Pikeurtje Bijeenkomst centrale landbouworganisaties C.D.A. Zierikzee steunt niet langer wethouders-kandidatuur van P.v.d.A. ftor K AKKOORD OVER CYPRUS AUTOVERHUUR DELTA FLORA Demobilisatie in Griekenland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raad W ester schouwen over waterwinning \rJAT Rode Kruis helpt Chili Bangla Desj en Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 augustus 1071 130ste jaargang Nr. 21530 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J7.00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Verzoek aan achterban: „Geen harde akties" DEN HAAG, 1-8. De drie gemeenschappelijke land bouworganisaties hebben besloten op zeer korte ter mijn een gemeenschappelijke bijeenkomst te honden, waarschijnlijk in Utrecht, om de aandacht te vestigen op de slechte situatie in land- en tuinbouw. In een telegram hebben zij de regering gevraagd, in haar beleid rekening te houden met deze snel slechter wordende situatie en de onrust die daarvan het gevolg is. Op korte termijn willen zij met de regering overleg plegen over een aantal beleidsmaatregelen. Aan hun achterban hebben de organisaties gevraagd, zich hangende de voorbereiding van de bijeenkomst en van het overleg met de regering van harde akties te onthouden. Vertrouwen in organisaties Het besluit tot het houden van de gemeenschappelijke demonstratieve bijeenkomst - zoals voorgesteld door het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité (K.N.L.C.) - en tot het zenden van een telegram werd woensdag in Dèn Haag genomen in een vergadering van het overlegor gaan der drie centrale landbouwor ganisaties. Behalve hoofdbestuursle den waren daar ook tal van andere voormannen van aangesloten gewes telijke en plaatselijke organisaties aanwezig. Drs. R. J. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan, beschouwde de loop van het gesprek in deze verga dering als een bevestiging dat het vertrouwen in de organsaties niet is opgezegd. Drs. Zijlstra had wel de indruk dat de bij de C.L.O.'s aangesloten gewestelijke en plaatselijke organi saties nu wat akties aan het voorbe reiden zijn: afgewacht moet nu worden welk effekt het door het overlegorgaan gedane verzoek: „geen harde akties" zal hebben. De akties van de afgelopen dagen zijn volgens de heer J. L. Nysingh, vice-voorzitter van het KNLC en voorzitter van het Drents Landbouw- genootschap, en drs. N. A. Vaandra ger, secretaris van het KNNLC, spontaan opgezet door leden en niet- leden van de landbouworganisaties, maar de organisaties als zodanig wa ren er niet bij betrokken. De vergadering van het over- Advertentie legorgaan, vertelde voorzitter Zijl stra na afloop, is tot de conclusie gekomen dat er sprake is van een groeiende spanning in land- en tuinbouw. Deze wordt niet alleen veroorzaakt door het feit dat het op 't ogenblik een stuk slechter gaat dan twee jaar geleden, maar ook door grote onzekerheid over de nabije toekomst. Er is nu al sprake van een sterke, voor de glastuinbouw zelfs explosie ve, kostenstijging, en voor de nabije toekomst heeft men wat de kosten - b.v. die van veevervoer - betreft geen optimistische verwachtingen. De spanningen zijn verder ook op- frambozen-bessen met jonge jenever literkruik -450"-35Q gelopen door planologische onzeker heden: wat mag men als boer nog met zijn grond doen? Het is dus niet alleen de economische terugslag, maar de hele maatschappelijke posi tie van land- en tuinbouw die aan leiding geeft tot onrust. Groeiende spanning Telegram De wensen van land- en tuinbouw inzake het voor deze bedrijfstak te voeren overheidsbeleid, als neerge legd in het werkprogramma 1974/197a van het Landbouwschap en in een door het schap vorige maand aan de minister-president aangeboden ver klaring, moeten naar de mening van het overlegorgaan nog eens uitdruk kelijk onder de aandacht van de overheid worden gebracht. Vandaar het zenden van het telegram met de volgende tekst: „Het overlegorgaan van de drie centrale landbouworganisaties, dat op 31 juli in een extra vergadering bijeen is geweest, is ernstig veront rust over de snel slechter wordende situatie in land- en tuinbouw, die aanleiding geeft tot veel onrust. Het