HET LAATSTE HOUVAST Cyprus en Rhodesië: namaak-suksessen bij gebrek aan echte 00STERSCHELDEDAG: TOCH 50.000 BEZOEKERS 4 BLIK DOOR HET WERELD Politici hebben soms een sukses nodig om hun aanzien te bewaren of te vergroten, maar niet altijd zijn er mogelijkheden om een daarvoor geschikt sukses te behalen. In zo'n geval vervaardigt men een sukses dat liefst zo echt mogelijk moet lij ken al is het dan in wezen maar een leeg ding. Tweemaal op één dag is deze stunt deze week uitgehaald: in het Grieks-Turkse gesprek in Ge neve en tijdens de verkiezingen in Rhodesië Met man en macht en vooral door ijverig Brits bemiddelen en druk uit de VS is over Cyprus een ak koord bereikt tussen de Griekse en Turkse regeringen. Met veel ophef wordt daarvan verkondigd dat het staakt het vuren nu inderdaad gere geld is en dat men thans door niets meer belemmerd wordt om de de finitieve vrede op Cyprus te stich ten. Dat lijkt niet gering, tenzij men iich herinnert dut beide par tijen al een tijd terug ui een bestand hebben toegestemd. Daarvan is toen niet veel gekomen vooral omdat de Grieken er bezwaar tegen hadden dat de Turken hun troepen op het eiland bleven versterken. En is dit nu allemaal keurig geregeld? Het lijkt er niet op. Over de aftocht van de Turkse troepen, wanneer en hoe, is ook nu nog niets bekend. Trou wens, over de aanleiding tot de Turkse interventie - de vrees dat de Turks-Cyprioten zouden wor den moeten nog uitgebreid ge praat worden tussen Britten, Grieken en Turken die dan ook de leiders van de twee bevolkingsgroe pen erbij halen: waarnemend presi dent Klerides en vice-president Denktash. En niet Makarios, die toch algemeen erkend blijft als de president? Garage tarieven twee procent hoger DEN HAAG, 3-8. De garagebedrij ven hebben van de ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat toestemming gekregen om hun tarieven met twee procent te verhogen. Ook mogen de garagebedrijven de stijging van de minimum-jeugdlonen die zich sinds 28 december vorig jaar heeft voorgedaan in hun tarieven doorberekenen. Bij zwemmen in zee verdronken KATWIJK AAN ZEE, 3-8. Vrij- dagmiddag is bij de boulevard in Katwijk de 57-jarige Duitser O. Pendzicht in zee verdronken. Hoewel hij gewaarschuwd werd ging hij te ver het water in. Strandpolitie en reddingsbrigade slaagden er in hem op het droge te brengen, maar de man was toen reeds overleden. Man bij ruzie neergeschoten AMSTERDAM, 3-8. De 32-jarige Surinamer Michel Lapar is in het Binnengasthuis in Amsterdam opge nomen, nadat hij bij een schietpar tij op de Oudezijds Achterburgwal in de buikstreek was getroffen. De 20- jarige bediende R. P. Z. uit de hoofd stad is ter plaatse aangehouden. Hij wordt ervan verdacht met een revol ver twee gerichte schoten op het slachtoffer te hebben gelost. Volgens de politie had het tweetal ruzie ge kregen om een prostituee. CHICAGO. - Volkomen van de kaart ligt Brutus, een tien maanden oude tijger uit Siberic, op de opera tietafel in een ziekenhuis in Chica go, nadat hij onder narcose was ge bracht, zodat hg aan zijn ziekte, grauwe staart geholpen kon worden Na anderhalf uur was de operatie voltooid, er deden zich geen com plicaties voor. Niemand lijkt haast te hebben de ze sleutelfiguur hetzij naar Genève hetzij naar Cyprus te halen. Nee, echt geregeld zijn de zaken met. En in u-eze hebben de Grieken stilzwij gend iets teruggenomen van hun grote eisen en hebben de Turken in het geheel niet ingebonden, wat dan zodanig verpakt is dat in Ankara de