Demonstratieve bijeenkomst van de boeren en tuinders Twee doden bij drama in Bijlmer Kennismaking nieuw benoemde specialisten Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis ffor 01 CSV* DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Vertrouwen danig geslonken" Record aantal doden op Beierse wegen De toekomst van de luchtmacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 augustus 1974 130ste jaargang Nr. 21536 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m au nummer: Parachutisten op Buiiniiik UTRECHT. „Wij hebben seh. aan dit beleid". Aldus de tekst van één van de spandoeken die werden rondgedragen vóór het begin van de grote demonstra tieve bijeenkomst van boeren en tuinders, zaterdag morgen in Utrecht. Drs. R. Zjjlstra, voorzitter van het overlegorgaan der drie centrale land bouworganisaties, die de bijeenkomst op touw hadden gezet, zei het wat genuanceerder en uitvoeriger: Het vertrouwen in de greep van de Europese autoriteiten in Brussel op de koers van de Europese Gemeenschap is danig geslonken. En speciaal tot de aanwezige ministers en vertegenwoordigers van politieke partijen zei hü dat het geloof in hun bereidheid om de signalen te verstaan en beslissingen te nemen die weer perspectief kunnen bieden, op een zware proef wordt gesteld. tal sprekers de bijeenkomst hadden moeten afsluiten, kamen niet meer zo ver. Voor dhr. Mertens waren er in plaats van aan zijn lippen hangende boe ren en tuinders naar zijn hoofd ge slingerde proppen papier en koffie- bekertjes. Het lukte hem niet, met joviale gebaren het oorverdovende tumult te bezweren dat bij zijn op treden losbarstte en na enkele mi nuten verliet hij het spreekgestoelte De heer Knottnerus zag daarna maar helemaal van het woord af. (Vervolg pag. 2) Het te lang uitblijven van vol doende resultaat van het overleg, wordt ook door de boeren en tuin ders niet meer geaccepteerd. Duide lijk is gemaakt, aldus de heer Zijl stra, dat een ongestoorde gang van zaken in ons land niet uitsluitend af hangt van de vraag of de vakbewe ging het ergens wel of niet mee eens is. „Wij zien niet in waarom de stu dentenacties wel tot verlaging van collegegelden kunnen leiden en onze acties niet tot prijsverhoging. Wij kunnen erg moeilijk begrijpen waarom voor een redelijk bestaan van de kluten in de Dollard - die wij overigens graag een redelijk bestaan gunnen - wel plotseling zestig mil joen gulden extra beschikbaar kan komen en voor ons niets extra's ge vonden zou kunnen worden. Politiek Zich nog eens tot de politici richtend zei de heer Zijlstra: „De kritiek die u vandaag hoort en de afgelopen we ken gehoord heeft, wordt niet be paald door de politieke kleur van een kabinet. Het zou ons als boeren en tuinders een lief ding waard zijn als u onze zorgen en noden zal proberen uit te tillen boven uw partij-politieke tegenstellingen. Het is de moeite waard om voor zeventien miljard gulden te blijven exporteren; het is de moeite waard om de grondstoffen te blijven leveren, waardoor twee honderdduizend mensen in verwer kende industrieën en dienstverlening aan het werk kunnen blijven". Verheugd was de heer Zijlstra over de vrijdag bereikte overeenstemming tussen landbouworganisaties en ac tiegroepen. Er mag wel eens verschil van beoordeling zijn ontstaan over de te volgen taktiek, over de doel- stelling bestaat geen enkel verschil van mening. „Onze solidariteit - al dus de heer Zijlstra - mag echter nooit losgemaakt en los gezien wor den van de verantwoordelijkheid die u ons hebt gegeven en die u ons ook, binnen de regels die daarvoor in iedere organisatie zijn gesteld, kunt ontnemen". Teleurstelling voor organisaties De demonstratieve bijeenkomst van vertoorne boeren en tuinders in Utrecht, is wat het getal betreft een geweldig succes geworden, want met naar schtting 25.000 man ui heel Nederland waren ze naar het Gal genwaardstadion