Grieks ultimatum aan Turkije 'wft<NUI11" AUTOVERHUUR J voor Cyprus BALLONVAART HOOGTEPUNT VISSERIJDAG BRUINISSE Rusland eist herstel bewind van Makarios Volle veerboten naar Italië OPROEP VAN WALDHEIM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Maandag 22 juli 1974 130ste jaargang Nr. 21524 WAARIN OPGENOMEN ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m dit nummer: Nieuwe expositie in ,,'t Lange Uns nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het enig nadeel van een eer lijk hart is lichtgelovigheid. Binnen 48 uur strijd staken - anders oorlog Ned Rode Kl'llis BRUINISSE, 20-7. Vrijdag was voor de organisatoren van de Visserijdagen te Bruinisse, een dag waarop met voldoening kan worden teruggezien, al had men wel een teleurstelling: het niet doorgaan van het nummer „water naar de zee dragen", waarbij de brandweer zelf aktief was ingeschakeld, maar waarvoor geen animo bleek te bestaan. Maar de auto rally kon wel door gaan en de wielerronde trok als vanouds veel belangstelling. Veel animo was ér ook voor en op de braderie, de drukte was zo groot, dat de mensen compleet klem liepen. Vooral de rommelmarkt was een trekkende attractie, want al kon het daar voor een prikje van de hand gaande spul, zeker niet het stempel „echt antiek" verwerven, alles wat 50 tot 70 jaar oud is, en „uit groot moeders tijd" stamt, vindt tegen woordig grage kopers. Daarnaast was er de stand van het welfare werk ten bate van het Rode Kruis, waar onder meer loten ver kocht werden, met als prijs een sprei of een pop in Bruse klederdracht. Er waren kunstenaars die oude am bachten b'eoefenden, het gefabri ceerde ten verkoop aanbiedende, kaarsendraaiers, schilders, boetseer- ders enz. Natuurlijk waren er ook mosselen, die gretig aftrek vonden, naast gerookte paling en oliebollen. Voor wie dit alles nog niet genoeg was, was er op het Vaate plein een stand waar men kon genieten van een volgens de eisen klaar gemaakte barbecue tractatie. En dat alles overgoten door een niets te wensen overlatend juli-zon- netje. Die zelfde zon liet zaterdag ver stek gaan, maar het Trompetter korps met Majorcttenpeleton Juliana uit Middelburg maakte een mars door Bru, om dat te doen vergeten. Even verschenen de paraplu's maar evenals vorige week werd het na vieren lichter en brak er toch nog een zonnètje door. Ballonvaart Ondertussen werd op het voetbal veld van Bruse Boys een luchtballon gevuld, eigendom van de Haagse ballonclub, voor de ballonvaartshow. Het V.V.V.-bestuur bleek goed in de roos te hebben geschoten met dit evenement voor de regio, want niet alleen voor Bruinisse en zijn bewo ners bleek dit een aantrekkelijke at- traktie, maar nog voor enkele dui zenden niet-inwoners van de ge meente eveneens. Terwijl deze mensen het voetbal veld opstroomden, werd alles be- kommentarieerd, door een goed voor zijn taak berekend heer. De soort gas, de bijzonderheden van de vul ling, de makelij van de ballon, de bijzonderheden van de ballonvaart en alles wat men zag gebeuren werd haarfijn uitgelegd. Intussen haalde kommandant Boesman herinneringen op aan zijn Zierikzeese H.B.S.-tijd en de Bruse H.B.S.-ers die toen samen met hem de school bezochten. Namens en ten bate van het Rode Kruis werden an sichtkaarten verkocht, die een bal- lonreis zouden maken en in de plaats van landing zouden worden gepost. Het Rode Kruis Onder leiding van kommandant Lock, was tijdens de verschillende evenementen waarbij dat nodig was bijzonder aktief. Zo had men 15 posten uitgezet bij de wielercours van vrijdag en ook bij de ballonvaartshow was men op alles voorbereid. Gelukkig was hun optreden niet nodig. Wie wel nuttig werk verrich ten waren de mensen van de Vrij willige Brandweer, niet om brand te blussen, maar om behulpzaam le zijn bij het opstijgen van de ballon. Want na een voorbereiding van ruim \Vz uur en het in letterlijke zin op laten van een proefballon was de start klaar. Men had intussen nog even ge twijfeld, of de vaart wel kon door gaan, een luchtballon mag namelijk zo leerde men deze middag, nooit in de wolken komen, want dat is ge vaarlijk voor de vliegtuigen die eveneens hun routes dikwijls boven de wolken hebben. (Vervolg pag. 3) Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen; matige tot krach tige zuidwestelijke wind; minimum temperaturen omstreeks 13 graden, maxima morgen ongeveer 19 graden, maar in het zuidoosten van het land enkele graden hoger. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli. Zon op 4.48, onder 20.44 Maan op 10.25, onder 22.05 Eerste kwartier: 26 juli (4.51) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 23 juli 5.59 18.14 11.21 23.52 Doodtij: 28 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitloper van het Azoren- hogedrukgebied die tot aan de Alpen reikt zorgt in de zuidelijk gelegen vakantielanden voor een slandvastig weertype, waarbij de middagtempe- raturen tot een graad of dertig op lopen. Tussen deze uilloper en een omvangrijke depressie voor de Scan dinavische westkust staat boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan een brede westelijke stro ming. In deze stroming die zich via de Britse eilanden tot aan onze om geving uitstrekt trokken fronten mee naar hol oosten. De ballon van Boesman" in de lucht. De ballon legde een afstand af van 30 km en landde in Bath aan de Westerschelde. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) ATHENE/ANKARA, 21-7. Griekenland heeft volgens de radio van de Britse strijdkrachten Turkije vermoe delijk gedreigd met een ultimatum. Wanneer de Tur ken de gevechten op Cyprus niet binnen. 48 uur zouden staken, zou Griekenland in oorlog zijn met Turkije, al dus de zender, die zegt dit van diplomaten vernomen te hebben die met de vredesmissie zijn belast. De aan val zou dan beginnen aan de Grieks-Turkse grens, waar Griekenland „geweldige strijdkrachten" heeft bijeengebracht. Diplomatieke kringen in Athene zeiden zondag vernomen te hebben dat in Bulgarije bij de Griekse gren zen militaire eenheden zijn versche nen. De diplomaten zagen die als een dreigement tegen Griekenland, dat door het oostblok scherp is veroor deeld wegens zijn rol in de jongste verwikkelingen op Cyprus. ATHENE - NEW YORK - WENEN, 22-7. De Griekse regering heeft zon dagavond de Tui'kse bewering tegen gesproken dat Griekse schepen in een zeeslag gewikkeld zouden zijn geweest met Turkse schepen, toen de Griekse vaartuigen trachtten man schappen en materieel op Cyprus uit te laden. Minister Rallis zei dat er geen Griekse schepen of 'n Grieks con- vooi na de crisis in de territoriale wateren van Cyprus zijn geweest. „De Turkse bewering is geheel onge grond en gedaan om de wereldopinie op het eigen volk te misleiden". Uit Zuidwest-Turkije kohien be richten dat veel Griekse vliegtuigen met troepen en uitrusting op het ei land Rhodos, 20 km van de Turkse kust, zijn geland. Een communique in Nicosia zegt dat zondag vier Turkse vliegtuigen zijn neergehaald, waarmee het to taal tot 14 is gestegen. Het Britse leger heeft al 1400 bui tenlanders uit Cyprus kunnen eva- cuëren. Er bevinden zich nog 11.000 Engelsen en 4.000 anderen in de Britse legerkampen, die op over brenging naar elders wachten. Buitenlanders De Britse militaire zender, die in Jeruzalem kan worden gehoord, heeft herhaaldelijk aanwijzingen uitgezonden voor buitenlanders die met duizenden op het eiland zijn en in kleine groepen op veel plaatsen aan de Cyprische kust op schepen wachten. Deze moeten witte lakens of zakdoeken gereed houden om er mee te wuiven als de schepen komen. Er zouden in totaal meer dan 20.000 mensen op de kust van Cyprus wachten op evacuatie. Zaterdag hadden de Turken ge zegd dat zij Kyrenia hadden vero verd, maar volgens correspondenten die daar zijn aangekomen is de stad nog steeds in handen van de Grieks- Cyprioten. President Makarios heeft bonds kanselier Kreisky van Oostenrijk verzocht te helpen de onafhankelijk heid van zijn land te beschermen. De Britse regering heeft het In ternationale Rode Kruis toestemming gegeven voor het zenden