het meisje even la ter op straat vond, ontdekte in de omgeving kort daarop twee mannen in een auto die aan heit signalement voldeden. Te voet vluchtten zij ieder in een andere richting. Eén van de mannen, de 18-jarige M.K., zonder beroep, kon worden aangehouden. DODELIJKE ONGELUKKEN RIJSSjEN. De 14-jarige Carla van den Bei'g uit Amsterdam is bij een verkeersongeval in Rijssen omgeko men. Het meisje liep in een groep kinderen aan de rechterzijde van een ventweg naast de Holterweg. Zij liep helemaal links van de groep en werd door een achteropkomende personenauto gegrepen. Het meisje was op slag dood. LEEUWARDEN. De 52-jarige me vrouw H. Oosting-Hoogeveen uit As sen is op de kruising Oud-Appel- scha-Smildedrachten, toen zij met haar personenauto geen voorrang verleende, aangereden door een vrachtauto. Zij is ter plaatse aan haar verwondingen overleden. Haar tienjarig zoontje dat bij haar in de auto zat, liep schaafwonden op. SOMEREN. De 18-jarige A. Raay- makers uit Someren is bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De auto, waarin de jongen meereed, moest in de gemeente Someren uit wijken voor een tegenligger, raakte van de weg en kwam tot stilstand tegen een boom. LEEUWARDEN. In Leeuwarden is de 19-jarige G. ten Kate, die op zijn bromfiets reed, om het leven geko men. Hij verleende op een kruising geen voorrang aan een bestuurder van een volkswagenbusje. De jonge man werd zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis in Leeu warden, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Een 14-jarige duo-passagier, kwam mot enkele schaafwonden vrij. GOIRLE'MADE. In Goirle in Noord-Brabant is de 48-jarige Alph. Joh. de Wilde aangereden door een auto waarvan de bestuurder geen rijbewijs had, was ontzet uit de rij bevoegdheid en evenmin was ver zekerd. De man reed na de aanrij ding aanvankelijk door, maar kwam daarbij in botsing met een andere wagen. Het slachtoffer, dat op de fiets reed, overleed op weg naar een ziekenhuis. HENGELO. De 25-jarige H. Vier- egge uit Hengelo (Overijssel) is in dc nacht in zijn woonplaats met zijn auto uit ccn bocht in dc weg gevlo gen en tegen een huis aangebotst. De man, die uit zijn auto geslingerd werd, kwam hierbij om het leven. NEW YORK. Ongeveer 800 Cyprioten hebben voor het gebouw van del Verenigde Naties in New York een driedaagse protestbetoging gehouden tegen de Turkse invasie op Cyprus. Drama in Hardenberg HARDENBERG, 12-8. Maandag middag heeft dc 33-jarige chauffeur A. H. uit Hardenberg zjjn ex-vrien din, de 28-jarige mevrouw A. M. Zweers uit Hardenberg, doodgescho ten en daarna zichzelf van het leven beroofd. De chauffeur heeft - zo deelde de politie in Hardenberg maandagavond mee - tot april van dit jaar met de vrouw, die gescheiden is en twee kin deren heeft, samengewoond. Op 24 april heeft hij, na herhaalde verzoe ken van de vrouw en op aandringen van de politie, de woning van de vrouw vrijwillig verlaten. Deson danks bleef hij de vrouw lastig vallen. Op advies van een maatschappe lijk werkster werd besloten een soort „afkoelingsperiode" in te stellen. De vrouw zou deze periode - ongeveer een maand - doorbrengen in een rust huis in Schoonloo (Dr.). Hier leerde de vrouw een patiënt kennen, de 33- jarige H. van der H. uit Emmen, met wie het volgens de politie meteen „klikte". Desondanks bleef de eerste vriend er bij de vrouw op aandringen de oude verhouding weer te herstellen, hetgeen de vrouw weigerde. Vakantie Dé vakantie in juli bracht de vrouw met haar kinderen door in de flat van van haar nieuwe vriend in Em men. Afgelopen zaterdag keerde zij van deze vakantie met Van der H; in Hardenberg terug, omdat haar oudste zoontje maandag naar school moest. Zaterdagavond legen elf uur ver voegde H. zich weer bij dc woning en eiste een onderhoud met de vrouw. Haar nieuwe vriend weigerde dit om dat het al zo laat op de avond was en stelde voor een keer overdag te pra ten. Afgesproken werd voor maandag om twee uur. Toen H. maandagmiddag verscheen