P T.T.-TARIEVEN OMHOOG HET LAATSTE HOUVAST 4 Ruim 100.000 onbewoonde huizen Verhoging van minimum broodprijzen Iets meer groente Taxichauffeur had zwarte dag Met ingang van 1 september DEN HAAG, 21-7. Met ingang van 1 september a.s. gaan de l'.T.T.-tarieven omboog. De brieven tot 20 gram gaan 45 eent kosten (thans 40 cent), de brief kaarten gaan van 30 naar 35 eent, de drukwerken tot 20 gram van 25 naar 30 eent, de pakjes van 250-500 gram van 1' 1,75 naar f 2,— en «ie postpakketten tot één kilogram van f 3,— naar f 3,50. Tarieven in het internationale verkeer, die aan de binnenlandse 'zyn gekoppeld, worden in dezelfde mate verhoogd. Daarnaast gaan de tarieven om hoog voor het telegraferen, de telex, de telefonie (niet het abonnement en de gesprekken), de gidsen in de ex tra vermelding daarin, aanlegkosten serieinstallaties, mobilofonie wat be treft het abonnementsgeld en de ge sprekken alsmede tenslotte de ge sloten netten en de semafonie. De tarieven van de gelddiensten gaan bovendien omhoog, nl. gewone cheques van t' 1,00 naar t' 1,25, zieht- cheques van t' 0,75 naar f 1,00 en de postwissels f 1,75 naar f 2,00. DEN HAAG, 24-7. Op 1 april jl. waren er in ons land 100.500 onbe woonde huizen, waarvan er 10.000 niet meer geschikt zijn voor verdere bewoning. De overige zijn er 71.900 reeds bewoond geweest en 18.500 nog nooit. Sinds l oktober 1973 is het aantal onbewoonde maar wel voor bewoning geschikte huizen toegeno men met 4.500 of wel ruim 5 pet. Aldus de woensdag verschenen uitkomsten van een door het CBS ingesteld onderzoek naar leegstaan de woningen. Een vorig onderzoek dateerde van 1 oktober 1973. Wat betreft het aantal onbewoon de maar voor b'ewoning geschikte huizen: in het noorden stonden op 1 april 15.000 dergelijke woningen leeg in het oosten 13.100, in het westen 46.700 en in het zuiden 15.600. DEN HAAG, 24-7. De minimum prijzen voor brood worden met in gang van 30 juli aanstaande ver hoogd met 5 centen per brood van 800 gram. De verhoging is het gevolg van nog niet doorberekende kostenstijgingen in de broodbakkerijsector in de pe riode van 1 april tot en met 1 juli van dit jaar, aldus het ministerie van economische zaken. Met ingang van 29 juli aanstaande mogen ook de broodproducenten bij levering aan wederverkopers een prijsverhoging toepassen wel van ten hopgste 2 cent per brood van 800 gram. DEN HAAG, 24-7. In mei jl. was de Nederlandse oppervlakte groente in de open grond (exclusief zaai- uien) ongeveer 4 procent groter dan een jaar tevoren: 42.611 tegen 41.128 hectare. Het op contract beteelde gedeelte nam toe: dit jaar was het 15.274 ha tegen 13.236 ha vorig jaar, een uitbreiding met ongeveer 15 procent. De oppervlakte zaai-uien nam toe van 9.137 tot 10.062 ha. het op con tract beteelde gedeelte daarvan ver minderde van 1.184 tot 1.066 ha. Een en ander volgens voorlopige uitkom sten van de meitelling 1974 van het centraal bureau voor de statistiek. NICOSIAArbeiders zijn in het centrum van Nicosia bezig met het opruimen van de ravage welke door tanks van de nationale garde werd aangericht. De nota over de tarief verhogingen is woensdag door de staatssecretaris van verkeer en waterstaat aan de tweede kamer gezonden. Brieftarievcn De brieftarievcn van 70 eent (20- 50 gram) gaan naar 80 cent, van 1' 1.