regering kan zeggen dat ze de kwes tie tot tevredenheid heeft opgelost en in Athene de regering hetzelfde kan beweren. Waarna men kan overgaan tot belangrijker zaken, waarvan de Griekse regering vooral er binnenlands nog genoeg heeft die geregeld moeten worden. Twee schijnvertoning In Rhodesië zijn vervroegde ver kiezingen gehouden waarvan hij voorbaat vaststond dat premier lun Smith glorieus zou zegevieren. Hei ging er dan ook alleen maar om een duidelijk bewijs tc leveren dat de natie pal achter hem slaat, dat wil zeggen de blanken Van de bijna vijf miljoen inheemsen hebben er een zevenduizend stemrecht en die heb ben zich niet at te druk gemaakt - er was toch hooguit een onbelekcnd aantal zetels voor hen gereserveerd, waarvan voor de helft zelfs niet ge stemd hoefde worden omdat de par lementszetels ervoor worden aange wezen. Kortom: het geleidelijk bij het bestuur van het land betrekken van de zwarte meerderheid is slechts een schijnvertoning, die weliswaar nog steeds geprobeerd wordt omdat dit nu eenmaal één van de eisen is die de Britten voor erkenning van de Rhodesische onaf hankelijkheid stellen. Ook had Smith het plezierig ge vonden wat meer weerklank te vin den bij althans een deel van de ne gerbevolking al was het maar om met hun hulp te kunnen, rekenen bij het keren van de toenemende guerrilla. Die begint in het noorden van het land echt lastig te worden opgesloten wordt. Daarenboven hoewel al aardig gearresteerd en heeft Rhodesië de last dat in Mo zambique de spoorlijnen naar de kust lopen die het land voor aan- en afvoer nodig heeft en deze nu vrijwel konstant door bevrijdings- st rijders worden vernield. Ook is Rhodesië begonnen hele dorpen te verhuizen naar zogenaamd be schermde inaar in wezen streng ge- kontroleercle nederzettingen - het systeem waarmee de Portugezen het verzet hebben proberen te ver dringen. Ieder kent het resultaat. Wat maar tot twee konklusies kan in spireren: opgeven van de uitzicht loze poging de overhand te houden en een vergelijk nastreven - of: doorgaan tot het bittere eind. Nu, Smith heeft tot het laatste besloten en dat de blanke Rhodesiërs achter hem staan was bekend. Maar bij gebrek aan sukses in het verbeteren van de toestand van het land is nog maar eens per verkiezing de een dracht van de blanken als een suk ses gedemonstreerd - ten overvloe de. Flitsen uit het buitenland BEIROET. Het Egyptische opper bevel oefent druk uit op president Sadat „oprecht en ernstig te streven naar herstel van de goede betrekkin gen met de Sowjet-Unie, zo is ge schreven door het dagblad Al Mo- harrer, dat de Palestijnse verzetsbe weging na staat. CAPE CANAVERAL, FLORIDA. De Amerikaanse astronaut Alan She- pard, de eerste Amerikaan die zich dopr de ruimte bewoog en. de oudste mens die wandelde op de maan, is donderdag gepensioneerd. Hij is 50. NEWBURY. Een rechter in Rea ding heeft beslist dat een achternicht van koningin Elizabeth van Engeland de 37-jarige mevrouw Elizabeth Wise terecht moet staan op beschuldiging van moord op haar tien maanden ou de, dove en blinde dochtertje. CHICAGO. Mede door de lagere snelheden zijn in de eerste helft van dit jaar op de Amerikaanse wegen 6000 doden minder geteld, zo heeft de nationale veiligheidsraad in Chi cago vrijdag meegedeeld. TEL AVIV. De Israëlische minister van defensie, Sjimon Peres, heeft op een ministerraadsvergadering ont huld dat de Israëlische luchtmacht in juli in de Goli van Suez Russische helikopters heeft verjaagd die had den geprobeerd