Prijsbewust spelen in de Staatsloterij HET LAATSTE HOUVAST NIXONS AFZETTING NAVO tevreden Nieuwe Franse munt de Staatsloterij Benzine niet, stookolie wel duurder BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Het zoeken naar bewijzen van schuld terwijl het gaat om verantwoordelijkheid Wat biedt de BEELDBUIS? KLINIEK VOOR ZIEKE DUIVEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 augustus 1974 Nr. 21530 7 Voor Nixons afzetting is de grond wettelijke machinere uiteindelijk in beweging gekomen. De juridische kommissie van het Huis van Afge vaardigden die belast is met het parlementaire vooronderzoek, ver klaart dat zy redenen ziet om de zaak aan de Senaat voor te leggen voor een definitieve veroordeling, waardoor de president afgezet kan worden als 67 van de honderd sena toren zijn schuld bewezen achten. Zoals de zaak nu staat lijkt het niet of Nixon de benodigde 34 senatoren op zijn hand heeft om afzetting te voorkomen. Maar hij heeft nog een flink aantal mogelijkheden om de zaak te rekken en zijn talent daar voor heeft hij in de afgelopen jaren bewezen. En dan is het inmiddels na de verkiezingen zodat de senatoren minder geneigd hoeven te zijn hun stem te laten bepalen door wat hun kiezers thuis denken. Er zijn dus nog altijd kansen dat de president het overleeft en rustig zijn ambtstermijn icitdient. Bove7i- dien heeft hij bereikt dat weliswaar uit de geopenbaarde stukken over wat in en om zijn Witte Huis ge beurde de lucht van een beerput op stijgt, maar dat niet één groot bewijs van absolute schuld tevoorschijn kwam. Dat kwam misschien voor op stukjes band die toevallig uitgewist bleken of verdwenen, maar dit wet tigt alleen sterke verdenking; het is geen bewijs. En de struktuur van de Amerikaanse grondwet die van de afzettingsprocedure een strikt juridische zaak maakt - de Senaat is voor dit geval ook een rechtbank, voorgezeten door de opperrechter - en geen politieke, eist bewijzen. Wat nu voorhanden is kan niet meer genoemd worden dan eenuit gebreide kollektie zaken die moreel en ethisch allerminst door de beugel kunnen, leugens, bedrog, tegenwer king van de justite en een aantal degelijk kriminele gebeurtenissen - een totaal dat aanleiding geeft om op morele overwegingen te spreken van misbruik van de presidentiële macht, maar waaraan juridische scherpslijpers nog van alles kunnen vinden om te stellen dat de over tuiging dan mag bestaan, maar dat voor een beioijs meer nodig is. Cynisme en schade Voorlopig is het enige goede prin cipiële dat uit de hele Watergate- zaak is voortgevloeid dat het hoog ste gerechtshof unaniem vastgesteld heeft dat ook de president niet bo ven de wetten van het land staat - dit althans is een rem voor presi denten na Nixon om nog eens te po gen de staatschef een soort juridi sche onschendbaarheid aan te me ten. BRUSSEL. 1-8. De NAVO-raad heeft woensdag in Brussel verga derd om het akkoord te bespreken dat de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Griekenland en Turkije i Geneve hebben bereikt inzake Cyprus. Na afloop werd slechts een kort communique uitge geven waarin de NAVO het akkoord toejuicht als „een belangrijke stap naar herstel van de vrede in dit ge bied en van een grondwettige rege ring op Cyprus". De grote schade echter die intus sen is aangericht valt onmogelijk meer te herstellen. Wanneer van een Europese minister-president bekend werd dat zelfs maar een honderdste in zijn kantoren was gebeurd van wat in het Witte Huis plaats vond, dan zou hij, ook al wist hij van niets, aftreden omdat hij nu eenmaal de verantwoordelijkheid draagt. De man neemt de blaam op zijn schou ders om het ambt zuiver te kunnen houden. Wat