vroeg de vrouw haar nieuwe vriend boven te wachten, zodat zij onder vier ogen met haar gewezen minnaar zou kunnen praten. Vuurbuks Volgens verklaringen ven Van der H. tegenover de politic, had hij na ongeveer een half uur tumult ge hoord en ccn vrouwestem horen gil len. Hij holde naar beneden en zag A. H. staan mol een vuurbuks in de hand. A. H. draaide zich om, wilde schieten maar Van dor H. vluchtte weg. Hij holde naar een buurvrouw en vroeg haar direct de politic te bol len. Terwijl do politic werd gebeld, vielen er twee schoten en oven latei kwam clc zwaargewonde vrouw het erf van dc buurvrouw op. Zij viel en bleek dood te zijn. ADDIS ABEBA. Keizer finilr Selassie van Ethiopië tijdens rev rede, iu uedband met muiterij onder eenheden ran de Ethiopische strijdkrachten. He.' heeft er intussen allemaal toe geleid dat de macht van de keizer drastisch is ingekrompen. MESSINA. 12-8. Vier Belgische en twee uit Nederland afkomstige toeristen hebben een hachelijk avon tuur beleefd voor de kust van Noord-Sicilic. Zij waren in twee rubberboten van dc Liparische eilanden naar Si cilië vertrokken, toen zij zondag avond door slecht weer werden over vallen. Door dc sterke wind worden zij van dc kust afgedreven, ook al doordat van een der boten de mo tor het hegnf. Pas maandagochtend vroeg werden tie twee scheepjes door vissers onldekt. Daarop voeren schepen uil die de zes toeristen naar Sicilië brachten. Het waren dc 32-jarige niimte- vaartingcnleur van Italiaanse af komst Francesco Costanzo die ver bonden is aan het Nederlandse in stituut voor ruimte-onderzoek, zijn 28-jarige secretaresse Elisabeth Ip- pel, de 1 I-jarige Belg Michael de Henttin. diens zoons Johan cn Fran cois en dc Belgische journaliste Christina de Kerkove. Zierikzee 't Lange Uus. Kunslexpositie, 912; V-t2—6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 13 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Woensdag 14 augustus Re nesse Herv. Kerk, 20.00 uur: Intern. Zang- dienst met jeugdkoor Shaloom. Brouwershaven Benelux-zeilwedstrijden. Vrijdag 16 augustus Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Dreischor Aardappelloods fa. gebr. Quik, 20.00 uur Oogstfeest '74 P.J.Z. Schouwen- Duiveland. Vrijdag 23 augustus Zierikzee Stadhuis, Schutterszaal, 20.00 uur, concert Saarlje Vos (harp) en Henk Vos (fluit). Zaterdag 31 augustus Wilhelminadorp Proefstation voor de Fruitteelt, „open dag". Konijnen met hamer gedood ARNHEM, 13-8. Onbekenden heb ben in het weekeinde twaalf konij nen met een hamer doodgeslagen. De eigenaar van de dieren ontdekte beschadigingen aan zijn schuurtje en trof de twaalf dode konijnen aan. De politie stelt een onderzoek in. Man reed door na dodelijk ongeluk SOEST, I2-S. Dc 16-jarige Paul Hendriksen uit Oegstgeest, die afge lopen weekeinde door een automobi list in Leusden werd aangereden en daarna door de doorgereden man aan de kant van de weg werd gelegd, is maandagmiddag in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort overleden. De doorgereden automobilist is in middels aangehouden. Het is de 48- jarige majoor van de Koninklijke Landmacht. P. A. H. E. uit Soest. De man, die volgens een getuige de jon ge wielrijder op zijn motorkap kreeg, hem vierhonderd meter verder aan de kant van de weg legde en daarna is doorgereden, heeft tegenover dc marechaussee uit Soesterberg eerst verklaard, niets van het ongeluk ge merkt te hebben. Later zei dc* man, uit paniek gehandeld te hebben. DEN HAAG, 13-8. I)c man, die vrijdagavond laat bij ccn brand in ccn sigarenzaak aan dc Columbus- straat in Den Haag is omgekomen. bl\Jkt het slachtoffer tc zijn gewor den van zijn eigen brandstichting in het pand. De man, de 25-jarige Haagse eloc- Iriciën Leo I.iebcrom. had van dc sigarenwinkelier, de 56-jarige W. D. ccn bedrag van f 5.000.. toegezegd gekregen om samen met een vriend, de eveneens aangehouden NicoB. (20). de zaak in brand te steken. De win kelier wilde door zijn zaak te laten afbranden, dc f 30,000.