ACHTSTE DELTASPORTDAG TE ZIERIKZEE Aardgasprijzen sterk omhoog DRS. R. ZIJLSTRA: REGERINGSPLANNEN VAAG „Zwarte Orde in Italië 4 De boeren- demonstratie te Utrecht Felle schietpartijen in Nicosia De meningitis in Finland en Brazilië ONZE PUZZELRUBRIEK Heden (vrijdagavond) prijsuitreiking Namens de afdeling Zierikzee van de afsluitingswerken sprak ir. Bieze- velt een welkomstwoord tot de deel nemers van diensten uit: Terneuzen, Vlissingen, Goes, Wemeldinge, 's- Heer Arendskerke, Dordrecht, Hel- levoetsluis. Volkerak- en Schelde- Rijnverbinding. Kontakt Een bijzonder woord van welkom sprak de heer Biezevelt ook tot de dames van het Rode Kruis te Zierik zee, die naar hij hoopte het op deze i dag niet al te druk -zouden hebben. Aan. een sportevenement als dit van vandaag zei de heer Biezevelt veel waarde te hechten. De gezamenlijke diensten komen immers met elkaar in kontakt. en ontmoeten elkaar op deze dag op verschillende terreinen. Dat dit bijzonder aanslaat blijkt wel uit de groteopkomst in Zierikzee. De heer Biezevelt besloot met de wens' dat allen een plezierige en sportieve dag zullen mogen beleven. Vierdaagse werkweek bij DAF BORN. Met ingang van maandag 12 augustus zal bij DAF in Born, waar personenauto's worden gé- maakt, een vier-dgse werkweek worden ingevoegd. Sedert de tweede helft van december 1973 werd in Born nog maar drie dagen per week gewerkt. Om half tien hedenmorgen werd een aanvang gemaakt met de wed strijden. Vlissingen, dat reeds vier maal beslag op de Delta-Cup Avist te leggen, zou vandaag mogelijk deze Cup definiteif kunnen veroveren. De prijsuitreiking vindt hedenmiddag plaats om kwart voor zes. Ir. Biezevelt gaf vanmorgen op sportpark Banninkhel startsein voor de achtste sportdag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 9-8. Heden-vrijdagmorgen om half 9 werd door het hoofd van de Deltadienst, ir. N. Bieze velt, op sportpark „Bannink''' het startsein gegeven voor de achtste Delta-sportdag. Deze dag wordt" geor ganiseerd door de Deltadienst, samen met de diverse afdelingen van Rijkswaterstaat binnen hel Delta gebied. MEVO-jubileumviering. Deze foto toont ccv prcclsicsprong van ven der loden (ddcrs. „Flt/sere" uit het buitenland BERLIJN. Oost-Duitsland en Al gerije hebben overeenstemming be reikt over de tewerkstelling van Algerijnen in Oostduitse fabrieken. Een eerste groep van 500 Algerijnen wordt dezer dagen in Oost-Berlijn verwacht. AMSTERDAM. Nederland heeft het bij de internationale wedstrijden bloemsierkunst om de Interflora Worldcup in Miami (Florida) niet verder gebracht dan de zesde plaats. Winnaar werd Engeland, op de tweede en derde plaats gevolgd door Noorwegen en de Verenigde Staten, aldus een mededeling van Fleurop Nederland. WENEN. Roemenië heeft opgeroe pen tot een nieuwe vorm van „gro tere eenheid" tussen de communisti sche landen om spanningen tussen Rusland en China uit de weg te rui men. PARIJS. De Franse regering is be reid een prijsstop en olicrantsoene- ring af te kondigen als blijkt dat dergelijke maatregelen nodig zijn om de inflatie terug te dringen en het tekort op de Franse handelsba lans uit te wissen. Dit staat in een officiële verklaring die het Franse kabinet dinsdag heeft gepubliceerd. BONN. Dc Wcstduitse regering wil vastberaden optreden tegen de grote gevaren die de arbeidsmarkt en af zonderlijke sectoren van het be drijfsleven in de bondsrepubliek