HET LAATSTE HOUVAST Nixon haalt het niet Kissinger blijft DELTADIENST ORGANISEERT MASSALE SPORTDAG Blufpoker met de wapens in Midden-Oosten „Flitsen" uit het buitenland De meningitis- epidemie in Brazilië 'Overval op P.T.T.- sorteercentrum Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 augustus 1974 Nr. 21534 7 blik door het wereld Een kwart van de Israëli's rekent vast op een nieuwe oorlog en slechts 81» u.'u is er zeker van dat die niet komt. Dat wil dus zeggen dat ruim negentig procent van de bevolking meer of minder stellig overtuigd is dat de strijd hervat wordt, Zo'n opi niepeiling beivijst natuurlijk niets over de kansen op oorlog, maar wel de nervositeit in Israel. Nu moet ge zegd dat stafchef Gur en minister van defensie Peres niet al te veel doen om de zenuwen tot bedaren te brengen. De laatste voorspelt dat binnen een jaar een Arabische aan val zal plaatsvinden, de eerste voor ziet nog sneller een besluit van Egypte en Syrië om de VN-troepen het land uit te sturen waardoor naar zijn mening Israel gedwongen wordt zelf het offensief te openen vóór het onder de voet gelopen wordt. Deze taal kan heel goed een diplomatieke diepere bedoeling hebben, want ze wordt geuit op een moment dat minister van buitenlandse zaken Allon in Washington besprekingen begint. Het lijdt geen twijfel dat hij daarbij aandringen zal op snelle le vering van de wapens die president Nixon Israel heeft toegezegd. En welk argument is daarbij beter dan te wijzen op de noodzaak het Israë lische leger sterker temaken om de kansen van een. Arabische aanval zo klein mogelijk te houden. WASHINGTON, 7-8. Het staat vast dat president Richard Nixon door de Amerikaanse senaat van z'n ambt wordt ontheven, want naar de mening van de politieke commenta toren in Washington zijn er van de honderd senatoren nog geen twin tig die bereid zijn hem te verdedi gen. De president heeft de steun van minstens 34 senatoren nodig om overeind te blijven. Als Nixon inderdaad gestand doet wat hij dinsdag tegen zijn ministers zei, zal hij het erop laten aankomen en voor de senaat verschijnen. Deze zal voor gelegenheid veranderen in hooggerechtshof onder voorzitter schap van opperrechter Warren Burger. Huwen op leeftijd LAKELAND, FLORIDA, 7-8. Snoepfabrikant Benjamin P. Forbes uit Lakeland in de Amerikaanse staat Florida doet zijn beroep enigszins eer aan. Hij heeft zijn bejaarden tehuis verlaten en is op 101- jarige leeftijd aan zijn vierde witte broodsweken begonnen. Forbes werd maandagavond volgens de presbyteriaanse ri tus in de echt verbonden met mevrouw Mary S. Klee, 82- jarige weduwe van een on derwijzer. De bruidegom ontmoette zijn vierde vrouw al tien jaar ge leden toen hij en zijn derde vrouw van de weduwe Klee een huis kochten. De bruid raakte met de For- beses bevriend en toen de derde mevrouw Forbes over leed, begon de toekomstige vierde voor de directeur en stichter van Benjamin Forbes en Co. fabrikant van Zwitser se chocolade, op te treden als „manusje-van-alles" en chauf- feuse. Forbes zei dat al zijn vrou wen vriendinnen van haar voorgangster waren. „Ik heb nooit ver hoeven zoeken", zei hij. Vandaar ook de onthullingen van de laatste tijd dat de havens in Irak, Syrië en Algerië aangelopen worden door Russische schepen die wapens aan land zetten die voor een groot deel bestemd zijn voor de Palesty- nen. Irak zit al tamelijk vol Russi sche militaire adviseurs, maar hun aantal neemt toe zowel in dit land als in Syrië. Over de details van der gelijke rapporten kan getwist wor den, maar in grote lijnen zijn ze wel juist. Syrië kan op zijn beurt weer als excuus aanvoeren dat het zich wel sterk moet maken als de Israë lische stafchef Gur openlijk spreekt