Aandrang uit de Kamer tot oplossing landbouwproblemen Kring-bestuur Z.L.M. in spoedvergadering bijeen Oude grondwet in Griekenland van stal DELTA FLORA Schouwen-Duiveland-F.C. Amsterdam AUTOVERHUUR 5 J ploegstoffen TUINMAN AUSTIN MORRIS DE ZIERIKZEESCHE COURANT JAN JONGBLOED TE ZIERIKZEE Reacties in het parlement DEN HAAG, 1-8. De acties van Nederlandse boeren en tuinders hebben donderdag ook reacties in het par lement losgemaakt. Vroeg de C.p.U. 's ochtends of er fiscale maatregelen voor de ondernemers in de landbouw mogelijk zijn, later op de dag drongen ook de fracties van K.V.P. en V.V.D. aan op maatregelen die kunnen leiden tot een oplossing van de moeilijk heden. De K.V.P.'ers De Bekker, Hutsche- maekers en Ter Woorst bonden de minister van landbouw schriftelijk op het hart, op de meest korte termijn met de georganiseerde landbouw te gaan praten. De V.V.D.'ers Waalkens, Wiegel, Tuijnman en Evenhuis eisten ter stond initiatieven van de minister om in overleg met het agrarische geor ganiseerde bedrijfsleven op nationaal niveau maatregelen te nemen, die een direkt gunstig effekt hebben op de inkomenspositie van de agrarische ondernemers. Dealer: ISTA - Oosterland Tel (01114] 1495 Onbehagen De liberalen vroegen de minister er tevens zorg voor te dragen dat de inkomensmogelijkheden van de Ne derlandse boeren en tuinders gelijke tred houden met de ondernemers in die partnerlanden waar nationale maatregelen dienaangaande genomen werd. „Wil de minister vooral aandacht schenken aan de suggestie van de Eu ropese commissaris Lardinois aan België en Frankrijk, om inkomens verbetering mogelijk te maken via een btw-maatregel en wil hij tevens nagaan op welke wijze de tuinbouw en de visserij meer tegemoet kunnen worden gekomen in de kosten van hun energievoorziening", aldus de VVD-vraagstellers. Naar hun menning heeft de uit werking van prijsbeslissingen en marktmaatregelen van de EEG een aanzienlijk minder gunstige nvloed op het inkomen van de Nederlandse agrariërs dan. met het oog op de kostenontwikkeling noodzakelijk zou zijn geweest. Deze verslechterde in komenssituatie tezamen met de ge volgen van een aantal andere over heidsmaatregelen heeft gevoelens van onbehagen en weerstand opge roepen in het agrarische bedrijfsle ven. Dit manifeereert zich in een verlies aan vertrouwen in de over heid en het georganseerde bedrijfs leven, menen deze kamerleden. ATHENE, 1-8. De Griekse rege ring heeft donderdag de grondwet van 1952, die gold tot de militaire coup van 1967, voorlopig opnieuw van kracht verklaard. De artikelen over de staatsvorm - koninkrijk of republiek - zijn ge schorst „tot het volk te zijner tijd vrij daarover kan beslissen1', ver klaarde premier Konstantinos Kara- manlis. Tussen regering en strijdkrachten „is de normale samenwerking her steld, zoals het nationaal belang vèr-. eist". REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: P•V*d» A.-verklaring over wethouderskwestie In tegenstelling tot eerdere berichten is de op zaterdag 3 augustus a.s. geopend van 14.00-21.30 uur. De toegangsprijs voor kinderen is f 1,— p.p. HOOFDDORP. Ontevreden hoeren hebben het verkeer in de Haarlem mermeer gestremd door het blokke ren van belangrijke kruispunten met hun landbouwvoertuigen. Foto: de landbouwers met traktoren en an dere voertuigen op het hoofdknoop punt in Hoofddorp. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wij vereren het oude, zonder ons om het nieuwe te bekom meren. Tacitus Vrijdag 2 augustus 1974' 130ste jaargang Nr. 21531 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 Advertentie Denkt' U aan de wedstrijd a.s. zaterdagmiddag 4.00 uur op het sportpak Bannink? U kunt nu de bekende doelman Jan Jongbloed aan het werk zien ZIERIKZEE, 2-8. Uit vele delen van het land komen de laatste tijd vrijwel dagelijks berichten over protest demonstraties van de boeren. De verontrusting over de snel slechter wordende situatie in land- en tuin bouw neemt snel toe. Op Schouwen-Duiveland zijn tot nu toe geen akties gevoerd, maar dat wil bepaald niet zeggen dat de stemming onder de boeren over de gang van zaken in de landbouw „rustig" zou zijn. Integendeel: ook de landbouwers in deze streek zijn bijzonder verontrust. „Spontane akties zijn achterwege gebleven, maar ook by ons is de stem ming bgzonder geprikkeld". De heer A. J. G. Doeleman, voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. maakt gewag van de grote ver ontrusting onder de boeren „Wij veroordelen de demonstraties in het land dan ook bepaald niet. Maar toch zouden we willen waarschuwen voor het voeren van aktie in de vorm van demonstraties, omdat hierbij maar al te gemakkelyk leed en ongemak^ - ook aan anderen - kan worden aangericht". De kringvoorzitter constateert dit na