be dreigen. Bondskanselier Schmidt heeft dit woensdag verklaard na af loop van de wekelijkse kabinets vergadering. BOLOGNA. De politie vond op 40 km van Bologna bij het dorp Verga- to 80 kilo springstof onder een brug. In de omgeving van Turijn werd in een verlaten huis materiaal gevon den voor aanslagen. De vondst om vatte o.a. verscheidene kilo's dyna miet. LISSABON. De politie in Lissa bon is voor het eerst sinds de staats greep van 25 april energiek opgetre den tegen politieke demonstranten, die op het centrale Rossi-plein wil den betogen tegen het verschijnings verbod van het linkse blad „Luta Popuplar" van de proletariaatspartij. ADDIS ABEBA. In Ethiopië duurt de golf van arrestaties voort. De aanhouding van tien vooraanstaande personen, meest rechters, is bekend gemaakt, die van corruptie worden verdacht. BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft de Franse regering laten weten dat zij de milieubeschermings subsidies die de suikerraffinaderijen in Frankrijk krijgen in strijd acht met het verdrag van Rome (het op richtingsverdrag van de Europese Economische Gemeenschap), zo is in Brussel van welingelichte zijde ver- SAIGON. Strijdkrachten van de Vietcong en Noord-Vietnam hebben de districtshoofdstad Thuong Due, 40 km ten Z.W. van Danang, vero verd na gevechten van man tegen man met de Zuidvietnamese elite troepen die de stad verdedigden, zo is in Saigon meegedeeld. PERL, SAARLAND. Vijfduizend Westduitse land- en wijnbouwers hebben in de Saarlandse plaats Perl, waar de grenzen van Frankrijk, Luxemburg en Duitsland samenko men, met 400 trekkers het verkeer tussen de drie landen versperd. NICOSIA. Het uitbreken van zwa re gevechten op Cyprus heeft de in ternationale bestandsbesprekingen enkele uren vertraagd. De Griekse en Turkse vertegenwoordigers wachtten in die tijd op nieuwe in structies van hun regeringen. PARIJS. Dc toekomst van hel ter rein van „Les Halles", een omstre den kwestie sedert de oude vlees- en groentenmarkt in Parijs enkele ja ren geleden ontmanteld werd, is be zegeld. President Giscard d'Estaing heeft besloten ten gunste van de aanleg van groenstroken. UTRECHT, 9-8. Dc Utrechtse poli tie verwacht dat dr ongeveer 20.000 boeren en tuinders, die zaterdag naar de demonstratieve bijeenkomst in liet Utrechtse Galgenwaard zullen ko men, dat zullen doen in rond 4000 auto's. Op het parkeerterrein van het stadion is daarvoor niet voldoende plaats zodat vele boeren hun vcr- voermdideïen zullen moeten parke ren op de wegen naar het nabijgele gen universiteitscentrum de Uithof en in dc stralen van de sladionwijk. Om dit parkeren zo vlot mogelijk lc laten verlopen, worden 20 politic mannen ingezet. Een ongeveer even grote groep agenten is in en om het stadion aanwezig om alles in goede hanen Ir Inden Verder word! in samenwerking met rle algemene verkeersdienst van de rijkspolitie toezicht gehouden op de rijkswegen rondom Utrecht, om ook daar te zorgen dat dc vloed naar het stadion van con leien dnkje zal To- NICOSIA, 8-8. De „groene lijn" tussen de Griekse en de Turkse wijk in Nicosia is donderdag weer het to neel geweest van felle schietpartijen, waarbij gebruik werd gemaakt van Bazoeka's, mortieren en automati sche wapens van allerlei kaliber. Dit bracht honderden inwoners van de Cyprische hoofdstad er toe de wijk te nemen naar veiliger oorden. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties die de partijen uit elkaar moeten houden, begonnen de schietpartijen toen Turkse Cyprioten oprukten naar nieuwe stellingen langs de „groene lijn". Er werd ook geschoten met artillerie en het ge schut van tanks. In de Griekse sec tor braken branden uit. DEN HAAG, 8-8. Minister-presi dent Den Uyl heeft donderdagavond - na afloop van het wekelijks kabi netsberaad - meegedeeld dat de aan gekondigde verhoging van de aard gasprijzen eerst per 1 januari 1975 zal ingaan. Volgens hem zal er spra ke zijn van een „aanzienlijke verho ging". Eerst begin volgende week zullen waarschijnlijk nadere mededelingen kunnen worden gedaan over de om vang van deze verhogingen, waar over het overleg met de VEGM (dc Vereniging van Gasdistributiebedrij - ven in Nederland) nog niet is afge sloten. De verhoging zal gepaard gaan met een „vrij aanzienlijke, in grijpende, radikalc verandering" in dc tarieven-opbouw, aldus de pre mier. Deze wijziging zal cr globaal op neerkomen dat mccr-vcrbruik mcor kosten met zich mee zaJ bren gen. ROME, 8-8. De rechts-extremis- tische Italiaanse ondergrondse or ganisatie „ordine nero" (zwarte orde) heeft voor de herfst in een vlug schrift een reeks moorden aangekon digd. Het pamflet werd in de nacht van woensdag op donderdag na een anoniem telefoontje bij een krant in Bologna in een telefooncel gevonden. De politie twijfelt er niet aan dat het werkelijk afkomstig is van ge noemde organisatie. HELSINKI, 8-8. In Finland wordt volgende maand een begin gemaakt met een massale inenting van kin deren tegen hersenvliesontsteking, welke ziekte in dit land een epide mische omvang heeft gekregen. Het aantal gevallen van meningitis is op het ogenblik tien maal zo hoog als normaal. Dit jaar zijn er 380 ge vallen geregistreerd, waarvan er on geveer twintig een dodelijke afloop hadden. Sinds het begin van dit jaar zijn in Brazilië meer dan 1000 mensen aan hersenvliesontsteking overleden. De meesten van hen waren kinderen beneden de 14 jaar. Dit blijkt uit officiële cijfers die donderdag in de hoofdstad Brasilia bekend zijn ge maakt. Halfmiljoen kinderen op kleuterscholen DEN HAAG, 8-8. In het vorig jaar is het aantal leerlingen op kleu terscholen toegenomen met 10.900 tot 506.000. Het aantal scholen steeg met 250 tot 7.108 en het aantal leid sters (incl. hoofdlcidsters) nam toe van 16.760 tot 17.470. Dc gemiddelde schoolgrootte was 71 leerlingen tegen 72 vorig jaar. Het gemiddeld aantal leerlingen per leidster liep terug van 29,5 tot 29.0. Elijna alle 5-jarigen - 97 procent - volgde kleuteronderwijs. Uit gegevens over het aktcbczit van de leidsters blijkt, dat 76 pro cent van hen een akte hoofdleidstcr bezit en 23 procent een akte leidster Van ongeveer 7.100 als hoofdleidstcr werkzame personen heeft 94 procent dc akte hoofdleidstcr en 5 procent akte leidster. Bjj 10.360 als leidster werkzame personen zgn deze per centages 61 en 35. Drzc gegevens zijn ontleend aan een pas verschenen overzicht van het centraal bureau voor dc .stati stiek over: het kleuteronderwijs. En de prijzen stijgen ij BRUSSEL, 8-8. Uit het l! jongste economisch maand- overzicht van de Europese Commissie blijkt dat de ver- bruikersprijzen in de meeste lidstaten van dc EEG nog steeds omhoog gaan. Opge- merkt wordt dat dc inflatie- druk in de negen EEG-landen in juni nog zeer krachtig was In verband mot hel seizoen verliep de priisr-tij ging in West-Pud:Jand, Nederland en Luxemburg betrekkclitk lang zaam. In dc andere lidstaten stegen dc prijzen in een bij zonder hoog tempo. DEN HAAG, 8-8. Op een aantal punten zeer vaag, op een aantal pun ten enenmale onvoldoende. Er ont breekt een standpuntbepaling over een tussentijdse verhoging van de E.E.G.