FORD PRESIDENT FEESTELIJKE AFSLUITING DOOR V.V.V. Tijdschriftenbezorger TOERISTEN-SEIZOEN BROUWERSHAVEN bekent twee kindermoorden Congres steunt Ford Akkoord over bestandlinies De werkloosheid onder academici Vier jongelui gedood bij botsing FORD ZOEK" TWEEDE MAN Bijna 600 jaar gevangenisstraf Dure drift BOBREN- DEMONSTRATIE AGENDA „Nachtmerrie voorbij" BROUWERSHAVEN, 10-8. Zater dagavond werd te Brouwershaven het toeristenseizoen afgesloten door de V.V.V. met een feestelijke avond, bestaande uit een ballonwedstryd, lampionoptocht en kampvuur. Dreigde aanvankelijk de regen het feest te verstoren, toen plm. 8 uur de muziekkorpsen Crescendo uit Dreischor en Nieuw Leven uit Ou- werkerk o.l.v. de heer P. H. J. Ever wijn en de drumband o.l.v. de heer P. A. van Dongen de Smalstad bin nenmarcheerden was het gelukkig droog. Vele honderden, waaronder de meesten toeristen hadden zich voor het kantoor van V.V.V. opge steld om de ballonnen, voorzien van een naamkaartje in ontvangst te ne men. De beide muziekkorpsen speel den pittige marsmuziek en toen ieder kind zijn ballon in handen had wer den ze onder trommelgerolfel opge- Minder bouwaktiviteit DEN HAAG. 10-8. De woningca paciteit was in het eerste halfjaar van 1974 circa twintig procent lager dan vorig jaar in die periode. Bouwondernemingen zijn in het eerste halfjaar de bouw begonnen van bijna 60.000 woningen, dat is 20 procent minder dan vorig jaar. Hel aantal woningen in uitvoering was per eind juni ruim 126.000 18 pro cent). Dit blijkt uit een overzicht van het Centraal Bureau voor dc Statistiek. Hogere prijzen geneesmiddelen UTRECHT. 10-8. Dc contactraad geneesmiddelenindustrie is boos over het feit dat do apothekers besloten hebben alle merkgeneesmiddelen op te trekken met de maximaal door mi nister Lubbers toegestane marge van 18 procent, een maatregel die bete kent dat de publieksprijzen, met 4 tot 5 procent zullen stijgen. Waarschuwing aan artsen die te veel berekenen UTRECHT. 10-8. De zieken fondsen gaan de controle op de de claraties van apotlieekhoudende huisartsen voor geleverde genees middelen verscherpen. De gezamen lijke ziekenfondsorganisaties hebben dat alle ongeveer 1500 apotheekhou- dende huisartsen schriftelijk laten weten. Volgens de fondsen is gebleken, dat sommige apotheekhoudende huisartsen bij de ziekenfondsen duurdere medicijnen in rekening bregen dan zij in werkelijkheid aan hun patiënten hebben afgeleverd. Het gaat daarbij om geneesmiddelen met dezelfde werking, die onder een andere naam en aanzienlijk goedko per op de markt worden gebt-acht. In de overeenkomst die de ziekenfond sen met de apotheekhoudende huis artsen hebben afgesloten, is bepaald dat in dergelijke gevallen de inkoop prijs in rekening moet worden ge bracht. SAN ANTONIO, 10-8. Eler Wayne Henley is veroordeeld tot in totaal 594 jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de moorden op 27 jonge lui tijdens sexuele en sadistische or gieën. De rechtbank verklaarde de 18-ja- rige Henley schuldig aan zes moor den en veroordeelde hem daarvoor tot zesmaal 99 jaar gevangenisstraf. ROTTERDAM. Ter hoogte van de Roterdamse Brienenoordbrug brak vorige u-eek een dijk langs de Maas door, waardoor ongeveer 200 tuin huisjes en een begraafplaats geheel onder water liepen. De schade werd geraamd op meer dan een miljoen gulden. Op de foto lopen bewoners van het tuinhuisjescomplex met wat bloemen, die '.ij hebben kunnen redden, door het water. laten wat een kleurig schouwspel bood. De koers van de ballonnen was naar het oosten en nu maar afwach ten wie het verst komt. Qok dit jaar stelt V.V.V. weer prijzen voor de verst komenden ter beschikking. Met de muziekkorpsen voorop ging de stoet hierna via de nieuwe jacht haven naar de loswal Aan de andere zijde van de vaargeul werd een vuur WASHINGTON. 