HET LAATSTE HOUVAST TROS A-OMROEP Hei mes D.V.S. kreeg te Bruinisse tegen Sparta nederlaag te slikken Waar komt zure regenval vandaan? Landbouwschap Snel iets doen aan tarweprijs „Lozing radio-actief afval in zee verbieden" wmm - 4 Veronica geen zendtijd DEN HAAG, 20-7. De Tros krijgt per 1 oktober de status van A-om roep (meer zendtijd). De Veronica Omroep Organisatie (V.O.O.) krygt geen zendtijd. Dit heeft minister Van Doorn (CRM) vrijdagavond bekend gemaakt. Veronica De minister heeft aan de extra zendtijd voor de Tros de voorwaarde verhonden, dal de Tros tot een zgn. totaalprogramma moet komen. Minister Van Doorn heeft de Tros aangezegd de zendtijd per 1 oktober te gebruiken om een volledig pro gramma te maken volgens de Om roepwet. Als de Tros na die datum dit zgn. totaalprogramma niet maakt zullen maatregelen worden genomen, aldus de minister. Die kunnen zijn: een berisping; uitsluiting om voor bepaalde tijd uit te zenden of intrek king van haar zendtijd als de Tros zich niet een totaalprogramma ten doel stelt. Het totaal aantal zenduren op de beide televisienetten zal zo worden uitgebreid, dat andere omroepen geen zendtijd hoeven af te staan om de zendtijdverruiming voor de Tros mogelijk te maken. BRUINISSE, 19-7. In het kader van de visserijfeesten nam de Rot terdamse ere divisieclub Sparta het zaterdagavond op het sportterrein van Bruse Boys te Bruinisse op te gen de amateur le klasscr Hermes D.V.S. uit Schiedam. Gezien de vele aktiviteiten welke er op deze dag op Schouwen-Duiveland werden ont plooid viel de verwachte belangstel ling wel wat tegen voor de organi satoren. Hermes D.V.S., dat mcl nogal wal invallers binnen de lijnen verscheen en nog met de training een aanvang moet maken, kreeg van de Sparta nen uiteindelijk een duidelijke 7-2 nederlaag te slikken. Bij Sparta was Hans Venneker als spits ppgesteld wat ondanks de zevendoelpunten welke er werden gescoord zeker geen succes was. Na het vertrek van Willy Kreutz naar Feijenoord en Ja nus Kowalik naar NEC heeft Sparta momenteel niet meer de beschikking over een spits waarvoor nu Hans Venneker werd geprobeerd. Naar hetgeen wij deze avond van hem za gen zouden wij ons al sterk vergis sen als trainer Leo Steegman niet binnen de kortst mogelijke tijd naar een andere oplossing zal moeten gaan zoeken. Als verdediger en op komende man heeft Venneker zeker kwaliteiten waarvan Sparta meer zal kunnen profiteren dan als voor hoede speler. Noud van Esdonk de buteerde met drie doelpunten niet onverdienstelijk. Of de Deen Arne Skipper het bij de Rotterdammers gaat maken zal nog moeten worden afgewacht. In Denemarken heeft de ze speler al de bijnaam „De nieuwe Jörgen Kristensen" verworven, iets wat wij zaterdagavond nog niet kon den ontdekken. Doordat Pim Does burg zich Wij de training voor de wedstrijd licht blesseerde werd zijn plaats onder de lat ingenomen door reserve doelman Joop Mom. Over het geheel genomen is het zeker geen onaantrekkelijke wed strijd geworden waarbij de Hermes spelers alles in het werk stelden zo goed mogelijk partij te geven. Op vallend was het wel dat de spelers elkaar beslist niet ontzagen wanneer er enig gevaar dreigde. Al na goed 1 min. spelen kon Sparta door een harde schuiver van Beid Jansen de leiding nemen 1-0. Verrassend kwam Hermes door de snelle v. d. Voort op gelijke hoogte 1-1 waarna Hans Venneker Sparta weer voorsprong kon geven 2-1. De HAMBURG. Een verheugende trendwijziging in de beroepskeuze schijnt zich in West-Duitsland aan te kondigen: steeds meer jonge mensen zoeken een sociaal beroep. Bij het gezondheidswezen heeft dit feit reeds een positieve uitwerking. Zo bleek