- van dc ver zekering opstrijken, waarvoor zijn winkel verzekerd was. Bij. de brandstichting vrijdag avond hadden Leo en Nico twintig a dertig liter benzine cn huisbrand olie door de winkel cn de achterlig gende woning verspreid. Nico stond alvast buiten cn Leo zou de op kran ten gesprenkelde brandstof aanste ken. Volgens de politie, die dinsdag de oplossing in deze raadselachtige brandstichting rond bad. iS bet mengsel van brandstoffen zo explo sief geweest dat alles mei een ge weldige klap in brand vloog. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Per megafoon sommeerde de in middels gearriveerde politie A. H. het huis te verlaten. Toen dit niet gebeurde, omsingelde de politie het huis. Enkele politiemensen gingen naar binnen en vonden A. H., die zich door het hoofd had geschoten. BIESBOSCH. Prins Claus heeft heden-dinsdagmoï-gen de twee spaar bekkens van de N.V. Waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch op de Petrusplaat, officieel in gebruik ge steld. Sinds april voi'ig jaar maakte de Maas-stad al gebruik van de bek kens ten behoeve van de drinkwa tervoorziening. Warm. Ze zeiden hier: „zet dal er nu niet boven", want de mensen zijn toch al zo gefrustreerd door die ver drietige zomer, maar ik volhouden, dat lezen over warmte mogelijk een beetje troosten kan. Vandaar. Hier zijn we dan. Ook als niemand het interesseert, is het tenslotte toch een mededeling, dat het in de Ameri kaanse staat Illinois in de zomer zo heet is, dat de mussen van het dak vallen. Tenminste Europese mussen zouden van het, dak vallen, want de Amerikaanse variant is er natuurlijk aan gewend. Chicago ligt zo'n beet je op de hoogte van Madrid en er heerst ginds een keihard landkli maat, met hete zomers en koude winterster plaatse alleen wat af gezwakt door de reusachtige plas water, die Michigan-mcer heet. De Fransen noemen dat „prendere l'occasion au cheveux", hetgeen vertaald zijnde betekent, de gelegen heid te baat nemen en ik daarom - op zijn Nederlands - schielijk de zwembroek aangeschoten en met zonolie, een bril en de Flossmoor Star (een eens per week verschijnen de dikkerd) de zon van Illinois in. Hel is wel een zonnig, maar toch een beetje afknapperig verhaal, want mensen, dat gaat niet. Men stikt en verbrandt en krijgt pure bloedstu- wingen, zodat men als een haas on der de bomen vlucht om koelte en schaduw tc zoeken of terug in huis, waar de air conditioning de tempe ratuur dragelijk houdt. Hetgeen al bekend is. ook de warmte is ongelijk verdeeld in deze wereld. Ginds te veel en hier te weinig en daar valt niets legen te ondernemen. Intussen is de air conditioning toch wel een beetje probleem. Wie kletsnat van het zweet zo'n onder koeld huis betreedt, denkt in een ijs kelder te stappen, want koude en warmte zijn relatieve zaken. Ook is het plaatsje naast dc bestuurder in ern auto.'door'dat koelkastje aan hel dashburd, niet het aangenaamste, want urenlang wordt de bijrijder overgoten met een kille luchtstroom. Niet altijd zon overigens, want de lucht kan daar ook vlot betrekken. Binnen korte tijd knalt er een ko lossaal onweer uit de lucht, met ge weldige zigzaggen van bliksemstra len en boos gedonder. Je houdt je hart vast en denkt dat hef weer een weeklang bedorven zul zijn. Typi sche frustratie van een Nederlander, maar niks daarvan. Dc volgende dag is het weer nel zo heet als de vorige dag en wie toch nog een beetje brui nen wil, mort 's morgens lussen ze ven cn acht uur zijn zonnestoel maar in dr tuin zetten. Nadien kan men het wel vergeten. Tussen dc polen van dc kojiereu ploert, de koeling op basis van tech nische uitvindingen en veel en v&el cn veel ijsblokjes, speelt zich 's zo mers het leven af. Ach, het is heel ahiders, maar als hel stortregent slaat da aarde dicht en worden de - vrij schaarse - bloemen vernield. Hei is allemaal heviger, groter, in tenser en toch verlang ik er een hertje naar terug, want van dit Ne- veel hoogte te krijgen. SC1I1F.RF.1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2