- naar f 1.20 voor brieven van 50-100 gram. van f 1,25 naar f 1,50 voor brieven van 100-250 gram. De drukwerken van 20-50 gram, 50-100 gram en 10(1-250 gram gaan resp. omhoog van 40 naar 50 cent, 60 naar 75 cent en van 90 cent naar f 1,10. Wat betreft de tarieven in het in ternationale verkeer: de brief tot en met 20 gram in het algemeen inter nationale verkeer en het luchtpost- blad gaan 60 cent kosten, de tarieven voor hogere gewichtstrappen en voor luchtpostverzendingen buiten Euro pa worden tevens verhoogd. De briefkaart in het algemene interna- tinonale verkeer kost 40 cent. Hel aantekenrecht en het recht voor spoedbestelling voor stukken tot en met 250 gram. die thans voor port plus recht 1 2,50 bedragen, wor den verhoogd tot t 3,-, voor zwaar dere stukken geldt een verhoging naar rato Voorts worden de tarieven voor een aantal rechten en vergoedingen gewijzigd c.q. verhoogd. De tarieven voor poststukken, die in de vorrrt van partijen worden aan geboden, worden ingaande 13 jan uari 1975 gemiddeld met ruim 20 procent verhoogd, dat wil zeggen voor brieven, briefkaarten en pakjes met 18 procent, gewone drukwerken met 24 procent, dagbladen met 15 procent en periodieken met gemid deld 30 procent (voor de door de mi nister, van CRM aan te wijzen zg opinieweekbladen (15 procent). SAN FRANCISCO. 24-7. Taxi chauffeur Fabftin Molloy iiil San Francisco had dinsdag zijn dag niet. Het begon al met een klant die zon der te betalen de benen nam. Molloy sprong uit zijn taxi en zette de ach tervolging in. Hij slaagde er echter niet in de wanbetaler te pakken te krijgen en toen hij mistroostig naar zijn auto terugliep zag hij net een man met zijn colbertjasje verdwij nen waarin zijn portefeuille met. 110 dollar zat. Opnieuw zette Molloy de achtervolging in. Deze ging door en kele nauwe straatjes in een waarvan de ongelukkige taxichauffeur door drie met messen gewapende jonge lui staande iverd gehouden. Deze maakten hem zijn portemonnee af handig waar vijf dollar in zat. Mol loy reed naar huis en besloot die dag niet meer te werken. Nederlandse toeristen gedood bij ongeluk in Oostenrijk DEN HAAG, 24-7. Drie Neder- landse toeristen zijn om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in de buurt van Villach (Oostenrijk). Eén werd zwaargewond. De slachtoffers zijn de 47-jarige mevr. H. Relnen uit Arnhem, haar 17-jarige zoon Paul en diens 16-ja- rige vriend Paul Roosendaal ook uit Arnhem. De 52-jarige echtgenoot van mevr. Reinen werd zwaarge wond opgenomen in een ziekenhuis te Villach. Volgens de politie ter plaatse heeft de heer Reinen op een kruising geen voorrang gegeven aan een vrachtwagen. De telegrafieverhogingenbinnen landse telegrammen thans f 4,20 voor de eerste zeven woorden plus 50 cent per aansluitend woord wordt 1' 4,20 voor de eerste zeven woorden plus 60 cent per aansluitend woord. Wat betreft de buitenlandse tele grammen' beperking van het aantal tarieven voor buitenlandse telegram men (thans 43). het invoeren van ze ven eenheidstarieven betekent voor 20 bestemmingen een gelijkblijvend tarief, voor 75 een verlaging en voor 76 een verhoging. Telefonie De telefonie wordt ook duurder: het verhuistarief van 50 naar 60 gld, plaatsing apparatuur vnn 15 naar 17,50 gld., het voorrijtarief van f 15,- naar f 17,50 en verhoging van de di verse tarieven voor onderhoudsver- goeding huistelefooninstallaties (cir ca 20 procent) en binnenleidingsma teriaal (verhoging met circa 10 tot 15 procent) Dan zijn er nog wijzigingen voor tarieven, waaronder maritiem ver keer telegrafie en telefonie. TEL AV1V. Israëlische toestel len hebben aanvallen uitgevoerd op guerrilla-stellingen