overlegorgaan dringt er bij u met klem op aan in uw beleid hiermee ernstig rekening te houden. De orga nisaties stellen zich voor om op zeer korte termijn met u overleg te ple gen over een aantal beleidsmaatre gelen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE. Bij de deze week op „dinsdag-toeristendag" weer met succes opgevoerde show van Zeeuwse klederdrachten werden heel wat „plaatjes geschoten". Foto: jeugdige fotografe richt de lens op het kleurrijke schouw spel dat zich afspeelde op de trappen van de Grote kerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wethouder H. Asma: „Abrupt einde na vijf-en-twintig' jaar samenwerking" ZIERIKZEE, 1-8. - Naar wij vernemen valt te ver wachten (lat Zierikzee - voor het eerst na de Tweede wereldoorlog - binnen afzienbare tijd geen P.v.d.A.- wethouder meer zal hebben. De Christen Democratische fraktie in de gemeente raad heeft namelijk besloten de samenwerking met de Partij van de Arbeid te verbreken. De confessionele partijen zijn van plan de komende raadsperiode van vier jaar in het college, zitting te nemen met een ver tegenwoordiger van de V.V. Dals wethouder. Fraktievoorzitter Groen van de P.v.d.A. heeft inmiddels desgevraagd meegedeeld dat de socialisten de deur voor een nader gesprek met de con fessionelen open laten. „Maar dan zal het initiatief wel van de C.D.A. moeten uitgaan", aldus de heer Groen. Begin september komt de nieuwe gemeenteraad van Zierikzee, bestaande uit één K.V.P.-er, drie A.R.-leden, twee C.H.U.-ers, drie V.V.D.-ers en vier P.v.d.A-ers in vergadering bijeen. In die vergadering zal de beëdiging van de nieuw gekozen raadsleden plaatsvinden en de verkiezing van de wethou ders GENEVE. De ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, Grie kenland en TurkUe zijn het eens over een vredesregeling voor Cyprus Het akkoord is tot stand gekomen na zes dagen moeizaam onderhande len. De laatste knelpunten waren de afbakening van een demarcatielijn en het scheppen van een bufferzone tussen de Turkse strijdkrachten en de door Grieken geleide Cyprische Nationale Garde. Turkije zette ook dinsdag nog sol daten en voorraden op Cyprus aan land, maar gevechten zijn niet ge meld. De Turken beheersen in het noorden een gebied van ongeveer 1.500 km2. Naar verluidt heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger een voorname rol gespeeld bij het bereiken van over eenstemming. Wethouder Asma: „onbegrvpetyk". Wethouder Asma: „Onbegrijpelijke zaak" Wethouder H. Asma deelt ons desgevraagd mee de beslissing van de C.D.A. op het eerste gezicht een „onbegrijpelijke zaak" te vinden. Immers: na 25 jaar samenwerking een abrupt einde, zonder enig oriën terend gesprek. „Als de heer Leij- dekker, (K.V.P., Red.), zegt dat „nog eens" praten geen zin heeft, dan zou ik graag willen weten met wie van ons hij heeft gesproken." De wethouder is van oordeel dat bij een nauwkeurige beschouwing van de C.D.A.-fraktie blijkt, dat daarin de C.H.U. met twee midden standers heeft plaatsgenomen. Het middenstandselement is in de C.D.A. naar overtuiging van de P.v.d.A. dan ook veel te sterk vertegenwoordigd. „Als wc een kwart eeuw kunnen samenwerken, en nu ineens niet meer, dan is het niet moeilijk te rag den, uit welke hoek de wind waait" zegt de heer Asma, het betreurend dat „men elk gesprek met ons wei gert". Hij vraagt zich af of men „daar" echt nog niet aan de democratie toe is. De Partij van de Arbeid in Zee land heeft zich altijd uitgesproken voor een afspiegelingscollege. „Ik dacht de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. ook. Willen zij nu echt met twee V.V.D.'ers en één A.R.-verte genwoordiger in b. en w.?", aldus de wethouder die in dit verband duide lijk de vraag wil stellen: „Of zij echt de grootste partij in Zierikzee uit het college willen weren." „Of hebben zij geen principes en zijn ze daarom alleen maar bang voor openbaarheid", zo reageert af sluitend de heer Asma op onze vraag om zijn visie op het gewijzigde standpunt van de C.D.A. Verklaring P.C.F. en K.V.P. De frakties van P.C.F. en K.V.P. hebben zich uitvoerig beraden over de kandidaatstelling voor de aan staande wethoudersverkiezingen. Tijdens dit beraad zijn wij tot de slotsom gekomen, dat volgens het program van de Partij van de Arbeid met name de wethouder zodanig ge bonden is aan de meningsvorming in fraktie en afdeling, dat dit het voe ren van een slagvaardig beleid bin nen het college van b. en w. in de weg staat. Aldus verklaart ons desgevraagd P.C.F.