Slasaus Hooggerechtshof geeft Nixon ongelijk N nu Originele „leitjesaktie" herv. kerk Brouwershaven fles 0,75 liter AUTOVERHUUR Athene haalt Theodorakis in Hersenvliesontsteking in Brazilië DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 juli 1974- 130ste jaargang Nr. 21520 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Jeugdsoos Zenithkreeg opknapbeurt WASHINGTON, 24-7. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft woensdag met algemene stemmen president Nixon in liet ongelijk gesteld. Het hof verklaarde Ni xon's weigering om materiaal over de Watergate-af faire over te dragen aan rechter John Sirica, constitu tioneel onverdedigbaar. Nixons argument dat alleen de president kan beslissen welke gege vens ter beschikking gesteld zullen worden voor de gerechtelijke proce dures wordt unaniem door de rech ters van de hand gewezen. De uitspraak van het hoogge rechtshof wordt gezien als een zware, mogelijke fatale tegenslag voor pre sident Nixon in zijn pogingen zijn afzetting door het congres te voor komen. zóóón 5 idee Het besluit van het hooggerechts hof is meegedeeld door opperrechter Warren Burger, gewoonlijk Nixon's trouwste verdediger in het hoogge rechtshof. Het hof stelde rechter Si rica in het gelijk, die namens de spe ciale aanklager voor Watergate, Leon Jaworski, 64 bandjes van het Witte huis had opgeëist. De gesprekken die Nixon op deze geluidsbandjes voert met zijn medewerkers en adviseurs worden door Sirica beschouwd als noodzakelijk materiaal voor het ont rafelen van de Watergate-affaire. Historische uitspraak Als de president zich schikt in het besluit van het hooggerechtshof - wat hij nog niet heeft toegezegd - zal Sirica de bandjes beluisteren en be slissen welke banden ter beschikking van Jaworski gesteld moeten wor den. De rechters reageerden ook vol komen afwijzend op Nixons argu ment dat Jaworski de directe onder geschikte van de president is, en dat hun meningsverschil zich daarom ge heel binnen de uitvoerende macht afspeelt, buiten de bevoegdheden van de rechterlijke macht. Jaworski had de 64 bandjes ge vraagd als bewijsmateriaal in het proces tegen zes voormalige mede werkers van het Witte Huis, die be schuldigd worden van het in de doof pot stoppen van het Watergateschan- daal. Het hof deed deze historische uit spraak met acht tegen nul stemmen. Ook de drie rechters, die Nixon in zijn regeringsperiode heeft benoemd, stelden de president in het ongelijk. nog bij vele tientallen, netjes in het gelid geplaatst door de kosteres, me vrouw De Jonge-Hoekman, langs de wanden van de kerk. De lange rijen leitjes vormen de oogst - tot nu toe - aan namen van de bezoekers die best een guldentje wilden offeren om straks een plaatsje te krijgen aan het dak van het gebouw. En daarmee tevens een bijdrage leverden aan de instandhouding van het geheel, want het dak is er inmiddels zo slecht aan toe dat er bij flinke regen soms ge kerkt moet worden onder de paraplu. Ongetwijfeld heeft de Brouwse kerkeraad een unieke methode ge vonden om het „droog" te houden in de kerk. En voor de leidekkers die de oude leitjes door nieuwe zullen gaan vervangen is het vast wel een ongekende belevenis om op al die nieuwe leitjes een „afzender" te ont dekken: netjes geschreven op een etiketje Bodem Echoput bij Apeldoorn betreden APELDOORN, 25-7. Voor het eerst sinds 1936 hebben mensen de bodem van de echoput in Apeldoorn weer betreden. De Apeldoorner Frank de Jongh en NOS-radiover- slaggcver Felix Huizinga lieten zich woensdagavond omstreeks zeven uur aan kabels naar de bodem van de put zakken. Op de bodem van de put werden weinig spectaculaire vondsten gedaan. Men kwam alleen tot de conclusie dat er een laag rommel van enkele meters op de bodem lag waar het water niet meer boven uit kwam. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 ATHENE-RHODOS, 24-7. Wei nig inwoners van de Griekse hoofd stad Athene zullen enkele dagen ge leden hebben verwacht dat zy woensdagmiddag juichend en zwaai end met rode bloemen en spandoe ken de Griekse zanger en dichter Mikis Theodorakis zouden kunnen Inhalen. Het plein voor. de gebouwen van de luchthaven van Athene bood woensdagmiddag een haast onge lofelijke aanblik. Vele honderden Grieken verdrongen zich voor de passagiersuitgangen, wachtend op hun verbannen volksheld, die uit Parijs naar Athene zou overkomen. De grote menigte zong de liederen van Theodorakis, riep gescandeerde leuzen waarin opgeroepen werd tot de vereniging van de linkse groepe ringen in Griekenland. „Makarios terug op Cyprus", klok er opgewon den tussendoor. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Liefde is arm en rijk, vraagt en geeft te gelijk. Spreekwoord Bezoekers van de Ned. Hervormde kerk te Brouwershaven hebben er een aardige bezienswaardigheid bijgekregen: er bestaat grote aandacht voor de namen en de plaats van herkomst van al degenen die een leitje kochten be stemd voor de restauratie van het dak van de kerk. Er is een goede belang stelling voor deze opmerkelijke kerkelijke aktie: bijna alle bezoekers van het kerkgebouw kopen wel zo'n leitje voor één gulden. Men mag dan zélf naam en adres op het daarvoor bestemde etiketje op het leitje plaatsen; als blijk van waardering krijgt men dan bovendien nog door de kosteres een gratis prentbriefkaart van de kerk aangeboden. BROUWERSHAVEN, juli - Hoe vreemd het ook mag lijken: het enorme dakgewelf van de gerestaureerde Nederlands Hervormde kerk te Brouwershaven, zal straks de namen dragen van vele honderden bezoekers van dit monumentale gebouw. Dc leidekkers die binnenkort het kolossale dak van de kerk van nieuwe leitjes zullen voorzien, zullen ze onmogelijk allemaal kunnen onthouden: al die namen van bezoekers tot zelfs uit Frankrijk, Griekenland, Verenigde Staten van Amerika, Duitsland, Polen en Australië toe. Toch bezit deze unieke namencollectie één merkwaardige overeenkomst: hoe verschillend ook van handschrift en van herkomst, allen komen broeder lijk vereend daar hoog in de kerk bijeen, aan het dak van het monumentale gebouw. Het uitgangspunt van de gedachte tot het aanleggen van deze merk waardige verzameling „handschrif ten" is overigens vrij simpel: zakelijk en zeker niet zo „hoog verheven" als men wellicht zou kunnen denken. De opzet van deze nieuwe kerke lijke namenaanwinst moet namelijk worden gezocht op het financiële vlak: hot ontbreekt de hervormde gemeente van Brouwershaven aan voldoende middelen om de toch zo dringend noodzakelijke restauratie van het dak te kunnen laten uitvoe ren. Voor dit grote werk krijgt de kerkelijke gemeente wel subsidie, maar ook de noodzakelijke voorfi nanciering gaat ver uit boven de draagkracht van de kerk. „Hoog en droog" De volgende dichtregels, te lezen in de kerk, vertellen duidelijk op welke ongetwijfeld zeer originele manier de kerkeraad een uitweg uit de financiële problemen tracht te vinden. „100.000 leien zijn nodig voor dit dak, Schenkt u ons dan f 1,per lei, Wij zitten dan droog, En uw naam staat daar hoog." Inderdaad, de namen zullen straks „omhoog" gaan, al staan ze nu dan POSTGIRO BROUWERSHAVEN. Niet ie dereen is in de gelegenhe-a een kijkje te nemen in de fraaie Hervormde kerk van Brouwershaven. Het is echter wél mogelijk dat iedereen deelneemt aan de leitjesakti