Vijf-en-twintig jarig jubileum GR0TE HARINGVANGSTEN 0P N00RDZEE bij Kon. Zeelandia Zeilsloep „Bonito" kapseisde op Oostersehelde GESLAAGDE MUZIEKAVOND TE 0UWERKERK Geslaagd „schipkamp" Bruse CJV STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 augustus 1974 Nr. 21536 3 De heer J. Sies hartelijk gehuldigd Meevaller in de visserij Gelukwens voor de jubilerende heer Sies, (rechts). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 10-8. Het was 1 augustus j.I. vijfentwintig jaar geleden dat de heer J. Sies in dienst trad hij Kon. Zeelandia H. J. Doeleman b.v. Ter gelegenheid van dit feit werd zaterdag 10 augustus een receptie gehouden in de foyer van restaurant „Mondragon". Ondanks het feit dat de vakantie periode nog volop aan de gang is, kwamen velen de jubilaris en zyn familie feliciteren. De heer M. Doeleman, algemeen directeur van Kon. Zeelandia, schet ste in zyn toespraak de Zeelandia- carrière van de heer Sies. In 1949 kwam hy by het bedrijf als fabrica- ge-medewerker. In die tijd was het enorm druk met de fabricage van een speciaal soort vet voor Engeland Ook Fondant werd door de jubi laris gemaakt. Toen ongeveer twin tig jaar geleden een extra chauffeur nodig was, leek dit wel wat voor de heer Sies. Dit werk sloeg aan en gaf hem veel voldoening. De heer Doeleman roemde de ju bilaris om zijn gevoel voor orde, nauwkeurigheid- en verantwoorde- lijkheid. Eigenschappen waar des tijds een militaire training in Amerka belangrijk toe heeft bijge dragen. ..De heer Sies begrijpt waar het om gaat", aldus spreker, als Zee- landia-chauffeur 'ben je er niet al leen voor het rijden, maar boven dien ben je de man die de zaak naar buiten presenteert". ,,U doet dat bij zonder goed en voelt u verantwoor delijk voor de kostbare wagen en vracht". De heer Doelman prees ook de ma nier waarop de jubilaris weet samen te werken met de collega's in bin nen- en buitendienst. Hij sprak de wens uit, dat de prettige samenwer king nog lange tijd voortgezet kon worden. Ook mevrouw Sies werd niet ver geten in de hulde van de heer Doe leman. Zij mocht een fraaie doos bonbons ontvangen. Vervolgens do ceerde de heer Doeleman de jubila- Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en be waarneming effecten SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. ris met de gouden Zeelandi-speld en overhandigde hem een envelop met inhoud. Namens alle medewerkers van Zeelandia sprak de heer J. Willemse tot de heer Sies en zijn familie. Al lereerst roemde hij het Zeelandia- chauffeurkorps in het algemeen. De ze mensen weten wat rijden is en voelen zich mede->verantwoordelijk voor de andere weggebruikers. „Dat is wat anders dan mannen die al leen maar jakkeren van de ene naar de andere koffietent". Een gedach te, die nog wel eens leeft bij het pu bliek over de beroepschauffeur. „De heer Sies is een voortreffelijk lid van dit Zeelandia-team en wordt dus in de hulde betrokken". Boven dien om het feit dat hij nu al 20 jaar een voortreffelijk chauffeur is," al dus de heer Willemse. „Open dag" voor het publiek in proefstation voor de fruitteelt Op zatetrdag 31 augustus a.s. wordt in het Proefstation voor de Fruit teelt te Wilhelminadorp een „open dag" voor iedereen gehouden. Op deze dag kan een ieder kennis nemen van een aantal facetten van het moderne fruitbedrijf en tevens iets zien van het werk dat op het proefstation wordt verricht. In een tentoonstelling zullen met name een aantal aspekten van de moderne ziektebestrijding in de fruitteelt ge toond worden. Oogstfeest P.J.Z. De P.J.Z. Schouwen-Duiveland or