Let op het gebit van uw hond r tamboer 4 ONZE PUZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS Kalk, koolstronk, knarsbotjes, schaapskop, kluif liet gebit van een opgroeiende hond vergt grote aandacht. Veel hondebe- zitters besteden dagelijks veel tqd aan het klaarmaken van smakelijke hapjes, ze borstelen de vacht en ze waken tegen ongedierte, maar in de bek kijken ze nooit en dat ze met een bepaalde manier van voeden veel van het gebit kunnen bederven, daar staan ze niet bü stil. En toch moeten we bij de samen stelling van het menu voor een pas gekregen pup al rekening houden met de groei van zijn tanden en kie zen. Toch dienen we te letten op het wisselen en te waken tegen het knauwen op te harde voorwerpen als het gebit nog niet stevig genoeg is. lil één jaar twee gebitten Een hond komt, precies als een mensenbaby, zonder tanden ter we reld, maar de groei gaat hier veel sneller en daarom dienen we er nog beter op te letten dan bij onze kin deren. In de derde week komen de melk tandjes namelijk al om de hoek kij ken. Dat zijn voorlopig alleen snij- en hoektanden, maar als het dier 8 weken telt, is dat melkgebit reeds volledig aanwezig. Tussen de 12 en IS weken moet het melkgebit uitval len en verschijnt het grote gebit. De voeding daarvoor moet dan al in ruime mate in het lichaam aanwezig zijn en omdat er ook ribben en an dere beenderen moeten worden ge vormd, is er tegen die tijd veel kalk nodig. Geef daarom juist voor het wisse len, dus van de S weken af, meer kalk in het eten. Afhankelijk van de grootte van het ras kunnen ze een flinke schep gebruiken. Kleine die ren 1 a 2 theelepels, middenslag een paplepel en de grootste een eetlepel met een kop er op. Hulp bü het wisselen De melksnijtanden wisselen hel eerst. Kunt u nu de nieuwe exem plaren heen en weer bewegen, dan wijst dit er op dat het beestje te weinig kalk heeft gekregen. In dat geval onmiddellijk de kalkgift ver groten. Stop dezelfde dag met hel geven van hard voer en verstrek weer geweekt brood, geschaafd vlees en gesneden groenten. Blijven er tanden staan van het melkgebit terwijl de grote vervan gers al voor de dag komen, hetgeen vooral met de hoektanden weieens het geval wil zijn, pak dan de be trokken melktand goed vast en trek hem er met één ruk uit. Dut doet de hond geen pijn en u voorkomt een verkeerde stand bij het eigenlijke gebit. Er zijn vroege en late honden. Maakt u zich dus niet ongerust als een huisgenoot met 3 maanden nog niet aan wisselen toe blijkt te zijn, of als een dier voor de elfde week al tanden verliest. Stuk voor stuk ko men ze toch aan een groot gebit toe en als ze zo'n 6'2 7 maanden zijn, is hun „bekje" wel kompleet. Het knauwen Verscheidene hondenbezitters me nen, dat ze de hond geen groter ple zier kunnen doen, dan ze een flinke kluif te bezorgen. Maar dat mag toch niet voor de 6 a 7 maanden. Wilt u uw huisvriend eens flink la ten knauwen tijdens het wisselen, geef hem dan liever een afgesneden stronk van de kool die li bij de groentenman haalde, dan die harde botten. Zijn de nieuwe snijtanden en vooral de hoektanden aanwezig en stevig gevormd, dan kunnen we on ze kameraad knarsbotten geven, maar alleen van nuchtere kalveren; daar zit een prachtige toegift kalk in. Doorgewinterde hondenfokkers geven hun dieren van 12, 13 weken al een voedzame gelei, doar deze knarsebotjes uit te koken en met rijst, gemengd met het vlees en de groenten, te voeren. In die