HET LAATSTE HOUVAST Veel moedeloze ondernemers 7 Wat biedt de BEELDBUIS? VAN HET VADERLANDSE ERF ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DinSdaS o augustus 1974 Nr. 21533 STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers DAM 9 UNCRrrft IIDCRWARfN ZIERIKZEE Advertentie Daar kan men dan ook de verwijten aan gaan richten dat zij manipuleren met orders, met verschuiving van voorraden over de grenzen, met fis- kale regels. De grote internationals worclt dit op grote schaal verweten. Deze konserns hebben trouwens al meermalen bekend gemaakt dat zij niets meer zien in een verdere ex pansie van hun bedrijven op Neder landse bodem. De werkgelegenheid gaat daarmee naar elders en wij ra ken verder achterop in de opbouw van een evenwichtige ekonomische struktuur. De gedachte dat van een flink renderend bedrijf het grootste deel van de winst terecht komt bij geldopstapelende kapitalisten ié een fiktie, die wij prijs moeten geven. Volgens dr. Post gaat slechts 3,7 pet. van de bruto winst naar de mensen die f 40.000,- of meer per jaar verdienen. Een nieuw bewijs om niet verder tegen winstvorming te ageren. Zelfs de Kon. Shellgroep keert volgens een recente pu'blika- tie van het ministerie van Econ, Za ken niet meer dan ruim 3 pet. van het geïnvesteerde vermogen aan winst uit. De meeste middelen blij ven dus in het bedrijf en komen ten goede aan de werkgelegenheid. Het is wel de plicht van iedere bedrijfs leiding om ite zorgen dat het geïnves teerde vermogen weer in de onder neming terug keert via produktie en omzet. Er moet vertrouwen zijn in de toekomst. De wetenschap dat in Nederland dit vertrouwen ontbreekt is triest. Eén van de belangrijkste oorzaken is gelegen in de te grote druk op de winstmarges. Ziekteverzuim Een andere wantrouwen verwek kende gedachte is gelegen in de on voldoende medewerking van de overheid om de positie van het be drijfsleven te verbeteren. De pro gressieve politici hebben onlangs verklaard dat zij de kleine zelfstan digen wel steun willen verlenen maar dat zich de sterke grote en middenbedrijven achter de kleinen verschuilen om van steunmaatrege len te profiteren. Nu is het merk waardige dat het bedrijfsleven hele maal geen steun wenst maar alleen een garantie dat men zijn funktie als ondernemer kan blijven uitoefe nen. Het belasten van de onderne mers met investeringsheffingen is niet anders dan het paard achter de wagen spannen. Het steeds weer uit stellen van een volksverzekering voor arbeidsongeschiktheid treft ook alleen de zelfstandigen. Nog onlangs verklaarde minister Boersma dat de ze verzekering zeker niet eerder dan in 1976 kan worden verwezenlijkt omdat er „technische problemen" zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat Boersma voor de werknemers die problemen allang zou hebben opge lost. Voorts wordt het bedrijfsleven ernstig geteisterd door een overma tig gebruik van het ziekte verzuim door de werknemers. In heel veel ondernemingen kosten de maatrege len tegen winkeldiefstallen en inbra ken zoveel geld dat de resultaten er door worden gedrukt. Een krachti ger besfljjding van en overtredingen en misdrijven zou het eenvoudiger maken om het zakenleven voldoende bescherming te geven. De werkwilligheid in een groot aantal ondernemingen laat te wen sen over. De noodzakelijke zeggen schap van de leiding van veel be drijven wordt aangetast door allerlei eisen van werknemersorganisaties. Het pakket „rechten" wordt steeds uitgebreid, het programma van plichten wordt bijzaak. De belangstelling van jongeren om de bedrijven van ouders over te ne men nadert een minimum punt. Dit neemt ook voor de ouderen de lust weg om een zaak verder uit te bou wen. Vanzelfsprekend komt er met zo'n geestesgesteldheid