over de mogelijkheid dat Israel een preventieve oorlog zou moeten gaan voeren - dat wil zeggen: een verras singsaanval om zoveel mogelijk te genstanders met één klap buiten ge vecht te stellen. Bluf Het is een wederzijdse psychologi sche oorlogvoering, die past in het pokerspel om de vrede dat hier wordt gespeeld. Beide partijen bluf fen. hierbij om de tegenstander de indruk te geven dat ze betere kaar ten in handen hebben dan deze denkt. En wat de Israeli's terecht een beetje zenuwachtig maakt is het feit dat de laatste strijd wel heeft aangetoond dat het gevaarlijk is om Arabische bluf te lachen. Diezelfde oorlog waardoor de Israëlische bluf minder indruk maakte. Erbij komt dat inmiddels de in het nabije oosten aanwezige wapens weer een stuk moderner zijn geworden. Als er weer strijd komt kan Syrië in aktie komen met Russische raketten, die welis waar niet tot de beste behoren die bestaan en die misschien niet opper best bediend worden maar daarom altijd nog wel vrijwel elke Israëli sche stad kunnen raken. Waarop de Arabische kant gokt is dat Israel dit beseffend niet zal proberen al te veel verzet te bieden tegen de Arabische eisen die op de eigenlijke vredeskon- ferentie aan de orde moeten komen in Genève. Het riskante van dit blufpoker met de wapens is dat een situatie kan ontstaan dat de bluffers zichzelf in een positie manoeuvreren waarin ze moeten waarmaken wat ze beweerd hebben. In Genève zal een kompromis ge vonden moeten worden voor tal van netelige vragen, waarbij de positie van Jeruzalem het teerst ligt voor beide partijen. Elk stokken van de gespreksmogelijkheden kan dan in derdaad - daarvoor zijn de voorbe reidingen nu getroffen - het konflikt van de onderhandelingstafel laten overslaan naar het slagveld. Die konferentiè zal ongetwijfeld weer het toneel worden waarop Henry Kissinger zijn diplomatieke akroba- tie moet vertonen. Een moeilijker opgave heeft hij tot dusver niet ge had. WASHINGTON, 7-8. Woordvoer der Robert Anderson van buiten landse zaken heeft dinsdagavond verklaard dat minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger geen plannen ,meer koestert af te treden nu de commissie voor buiten landse zaken van de Amerikaanse Senaat dinsdag in een rapport haar volledige vertrouwen in hem heeft uitgesproken. QUIMPER. Bretonse separatisten hebben verklaard verantwoordelijk te zijn voor een bomexplosie op het vliegveld van Quimper, waarbij dinsdag een Fokker van de Franse maatschappij Air Inter ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op vrijdag 9 augustus ZIERIKZEE, 7-8. Vrijdag 9 augustus a.s. houdt de Deltadienst, samen met de diverse afdelingen van Rijkswaterstaat binnen bet Deltagebied, de grote sportdag, waarvoor 300 a 400 deelnemers worden verwacht. Het gehele sportgebeuren speelt zich af te Zierikzee. De sportdag wordt geopend door het hoofd van de Deltadienst, ir. N. Biezevelt. De volgende takken van sport zullen worden beoefend: voetbal, volleybal, tafeltennis en vissen. Op „Bannink" - waar ook de officiële opening plaats vindt (8.30 uur) wordt gevoetbald. De andere sportaktivitciten liggen gespreid „over de stad". In „Onder dak" zal worden gevolleybald, ter wijl tafeltennis plaats vindt in de Graanbeurs van het „Huis van Nas sau". Ergens tussen Pikgat en Prom- melsluis zal de viswedstrijd plaats vinden. Dc prijsuitreiking In de middag (5.45 uur) vindt de prijsuitreiking plaats. Beschikbaar is o.m. de Deltacup, bestemd voor de gemiddeld over drie sporten beste deelnemers. Per sport worden verder uitgereikt wisselbekers en tweede en derde prijzen. Al met al belooft het voor de Delta dienst een sportief dagje te worden, waarvoor velen reeds lang van tevo ren mee zijn bezig geweest. SANTIAGO, CI-IILI. Het Chileense leger heeft in een westelijke buiten wijk van Santiago een wapenarse naal ontdekt van M.I.R., de linkse revolutionaire beweging van Chili, zo is van officiële zijde meegedeeld. CAIRO. President Sadat van Egyp te heeft agenten van de Libisehe in lichtingendienst beschuldigd van het ondernemen van ondermijnende acti viteit in Egypte, waaronder een po ging tot het opblazen van het presi dentiële buitenverblijf in Marsa Matrouh in juli. WASHINGTON. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft opnieuw haar vertrouwen uitgesproken in minister Kissinger nadat er kritiek was gele verd op zijn rol in het aftappen van telefoongesprekken van regering functionarissen en journalisten in 1969/1971. BERLIJN. Ooslduitse oudheidkun digen hebben onlangs in de streek van Bilzingsleben bij Leipzig in Sak sen de schedel gevonden van een man die 350.000 jaar geleden geleefd moet hebben, zo is dinsdag in we tenschappelijke kringen in West- Berlijn vernomen. OTTAWA. Het Canadese ministe rie van defensie heeft bekendge maakt dat een lid van het Canadese contingent in het V.N.ijleger op Cy prus, tijdens een patrouille in Nico sia is doodgeschoten door een onbe kende sluipschutter. ROME. Een geheizinnige organisa tie die zich „Rode Macht" noemt heeft dinsdag de verantwoordelijk heid opgeëist voor de aanslag op de sneltrein Italicus. WASHINGTON. Met 233 tegen 157 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dinsdag besloten de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Vietnam met 300 mil joen dollar te verminderen. Zo zal dit land in het fiscale jaar dat op 1 juli is ingegaan, maar voor 700 mil joen dollar militaire hulp krijgen. TEL AVIV. Israëlische straaljagers hebben luchtaanvallen gedaan op kampen van Palestijnse guerrilla strijders in het zuiden van Libanon op 5 kilometer ten noorden van het dorp Al Majidive, zo heeft het opper bevel in Tel Aviv bekendgemaakt. LOS ANGELES. Bij een bomaan slag op de internationale luchthaven van Los Angeles zijn dinsdag vier mensen gedood en twintig gewond. LOCARNO. De 22-jarige Neder landse toerist Erik Niehof uit Am sterdam is tijdens het zwemmen in het Lago Maggiore nabij de Zwitser se stad Locarno verdronken.. Kik vorsmannen hebben zijn stoffelijk overschot dinsdag gevonden. ALEXANDRIE. President Sadat vanEgypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië hebben een serie zeer geslaagde besprekingen afgesloten waarbij de vredespogingen in het Midden-Oosten een grote rol speel den. WASHINGTON. Als president Nixon aftreedt of daartoe door de senaat gedwongen wordt, volgt vi ce-president Gerald Ford hem on middellijk op, krachtens amende ment 25 van de grondwet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. Een verkeerson geval op de Bunsehoterstraatweg tussen Amersfoort en Bunschoten heeft het leven gekost aan de 33- jarige mevr. F. van Gessel-Sax uit Soest. De auto, waarin zij zat, kwam frontaal in botsing met een tegen ligger, die aan het inhalen was. SCHIPHOL. Tijdens een korte plechtigheid in het lucht- en ruimte vaartmuseum „Aviodome" op Schip hol heeft de heer B. van de Bree- vaart, algemeen bedrijfsdirecteur van de KLM, de fototentoonstelling „50 jaar KLM op het verre oosten geopend." BARNEVELD. Barneveld her denkt deze week het 800-jarig be staan. peze Veluwse gemeente heeft op grond van de akte uit 1174 een week vol festiviteiten georganiseerd. Dinsdagavond werd de week met een defile geopend. DEN HAAG. De Indonesische am bassadeur in Den Haag, Sutopo Yuwono, heeft een beroep op de in Nederland wonende Molukkers ge daan, de voorschriften van de Ne derlandse autoriteiten na te leven en onderling samen te