-prijzen der landbouwproduk- ten. Dit is - samengevat - het oordeel van drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan der drie centrale landbouworganisaties cn van de Ne- Aktiekomité's gaan praten met landbouworganisaties DE MEERN (U.), 9-8. Een tien man sterke delegatie van de aktiecomité's van boeren en tuinders gaat vrijdag 9 augustus praten met de voorzitters van de drie centrale landbouworga nisaties over een eisenpakket van de aktiecomité's. Na zes uur vergaderen in De Meern (U.) zijn 582 vertegenwoordi gers van 28 aktiecomité's uit het hele land erin geslaagd, een eisenpakket te formuleren. De heer K. Olieman uit Zevenhuizen (Z.H.), die als voor zitter van de vergadering fungeerde, zei in afwachting van het gesprek van vrijdag niet op de inhoud van de eisen in te willen gaan. Prins Bernhard naar Afrika DEN HAAG. 9-8. Prins Bernhard is vrijdag uit Porto Ercole vertrok ken naar Afrika. In zijn funktie van internationaal president van hel World Wildlifefund zal prins Bern hard een aantal wildparken bezoe ken in Botswana, Kenia en Zuid- Afrika. Op 10 augustus luncht dc prins met president Nyerere van Tanzania aan wie hij de door hem ingestelde orde van de Gouden Ark zal uitreiken voor zijn grote verdiensten voor het natuurbeleid in Tanzania. Ook pre sident Kenyatta van Kenia zal deze onderscheiding ontvangen. De prins keert op 31 augustus terug in Ne derland. derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, over dc maatregelen voor de landbouw. Dat men op zo korte termijn heeft willen discussiëren en ook reeds tot conclusies heeft willen komen, duidt volgens de heer Zijlstra wel aan, dat ook de regering zich bewust is van de ernst van de situatie in de land bouw. Als een positief punt ziet hij dat het kabinet met de landbouw organisaties inziet, dat de E.E.G.-mi nisterraad op heel korte termijn bij een moet komen. Het ontbreken van een kabinetsstandpunt inzake tus sentijdse prijsverhoging (de Europese en de Nederlandse boerenorganisa- ties willen vier procent), is echter een leemte die hij graag opgevuld Wil zien. Vaag is wat de regering meedeelt over de b.t.w.-bijstelling. Zolang hij het desbetreffende besluit niet pre cies weet, kan de heer Zijlstra daar moeilijk een oordeel over vellen. Vlooieninvasie in Alkmaar ALKMAAR, 8-8. In de noor delijke nieuwbouw van Alk maar, schuiven de bewoners de schuld van de recente vlooieninvasie op de gemeente Alkmaa r. Vanaf een stuk gemeente grond dringen de laatste da gen horden hon.de- en katte- vlooien de woningen binnen. Zi] tieren welig in een kleffe grondlaag die de gemeente aandraagt om het stuifzand vast te houden. Honden en katten waren tot voor kort de overbrengers. Nu die stuk. voor stuk afgemaakt zijn, hebben de vlooien het op büitenspelende kinderen voor zien. Na een noodkreet uit dc wijk is publieke werken uit de gemeente Alkmaar met het doodspuiten van dc vlooien begonnen. Voor de belaagde huizen wordt tijdelijke ontrui ming gevolgd door ontsmetting aanbevolen. Ondanks de nog durende vakan- tieitijd blijft de belangstelling voor de puzzelrubriek onverminderd. Al te moeilijk is de thans „lopende" serie niet, zodat ook heel wat juiste oplossingen binnenstromen. