li Onroerend-goed-belasting Middenschouwen GRIEKENLAND VERVANGT OFFICIEREN OP CYPRUS Vakantiebungalow ontploft: twee doden en tien gewonden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Makarios heden (vrijdagavond) in Veiligheidsraad Airconditioning Saman-Deurloo Hoog water door overvloedige regen in zuid-Duitsland 0 AUSTIN MORRIS AUTOVERHUUR Vrijdag 19 juli 1974 130ste jaargang Nr. 21523 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer. Zierikzees verkeer en de kinderen BRUSSEL, 18-7. Na afloop van een buitengewone NAVO-raadsvergadering is donderdagavond in Brussel het volgend communiqué bekend gemaakt: VERENIGDE NATIES, 19-7. De voorzitter van de veiligheidsraad der Verenigde Naties, Javier Perez de Cueilar (Peru), heeft de raad vrüdag om 20.30 uur onze tyd bijeengeroe pen teneinde een verklaring van aartsbisschop Makarios te aanhoren in zijn hoedanigheid van „president van Cyprus". Tevoren zullen de leden van de raad privé bijeenkomen om te be slissen over een verzoek tot het ho ren van delegatie van het nieuwe regiem. Donderdagavond verklaarde de voorzitter van de veiligheidsraad dat de vertegenwoordigers van het be wind van Nicos Sampson ook zouden kunnen worden gehoord als „perso nen die door de raad competent worden geacht inlichtingen te ver schaffen". Advertentie Mevr. X: Wat is dat? Mevr. Y: Lucht-koefingï Mijn bakker en slager hebben dit ook! Het is zo prettig kopen, het ge bak, chocolaterie en vlees ziet er altijd zo fris uit en door het prettige klimaat is wachten in de winkel ook geen punt meer! Laat nu een Airconditioner installeren! Vraag vrijblijvend prijs en documentatie Antwoordnummer 43 (geen postzegel) ZIERIKZEE Telef. 3260 - na 18.00 uur 3909 „Tgdens een buitengewone bijeen komst van de Navoraad heeft de vaste vertegenwoordiger van Grie kenland donderdagavond de aantij gingen verworpen als zou de Griekse regering enige verantwoordelijkheid dragen voor de staatsgreep op Cy prus. Volgens de persdienst van de Navo verklaarde de ambassadeur: „De Griekse regering heeft veront waardigd de aantijgingen verworpen als zou ze ook maar in het minst tus senbeide gekomen zijn bij de recente gebeurtenissen op Cyprus. Hij be schouwt eveneens de beschuldigin gen tegen de Griekse officieren, die ter beschikking stonden van de Cy prische regering, als ongegrond. In de hoop te voldoen aan de wens van het merendeel der raadsleden en het bewijs t e leveren van zijn goede wil en zijn vredelievende en vriendschappelijke bedoelingen te genover iedereen, heeft de Griekse regering de beslissing genomen de hogervermelde officieren te vervan- vangen. De Griekse reegring hoopt dat dit gebaar naar waarde zal worden ge schat. De vervanging zal gebeuren in verschillende fazen. De realisatie ervan zal in de komende dagen aan gevat worden". Manoeuvre? Turkije heeft de aankondiging van Griekenland een manoeuvre ge noemd die niets te maken heeft met vermindering van de spanning. „Het is helemaal geen positieve stap tot waarborging van de onaf hankelijkheid van Cyprus. De ver vanging van officieren van de Junta betekent alleen maar dat andere of ficieren komen die eveneens de ille gale regering (van Nicos Sampson) steunen", zo zei T. Tulumen, wnd. hoofd van de Turkse missie bij de Navo, op de bijeenkomst van de raad. „Dacht u dat de officieren iets deden zonder het groene 1 icht te hebben gekregen van Athene? De officieren leidden de coup in op dracht van Athene. Wjj zijn altjjd tegen vervanging van de officieren geweest en hebben steeds aange drongen op terugtrekking". MÜNCHEN, 18-7. In het zuiden van Duitsland is men voorbereid op overstromingen als gevolg van de overvloedige regenval van de laat ste drie dagen. In Beieren is het peil van de ri vieren de Iller, Ammer, Loisach, Ti- roler Ache, Isar en Traun tot alar merende hoogte gestegen. De verbin ding tussen de stad Bregens aan het Bodenmeer en zuid-Duitsland is sinds donderdag niet meer begaanbaar. Ook in het Duits-Oostenrijkse grensgebied heeft langdurige regen riviertjes buiten hun oevers doen treden. Advertentie DRONTEN, 19-7. Twee vakantiegangers zijn gedood en ruim tien zijn donderdagavond omstreeks half negen gewond geraakt bij een ontploffing in een bungalowpark te Dronten (Oostelijk Flevoland). Eén of meer butagas- flessen zijn geëxplodeerd in. vier kleine bungalows onder één kap in het recreatiepark „Bremerberg" schuin tegenover het Flevopark. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. {01114} 1495 De gewonden zijn naar een zieken huis in Zwolle vervoerd. De politie hield de wegen vrij voor ambulances die in groten getale naar Dronten waren gekomen. Volgens de politie ter plaatse is er na de ontploffing geen bi'and uitgebroken. Om het leven gekomen zijn: me vrouw E. Bos (73) uit Amersfoort en de heer H. van der Craats (42) uit Veenendaal. Het is een zware explosie geweest: van de bungalows is niet veel?meer over, slechts een muur staat nog overeind. Bomen in de directe omge ving van de bungalows zijn ont worteld. Het is nog niet bekend hoe veel mensen op het moment van de ontploffing in de woningen aanwezig waren. De politie is druk bezig met het onderzoek. Gemeenteraad akkoord WESTERSCHOUWEN. - Woensdag avond omstreeks 21.00 uur belandde de door J. Z. te Zwijndrecht be stuurde auto op de Kuijerdamseweg in de naast de weg gelegen sloot waarbij de auto volkomen verloren ging. Z. raakte van de weg doordal hij op een gegeven moment met zijn rechter voorwiel in de naast de la ger naast de weg gelegen berm te recht kwam, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJKE, 18-7. De raad van Middenschouwen kwam donderdagavond jl. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends. Een commissie uit de raad, be staande uit de leden mevrouw Kloet- Schellingerhout, Wessels en Padmos onderzochten de geloofsbrieven van de benoemde raadsleden. Namens de commissie rapporteerde mevrouw Kloet, dat alle stukken in orde be vonden waren. Hierna besloot de raad tot toelating van de raadsleden J. Boot, L. den Boer, C. J. van Burg. L. C .Hart, M. L. Hoogenboom, J. Kloet-Schcllingerhout en A. J. bij de Vaate. Burgemeester en wethouders had den de raad eenvoorstel gedaan wat. betreft de onroerend-goedbelasting te kiezen voor de economische waar de als heffingsgrondslag, zulks over eenkomstig het advies van de door de vereniging van B., W. en S. ge vormde werkgroep Verder was uit een gezet, dat het de bedoeling is tijdig vóór 1 januari 1975 een ver ordening tot heffing van de onroe rend-goedbelasting aan de raad ter vaststelling voor te leggen. Verder uistel zou bij een gelijk blijvende totale belastingdruk voor de ge meente een derving van f 21.000,- aan middelen betekenen. De heer M. Boot zei zich met de economische aarde als heffings grondslag te kunnen verenigen. Wel stelde hij als voorwaarde, dat de taxatie zo objectief mogelijk zal moeten geschieden. Hij vroeg in dit verband of al bekend is welk bureau de taxaties zal gaan verrichten en hoeveel de kosten zullen gaan be dragen. Spreker had geconstateerd dat een verschuiving van belastingdruk zal optreden van de eigenaars naar de gebruikers Iedere verzwaring van belastingdruk vond hij een bedenke lijke zaak Hij kon overigens akkoord gaan met het voorstel van b. en w. Mevrouw Kloet en de heer Wessels verklaarden zich eveneens met het voorstel te kunnen verenigen. De voorzitter lichtte toe, dat thans een bedrag van ongeveer f 21.000, aan belastingen in 's Rijks kas komt. Deze belastingen vervallen bjj invoe ring van de onr.goedbelasting, zodat de gemeente zonder verzwaring van de totale belastingdruk dit bedrag in zijn heffing kan betrekken. De secretaris lichtte op verzoek van de voorzitter toe op welke wijze een verschuiving in de belastingdruk zal ontstaan. De voorzitter zette uit een, dat de aanwijzing van het b'u- nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 reau, dat de taxaties zal gaan ver richten in eerste instantie tot de bevoegdheid van b. en w. behoort. Welk bedrag met de taxaties ge moeid zal zijn is nog niet bekend, doch vermoedelijk zal dit 15.000,- zijn. Taxaties Voor het verrichten van taxaties zijn aanbiedingen binnen gekomen van de Stichting Adviesbureau Onr. Zaken te Rotterdam, Gropatax