in het zuidoos ten van Libanon. Dit heeft een le- gerwoordvoerder in Tel Aviv be kendgemaakt. BEIRA. Leden van het front voor de bevrijding van Mozambigue (Frelimo) hebben opnieuw met be hulp van explosieven de spoorweg verbinding tussen Beira en de Ca- bora-Bassadam vernield. Op dat ogenblik waren werklieden nog be zig met het herstel van de schade van een aanslag op de vorige dag. CAIRO. President Anoear Sa- dal van Egypte heeft onomwonden verklaard dat burgeroorlog onder de Arabieren onderling het enige alter natief is voor het coördineren van hun posities ten aanzien van een re- gelig in het midden-oosten. WENEN. De Oostenrijkse en de Joegoslavische politie hebben een omvangrijke internationale bende autosmokkelaars ontdekt. Naar de politie dinsdag in Wenen meedeelde, zijn in Oostenrijk en Ljubljana vier Duiters, een Oostenrijker en vier Jordaniërs aangehouden. LAUSANNE, Met overgrote meerderheid van stemmen hebben de deelnemers aan het wereldcon gres voor evangelisatie, dat heden (donderdag 25 juli) in Laussanne ten einde Loopt, ervan afgezien om een tegenhanger van de wereldraad van kerken op te richten. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaan se afgevaardigde Lawrence Hogan uit Maryland heeft als eerste lid van de commissie van justitie van het huis van afgevaardigden, officieel meegedeeld dat hij zal stemmen voor het op gang brengen van de proce dure ter afzetting van president Nixon. JOHANNESBURG. Alle Afri kaanse werknemers van de rand goudraffinaderij in de onmiddellijke nabijheid van Johannesburg zijn in staking gegaan omdat ze hoger loon willen. In de raffinaderij wordt alle in Zuidafrika gewonnen goud be-> werkt. LONDEN. Hans Janitschek, sec retaris-generaal van de socialistische internationale, heeft in Londen ge zegd dat ongeveer 2.000 aanhangers van de aartsbisschop Makarios zijn gedood door de rebellerende Grieks- Cyprische nationale garde. STUTTGART. De Franse politie heeft in Lotharingen een 40-jarige Turk gearresteerd, die zijn landge noten in Frankrijk, West-Duitsland en Nederland vervalste rijbewijzen voor omgerekend 650 gulden per "stuk zou hebben verkocht. BARCELONA. De officier van justitie op het proces in Barcelona tegen de Spaanse anarchisten Oriól Sole Sugranes, 26, en Jose""Luis Pons Llobet, 18 heeft vrijheidsstraffen van respectievelijk 35 en 21 jaar gevor derd. BONN. De hoogste onderschei ding van het Westduitse natuurkun dig genootschap, de Max-Planck- medaille, is toegekend aan de Bel gische natuurkundige professor Leon van Hove. BRUSSEL. De laatste besprekin gen van de Europese ministerraad voor de vakantie, in Brussel, zijn op een groot fiasco uitgelopen. De Euro pese ministers van buitenlandse za ken zijn er namelijk niet in ge slaagd zelfs maar de uitgangspunten voor een Europees energiebeleid op te steilen. ATHENE. De luchthaven- van Athene werd heden (donderdagmor gen) voor de burgerluchtvaart her opend, zo is van goed ingelichte.zij de in de Griekse hoofdstad vernomen ATHENE. De radio van de Griek se strijdkrachten heeft woensdag muziek van de verbannen componist Mikis Theodorakis ten gehore ge bracht. De muziek van Theodorakis, die vandaag naar zijn land terugkeert, was sinds de staatsgreep van 1967 verboden SEOEL. Een rechtbank in -Seoel heeft drie Zuidkoreanen wegens spionage ten gunste van Noord- Korea ter dood veroordeeld. Drie aangeklaagden kregen levenslang en 24 gevangenisstraffen van één tot vijftien jaar. Peuter