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. H. van Lcénen-Meeiisse Julianastraat 11 SCHARENDIJKE De tweede prijs gaat naar: De heer H. Scheelc Verseputseweg 36 KERKWERVE De oplossing van de puzzel is de vol gend: HORIZONTAAL: 1. spar; 4.kling; 7. vlak; 10. tuba; 11. adie; 12. alom; 14 riool; 17 aula 19 aal; 20 tin, 21 tel. 23. kom; 24. PK; 25. negentien; 28. op; 29. smal; 31. Epe; 32. kesp; 35. opeen; 37. raket; 40. aak; 41. v.e.; 42. re; 43. Ier; 44. klink; 47. série; 49. baas; 50. ode; 52. berg; 54. Sr.; 55. pimpernel; 58. el; 60. pen; 62. eer; 63. rek; 64. den; 65.emoe; 67. kater; 69. hals; 70. olijk; 71. trom; 72. turf; 73. atlas; 74 page. VERTIKAAL. 1. siaap; 2. atol; 3. rum; 4. karig; 5. Ido; 6. galei; 7. via; 8. leuk; 9. klamp; 13. laks; 15. ineen; 16. otter; 18. loop; 20. televisie; 22. lekkerbek; 25. nap; 26. N.P.! 27. nee 30. mokka; 33. stier; 34. das; 36. een; 38. are; 39. arm; 45. Lap; 46. kopra; 47. Serre; 48. iel; 49. brem; 51. de; 53. geel; 54. spelt; 56. Mekka; 57. nerts; 59. Lisse; 61. Noor; 64. lama; 66. elf; 68. til; 69. hop. Dc nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. getuige bij een tweegevecht; 8. zeevis; 9. aanwijzend voornaamwoord; 10. rekenkundig vraagstuk; 12. geheel gevuld; 13. vreemde taal; 15. rond balletje v.e. geneesmiddel; 17. vermogend; 18. paardeslee; 19. motorschip (afk.); 21. deel van de hals; 23. oude lengteëen- heid: 24. vistuig; 26. kledingstuk; 28. geluid van zeker dier; 29. mannelijk dier; 30. schertsende bijnaam; 32. niet massief; 34. tijdmaat; 36. hoofd deksel; 38. drietcnige struisvogel in Australië; 39. welriekende soort van gomhars: 40. schuifbak; 41. teken van de dierenriem; 43. lange smalle, platte sneeuwschaats; 45. troefkaart bij diverse kaartspelen; 46. uiterst fijne huidopening; 49. gestemdheid die zich afkeert van lichtvaardig heid; 52. voermansroep; 54. insekt; 55. deel v.h. kompas; 56. bolgewas; 57. plechtige verklaring; &9. sint (afk) 61. voorzetsel; 62. karakteristiek or gaan v.e. vis; 63. waterbewoner; 65. deel v.e. fietswiel; 68. lengte- en af standsmaat; 69. mohammedaans hoofddeksel; 71. langstaartige pape gaai; 72. hulzen van gedorste koren aren; 73. muziekinstrument. VERTIKAAL; 1. muzieknoot; 2. landbouwwerktuig; 3. lofdicht; 4. nummer waarop in een loterij geen prijs valt; 5. naaldbbom; 6. Ned. Spoorwegen (afk.); 7. hoogste punt; 8. kledingstuk: 11. verachtelijk; 12. staafvormig werktuig; 13. telwoord; 14. vón geringe breedte; 16. Roe meense munt; 17. politiedienst voor het onderzoek en de naspeuring van misdrijven; 18. motorvoertuig; 20. geleedpotig dier; 22. herbergier; 24. muzieknoot: 25. oorlogsvaartuig; 26. driewielige vrachtfiets; 27 en andere (afk.); 29. houten schoen; 31. schuine balk v.e. dak: 33. grootmoeder (kin dertaal); 35. voormalig Ned. eiland 37. plaats op de Veluwe; 42. wapen der Javanen; 44. beginsel van blad of bloem; 47. voorzetsel; 84. onbe paald voornaamwoord; 50. beeld van vluchtigheid; 51. stoomschip (afk.); 53. sterk ijzerhoudende grond; 56. nachtroofvogel; 58. glansloos; 60. tijding; 62. telwoord; 64. slaapplaats 66. kikvorsachtig dier; 67. slangvor mige vis; 68. handelbaar, tam; 70. op deze manier; 72. volksnaam van de kauw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4