Schouwen-Duiveland twee uren „potdicht" Neofascistische aanslag op de „Italicus-expres" Trein ontspoord in Bretagne Op Cyprus geen vooruitgang DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 augustus 1974 130ste jaargang Nr. 21532 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Restaurant-brand te Renesse Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De tragedie van de ouderdom is niet, dat men oud is, doch dat men jong is. Oscar Wilde ITALIANEN OVERTUIGD: De boeren uit Duiveland verze gelden de toegang tot de Grevelin- gendarh. Te Bruinisse verzamelden zich zo'n zeventig trekkers en aan hangwagens. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) voor de brug in de richting van Wal cheren een file van 25 kilometer. By de ander bruggen over het kanaal: (in de verbindingen YVemeldinge- Yersekc en Kapellc-Ycrseke) was de drukte veel minder groot. ZIERIKZEE. Met als achtergrond de fraai verlichte „Witte Brug" zal morgen (dinsdagavond) de afsluiting plaatsvinden van de toeristendag te Zierikzee. Op het gevarieerde pro gramma staat o.a. afsteking vuur werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROME, 5-8. De meeste Italianen zijn ervan overtuigd dat de bomaanslag, die in de nacht van zaterdag op zondag werd gepleegd op de „Italieus-Expres", bet werk van neo-fascistisclie elementen is. Sommige ochtendbladen schrijven van een „aanslag op de de mocratie" en „een monsterlijke daad". Het voorlopige onderzoek heeft aangetoond dat de explosie is ver oorzaakt door een in een toilet ge plaatste tydbom. Een onmiddellijk volgende tweede ontploffing was waarschijnlijk het gevolg van kort sluiting. Op dat moment bevond de snel trein, die circa duizend passagiers vervoerde, zich aan het einde van de tunnel door de Apennijnen, de lang ste door dit gebergte. Als de explo sie zich eerder had voorgedaan zou het aantal slachtoffers nog veel gro ter zijn geweest. DOL-DE-BRETAGNE, 4-8. De exprestrein van Caen naar Rennes is zondagavond nabij het stadje Dol in het zuiden van Bretagne ont spoord toen hij met grote snelheid door een bocht reed. Negen van de ongeveer 400 inzittenden vonden de dood, onder wie de bestuurder, tien werden zwaar en twintig licht ge wond. De locomotief en vijf rijtuigen sloegen om waardoor veel reizigers beklemd raakten. Volgens de jongste gegevens be draagt het aantal doden, onder wie een Nederlander, twaalf en zyn er negenendertig gewonden, van wie een aantal er ernstig aan toe is. Het identificeren van de doden is bijzon der moeilijk omdat velen van hen volledig verkoold zijn. Versperring opgeheven BREDA, 5-8. De 950 protesterende boeren die heden (maandagmorgen vroeg) het verkeersplein Hellegats plein versperden hebben hun bezet ting voortijdig opgeheven. Om 07.30 uur begonnen zij de weg vrij te ma ken. Oorspronkelijk zouden zij hun actie tot 09.00 uur voortzetten. Deze vroegtijdige beëindiging werd ver oorzaakt doordat er enige onrust be gon te ontstaan onder vrachtwagen chauffeurs die door de acties tot stoppen waren gedwongen. Eén der chauffeurs moest met een lading ansjovis ter waarde van 25.000 gul den voor 09.00 uur in Monnikendam zijn. De boeren vonden het beter de versperring op te ruimen voordat het tot een handgemeen zou komen. De ramp gebeurde omstreeks kwart over één in de nacht, toen de expres op hoge snelheid door de tunnel raasde en nog slechts enkele hon derden meters van de uitgang was verwijderd. Hij was ruim een half uur op het dienstschema achter en werd binnën een half uur in Bolog na verwacht. Onder de passagiers ware nveel vakantiegangres, voor namelijk Italianen. Nederlander gedood Bij de ramp is een Nederlander omgekomen. Het is de 19-jarige Wim Hanema uit Steen wij kerwold. Zijn 22-jarige vriend, Herman Kramer uit Peperga (gemeente Weststellingwerf) werd licht gewond. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde mee dat Kramer is opgeno men in een ziekenhuis in Bologna. Hij verklaarde dat zijn vriend in een brandende wagon bekneld was ge raakt. Zij maakten een vakantiereis door Italië. Vermoedelijk doordat de stroom was uitgevallen kwam de expres langzaam het stationnetje van San Benedetto Val De Sambre, ten zui den van Bologna, binnenrijden. Het personeel daar had niets van de ex plosie gehoord en zag verbijsterd de trein met verscheidene fel branden de wagons en uit de ramen sprin gende mensen naderen. Boven alles uit klonk het gekerm van gewonden en de in volledige paniek geraakte reizigers. Tientallen mensen zaten bekneld in het. verwrongen metaal van een aantal rijtuigen, die de loc achter zich aan het station binnen sleepte. Boeren sluiten zich aan bij landelijke demonstraties NICOSIA, 4-8. De besprekingen tussen Turkse, Griekse en Britse of ficieren over een bestandslijn heb ben zaterdag niets