werken. DEN HAAG. Reelds in de win ter 1974/75 kunnen bü werkelijk strenge koude problemen ontstaan bij de aardgasvoorziening van West- Nederland. Aldus mr. S. A. Rissik, algemeen commercieel directeur van de N.V. Nederlandse Gasunie in een artikel in het blad „Essobron". BILTHOVEN. De Vereniging „Het Nederlands Welsh Pony Stamboek" organiseert op zaterdag 24 augustus a.s. haar jaarlijkse „Nationale Show" waaraan 116 kinderen uit alle pro vincies van Nederland deelnemen met 112 Welsh-pony's. RIO DE JANEIRO, 7-8. De me- ningitis-cpidemie in Brazilië grijpt steeds verder om zich heen. De art sen registreren dagelijks in Sao Pau lo, Rio de Janeiro en andere Brazi liaanse steden nieuwe gevallen van hersenvliesontsteking. De gezond heidsautoriteiten in de hoofdstad Brasilia zeggen dat de toestand on der controle is, maar dc artsen noe men de situatie zeer ernstig. NIMES, 7-8. Vijf gewapende man nen, met pruiken op en maskers voor, hebben in het Zuidfranse Ni- mes een sorteercentrum van de PTT overvallen. Zij dwongen de 34 man personeel op de grond te gaan liggen en laadden 50 postzakken in hun bestelauto. In deze zakken zat geld van regionale postkantoren tot een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden. De politie zegt weinig aan knopingspunten te hebben, daar de dieven geen enkele fout hebben ge maakt. VRIJDAG 9 AUGUSTUS NED. I: Allereerst zendt de TROS een film uit van Zorro, waarin de dubbelrol van Don Diego wordt ont dekt. Daarna voor de tweede keer het spelletje Bolfer, kaas en eieren. Twee kandidaten stellen vragen aan een panel van negen bekende Neder landers. Maar liefst 120 mimiten duurt de speelfilm „De regenmaker" die om tien voor half negen begint. Twee filmgrootheden, Burt Lancas ter en Katharine Hepburn spelen de centrale rollen van een wat drome rige zwendelaar en een onaantrek kelijke maar gevoelige boerendoch ter. De vaders en de broers van het tmeisje doen er alles aan om een goede echtgenoot voor haar te vin den. Maar dat gebeurt weinig takt- vol. Hun keus valt op de plaatselijke sheirff. Maar dan maakt de man die naar zijn zeggen in staat is regen te maken zijn opwachting. Hij is een geschenk uit de hemel in het door droogte geteisterde gebied denkt men. Hij blijkt echter helemaal geen regen te kunnen brengen. Deson danks ontstaat er een romance tus sen hem en de boerendochter. Als laatste brengt de TROS een door Wibo v. d. Linden gemaakte docu mentaire over het vluchtelingenpro bleem. Het materiaal voor deze film werd de afgelopen jaren in een tien tal landen gemaakt. Na het TROS- programma komt het IKOR op het scherm met De lange reis naar de he mel, een gefilmd reisjournaal van de oudste pelgrimstocht door Frank rijk en Noord-Spanje. NED. II: Kijkgenot voor jong en oud zit verpakt in de Cineac, waar mee de KRO om zeven uur aan haar programma op het tweede net be gint. De Cineac biedt onder meer te kenfilms van Porgy Pig en Peter Potamus, een avonturenfilm van een muisje en een natuur filmpje. Sinis ter en toch humoristisch zijn de ver halen in de tv-serie De Wrekers, waarvan na het journaal van acht uur weer een aflevering wordt ge bracht. Het avontuurlijke duo John Steed en Emma Peel, die nergens bevreesd voor schijnen te zijn, houdt zich bezig met de moord van een hereboer en zijn butler. Uit het on derzoek moet men opmaken dat zij door een katachtig dier zijn gedood. Buren ontkennen, dat zich in de om geving zo'n dier zou ophouden. Maar dan doen zich toch weer bloe derige taferelen voor en dat ondanks het feit, dat het hele gebied feilloos afgeschermd is. Voor actualiteiten is men vanavond aangewezen op Brandpunt (de TROS zal er straks als A-omroep ook aan moeten gelo venresteert