11-8. President Gerald Ford van de Verenigde Sta ten heeft zich zondag beraden over een keuze voor het vice-president- schap en politieke adviseurs melden dat op de l\jst met kandidaten de mocraten, negers en vrouwen voor komen. Na afloop van zijn beraadslagin gen zei Ford „constructieve en nut tige adviezen" te hebben gekregen van leden van het congres en ande re functionarissen in een reeks ge sprekken. Verder wilde hij niet gaan maar op een vraag of een vrouw kon worden voorgedragen, zei Ford dat niemand wordt uitgesloten. Volgens sommige politieke leiders heeft Ford een lijst met 35 namen waarbij verscheidene democraten en vrouwen. WASHINGTON, 9-8. De Ameri kaanse Senaat heeft vrijdag met al gemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin Gerald Ford een „trouwe en oprechte vriend van het Congres"-wordt genoemd. De nieuwe president kreeg de verzekering dat het Congres volledig met hem zal samenwerken. Ford heeft het Congres laten we ten dat hij binnen tien dagen een kandidaat zal voordragen voor het vice-presidcntschap. Voor deze func tie, die tot dusver door Ford werd bekleed, wordt het meest de naam van Nelson Rockefeller genoemd, de republikeinse oud-gouverneur van de staat New York. De nieuwe president heeft vijf „ver trouwensmannen" aangezocht om hem te helpen bij het opzetten van zijn secretariaat. Ford, de 38ste president van de V.S., legde de eed af in handen van opperrechter Warren Burger. Op dat ogenblik was Nixon per vliegtuig on derweg naar zijn huis in California. Vandaag (maandag) zal president Ford het Congres toespreken en ver klaren welke naar zijn mening de voornaamste staatszaken zijn. In zijn rede na de beëdiging zei de nieuwe president dat hij zonder on derbreking en oprecht naar vrede zal zoeken. Hij beloofde openhartig en cerlyk te werk te zullen gaan, „in het volle vertrouwen dat eerlijkheid uiteindelijk de beste tactiek is". Waarheid is de lijm die de rege ring, ja de hele beschaving, bij el kaar houdt, aldus Ford. „Die band is weliswaar geforceerd, maar niet ge broken. Landgenoten, onze lange nachtmerrie is voorbij. Terwijl wij ontstoken wat altijd weer een wee moedige gedachte oproept dat het seizoen, dal zo lang leek nu weer al voorbij is. Inmiddels werden de hon derden lampions ontstoken wai weer een feeëriek schouwspel opleverde. Met deze feestavond is er weer een einde gekomen aan het seizoen dat op waardige wijze door V.V.V. werd afgesloten. Bij de gesprekken zou ook de naam van senator Edward Brooke (resp. Massachusetts) zijn gevallen. Hij is de enige neger in de senaat. NICOSIA, 10-8. De militaire ver tegenwoordigers van Engeland, Tur kije en Griekenland hebben met V.N.- functionarissen vrijdagochtend een akkoord ondertekend, waarin de be- standsgrenzen op Cyprus zijn ge regeld. Het akkoord is onmiddellijk met een Brits militair vliegtuig naar Ge- nève gebracht, waar de ministers van buitenlandse zaken van de drie lan den bijeen waren om te trachten de vrede op het eiland veilig te stellen. DEN HAAG. 10-8. Volgens minis ter Boersma (sociale zaken) heeft de ontwikkeling van de werkloosheid onder de academici zich sinds het. najatr van 1973 gestabiliseerd. Vol gens de laatste gegevens waren er in juni van dit jaar 2535 werkloze aca demici, waarvan 2141 mannen en 394 vrouwen. In de aan de Kamer toegezegde nota over de werkloosheid zal aan dacht worden geschonken aan dit vraagstuk, aldus de minister in ant woord op vragen van CH-fractie- voorzitter Kruisinga. de wonden van Watergate verbinden, pijnlijker en smettender dan die van oorlogen, zullen wij de gouden regel van ons politieke proces in ere her stellen. Laat broederlijke liefde onze harten zuiveren van achterdocht en haat'. GLOUCESTER, 10-8. Vrachtauto bestuurder Robert McPeak in Glou cester (Engeland) scheurde de be keuring die de parkeerwacht hem gegeven had, in het gezicht van de man kapot en wierp de snippers op straat. Vrijdag kreeg McPeak een boete van vijftig gulden voor verkeerd par keren en het storten van afval op de openbare weg. AMSTERDAM, 11-8. De 52-jarige tijdschriftenbezorger G. C. S. die en kele dagen geleden was aangehouden in verband met het vinden van het aangerande lijkje van de tienjarige Helene