ganiseert op vi-ijdagavond 16 augus tus aanstaande het Oogstfeest '74 in de aardappelloods van de firma gebrs. Quik te Dreischor. De avond zal muzikaal worden verzorgd door het bekende Combo André Moss. Deze avond is niet al leen toegankelijk voor leden: ieder een is van harte welkom. ZIERIKZEE Gestrande jongelui van zandplaat opgepikt Vyf jongens en een meisje, die vrijdagavond met hun bootje, de „Miriam", vastliepen op een zand plaat tussen Tholen en Yerseke, zyn zaterdagochtend door de kapitein van de rondvaartboot „Stad Zierik- OUWERKERK. 10-8. Zaterdag avond vond in de Hervormde Kerk een muziekavond plaats met als me dewerkenden Anton den Boer te Ou- werkerk, orgel en N. den Boer en M. de Bruijne, blokfluit. Ds. Koppert hield een korte inlei ding over het gebruik van het kerk orgel in de loop der tijden en gaf bij olk te spelen nummer een toe lichting. Het eerste nummer van het pro gramma was „Toccata" („Improvisa'- tie") van Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621). één der grootste Ned. toondichters, organist van de Oude Kerk te Amsterdam. Zijn meester werk en nog altijd geliefde schepping is zijn zetting der 150 psalmen. Nummer 2: Partita ..Jesu meine Freude" (Gez. 428) van Johann Gott fried Walther (1684-1748). Dit zijn aeht variaties van deze componist, organist en hofmusicus, verwant en bevriend met J. S. Bach. Voorts kwam aan de beurt: het 3e en 4c Couplet du Kyrie van Frnn- gofa Couperin (1066 1733), organist aan de St.-Gervais te Parijs. Hij schreef galante en geestige composi ties voor klavecin. Van Andreas Hammcrschmidt (1611-1675) volgde nu: Ballet und Canzon door twee sopraan-blokflui ten. Hammcrschmidt was één der belangrijkste kerkcomponisten uit de 17e eeuw, grondlegger der Passionen. Anton den Boer ging verder met: „Orgelchoral Herr Jesu Christ dich zu uns wendt" (Gez. 327) van Georg Böhm (1661-1733), één der belang rijkste organisten vóór J. S. Bach, misschien diens leraar. Van de jongste musicus Dick Bar- ten beluisterd men vervolgens Psalm 61 en Anton den Boer eindigde met een stuk van de oude Engelse mees ter .föhn James: „Voluntary („Impro visatie") in a-minor. Tenslotte zongen de aanwezigen staande enkele verzen uit Gez. 391. Gezien de gespannen aandacht voor deze zeer goed gebrachte mu ziekstukken is deze avond zeker waard, herhaald te worden. Spreker roemde de heer Sies om zyn collegialiteit. Niet alleen in zyn werk, maar ook in de voetbalvereni ging van Zeelandia, waar hy al vele jaren enthousiast in meespeelt. Als- geschenk van alle collega's overhan digde de heer Willemse een instama- tic-camara aan de heer Sies. Tot slot van deze aangename bij eenkomst sprak de heer Sies een kort dankwoord. zee", van de R.T.M., uit hun nete lige positie bevryd. De jongelui waren met het scheepje vanuit Bergen op Zoom uitgevaren om ergens pieren te steken. Doordat de schroef van het bootje losraakte en in de diepte verdween, kwam het bootje op de zandplaat De Vogelaar terecht. Na de nacht op de zand plaat te hebben doorgebracht, werd het zestal door de rondvaartboot, die rondvaarten maakt op de Ooster sehelde, omsteeks acht uur opgepikt en aan land gebracht. BROUWERSHAVEN Benelux-zeilwedstrijden Op woensdag 14 augustus a.s. zul len op de Grevelingen de Benelux- zeilwedstrijden worden gehouden, door de samenwerkende Kon. Ned. Watersportvereniging „De Kaag", de Royal Yacht Club de Belgique" en de Watersportvereniging „Brouwers haven". Ter gelegenheid van deze dag zul len besturen en organisatoren woens dagavond officieel door b. en w. van Brouwershaven ten stadhuize wor den ontvangen. OOSTERLAND Start openbare school De openbare lagere school alhier, hoofd, de heer P. T.