op deze zender dan nog een half uur Waar Gebeurd, waarin de meest merkwaardige ver halen worden opgedist. VRIJDAG 9 AUGUSTUS NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Bo ter, kaas en eieren; 20.00 Journaal; 20.20 De Regenmaker; 22.20 Het vluchtelingenprobleem is alleen ho peloos als u dat vindt; 22.50 De lange reis naar de hemel; 23.55 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 KRO-Cineac; 20.00 Journaal; 20.20 De Wrekers; 21.10 Brandpunt; 22.00 Waar Ge beurd; 22.25 Journaal. Schooltelevisie programma's in 1974 DEN HAAG, 7-8. Het komende schooljaar worden 250 schooltelevi- sieprogramma's uitgezonden, dertig meer dan het afgelopen jaar. Ne gentig zijn nieuw. Door het toene mend gebruik van videorecorders kan een aantal herhalingsuitzendin gen vervallen. Daardoor is er ruim te gekomen voor uitbreiding en voor het uitzenden van meer schooltele visieprogramma's in avonduren voor leerkrachten en ouders. BANGLA DESH. Twee huisvrou wen staan hier voor hun woning hulpeloos tot aan de knieën in het water in het door overstromingen geteisterde Bangla Desh, waar de helft van de landerijen overstroomd is en tengevolge waarvan reeds meer dan 500 mensen aan cholera gestorven zijn. De schade bedraagt momenteel al anderhalf miljard dollar. Honden vergiftigd APELDOORN, 7-8. De Apeldoorn- se wijk Orden heeft volgens de poli tie last van een maniak die honden vergiftigt. Acht dieren vonden tot nog toe de dood na het eten van in plantsoenen neergelegde vergiftigde stukjes worst of vlees. Onder de slachtoffers, vrijwel alle kostbare rashonden, is ook een blindegeleide- hond. Man reed in op agent TIEL, 7-8. Een 37-jarige Tielse politieman heeft door snel opzü te springen kunnen voorkomen dat een auto op hem inreed. De politie was uitgerukt naar een schietpartij in Tiel-West. Toen de po litieman de schutter de 22 jarige W. van B. wilde inrekenen, sprong de ze in zijn auto en reed op de politie man in. De man is laiter in zijn woonhuis in. Tiel aangehouden. Bij een huis zoeking is ook de revolver gevonden. B. is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. Nederland en de bijdrage aan de NATO AMSTERDAM, 7-8. Zesenveertig procent van het Nederlandse volk vindt dat Nederland binnen de Navo en in overeenstemming met de Na- vo-bondgenoten behoorlijk moet bij dragen aan een militair tegenwicht tegenover Rusland en de andere Oosteuropese landen. Zevenendertig procent vindt dat Nederland net zo veel of weinig moet bijdragen als zij zelf goed acht. Dit blijkt uit een en- quette die het Nipo gehouden heeft op 15 en 16 juli na het verschijnen van de defensie nota. 16 Nadat het kind vertrokken was, maakte ze 't briefje open. Er viel een krantenknipsel uit Het schrijven bevatte een paar aanbevelende re gels en het kranteknipsel behelsde een oproep aan jonge onderwijzeres sen voor een school in Hoorn. Voor de eerste klas en onmiddellijk na de zomervakantie. „Daar schrijf ik op!" riep het meis je enthousiast uit. „Meetser Van Zijl zou voor me kijken. In de kranten en zo. Nou?" Ze hield de adverten tie haar moeder voor en keek de vrouw triomfantelijk aan. Nog dezelfde dag schreef ze in haar mooiste handschritf een sollici tatiebrief, noemde en passant het hoofd der School met den Bijbel in Pui-merend als iemand, bij wie men nadere inlichtingen kon bekomen en besloot met te memoreren, dat ze voor onmiddellijke indiensttreding disponibel was. Er volgden enkele enerverende da gen. Want iedere morgen keken drie mensen over de weg of de postbode al in zicht was. En als ze hem zagen naderen, steeg de spanning ten top. Zou hij iets hebben? Of was het en kel de krant? Want brieven kregen de Ranzijns vrijwel nooit. Enkel met