Isaac, heeft niet alleen be kend dit meisje vorige weck maan dag in zjjn woning in Amsterdam- West om het leven te hebben ge bracht, maar heeft ook de dood van de negenjarige Basje Bloemena in augustus 1971 voor zijn rekening ge nomen. Commissaris W. van der Voort, chef van de moordbrigade in Am sterdam, die dagenlang met 20 re chercheurs in de weer was geweest om de zaak Isaac tot klaarheid te brengen, vertelde zondagmiddag op een inderhaast in het hoofdbureau gehouden persconferentie uitvoerig hoe dit meisje aan haar einde was gekomen. „Toen de tijdschriftenbe zorger zover was heeft hij ook toe gegeven Basje Bloemena gedood te hebben. Hij zei dat hij dat „zorgvul dig had voorbereid", aldus de heer Van der Voort. „Wat de man daar mee bedoelt weten we. nog niet. Op het ogenblik staan de verhoren even stil want mijn mensen zijn echt wel aan een rustpauze toe. Maar onge twijfeld zullen we vóór dinsdag, wanneer de tijdschriftenbezorger voor de officier van justitie wordt geleid, weten hoe de affaire Basje Bloemeha zich heeft afgespeeld". De tijdschriftenbezorger, die ge trouwd is en uit twee huwelijken (Vervolg van pag. 1) Wel aan het woord kwam, na het mislukte optreden, van de heer Mer- tens, de heer K. Olieman, leider van het overleg der 28 actiegroepen uit heel Nederland. Dat was toen al voor de tweede keer in deze b'ij eenkomst. In zijn eerste speech, die hij mocht houden op grond van de overeen stemming, die de dag tevoren tussen landbouworganisaties en een dele gatie. van de actiegroepen was ver kregen, zei hij nog dat het wan trouwen in de standsorganisaties, zoals dat de afgelopen weken geble ken Was, niët te rijmen viel met het belang van boer en tuinder. In zijn spontane en korstondige tweede optreden constateerde de heer Olieman dat het wantrouwen jegens het landbouwbeleid bij de boeren inderdaad aanwezig is en dat Veranderingen in de top der land bouworganisaties vereist zijn. Ook aan het woord kwam minis terter van landbouw mr. A. van der Stee, die met zijn. collega van finan ciën Duisenberg gast was op de ere tribune. Direct na het eerste optre den van de heer Olieman had een massaal spreekkoor „waar is Van der Stee" de minister al tot opstaan gedwongen, waarna het aldus gele verde bewijs van zijn lijfelijke aan wezigheid met boegeroep was ge honoreerd. Na het tumult rond de heer Mertens kreeg de bewindsman nog het advies „ga maar met vakan tie" en vervolgens de gelegenheid te zeggen, dat hij er zich diep van bewust was dat tien a vijftien pro cent van de Nederlandse boeren en tuinders hier hun onbehagen over hun enorme problemen waren ko men uitspreken. Hij constateerde bij de boeren in de hele EEG een groot wantrouwen tegen de beleidsvoer ders van nu en van voorgaande pe rioden. 1IEERENVF.EN. 11-8. Bjj een ver keersongeval op de Schoteriandse- weg te Jubbcga (gem. Heerenveen) zjjn zondagavond omstreeks negen uur vier jongelui in de leeftüd van 20 tot 24 jaar om het leven gekomen. De jongens zijn afkomstig uit Ou de en Nieuwe Home. Het ongeval ontstond toen dc auto waarin de jongelui zaten achter op een trekker met aanhanger inreed. Op deze ravage reed vervolgens nog vier kinderen heeft, was geen onbe kende van de zedenpolitie. Volgens commissaris Van der Voort is hij in 1941 voor het eerst opgenomen in de politic-administratie voor een zeden zaak. „De Jaatste maal dat hy in aan raking met de zedenpolitie kwam was in november 1973. Maar dat was voor een onbelangrijk zaakje." Plattelandsvrouwen achter landbouw organisaties DEN HAAG, 10-8. De agrarische commissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft aan de voorzitters van de drie centrale land bouworganisaties het volgende tele gram verzonden: „De agrarische commissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, vertegenwoordigende de agrarische leden in de bond, is ern stig verontrust door de zeer slechte inkomenssituatie in de land- en tuin bouw. De agrarische commissie on dersteunt ten volle de wensen die door u en het Landbouwschap naar