^ Bolkenbaas, heeft op heden, maandag 12 augus tus, de lessen na een zesweekse zo mervakantie weer hervat. Nadat er 19 leerlingen voor de vakantie de school hebben verlaten, komen er op 12 augustus weer een 30-tal voor in de plaats die voor het eei'st op school komen. Zodoende startte het schooljaar 1974-1975 met in totaal 130 leerlingen. Nieuwe onderwijzeres openbare basisschool Met ingang van 1 augustus j.I. had er op de Openbare Basisschool alhier hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, een personeelsmutatie plaats. In de va- kature, onstaan door het vertrek van de onderwijzeres mej. A. C. A. Ochtman uit Zierikzee, werd be noemd mevr. J. H. van Damme-Ha- zelbag uit Ouwerkerk. Zij zal de eerste klas voor haar rekening ne men. Prijzen verloting Welfare-werkverkoop Vorige week werd onder auspiciën van de afdeling „Duiveland" van het Ned. Rode Kruis te Nieuwerkerk een verkoping gehouden van het Welfa re-werk van de afdeling op het sportterrein aldaar. Aan deze ge slaagde verkoopaktie was ook nog een kleine verloting verbonden met enige prijzen en ongeveer 50 loten. Twee gelukkige winnaars of winna ressen zijn echter nog niet op komen dagen om hun prijzen af te halen, n.l. die gevallen zijn op de nummers 818 en 824. Ze kunnen alsnog afge haald worden bij mevr. Talen, Ooststraat 28 in Nieuwerkerk. BRUINISSE, 10-8. De zee is onberekenbaar, «lal geldt in meer dun één opzicht én hel blijkt «lal «lit ook weer geldt voor de haringvangsten. De haringvangsten op de Noordzee zijn namelijk veel groter en ruimer dan men aan het begin van het haringseizoen heeft durven hopen en nog minder voorspellen. Dikwyls wordt er de laatste weken zoveel gevangen, dat men tonnen en ander fust te kort komt, om de vangst te bergen. Natuurlijk is dit laatste een uitzondering, maar over het algemeen is men best tevreden over deze meevaller in de haringvisserij. En dat is dan ook de enige mee valler, die in de Noordzeevisserij kan worden gemeld. De tong, waarop eigenlijk de gehele Noordzeevloot van de laatste jaren is gebouwd, laat op zich wachten. Zij is zoek en moeilijk te vinden. Al weer een be wijs van de onberekenbaarheid van de zee. Veel tongvissers, ook de eigen Bru 12, vissen de laatste weken op de z.g. rondvis, met als voornaamste verte genwoordiger de kabeljouw met daarnaast de leng, de koolvis enz. De prijzen schommelen ook hier van bevredigend tot onbevredigend, terwijl de vangst eigenlijk wel in de rubriek onbevredigend kan worden ingedeeld. De gevolgen blijven niet uit. Plot seling is aan de „kotterexplosie een einde gekomen. Met de kotterexplo sie, waarvoor door de visserijautori teiten, al jaren werd gewaarschuwd, bedoelen we dan het aan de lopende band bouwen van nieuwe viskotters. Wel worden er nog wekelijks nieuwe kotters te water gelaten, maar dit betreft dan de afwerking van de nog lopende orderportefeuille. Meer faktoren Het zijn niet alleen de slechte vangsten, waardoor men natuurlijk in de kottei-visserij wat voorzichtiger is geworden. Daarvoor zijn meerdere faktoren in het geding, met als voor naamste de gestegen exploitatiekos ten als gevolg van de oliecrisis, c.q. de prijsverhogingen van de olie. Ver der de inflatie, de enorm hoge ren tevoet, die moet worden betaald. (Een nieuwe goed uitgeruste kotter kost meer dan twee miljoen gulden). Verder de In het uitzicht gestelde contingentering van tong- en schol visserij, waarbij Nederland wel een flink deel krygt