in Washington echter is gebeurd is dat het hoogste ambt in de staat een slechte naam heeft gekregen, wat afwrijft op de hele overheid - ambtelijke instellingen zowel als politici. Het is geen wonder dat vooral bij jongere Amerikanen een cynische mentaliteit ontstaat van verachting voor alles ivat in Washington zit of uit Washington komt. En dat is een stuk ondermijning van de demokra- tie waarvoor Richard M. Nixon vol ledig verantwoordelijk is. Ongetwij feld heeft hij, vooral op het gebied van de buitenlandse politiek, presta ties geleverd als weinig presidenten van de VS in deze eeuw. Maar het weegt niet op tegen de schade die hij heeft aangericht. PARIJS. Frankrijk bracht woens dag een geldstuk van 50 frank in omloop (ongeveer f 25,-), een van de grootste, zwaarste en waardevolste ooit gemaakt. De munt bevat een kleine hoeveel heid zuiver zilver, is vier centimeter in doorsnee en weegt 30 gram. Tdt dusver was de grootste» franse munt het vijf-frankstuk. De nieuwe munt is in eerste in stantie voor verzamelaars bedoeld, maar verwacht wordt dat zij ook het sparen zal aanmoedigen en daar mee de inflatiedruk wat zal verlich ten. Waarschijnlijk zullen miljoenen Fransen minstens één munt als sou venir willen hebben. Jeugdige amokmaker LEIDEN, 31-7. Een 17-jarige jon gen uit Leiden heeft de bovenste verdieping van Vroom en Dreesmann te Lëiden in rep en roer gezet door met een bijl op vazen en potten in te hakken. Ook in de lunchroom heeft hij de bijl gezet. De vaders, moeders en kinderen die daar zaten, verlieten in paniek de lunchroom zonder te betalen. De politie kreeg de amokmaker op een presenteer blad aangeboden, dankzij een klant die de knaap met een tik op zijn achterhoofd buiten gevecht stelde. Brandweer-museum BORKULO, 1-8. De stichting brandweer museum heefft plannen klaar voor de bouw van een nieuw brandweermuseum in Borkulo. In die stad is al een museum van oude brandweerwagens en -attributen ge vestigd, maar nog verspreid over verschillende plaatsen. Het andere brandweermuseum van ons land staat in Hellevoetsluis. Het nieuwe Borkulose museum zal plaats bieden aan veertig brand weerwagens. De kosten worden op ongeveer f 120.000,- geraamd. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,— „schoon". Loienverkoop van 5 augustus af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de augustus-loterij op 5 augustus. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 14,19 en 21 augustus Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen. DEN HAAG, 1-8. Het overleg over de pry zen van de diverse aard- olieprodukten heeft ertoe geleid da£ de minister van economische zaken er in heeft toegestemd met ingang van 1 augustus 1974 de maximum - pry zen voor stookolie met een zwa- velgehalte van 3,5 procent /te ver hogen met f 20,20 per ton en die voor laagzwavelige stookolie (1 pro cent) te verhogen met f 2,70 per ton Voor het overige blyven de maxi- mumpryzen van de pry zenbeschik king aardolieprodukten 1974 het zelf de gelden. Dat wil dus zeggen dat de pryzen van de benzine op 1 au gustus niet zullen worden verhoogd. Groeiende berg van autobanden DEN HAAG, 31-7. De Vereniging van bandenspecialisten in Nederland (VACO) heeft haar grote bezorgd heid geuit over de jaarlijks met cir ca 3 miljoen stuks groter wordende „berg" van oude afgekeurde auto banden (van personenauto's, trucks, bussen, landbouw- en industriële voertuigen) in ons land. „Het is een immens probleem dat met de dag groter wordt", aldus algemeen se- kretaris van de VACO, de heer F. J. Mulder. NIEUW DELHI. Over een groot deel van het Aziatische vasteland zijn aardbevingen gevoeld, van Sowjetrussisch Centraal Azië