Israëlische marine schepen tc fotograferen. PARIJS. De pil en andere voorbe hoedsmiddelen /.uilen nog voor het einde van dit jaar verstrekt worden door de Franse nationale gezond heidsdienst, zo heeft de regering be kendgemaakt. BRASILIA. Braziliaanse technici hebben in dc staat Mato Grosso, in het westen van het land, een groot veld titanium ontdekt dat zij als een van de grootste ter wereld be schouwen. Titanium is een metaal dat wordt gebruikt bij het vervaar digen van raketten, supersonische vliegtuigen en ruimtevaartuigen. DAR ES SALAAM. De staatscom missie in Tanzania die erop moet toe zien dat 's lands politici en ambtena ren geen extra inkomsten hebben, heeft beide categorieën burgers een richtlijn verstrekt, over het fokken van kippen voor gewin. De commis sie zal hiertegen geen bezwaar aan tekenen, verklaart ze, als de kippen maar gefokt worden „langs socialis tische lijnen". BELFAST. De Noordierse politie heeft zeven protestantse vrouwen, onder wie een meisje van zestien jaar, en een man beschuldigd van het doodknuppelen van een 31-jarige protestantse vrouw die geen einde zou hebben willen maken aan haar verhouding met een getrouwde pro testantse leider. MEXICO-STAD. De Mexicaanse president Luis Echeverria heeft het ministerie van justitie opdracht ge geven uit te zoeken of de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA in de Mexicaanse regering is geïnfiltreerd. Dit heeft een woordvoerder in Mexi- co-Stad bekendgemaakt. LISSABON. Portugal is bereid Guinee-Bissau (Portugees-Guinee) als een onafhankelijke staat te er kennen en onmiddellijk een akkoord te sluiten om het bestuur over te dragen. Het gaat volledig kkoord met toelating van zijn voormalige kolo nie tot de Verenigde Naties, zo is zondag officieel in Lissabon bekend gemaakt. YERSEKE - In Yerseke is zaterdag voor de derde maal de jaarlijkse Oosterseheldedag gehouden. Op deze feestdag werd een duidelijk stempel gedrukt door boeren die door Zuid-Beveland alle kanaalovergangen afgeslo ten hielden. Ook duizenden mensen die van plan waren de Oostcrschlededag te bezoeken, moesten van dit voornemen afzien, of kwamen pas uren later, toen de voornaamste programmapunten al achter dc rug waren. Toch is de Oosterseheldedag een groot succes geworden circa 50.000 mensen, grotendeels afkomstig uit Brabant en 't. achterland lieten zich de 18.000 kg gratis mosselen goed smaken. Een deel van het succes valt toe te schrijven aan het feit dat in elk geval het kabinet al de overtui ging heeft dat de Oosterschelde open moet blijven. LONDEN. Amnesty International in Londen heeft vrijdag gevraagd om een internationaal onderzoek naar berichten dat veertien Vietna- mezen die in juni uit Hong Kong ge zet waren, in een Zuidvietnamese ge vangenis op het eiland Con Son zijn omgekomen. DACCA. Naar schatting hebben de overstromingen in Bangia Dcsj al aan 500 mensen het leven gekost. Een dagblad in Dacca schrijft dat alle 800 inwoners van een dorp in het district Sylhet vermist worden. OOST-BERLIJN. De permanente vertegenwoordiger van de Bondsre publiek in Oost-Berlijn, Günther Gaus, heeft vrijdag op het Oostduit- se ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen het hinderen van het verkeer tussen West-Duits- land en West-Berlijn. ATHENE. Twee hoge funktiona- rissen van de Atheense veiligheids politie zijn op last van de minister voor de openbare orde van hun funkties ontheven, zo is vrijdag in goedingelichte kringen in de Griekse hoofdstad vernomen. CAIRO. Volgens