opgeleverd, zo is door een woordvoerder van de VN meegedeeld. Ook over de taak van het VN- personeel verschilde men van me ning. De officieren, niet hoger in rang dan kolonel, besloten de zaak aan hun superieuren voor te leggen en zondag het overleg voort te zet ten. Vijf vrachtschepen hebben zater dag voorraden voor de Turkse strijdkrachten aangevoerd. Zij lagen op de rede van Kyrenia, beschermd door Turkse oorlogsschepen. Met landingsvaartuigen werd het mate rieel aan land gebracht. Aan de verspering bij de Brou- wersdam werd deelgenomen door een 90-tal trekkers en aanhang- Vier doden en twee zwaargewonden bij verkeersongeluk BERGHAREN, 4-8. Bij een bot sing tussen twee personenauto's op een kruising in Bergharen zijn zon dagavond de vier inzittenden van een van de twee auto's op slag dood De slachtoffers zijn de 27-jarige C. W. van Doorn en de 22-jarige mej. J. A. W. Falier en de 27-jarige J. L. van Falier en diens 25-jarige echtge note W. van Falier-Van Son, allen uit Aarle Rixtel. De inzittenden van de andere auto waaraan door de eerste auto geen voorrang werd verleend werden zwaargewond in het ziekenhuis op genomen. Het zijn een vader met zijn dochtertje uit Horssen. Boeren uit de Westhoek en uit Middenschouwen - er kwamen zelfs demonstranten uit Kerkwerve en Moriaanshoofd - blokkeren de Brou- wersdam met trekkers en aanhang wagens. wagens, afkomstig uit geheel Mid denschouwen en de Schouwse West hoek. De blokkade bij de Brouwers- dam werd in drie gevallen even on gedaan gemaakt om spoedgevallen doorgang te verlenen. Precies om twaalf uur kwam het einde aan de versperring. De afsluiting van de Grevelingen- dam vond plaats met een zeventig tal bedrijfsvoertuigen; ook hier werd drie maal de doorgang weer vrijge maakt, o.a. in verband met een sterf geval. De demonstrerende landbou wers zijn bijzonder te spreken over het regelend optreden van de politie Zaterdag waren ook de verbindin gen tussen Noord-Beveland met Walcheren en Zuid-Beveland ge stremd. Met filevorming en vertra ging moest vooral rekening worden gehouden op de wegen Rotterdam richting Zeeland, ter hoogte van het Hellegatsplein, en als gevolg van het verhoogde verkeersaanbod richting Schouwen-Duiveland ter hoogte van de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba- polder. Het verkeer richting Zeeland werd geadviseerd via Bergen op Zoom te rijden. Bruggen kanaal floor Znifl-Beveland Omstreeks twee uur zaterdagmid dag blokkeerden protesterende boe ren de drie bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland. Op de belang rijkste weg over het kanaal, Ryks 58 Bergen op Zoom-Vlissingen, stond Verwachting tot dinsdagavond: ZON Droog en zonnig weer; zwakke tot matige wind, aanvankelijk noord westelijk, later uit uiteenlopende richtingenminimumtemperaturen ongeveer 12 graden, maxima morgen omstreeks 21 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 aug. Zon op 5.09, onder 20.22 Maan op 21.00, onder 8.51 Laatste kwartier: 11 aug. (3.46) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 6 aug. 5.16 17.21 10.39 23.04 Springtij: 5 aug. ZIERIKZEE, 3-8. Met een houflerdzestigtal bedrijfs voertuigen, voornamelijk tractoren en aanhangwa gens, hebben landbouwers zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur de toegangswegen van Schouwen-Duive land voor het verkeer afgesloten. De boeren hebben met deze akties, die door de deelnemers bijzonder ge slaagd worden genoemd, zich duidelijk aangesloten bij de talrijke demonstraties elders in het land. Tydens de blokkades, die door vertrekkende en aankomende vakantiegangers over het algemeen rustig werden opgenomen, hebben zich nergens incidenten voorgedaan. In dringende gevallen werd door de demonstranten de weg vrij gemaakt om doorgang te kunnen verlenen, hetgeen onder meer het geval was voor een medicijnwagen en een ambulance. Schouwen-Duiveland was zater dagmorgen gedurende twee uren vrijwel hermetisch afgesloten door versperringen met voertuigen bij de Grevelingendam, de Brouwersdam en de Zeelandbrug. De afsluiting van de brug kwam overigens voor reke ning van de Noord-Bevelandse boe ren. Omdat de rijkspolitie het ver keer tegenhield by de veerhaven. De Val, waar uiteraard een file van ve le tientallen wachtende automobilis ten ontstond, bleef de Zeelandbrug van tien tot twaalf uur geheel Vry van auto's. Het werd namelijk te gevaarlijk geacht de Zeelandbrug als „parkeer- baan" vrij te geven, hetgeen bijzon der v<?Tstandig was, omdat de brug te gevaarlijk moet worden geacht om als wachtplaats te dienen voor vele honderden, die uiteraard niet gedurende twee uren rustig in de auto zouden blijven zitten. De blok kade 'betekende verder dat o.m. de nieuwe Zeelandroute, Rotterdam- Goes, was afgesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1