over de Himalaja tot in Pakistan en In- dië. In Nieuw Delhi liep het volk in paniek de huizen en kantoren uit toen hoge gebouwen ongeveer een minuut stonden te schudden. VRIJDAG 2 AUGUSTUS NED. I: Om zeven uur wordt het programma geopend met deel tien van De Waltons, wagrin een jonge minstreel zijn opwachting bij de fa milie maakt. Voor de 43e maal pre senteert Chiel Montague na journaal z'n muziekprogramma Op losse groe ven. Het programma voor de lief hebbers van de Nederlandstalige muziek. Behalve de top-vijf ook weer aandacht voor de kanshebbers voor de top en de zogenaamde gou we ouwe. Een aflevering uit de hu moristische serie Wordt u al gehol pen? is daarna te aanschouwen. Een staking bij het openbaar vervoer is er de oorzaak van dat het waren- huispersoneel op zijn werk moet blijven overnachten. Tussen half tien en elf uur kunnen liefhebbers van een goede thriller hun hart op halen. De TROS trakteert hen dan namelijk op de spannende produk- tie Thuis met de kerstdagen. Een man die voor de tweede maal is ge trouwd, roept zijn dochters aan zijn ziekbed, omdat hij meent, dat zijn tweede vrouw hem probeert te ver giftigen. De meisejes, van wie de één een alcoholiste is, verdenken hun vader er op hun beurt weer van dat hij zijn eerste vrouw gedood heeft. NED. 11: Met De schone heks be gint de AVRO om zeven uur aan haar uitzending op het tweede net. De met bijzondere gaven bedeelde Samantha krijgt het moeilijk als haar echtgenoot en haar moeder het met elkaar aan de stok krijgen. Hierop volgend een aflevering van MASH, waarin Hawkeye, Frank Burns en Trapper John eensgezind optrekken en er sprake is van de bouw van een nieuw dorp waaraan helemaal geen behoefte is. Na het journaal vervolgt de AVRO met de tv-film Twee voor een geld. Het verhaal gaat over een als gevolg van een ongeluk uitgerangeerde po litieman, die samen met een kollega een privédetectivebureau begint. Hun eerste klant meldt zich al spoedig. Het is een meisje dat hen vraagt haar al twaalf jaar spoorloze broer op te sporen. Tussen half tien en half elf is de AVRO op de jazz- toer met Jazz-o-rama. Hierin beel den van het zevende New Port Fes tival in de Rotterdamse Doelen, Met een filmpje over de schoonheid van Enkhuizen in de rubriek Ontdek je plekje neemt de AVRO afscheid van het kijkersvolk. VRIJDAG 2 AUGUSTUS NED. I: 19.05 The Waltons; 20.21 Op losse groeven; 21.10 Are you beeing served21.35 Home for the holidays, film. NED. II: 19.05 De schone heks 19.30 MASH; 20.21 Two for thfi mo ney, film; 21.35 New Port Jazz. ZATERDAG 3 AUGUSTUS NED. I: Als voorgerecht op dit net wordt vanavond tussen zeven en acht uur de film kwis „Voor een briefkaart op de eerste rang" uitge zonden. Het middagprogramma van vandaag belooft met name voor de jeugd enige aantrekkelijke ogen blikken. Vanaf vier uur kan men kijken naar een verhaal uit De Bloe mentuin, over een kanarie die niet vliegen kan, gevolgd door de na tuurfilm De wet van de wildernis. Deze film toont de kijkers de jager Ginju, die door zijn stam, de Mu- ria's in India, wordt uitgebannen omdat men hem verantwoordelijk acht voor de dreiging door een vraatzuchtig luipaard. Na een rustpauze van drie kwartier volgt daarna een reportage van de Neder landse atletiekkampioenschappen die vandaag en morgen in Arnhem worden gehouden, 's Avonds volgt na Voor een briefkaart op de eer ste rang, en het journaal het amu sementsprogramma Mik, waarin de muziek troef is. Het vertrouwde trio Gait Jan Kruutmoes. Drika en boer Voorthuuzen hebben een groot aantal artiesten om zich heen ver zameld zoals Gert en Hermien, Wil- ma Driessen en Kathleen Watkins. De volgende vijftig minuten zijn ge reserveerd