HET LAATSTE HOUVAST „de slof" Portugese haast met dekolonisatie Verton's Schoenen 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 augustus 1974 Nr. 21531 De onafhankelijkheid van de Portugese koloniën in Afrika is op papier nu geheel en al voorbereid. In alle stilte werd uit de grondwet de passage gelicht die deze koloniën tot Portugees grondgebied maakte dat uiteraard geen regering kon af staan. En in een nogal bombastische maar daarom nog wel duidelijke re de nam president Spinola alle twij fel weg: hij erkende het recht van Mozambique, Angola en Guinee- Bissau op zelfstandigheid. De mili tairen die dit voorjaar de macht overnamen blijken in dit opzicht ze ker niet van inzicht veranderd en ze zetten hun zin door. Hun zin en niet die van Spinola zelf die in het boek dat de staatsgreep inleidde nog niet verder ging dan de koloniën een gelijkberechtigde plaats in een fede ratie aan te bieden. Het was wat hij als het redelijkste alternatief zag voor een oorlog die nu al dertien jaar als een veel te zware last ligt op een toch al niet rijk land. De jonge en radikale officieren gaan verder: ze erkennen dat er eenvoudig geen voorwaarden, beper kingen of uitzonderingen meer mo gen bestaan. Of dit nu gebeurt uit overwegingen van rechtvaardigheid, doet er minder toe. Het kan ook best zijn dat ze alleen maar inzien dat het geen zin heeft nog iets in Afrika te proberen dat het noodzakelijk kan maken er troepen heen te sturen om naleving af te dwingen. Niet alleen zijn die troepen duurder dan het land zich kan veroorloven, maar bo vendien is de lust tot het voeren van een uitzichtloze oorlog de overzeese troepen al lang vergaan. Er zijn muiterijen geweest, eenheden heb ben rondweg geweigerd opdrachten uit te voeren - met zo'n leger is niets te bereiken, redeneren de officieren, en dan kan men er beter maar zo vlug mogelijk mee ophouden. Van de overzeese reakties kwamen de merkwaardigste uit Mozambique waar in sommige steden de leiders van het Frelimo als helden werden ingehaald en toegejuicht - ook door blanken. Het Frelimo met name heeft zich van begin af aan op het standpunt gesteld dat het geen zin had om te onderhandelen met Por tugal om van dit land iets te krijgen alsof het een gunst was. Frelimo be schouwt zelfbeschikking als een recht zonder meer. Financiële puzzels Anderzijds zijn schepen uit Mo zambique ook wel afgeladen met Portugezen die ijlings vertrekken omdat ze er niet veel vertrouwen in hebben onder inheems bestuur ver der te kunnen werken. Het zijn ove rigens wel reakties die er niet al te zeer op wijzen dat de blanken in Mozambique van hun land een soort Rhodesië willen maken - hoezeer dit overigens vanuit die rebellerende Britse kolonie aangemoedigd zou Advertentie Citroen-agent J voor Schouwen-Duiveland 5 GARAGE J J Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 J •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦J NIJMEGEN. In Nijmegen is weer de start geweest van de internationale fietsvierdaagse, de veertiende dit maal. De deelnemers, die van 40 tot 70 km konden afleggen, hadden hel niet altijd even gemakkelijk: Hier moest men uit het zadel om tegen de „Hooge Hoenderberg" op te ko men. Daarna kon men weer, zoats de lachende deelneemster links, die de klim erop heeft zitten, naar beneden, nadat eerst een kontrole-post was bezocht. worden om van Zuid-Afrika maar te zwijgen. Voor Rhodesië is het kritieke punt dat de spoorlijnen waarvan het land voor zijn export en import afhanke lijk is leiden naar havens in Mo zambique. Voor Zuid-Afrika is Mo zambique van belang omdat daar de grote Cabora Bassadam ivordt ge bouwd die de grootste leverancier van elektrische energie van heel zuidelijk Afrika moet worden en de enige konsument van belang is Zuid-Afrika. Niettemin lijkt het Frelimo er niet veel voor te voelen die dam af te bouioen - integendeel: aanslagen op de toevoerlijnen voor het materiaal duiden erop dat die dam weggegooid geld zal zijn. En dan rijst de vraag: wiens geld? Van Portugal? Of moet de onafhankelijke staat Mozambique voor de rekening opdraaien? Het