een gisteren (donderdag)avond gehouden spoedvergadering van het Kringbestuur Schouwen-Duiveland waarin onder andere werd besloten het advies op te volgen van de drie gemeenschappelijke landbouworgani saties, namelijk geen „harde akties" te voeren. Op zeer korte termijn zullen de drie organisaties een gemeenschap pelijke bijeenkomst houden, waar schijnlijk te Utrecht, om de aandcht te vestigen op de slechte situatie in de land- en tuinbouw. Als het nodig is zou het Kringbe stuur de boeren van Schouwen- Duiveland graag willen opwekken massaal op te trekken naar deze lan- Advertentie nieuwe Opel Kadelt Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 delijke protestvergadering, aldus de heer Doeleman. De Kringvoorzitter wijst er op dat in deze demonstratieve vergadering concrete eisen op tafel zullen moeten worden gelegd ter verbetering van de positie van de landbouwers. „Mocht ook dan resultaat uitble ven dan zullen wc ons opnieuw moe ten bezinnen wat te doen. Maar het Kringbestuur is van oordeel dat ook in dat geval eventuele akties niet zullen mogen lijden tot liet veroor zaken van leed voor anderen". Stijging kosten In de gisteren gehouden vergade ring heeft het Kringbestuur de moei lijkheden waarin de landbouwbedrij ven zijn komen te verkeren, duidelijk onderkend. Deze moeilijkheden zijn naar de mening van het Kringbe stuur vooral een gevolg van de enor me kostenstijgingen en de kosten voor sociale voorzieningen, waar geen inkomstenverhoging tegenover staat. „Wij zijn van mening dat ondanks het gevoerde overleg en ons aan dringen bij de regering en in Brussel resultaten zijn utgebleven", aldus de Kringvoorzitter. In dit verband wordt herinnerd aan de afschaffing - zonder overleg - van de B.T.W.-compensatie. De tar- weprljs van het afgelopen jaar was lager dan het jaar daarvoor. On danks de hoge wereldmarktprijzen werd de richtprijs lang niet gehaald. De vleesprijzen ondergingen een ZIERIKZEE. Morgen (zaterdag) middag vindt op het sportpark Bannink te Zierikzee een voor de voetballiefhebbers op Schouwen-Duiveland ongetwij feld unieke wedstrijd plaats, namelijk een treffen tussen F.C. Amsterdam (eredivisie) en een vertegenwoordigend Schouwen-Duivelands elftal. Deze wedstrijd betekent dat ook Jan Jongbloed, de doelman van het Nederlandse elftal, onder de lat op Banninkin aktie te zien zal zijn. Aan hem de taak te Zierikzee het doel van de Amsterdammers te verdedigen. Toenemende onrust onder de boeren op Schouwen-Duiveland Verwachting tot zaterdagavond: Droog inet zon Droog weer met zonnige perioden, vooral aan zee; minimumtemperatu ren rond 11 graden, maxima om streeks 21 graden; weinig wind, maar aan de kust morgenmiddag matige wind van zee. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 5.04, onder 20.27 Maan op 20.08, onder 5.31 4 aug. Zon op 5.05, onder 20.26 Maan op 20.26, onder 6.37 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.24 Maan op 20.43, onder 7.44 Volle maan: 3 aug. (4.57) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 3 aug. 3.34 15.48 4 aug. 4.11 16.22 5 aug. 4.46 16.53 Springtij: 5 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. meldt: Achter een frontale zone waarvan de achterzijde vrijdagmorgen over onze oostgrens wegtrok, kwam het weer bij ons onder invloed te staan van een rug van hoge luchtdruk die bo ven de Britse eilanden tot ontwikke ling was gekomen. De rug zorgt voor een rustig en vooral aan zee zonnig weertype. Aangezien de rug nog iets in betekenis toeneemt en weinig van plaats verandert mag zaterdag op een zelfde weertype worden gere kend. De temperaturen blijven ge matigd. De warme kontinentale lucht die donderdag nog boven het zuid oosten van het. land aanwezig was, is teruggedrongen naar midden en zuid-Europa. Laagwater 9.12 21.38 9.40 22.07 10.11 22.34 sterke daling. „Als we dan zien dat de demonstraties van de boeren in Frankrijk en Italië resultaten heb ben opgeleverd dan is het toch be grijpelijk dat ook in Nederland de boeren onrustig worden", aldus ver tolkt de heer Doeleman de mening van het Kringbestuur. Het Kringbestuur Schouwen-Dui veland is het bepaald niet eens met de mening van wrnd. premier De Gaay Fortman dat de huidige situatie niet zodanig is dat een terugroeping van minister Van Stee van landbouw urgent is. „De minister heeft altijd verklaard alles voor de landbouw wat mogelijk is te willen doen. Thans is het zover dat de landbouw op korte termijn resultaten wil zien. Wij achten het dan ook van het grootste belang dat de minister weer zo spoedig mogelijk op zftn post te rugkeert", aldus Kringvoorzitter Doeleman. Advertentie gordijnstoffen meubelstoffen tapijten WONINGINRICHTING ZIERIKZEE TELEFOON 2887 Helios, 6 kleuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1