Masjoer Achmed Masjoer, president van de Suezka- naal tegen december zijn vrijge maakt van wrakken en explosieven, waarna het weer voor de scheep vaart geschikt kan worden gemaakt. CAIRO. Koning Feisal van Saoe- di-Arabië heeft besloten Egypte een miljard dollars te schenken, zo meld de vrijdag het Egyptische blad „Akh- bad El Yom". Volgens het blad zal de schenking in twee termijnen worden gedaan. BUENOS AIRES. In Buenos Aii-es de hoofdstad van Argentinië, zijn vijf mensen, onder wie drie kinderen in kritieke toestand met hersenvlies ontsteking in ziekenhuizen opgeno men. KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben premies toege zegd voor blanke en zwarte politie mannen die zich als vrijwilliger op geven voor de strijd tegen guerrille- ros aan de grenzen van Rhodesië. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De fractie van het christen-democratisch appel in de Arnhemse gemeenteraad heeft een „dringend" beroep gedaan op de PvdA-PSP om het afgebroken over leg over de vorm van een college van b. en w. zo spoedig mogelijk te hervatten. AMSTERDAM. De Stichting Ont wikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft in 1973 als bedrijfsbeëindigingshulp f 72,5 min. uitgekeerd. Als individue le en collectieve ontwikkelingshulp kreeg f 1,5 min. zijn bestemming, zo blijkt uit het jaarverslag. UTRECHT. Bij een overval op het uitzendbureau „Aktie '68" aan de Oudegracht in Utrecht hebben twee mannen een bedrag van f 3000 buit gemaakt. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus zijn zaterdagmorgen met hun kinderen, de prinsjes Willem Alexander, Johan Friso en Constan ten met de regeringsfellowship op de luchtbasis Soesterberg terugge keerd van de in Porto Ercole door gebrachte zomervakantie en een daarop gevolgd kort verblijf in Oos tenrijk. SAS VAN GENT. De politie van het Zeeuwsvlaamse Sas van Gent heeft twee 23-jarige horlogeventers, die afkomstig zijn uit het woonwa genkamp van Sas van Gent gear resteerd na de hevige verchtpartij tussen een gezelschap Belgen en een paar horlogeventers in het centi-um van mosselrestaurants in Zeeuws- Vlaanderen, Philippine. DINSDAG 6 AUGUSTUS, 20.20 uur, Nederland 1: Zomaar een Zo meravond. Gepresenteerd door Edwin Rutten. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 6 AUGUSTUS NED. 1: Tussen zeven en acht uur vanavond cle documentaire ,',Als dc winter maar niet te lang duurt". In deze documentaire worden de kij kers meegenomen naar een heuvel rug op de grens tussen Engeland en Schotland. Er is daar een vrijwel ottbereikbaar dal waar een paar mannen en vrouwen een hard en primitief bestaan leiden. De daar geboren kinderen, die er voor hun gezondheid zijn weggegaan, verlan gen op latere leeftijd toch weer te rug naar het gebied. Als eerste pro gramma na het Journaal laat de VARA Zomaar een zomeravond de lucht ingaan. Kesteren en Hoorn zijn de twee gemeenten die deze keer te gen elkaar uitkomen in de snel te kenwedstrijd. Enkele minuten voor half tien is het de beurt aan de En gelse serie Landlevejp. Vaiiavond gaat het over een romance tussen een achttienjarig meisje en een jonge officier. De VARA besluit haar tv-avond met Achter het Nieuivs, waarvoor dertig minuten zijn uitgetrokken. NED. 2: Om zeven uur komt de KRO in de lucht met een tekenfilm van Speedy Gonzales. Daarna gaan Peppi en Kokki 20 minuten op avontuur, (de twee matroosjes uit het woensdagmiddagprogramma Nogal Wiedes). Daarna volgen voor het Journaal nog de Melchiors. In de