is maar één van de puzzels die met grondwetswijziging en rede van Spinola niet opgelost zijn. Voor Angola zijn er trouwens ver gelijkbare financiële puzzels. Olie, goud, koffie en andere exportpro- dukten zorgen ervoor dat Angola aardig ivat geld opbrengt, zij het dal het er niet veel van overhoudt nadat de Portgese regering teruggevorderd heeft wat ze rekent voor „diensten": dat wil zeggen: het besturen van het land, de soldij van de soldaten en zovoort. Het is een rekenmethode waarvan de - inmiddels onderling verzoende - bevrijdingsbeweging niet gediend hoeft te zijn - waarom zou ze voor ongevraagde „diensten" betalen? Als er onderhandeld ivordt kunnen dit nog moeilijke punten ivorden: Portugal gelooft verder de volksstemmingen wel en vertrekt zonder meer - het aan de Mozam- b iqeurs en Angolezen overlatend hoe ze het verder denken aan te pakken. Spinola's rede laat ook daarvoor de ruimte. Hulpaktie Nederlandse militairen in Soedan DEN HAAG, 1-8. Een detache- ment Nederlandse militairen zal - behoudens onvoorziene omstandig heden - half augustus naar het door langdurige droogte geteisterde wes telijk deel van het Sahelland Soe dan (Midden-Afrika) vertrekken om daar hulp te gaan verlenen bij voe- seltransportcn en - distributies. Het definitieve groene licht voor deze operatie is in Den Haag gege ven door de betrokken ministeries van ontwikkelingssamenwerking en van defensie. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouwargani- satie van de Verenigde Naties had Nederland in april jl. o mactieve hulp voor de distributie van goede ren in droogtegébieden in Afrika. De uitzending van het detachement wordt gefinancierd uit ontwikke lingsgelden en zal circa vier miljoen gulden kosten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ASSEN. In de Nederlandse kou senindustrie met toeleverende be drijven - ca. 4500 werknemers - zijn honderden arbeidsplaatsen in ge vaar. Dit heeft de Drentse bestuur der van de Industriebond NVV, A. G. Plaisier meegedeeld. Hij zei dat de vakbeweging bij de regering heeft aangedrongen op „miljoenenhulp" voor het ernstig bedreigde Danlon- Hin in Emmen. DEN HAAG. Het ministercomité van de Raad van Europa heeft de zeventien aangesloten regeringen een aantal maatregelen voorgesteld voor betere bestrijding van venerische ziekten. DEN HAAG. De Haagse politie heeft bij twee invallen in een huis aan de Stortenbekerstraat in Den Haag ruim 1,2 kg cocaine en 15 gram marihuana gevonden. Dit vertegen woordigt een handelswaarde van on geveer f 100.000. De politie heeft drie bewoners van het pand en een Rot terdammer gearresteerd. voorsqjtool, werk e» weekend' in de maten 28-45 diverse kleuren natuur leder, plantage crêpe zolen. Orifllnete PINOCCHIOcréalle, onvoorstelbaar makkelijk, gezond en niet te verslijten. Alleen écht met het cPinoecfuO merK' Advertentie VERKRIJGBAAR BIJ Havenplein 13 - Zierikzee Flitsen uit het buitenland PARIJS. Een ongeveer vijftigjarige man heeft enige tijd de hoofdingang van het Elysee, de ambtswoning van president Valery Giscard d'Estaing, geblokkeerd met een bestelauto die hij dreigde op te blazen. Na lang praten met veiligheidsfunktionaris1- sen verklaarde hij zich echter bereid het veld te ruimen. LONDEN. De Britse Labour-rege- ring is van plan het overgrote deel van de scheepsbouw in Groot-Brit- tannië (scheepsbouw- en reparatie- werven alsmede de produktie van scheepsmotoren) te nationaliseren. WASHINGTON. John Ehrlichman, voormalig raadsman van Nixon voor binnenlandse politiek, is voor zijn aandeel in de inbraak in het kantoor van psychiater Lewif Fielding ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 20 maanden tot 5 jaar. Fielding is de psychiater van Daniël Ellsberg, de man van de Pentagon-papieren. OOST-BERLIJN. De Sowjet-Unie heeft zich geschaard achter de Oost- duitse maatregelen waarbij het ver keer tussen West-Duitsland en West- Berlijn wordt gehinderd. Oost en west beschuldigen elkaar nu van het schenden van de overeenkomst van Berlijn (1971) en het ingevaar bren gen van de internationale ontspan ning. LONDEN. Het