uil een onderzoek 'in Ham burg dat op het ogenblik nog maar vier procent van het totaal aantal plaatsen in de verplegende sektor, in de staalsziekenhuizen onbezet zijn. Vijf jaar geleden was het lijdelijk 20 procent. vooral op het middenveld aktieve Noud van Esdonk, die ook de aanval niet schuwde, voerde met twee tref fers de voorsprong lot 4-1. Nog juist voor het verstrijken van de eerste helft wist v. d. Voort, na een goede aktie op rechts, de achterstand tot 4-2 terug te brengen. Na de thee bleek Hermes vooral in conditie nog Va n de minister kreeg het tc horen dat die in de EG-ministerraad heeft aangedrongen op herinvoering van de denaturatiepremic ter ondersteu ning van de Nederlandse tarweprys. (Door de premie kan afzet van tarwe in de veevoedersector mogelijk wor den gemaakt). De Europese Commis sie zal samen met het beheerscomité voor granen op korte temijn nadere maatregelen nemen. Die maatregelen moeten snel ko men, want de oogst staat voor de deur, zo reageerde het Landbouw schap op deze mededeling. De minister vertélde ook dat de Europese Commissie een verhoging Doden bij ontploffing PRAAG, 21-7. Bij een explosie in een petrochemisch complex in Zaluzi, in noord-Bohemen, zijn vrijdagavond veertien doden gevallen. Bijna tach tig arbeiders werden gewond, van wie zeventien ernstig. De produktie is stopgezet. ROTTERDAM, 19-7. De Zweden klagen al jaren over een zure regen, die over dit land bij regelmaat neer daalt. De groei van de bomen wordt hierdoor vertraagd, de gebouwen corroderen en de vissen gaan ervan dood. Maar waar komt deze zure re gen vandaan? Tien landenwaaronder Neder land, zijn thans bezig met een uitge breid onderzoek om vast te stellen waar de bron van deze luchtvervui ling zich bevindt. Het vermoeden bestaat, dat de Engelse industrie de veroorzaker is, maar het kan even goed het Roergebied in Duitsland zijn. Ook Polen, Rusland worden ge noemd als mogelijke vervuilers. Normaal regenwater heeft een lichte zuurgraad. In Zweden heeft men gekonslateerd, dal in dc afge- Arie van Staveren neemt het doel van Hermes onder schot. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) hel oen en ander tekort le schieten waardoor Sparta een groot veld overwicht kreeg. Uit een vrije trap scoorde Arie van Staveren via de binnenkant van de paal 5-2. Venne ker zorgde hierna voor 6-2 waarna tenslotte Nol Heijerman, in het laatste kwartier nog ingevallen, de eindstand op 7-2 bepaalde. van het gegarandeerde suikerquotum van de gemeenschap met 500.000 ton heeft voorgesteld; voor Nederland gaat dat een verhoging van het quo tum met naar schatting 150.000 ton betekenen. De commissie wil, zolang de suiker op de wereldmarkt schaars is, ook de produktie van een onbe perkte hoeveelheid niet-gegaran- deerde suiker toelaten. Het Land bouwschap betuigde zijn instemming met de gewijzigde opvattingen van de commissie. Dieselolie uit superpomp ENSCHEDE, 20-7. Automobilisten, die bij een benzinepomp bij de grensovergang te Poppe (Overijssel) tankten, ontdekten na een poosje dat hun auto het niet zo best meer deed. Hun auto's wilden namelijk niet op de dieselolie rijden die ze hadden getankt uit de superpomp. Tien automobilisten zijn de dupe geworden van deze vergissing. De schade aan de auto^s zal door de benzinemaatschappij worden ver goed. lopen twintig jaar het regenwater honderd keer zo zuur is geworden. Dit wordt veroorzaakt door veront reiniging van de regen met zwavel- dioxyde (S02), dat vrijkomt bij ver branding van kolen, olie en gas in de industriegebieden. Wanneer de zwaveldioxyde zich hoog in de atmosfeer vermengt met het regenwater wordt het een ver dund zuur. De studie, die door de Organisatie voor Economische Sa menwerking en ontwikkeling (OE SO) in tien Westeuropse landen is opgezet, heeft lot nu toe uitgewe zen, dal de zwaveldioxyde in plaats van zich snel te verspreiden de nei ging heeft zich vast le zetten in een compacte wolk op een hoogte van ongeveer 1300 meter. DEN HAAG, 20-7. In zjjn maandelijks gesprek met minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij heeft het Landbouwschap opinieuw zijn grote ongerustheid uitgesproken over het markten prijsbeleid voor tarwe. 