vierde levensmaand kan de pup zijn eerste hondebrood krijgen, maar dat mag beslist nog geen vol ledige maaltijd zijn. Wel kunt u hondebrood gebruiken om door het andere eten te mengen. Vier tot 8 maanden Uitstekend voor het gebit is een uitgekookte schaapskop. Die is bij de slager voordelig te koop. Als er nog een tong in zit, snijdt u daar dobbelsteentjes van. Let dan eens op, hoe het dier smult en hoeveel goed het hem doet. Is het wisselen goed verlopen en hebt u al eens gekontroleerd of de nieuwe tanden en kiezen stevig in de kaak zitten, dan kan onze vriend tegen de 8 maanden wel alles heb ben. Nu is het pas tijd voor de kluif. Nu kan het geen kwaad als het dier een stuk vlees met been en al ver morzelt, als u maar zorgt dat hij geen botjes van wild en gevogelte te Er is weer druk gepuzzeld deze week. Wat puzzelen betreft was het slechte weer mogelijk een goede ani mator: in elk geval was er een flin ke oogst aan inzendingen. De prijzen werden weer bij loting toegekend. De eei'ste prijs gaat deze week naar: Mevr. v. Veldhoven-Hart Elzenlaan 8 Harderwijk De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. C. M. Berrevoets- Versteeg Korte Groendal 11 Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt. HORIZONTAAL: 1. hanekam; 6. kasteel; 12, peer; 14. stil; 15. TV; 17. negentien; 20. p.c.; 21, sas; 23, lui ster; 24, lei; 25. plat; 27, werf; 28. oksel; 29. gek; 31. rekke; 32. Sr.; 33. merel; 35. L.K.; 36. kameel; 37. Lon den; 39, f.i.; 40. nijdig; 42, ar; 44. adres; 46. kom; 47. kabel; 49. laat; 52. Deli; 53. las; 54. mesties; 58. kam 59. as; 60. hortensia; 62. na; 63. beer; 64. stam; 66. epigram; 67. despoot. VERTIKAAL: 1. hutspot; 2. N.P.; 3. een; 4. keel; 5. argus; 7. asiel; 8. ster; 9. tin; 10. el; 11. lucifer; 13. un ster; 16. valk; 18. ei; 19. T.T.; 20. perk; 22. sassafras; 24. lekkerbek; 26. /termiet; 27. weldaad; 29. gelijk; 30. kelim; 33. men; 34. log; 38. balla de; 41. dokter; 43. klimaat; 45. daas; 48. elan; 50. terra; 51. Lesse; 54. moer; 55. St.; 56. in; 57. sits; 60. heg; 61. aap; 63. b.i.; 65. M.O. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. staaf van ge goten kostbaar metaal; 4. bloeiwijze; 7. bevreesd; 10. kledingstuk; 11. op zet, voornemen tot iets, 12. inborst, karakter; 14. slad in Engeland; 17. graansoort; 19. vlaktemaat; 20. ge zichtseinder; 21. familielid; 23. stad in België; 24. sint (afk.); 25. manne lijk beroep; 28. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 29. geleedpotig dier; 31. schoenmakerspriem; 32. gasvormig element; 35. onbepaald voornaamwoord; 37. heilig symbool bij primitieve volken; 40. sterk al coholische drank; 41. en dergelijke (afk.); 42. geluid v.h. schaap; 43. laag verachtelijk; 44. kleine drukletter soort; 47. plant; 49. stevig stuk hout; 50, lofdicht; 52. stad in de Bernina Alpen (Zwitserland); 54. op deze wij ze; 55. weg voor fietsers; 58. inter nationale organisatie (afk.); 60. boomloot; 62. tweewielig voertuig; 63. ijskegel; 64. honingdrank; 65. ko ker, foedraal; 67. schrander; 69. klem om een windmolen ineens tc doen stilstaan; 70. rang in een bios coop; 71 wild zwijn; 72. telwoord; 73. kleurling; 74. wapenkreet, devies pakken krijgt, want die beschadigen zijn darmen. Staak nu nog niet de kalkgift in de mening dat het dier zijn landen heeft en er geen kalk meer nodig is! Binnen in het lichaam moeten de beenderen nog heel wat kalk toege voerd krijgen voor de ontwikkeling van ribben, rug