en wel door storting van f 1,— op post gironummer 2 9 6041 t.n.v. de Ned. Herv. kerk te Brouwershaven. Naam en adres van de eigenaarvan hel leitje komen dan toch net jes op het etiketje te staan: daar wordt voor gezorgd. Voor één gulden naamplaatje aan het dak Verwachting tot vrijdagavond: Later weer regen Heldere nacht met weinig wind en minimumtemperaturen van ongeveer 8 graden; morgen van het westen uit toenemende bewolking met plaatse lijk regen; tot matig of vrij krachtig toenemende zuidwestelijke wind; ma ximumtemperaturen omstreeks 18 gr. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli. Zon op 4.52, onder 20.40 Maan op 14.18, onder 23.18 Eerste kwartier: 26 juli (4.51) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 26 juli 8.12 20.24 1.31 13.55 Doodtij: 28 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft wisselvallig. Vandaag is het één van de betere dagen, maar morgen, vrijdag, zal er weer veel bewolking zijn en houden we het ook niet geheel droog. Het wisselvallige weer wordt in stand gehouden door een krachtige westelijke stroming, die zich over de oceaan en onze omgeving tot in Po len en West-Rusland uitstrekt. Het weer in Europa kan dan ook in zones van noord naar zuid worden ver deeld. Het vaste zomerweer wordt aan getroffen ten zuiden van de Alpen. In het Alpengebied was het de afge lopen dagen ook droog en zonnig, maar dat zal daar de komende dagen niet het geval zijn. Mogelijk fatale tegenslag voor president V.S. Nog geen acht uur nadat het hoog gerechtshof in Washington met alge mene stemmen had bepaald dat pre sident Nixon de door rechter John Sirica opgeëiste 64 geluidsbandjes met presidentiële gesprekken en an dere Watergate-documenten aan de speciale aanklager Leon Jaworski ter beschikking dienden te worden ge steld liet Nixon op zijn zomerverblijf in San Clemente een verklaring voorlezen. Hierin zegt de president: „hoewel ik natuurlijk teleurgesteld over de uitspraak ben, zal ik deze toch eer biedigen en accepteren. Ik heb daar toe de heer St. Clair opdracht gege ven alle maatregelen te treffen die nodig zyn om aan de uitspraak van het hof te voldoen'. President Nixon zal gevolg geven aan de uitspraak van het hoogge rechtshof en de opgeëiste geluid bandjes ter beschikking van rechter John Sirica stellen, zo heeft James St. Clair meegedeeld. Veel opleidingen hoger beroepsonderwijs zijn overtekend DEN HAAG, 24-7. Bij tal van in stellingen van hoger beroepsonder wijs willen dit jaar veel meer jon geren gaan studeren dan er plaatsen beschikbaar zijn. De grote verschillen komen voor bij de academies voor lichamelijke opvoeding, waar 710 plaatsen be schikbaar zijn en 2048 gegadigden zich hebben aangemeld. Bij de so ciale academies, waar ruim 7200 aanmeldingen zijn binnengekomen, terwijl slechts 2400 plaatsen be schikbaar zijn, en bij de nieuwe le rarenopleidingen. Dit blijkt uit een oevrzicht dat staatssekretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) heeft gegeven in antwoord op vragen van hefc tweede-kamerlid Kolthof (PvdA) SCHIPHOL. Een vliegtuig van Martinair haalde vakantiegangers uit de Joe goslavische stad Skolpje die daar waren aangekomen uit Griekenland. Foto: een vader begroet zijn zoon na aankomst op Schiphol. RIO DE JANEIRO, 25-7. In de De geneeskundige overheid in Bra- laatste twee weken zijn in de groot- silia doet er het stilzwijgen toe, ter- ste stad van Brazilië, Sao Paulo, 180 wijl de pers nieuwe haarden van mensen aan hersenvliesontsteking besmetting in heel het land rappor overleden, zo heeft de Jomal do teert. Brasil woensdag bericht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1