van de te verdelen koek, maar by lange na niet, zoveel als de laatste jaren door de geza menlijke Nederlandse vissers werd aangevoerd. Want dat de contingentering, een feit wordt staat nu wel vast. Zijn er uitwijkmogelijkheden? De „rondvisserij" was er één maar ook hier zijn de mogelijkheden beperkt. Het is een geweldig gedrang op de kleine Noordzee, van vissende kot ters van diverse nationaliteiten. Niet te dure schepen kunnen mis schien compensatie vinden in de kleine haringvisserij, maar ze moe ten dan wel wat verder noordelijk gaan vissen. Met de mogelijkheid dat ze wel eens een zondagje niet thuis zullen zijn. Welke bemanning voelt daar nog wat voor? Levensgrote problemen dus in een sector van het bestaan, waarbij ook de regio betrokken is. Het is te hopen c.q. te verwachten, dat de machinefabrieken nieuwe or ders voor kotterbouw kunnen plaat sen in het buitenland. Men heeft daar al gevestigde rela ties. Naar Schotland b.v. werden reeds enkele nieuwe en gebruikte kotters geleverd. In Nederland worden nog steeds de beste kotters gebouwd. Niet voor niets adverteren de hier gevestigde bedrijven met onze kotters „een be~ grip", of onze schepen „betrouwbaar, robuust, fraai". Beide bedrijven hebben zowel hier als In Stellendam tientallen werkne mers. Voorlopig kan men nog wel even vooruit. Beide fabrieken heb ben zich ook eerder aan gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen en hebben dat altijd met souplesse gedaan. En wellicht, dat de „altijd onberekenbare zee" toch weer voor verrassingen weet te zorgen. Mars van 500 km HUIZEN, 10-8. Zaterdag morgen vertrokken uit Huizen vier ivandelaars voor een 500 km lange tocht naar het West- duitse plaatsje Bad Vilbel bij Frankfurt. De gebroeders C. Klijn (41) en J. Klijn (37) en de 54-jarige K. Kruymer uit Hui zen alsmede de 54-jarige H. F. Stakenburg uit Amsterdam maken de tocht in verband met de feestelijkheden in het kader van het 1200-jarig be staan van Bad Vilbel. Deze feestelijkheden beginnen op zaterdag 17 augustus en die dag hopen de vier wandelaars ook in Bad Vilbel te arriveren. De tocht is mede mogelijk ge maakt door financiële steun van de gemeente Huizen en het plaatselijke bedrijfsleven. Huizen onderhoudt sinds en kele jaren speciale betrekkin gen met het Duitse plaatsje. SCHEEPVAART Abida, 8-8 Augusta Acila, 8-8 180 m NO Porto Rico. Acmaea, 8-8 9-8 Eastham. Atys, 8-8 140 m N Okinawa Camitia, 11-8 Lynas Pt. verw. Dione, 8-8 315 b Z Monrovia. BRUINISSE, 10-8. Zoals ieder jaar ging ook dit jaar de C.J.V. uit Bruinisse op „vaarvakantie". Dit keer had men daarvoor de motor boot „Zeehond" afgehuurd. Zaterdagmorgen 27 juli vertrok men met een groep van 31 man naar MARKTBERICHTEN De eierveiling BARNEVELD, 12-8. Aanvoer 891.660 stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50 gram gramf 8,14; van 55 gram f 9,60; van 60 gram f 11,12 en van 65 gram f 13,57. MOSKOU. De Prawda, het blad van de Sowjetrussische communisti sche partij, heeft maandag de V.S. verweten pogingen in het werk te stellen de internationale olie-akkoor den te gebruiken om de ontwikkelde westex-se landen één lijn te laten trekken tegenover de olieproduce rende landen. Den Helder, waar men 's avonds ar riveerde. 's Zondags ging men daar naar de kerk. 