van een Rode-Kruisvliegtuig naar Cyprus. Maandagmorgen wordt het toestel MOSKOU, 20-7. De Sowjet-Unie heeft zondag geëist dat alle vreemde troepen van Cyprus worden terug getrokken en het bewind van aarts bisschop Makarios wordt hersteld Van de Veiligheidsraad der Vere nigde Naties eist zij dat op krachtige wijze een einde wordt gemaakt aan de „buitenlandse inmenging in de binnenlandse zaken van Cyprus". met aan boord een medisch team op één van de Britse soevereine bases op het eiland verwacht. Nota's LONDEN. - In afzonderlijke nota's aan Griekenland en Turkije hebben Groot-Brittannië en de Ver. Staten zondagavond beide regeringen ver zocht akkoord te gaan met een on middellijk staak-het-vuren op Cy prus. Naar een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen meedeelde wordt in de meest krachtige bewoordingen ge wezen op de „zeer ernstige toestand". Verdere bijzonderheden wilde de woordvoerder niet meedelen. BRINDISI 21-7. Honderden bui tenlandse toeristen die geen vlieg tuig meer kunnen krijgen z^n zon dag met overvolle veerboten uit Griekenland naar de Italiaanse ha ven Brindisi gevaren. Volgens reisbureaus zijn de Griek se havens aan de Ionische zee over stroomd met toeristen die het land uit willen NEW YORK, 20-7. De V.N. heeft berichten over wreedheden op ver spreide plaatsen op Cyprus ontvan gen, die tegen zowel burgers als mi litairen zouden zijn begaan. Secretaris-generaal Waldheim zei: „ik heb berichten uit Cyprus die er op duiden dat er buitengewoon hef tig en bitter gevochten wordt en dat de bevolking in vele delen van het eiland ernstig in gevaar is, bang is en veel ljjdt. Ik roep de betrokken parfejjen allerdingenst op de uiter ste zelfbeheersing te betrachten en de aanvaarde internationale regels in acht te nemen inzake de behande ling van de burgerbevolking in tyd van oorlog". DEN HAAG, 21-7. Het Neder landse Rode Kruis heeft op dringend verzoek uit Geneve dit weekeinde 100.000 Zwitserse francs (bjjna 90.000 gulden) overgemaakt aan het Inter nationale Rode Kruis voor een bij drage in de kosten van de uitzending van een Rode Kruis-team naar Cy prus. Dit team, dat al is geformeerd, wacht op toestemming van de auto riteiten op Cyprus om naar het ei land te komen. Het is de bedoeling het gironum mer 777 open te stellen voor huma nitaire hulp aan de slachtoffers van de gevechten op Cyprus als blijkt dat da^r behoefte aan bestaat, zo deelde een woordvoerder van het Nederlandse Rode Kruis zondag avond mee. Geld nodig voor V. N- vredesmacht op Cyprus VERENIGDE NATIES, 20-7. De V.N.-vredesmacht op Cyprus zit voor ca. 55 miljoen gulden in de schuld. In een mededeling aan de V.N.-leden die gepubliceerd werd, vroeg V.N.- secretaris-generaal Waldheim om vrijwillige bijdragen. De vredesmacht van 2.300 man be vindt zich sedert 1964 op het eiland. Nederlands gezin zwaar getroffen bij ongeluk in Frankrijk BEZIERS, 20-7. Een verkeersonge luk bij de Franse stad Beziers heeft het leven gekost aan de 34-jarige heer J. van der Knaap uit Oosterhout (N.B.). Zyn vrouw (33) en de kinde ren Petra (8), Catharina (7) en Roel (4) zijn met zware verwondingen in een ziekenhuis in Beziers opgeno men. Het ongeluk gebeurde op een druk kruispunt bij Beziers. Volgens de po litie heeft de heer Van der Knaap een stop-signaal genegeerd. De auto van het gezin werd geraakt door een vrachtauto die met volle vaart het kruispunt passeerde. Grote belangstelling voor gevarieerd programma (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Talrijke doden door autobusongeluk BOGOTA. Zaterdagavond zijn in het westen van Columbia twaalf mensen levend verbrand en dertig gewond doordat de autobus waarin ze zaten door onbekende oorzaak kantelde en in brand vloog. De bus was afgehuurd voor een exkursie in de streek van Caril op 500 kilometer ten oosten van Bogo ta. BRUINISSE. Ballonvaarder Jan Boesman in gesprek met de koningin van de visserijfeesten te Bruinisse. (Zie ook elders in dit nummer).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1