en ledematen. U moet dus kalk blijven geven tot uw hond minstens 3 jaar oud is. Pas daarna claalt de behoefte van het li chaam. Het reinigen Natuurlijk behoeft u de tanden van een hond niet te poetsen, maar het is toch ook niet leuk als uw die ren met gele tanden rondlopen en dat kan soms het geval zijn. Een geel geworden gebit moeten we daarom toch reinigen en dat doen we met waterstofpero.vyde. Teneinde vervuiling en rotting tussen tanden en kiezen te voorko men, kunnen we ons beestje elke ochtend eens een hondencake geven. Dat helpt goed en bespaart ons later de narigheid van aangestoken ka ken. Blijf het gebit geregeld kontrole- ren, ook als de hond volwassen is. Let dan meteen op zijn nagels. Deze mogen niet te lang worden, want dan gaat onze hond op een afwij kende manier staan en lopen. Lange nagels wijzen ook op een gebrek aan beweging. Laat de hond meer uit en maak langere wandelingen, clan her stelt de natuur zichzelf. VERTIKAAL; 1. luchtbel; 2. En gelse vlaktemaat; 3. strafwerktuig uit vroegere dagen; 4. tapijtachtige stof; 5. gesloten, dicht; 6. stad in Engeland; 7. lokaal voor sterkedran ken; 8. plant. 9. voorstelling ener hoeveelheid door cijfers; 13. genees heer; 15. van een hengsel voorzien vat; 16. behoefte aan drinken; 18. stop waarmee het vulgat v.e. vat wordt gesloten; 20. naïef; 22. soort van baviaan; 25. metaal; 26. verou derde lengteëenheid, 27. ontkenning 30. uitgestrekte boomloze vlakte in Zuid-Amerika. 33. plaats in Over ijssel; 34. lichaamsdeel; 36. plaats op de Veluwe; 38. Japanse gordel; 39 griezelig; 45. bloeiwijze; 46. rivier in Frankrijk; 47. letter v.h. Griekse al fabet; 48. gewricht; 49. overzetvaar- tuig; 51. lidwoord. 53. ruimte om brood te bakken; 54. vis; 56. deel v.e. schrijfmachine; 57. R.K. geestelijke; 59. titel van de keizer van Ethiopië; 61. doorzichtig garenweesel; 64. tij ding; 66. splitsingsprodukt v.e. mo lecule; 68. vrucht; 69. blad papier. BRUINISSE Bekende renners in wielerronde Naast de bekende wielercrack Toine van den Bunder, zullen vrij dagavond in de Ronde van Bruinissc starten plm 60 renners, waaronder Cees van Bragt, Ton Daamen,.Tini van Hasselt, Peer Maas, Ger van 't Geloof, Krijn en Gert Sintnicolaas en Ad Gevers. Allen renners die reeds eerder de koers van Bruinisse, die thans voor de achtste maal wordt gereden, aan de start verschenen. Gereden worden veertig ronden van 2300 meter is 92 km. Afscheid schoonmaakter Donderdagmiddag werd in intieme kring in het gemeentehuis van Brui nisse afscheid genomen van me vrouw J. van den Berge-Heijboer, als schoonmaakster van het gemeen tehuis annex het vroegere politie bureau. Mevrouw Van den Berge wordt per 1 augustus 1974 gepensio neerd. De laatste jaren was zij niet meer aktief werkzaam, wegens ziekte. Aanwezig was het volledige gemeen- tepersoneel (binnendienst), Loco- burgëmeester Jumelet herinnerde aan haar aanstelling op 1 november 1955 en de tevredenheid die steeds over haar werk bestond. De dienst tijd van mevrouw Van den Berge begon iedere morgen om 5 uur tot 's morgens het personeel arriveerde. Ook 's avonds moest wel eens wor den gewerkt. Namens het personeel sprak gemeentesecretaris B. de Groot. Als aandenken ontving zij van het gemeentebestuur een ets, silhouet Bruinisse vanaf de Greve- lingendam, het gemeentepersoneel vertolkte haar waardering in de aanbieding van een bloemstuk. Gestolen buit terecht ARNHEM. 