-fraktievoorzitter W. den Boer namens P.C.F. en K.V.P. De P.C.F. en K.V.P. zijn van oor deel dat het voornemen van de P.v.d.A., om het fraktie-overleg in het openbaar te doen plaatsvinden, en het feit dat men zich duidelijk gebonden heeft het partijprogram in de komende jaren uit te voeren, de speelruimte wel bijzonder klein ma ken. Na overleg tussen de lijstaanvoer ders van de P.v.d.A. en de P.C.F., ter verduidelijking van de stelling- name van de P.v.d.A., hebben de frakties van de P.C.F. en K.V.P. het principebesluit genomen om een wethouderskandidatuur van de P.v.d.A. niet te steunen. Daaruit volgt dat thans het overleg met de V.V.D. geopend zal worden, aldus besluit de gezamenlijke verklaring van de P.C.F. en K.V.P. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 In tegenstelling tot eerdere berichten is de BILT ATHENE, 1-8. Griekenland is don derdag begonnen met de demobilisa tie van de militairen die tijdens de zes dagen van de Geneefse bespre kingen over een bestand op Cyprus, op voet van oorlog zjjn gehouden, zo wordt van militaire zijde in Athene vernomen. op zaterdag 3 augustus a.s. geopend van 14.00—21.30 uur. De toegangsprijs voor kinderen is I 1,— p.p. Verwachting tot vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden, vooral aan zee; minimumtemperaturen omstreeks 13, maxima rond 19 graden; tot matig of zwak afnemende wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturenomstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 aug. Zon op 5.02, onder 20.29 Maan op 19.47, onder 4.24 Volle maan: 3 aug. (4.57) HOOG- ENXAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 2 aug. 2.55 15.12 8.36 21.06 Springtij: 5 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-8. Met westelijke wind wordt in het komende etmaal koelere lucht afkomstig uit noordelijker breedten, via de Britse eilanden naar onze omgeving gevoerd. Het front, dat de scheiding vormt tussen deze lucht en warme lucht bo ven midden- en zuid-Europa, heeft zich geruime tijd boven Engeland en de Noordzee opgehouden. In de loop van donderdag verplaatste het front zich van Engeland in zuidoostelijke richting. In de ochtend lag het voor de Nederlandse kust en naar het zich laat aanzien zal het vrijdag noord- Frankrijk en midden-Duitsland heb ben bereikt. In ons land veroorzaakte het front donderdag in de ochtend in het noordwesten en westen van het land hier en daar wat regen. De neer slaghoeveelheden waren toen echter van weinig betekenis. DEN HAAG, 1-8. Het Neder landse Rode Kruis verleent begin deze maand voor bijna f 60.000 aan hulp in verband met calamiteiten in Bangladesj, Chili en Zuid-Victnam. Chili en Bangladesj zyn onlangs door ernstige overstromingen ge troffen, terwijl in Vietnam de oor logshandelingen voortduren. Voor Bangla Desj, waar vorige week door overstromingen in twaalf distrikten honderdduizenden perso nen dakloos zijn geworden, zijn 14.400 blikken mager rundvlees ter beschikking gesteld. Het Rode Kruis van Bangla Desj, dat over slechts beperkte middelen beschikt, heeft dringend gevraagd om een dergelij ke hulpzending, die een waarde vertegenwoordigt van bijna f 15.000. Overstromingen Chili werd eerder in juli door overstromingen getroffen. Op ver zoek van het Chileense Rode Kruis heeft de delegatie van het Interna- tonale Comité van het Rode Kruis te Santiago reeds in een grote hoe veelheid noodvoorraden voorzien. Het Nederlandse Rode Kruis draagt thans f 35.000 bij in de kosten van een hulpoperatie die nog op grote schaal moet doorgaan. Het jeugd Rode Kruis zendt op korte termijn vierhonderd zgn. ram penzakjes naar Zuid-Victnam. die als eerste levensbehoeften voor nieu we groepen vluchtelingetjes zijn be- stmd. In deze zakjes bevinden zich toiletartikelen, teken- en schryfma- teriai en speelgoed. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1