gestikt VENLO, 24-7. De veertien maan den oude Suzanne D. te Venlo is in haar ouderlijke woning in haar box om het leven gekomen. De peuter is tijdens het eten van stukjes brood waarbij zij op haar rug lag, gestikt. Bloemencorso Zundert op 1 september ZUNDERT (N.B.), 23-7. Zondag 1 september zal in Zundert het tradi tionele bloemencorso worden gehou den. Honderden hebben weer in hun vrije tijd de praalwagens met gemid deld 120.000 dahlia's opgesierd. Tus sen de rijdende bloemstukken zullen nog twaalf harmonie- en fanfare korpsen uit Nederland en België meetrekken. De optocht begint om 14.30 uur. Wat biedt de BEELDBUIS 9 VRIJDAG 26 JULI NED. I: Tussen zeven uur en kwart voor negen is het in het VARA-programma op deze zender al muziek wat de klok slaat. De vooravond is namelijk gereserveerd voor VARA's Brassband festival en na het journaal staat de kijkers Met de muziek mee te wachten. Het pro gramma komt ditmaal uit het kul- tureel centrum van Almelo. Bertice Reading, Mizze van der Lanz, Ben Cramer en De Leidse. Sleuteltjes be horen tot de gasten van presentator Henk van Montfoprt. Even genoeg ontspanning meent de VARA nu, re den waarom zij verder gaat met de dokumentaire My country occupied. De film 'beschrijft het leven van een vrouw uit Guatamala, die gekozen heeft voor een guerrilla. Een portie misdaad uit de Duitse fabriek is voor het laatst beioaard. Tussen tien voor tien en tien voor elf kan men zich amuseren bij een aflevering van De Commissaris. In deze krimi is .er sprake van. een moord op een krui denier. De moord komt aan het licht nadat de winkel niet open gedaan wordt als een vrouw boodschappen wil komen halen. NED. 11: In de vooravond van de TROS brokjes natuur en spel. In een aflevering van Levende wildernis kan men getuige zijn van het doen Zaterdag 27 juli 20.21 uur, Nederland I: Wereldmuziekconcours Kerkrade. Met o.a. de Original Hobo Band uit de Verenigde Staten. en laten van een gezelschap jonge otters. Daarna is de première van een nieuw vraag- en antwoordspel, Boter, kaas en eieren. Bekende Ne derlanders spelen in dit spel, dat in een wat andere vorm jaren geleden ook al eens op het scherm is ge weest. De speelfilm De lange hete zomer, na het journaal, mag gezien worden. Het verhaal, gebaseerd op de roman The Hamlet van William Faulkner, is voortreffelijk. Er zijn prachtige kreaties van Orson Welles en Paul Newman. Een familie-in trige leidt tot messcherpe konflikten. Vervolgens worden hoogtepunten getoond uit de serie Zevensprong van het afgelopen seizoen. Vandaar de titel Adieu Zevensprong, waarin onder anderen Les Humphies Sin gers, The Tree Degrees en Cindy ïind Bert. Als de TROS-koek op is, begint er voor het IKOR een klein uur zendtijd. Hierin het tweede deel van de film Les Casimards over de Hugenoten. VRIJDAG 26 JULI NED. I: 19.05 Brassbandconcerl, 20.20 Met de muziek mee; 21.15 Do- cumantaire over Guatamala; 21.50 Der Kommissar. NED. 11: 19.05 I Wild Kingdom; 19.30 Boter, kaas en eieren; 20.21 The long hot summer, film22.15 Adieu Zevensprong; 22.45 Les Cami- sards. ZATERDAG 27 JULI NED. I: Het middagprogramma komt voor rekening van de VARA. Tussen vier uur en half zes presen teert deze omroep het familiemaga zine Jong geleerd, oud gedaan, met een scala van interessante dan wel amusanteonderwerpen. Tussen kwart over zes en kwart voor zeven brengt de NOS een reportage van de Nederlandse zwemkampioenschap- pen vanuit het Utrechtse bad Den Hommel. Om zeven