Open dag voor de telers in Proefstation voor Fruitteelt Bejaardenschip „Prins-Willem Alexander" te Zierikzee Vrijdag aftreden Nixon? Bankoverval te Zwolle Fijn kamp voor Schouwen-Duivelandse verkenners 3 STREEKNIEUWS ZIFRITvZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 8 augustus 1974 Nr. 21534 Een dag „na het feest" Aan boord een 101-jarige Amsterdammer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 7-8. Woensdagmiddag meerde het m.s. „Prins Willem Alexander" in de Nieuwe Haven af. Dit seliip, de vroegere hospitaalboot ,,J. Henry Du- nant", van de Nationale Stichting Varende Rekreatie, had zestig bejaarden uit het bejaardenoord „Flevo- liuis" te Amsterdam aan boord. Onder de gasten op het schip bevond zich zelfs een heer die de respektahele leeftijd van 101 jaar heeft bereikt. Het Rode Kruis, afdeling Zierikzee, had voor de bezoekers weer een aar dig programma opgesteld. Van zes tot elf uur liet het draaiorgel „Nep- tunus" van de familie C. Rossen een selektie van vrolijke melodieën ho ren. Om ongeveer zeven uur kwam burgemeester Th. H. de Meester aan boord, in gezelschap van de wethou der van onderwijs, de heer H. Asma. Namens het gemeentebestuur en namens de bevolking van de gehele regio heette de burgemeester de gas ten welkom in Zierikzee. Hij vond het jammer dat het schip niet een dag eerder in Zierikzee kon aanko men, daar de bejaarden dan tevens het grote V.V.V.-slotfestijn hadden kunnen meemaken. In elk geval hoopte de heer De Meester dat men aan het programma dat deze avond werd gebracht, ook veel plezier zou beleven. Het hoofd van recreatie en ont spanning van het „Flevohuis", mej. C. Verdegaal, bood de burgemeester een boek aan „Van tuchteling tot be woner". van C. M. Verhagen, direk- teur gemeentelijke dienst bejaarden verzorging. Diefstal aanhangwagentjes snel opgelost Als gevolg van het feit dat een op lettende landbouwer snel de rijks politie waarschuwde kon een dief stal van drie één-assige aanhang wagentjes bij scheepssloperij v. d. Marei te Viane, in de nacht van maandag- op dinsdag jl. snel door de politie worden opgehelderd. Ook de Rode Kruis-afdeling Schou- wen-Westhoek liet zich niet onbe tuigd. Enkele dames van dit korps deelden fruitbakjes aan alle gasten uit. Met een feestelijk concert door de Boerenkapel uit Zonnemaire, ol.v. di rigent de heer H. Everwijn, werd het programma besloten. NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank Vervolgens sprak de heer J. K. Joppe, leider van het Jeugd Rode Kruis, een welkomstgroet uit en gaf een overzicht van het verdere pro gramma. Helpsters van het Rode Kruis, o.l.v. mevr. M. N. Kuijper-Vij- verberg,. boden de gasten prentbrief kaarten van Zierikzee aan. Voor zo ver deze verzonden dienden te wor den, werden ook postzegels ter be schikking gesteld. Op havenplateau Inmiddels was de Koninklijke Har monie „Kunst en Eer" verschenen. Gedurende een half uur bracht de harmonie de bejaarden een vrolijk concert. Via de meldkamer te Middelburg werd de patrouillwagen van de groep Zierikzee ingeschakeld. Uit het on derzoek bleek dat een bestelwagen met de vermiste aanhangwagentjes inmiddels de Zeelandbrug was ge passeerd. De intussen ook gealar meerde gemeentepolitie van Goes trof de bestelwagen al spoedig on beheerd aan in de b'erm langs de weg. De rijkspolitie Zierikzee volgde het spoor in samenwerking met de politie van Kruinigen. Na de vondst van de bestelwagen werd het, onder zoek voortgezet met behulp van een speurhond. Het duurde niet lang of dit leidde tot de aanhouding van twee mannen, die zich in de omge ving van de achtergelaten auto had den verstopt. Het tweetal. J. M. van K. en J. M. 1;., verblijvend op het woonwagen kamp te Zierikzee. werd overgedra- gen aan de politic van Zierikzee. De mannen werden ingesloten. Later werden zij, na een volledige bekente nis te hebben afgelegd en in over leg met de officier van justitie weer in vrijheid gesteld. U bent welkom bij uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. ZIERIKZEE Vertegenwoordiging vervuilers in Waterschap Gedeputeerde staten hebben per 1 januari 1975 de volgende personen benoemd tot hoofdingeland