Ndaf LEERLINGEN R.S.G. HIELDEN ONDERZOEK „KIND IN HET VERKEER TE ZIERIKZEE" Gemeenteraad Middenschouwen snelle accelleratie bij iedere snelheid,dank zij deVariomatic STREEKNIEUWS zierikzeesciïE nieuwsbode Vrijdag 19 juli 1974 Nr. 21523 3 gebouwd uit veiligheid Situatie rond twaalf scholen belicht in ZIERIKZEE, juli - Klus vier van het atheneum van de R.S.G. Professor Zeeman te Zierikzee, hield een onderzoek over „Het kind in het verkeer te Zierikzee". Dit onderzoek diende voor de leerlingen tevens als leerproject voor het vak Nederlands, want het ging om informatie, overdracht en inwinning, en dit zijn tevens onderdelen van dat vak. De klas van twee en dertig leerlingen bezocht totaal twaalf scholen, waar zij interviews hielden met leerlingen van de scholen, leerkrachten en ouders. Tevens werden er tellingen verricht van auto's, bromfietsen en fietsers. Dit gebeurde op gevaarlijke punten in de nabijheid van de scholen. Vadat alle groepen de groepsrap- porten ingeleverd hebben zijn deze uniform gemaakt. Reeds in decem ber zijn de tellingen, waarvan hier onder de uitkomsten te lezen zijn, verricht en de frequentie van het verkeer ligt dan uiteraard lager dan in de zomermaanden. De kleuterscholen „Woelwaters" en „Maltarakkers" De leerlingen van de R.G.S. Prof- ïessor Zeeman ontdekten bij deze kleuterscholen het volgende: De openbare school ..Woelwaters'' wordt door 57 leerlingen bezocht, De chris telijke school ..Maltarakkers" door 64. De „beveiliging" van beide scho len is goed. hoewel de uitgang van de „Mallarakkers" aan de Caland- weg ligt en de kinderen over of langs de afsluiting de weg op lopen. Bij het uitgaan van de school wor den de kinderen door het onderwij zend personeel overgezet. Vooral wanneer de Mavo verderop aan de Calandweg begint en uitgaat is het bij deze scholen erg druk. De meeste ouders vinden het dan ook noodza kelijk om hun kinderen naar school toe te brengen en te halen. Uit het interview met de leer krachten maakten de interviewers op dat zij. integenstelling met de meeste ouders, een zebrapad over de Calandweg geen volledige oplossing vinden. De kinderen zouden het dan vanzelfsprekend vinden om over te steken zonder te kijken, aldus het personeel. Het verkeersonderwijs wordt ge geven in de vorm van projecten, spelenderwijs. De ouders praten thuis wel over het verkeer met hun kinderen, maar omdat ze nog zo klein ziin blijft het bij de kleuters niet altijd hangen. Conclusie: De situatie op de Ca landweg is erg gevaarlijk, mede om dat de aanvangs en uitgangstijden van de Mavo en de kleuterscholen gelijk zjjn. Alternatieven: Uit de interviews werd opgemaakt dat bleek dat er op de Calandweg een zebrapad zou moeten komen, fiest met klaar- overs. Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale «ezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Aan- en verkoop en bewaarneming effecten BUr.GH - HAAMSTEDE Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. RENESSE. Als nitgcingscenlrnm van cle Westhoek trekt Renesse zowel bij dag als bij avond - vooral met slecht weer - veel belangstelling van de vakantiegangers. In het dorp vindt men vele toeristische attrak- ties. onder andere ook een wat ker misachtig terrein, waar hartje zo mer poffertjes naar hartelust kun nen worden gegeten. Voor de klein tjes rijden er mini-cars" en natuur lijk kunnen er ook oliebollen en an dere soorten Hollands gebak" wor den gekocht en meegenomen. Ook zou het veel helpen als de schooltijden van de kleuterscholen veranderd worden, zodat deze niet meer gelijk vallen met die van de Mavo. De l'requentiecijfers, waar voor de tellingen zijn verricht op het kruispunt luidden als volgt: aijto's 128, bromfietsen 24 en fietsen 225 per uur. J. W. van den Doel- sehool De J. W. v. d. Doelstraat, de chris telijke school voor basisonderwijs wordt door 170 leerlingen bezocht. De school