een gebrek aan nieuwe arbeidsplaatsen. Er zul len weer impulsen moeten komen om het de moeite waard te maken risi- ko's te aanvaarden en nieuwe be drijven te bouwen. Voorlopig is de zon, die de warmte van voorspoed opwekt, achter de wolken van geza pigheid. ongemotiveerdheid en be rusting verdwenen. Advertentie Veel geld van weduwe weg HAARLEM, 5-8. By de Haar lemse politie is aangifte gedaan dat uit een woning in Haarlem-Oost van een 58-jarige weduwe een bedrag van f 88.000 is verdwenen. Zij had enkele weken geleden een huis verkocht. Met wat spaargelden had zij de opbrengst daarvan opge borgen in een linnenkast op de slaapkamer. Sporen van inbraak zijn niet gevonden. Wel had de we duwe een ramp je aan de voordeur niet afgesloten. Aangenomen wordt dat het raampje opengeduwd is waardoor men rustig kon binnen komen en de woning doorzoeken. De weduwe is 24 uur afwezig geweest. Zondag deed zij de ontdekking. Massaontslag te Tilburg TILBURG, 5-8. De lederfabriek Willem Vos B.V. in Tilburg heeft maandag aan alle 135 werknemers ontslag aangezegd. Het bedrijf wordt gesloten en het faillissement van de Vennootschap is aangevraagd, aldus een mededeling van het bedrijf. Na dat de rechtbank te Breda op 23 juli aan de onderneming voorlopige sur seance van betaling had verleend hebben nog besprekingen plaatsge vonden met overheid en financiers om voortzetting van het bedrijf mo gelijk te maken. WOENSDAG 7 AUGUSTUS NED. I: In de vooravond heeft de Nos, die deze zender verzorgt, Van gewest tot gewest en Socutera (over epilepsie) te bieden. Direct na het journaal is het de beurt aan Panora- miek. In dit programma wordt de produktie Vijftig jaar stagnatie in Schotland getoond. Om vijf over negen wordt overgeschakeld naar de Franse plaats Aix-les Bains waar voor de vijfde maal in dit seizoen Spel zonder grenzen plaats vindt. Zeven teams uit evenzoveel landen werpen elkaar de handschoen toe. De Nederlandse eer wordt verdedigd door een equipe uit Harlingen. Het pakket wedstrijdonderdelen ziet er weer kleurrijk uit. Er is ondermeer uitgegaan van het gebruik van 15 „Moeder, als je me kousen koopt, koop dan kousen met kixjten. De jongens roepen me „spillebeen" na, zijn dat geen loze guiten?" O ja, menige jongen kijkt me na. Zoiets voel je immers? Ze bleef in de stad wel eens staan voor winkel etalages en zag dan door de ruit, dat men naar haar keek. Vast niet, om dat ik een schoonheid ben, o nee. Er is totaal niets aan me, dat een man kan boeien. Moe je eens zien, wat Nelie al heeft en ze is nog geen vijf tien. Ik ben ruim zestien en wat heb ik van voren? Nog één keer liet ze zich gaan, op van ellende en narigheid. Want op weg van het tramstation naar huis, hadden een paar jongens haar nage roepen: „Heej, maid, je hewwe je biene vergeite Waer loop je ei- geluk op?" Natuurlijk had ze in het geheel niet gereageerd, maar de brede lach der beide spotters dreunde nog lang na in haar hoofd. Freerk was er niet; hij deed een boodschap in de stad. Enkel Trijnie was in huis. En met het hoofd in haar schoot huilde ze al haar leed uit. „Waarom ben ik zo le lijk? En Nelie niet? Hoe kan dat? We zijn toch elk een dochter van jullie? Hoe is het dan mogelijk, dat ik stakerig en mager ben en Nelie het tegendeel?" Tja. wat moet je daar op antwoor den? Trijnie wist het niet. Misschien had ze in haar onderbewustzijn zelf ook al eens die vraag gesteld: waarom is Trui zo'n lelijk kind ge worden? Vroeger was ze toch wel aardig en leuk om te zien. Ze krijgt toch genoeg eten en drinken? En ik zorg er voor, dat ze er altijd keurig en net uitziet, voor wat haar kleren betreft. Waar hebben we dit aan te danken? schildpadden, struisvogels en eek hoorns. Commentaar bij de beelden als vanouds