's Maandags werd over gestoken naar Oudeschild op Texel. Met Oudesohild als basis, werd een fietstocht over Texel gemaakt. In de nacht van maandag op dins dag werd gevist, een ieder jaar te rugkerend programma onderdeel als de C.J.V. op vaar- of trektocht gaaL Het weer zat niet mee. Daarom werd besloten af te zien van een verdere tocht over het Wad, naar Terschelling en werd gekozen voor de Friese meren. Door een oversteek over het IJsselmeer kwam men in Lemmer, waar overnacht werd. Na dat men de Friese meren had ver kend werd naar Urk gevaren en vandaar naar Harderwijk. In de omgeving van Harderwijk werd 's nachts een buitenspel gehou den. Intussen was het vrijdag en moest over de terugtocht worden gedacht. Dit deed men door koers te zetten naar Utrecht. In de daar ver schenen „Zeehondkrant" werd aan boord een samenvatting van de tocht gegeven, en werd de reis „besloten", voor zover het allerlei recreatieve bezigheden betrof. Van Utrecht ging het in één ruk naar huis, zaterdag morgen 10 uur was men weer in de thuishaven Bruinisse terug, na een geslaagd „schipkamp" van een week. Door wind en stroom ZIERIKZEE, 10-8. Als gevolg van een sterke wind en «Ie stroom kapseisde zatenlag op de Oostersehelde, ter hoogte van de Zeelandbrug, «1e zeilsloep „Bonito", niet aan boord een drietal opvareiulen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Uit een loods aan de Waalhaven in Rotterdam hebben dieven 1488 nikkel-kathoden en drie vaten met kadmiumplaten gestolen. De buit vertegenwoordigt een waar de van ongeveer f 35.000, APELDOORN. In Apeldoorn zijn twee Duitsers op heterdaad betrapt bij een inbraak in een kledingmaga zijn van C. A. Ze hadden al voor enkele duizenden guldens aan leren en suèdekleding voor transport ge- reedgclegd. AMSTERDAM. Kolonel C. A. Ver waal is benoemd tot leider van het Leger des Heils in Nederland. Hij volgt kommandant Leslie Pindred op. die is overgeplaatst naar het oos telijk territorie van Australië. Pind red heeft drie jaar lang in Nederland de leiding gehad. DEN HAAG. Een 84-jarige man uit Amsterdam is op straat in Den Haag door twee onbekende mannen be roofd van f 650.De twee grepen de bejaarde man vast en haalden het geld uit een zak van diens regenjas, waar het los in zat. De daders zijn spoorloos. DEN HAAG. De Nederlandse re gering is maandag overgegaan tot erkenning van de nieuwe onafhanke lijke staat Guinee-Bissau. Zij heeft voorgesteld diplomatieke betrekkin gen met Guinee-Bissau aan te gaan. Dankzij de onmerkzaamheid en snelle reaktie van de brugwachter de heer F. Schoonakker kon onmiddel lijk een reddingsaktie beginnen, die met succes werd bekroond. Op het eerste alarm voer de heer W. Bouman te Zierikzee uit met zijn reddingsboot. Hy slaagde er op het nippertje in de drie opvarenden - die zich vastklemden aan de omge slagen boot - in veiligheid te bren gen. Een geluk was, dat de reddingsboc/t zeer snel aanwezig was op de plaats des onheils, waardoor de zeilers ook spoedig hulp kon worden geboden. De drenkelingen waren de heren Van Liere (Delft), Toorenaar (Goes) en de (13-jarige Don de Raat (Goes). Zij werden naar Zierikzee gebracht en daar van droge kleren voorzien. De „Bonito" was een prooi van wind en golven en dreef tegen de pier bij de Kurkenol en sloeg stuk op de ste nen. De inventaris van de boot kon gedeeltelijk worden geborgen. De „Bonito" nam deel aan een zeilwedstrijd van Yerseke uit en de zeilers waren (wél nodig in zo'n si tuatie) aan boord zonder zwemves ten. Het politievaartuig R.P. 18 was ook aanwezig bij de omgeslagen boot. Het reddingsschip „Adriaan D" deed uitstekend werk. Het is - als bekend - de voormalige reddingsboot „Ko ningin Wilhelmina", te Stellendam, thans in dienst van Bergingsbedrijf W. Bouwman te Zierikzee. De „Bonito" hier in deplorabele toestand aan de Kurkenol. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3