ligt aan een zeer kalme Raamstraat die aan de ene kant uit komt op de rustige Regenboogstraat, maar aan de andere kant op 'n druk kruispunt. Dit kruispunt is boven dien zeer onoverzichtelijk wanneer men de Raamstraat uitkomt. De be veiliging van de school is zeer goed omdat het plein achter de school ligt en slechts door een smalle oprit be reikbaar is. (Vervolg van pag. 1) den beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een koffiezetappa raat. Gemeend werd, dat deze aan schaffing uit de exploitatievergoe ding dient te worden bekostigd. Besloten werd tot wijziging van de rekening-courantovereenkomst tus sen de Technische Dienst kring Brui- nisse-Middenschouwen en de ge meente Bruinisse. Vastgesteld werd een wijziging van de Bezoldigingsverordening ge- meentepersoneel 1974 per 1 april 1974. Peuterspeelzaal Een voorlopig comité te Kerkwer ve had verzocht een subsidie voor een peuterklas te mogen ontvangen ten bedrage van de verschuldigde zaalhuur. B. en w. hadden voorge steld hierop gunstig te beslissen. Mevrouw Kloet vond het een rede lijke wens van het comité en kon zich hierachter stellen, gelet op de gunstige ervaringen met een peuter klas te Schareiidijke. De voorzitter verklaarde, dat uit drukkelijk is gesteld, dat de gemeen te geen kosten van vervoer van peu ters voor haar rekening kan nemen in Kerkwerve en Scharendijke. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. de subsidie aan de Chr. Gem. Zangvereniging „Sur- sum Corda" te Scharendijke werd ingaande 1975 verhoogd van f 325,- tot f 450,- per jaar. De hoogte van de subsidie zal niet meer afhankelijk gesteld worden van het nadelig slot van dé rekening, zodat eventueel ge reserveerd kan worden voor bijz. uitgaven. Aan de Vrouwen Adviescommissie Schouwen-Duiveland zal voorlopig voor 1 of 2 jaar bij wijzè van proef een subsidie van 3 cent per inwoner per jaar beschikbaar worden gesteld. De heer M. Boot had gelezen, dat uit Middenschouwen nog geen ver tegenwoordigster in de commissie zitting heeft. De voorzitter ant woordde. dat het hem wql bekend is. dat er moeilijkheden waren voor het vinden van een vertegenwoor digster. Hij wist niet hoever de Ad viescommissie thans gevorderd is. Caravanterrein Wat de aanvraag van de heer J. Hulshof aan de Ridderweg te Elle- meet voor het mogen aanleggen van een caravanterrein betreft, hadden b. en w. de raad medegedeeld, dat de toelichting in de vorige vergadering Wanneer de laatste leerkracht de school verlaten heeft, moeten ook alle kinderen na schooltijd vertrek ken. Uit de interviews werd door de leerlingen van de R.S.G. opgemaakt dat: alle kinderen uit de le en 2e klas meestal lopend naar school ko men en ze zich vaak van geen gevaar bewust zijn. De ouders van kindexen uit het centrum of Malta vinden vooral het kruispunt b'ij de Balie ge vaarlijk. Ouders van kinderen uit plan West de kruising bij de West- brug. de ouders van de kinderen buiten Zierikzee de ovex-steekplaats bij de provinciale weg. Uit gcspxek- ken met de leerkrachten bleek dat de kinderen uit het centrum moeten komen lopen (behalve wanneer er gezwommen of gesport moet worden in „Onderdak"). Dit vanwege een te klein fietsenhok. In alle klassen wordt verkeerslcs gegeven. In de laagste klassen alleen over de gemakkelijkste en dringend ste regeltjes, zoals rechts houden. In de tweede klas zijn er ook plaatjes van verkeerssituaties, die na bespre king gekleurd kunnen worden. In de middelste klassen wordt uit boek jes gewerkt. In de hoogste klassen worden de regels, (borden e.d.) ge leerd. Dit gebeurt ook praktisch op het plein, dat voor die gelegenheid omgebouwd wordt in een stadssitu- atie. Door de ouders werd voor de ver- beteiing van de verkeerssituatie een strengere politiecontrole gesugge reerd en minder verkeer in de stad. Ook de leerki-achten dachten aan minder zwaar verkeer in de stad en aan