19-7. Een week nadat inbrekers uit een in Oosterbeek staande villa voor f 50.000,- aan kostbare goederen hadden wege- haald. heef.t de politie de tipgever kunnen arresteren en vrijwel de ge hele buit weten te achterhalen. De gestolen spullen bestek, klokken, porcelein, antiek en voor ruim f 5000,- aan geld - trof de politie aan in een oud pakhuis in het Arn hemse Spijkerkwartier. De tipgever bleek de echtgenoot te zijn van een van de werksters van de villa. De inbraak werd gepleegd loen de bewoners met vakantie waren. DODELIJKE ONGELUKKEN WIERINGERMEEIÏ. Hel lll-jaiig meisje I. Ruijtcr uit Middcnmeer is om hel leven gekomen, toen zij mcl haar fiets op Rijksweg 7 in Wicrin- gerwerf werd aangereden door oen personenauto. HARDINXVELD. De 58-jarige me vrouw II. van Kandijk uit Dordrecht, is na ccn verkeersongeluk in Har- dinxveld om het leven gekomen. Zij reed met haar personenauto achter op een Duitse trekker met oplegger, die voor ccn file afremde. De vrouw is later in het ziekenhuis van Gorin- chcm overleden. ROTTERDAM. Twee mensen, die in Rotterdam op ccn bromfiets re den, zijn donderdagavond bij een ongeluk om het loven gekomen. De bestuurder, de heer J. Almadc. over leed ter plaatse. Zijn duopassagier liet het leven enkele uren later in een ziekenhuis. De identiteit van de ze man is onbekend. WONSERADEEL. De 25-jaiigc O. Poslma uit Exinorra (Fr.) is in de nacht van donderdag op vrijdag om hel leven gekomen, toen hij op de Zuidciiaan in Wonseradecl (Fr.) met zijn auto uit dc bocht vloog en in een sloot terechtkwam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALKMAAR. Op de grens van Alk maar en Heiloo is een villa nagenoeg tot de grond afgebrand. De schade bedraagt 3 a 400.000 gulden. WAGENINGEN. De Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij (PGEM) wil alle affiches, stickers en ander plakmateriaal op de lantaarn palen in Wageningen verwijderen en zal proberen de kosten van dit karwei op de plakkers te verhalen. De PGEM schat de kosten op vijf gulden per te verwijderen biljet. DEN IIAAG. Vrachtauto's met gevaarlijke stoffen zullen voortaan zoveel mogelijk de bebouwde kom men moeten mgden. Aldus een wij ziging van het reglement gevaarlijke stoffen van het reglement verkeers regels en verkeerstekens, welke wij ziging donderdag door het kabinet is goedgekeurd. LEEUWARDEN. Donderdagavond is de veestallirig achter een woning in Oudwoude (Fr.) door brand ver woest. Omwonenden slaagden er in een stier en een aantal kalveren te redden. Enkele duizenden pakken hooi gingen verloren. De schade wordt geraamd op f 40.000. De oor zaak van de brand is vermoedelijk in hooibroei. DEN HAAG. Volgens minister Gruyters (volkshuisvesting) is er re den om aan te nemen dat in de ko mende maanden het aantal in aan bouw genomen woningen weer zal stijgen. Hij heeft dit aan de tweede kamer meegedeeld. VAASSEN. In de Veluwse Rijwiel- vierdaagse werden de eerste twee uitvallers genoteerdeen moeder en haar 3-jarig dochtertje trapten tij dens een rustpauze in een wespen nest en liepen diverse steken op. DEN HAAG. Gulf Oil heeft voor de Raad van State de beschikking bestreden van minister Lubbers (economische zaken), die gulf heeft verplicht samen met acht andere oliemaatschappijen wekelijks drie miljoen lite rbenzine te leveren aan de Aardolie Belangen Gemeenschap (A.B.G.). HAARLEM. In Amsterdam-West en in Lijnden (in de Haarlmmer- meer) hebben de bewoners in juni de meeste last gehad van het vliegtuig lawaai