door Barend Barendse. Omstreeks half elf gaat het eerste net de lucht uit. Er is op woensdagmiddag ook nog een kinderprogramma, waarvoor om vijf uur 's middags de Avro haar op wachting maakt. De eerste tien mi nuten leveren een filmpje van pro fessor Balthazar op. Daarna wordt in de serie De dierentuinen van de wereld een bezoek gebracht aan de dierentuin van Lissabon. NED. II: De Avro komt om zeven uur uit de startblokken met Hoe zit het in elkaar? Het verhaal gaat over een schooljongen die in zijn verbeel ding een grote avontuurlijke reis door het menselijk lichaam maakt. Ook voor de klok van acht uur mag Jan Brusse in zijn rubriek Entre Nous vertellen over bottelen op het balkon, uit zijn boek: leven en Parijs laten leven. Een half uurtje kostelij ke Amerikaanse humor staat de kij kers na het journaal te wachten met Mash. Hawkeye slaagt erin een af spraak te maken met een nieuwe verpleegster maar een gewonde dreigt roet in het eten te gooien Frank gooit op een gegeven ogen blik ook zijn remmen los, maar in plaats van Hotlips te pakken, pakt hij abusievelijk een ander. Vervol gens is het tijd voor de Amerikaanse tv-thriller Op klaarlichte dag. Een briljante akteur wordt hierin door een ongeluk blind. Terug uit het re validatiecentrum komt hij er achter, dat zijn vrouw intussen een verhou ding met een ander heeft aange knoopt. Een vriend van hem nog wel. Razend van woede zint hij nu op perfekte misdaad, waarvan zijn vrouw het slachtoffer dient te wor den. Hierna neemt het Ikor de zen der over met de rubriek Kenmerk, over kerk en samenleving. WOENSDAG 7 AUGUSTUS NED. I: 17.00 Prof. Balthazar; 17.10 Dierentuinen van de wereld; 18.45 uur De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Panoramiék; 21.05 Spel zonder grenzen; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Hoe zit ik in el kaar; 19.50 Entre Nous; 20.00 Jour naal; 20.20 Mash; 20.45 Op klaar lichte dag; 22.00 Kenmerk; 22.25 Journaal. DONDERDAG 8 AUGUSTUS NED. I: Om zeven uur begint de EO haar uitzending met de vakan tiekrant. Een Amerikaanse kunste naar toont hoe hij aquarellen en Trijnie wist daarom niet anders te doen dan haar dochter te sussen en zonder woorden te troosten. Wat moest ze anders? Hoe kon ze de uitgesproken vragen beantwoorden? Waarom dit en waarom dat? Als Freerk thuis was, zou hij misschien aan de hand van de bijbel een ant woord weten. Freerk wist veel van de bijbel af, maar wat wist zij als vrouw ervan? Ze veede tenslotte de tranen weg uit Trui's ogen. „Nou, wees maer stil, me kind. We gaen saemen lek ker een koppie doen, heej? Ik hew nog een plakkie koek bewaard Daarna beheerste Truus Ranzijn zich onder alle omstandigheden. Hoe langer hoe meer drong het tot haar door: een man zal er waarschijnlijk nooit in mijn leven zijn. Ik zal dus helemaal voor mezelf moeten zorgen. Dus een baan, waarin ik zelfstandig geld kan verdienen. Als ik eerst maar eens schooljuffrouw ben. Dan verdien ik en kan ik in m'n vrije tijd verder studeren. We gaan speciali seren op een paar vakken en daarin lerares worden. Op een middelbare school. Maar eerst juf dat wil ik en ik zal het halen ook! Truus Ranzijn was negentien jaar oud, toen ze met vlag en wimpel slaagde voor het.eindexamen van de Kweek en bevoegd verklaard werd om zelf onderwijs te geven. Aan pukken in de eerste en misschien la ter in de tweede klas. Nu proberen een baan te vinden. Als schooljuf frouw. Natuurlijk bezocht ze haar oude meester, die nog immer de scepter zwaaide over de School met den Bij bel aan het Singeltje. Van Zijl keek haar blij aan en drukte de lange „juffrouw" Ranzijn stevig de hand. „Van harte gefeliciteerd, kollega". Hij knipoogde even. „Fijn, dat je ge- water schilderij en maakt, terwijl er