voren zijn gebracht en is van mening dat de huidige situatie in land- en tuinbouw vereist dat hieraan wordt voldaan". DODELIJKE ONGELUKKEN ERMELO. De 52-jarige mevrouw H, Oomker uit Harderwijk is bij een verkeersongeval om het leven geko men. De vrouw reed met haar auto op de Flevoweg in Ermelo toen zij frontaal, in botsing kwam met een slippende vrachtauto. SON. De 73-jarige J. van Reenen uit Son is in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets tegen een openzwaaiend portier van een geparkeerde auto. Het slachtoffer droeg geen helm. BERGEN OP ZOOM. De afgelopen nacht is de 26-jarige H. van Eekelen uit Halsteren op de Halsterseweg in Bergen op Zoom met zijn wagen te gen een boom gereden. Hij overleed enkele uren later in het Lievens- bergziekenhuis in Bergen op Zoom. OMMEN. Zaterdagavond is in Ommen de 20-jarige J. auf der Haar uit Hardenberg verongelukt. De man kwam met zijn motor in een bocht op de linkerweghelft in bot sing met een hem tegemoetkomende personenauto. Hij is 's nachts in een ziekenhuis overleden. BREDA. De 39-jarige mevr. P. de Ligt uit Vlaardingcn kwam zondag avond om het leven, toen zij met haar auto bij HuijbSrgen N.Br.) na een inhaalmanoeuvre slipte en tegen een boom reed. Haar 13-jarig doch tertje werd zwaar gewond, haai man licht gewond. ZAANDAM. In de nacht van za terdag op zondag is de 19-jarige F. Snoek uit Zaandam bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Waarschijnlijk door het slechte weer slipte de jon geman met zijn bromfiets en kwam daarbij met zijn hoofd op de stoep rand terecht. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overle den. ZUNDERT. Het vierjarige meisje S. Huijbregts uit Zundert (N. Br.) is zaterdagmiddag in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij met haar fietsje terecht kwam onder een trekker met oplegger, die op een kruispunt afsloeg. Het meisje was op slag dood. een auto met vier jongelui in. die min of meer licht werden gewond. Een echtpaar dat uit tegenoverge stelde richting in een auto naderde reed eveneens op de ravage in. Do vrouw werd eveneens gewond nam een ziekenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn de 27-jarige B. Heida uit Nieuwe Home. J. Hal- bertsma (20) en R. de Vries (20) uit Oude Home en R. van Wijk (23) uit Nieuwe Horne. Zierikzee t Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12: 6. Donderdag: 7—9 Maandag en zondag gesloten. Maandag 12 augustus Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 13 augustus Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Woensdag 14 augustus Renesse Herv. Kerk, 20.00 uur: Intern. Zang- dienst met jeugdkoor Shaloom. Brouwershaven Benelux-zeilwedstrijden. Vrijdag 16 augustus Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Dreischor Aardappellóods fa. gebr. Quik, 20.00 uur Oogstfeest '74 P.J.Z. Schouwen- Duiveland. Vrijdag 23 augustus Zierikzee Stadhuis, Schutterszaal, 20.00 uur. concert Saurtje Vos (harp) en Henk Vos (fluit). Zaterdag 31 augustus IVilhelminadorp Proefstation voor de Fruitteelt, „open dag". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Inbreker wondt bejaarde vrouw met bijl GRONINGEN, 11-8. De 78-jarige alleenwonende mevrouw R. B.-S. uit Groningen is in de nacht van zater dag op zondag door een inbreker met een bijl aangevallen en vrij ernstig gewond geraakt. Ze werd in haar woning aan de Friese Straatweg wakker van bijlsla gen tegen de serredeur. Toen ze in de woonkamer verscheen, stond daar een 16- a 18-jarige jongeman, die haar met de stompe kant van de bijl slagen toebracht. Haar linkerschou der werd verbrijzeld en verder liep ze diepe vleeswonden op aan linker arm en schouder. De inbreker is daarop zonder iets mee te nemen gevlucht. De vrouw is naar het Academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. Ze bevindt zich niet in levensgevaar. Jongetje verdronken LEMMER, 11-8. Zondagmiddag omstreeks half zes is de 4-jarige Jurjen de Jong uit Lemmer in de Zijlroede verdronken. Het jongetje was met een autoped aan het spelen met een vriendje, dat plotseling thuis kwam melden, dat Jurjen m het water lag. De Rijkspolitie heeft het kind op het droge gebracht. Het bleek toen al te zijn verdronken. Tent in brand van kampeerders VLEDDER, 11-8. Het opnieuw aan steken van hun gedoofde gasstel, zette zondagmorgen do tent van de jon gens K. N. en S. V.. uit het Friese Dronrijp, in lichterlaaie. De beide jongens, die hun vakantie doorbrach ten op de camping „De wilde hof" te Vledder (Drenthe), werden met ern stige brandwonden overgebracht naar het diaeoncssenhuis te Meppel. Ruwe olie vervuilt haven ROTTERDAM. 