van Schiphol. Dit blijkt uit gegevens van de stichting Geluids hinder Schiphol. HEERHUGOWAARD. De zesja rige Monique M. Martin uit Hecr- hugowaard is donderdagmiddag in haar woonplaats omgekomen toen zij plotseling de weg wilde oversteken en werd aangereden door een auto. Stad van Maria Magdalena ontdekt VATIKAANSTAD, 10-7. De archeologen Corbo en Lof He- da hebben volgens een mede deling van de Osservatore Ro mano aan de westelijke oever van het Meer van Tibreias de stad ontdekt, waar Maria van Magdal, Maria Magdalena, woonde. De stad wrodt onder meer genoemd in dc werken van de joodse historicus Fla vins .Joscphus en in dc Tal mud. Daar wordt de stad Mig- dal Nunaya genoemd. In het Oude Testament wordt dc stad Migdal-El genoemd Flitsen uit het buitenland ROME. Italië zal Irak helpen op het gebied van industrie, landbouw en technologie in ruil voor extra- olieleveranties. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat het ten zzerste het besluit van de EEG tot een voor lopig verbod van vleesinvoer beteurt VAN. (Oost-Turkijc). Sinds het uitbreken op 11 maart van de strijd in het gebied der Koerden in het bergachtige noorden van Irak heb ben de „Pesh Merga" - de Koerdi sche verzetsstrijders - 1700 Iraakse militairen gedood. Dit heeft „De stem van Koerdi- stan" donderdag volgens een in Oost-Turkije opgevangen uitzending bekendgemaakt. KAAPSTAD. De regering van Zuid-Afrika heeft de anglikaanse bisschoppen Richard Wood en Fre derick Amoore de toegang ontzegd tot Ovamboland, het Bantoestan in het noorden van Namibië. Dit heeft bisschop Wood, die bisschop van Da- maraland is, bekend gemaakt. ANKARA. Turkije heeft in een groot gebied van de Egeïische zee zijn continentale plat uitgebreid. In de staatscourant verscheen een kaart waaruit bleek dat Turkije het zee gebied heeft uitgebreid met een mil joen hectaren in de richting van de Griekse kust. Waarnemers nemen aan dat Griekenland ongetwijfeld hiertegen zal protesteren. Tussen de twee landen heerst al enige tijd ver schil van mening over de juiste af bakening van het continentale plat. LONDEN. De Turkse premier Bu lent Ecevit heeft Griekenland be schuldigd van het zenden van ver sterkingen, door de lucht en over zee, naar Cyprus, een situatie die „zeer ernstig" moet worden genoemd. Ecevit sprak tot verslaggevers in Londen, nadat hij besprekingen had gevoerd met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Jo seph Sisco. Hij zei dat met het ver strijken van de uren de wettige mid delen afnemen om tegen de Griekse militaire aanwezigheid op Cyprus op te treden. TEL AVIV. Israëlische troepen hebben in de nacht van donderdag op vrydag drie huizen in het zuiden van Libanon in de lucht laten vlie gen, aldus heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv vrijdag meege deeld. Volgens Israël waren de huizen schuilplaatsen van Arabische guer rillastrijders. De bewoners waren voor het op blazen uit hun woningen gehaald. CAIRO. Het Egyptische dagblad „Al Goemhoèria" meent, op grond van inlichtingen van zijn correspon dent in Moskou, te weten, dat het uitstel van het bezoek van de Egyp tische minister van buitenlandse za ken, Fahmi, aan de Sowjet-Unie te wijten is aan „reden, die verband houden met de gezondheidstoestand van de Sowjel-partijleider, Bre/.jn- njew". KERKNIEUWS Synode Gcrcf. Gemeenten Naar de op 18 en 19 september te Utrecht te houden particuliere Sy node der Gereformeerde Gemeenten zijn uil