voorts een avontuur is van Davey en Bruno. Ook is er ruimte voor een bijbelverhaal. Na het journaal volgt de film Kinderen langs de spoorlijn. Sally Thomset (bekend van Een man over de vloer) speelt in deze film een van de drie kinderen, van wie de vader op zekere dag wordt weggehaald. Ze zijn verplicht een heel sober leven te gaan leiden in een huisje langs de spoorbaan. Om tien uur maakt de EO plaats voor de VPRO die de vijf kwartier die haar ter beschikking staan besteedt aan het derde en tevens laatste por tret uit de serie De man achter de film. Ditmaal staat Howard Hawks in de schijnwerpers. NED. II: Tussen zeven en acht uur brengt de Tros de tekenfilm Motormuis en een aflevering van de serie De mens en de zee, waarin Bruno Vaillati de kijkers meeneemt naar het noordpool gebied en hen daar laat genieten van unieke wa teropnamen. Bovendien zit voor het journaal van acht uur een afleve ring uit de serie Wat een familie, waarin een soort miss-verkiezing de nodige rivaliteit tussen de meisjes veroorzaakt. Onder de titel Koéle- wijn behoeft geen krans brengt de Tros om tien voor half negen een veertig minuten durend amusements programma rond Peter Koelewijn, zanger, componist en producer. Koe lewijn weet zich vergezeld door o.a. Bonny St. Clair, Unit Gloria, Left side, Ronnie Tober en Ciska Peters. Hierna brengt de Tros de tv-film „Een nacht vol verschrikking"over een vrouw die verneemt dat haar zuster gaat scheiden en een zware storm trotseert om haar te gaan troosten. Eenmaal aangekomen blij kt er niemand thuis te zijn, behalve de huishoudster. Zonder 'het te weten is de vrouw in misdadig gezelschap te recht gekomen. Om tien over tien volgt de documentaire Het nationale zeezeilschip „De Eendracht". De Tros besluit met een extra afleve ring van de sportrubriek, dat terwil- le van degenen die geïnteresseerd zijn in wielrennen. DONDERDAG 8 AUGUSTUS NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Vakantiekrant; 20.00 Journaal; 20.20 Kinderen langs de spoorlijn; 22.00 De man achter de film; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Motormuis; 19.20 De mans en de zee; 19.30 Wat een familie; 20.00 Journaal; 20.20 Koelewijn behoeft geen krans; 21.00 Een nacht vol verschrikking; 22.10 het nationaal zeezeilschip „De Een dracht"; 22.50 Tros Sport Extra; 23.15 Journaal. HENK VAN HEESWIJK slaagd bent, he? Niet, dat ik ooit twijfelde, hoor. Ik heb altijd ge dacht: Trui haalt 't. Je kon gelukkig altijd goed leren. Wees vooral dank baar, kind, dat God je begiftigde met een behoorlijk stel hersens. Je zult er van kunnen profiteren in je latere leven, want al ben je nu schooljuffrouw, dit is nog maar de eerste sport van de ladder. Je klimt nog wel een eind hoger. Misschien een heel eind. Als je in alles maar rekening houdt met God. Die wil je helpen in je leven. Zoals Hij je tot nog toe erdoor hielp, nietwaar? Niet in eigen kracht, denk dat niet". Hij knikte enkele malen. „Tja, en nu wil je zeker wel ergens een school, he? Ik zal es kijken in de vakbladen. Als ik iets weet, zal ik het je meteen laten weten. Je gaat zeker nu een poosje vakantie hou den?" „Een weekje, meester. Misschien twee. Ik wil wel zo gauw mogelijk aan het werk." „Ik zal voor je uitkijken, dat be loof ik." Drie dagen later kwam een jongen uit de hoogste klas helemaal naar het arbeidershuisje aan de Purmer- weg met een briefje van de boven meester. „Voor juffrouw Ranzijn," zei hij. Trijnie keek verbaasd op. „Een briefie van de bovenmeester. Wat mot ik deer mee?" Maar Truus. die in een hoek van het vertrek zat te lezen, sprong op en pakte het briefje uit haar moe ders handen. „Dat is natuurlijk voor mij, ma". Ze knikte de jongen vrien delijk toe. „Dank je wel. hoor, voor 't