6 HENK VAN HEESWIJK In een christelijk gezin behoorden veel kinderen. Waarover Freerk be grijpend knikte. Maar Trijnie op de haar scherpe wijze de dominee van repliek diende. Tot diens schrik en nog grotere ontzetting van de ou derling. Want dit was wat nieuws. Welke vrouw durfde het te, bestaan op zo'n manier tegen een door God aangestelde herder en leraar tekeer le gaan? De bijbel kwam er aan te pas en Paulus werd geciteerd: gij vrouwen zijt uw mannen onderda nig. Jawel, dat ben ik, maar de do minee moet zich niet bemoeien met dc sterkte van ons gezin: dit is een zaak tussen mijn man en mij, waar mee verder niemand iets tc maken heeft. Het werd geen prettig huisbezoek. Freerk Itanzijn, die pas een vierja rige periode als diaken cr op had zitten en dus geen kerkcraadslid meer was, voelde zich enerzijds op gelucht. want in zijn ogen had zijn vrouw wel een beetje gelijk, maar anderszins zou hij zeker moeilijkhe den gekregen hebben in dc kerke- raad. Al was cr tot nog toe nooit één woord over gesproken, Freerk had toch wel eens het gevoel gehad, dat cr achter zijn rug om gepraat werd over het feit, dat hij maar twee kin deren had. Dc woordenwisseling liep nu tijdens dit huisbezoek zo hoog op, dat Freerk tenslotte adviseerde: „Wc moeten cr maar een end aan maken, broeders, want dit is niet meer god vruchtig. En laat uw gebed dit keer maar weg. dominee, want we hewwe allegaer dingen zeit vanacvcnd, die wc voor God niet kenne verant woorden". Na hel vertrek, der beide mannen keken man en vrouw elkaar aan. „Moet dat nou. Trijn?" vroeg Freerk, haar verwijlend aankijkend, „deer kraige we naerigheid mee." Trijnie Kanzijn haalde haar schouders op. „Waar bemoeit-ie zich mee? Ik heb- die -man nooit gemo gen". Freerk keek op de. klok en konsta- teerde. dat het bij half elf was. „Laete we maer gaen slaepe, vrouw, want morgen is 't weer vrog dag." Het werd natuurlijk een kerke- raadszaak. De oude dominee, die de altijd opgewekte en vrolijke kruide nier uit de Dubbele Buurt nooit erg hoog had aangeslagen - een kerkc raadslid dient een ingetogen en ernstig man te zijn, want Ijoe kan een luchthartig mens als die Ran zijn de gave van onderscheiding en voorzichtigheid bézitten, waarover het bevcstigingsformulicr spreekt, als hij amicaal en vrij met iedereen omgaat? Ook met hen. die gesteund worden door de diakonic.' - meende nu een stok gevonden le hebben om dit gewezen kerkcraadslid lo slaan. Hij stelde een officiële eerslr ver maning voor. zeker voor wat betreft vrouw Ranzijn, omdat deze zich ver- stout had op le staan legen een die naar Gods. Tja, dc ouderlingen monkelden wat, want ze hadden allemaal hel nodige respect voor broeder Ranzijn; dit ging hun toch wel een beetje te ver. In dit geval mocht je geen over haasle beslissing nemen, vonden de meeste broeders. Wat de dominee over dit huisbezoek vertelde, was weliswaar ongebruikelijk cn erg, maar in deze tijd veranderde het een en ander; de vrouwen werden meer zelfstandig, nietwaar? Niet. dat we het cr mee eens zijn, maar je kunt de V'Hinjitgfing ook niet Icgenhmi den. Daarom dicnl «Ie kerk zich. lol