gekomen om daar niet alleen de tribunes maar zelfs een deel van de wielerbaan te be zetten. Voor de drie centrale landbouw organisaties, die het evenement op touw hadden gezet, is het echter op een grote teleurstelling uitgelopen. Van hun drie voorzitters werd er slechts één, drs. R. Zijlstra van de Nederlandse Christelijke boeren- en •tuindersbond, die als voorzitter van hun overlegorgaan de openingsre de uitsprak ,aan het woord gelaten. C. G. A. Mertens van de Katholie ke Nederlandse boeren- en tuinders- bond en ir. C. S. Knottnerus van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comite, die als laatsten van een tien- AMSTERDAM, 19-8. Een drama in de Bijlmermeer heeft zaterdag twee doden geëist: De 34-jarige PTT-telexiste P. W. van Doornem en de man, die er door de politie sterk van werd verdacht haar te hebben gedood, de 54-jarige teke naar J. M. G. Hij maakte zaterdag middag, na urenlang door de politie verhoord te zjjn, in een cel van het bureau-IJ-tunnel een eind' aan zijn leven. Tot dan was de tekenaar blijven ontkennen zijn vriendin om het le ven te hebben geWracht. Zijn lezing was dat de jonge vrouw uit wanhoop omdat hij de relatie wilde verbre ken, van de negende etage van de flat Frissenstein naar beneden was gesprongen en daarbij de dood had gevonden. Maar al vrij spoedig nadat de po- - litie in de nacht van vrijdag op za terdag door omwonenden was ge waarschuwd en aan de voet van de flat het stoffelijk overschot van de vrouw had gevonden, was er aan leiding geweest, om aan de onschuld van de tekenaar te gaan twijfelen. Volgens hoofdinspecteur J. B. Schreur, die mede het onderzoek leidde, deed de man, die de politie in de flat van zijn vriendin ontving erg vreemd en gaf gekke verklarin gen. Toen bovendien broeders van de GG en GD met stelligheid be weerden dat de vrouw al geruime tijd dood moest zijn, wérd de teke naar aangehouden. De door de politie-arts, dr. J. Zel- denrust, gehouden sectie bracht daarna zaterdagmorgen aan het licht dat de vrouw door wurging om het leven was gekomen. De politie nam toen aan, dat de tekenaar z\jn vrien din had gedood en vervolgens haar lyk van negenhoog naar beneden had gegooid. Z1ER1KZEE. Drie geredden van -de zeilsloep „Bonito", die zaterdag kap seisde op de Oosterschelde, ter hoogte van de Zeelandbrug. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Receptie in Concertzaal-foyer ZIERIKZEE, 9-8. In de Concertzaal-foyer vond vrij dagmiddag een kennismakings-receptie plaats voor de heren tlrs. J. T. F. van de Laar, chirurg, en dr. L. A. Kolodziekjek, anaesthesist, die - gelijk ge-annonceerd - beiden per 1 augustus jl. zijn verbonden aan het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Drs. Van de Laar beoefent de chirurgie in associatie met de chirurg drs. J. W. F. Louberl, terwijl dr. Ko lodziekjek als anaesthesist de thans meervoudige ine- disch-wetenschappelijke staf verder completeert. Drs. Van de Laar werkte in het Aka- demisch ziekenhuis te Utrecht, onder de professoren Nuboer en lVittebol en hield zich in de Domstad vooral bezig met de vaatchirurgie. Ook dr. Kolodziekjek - Pool van origine - was werkzaam te Utrecht, eveneens in het Akademisch zieken huis, op de afdeling anaesthesie. De anaesthesie was voorheen in be kwame handen van een gespeciali seerde verpleegkundige, maar de steeds sterker zich ontwikkelende anaestesie (leer van het gevoelloos maken) voerde tot de aanstelling van een in feite ook wettelijk vereiste specialist. Het komt er op neer dat beide, thans aangetrokken, specialisten uit stekend passen in het team, waar door het Zweedse Rode Kruis zieken huis opnieuw een stap heeft gedaan naar groter volgroeidheid en beant woordt aan - wat medisch wordt ge noemd - een volledig basispakket, hetgeen een grotere mate van „self supporting" van het ziekenhuis im pliceert. Uiterst welkom Zowel de direktie als de