11-8. In het water van de Wclplaathaven in Rotterdam is zondag tien tot dertig ton ruwe olie terechtgekomen. Speciale olio- bestrijdingsvaurtuigen zijn bezig dc oliemassa te lijf te gaan. Politie en havenautoriteiten zoeken uit wie de vervuiler is geweest. Rliksem hield huis BERGEN OP ZOOM. 1-8. Ruim <lr helft van de televisiekijkers in Ber gen op Zoom heeft het zaterdag, avond geruime tyd zonder beelden moeten doen. Dat kwam door een blikseminslag in de centrale anten ne-inrichting. Ook is de bliksem zaterdagavond ingeslagen in de woning van de fa- nvlie Franken aan de Moerstraalse- baan in Bergen op Zoom. De woning werd grotendeels vernield. De mu ren raakten on'.zet en er kwamen gaten in en van de daketnge bleef nauwelijks iets óver. WASHINGTON, 10-8. Gerald Ford is vrijdag beëdigd als de eerste niet-gekozen president van de Verenigde Staten. Itij legde de eed af op dezelfde plek waar twee uur tevoren Richard Nixon, de eerste president die tot aftreden is gedwongen, afscheid nam van zijn perso neel. De minister vertelde dat de EEG- raad van ministers van landbouw voor 22 augustus is bijeengeroepen en zei, zich er diep van bewust te zijn dat tienduizenden agrariërs aan de rand van hun bestaanmogelyk- heid leven en dat maatregelen drin gend nodig zijn. Resolutie Om twaalf uur, toen de stemming in het stadion te snijden was, beslo ten de organisatoren de bijeenkomst vervroegd te beëindigen. Een ont werpresolutie werd nog wol dooi de heer drs. Zijlstra voorgelezen en na afloop van de betoging verklaar de de heer Zijlstra, deze resolutie al „meer dan aanvaard" te beschouwen. De resolutie, waarvan de gesten cilde tekst bij de uitgang aan de vertrekkende agrariërs werd uitge reikt. bevatte de volgende eisen: onmiddelijke verbetering van de landbouwinkomens via de btw. Her ziening van de overheidsbcslissing inzake de aardgasprijzen. Voortzet ting en verbetering van de olievoor- schotregeling. Tussentijdse verho ging van de EEG-prijzen met ten minste vier procent en zodanige toe passing van de marktregelingen dat de toegestane prijzen worden gere aliseerd. Inwilliging van alle andere eisen die het landbouwschap aan de minister-president heeft voorgelegd. HILVERSUM. Na een ziekte van enkele weken is zaterdagochtend in het St. Jansziekenhuis te Laren over leden Goos Kamphuis te Eemnes, die sinds 1953 aan de N.C.R.V. Radio was verbonden. De heer Kamphuis bereikte de leeftijd van 46 jaar. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. MADE. In Made in Noord-Brabant is de 23-jarige Adr. Seb. Petr. Joos- sen zaternagnacht gedood toen hij waarschijnlijk door te hoge snelheid de macht over zijn stuur kwijtraak te en tegen de hoek van een huis reed. Een glassplinter doorboorde zijn schedel. NIEUWKUIK. De 20-jarige Fr van Helvoirt uit Drunen is in Nieuwkuik om het leven gekomen toen hij na uit een auto geslingerd te zijn werd overreden door een achteropkomende wagen. De auto met het slachtoffer was door onbe kende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De be stuurder, Fr. B.. eveneens uit Dru nen, word ernstig gewond. ERP. Dc 19-jarige J. J. van den Crommenackcr uit Erp (N. Br.) is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen hij op de provinciale weg tussen Erp en Uden met zijn bromfiets frontaal op een tegemoetkomende motor botste. De bestuurder van de motor werd licht gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2