op zekere hoogte natuurlijk - aan te passen aan de veranderde Jcvcnsbc grippen cn omstandigheden. Hel. werd oen felle woordenstrijd, want de oude dominee gaf geen duimbreed toe. Als jc zijn zin gedaan had, zou broeder en zuster Ranzijn f meteen in de ban- zijn gedaan. Ge lukkig waren de vier ouderlingen verstandige, bezadigde mensen en de beide oudsten werden tenslotte aangewezen om eens een rustig, maar wel een hartig woordje te gaan spreken met dit echtpaar. Van dit alles waren de kinderen onkundig. Al speelde het feit. dat Trui nog altijd genegerd en ge plaagd werd, ook wel een kleine rol. Het ouderlingenbezoek vond plaats. Onder het genot van Trijnie's eerste kwaliteit koffie en Freerks beste si garen werd cr zwaar en lang ge boomd. maar ditmaal liet Trijnie zich niet onbetuigd. Opnieuw ver klaarde ze kort en bondig, dat het kindertal een zaak was tussen haai en haar man. Een zaak, die verder niemand wat aanging. Waarmee de broeders hel konden doen cn in feite onverricht terzake terugkeer den. De verslandhouding tussen de kerk cn het. echtpaar Ranzijn bleef sindsdien koel en onpersoonlijk. Freerk bemerkte nog geen jaar la ter. dal hij cr nu helemaal uit lag. Want op hel tweetal voor dc verkie zing van een diaken kwam broeder F. Ranzijn ditmaal niet voor. Wel dc zoon van de organist, een bleke, zwaar gebrilde man, die op veertig jarige leeftijd met een tuinderswe- duwe trouwde en zodoende mcl één slag gepromoveerd werd tot dorps- notabel. Al had hij niet 't minste verstand van kool verbouwen. Zoals werd verwacht, kreeg broe der Tromp <le meeste stemmen, zo. flat hij weldra in de diakenbank zal. keurig gekierd in zijn nieuwe zwarte pak, dat dc goed gesitueerde ex-we duwe voor hem had gekocht. (wordt vervolgd) Dinsdag 23 juli 19.05 uur, Nederland I: De Eskimo's van de Ingle- field Fjord. Met o.a. jagen op zeehonden en walrussen en het be werken van huiden. Volgens minister Van Doorn vol doet de Veronica Omroep Organisa tie (V.O.O.) niet aan drie van de acht eisen die de Omroepwet stelt. Ten eerste stelt de V.O.O. zich niet de uitzending van een „volledig pro gramma" ten doel. De eigenlijke doelstelling van de V.O.O. is het uit zenden van programma's, zoals die tot nu toe door Radio Veronica zijn uitgezonden, aldus minister Van Doorn. Verder vindt de bewindsman dat de V.O.O. uit een oogpunt van cul tuurbeleid onvoldoende gekwalifi ceerd is voor het gebruik van radio en televisie. Tenslotte voldoet de V.O.O. niet aan de els, dat een C-omrocp min stens 100.000 leden moet hebben die hun omroepbijdrage ontvangen. Van dc ruim 188.000 leden van de V.O.O. heeft ongeveer 68 procent geen om roepbijdrage betaald.' BLOEMEN EN PLANTEN De verzorging van anjers De anjer staat door kleurenrijkdom en frisse geur, door edele houding en goede houdbaarheid hoog op de ranglijst van veel gebruikte snijbloe men. Ih het Chrysal-laboratorium stelde men een speciaal produkt samen voor anjers, waardoor men veel lan- ger kan genieten van een volle, gro te en geurende anjer dan voorheen. Anjer-ChrysaI is een snijbloemen- voedsel en bevat die stoffen welke de anjer nodig heeft om verder uit te groeien. Begrijpelijk moet juiste toepassing van het voedsel plaats vinden zoals op de verpakking staat vermeld. Dan alleen bereikt men het beste resul taat. Wil een bloem voedselhoudend wa ter op kunnen zuigen dan moeten de stelen, voor het in de vaas zetten, op de juiste wijze worden afgesneden. Men moet hiervoor een scherp mes gebruiken en daarmee enkele cen timeters van de steel schuin afsnij den. De bloemen daarna direkt in de oplossing met Anjer-Chrysal zetten. De anjer mag men niet in de na bijheid plaatsen van rijp fruit, daar door anjers krimpen. Het feit, dat fruit schadelijk gas afscheidt, waar- men nu nog langer van deze mooie bloem kan genieten, zal zeker het gebruik van deze nieuwe vinding nog meer stimuleren! Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 23 JUL.I NED. I: Vanaf zeven uur zendt de VARA de dokumentaire De Eskimo's van de Inglefield Fjord uit. Het gaat hierin om een groep van circa zeshonderd Eskimo's die in Groen land in een van de oudste en moei lijkste klimaten leven. De derde edi tie van Zomaar een zomeravond wordt ook weer gepresenteerd, door Edwin Rutten. Hij zal pogen hel kij kerspubliek te amuseren met onder meer het sneltekenspelletje. Voorts gaat Jan Blaaser weer in gesprek met zomaar voorbijgangers. Met de serie Landleven blijkt de VARA een goede keus te hebben gedaan. Nu is dat niet zo'n prestatie, omdat vrijwel alle Engelse series uitmunten door kwaliteit. De aflevering van van avond toont de kijkers een zekere mijnheer Bartholomew, die er een groot genoegen in schept zijn week einden in een oud vissershuisje in een dorpje aan de kust door te brengen. Daar kan hij het jachtige leven in de drukke stad even verge ten. Zijn jjrouw echter blijkt heel andere opvattingen te hebben over de besteding van het vrije weekein de. De drank is haar enige troost in het vissershuisje. Na Landleven heeft de VARA nog een half uur tol haar beschikking en dat wordt ge vuld met een uitzending van de ak- tualiteitenrubriek Achter het. Nieuws. NED. II: In het voorprogramma heeft de KRO twee korte program ma's te bieden. Eerst vanaf zeven uur de Voetbalkwis met spelleider Tony Berk. Daarna is er een afleve ring van De Melchiors, waarin de kijkers worden gekonfronteerd met oproer in Lübeck, De film Het teken des kruises, die na het journaal wordt uitgezonden is een ouwetje uit 1932. Charles Laughtpn was 32 jaar toen hij de glansrol van Nero op zich nam. De toen 24-jarige Claudelte Colbert neemt in de film de rol van de autoritaire en laaghartige keizer in Pappaea voor haar rekening. Zij is verliefd op de Romeinse prefect Marcus Superbus, maar deze heeft zijn oog laten vallen op een chris ten-meisje. Maar zoals bekend, moet keizer Nero van christenen niets hebben. Van hel tijdperk van Nero om kwart over tien een overstapje naar de tijd van de Spaanse schilder Francisco Goya. Uit de serie Mu seum zonder muren brengt de KRO een film over deze beroemde kun stenaar. In een tijdsbestek van vijf tig minuten wordt een prachtig por tret van Goya en zijn scheppingen verteld. DINSDAG 23 JULI NED. I: 19.05 Polar Eskimo's: 20.20 Zomaar een zomeravond; 21.25 Landleven; 22.15 Achter hel nieuws. NED. II: 19.05 De voetbalkwis; 19.30 De Melchiors; 20.21 The sign of the cross, speelfilm; 22.15 Goya, schilder van mensen en monsters. V.M.D.: DEN HAAG, 20-7. De Vereniging Milieudefensie vindt dat de Neder landse regering lozing in zee van Nederlands radio-aktief afval moet verbieden. Ook moet ons land geen medewerking meer verlenen aan het transport van buitenlands radio-ak tief afval via Nederlands grondge bied. Milieudefensie zegt dit in een verklaring naar aanleiding van de lozing van een hoeveelheid radio- aktief afval uit diverse landen deze week in de Atlantische Oceaan. De vereniging vindt verder dat de geheimzinnigheid rond de verwer king van- radio-aktief afval moet werden weggnenomen Laagaktief af val moet onder blijvende controle worden geplaatst, dat wil zeggen bo vengronds in bunkers worden opge slagen, aldus milieudefensie. Dat is volgens haar voorlopig de minst be zwaarlijke methode.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4