bestaande medische staf, met name de chirurg drs. Loubert, zijn uiterst ingenomen met deze benoemingen. Op een nog wat expressiever niveau zijn hier door ook nieuwe samenwerkingsmo gelijkheden en kontakten denkbaar met de ziekenhuizen te Goes. Boven dien kunnen omlijnder gedachten ontstaan inzake specialismen als ge- naecologie en kindergeneeskunde. Met name dc medische vertegen woordigers in de breedste zin uit dc regio, gaven vrijdag akte de presence en feliciteerden beide specialisten - aanwezig met hun dames - met de benoeming. Namens gemeentebestuur en dage lijks bestuur van het Rode Kruis zie kenhuis gaf burgemeester Th. 11. dc Meester blijk van belangstelling. De internist van het ziekenhuis drs. A. .1. v. d. Hoorn en echtgenote begroeien de nieuwe specialisten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MÜNCHEN, 11-8. Ook het afgelo pen weekeinde is op de Beierse auto wegen een record aantal doden in vergelijking met de andere West- duitse deelstaten gevallen. Zestien mensen verloren bij ongelukken het leven. Het voorgaande weekeinde verlo ren in Beieren zelfs 21 mensen het leven. DEN HAAG, 10-8. „De grootste negatieve consequentie is natuurlijk het opheffen van de Nike-squadrons, de grootste positieve het voornemen van de regering de Starfighter door een nieuw vliegtuig te vervangen. De kwaliteit van het vliegend ma terieel wordt hierdoor duidelijk mo derner en de gevechtskracht zal door invoering van dit toestel toene men. Dit eindresultaat is het beste wat we konden vinden met alle be zwaren die ook ik heel duidelijk zie omdat de luchtmacht behalve het verbeteren van de kwaliteit ook handhaving van de kwantiteit na streefde. Ondanks alles is er voor de luchtmacht toch een reële toekomst weggelegd". Aan het woord is de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, luite nant-generaal J. H. Knoop, die in het maandelijks orgaan van de Ko ninklijke Luchtmacht „De Vliegende Hollander" ingaat op de consequen ties. die de defensienota heeft voor de luchtmacht. VVD wil kamerdebat over verlangens boeren DEN HAAG, 11-8. Als de regering volgende week onvoldoende tege moet komt aan de gerechtvaardigde wensen van de Nederlandse boeren en tuinders zal de VVD-fraktie in de Tweede Kamer onmiddellijk na het zomerreces het initiatief nemen tot een openbaar debat, waarin zij de regering ter verantwoording zal roe pen. Dit zegt de liberale fraktielci- der H. Wiegel in een verklaring naar aanleiding van de demonstratie van de boeren in Utrecht. Deze verkla ring is zaterdagmiddag na beraad binnen de VVD-fraktie in de Tweede Kamer gepubliceerd, Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Onverdiende lof is een ver momd verwijt. Pope W47 6lU X Verwachting tot dinsdagavond: Onbestendig In het algemeen veel bewolking met morgen opnieuw enige regen; ma tige, morgen af en toe vrij ikrachtige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 12 graden, ma xima morgen ongeveer 19 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. Zon op 5.20, onder 20.09 Maan op onder 16.52 Nieuwe maan: 17 aug. (20.02) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 aug. 10.05 22.44 3.26 16.17 Doodtij: 13 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-8. Het K.N.M.I. meldt: Nog steeds is boven de Atlantische Oceaan een brede westelijke stro ming aanwezig die tot aan onze om geving reikt. In dc stroming trekken met grote regelmaat oceaanstoringen mee naar het oosten. Een dergelijke storing passeerde zondag met enkele flinke buien ons land. Tegelijkertijd bereikte een frontale regenzone het westen van Ierland. Dinsdagmorgen kwam deze zone bij onze westkust aan. Het frontensysteem, waar dit regengebied bij behoort zal ook woensdag nog dicht bij ons land liggen, zodat het weer het komend etmaal maar weinig verandering zal ondergaan. a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1