en Houdringe B.V. (Grontmij). Het is van belang, dat op Schouwen-Dui- veland tot eenheid, wat betreft de aanwijzing van 'n taxatiebureau kan worden gekomen. De voorzitter stel de voor hierover geen uitspraak te doen; hij vond dat in dit stadium voorbarig. De heer M. Boot vroeg zich af of de raad te allen tijde hierover kan adviseren. De heer M. Boot haakte hierop in door mede te delen, dat hij en zijn fractiegenoot, de heer Padmos, gaar ne Gropatax aangewezen zouden zien, daar dit een goed bureau is. De voorzitter antwoordde, dat b. en w. de opmerking van de heer M. Boot in hun overwegingen zullen be trekken. Ten einde één lijn te kun nen trekken op Schouen-Duiveland is het goed nog geen bindende uit spraak te doen. Hij betreurde het daarom, dat in een gemeente op Schouwen-Duiveland reeds een be sluit tot aanwijzing van een taxatie bureau genomen is, al is iedere raad daarin natuurlijk geheel vrij. De raad ging hierna met algemene stemmen akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders, wat 't kiezen van de heffingsgrond slag van de onr.goed-belasting be treft en het tijdstip van invoering. In verband met verhoging van de advieskosten voor bouwaanvragen, verschuldigd aan de Technische Dienst Bruinisse-Middenschouwen, besloot de raad op voorstel van b. en w. tot aanpassing van de leges voor bouwvergunningen. Eveneens werd besloten tot het garanderen tezamen met de gemeente Westerschouwen van een geldlening ten behoeve van de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen in verband met de uit breiding en verbouwing van het rusthuis „Duinoord" te Haamstede. De voorzitter was blij, dat een ge deelte van de nieuwbouw reeds in gebruik kon worden genomen. De raad besloot tot garantverkla ring van een geldlening t.b.v. een aanvrager voor een nieuwe woning te Ellemeet Op voorstel van b. en w. besloot de raad afwijzend te beschikken op een aanvraag van de Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs te Scharendijke om gel- (Vervolg pag. 3) WESTERSCHOUWEN. Deze schoen tjes op het strand staan er maar „verloren" bij. En dat is eigenlijk geen wonder want de Schouwse stranden blijven als gevolg van het slechte weer van de laatste tijd vrij wel leeg. Er wordt ook weinig ge zwommen: het blijft veelal bij „pootje-baden" en dan gaan alleen de schoenen uit. Vandaar deze stille getuigen op één van de Schouwse stranden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ook het kleinste licht heeft zijn atmosfeertje. Ebner-Eschenbach Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog Overwegend droog weer met eerst nog opklaringen, maar morgen ge leidelijk meer bewolking; zwakke tot matige westelijke wind; minimum temperaturen van 11 tot 6 graden, maxima morgen circa 19 graden, in het zuidoosten enkele graden hoger. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 juli. Zon op 4.43, onder 20.48 Maan op 6.08, onder 20.59 21 juli. Zon op 4.45, onder 20.47 Maan op 7.36, onder 21.23 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.46 Maan op 9.02, onder 21.44 Nieuwe maan: 19 juli (13.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 juli 3.39 16.02 9.03 21.39 21 juli 4.31 16.49 9.48 22.23 22 juli 5.15 17.31 10.31 23.08 Springtij: 21 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-7. Het K.N.M.I. deelt mee: de luchtdruk over West-Euro pa is het afgelopen etmaal geleide lijk verder gestegen. Het weer in dit gebied ondergaal dan ook een voort gaande verbetering. Wel komt over de Britse eilanden een warmtefront naderbij, dat zaterdag over ons land zal trekken. Hoewel dit front geen of nagenoeg geen regen zal brengen, moet wel op van tijd tot tijd over trekkende wolkenvelden gerekend worden. Dc temperaturen zullen op een nog wat hoger niveau kunnen komen. In de Alpen is het weer aan merkelijk verslechterd, evenals in de streken van de noordwestelijke Bal kan. Een goed ontwikkeld lagedruk gebied in de bovenlucht is hier ver antwoordelijk voor talrijke regen en onweersbuien, waarbij de tempe raturen vrijwel nergens meer de 20 graden bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1