voor het avontuurlijke duo Emma Peel en John Steed, ook wel bekend als De Wrekers. Vanaf tien uur volgt dan nog Brandpunt en het laatste woord is vanavond aan pater A. v. d. Weyer in de Epi loog. NED. II: In de vooravond wordt een aflevering van Coronation Street op de buis gezet. Hierin een hooglopende ruzie rond de band van Kent, die echter weer snel wordt bijgelegd. Specifieke Britse humor na het journaal met de En gelse komiek Tommy Cooper. De komiek probeert zich opnieuw voor te doen als een groot goochelaar. Soms slaagt hij daarin maar vaak ook gaan zijn trucs vreselijk de mist in. Ook in deze show een optreden van de Paramout Jazzband van mr. Acker Bilk. Hoe de stand van za ken is met de waterkwaliteit in ons land wordt vervolgens uit de doe ken gedaan in „Watermerk". Vervol gens is het tv-pbliek aangeland bij de Franse speelfilm Dwars door ParijsKomedie en ernst zijn in Dwars door Parijs door elkaar ge hutseld. Het verhaal speelt tijdens de bezetting van Parijs in de oor logsjaren. De zwarte handel tiert welig. Louis de Funes speelt de kruidenier die in opdracht van zijn klant in zijn kelder clandestien een varken slacht. Een vriend is vervol gens zo aardig de lappen vlees dwars door Parijs weg te brengen, maar hij wordt gearresteerd. Daar na neemt een werkeloze schilder de klus over. Om tien voor elf houd het tweede net ermee op met het laat ste nieuws van de NOS-journaal- dienst. ZATERDAG 3 AUGUSTUS NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 De bloementuin; 16.15 De wet van de wildernis; 18.15 Ned. atletiekkam pioenschappen; 18.45 De Fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang; 20.00 Journaal; 20.20 MIK; 21.10 De wre kers; 22.00 Brandpunt; 22.50 Epi loog; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 20.00 Journaal; 20.20 Tommy Cooper21.00 Watermerk; 21.30 Dwars door Parijs; 22.50 Journaal, ESSEN. De patiënten die deze kli niek bezoeken zijn overwegend „vliegsport beoefenaars". Dokter Jiirgen Raddel leidt de tot nu toe enige duivenkliniek ter wereld. Het huis met 240 „bedden" aan de stad- rand ran Essen is genezingsplaats en onderzoekingsinstituut tegelijk. Het behoort toe aan de Bond van Duitse duivoiliefhebbers welke maar liefst 100.000 leden telt. Behalve uit Duits land komen Raddei's patiënten ook wel uit Zwitserland, Frankrijk en België. Voor ongeveer een gulden per (lag worden ze genezen en ver zorgd, een chirurgische Ingreep kost ongeveer twee uurlonen van een in dustriearbeider. Voor de vaak voor komende duivenpokken moeten de dieren minstens tien dagen in hel „ziekenhuis" blijven, voor operaties, die vooral aan buik en hals nood zakelijk zijn, soms wel drie weken. 12 Als ze alles heeft opgebiecht, knikt hij begrijpend. „Veel troost kan ik je niet geven, m'n kind," bekerft hij eerlijk. „En ik kom ook niet op dit moment met de bijbel naar je toe. Daarmee los je nu je problemen niet op. Ik eeg enkel: je staat nie>t alleen in deze harde wereld, Truitje. Be denk, dat er eén is, tot wie je met al je verdriét en problemen kunt ko men. Hij wil je kracht geven om dit kruis te dragen. Ook als je opstan dig wordt. Juist als je het niet meer zo ziet zitten. Maar dat hoef ik je eigenlijk niet eens te zeggen, je weet het nét zo goed als ik. Je was altijd een leergierig kind. Bij alle narig heid, die je moet ondervinden, Wen ik toch blij en dankbaar, dat je zo goed leert. Je bent zo'n beetje een beschermelinge van me en daarom heb ik vlak voor de vakantie de di- rekteur van je school gebeld. Hij geeft hoog van je op. Doe jij je best maar, m'n kind; je zult ondanks de handicaps slagen. Zodra je de HBS hebt doorlopen, kun je verschillen de kanten