Britse ministerie voor ontwikkelingshulp heeft een speciale eenheid gevormd voor snel le hulpverlening aan ontwikkelings landen die door honger, overstro mingen of andere rampen worden getroffen. MANILLA. Een Thailander van Chinese afkomst die krokodillen fokt beroemt er zich op dat hij de groot ste ki-okodillenfarm ter wereld met 15.000 exemplaren bezit. BREMEN. De Westduitse politie heeft een 23-jarige Nederlandse kor poraal uit Amsterdam, Tjeerd K., en een 17-jarige landgenoot van hem aangehouden wegens handel in ver dovende middelen. ANTWERPEN. De Belgische spe ciale opsporingsbrigade heeft in Antwerpen zeven leden gearresteerd van een bende die zich heeft gespe cialiseerd in het stelen van contai nervrachtwagens in Nederland en Vlaanderen. De brigade verwacht nog meer aanhoudingen, ook in an dere Europese havensteden. NEW HYDE PARK, NEW YORK. Sex zou een van de beste vormen van therapie voor hartpatiënten kunnen zijn, zegt dr. Edward Terry Davison, hartspecialist van het Je wish-Hillside Medical Center in New Hyde Park in New York. Davison zei dit in een lezing tot zestig hartpa tiënten die een seminarium over „sex en de hartpatiënt" bijwoonden. BRUSSEL. Afgevaardigden van twaalf industrielanden hebben in Brussel in grote lijnen overeenstem ming bereikt over een noodprogram- ma voor de verdeling van hun olie in het geval van een nieuwe energiecri sis. Zij zeiden na afloop van een drie daagse bijeenkomst van de zoge naamde coördinatiegroep voor ener gie in Brussel dat men het in hoge mate eens is over het programma. BONN. Een officieel document over misdaden en wreedheden die aan het eind van de Tweede Wereld oorlog tegen Duitsers begaan zouden zijn zal voorlopig geheim blijven, zo heeft het Westduitse kabinet beslo ten. CAIRO. De oorlogen die Egypte en Israël in de laatste jaren tegen elkaar gevoerd hebben, hebben Egypte ruim zestigduizend mensen levens gekost, zo is donderdag be richt door Salech Gavvdat, hoofdre dacteur van het blad Al Moessawar. ALCALA DE HENARES, (Spanje.) Bij een brand in de gevangenis van Alcala de Henares in Spanje zijn dertien inwoners en een lid van de staf om het leven gekomen. Wat biedt de BEELDBUIS? DOOR 13 HENK VAN HEES WIJK Trijnie Ranzijn had ernstige be zwaren tegen deze vriendschap maar Freerk weerlegde, dat Bep's vader de oudste ouderling was en dus moesten ze het maar zo laten. „Mis schien nog dit éne jaar, dat ze bei den op de Huishoudschool zijn," meende Freerk sussend. „Daarna zal he't wel uit raken." Nelie hield het precies één school jaar vol op de huishoudschool en verklaarde toen, dat ze er meer dan genoeg van had en in een winkel wilde. Freerk Ranzijn, die op markt dagen wel eens een praatje maakte met Jaap Eikenboom, die in de Hoogstraat een galanteriezaak had. vroeg of hij een plaatsje had voor zijn jongste dochter. Jaap keek nadenkend voor zich uit. „Ik kenne wel een prontig maid- je er bai hewwe," meende hij op kalme toon antwoordend. „Hoe oud is ze?" „Dat dikkertje met die blonde haere? Heet ze niet Nelie?" vroeg Jaap verder, zich vaag iets herinne rende. „Precies. En bij de hand. Mis schien een beetje teveel." „Kan nooit kwaad, Freerk," ver zekerde de ander kalm. „Laat 'r maer es komme, heej?" De volgende - woensdag-morgen maakte Nelie Ranzijn haar opwach ting bij Jaap Eikenboom. Het meisje stond hem wel aan. Ze leek ouder dan ze was. Dus zei hij, dat ze maan dag kon beginnen. „Gulden per week, me kind, want je moet van zelf ingewerkt worre. Om acht uur beginnen we. dinsdags half acht. En tot zeven uur 's avonds. Zaterdags tot tien uur. Als je je best doet, krijg je te zijner «tijd wel een afdeling." Binnen een kwartier was Nelie weer thuis, bulten adem van het harde lopen. Hijgend zei ze tot haar moeder: „Ik ben aangenomen maan dag ga ik beginnen. Een gulden in de week." Met enige bewondering keek Trij nie Ranzijn naar haar struise doch ter van dertien, die zeker al vijftien of zestien jaar oud leek. „Wel, wel, een gulden in de week! Me kind, dat is bar mooieen hele gulden in de week. Ook Freerk Ranzijn was ietwat verwonderd. „Een