Vriendschap met buitenland; strijd tegen inflatie Nog altijd zorgen om secretarie-personeelsbezetting Erlichman: „Nixon is slecht verliezer" Golda Meir praatte bijna met Sadat Doden in Peru door koude DE TOESTAND OP CYPRUS „Zwarte Zee" in race tegen de klok DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rede van Ford ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 augustus 1974 130ste jaargang Nr. 21537 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Toespraak burgemeester Br'haven WASHINGTON, 13-8. President Gerald Ford van de Verenigde Staten heeft maandag een sterke Ameri kaanse defensie, voortzetting van de ontspanning en vriendschap met het buitenland en géén Watergates meer beloofd. Hij voorspelde voorts een harde strijd tegen de inflatie. In zijn eerste regeringsverklaring voor een gezamenlijke vergadering van senaat en huis van afgevaardigden, die door de televisie werd uitgezonden, zei Ford dat ex-president Nixons politiek van verzoening met de Sowjet- Unie en China zou worden voortgezet. Amerika zal zich blijven inspannen voor vrede in het Midden-Oosten en verbetering van de betrekkingen met de bondgenoten in de hele wereld. Advertentie Op binnenlands gebied stelde hij voor een economische topbijeen komst te houden die hij persoonlijk wil voorzitten om het hardnekkige probleem van de inflatie te overwin nen. Geen bandopnamen „Er zullen in mijn regering geen illegale bandopnamen zijn, niet wor den afgeluisterd, geen microfoons worden geplaatst of worden ingebro ken", aldus Ford, die hieraan toe voegde dat de „wetten nauwlettend zullen worden nageleefd om illegale inbreuken op het privé-lven" te voorkomen zowel bij de regering als in het particuliere leven. Hij deed een beroep op het congres hem te helpen „dit land weer op gang te brengen". Hij gaf de kiezers voor de verkie zingen van november de volgende boodschap „steun uw kandidaten democraten of republikeinen, conser vatief of liberaal, die consequent stemmen stemmen voor harde beslis singen om de kosten van het rege ringsapparaat te besnoeien, federale uitgaven te beperken en de inflatie onder controle te brengen". Bijeenkomst" Met zijn oproep voor een topbij eenkomst tegen de inflatie van rege ringsfunctionarissen en vertegen woordigers van werknemers, de in dustrie en de landbouw, nam Ford VERENIGDE NATIES. De Veilig heidsraad heeft aanbevolen Guinee- Bissao toe te laten als lid van de organisatie der Verenigde Naties. De aanbeveling geschiedde eenstemmig. een voorstel van de democratische leider in de senaat, Mike Mansfield, over. De bijeenkomst zal binnenkort plaatsvinden. SEATTLE, 12-8. „President Nixon is wat je noemt een slecht verliezer K|ij heeft in Washington een zeer persoonlijke politieke nederlaag moeten incaseren. Hij is een man die niet graag ver liest. Hij moet zich, zeker zeer on gelukkig voelen". Dit heeft John Ehrlichman, een van de voormalige adviseurs van de afgetreden presi dent, maandag verklaard. Volgens hem meed Nixon bij voor keur contacten, met de lagere func tionarissen van het Witte Huis, Maar ook tot zijn naaste medewerkers placht hij afstand te bewaren. TEL AVIV, 12-8. Oud-premier Golda Meir van Israël heeft maan dag meegedeeld dat zij ruim twee jaar geleden naar het buitenland ging voor een bijeenkomst op voor stel van de Egyptische president An war Sadat. Volgens een diplomatieke kring ging zij naar Roemenië. „Sadat kwam echter niet opdagen. Het zou een ontmoeting zijn tussen de twee, die georganiseerd was door presdi- dent Nicolae Ceausescu van Roeme nië", aldus genoemde kring. LIMA, 12-8. Een hondertal men sen is in Peru omgekomen als ge volg van een koudegolf in het zui delijk Andes-gebied en in het mid den van het land. Dit heeft de pers in Peru bekendgemaakt. Voorts is melding gemaakt van hevige sneeuwval in sommige ge bieden die aan Bolivia grenzen. Plaatselijk lgt de sneeuw een halve meter hoog. ZIERIKZEE. De reddingsboot „Adriaan D", van Bergingsbedrijf Bouwman te Zierikzee, die met her. weekeinde drie drenkelingen op de Oosterschelde, in veiligheid bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 12-8. In de maandagavond ge houden vergadering van de gemeenteraad van Brou wershaven deelde de voorzitter, burgemeester A. P. Scliouwenaar mede, dat de heer F. Dooge wegens ziekte de vergadering niet kon hijwonen. N.a.v. de notulen informeerde de heer J. J. Klaasse nogmaals of er al een besluit genomen is de kerkklok des middags 12 uur te Dreischor te luiden. De raadsvoorzitter deelde mede. dat dit punt nog niet in b. en w. is geweest. President Ford - hier in zijn woonplaats Alexandria - deelt handtekenin gen uit aan bewonderaars. De heer J. A. v. d. Bijl vroeg (het was reeds door de fraktie bij de be grotingsbehandeling gesteld) of er van gemeentewege een tegemoetko ming kan worden verstrekt in het door familieleden bezoeken van zie kenhuizen te Goes, daar dit m.b.t. de brugkosten een dure