het afsluiten van de Weststraat en Poststx-aat. De tellingen zijn bij twee kruispunten verricht: Laan v. St. Hilaire-Scheldestraat-Westbi-ug 240 auto's 53 b'romfietsen en 285 fiet sen 'per uur. Raamstx-aat-Balie-Z.Z. Kerkhof-Westraat, auto's 190, brom fietsen 71 en fietsen 219 per uur. niet geheel juist geweest was. Het is gebleken, dat het plan nog niet offi cieel aan de Subcommissie gemeen telijke bestemmingsplannen te Mid- delbui-g was vooi'gelegd. Wel was er door de voorzitter met een lid van gedeputeei-de staten en een functio naris van de Prov. Plan. Dienst een gesprek over dit plan geweest. De beoox-deling was negatief geweest. B .en w. blijven bij hun afwijzend standpunt, daar aansluiting op een riolering niet mogelijk is. De praktijk leert, dat plannen om deze reden niet worden goedgekeurd, zelfs al zou er een compacte zuive ringsinstallatie worden gebouwd. De heer Padmos was van mening, dat het initiatief van betx-okkene, die een mooi terrein wil aanleggen, moet worden gesteund. De heer Hart vond een nieuwe stemming over het afwijzend voor- stel van b. en w. wenselijk. Mevrouw Kloet vei'klaarde in te genstelling tot de voi-ige vergade- ring tegen het voorstel te zullen stemmen. Het voorstel van b. en w. geen medewerking te verlenen aan het plan van de heer Hulshof voor het aanleggen van een caravanterrein werd met vijf tegen twee stemmen verworpen. Voor stemden alleen de beide wethouders. Het plan zal thans aan de Subcommissie gemeentelijke bestemmingsplannen norden voor gelegd. Vastgesteld werdeh de 11e, 12e en 13e wijziging van gemeentebegroting voor 1974. Daar het niet zeker is of nog een raadsvergadering in de oude samen stelling zal worden gehouden dankte de voorzitter de leden M. Boot, Pad mos en Wessels voor de wijze, waar- op zij de belangen van de gemeente Middenschouwen hebben behartigd. De heer M. Boot heeft van de drie scheidende raadsleden de langste pe- i'iode als raadslid meegemaakt. Hem werd ook dank gebracht voor de tijd dat hij tijdens de vakature van bur gemeester als tijdelijk wethouder heeft gefungeerd. Op andere wijze zal in een onoffi ciële bijeenkomst, waai-bij ook de echtgenoten van de raadsleden zul len worden uitgenodigd, afscheid worden genomen. De heer M. Boot dankte de voor zitter hartelijk voor de waarderende woorden. Hij had steeds prettig sa mengewerkt in de raad. De heren Padmos en Wessels spra ken eveneens dankwoorden. Tijdens de rondvi-aag deelde de heer Wessels mede. dat de raadsleden een brief Advertentie pntvangen hebben van de jeugd te Scharendijke om een terreintje voor voetballen beschikbaar te stellen, daar niet op het sportteiTein gevoet bald. kon woi-den. De voorzitter lichtte toe, dat de sportterreinen in de zomer hersteld moeten worden. Op de terreinen mag buiten de herstelperiode wel door de jeugd worden gevoetbald. Voor het sporttei'rein te Scharendijke zijn daai'om door de gemeente vex-plaats- bare doelen besteld, zodat minder schade aan de gi'asmat zal worden aangei'icht. Er wordt ook aan ge dacht in het plan Putmeet een tx-ap- veldje voor de jeugd gereed te ma ken zolang de gi'ond niet als bouw terrein is vei-kocht. Burgemeester en wethouders zul len geen duikplank in de haven te Scharendijke aanbrengen, zowel uit hygiënisch oogpunt als uit een oog punt van gevaar. Overigens vonden zij het een sympathieke brief. Inlichtingendienst telefoon-district Tengevolge van de massale wijzi ging van de Belgische net en abon- neenummers wox-dt een piekbelasting verwacht bij het landelijk informa tiecentrum 0018. De abonnees in West-Brabant en Zeeland kunnen de gewenste infor matie ook verkrijgen van de Inlich tingendienst van het telefoondistrict Bi*eda door 008 te bellen. ZIERIKZEE „Jumelage"-bezoek aan Hatfield (Eng.) Op woensdag 24 juli aanstaande - 's moi'gens om half negen - vertx-ekt een groep van 16 personen uit Zie