brengen. En bedank de meester ook, wil je?" (wordt vervolgd) FEUILLETON DOOR Inkomen uit bedrijf steeds lager De eerste juli is opnieuw een datum van loonaanpassing gewordénr"De minimumlonen zyn opnieuw opgetrokken, ditmaal met ruim 10 °/o en in het verlengde daarvan gingen ook de jeugdlonen weer naar boven. Het bedrijfs leven staat voor de taak deze aanpassing op te vangen. Met name deze zomerverhoging zal voor de ondernemingen hard aankomen. In den brede gezien zullen de loonsverhogingen overal moeten worden doorberekend omdat het bedrijfsleven niet meer over reserves beschikt. Door tal van bankdeskun- digen is in de afgelopen maanden betoogd dat de kredieten onrustbarend zyn gestegen. Gelet op de hoge rentelasten balanceren veel ondernemingen, vooral kleine, op de rand van de afgrond. Er zullen dan ook weer veel dienstverlenende bedrijven, waar de loonpost bijzonder knelt, hun deuren gaan sluiten. De toe komst voor een groot aantal zelfstandigen ziet er somber uit. Verlichting brengende overheidsmaatregelen zijn er niet getroffen en evenmin te ver wachten. Steeds minder arbeidsplaatsen Het Econ. Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf verwacht dat dit jaar het aantal zelfstandigen weer met twee procent zal vermin deren en dat hun inkomen gemid deld met 11/2 pet. zal dalen. Als men dit stelt tegenover de forse loonsverhogingen voor loontrekken- den en daarbij ook nog vermeldt dat er in 1973 ook al sprake was vaneen inkomensvermindering van een half procent, dan zal duidelijk zijn dat er met name in de detailhandel, het vervoer, de horeca etc. niet veel plannen bestaan om tot uitbreiding van aktiviteit over te gaan. Deze ontwikkeling zal de reeds bestaande werkloosheid in vele sek- tox*en aanwakkeren. Dit is dubbel betreurenswaardig omdat juist in de sektor van de dienst verlening de nodige uitbreiding van de werkge legenheid zal moeten wox*den gevon den. In dit licht alleen al is het on vermijdelijk dat aan de prijsstijging een ferme stimulans wordt gegeven. Wie de illusie mocht koesteren dat deze ontwikkeling met prijsbeheer- sing of schelden op ondernemex*s kan woi'den opgevangen, komt bedrogen uit. In de industx-ie is het klimaat niet veel beter dan in de sektor dienst- vex*lening. In dit soort ondernemin gen is in het verleden eenvoudiger geweest om loonkostenstijging op te vangen door mensen uit te rangeren en er machines voor in de plaats <te zetten. Dr. J. C. Post, direkteur van de ABN, heeft onlangs verklaard dat er op deze wyze in ruim drie jaar al 19.000 arbeidsplaatsen verloren zyn. Maar ook aan die ontwikkeling komt een einde. Als men de inflatie balans van de werkgelegenheid op maakt, zal struktuurwerkloosheid steeds meer slachtoffers maken. Ge noemde bankdix-ecteur schatte dat er zodoende wel 7 tot 8 pet. Werkloos heid zou kunnen groeien. In het verleden is er door verschil lende deskundigen betoogd dat wij onvoldoende aandacht besteden aan de uitbreiding van de werkgelegen heid door de vestiging van nieuwe bedrijven of filialen. Dat is ook geen wonder want geen ondernemer die ziet dat zijn inkomen uit het bedrijf steeds lager wordt, denkt eraan zijn zaken uit te bi'eiden. En voor zover hij daartoe nog moed heeft zal hij dat buiten de gx*enzen doen. Men wordt daardoor een kleine „intei*na- tional". MADRID. Hoge temperaturen weerhouden Angela Hernandez niet van haar training. Spaanse topstie- renvechters hebben bij verrassing een tluor hen getekende petitie uit gegeven waarin zij niet alleen Ange la toestaan stieren te doden, maar zelfs vrouwelijke stierenvechters ui- ters noodzakelijk achten. Hiermee worden de kansen ver groot dal Angelila in de arena zal treden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7