gulden, da's een mooi begin. Doe maar goed je West, want je kunt bij Eikenboom heel wat leren, zou ik denken." Dezelfde middag vertelde Nelie aan haar vriendin Bep Lakeman: ik ga maandag werken. Bij Jaap Eiken boom in de Hoogatrat. Daar verdien ik meteen al een gulden in de week Hoe vind je dat?" Maar Bep trok haar neusje op. „Een winkel! Wat is dat nou? Kun je buigingen maken: alsjeblieft, juf frouw. Zal ik het voor u inpakken, meneer? Niks voor mij, hoor. Nee, ik kom over een poosje op het post kantoor. Aan het loket, postzegels en zo verkopen. M'n zus zorgt er wel voor, dat ik zo'n baantje krijg. En dan verdien ik natuurlijk veel meer dan jij. Misschien wel tien gulden in de maand!" Al was Nelie hevig teleurgesteld door de minachtende bejegening van haar vriendin, ze liet niets merken en reageerde enkel: „Kan wel zijn. maar ik heb die baan bij Jaap Ei kenboom al. Jij moet nog maar zien, dat je 't krijgt!" Sinds die woensdag verkoelde de vriendschap tussen Nelie Ranzijn en Bep Lakeman. En de verwijdering werd erger, toen Bep met een paar buurmeisjes op een middag de win kel van Eikenboom betrad en net deed, of ze Nelie in haar hoek bij het spoedgoed niet zag. Hoewel ze inwendig woest was om deze onheu se bejegening, dacht ze bij zichzelf: het is enkel jaloezie. Omdat ik al een baantje heb en zij nog niet. Ik moet nog zien, dat ze op 't postkan toor komt. 's Avonds zei ze zo langs haar neus weg tegen haar zuster: „Bep Lakeman zegt, dat ze over een poos je een baan krijgt op 't postkuftttoor. Helpen aan het loket: postzegels en zo verkopen. Geloof jij dat?" Truus grinnikte. „Laat je niks wijsmaken. Om op een postkantoor te komen, moet je zeker mulo heb ben. En hoe oud is Bep helemaal? Dertien? O, al veertien. Valt me mee Nou. ik denk niet, dat ze onder de zestien jaar personeel aannemen bij de post. En zeker niet, als een meis je alleen maar een jaar huishoud school heeft." Enkele dagen later ontmoette Ne lie haar vroegere vriendin vlak bij de winkel, waar ze werkte. Het was nog enkele minuten voor achten. Ze keek het meisje spottend aan. „Als je soms naar het postkantoor moet. om aan het loket te helpen, dan ga je de verkeerde kant uit." Lachend \rees ze in tegenovergestelde rich ting. Bep liep rood aan. Op giftige toon antwoordde ze: „Ik zou zo'n rot- baantje in een winkel nog niet voor een rijksdaalder in de week willen hebben. Ik zoék wel wat beters, re ken maar!" (wordt vervolgd) ZONDAG 4 AUGUSTUS NED. I: Ti-ta-tovenaar staat aan het begin van de middag uitzending op het eerste net. Hierna een nieu we aflevering van de serie De onge repte natuur. Vanaf tien voor half vyf wordt overgeschakeld naar Arn hem waar de Nederlandse atletiek- kampioenschappen gehouden wor den. Daarna volgt de rubriek Kerk dienst over de grenzen waarin een kerkdienst met inheemse muziek en dans. Vanaf zeven uur 's avonds wordt dertig minuten Engelse koor zang uitgezonden. Deze zang wordt gebracht door The Thousand Voice Choir en The Sheffield Combines Choirs. Vervolgens een duik in het verleden met de serie Als de dag van gisteren. Het Franse verhaal over de geschiedenis van de wereld sinds 1945 bepaalt zich vanavond ondermeer tot het ontwaken van het Rood-China van Mao Tse Toeng. Maar ook zal blijken hoe Japan zich snel ontwikkelde tot een belangrijke partner op de wereldmarkt. Vanaf half negen heeft zanger Udo Jürgens vijftig minuten tot zijn beschikking. Het idool van velen beperkt zich niet tot zingen alleen, hij zal ook het een en ander laten zien uit zijn pri vé leven. De resterende tijd tot aan het laatste nieuws wordt besteed aan de speelfilm „Sterven". Centraal in het verhaal staat een dertigjarige jongeman, die als gevolg van een ongeneeslijke kwaal binnen het jaar zal sterven. NED. II: Vanaf zeven uur op dit net De Partridge Family Studio Sport en Van gewest tot gewest. Daarna volgt een eerste aflevering van de tv-serie De razende stilte. De centrale figuur in de eerste af levering is Tom Simpkens, een jonge weduwnaar, die na de dood van zijn vader eigenaar van een ingenieurs- buro geworden