rikzee en uil andere gemeenten op Schouwen-Duiveland, om in hef ka der van de vriendschapsbanden (i.jumelage") een bezoek te brengen aan Hatfield in Engeland. De heen reis. onder leiding van de Engelse leraar de heer P. van Donk, wordt gemaakt via Zeebrugge, de terug reis - op 7 augustus a.s. - zal gaan via Hoek van Holland. Filmvoorstelling in de Concertzaal Op dinsdag 23 juli wordt in de Zierikzeese Concertzaal dc film „The Good, the Bad and the Ugly" ver toond. De hoofdrollen worden ver tolkt door Clint Eastwood (the Good) Lee van Clecf (the Bad) en Eli Wal lach (the Ugly). De/.e film van Al berto Grimaldi speelt in do door Burgeroorlog verscheurde Verenigde Staten, waar drie gevaarlijke despe rado's op zoek zijn naar een vevdv e- i.en schat, groot 200.OHO dollar. Het zijn dc mysterieuze vreemdeling Joe, bijgenaamde Blöndie. de Mexicaanse boef Tuco en de sadistische killer Setenza. Zij staan volledig onver schillig tegenover het conflict dat hel Amerikaanse volk verdeelt en hoewel zij toch ook met hun. pistolen hun brood verdienen, zijn zij geen van drieën van plan zich met de oorlog te bemoeien. Door samenloop van omstandigheden ko men ze alle drie in een krijgsgevan genenkamp van de ovex-winnende Yankees terecht. Na veel omzwer vingen en avonturen bevinden ze zich eindelijk aan het front, waar van zij nu ook de kanonnen zien, die zij tot dusver slechts in de verte hoorden buldex'en. Blondie en Tuco, die naar de overkant van de rivier moeten, want daar ligt de schat, b'e- giijpen dat dit pas zal lukken als het fronp zich verplaaitst. Zij blazen de bx*ug op, waarna de legers inder daad een ander gevechtterrein zoe ken. Na het oversteken van de ri vier bereiken de avonturiex's de schat, maar voor zij één spade in de grond hebben kunnen steken, zien zij de „killer" Setenza -staan.. RENESSE Drukke kermis verwacht Maandag, dinsdag en woensdag a.s. heeft Renesse weer zijn jaarlijkse kennis. Evenals in de voorafgaande jaren bestaat er van de zijde van de exploitanten ook dit jaar weer grote belangstelling voor deze kermis waarop, midden in de bouwvakva kanties een gx-ote drukte mag wor den vei'wacht. Naast de 1 poffertjeski'aam, de oliebollen en gebak kraam, de kin- dex-molen en de suikerspin die er heit gehele zomei'seizoen staan komt hier nog bij een i-euzenrad, schiet- salon, palingkraam, klokkenspel, schuifspel, flipper bumper, babymo len, suikerspin, stoplichtenspel, golf baan, holly crane, noga,tkraam, lijn- trekspel, pollospel, autoscooter en een patat frites kraam. Diefstal uit boot op camping In de nacht van dinsdag op woens dag jl. werden uit de boot van de heer J. C. M. te Rottei'dam, welke op de camping Bx-emhoeve te Renes se stond. 2 druk-tanks, 4 werphen gels met molens, 2 losse hengels, een jerrycan met benzine en een suede jas, gezamenlijke waarde f 1400,- ontvreemd. Minikruiser gestolen In de nacht van 14- op 15 juli jl. wei'd van de heer R, verblijvende op de camping Bremhoeve te Ren- nesse, uit de haven van Scharendijke een minikruiser merk Cx-evette ont vreemd. De boot heeft een lengte van 4.50 m en is 1.50 m breed. Botsing auto-bromfiets Donderdagmiddag oxnstx-eeks 13.30 uur had er op de kruising Stoofweg- Kuijerdamse weg een aanrijding plaats tussen een personen auto, be- stuurd door J. A. R. te Wiei'den, en de 17-jarige 'bromfietser B. P. le Vlaardingen. De bromfiets werd hierbij totaal vernield, terwij] de auto beschadigingen aan de achter zijde opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. SEROOSKERKE Aanrijding auto-bromfiets Donderdagmiddag omstreeks 13.00 uur had op het kruispunt Provin- cialeweg-Zwaardweg een aanrijding plaats waarbij de bromfietser J. v. d. H. uit Kerkwerve werd gewond. Bromfiets welke over het fiets pad reed in de richting Kerkwerve werd op genoemd kruispunt geschept door een x^echtsaf slaande personen auto. bestuurd door