uur komt de AVRO in de lucht met de Rallycross, een reportage van de afgelopen zon dag gehouden wedstrijden op het Euro-circuit te Valkenswaard. Na het journaal is een klein half uur uitgetrokken voor het grootse muzi kale evenement in Kerkrade. Hierna kan het tv-publiek zich amuseren met '1 raadspelletje. Wie van de drie. Het panel moet er achter zien te ko men wie de echte rondleidster in een postmuseum resp. de echte fabrikant van goochelattributen is. De zwaar- lijvigste privé-detective van het Ne derlandse scherm, Frank Cannon, gaat vervolgens aan het werk om een nieuwe misdaad op te lossen. Er is paniek in een jong gezin. De oor zaak: er gebeuren allerlei onver klaarbare dingen. Tot tien voor elf heeft de AVRO nog vijftig minuten over voor haar rubriek Sportpano- rama. Naast aktuele sportzaken hierin ook aandacht voor de serie The greatest fights of the century. NED. II: De NCRV, die vanavond deze zender bezet begint haar uit zending met de natuurfilm Het ge heime leven onder water. Na het journaal eerst het spelletje Waar of niet waar? (met vijf internationale onderwerpen), voordat om tien voor negen de filmprojector in werking komt voor De Generaal. De akieur Buster Keaton is in De Generaal te zien als een oorlogsmachinist. Hel verhaal speelt ten tijde van de Ame rikaanse burgeroorlog en Keaton is zowel verliefd op zijn locomotief als op het meisje Annabelle. De laatste wil echter niets van hem weten. Na deze heerlijke rolprent aandacht in het NCRV-programma voor de ak- tualiteiten in de rubriek Hier en Nu. Aan het eind van de avond staat de rubriek Geestelijke Liederen, met tien minuten zang van de christelij ke gemengde zangvereniging Fidu- cia uit Ede en het Nederlands Her vormd zankoor uit Lunteren. ZATERDAG 27 JULI NED I: 16.02 Jong geleerdoud ge daan: 18.15 Nederlandse zwemkam- pioenschappen; 19.05 Rallycross,- 20.21 Wereldmuziekconcours Kerk rade: 20.45 Wie van de drie?: 21.10 Cannon: 22.00 Sportpanorama. NED. II: 19.05 Hel geheimzinnige leven onder water; 20.21 Waar of niet waar?; 20.45 De generaal, film; 22.05 Hier en Nu; 22.45 Koorzang. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK In Purmerend werd het gezin voor wat de kerk en de school betreft, terstond zonder meer geaccepteerd. Op een zondagmorgen werd door dominee Petersen van de kansel af bekend gemaakt, dat met attestatie overgekomen waren broe der Freerk Ranzijn en zijn echtge note Trijntje Ranzijn, geboren Groot, alsmede hun beide gedoopte kinderen Geertruide, twaalf jaren oud, en Neeltje, tien jaar. „Wij he ten ze hartelijk welkom in onze ge meente en hopen dat ze zich hier spoedig thuis zullen voelen. Amen. zei Trijnie in zichzelf, maar ze voelde wel een kleur op komen. Tenslotte waren ze vreem den en in dit kleine kerkje zal men dit wel meteen door gehad hebben. Freerk bracht maandags zijn bei de dochters persoonlijk naar de naast de kerk liggende school maakte kennis met het hoofd en de beide juffen, waarna de twee kinde ren hun plaatsen aangewezen kre gen, in hetzelfde lokaal: Trui in de zesde klas en Nelie in de vierde, welke laatste door een juffrouw werd geleid. Tot haar stomme verbazing werd de lelijke Trui Ranzijn even gemak kelijk in de kring van de meisjes opgenomen als haar twee jaar jon gere zus, die echter qua lengte bijna even groot was als Trui. Dat beide kinderen scherpe contrasten waren, viel waarschijnlijk wel op, maar er waren wel meer lelijke meisjes en jongens op school, zodat