als ver tegenwoordiger van de vervuilers in de Zeeuwse waterschapsbesturen. Voor Schouwen-Duiveland zijn dit: Mevr. mr. M. J. Keuning-Istha te Burgh, M. P. Moelker te Renesse, S. Simonse te Kerkwerve, H. J. Doele- man te Zierikzee, A. P. Schouwenaar te Brouwershaven, mevr. A. F. van de Zande-Vleugels Schutter te Nieu- werkerk, G. Hokken te Bruinisse. Touwtrekwedstrijden Oude Haven n het kader van het slotfeest van de Zierfkzeese Toeristendagen. werden over de Oude Haven, onder zeer grote belangstelling, touwtrek wedstrijden gehouden. De uitslag slag volgt hieronder. Eerste prijs: Handbalvereniging Delta Spoi't (f 150); tweede prijs: Aannemingsmij Schouwen-Duive land (f 100); derde prijs: gedeelde derde plaats voetbalver. MEVO en firma Zeelandia (ieder f 50 Taptoe Luctor et Emergo en Kunst en Eet uitgesteld De gezamelijke taptoe die het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse en de koninklijke harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee op 9 au gustus in de dorpskom van Renesse zouden geven is uitgesteld tot dins dag 20 augustus. De reden van dit uitstel is dat op dit moment te veel deelnemers van de taptoe - of met vakantie zijn, of te zeer in beslag genomen door hun werk, dat vooral in Renesse natuur lijk hoofdzakelijk iri de recreatieve sfeer ligt, waardoor de optimale voorbereiding die voor een evene ment als een taptoe nu eenmaal noodzakelijk is, tot nu toe niet mo gelijk was. Omdat de beide direkteu- ren, de heren De Looff en Blom niet met half werk voor de dag willen komen, besloten zij de taptoe naar 20 augustus te verplaatsen. Verhit debat na verkeersongeval Woensdagavond om 22.15 uur vond op de kruising Jan van Renesseweg- Zeeanemoonweg te Renesse een aan rijding plaats tussen een personen wagen. bestuurd door H. H. uit Zwijndrecht, en een motorfiets be stuurd door de 16-jarige Duitser R. B. uit Leichlingen. De botsing ont stond toen H. de Jan van Renesse- weg opreed terwijl de motorrijder juist op dat moment op deze voor- rangsweg naderde. Als gevolg van de botsing liep het dertienjarige vriendinnetje van de Duitser. H. V. uit Opladen (Did.), die achterop zat. een hoofdwond op. Zij werd vervoerd naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. B. liep een verstuikte enkel op, maar weigerde zich door de dokter te laten behan delen. Hij werd echter, nadt hij on geveer een uur in de berm had gele gen, door de politie in de surveillan cewagen gezet en naar de dokter ge bracht. Vermoedelijk zaten drie persbnen op de motorfiets. De motor was ei gendom van een vriend van B. die eveneens op de duo zat. Er bestaat twijfel over of de bestuurder B. wel in het bezit was van een rijbewijs. Na de aanrijding ontstonden ver hitte debatten tussen een groep Duitse vakantiegangers en de politie. De Duitsers wilden dat de politie de bloedproef zou toepassen op de au tobestuurder H. De politie had ech ter reeds vastgesteld dat er geen sprake was van. onverantwoord al coholgebruik door de automobilist. Andere omstanders beweerden weer dat de motorrijder zonder licht zou hebben gereden. ZONNEMAIRE Concert „Nu met Hope" Zaterdagavond zal de muziekvere niging „Nu met Hope" uit Bruinisse een muzikaal bezoek aan Zonnemai re brengen. Begonnen zal worden met een rondgang door het dorp, waarna een concert in de tent op het schoolplein volgt. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven vergadert op maandag 12 au gustus a.s. in het stadhuis te Brou wershaven. De agenda vermeldt: uitgifte ge meentelijk voorlichtingsblad; servi ce-verlening via PTT aan de inwo ners; lozing afvalwater in rioolzuive ringsinstallatie te Brouwershaven; invoering onroerend-goed belasting; verlening garantie ingevolge be schikking geldelijke steun eigen wo ningen 1968 aan een tweetal perso nen; vaststelling 12e wijziging ge meentebegroting 1974; wijziging ver deelsleutel kosten metingen (gem. regeling luchtverontreiniging Zee land); vaststelling voorbereidingsbe- sluit Brouwershaven-West; onder zoek geloofsbrieven en toelating raadsleden. Afsluiting toeristenseizoen Zaterdag 10 augustus a.s. zal te Brouwershaven het jaarlijkse toe ristenseizoen