S. J. uit Roosen daal. Bx'omfietser werd per ambulance overgebracht naai- het Rode Kruis- zickcnhuis tc Zierikzee. Dokter v. d. Waarden uit Noordgouwe verleende eerste hulp. Bromfiets en auto wer den beschadigd. Vrouw brak been Dondei-dagmiddag plm, 14.00 uur. viel mevr. N. B. van Z.' uit Sint- Maartensdijk bij een bezoek aan dc Schelphoek van de dijk en brak haal been. Dokter de Boer uit Renesse verleende eerste hulp. Slachtoffer werd per ambulance overgebracht naar hot Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. SCHARKNDIJKE/IXI.EMEFT Z.S.C. zomeravond wandeltocht 1974 Dinsdag 23 juli a.s. organiseert de sportvereniging Z.S.C. uit Scharon- ZIERIKZEE. Het werk aan de ver breding van de Zierikzee Westbrug ligt enige tijd stil. Ook voor de bou wers van de nieuwe brug is immers de bouwvakvakantie nog in volle gang. Overigens is het werk voordat de vakanties begonnen al flink op- gescholen. Het ziet er dan ook naar uit dat Zierikzee met het najaar van de nieuwe brug gebruik zal kunnen gaan maken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dijke/EUemeet de jaarlijkse wandel tocht. De i-oute's lopen via leuke bin nenweggetjes door mooi duin- en strandgebied. Om 19.00 uur vindt de start plaats in de Dox-psstraat te Schax-endijke. Startbureu is Dorps café Scharendijke. Er kan gewandeld wox-den over 8 en 15 km. Alle deel nemers krijgen een leuke medaille als herinnexing. NOORDGOUWE Geslaagd Voor het brood- en banketexamen eerste gezel is geslaagd de heer W. Lokerse SCIIUDDEBEURS Geslaagd Voor het brood- en banketexamen eerste gezel is geslaagd de heer C. de Regt. OUWERKERK Tweede ronde campingvoetbal Woensdag 17 juli werd de tweede i'onde van het campingvoetbal te Ouwerkerk gespeeld. De uitslagen zijn als volgt: Viex- Bannen-Sirjansland 0-5; 't Sluitgat-'t Hoogezand 2-2; Kx'eekoe- ver-SVOWK 2-1. Zoals uit de stand blijkt voeren de campings uit Sir- jansland de lijst aan. Six-jansland 4 punten; 't Hoogezand 3 punten! SVOWK 2 punten; Kreek oever 2 punten; 't Sluitgat 1 punt; Vier Bannen 0 punt. BRUINISSE Programma visserijdagen Het programma voor de Visserij- dagen te Bruinisse ziet er uit als volgt: Vrijdag 19 juli: 14.00 uur Oriënta- lierit voor auto's, start vanaf het ha venplateau, inschrijfgeld f 3,00. 16.00 uur Opening Braderie in de Korte Ring. met Rommelmarkt. Welfare- werk Rode Kruis en demonstx-aties van oude ambachten. 18.00 uur Ron de van Bru voor amateui's over 100 km met vele bekende renners. Zaterdag 20 juli: Gxootse ballon vaartshow m.m.v. de familie Boes man op het sportterrein Bruse Boys. afgewisseld met een demonstratie parachutespringen; entree: kinderen t m 10 jaar f 0,50. volwassenen f 1,00. 16.00 uur Braderie. 18.45 uur Voet balwedstrijd Sparta I-Hermes D.V.S. op het sportterrein van do Bruse Bovs; entree: f 3.00. Het programma van zaterdag zal worden opgeluisterd door het Tiom- petterkorps met Majox-ettenpelelon Juliana", Middelburg. 13.45 uur rondgang. Tijdens de Braderie is er gelegen heid om mosselen te eten. Werk in Zuid-Afrika Onze oud-dorpsgenoot de heer W. van den Berg Dz die vorige maand naar Zuid-Afrika emigreerde, vond een betrekking bij de Atlas Vliegtui- genfabxiek te Pretoria, als instruc teur voor de electrische apparatuur voor vliegtuigen enz. Demonstratie parachutespringen Bij de ballon-oplating te Bruinisse op zaterdagmiddag 20 juli zal ook een demonstratie in parachutesprin gen worden gegeven. Eremedaille In zilver Aan de heer J. J. Dolk te Bruinisse is door de minister van verkeer en waterstaat bij Koninklijk Besluit van 5 juli 1974 dc eremedaille ver bonden aan dc Orde van Oranje Nassau in zilver toegekend. De heer Dolk is stuurman bij de Europese Waterweg Ti-ansporten B.V.. waar bij hij een veertigjarige diensttijd achter de rug heeft. Dc uitreiking gebeurt in Rotterdam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3