men daar nauwelijks aandacht aan besteedde. Waarbij nog kwam, dat de drie leerkrachten hier over wat meer tact en de nodige ervaririg beschik ten. Wat ten goede kwam aan de argwanende Trui. die uiteraard niet zulke prettige herinneringen had aan de achter haar liggende Langedijker school jaren. En met een soort voor oordeel omtrent de geaardheid der Purmerender kinderen naar deze school was gegaan. Na een paar weken begrepen Freerk en Trijnie, dat ze een goede keus hadden gedaan met hun komst naar dit aardige, rustige stadje. Dat de fijnen hier enigszins meewarig werden aangekeken, was voor beiden geen nieuws, want dat was sinds mensenheugenis in de Langedijken eveneens het geval. Een zekere dis criminatie bleef er immers altijd? Dat had hij als kruidenier ook ge merkt, want bepaalde grote tuinders behorende tot de Grote Kerk, waar een vrijzinnige predikant zondags één keer preekte, wilden geen „fijne" giutter op het erf hebben. Dan nog liever een geloofsgenoot, van elders. Bovendien was in Purmerend dil verschil van belang: hij was stille- vend en was dus niet meer zo af hankelijk, omdat hij geen zaak meer had. Er waren geen verplichtingen meer, dus kon hij zich naar harte lust uitleven op hel stukje grond, dat hij vanaf de eerste dag bewerkte. Ja. dit was in feite zijn lust en leven wat tuinen, een varkentje om te mesten, een paar geiten voor de melk en verder een lapje grond om er van alles op te verbouwen. In de Langedijken had hij geen tijd voor zulk werk. Daar eiste de zaak hem helemaal op en dan had hij 's avond geen zin meer om nog oen paar uur in de tuin te werken. Dat schoot er helemaal bij in. Maar hier. op deze goeie grond zou hij naar hartelust zijn liefhebberijen kunnen botvieren Trijnie genoot eveneens. Ze begon het huisje van boven tot beneden ge ducht schoon te maken. Terwijl Freerk hier en daar wat huiskar weitjes moest verrichten, want waar had je anders een man voor. Dat was geen vrouwenwerk. En boven moest een kamertje getimmerd worden, zo dat de beide dochters gescheiden konden slapen van hun ouders. Ze werden immers groter en ongewild zouden ze misschien dingen zien of horen, waarvoor ze feitelijk nog te jong waren om te kunnen begrijpen. Dat moest in eerste instantie klaar. Tot zolang konden ze zelf wel bene den op een kermisbed slapen. Met andere woorden: de matras op de grond. Al trok hier wel wal kou op. De kinderen vonden hel al spoedig fijn in dc nieuwe omgeving. Doordat ze op school en de weg heen en weer geen moeilijkheden van betekenis meer hadden, kwam er ook een ze kere rust terug in het gezin. Buiten, op het weidje. waar de geiten vra ten en stonden le mekkeren, konden de kinderen zich heerlijk uitleven, stoeien met de dieren, of touwtje springen of op een oud kleed lang uit liggen lezen. In één van dc bi bliotheekboeken van de school. Want het was vooral Trui, die leergierig was en nooit voldoende boeken kon vinden om haar leeshonger te stil len. Dat viel ook meester Van Zijl op. het hoofd van dit schooltje met een zeventigtal leerlingen. Dit kind was begaafd, kon uitstekend leren, was vlug van begrip, kortom: intelligent. Een van de weinigen hier op school die in de gelegenheid gesteld moet worden om verder te leren, was zijn mening. Vandaar, dat meester Van Zijl op een woensdagmiddag naai de Purmerwcg reed en linea recta naar het arbeidérshuisje stevende, waar hij de Ranzijns wist te wonen. 'wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4