In Genéve gaat men praten over Cyprus ZIERIKZEE BESLOOT OFFICIEEL De werkloosheid TOERISTENSEIZOEN Halfvolle Koffiemelk Arabische hulp voor Egypte AageM. in de val DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fantastische dag fles 1000 gram ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 augustus 1974 130ste jaargang; Nr. 21534 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Noord-Ierse kinderen te Renesse Treinramp in Italië PADUA, 7-8. Vijf mensGri zij n woensdag om het Leven gekomen toen niet ver van de Noorditaliaanse stad Padua een passagierstreïn - de Pijl der Dolomieten" - op een spoor wegovergang, waarvan de bomen niet gesloten waren, op een vracht wagen reed. Onder de doden bevindt zich de machinist van de trein. De anderen zijn vakantiegangers. CAIRO, 7-8. Koning Feisal van Saoedi-Arabië zal Egypte onmiddel lijk financiële hulp verstrekken tot een bedrag van 300 miljoen dollar, zo staat in het communiqué dat woensdag is uitgegeven aan het eind van het bezoek van negen da gen dat Feisal aan Egypte heeft ge bracht. De hulp zal worden gebruikt voor de wederopbouw en „de dringende behoeften van het Egyptische volk". Op het bordes van de burgemees terswoning concerteerden Robbert en Anja van Lint. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NICOSIA - ATHENE - ANKARA, 7-8. De kansen op suc ces van de tweede ronde van de conferentie over Cy prus, die heden-donderdag in Genève moet beginnen, worden door de belangrijkste twee deelnemers: Grie kenland en Turkije, niet hoog aangeslagen. In Athene voelt men er weinig voor onder de druk van verdere militaire operaties van Turkije op Cyprus aan de conferentietafel plaats te nemen, maar op sterke aandrang van de Verenigde Staten zal minister van buiten landse zaken Mavros toch naar Genève gaan. Volgens welingelichte kringen in Athene zal hij wellicht naar huis te rugkeren als Turkije de bestands overeenkomst blijft schenden en zijn troepen niet terugtrekt op de stellin gen die zij op 30 juli bij het ingaan van het bestand innamen. Intussen kwamen van Cyprus weer meldingen binnen van nieuwe hevige gevechten ten westen van Kyrenia als gevolg van een verder oprukken van de Turkse eenheden. Neutrale ooggetuigen verklaarden dat de Turken het dorp Ayios Vas- silios hebben bereikt, op ongeveer 17 km ten westen van Kyrenia, de ha ven op Noord-Cyprus waar zij ruim twee weken geleden landden. Tegenover de artillerie en mortie ren van de Turken konden de leden van de Cyprische Nationale Garde niet veel meer stellen dan hun ge weren uit de tweede wereldoorlog. De bestandslinies kaanse onderminister van buiten landse zaken Arthur Hartman, die ook Nicosia en Ankara heeft bezocht. Na afloop van het overleg reisde Hartman naar Londen om minister van buitenlandse zaken, James Cal- laghan, verslag uit te brengen van zijn bevindingen. De Britse bewinds man reist donderdag naar Genève voor de conferentie over Cyprus. Hij neemt aan dit overleg deel omdat Engeland destijds samen met Turkije en Griekenland de onafhankelijkheid van Cyprus bij verdrag hebben ge garandeerd, toen aan het Britse ko loniale bewind over het eiland een einde kwam DODELIJKE ONGELUKKEN RUCPHEN. De 16-jarige H. J. P. van de Berg uit Breda is in de nacht om het leven gekomen, doordat de auto waarin hij meereed in Rucphen op een stilstaande truck met opleg ger is gebot9t. de bestuurder was met zijn auto op onverklaarbare wijze met zijn auto in de berm van de weg geraakt. Hij werd zwaar ge wond. DEN HAAG. De 14-jarige J. C. Krullaars uit Den Haag is bij een verkeersongeluk in de residentie om het leven gekomen. Hij zat achterop een bromfiets, die op de Melis Sto- kelaan slipte en onder een truck met oplegger terechtkwam. DEN HAAG, 6-8. De 32-jarige Haagse „meesterkraker" Aage M. is bij een inval door de politie aange houden in een huis aan de Schenk- kade in Den Haag. Aage was op 18 april 's avonds laat ontsnapt uit zijn cel in het Huis van Bewaring in Leeuwarden en had zich sindsdien schuilgehouden. /-iiui. iiiciiivtee [Ji uuiuc tic lichttooi op de laatste officiële Toe ristendag, die aanduidt dat er al weer een flinke bres in de zomer is geslagen. na de vuurdoop van de smart. Selma Lagerlöf Grote rookwolken stegen op en daar kwamen de eerste waterstra len van de Zierikzeese brandweer. Tijdens dit bluswerk werden nog diverse fraaie vuurpijlen, sterren en gouden regens afgeschoten, terwijl het groene licht van de Bengaalse vuren de Noordhavenpoort verlicht te. De bewoners rondom de Oude DEN HAAG, 7-8. De werkloosheid in ons land is vorige maand toege nomen: eind juli waren 123.060 mannen en vrouwen werkloos, 12.560 meer dan eind juni. De totale gere gistreerde arbeidsreserve voor het seizoen gecorrigeerd was eind vorige maand. 