worden afgesloten met een feestelijke avond, welke ieder jaar bijzonder de aandacht trekt. Ook deze avond is er weer oplating van ballonnen, een kampvuur en een lampionoptocht, alles muzikaal ge lardeerd door de muziekkorpsen „Crescendo" uit Dreischor en „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk, bei den o.l.v. de heer P. H. J. Everwijn. De drumband staat onder leiding van tamboermaitre de heer P. A. van Dongen. Wanneer het weer re delijk is mag er ook ditmaal weer een grote drukte in de Smalstad worden verwacht. „Kerkleitjes"-al<tie loopt goed De werkzaamheden aan de restau ratie van het dak der Ned. Hervorm de Kerk zijn thans in volle gang. De toren is van zijn steigers ontdaan en geheel nieuw „geleid" tevoorschijn gekomen. De haan pronkt weer met een prachtig nieuw gouden veren pak. De aktie leitjesverkoop verloopt nog steeds gunstig. Uit alle delen van het land komen gunstige reak- ties binnen met mooie geldelijke be dragen van oud-Brouwenaars, du* hun „steentje' willen bijdragen. Er zijn giften bij van mensen die- 7U jaar geleden in deze kerk werden gedoopt. DUIVEL AND Gerslenoogst in volle gang De gerstenoogst is nu volledig aan de gang, ook in de polder Oosterland Het oude vertrouwde beeld van de ronkende combines is weer op vele plaatsen te zien en te horen. De kwaliteit van de gerst qua opbrengst is bevredigend te noemen, ook wat betreft de vochtigheidsgraad. De laatste zal echter door de vele regens in het weekeinde - er viel in Ooster land op de meeste plaatsen meer dan 30 mm - er wel niet beter op geworden zijn. Het nog te velde staande gewas zal nog wel enige tijd moeten drogen eer de combine er weer in kan. - OOSTERLAND Bewoners plan Stouten Het gaat maar „druppeltjesgewijs" het betrekken van de laatst gebouw de woningwetwoningen - een bouw- stroom van 31 stuks - die hier ver rezen zijn in het plan „Stouten", voor rekening van de bouwvereni ging: „Beter Wonen" te Zierikzee. Momenteel is een negental bewoond van dit contingent, en waarschijnlijk nog wel verschillende besproken, waarvan de a.s. bewoners dezer da gen zullen komen opdagen. In hoofdzaak zijn het mensen niet uit onze regio afkomstig, die interesse tonen voor deze woningen. BRUINISSE Wandeltocht Rode Kruis De afdeling Bruinisse van het Ned. Rode Kruis organiseert op za terdag 10 augustus a.s. de tweede wandeltocht van dit jaar. De afstan den die gelopen worden zijn weer 5, 8 of 15 kilometer. De start zal plaatsvinden 's avonds om half ze ven bij de muziektent, insöhrijven is mogelijk vanaf half zes, eveneens bij de muziektent. Elke deelnemer en deelneemster krijgt de gebruikelijke herinnering, het cijfer twee is be schikbaar voor degenen die voor de tweede keer nr jpen. Groepen krijgen een extra nerinnering. Casco nieuwe viskotter In de reparatiehaven te Bruinisse arriveerde vorige week het casco van de nieuv viskotter O. D. 12, door de fa. L. Padmos en Zonen B.V. verkocht aan de heer W. van der Klooster te Ouddorp. De afmetingen van dit bij de fir ma Velhuys te- Zuidbroek gebouwde schip zijn lang 33,35, breed 7.50, hol 3.85 meter. In het schip zal worden geplaatst een 1425 p.k. Stork-Werk- spoor Diesel motor type 9 F.C.H.D. 240. Een zestrommelige vislier van Ridderinkhof uit Hattum E. 200-6- 180 zal straks voor het binnenhalen van de netten zorgen. Het is. zoals geb'ruikelijk, de bedoeling dat het schip geheel visklaar zal worden ge maakt aan de fabriek te Bruinisse. Torenuurwerk hersteld Bruinisse is weer „bij de tijd". De reparatie aan het torenuurwerk die door vakanties en andere oorzaken is vertraagd, is thans weer gebeurd Pech voor jongeman STUTTGART, 7-8. Een 10- jarige jongen uit Waldshut prijs van 124.311,60 Duitse hel afschrift van zijn toto mark niet incasseren omdat briefje weg is. De jongeman had de vijf nummers juist ge raden, maar het afschrift bleek niet bij de centrale van de „Staatlichen Sporttoto Gmbh" aangekomen. De toto-maatschappij zegt dat de jongeman er weinig te gen kan doen, de kantoren zijn slechts aansprakelijk voor schade die met opzet is toe gebracht. De jongeman had in zijn eerste vreugde om zijn ver meende prijs al een nieuwe LAATSTE NIEUWS NEW YORK, 8-8. Het New Yorkse blad Daily News zegt in de omge ving van het Witte Huis te hebben vernomen, dat Nixon in overleg met zijn naaste raadgevers besloten heeft zijn aftreden vrijdag bekend te ma ken. „Tenzij er op het laatste ogen blik iets tussen zou komen". ZWOLLE. 