stad Lubeck heerst een verkie- zingsroes want er moet een nieuwe burgemeester gekozen worden. De speelfilm The wild one, waarvoor om tien voor half negen het doek opgaat, is bepaald niet van geweld ontblood. Marlon Brando speelt hierin de leider uan een bende mo tornozems, die een kleine stad door hun optreden intimideren. De groep krijgt echter concurrentie van een andere bende. De sheriff van het stadje is een man zonder durf en onderneemt niets. De burgers nemen nu zelf hel recht in handen. Tol half elf zendt de KRO de vijftig mi nuten durende documentaire Hel wrak van een Oost-Indië vaarder uit. DINSDAG 0 AUGUSTUS NED. I. 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Als de winter maar niet te lang duurt; 20.00 Jour naal; 20.20 Zomaar een zomeravond 21.25 Landleven; 22.15 Achter hel Nieuws; 22.45 Journaal. NED. 2. 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Speedy Gonzales 19.10 Peppi en Kokki op avonluui 19.30 De Melchiors; 20.00 Journaal; 20.20 Marlon Brando, actuer; 21.40 Het wrak van een Oost-lndië-vaar- der; 22.30 Journaal. V akantiegangers pikken melkbussen mee BUREN, 3-8. De direktic van de coöperatieve fabriek van melkpro- dukten „De Stichting" in Buren maakt zich ernstige zorgen over de toenemende diefstal van langs de weg staande melkbussen. De laatste weken zijn er zeker al vijftig bussen verdwenen. Soms met melk en al. Voor de betrokken boeren een flin ke strop als men bedenkt dat een melkbus nog altijd f 65 kost en een deksel f 18. De direktie heeft de aan gesloten boeren dan ook gevraagd wat extra op de bussen te letten, ook de politie heeft men nu ingeschakeld. Het vermoeden bestaat dat de diefstal van de bussen het werk is van in de Betuwe verblijvende va kantiegangers, die een melkbus als een aandenken van het platteland beschouwen en deze dan ook graag in hun woning te pi-onk zetten. De bussen fungeren dan, al of niet in een opvallende kleur geschilderd bijvoorbeeld als paraplubak. MHMK De burgemeester van Reimerswaal mr, C. Pijl Hoogeweg, die 's avonds op het havenplateau prijzen uitreikte voor de mooist versierde schepen en straten, dacht in diezelfde geest: „voor de eerste keer in de geschiede nis is het voorgekomen dat het werk van actiegroepen en studiegroepen succes heeft, in die zin dat visserij en milieu voor Yerseke behouden kun nen blijven". 14 Nelie genoot van haar triomf. „Misschien kan die oom van je wel een hullepie gebruiken. Hij is im mers lantaarnopsteker, niet? En jij bent lekker lang. Jij kunt er vast zo wel bij met een lucifer Ge lijk vluchtte ze met een vaart de winkel in, terwijl Bep. rood van woede, bij dc deur bleef staan. „Ik krijg je wol cs een keer," siste ze, hijgend van opwinding. „Wacht maar!" Sindsdien bestond Bep Lukcman niet meer voor Nelie. Ze vond het werk in de winkel prettig en als het niet te druk was, babbelde ze hon derd uil mei de andere meisjes, luisterde naar de verhalen der oude ren, hun belevenissen met vrijers, tol er weer klanten kwamen of Jaap Eikenboom zich vertoonde. Dikwijls voeld" ze haar voeten aan het einde van de dag. vooral als hel erg druk was geweest. Dan zag ze op tegen dc lange weg naar huis. Op een keer /ei ze het tegen haar vader. ..Ik wil een fiets hebben. Als ik de hele dag in de winkel heb gestaan, moet ik helemaal hierheen lopen. Dc andere meisjes hebben bijna allemaal een fiets". Frecrk Ranzijn, die aanvankelijk wel eens vreesde, dat zijn jongste dochter het niet zou volhouden - tenslotte waren het lange dagen - kreeg bewondering, toen bleek, dat Nelie het volhield en meermalen verklaarde, dat /c hel leuk vond in fle winkel Daarom knikte lui bcgrii pend loed) ik kijk el e "f Ik een goeie fiets vnnr jr kan kopen Enne zaterdagavond haal ik jr voortaan op. Met mijn fiets. Hoef je na tienen tenminste niet te lopen". Ze keek haar vader dankbaar aan. Dank u wel. Enne ik doe echt FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK m'n best. Misschien krijg ik gauw een kwartje in de week meer." Binnen een week wist Frcerk Ranzijn een fiets voor zijn jongste dochter op de kop tc tikken. Bij een boer aan de overkant van het ka naal. wiens vrouw was overleden. En dié haar fiets in de ..Goedkope Purmercnder Courant had aange boden. Voor acht gulden ging hel vehikel over in Frecrks handen. Thuis zette hij do fiets onderstebo ven. maakte hem duchtig schoon, smeerde al hel gangwerk en spande de ketting, waarna hii dc ketting- kast sloot en de banden oppompte. Hij maakte een korte proefrit en knikte daarna tevreden. Trijnie moest de fiets ook even bewonderen en proberen. ..Deer /.<-l /e best blaid mee zain". meende ze. En dat bleek die avond, toen Nelie thuiskwam. Ze keek blij verrast naar het glimmen de rijwiel cn vloog eerst haar vader cn daarna moeder Trijnie om dc hals. Truus zag met half dichtgeknepen ogen dit toneeltje aan. want ze hield helemaal niet van dergelijke uitbundigheden. En zoenen in 't openbaar was iets, dat zc helemaal verafschuwde. Trouwens, hoe lang was het geleden, dat ze haar vader had gezoend? Ze kon het zich niet meer herinneren. Intussen reisde Truus nog altijd dagelijks heen en weer naar de hoofdstad, had eveneens een liin- knarl voor de tram want dc «hooi lag ren heel eind van bet Centraal Malton, studeerde nauwgezet maak 1r s avonds haar huiswerk en bracht mooie rapporten mee naar huis. Op de vraag van baar vader, wat /.c ei genlijk wilde, als ze haar diploma had, anlVtOoiddc liet meisje: „Naar de Kweekschool. Ik wil onderwijze res worden. Tenminste voorlopig". Freerk keek zijn dochter bedacht zaam en nadenkend aan. Steeds dui delijker zag hij. dat ze een lelijk meisje was. De keurige kleding, die Trijnie grotendeels zelf voor haar dochters vervaardigde, kon daaraan weinig of niets veranderen. „Heb .ie dat al een besproken op je school? In Amsterdam?" infor meerde hij. „Ja zeker. pa. En de direkteur is van mening, dal ik hot best kan ha len. En de klassclcrarcs zegt, dat ik er wel aanleg voor heb. Ik kom nog altijd af en toe bij mei ster Van Zijl en ook hij zegt. dat ik schooljuf frouw kun worden. Het wordt tegen woordig redelijk goed betaald." Vooral flat „redelijk goed" klonk deflig in Trijnie's oren. Trouwens, ze /ag haar oogappel langzaam zelf standig worden cn dal hield tevens in. dal er een soort verwijdering ont stond. Al lang was Trui niet meer vertrouwelijk met haar moeder. Ze had langzamerhand haar eigen le ventje gevormd. Instinctmatig be gon ze zich tc isoleren. Vaak bekeek ze zichzelf in dc spiegel en steeds groter werd dc harde realiteit: ik ben een lelijk meisje. Nelie is twee jaar jonger dan ik. maar dc jongens maken al gekheid met haar. Zc is* m'sschien wat grof gebouwd, maar ze is ontegenzeggelijk een aantrek kelijk meisje voor de jongens Wat heb ik? is «T iels aan ine. dat a nd rekkelijk ts voor dc man"' M n spillebenen? onwillekeurig morst /<- denken aan het oude kinderliedje, dat haar moeder wel eens zong. toen ze nog (VVO lil i-olgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4