verjaardagen wel eens een „ansicht kaart" en met nieuwjaar nog eens. Het enige, wat de post doorgaans bracht was twee keer per week de krant. Waarop Freerk geabonneerd was voor vijf en negentig cent per drie maanden. Tets. wat Trijnie ei genlijk altijd „begrotelijk" had ge vonden. want dat was drie gulden en tachtig cent in een jaar en daar voor kon je heel wat nuttiger din gen kopen. Zelf las ze nooit een krant of boek. Pas na tien dagen kreeg Truus Ranzijn een oproep. „U wordt ver zocht dinsdag 13 augustus aanstaan- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK de te elf ure aanwezig te zijn in on ze school aan de Drieboomlaan voor een oriënterend gesprek met het be stuur en het schoolhoofd. Getekend: A. Bree'b'aart, secretaris." Truus deed van pure blijdschap een sprong in de lucht. „Ik moet er heen! Aankomende dinsdag al! Mis schien word ik wel aangenomen!" „Hoorn? Da's nogal puur een end, me kind," meende Trijnie. „Hoe mot je deer komme?" „Met de trein. Het station is im mers vlakbij?" „En in Hoorn?' vroeg Freerk „Hoe ver is die school daar van 't station" Daar wist Truus geen antwoord op te geven. „Dat zie ik wel, hoor. Ik vraag de weg aan iemand. Zo groot is Hoorn niet." Het bestuur bestond grotendeels uit boei-en. Truus gaf ze één voor één de hand, nadat ze zich had voor gesteld, ze gelijktijdig taxerend. Ver der een paar stadsmensen, mogelijk winkeliers. En het hoofd was een oud, uitgedroogd mannetje met een kraakstem. En een pandjesjas aan, die z'n beste jaren al lang achter de rug had. Glanzend op knie en elle bogen. Het „oriënterend gesprek" bestond enkel uit het bekijken van haar eind rapport en de vraag, tot welke kerk zc behoorde. En of ze al belijdenis had gedaan. Op haar ontkennend antwoord keken de heren een beetje bedenkelijk, want hoe kan een juf, die zelf nog niet de vaste keus ge daan heeft de kinderen opvoeden in de vreze des Heren? Gelukkig sprong het hoofd van de school voor haar in de bVes en herinnerde er aan, dat juffrouw Brandsen ook enkel doop lid was, toen ze de eerste klas onder haar hoede nam. En de broeders wa ren toch tevreden over haar. niet waar?" Dat was wel zo, maar het niet be lijdend lidmaat zijn bleef toch een breekpunt. „Als u kunt garanderen, dat u komend voorjaar belijdenis doet, zouden we het met u kunnen proberen, niet? Op voorwaarde ech ter, dat u een half jaar op proef bent." Maar voor Truus was, hoe ze ook aan de slag wilde gaan, de aardig heid er af. Kort en bbndig verklaar de ze, dat ze best in staat was bij belles te geven, al was zo dooplid. En dat de heren niet uit het oog mochten verliezen, dat taal, rekenen en andere vakken toch ook wel be langrijk waren. Of niet soms? Mis schien wilden de heren voor deze vakken haar cijferlijst nog eens zien? Men werd het niet eens. Ze werd naar huis gestuurd met de medede ling, dat ze wel bericht zou krij gen. Woedend vanwege de morele nederlaag, reed ze terug naar huis, waar ze al haar gal spuwde over de eigenwijze boerenhufters die, haar enkel niet wilden, omdat ze „slechts" dooplid was. Nou, dan maar geen christelijke school, hoor! Alsof dat het belangrijkste is. In een impuls pakte ze een vel papier en schrref naar Hoorn, dat ze er na het onder houd maar liever va naf zag. De he ren moesten maar uit zien naar een andere onderwijzeres. Nog diezelfde avond postte ze haar brief. Ziezo, dacht ze voldaan, ik zal ze een slag voor zijn. Houd ik ten minste de eer aan mezelf. Drie weken later solliciteerde ze nog een keer. Ditmaal naar een drie mans schooltje in Edam. Maar werd na enkele dagen schriftelijk bedankt voor de genomen moeite; in de va cature was intussen voorzien. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7