8-8. Donderdagmorgen 10 over half negen hebben twee met pistolen gewapende mannen een overval gepleegd op de Nederlandse Middenstandsbank ip de Melkmarkt in Zwolle. De mannen, die witte maskers op hadden, verdwenen met 50.000 Nederlandse guldens en een aanzienlijk bedrag aan buitenland se valuta. Getuigen hebben de mannen in een rode auto zien stappen, waar schijnlijk een Fiat 124. De Zwolse politie heeft de auto nog niet in het drukke ochtendverkeer kunnen achterhalen. WILHELMINADORP, 8-8. Morgen, vrijdag 9 augus tus, wordt in het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp, voor de eerste maal een georgani seerde „open dag" gehouden voor de fruittelers. In het proefstation werden deze week de laatste voorbereidingen ge troffen om de telers over allerlei nieuwe ontwikkelingen, onder an dere inzake de z.g. „geleide bestrij ding", zo verantwoord mogelyk te kunnen informeren. Wat ongetwijfeld sterk de aan dacht zal krijgen zijn dc nieuwe ras sen. In het bijzonder wordt grote be langstelling verwacht voor de ont wikkeling van het nieuwe appeiras Karmijn de Sonnaville. een Neder lands ras. De Karmijn werd in 1949 ontwik keld door ir. De Sonnaville uit een kruising van Cox en Jonathan. Met de zorg voor de ontwikkeling van de Karmijn is in het proefstation belast de heer P. D. Goddrie, onderzoeker nieuwe rassen. De Karmijn is een grote stevige appel, die wat smaak betreft erg verwant is met de popu laire Cox, maar ongetwijfeld beter smaakt. In één der systemen te Wil- helminapolder staan niet minder dan 8.000 Karmijn-bomen ingeplant. Voor zover thans bekend vallen de pro- duktieresultaten van ras en systeem mee, aldus de heer Goddrie. Van de 200 nieuwe rassen is de Karmijn ongetwijfeld het opvallendst van smaak, groeiwijze en produktie. Het is dan ook duidelijk een appel die het „doet", en dat kan van alle andere nieuwkomers niet gezegd worden. Het voor-selektiewerk is ongetwij feld van „zeer lange adem": er blij ven uiteindelijk hooguit vijf of mo gelijk slechts drie nieuwe rassen over (van de 200), die het zullen gaan „doen". In het proefstation worden nieuwe rassen afkomstig uit alle delen van de wereld ontwikkeld. Er worden geen kruisingen uitgevoerd, wel wor den er de resultaten getoetst van kruisingen uit binnen- en buiten land. De Karmijn de Sonnaville pronkt in volle glorie in het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelmina dorp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ENGELSE REIS u ZIERIKZEE, 7-8. In liet jongste weekeinde keerden de Sehouwcn-Duivc- landse verkenners weer thuis van een bijzonder goed geslaagde achtdaagse trip waarbij de zuidkust van Engeland werd doorkruist en te hatficld een vijfdaags bezoek werd gebracht, by" de ouders van dc Engelse verkenners. Deze Engelse verkenners kampeerden samen met de Schouwen-Duivelandcrs in Fleet Borscf. Bezoeken werden gebracht aan een groot oorlogsmuseum van de eerste- en tweede wereldoorlog te Bornemouth, terwijl verder bezoe ken werden gebracht aan Wegmouth en Ex mouth. Bijzonder attraktlef voor de groep was hel kanovaren, de kampvuren en het bereiden van eigen maaltij den. Met een bus van de fa. Van Oeve- ren uit Zierikzee. met de heer J. van Aken als chauffeur, werd een aan tal bezienswaardigheden in Zuid- Engeland bezocht. Zo werd o.m. een bezoek gebracht aan het beroemde Stone Henge-gedenkteken en zag men Windsor Castle. "Terugreis Met een groep jongeren uit Zierik zee die ook in Hatfield waren was er een disko-avond, terwijl ruim schoots gebruik werd gemaakt van het bekende Hatfieldse zwembad. De terugreis ging via Ramsgate met de Hoovercraft naar Calais waarna de reis via de Belgische kust en Breskens weer op Zierikzee aan ging waar men vol met indrukken van hetgeen men in de afgelopen weken had gezien en gei noten arri veerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3