zaak is. Mede gelet op het feit dat de ziekenhuizen van Schouwen en de Bevelandcn sa menwerken is de opneming te Goes dikwijls noodzakelijk, wat voor de familie kostenverhogend is. De voor zitter kon meedelen dat dit punt reeds in b., w. en s. is aangesneden maar dat voor de regio tot één standpunt gekomeii dient te worden. De voorzitter deelde de raad ver der mede, dat op 29 augustus a.s. de nieuwe brandweerwagen voor de kern Brouwershaven en de nieuwe spuit voor Dreischor zullen worden afgeleverd. In de vakature ter sekretarie we gens het vertrek van de heer Vreeke is per 1 september benoemd de hee Korstanje te Kloetinge. Per 1 januari is burgemeester Schouwenaar benoemd tot hoofdin geland van het Waterschap Schou- wen-Duiveland. De heer v, d. Bijl vroeg hoe het nu met deze nieuwe benoeming van de heer Korstanje staat met de perso neelsbezetting ter secretarie. Is met de komst van deze ambtenaar de zaak opgelost of moeten er nog meer mensen bijkomen? De voorzitter antwoordde dat de problemen geenszins zijn opgelost. Het geeft ons nog steeds zorgen en we proberen „geschoolde krachten te krijgen. Het blijft een bron van grote zorg". Voorlichtingsblad B. en w. stellen de raad voor om met ingang van de nieuwe zittings periode te komen tot de uitgifte van een gemeentelijk voorlichtingsblad ..De Wegwijzer" genoemd maande lijks te laten verschijnen. In hoever- (Vervolg pag. 3) NICOSIA, 12-8. De Grieks-Cy prische nationale garde is maandag begonnen zich terug te trekken uit Turks-Cyprische Enclaves, zo heeft een woordvoerder van de Cyprische regering bekendgemaakt. Van de zijde der Verenigde Naties werd meegedeeld dat VN-militairen vier Turkse dorpen in het gebied van Limassol binnentrekken nadat de nationale garde deze plaatsen heeft verlaten. De woordvoerder van de VN zei dat de Grieks-Cyprische troepen maandag ook de Turkse wijken in de steden Paphos en Larnaca die zij be zet houden, zullen ontruimen. Inmiddelds wordt de vrijlating van krijgsgevangenen voortgezet zondagavond btegon de Griekse-Cy- prische naitionale garde met de vrij lating van 13 Turkse Cyprioten. ROTTERDAM, 12-8. - De sleper „Zwarte Zee" van L. Smit bevond zich maandag aan het eind van de middag op ruim een dag varen van de in moeilijkheden verkerende su pertanker „Metula" (210.000 ton), die sinds afgelopen zaterdag in de Straat van Magclhaen vastzit. Bij Shell Tankers hoopt men dat de „Zwarte Zee" op tijd bij de „Me tula" is, om in ieder geval nog po gingen te kunnen ondernemen om het schip en de lading van 190.000 ton ruwe olie te redden. Twee kleine Chileense slepers zijn ook op weg naar de tanker. De schepen worden in de loop van dinsdag verwacht. Inmiddels heeft kapitein Minkels, aan boord van een schip dat in de buurt van de „Metula" verblijft, plannen ontwikkeld om zo snel mo gelijk de ruwe olie uit de tanker over te pompen in kleinere schepen. Kapitein Minkels liet Shell Tankers maandagmiddag per telex weten dat de situatie waarin het schip verkeert, ongewijzigd is. Nog gevaar Dit betekent dat nog steeds gevaar bestaat dat het achterschip van de mammoettanker te pletter slaat te gen de rotsen. Dat achterschip zit al sinds zondag, toen de „Metula", als gevolg van de sterke stroming in Straat Magelhaen begon te draaien, vast op de rotsen. Er zijn al lekken ontstaan, waardoor de machineka mer gedeeltelijk onder water is ko men te staan. Er is ook sprake van dat olie uit de tanker is weggevloeid, maar om hoeveel olie het gaat is niet bekend. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wat geprezen wordt, - prijzen wij veel meer dan wat prij zenswaardig is. La Bruyère Verwachting tot woensdagavond: Warmer Vrij zonnig weer met in de middag of avond van het zuiden uit kans op onweer; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost; minimumtempera turen ongeveer 13 graden, maxima morgen van 21 graden op de Wadden tot 28 graden in het zuidoosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 aug. Zon op 5.21, onder 20.07 Maan op 0.56, onder 17.43 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.05 Maan op 2.11, onder 18.23 Nieuwe maan: 17 aug. (20.02) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 aug. 11.35 4.52 17.45 15 aug. 0.21 12.55 6.16 18.57 Doodtij: 13 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-8. De laatste dagen brachten oceaanstoringen in grote delen van het land langdurige regen. Het ziet er naar uit dat in het ko mende etmaal volgende oceaanstorin gen, afkomstig uit het zeegebied bij de Azoren. een meer westelijker koers zullen volgen, zodat ze via de Britse eilanden en de.Noordzee naar Dene marken zullen koersen. Een onweersstoring uit Spanje dringt via zuidwest-Frankrijk tege lijkertijd noordwaarts op. Samenhan gend met deze ontwikkelingen zal hel in onze omgeving waarschijnlijk wat wanner worden. Daarbij nemen ech ter de onweerskansen ook toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1