is. Hij woont al jaren samen met zijn zuster. Op de begra fenis van hun vader ontmoet Simp- kins opnieuw de' vrouw die zeven tien jaar lang zijn maitresse is ge weest. Dan is er in deze aflevering ook nog de sekretaresse van hem die niet wil trouwen met de man, die haar moeder voor haar uitgezocht heeft. Zij is verliefd op een man die al getrouwd is. Tussen half tien en half elf is deze zender voor De mens in wording. ZONDAG 4 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 Ti-ta- tovenaar; 15.57 De ongerepte natuur; 16.22 Ned. atletiekkampioenschap- pen; 17.00 Kerkdienst over de gren zen; 18.55 De Fabeltjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Engelse koorzang; 19.35 Als de dag van gisteren; 20.30 Udo Jürgens is 'r weer; 21.20 Ster ven; 22.35 Journaal. NED. II: 18.50 Woord voor woord; 18.55 De Fabeltjeskrant; 19.00 The Partridge family19.25 Studio Sport; 20.15 Van gewest tot gewest; 20.40 Nieuws; 20.45 Een razende stilte; 21.35 De mens in wording; 22.25 Journaal. MAANDAG 5 AUGUSTUS NED. I: Het hitminnende volkje kan zich vanavond om zeven uur voor de buis scharen om via Top- pop te weten te komen welke ont wikkelingen zich hebben voorgedaan in de top dertig. Na het journaal volgt een aflevering van de Britse Zondag 4 augustus, 20.30, Nederland I: Udo Jürgens is 'r weer! Het optreden van Udo Jürgens. in de tekeningen van Jane. Voor haar muzikale kwaliteiten heeft hij nauwelijks belangstelling. Roches ter blijkt ook in een allesbehalve vrolijke stemming te zijn. De oor zaak daarvan zijn zijn familiemoei lijkheden. Voordat het laatste nieuws wordt uitgezonden, heeft de Stichting Socutera nog tien minuten tot haar beschikking voor een film pje over Nederlandse vrijwilligers- hulp in de zogenaamde Derde We reld. NED. II: Het spits wordt op het tweede net afgebeten door Black Beauty. Hierin doet zich een nachte lijke brand voor. De tweede serie voor de klok van- acht uur is de Be verly Hillbillies. Hierin wil Granny laten zien dat ze niet bang is voor een partijtje knokken met een paar potige kerels. Het journaal van acht uur wordt gevolgd door het spel Zo vader, zo zoon, waarin Gerard van de Berg weer laat raden welke zoon bij welke vader hoort. Vervolgens zijn er vijftig minuten voor Doc El liot. Ditmaal meldt zich °en man bij de dokter die last heeft van scherpe pijn in de borst. De oorzaak blijkt te liggen in de ondeugdelijke venti latie in de mijn waar de man werkt. De beelden in het programma dat daarna op de buis komt, verplaatsen de kijkers naar de Generaal Spoor Kazerne in Ermelo. Hier werd in de afgelopen maanden een grote talen tenjacht onder militairen georgani seerd, waarvan de finale te zien is. Het kwartiertje dat daarna nog over is op deze zender wordt besteed aan een herhaling van een van de drie programma's die de Nederlandse on derwijs televisie in het voorjaar heeft gewijd aan het Boeddhisme. MAANDAG 5 AUGUSTUS NED. I: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Alle hens; 21.15 Te- 'levizier; 22.05 Jane Eyre; 22.55 Socu tera; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Black Beauty; 19.30 De Beverly Hillbillies; 20.00 Journaal; 20.20 Zo vader, zo zoon; 20.45 Doc Elliot; 21.35 Talent in wa penrok; 22.25 Luisterend naar Oos terse godsdiensten; 22.50 Journaal. serie Alle hens. Matroos Drew aan boord van het oorlogsschip Hero is een knaap die aan de ene kant po pulair is bij iedereen en aan de an dere kant voor het ongeluk gebo ren schijnt. Een partijtje knokken tussen hem en een andere matroos kan nog net worden voorkomen. Vanaf kwart voor negen staan Jaap van Meekren en zijn team klaar om de kijkers in Televizier Magazine op de hoogte te brengen van de ak- tuele gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Tot omstreeks elf uur zendt de AVRO daarna hel tweede deel uit van de vorige week veelbe lovend gestarte serie Jane Eyre. Te ruggekeerd op Thornfield wordt Ja ne Eyre voorgesteld aan haar nieu we werkgever, Rochester. Deze blijkt hevig geïnteresseerd te zijn KOUWENBERG 1 Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7