uit. En als je raad nodig hebt of je wilt je hart eens uitstor ten kom dan maar gerust hierheen." Ze lachte weer door haar tranen heen. „Dank u wel, meester. Voor alles." Hij knikte. „Zo, nu gaan we sa men naar de kamer, want ik denk, dat moeder wel een kop koffie voor ons zal hebben. Of misschien zelfs chocolade." Hij knipoogde. Op weg naar huis, die middag, wist de dertienjarige Truus Ranzijn de kille waarheid: ik ben foeielijken ik zal het moeilijk krijgen in dit le ven. In tegenstelling tot mijn zusje. Maar ik ga heel veel leren, zodat ik later niemand nodig heb en mis schien wel lerares wordt op een mid delbare school. Net zoals juffrouw FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Laatstra, die Nederlandse taal en letteren doceert en bovendien zo goed Frans kan. Ja. zij weet zo on geveer van alles Truus Ranzijn ging met vlag en wimpel over naar de derde klas, toen haar zusje de zes klassen der lagere school had doorlopen. Freerk had ongeveer dezelfde plannen met zijn tweede dochter, maar Nelie verklaarde gedecideerd, dat ze ge noeg geleerd had en van school wil de. „En wat wil je dan? Thuis blij ven? Bij je moeder?" informeerde Freerk. „Helpen in een winkel," besliste de twaalfjarige Nelie, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld was. „Onzin," meende Trijnie, „daar voor ben je nog veel te jong. Nie mand neerr<t je in dienst." „Bij Pet vragen ze een leerling in de winkel," repliceerde het meisje. „Hoe weet je dat?" Verwondering bij de man en de vrouw. ,,'k Heb 't toch zeker zelf gelezen? Op 't raam staat een briefje: leer meisje gevraagd." „Leenneisje, dat is heel wat an ders dan in de winkel helpen," ver zekerde haar moeder. „Kun je bood schappen doen en spelden oprapen en. „O, lijkt me best leuk" hield Nelie halstarrig vol. „Waarom begin je niet met een dienstje voor halve dagen?" opper de Trijnie. „Ja, daar heb ik al over gehoord. Je het rotje werken voor deftige mevrouwen en in de keuken eten, zwart en wit dragen.." „Dat heeft je moeder anders ook jaren gedaan," merkte Freerk enigs zins geschokt op. „Van wie heeft dat kind opeens al die astrantigheid?" vroeg Trynie verbaasd. „Weet ik van m'n vriendin," ver volgde hét meisje. „Die heeft twee zussen, allebei in een dienstjè. Moet je die maar es horen! Nee hoor, ik wil in een winkel." „Konlt niks van in," besliste ten slotte vader Ranzijn. „Voorlopig ga je eerst eens een jaar naar de Huis houdschool." En daarvoor moest de twaalfjarige Nelie zwichten. Zij het onder stil protest. ,s Avonds zei Truus, die in het ou derlijk huis nog altijd Trui heette: „Ze heeft zich op laten warmen door Trien en Alie Lakeman. Trien is tweede meisje Wij de notaris en ver beeldt zich, dat ze daar minstens huishoudster is. Alie dient bij me vrouw Spaans, van de postdirecteur die zo trots is als een pauw. Ik heb zo het een en ander al vernomen. Bcp Lakeman is helemaal geen ge schikte vriendin voor onze Neel." „Meneer Lakeman is ouderling," weerlegde Freerk. „Ik heb 't niet over meneer Lake man, maar over z'n dochters. En als u mij niet gelooft, moét u het maar eens in de stad vragen. Ze zijn de schrik van de Vooruitstraat, als u dat nog niet wist. Maar u komt bijna nooit in de stad." Dc vriendschap tussen Bep en Ne lie bleef desondanks aan. Bep was wel eens een enkele keer in het huis je aan de Purmerweg, zat overal aan, vond geiten vieze Weesten om van hét varken in de boet maar tc zwijgen. Aan iedereen, die het horen wilde verkondigde ze, dat ze na de Huishoudschool misschien wel een baantje kreeg op het postkantoor. Aan het loket. Daar kon haar zus Alie wel voor zorgen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7