150.000, dat wil zeggen een stijging van 6000 vergeleken met eind juni 1974, aldus het ministerie van sociale zaken in zijn maandver slag arbeidsmarkt. Eind juli waren 96.050 mannen en 27.010 vrouwen werkloos. (Vervolg pag. 4) - Een der mooist versierde jachten glijdt de Oude Haven binnen tFoto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) In Nicosia beraadslaagden woens dag weer de militaire vertegenwoor digers van Turkije, Griekenland en Engeland samen met fuctionarissen van de Verenigde Naties over het verloop van de bestandslinies. Later inspecteerden zij de linies van de Griekse Cyprioten en de Turken ten noordwesten van de hoofdstad. In Athene voerde de Griekse re gering besprekingen met de Ameri- ZIERIKZEE, 6-8. Op de laatste Toeristendag van het alweer vaartkrijgende seizoen, heeft Zierikzee het he lemaal gemaakt. Vooral het avondprogramma lokte duizenden naar Zierikzee, dat baadde in het licht en een net-iets-mooier-dan-elders-programma werd ge boden, binnen het kader van een weergaloos kijkspel, dat al Ier ei hoogtepunten kende: marcherende korp sen, flambouwen op het Havenplein, schijnwerpers op de monumenten, a giorno-verlichting aan de huizen en een stoet van plezierig versierde en verlichte zeil jachten in de Oude Haven. Vroeg in de avond begon het allemaal met zwemwedstrijden voor iedereen, over afstanden van 1 en 2 km, waarvoor de startpunten lagen aan het Luitje en de keersluis. Grote groepen - vooral jongeren - zwommen zicli naar het hart van de stad, door de haven en onder de beide bruggen door. Er werd puik en dikwijls snel gezwommen en dat in water van 16 graden. Nee, de zomer is bü elkaar niet zo warm. De oude Haven dan; dit brok „binnenwater" was ditmaal in hoge mate funktioneel voor het door V.V.V. georganiseerde slotfeest, dat als een groot succes mag worden aangemerkt. Iets- om niet te zeggen veel - van vroegere mossel - en an dere feesten kwam terug en het was een goed ding, dat niet alleen „ei gen mensen", maar vooral ook veel toeristen, dit ontspannend kijkspel konden gadeslaan. Een compliment alvast aan de muzikale gastkorpscn „Oosterlands Fanfare" en „Luctor et Emergo", die overal uitstekende muzikale hand en spandiensten verleenden We denken aan de mars, die „Oos- terland", maakte, aan het tent optre den van het Renesse-korps en het korte, maar pittige défilé bij de Zuidhavenpoort. Bijzonder waarde vol ook eens muziekgezelschappen uit de regio hier te horen. De K. H. „Kunst en Eer" had positie gekozen op de Z.Z. 3, die - gepavoiseerd en al - ligplaats kreeg in de Oude Ha ven, maar helaas dwars, waardoor vele honderden mensen het uitzicht werd belemmerd op de evoluties in het water van de Oude Haven. Reddend zwemmen Die evoluties kregen gestalte door toedoen van de (aktieve) Reddings brigade „Zierikzee-Duiveland", dat een reddingsprogramma bracht' van een voor Zierikzee nieuwe opzet. Het redden van kinderen en volwassenen door één of meer redders en als spektakulair nummer, het redden van een drenkeling uit een gezonken auto. Bij elkaar een interressante, maar wel koude bezigheid; het was goed weer, maar het water was koel (16 gr.) en de avondlucht proper, maar niet warm. Schip blussen en vuurwerk De aktiviteiten in de Oude Haven waren nog niet ten einde. Het pu bliek word plotseling verrast door enkele vuurpijlen, die de lucht in werden geschoten en in tientallen sterren uiteen spatten. Dit korte vuurwerk was de inleiding tot het onsteken van een veel grotere vlam. Met e.cn paar geweldige klappen cn een enorme vuurzee werd het zeilschip, dat de hele avond al in de Oude Haven dag, in lichter laaie ge zet. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1