Zeeland de volgende predi kanten afgevaardigd: D. W. Hagc, Oostcrland; Chr. van der Poel. Yor- soke; A. Hoogcrland, KrabbendijUc; J. van Vliet. Aagiekcrkc en C. Mo lenaar. Kapellc Biezclingc. Een foto als dit gezinsuilslapje op de fiets, was tijdelijk een zeldzaam heid geworden. Thans is het weer alledaags. Wesl-Duilsland behoort naast Denemarken en Nederland lot de „klassieke fietslanden". En als nu in een grote stad als Hamburg hoofdverkeersaderen verbreed of nieuw gebouwd worden, dan legt men ook weer rijwielpaden aan. Volgens de statistieken zijn er 30 miljoen motorloze tweewielers en tandems in Wesl-Duitsland. In 1973 werden hier alleen al 2,6 miljoen vouwfietsen voor de bagageruimte van de auto geproduceerd. Voor 35 jaar... DREISCHOR. Toen heden morgen de landbouwer C. J. M. K. alhier met een veekar bespannen met een paard huiswaarts keerde schrok het dier van hel signaal van een achter op komende auto, die wilde passeren. Het paard sloeg op hol, waardoor de heer K. van de kar werd geslingerd en een zijner beenen brak. Hij moest in het ziekenhuis ie Noordgouwe worden opgenomen. SIRJANSLAND. Het ligt weer in de bedoeling om binnenkort met de ouden van dagen, een reisje te ma ken. Om hun zulk een dag aan te bieden en de kosten daarvan te be strijden, zal weer wel een beroep mogen gedaan worden op de goed- geefschheid der burgerij. NOORDGOUWE. Op vrijdag 21 juli a.s. des avonds van 7 tot 8.30 uur, wordt van wegen den belas tingsdienst zitting gehouden in het gemeentehuis, ter verkrijging van een kosteloos rijwielbelastingmerk. NOORDWELLE. Dankzij de ijve rige bemoeiingen van de dames Corry d. J. en Toos N. bracht de collecte, welke voor het Roode Kruis werd gehouden f 9,43 op. Een woord van dank aan de collectrices en aan de gevers is hier zeker op zijn plaats. ZIERIKZEE. Het bestuur van Kunst en Eer" deelt ons mede, dat de actie onder den naam „Wordt Donateur van Kunst en Eer" heden avond wordt voortgezet te beginnen: Weststraat, Wevershoek, Raven- straal, Poortstraat. Nieuwe Haven en Visschersdijk. BROUWERSHAVEN. In hel tijd vak van 24 juli tot en met 30 sep tember a.s.. zullen bij gunstige weersomstandigheden by Brouwers haven oefeningen in het werpen van onschadelijke bommen uil vlieg tuigen plaats vinden. De oefeningen geschieden uit een hoogte van 500 tot 1500 meter in het Geul van Bom- menede. De watervlakte rondom hel doel tot 1000 meter daarvan verwij derd, is daarbij onveilig. OUWERKERK. Nv weer nieuwe rijwielmerken voorhanden zijn. wordt er beleefd aan herinnerd, dat de vervallen exemplaren van den dienst 1938-1939 evenals vorige ja ren kunnen worden ingeleverd op het poststation alhier Hel goede doel is genoegzaam bekend. Steunt allen deze actie voor dc t.b.c.-bcstrijdling door u deze kleine moeite te getroos ten. BRUINISSE. Dc laatste dagen is de temperatuur van het water vol gens de publicaties van de Bacte- riologischen Dienst tc Bergen op Zoom zeer gunstig geweest voor hei aanslaan van oesterbrocd. Reeds hebben meerdere pannenboeren, oesterval op hun pannen geconsta teerd. ZIERIKZEE. (Adv.). Vncantic- uunbicding! Tol l september bij aan koop van een half pond heerlijke Ster-Excelsior Koffie Groenmerk tuin 30 cent gratis 2 heerlijke choco- I adc'reepen. Advertentie Accountants- cn assurantiekantoor advies bij aankontt onroerend goed of bedrijf Ltndrnlaan Telefoon tHS70-34 7 Mtddelharnti .J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4