LUI Rijkspostspaarbank HET LAATSTE HOUVAST s De Grieks-Turkse bom- Cyprus barst uw nationale spaarinstelling Invoerstop rundvlees Radarcontrole bij postduivensport BLIK DOOR HET WERELD ITER •Als u f 1.000,'5 jaar kunt vastzetten, krijgt u bij de RPS een riante rente. •En tóch kunt u tussentijds over uw spaar geld beschikken! •Laat u snel informeren over het fijne van het RPS Termijn sparen.'t Is zo gemakkelijk: bel (gratis) 0017 of gebruik de (portvrije) coupon, r™1 I j (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) ZJf, Melkslijters verliezen terrein Horeca somber over seizoen '74 Hik hik hoera ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag is juii itnj Nr. 2132: 7 Advertentie vXHipOn. Stuur mij informatie over het termijn sparen bij de RPS Naam: I Adrec. I Floats:. De staatsgreep op Cyprus is niet, zoals dit overal elders wel het geval zou zijn, een typisch binnenlandse aangelegenheid. De nationale garde die de coup uit voerde staat onder bevel van Griekse officieren, die of ficieel de Cyprioten alleen zouden onderrichten in neutraal-militaire kennis maar ondertussen kennelijk ook hun best deden hun minderen ervan te overtuigen dat Cyprus na tuurlijk deel uit moest maken van Griekenland - enosts, zoals dit heet. En de spreekbuis van de Griekse ko lonels, radio Athene, stemt hiermee van harte in: de militairen hadden de „anarchie" weggevaagd heet het. En het is uiteraard geen toeval dat de coup net plaats vond nadat pre sident Makarios had gelast dat deze Griekse instrukteurs naar hun land terug moesten omdat ze samenspan den met de EOKAhet guerrilla-le gertje dat al zo lang voor enosis vecht. De juistheid van Makarios' oordeel werd helaas snel bevestigd. De Britten hadden lange tijd Cy prus als kolonie omdat ze het een ideale plek vonden voor een militai re basis, die echter na de Tweede Wereldoorlog overbodig werd door dat er niet zoveel Britse belangen meer waren in dit gebied en trou wens de strijdkrachten veel sneller verplaatsbaar waren geworden. Aan het eind van het Britse bestuur er voer Londen wat de Cyprioten onder de Duitse bezetting hadden geleerd: guerrilla. Een grote voorman van het verzet tegen de Britten was Ma karios toen al, die men probeerde monddood te maken door hem te velbannen. Daardoor hebben de Britten hem waarschijnlijk zo popu lair gemaakt dat hij de logische eerste president werd. Maar intussen was Makarios wel veranderd. Was hij eerst fervent aanhanger van de enosis-gedachte, na zijn ambtsaanvaarding bleek hij fel voor onafhankelijkheid. Niet al leen was hij waarschijnlijk niet be koord door wat hij in Athene zag, maar bovendien vreesde hij dat een Grieks-Turks konflikt kon leiden tot een deling. Er is immers een flinke Turks-sprekende minderheid die de Turken onmogelijk in de steek kun nen laten vooral niet omdat de Grieks-sprekende Cyprioten duide lijk aanstalten maakten om die Tur ken te vuur en te zwaard te vervol gen. Nieuw kruitvat V N-blauwhelmen moesten die twee bevolkingsgroepen uit elkaar houden en Ankara en Athene over legden over een grondwet die ook de Turkse minderheid, die de vice- president moest leveren, behoorlijke vrijheid garandeerde. Dit gesprek overigens is al sinds lang vastgelo pen. Wel kon men zien hoe Makarios vooral nadat de kolonels in Athene de macht grepen, probeerde van Cyprus een demokratisch voor beeld voor de Grieken te ma ken. Tot men in Athene kennelijk het wachten moe was en de wereld voor een voldongen feit stelde - want dat Athene niet medeverant woordelijk is voor deze „interne" staatsgreep is moeilijk vol te hou den. Bezittingen van Vondelparkslapers werden gestolen AMSTERDAM, 17-7. Het Amster damse Vondelpark is lang niet vei lig voor slapers. In de nacht van dinsdag op woensdag raakten niet minder dan vijf jonge buitenlanders al hun bezittingen kwijt: rugzakken met kleding, geld en identiteitspa pieren. Zij waren bestolen door an dere jongeren. De slachtoffers waren twee Fransen, twee Zweden en een Fin. Forellen door de bliksem getroffen MÜNCHEN, 17-7. E enwildpark in Beieren zijn tientallen forellen do delijk door de bliksem getroffen. De eigenaar had koperen buizen in de vijver aangebracht om de algengroei tegen te gaan. Het metaal heeft waarschijnlijk gewerkt als bliksem afleider. waardoor de forellen ge- ëlektrocuteerd kunnen zijn. De konsekwenties zijn niet aange naam. Het botert al lang niet zo erg tussen Turkije en Griekenland, om allerlei ten dele psychologische re denen met een historische achter grond. Maar daarbij is de laatste tijd van alles gekomen. Eerst zette de kwestie Cyprus aan beide zijden de nekharen overeind en beide partijen kalmeerden slechts na sterke druk van de VS en de NATO, waartoe beide landen behoren. Vervolgens kwam het tot nieuwe spanning over de aanspraken van Griekenland op alle olie die in de Aegeische zee ge vonden zou worden - aanspraken die kwamen toen de Turken juist be gonnen die olie te zoeken. En nu barst de bom-Cyprus weer eens. Met als vooruitzicht dat de he le oostelijke flank van de NATO in onderlinge strijd ineenstort, tenzij heel snelle bemiddeling dit weet te voorkomen. Waarschijnlijk stellen Turken noch Grieken er prijs op te gen elkaar slag te leveren, maar de omstandigheden waaronder dit noodgedwongen zou moeten zijn nu loei aan het ontstaan. RIJSWIJK, 17-7. Het aandeel van melkslijters en winkelwagens in de huishoudelijke aankopen van (zoete) konsumptiemelk is sterk teruggelo pen. Tussen oktober 1972 en oktober 1973 daalde het van 65 tot 56 pro cent, tussen oktober 1973 en maart 1974 verder tot 50 procent. Het aandeel van de winkels steeg van 29,2 procent (waarvan 2 procent zuivelwinkels) in oktober 1972 tot 37,8 (waarvan 2 procent zuivelwin kels) in oktober 1973 en tot 42 pro cent (2 procent zuivelwinkels) in maart 1974. Het aandeel van de boer in de melkleveringen direkt aan de kon- sument steeg van 5,9 procent in ok tober 1972 en 1973 tot 8 procent in maart 1974. DEN HAAG, 17-7. De vooruit zichten voor 1974 in de horecasec- tor z(jn verre van rooskleurig. Er zal een" zeer hard gevecht ontstaan om de consumentengulden. Het ac cent zal vaak liggen op de noodzaak tot omzet vergroting om de sterk ge stegen kosten goed te maken dit staat in het jaarverslag over 1973 van het bedrijfschap horeca. Staatsbosbeheer viert 75-jarig bestaan met congres UTRECHT, 17-7. Staatsbosbe heer gaat zijn 75-jarig bestaan vie ren met een groot congres in het jaarbeurscongrescentrum (18 en 19 september) onder het moito „leven met wortel en tak". Aan het con gres is een milieumarkt verbonden met kramen en stands. Hier krijgen instituten, werkgroe pen en organisaties die zich bezig houden met het beheer en behoud van de natuur, de gelegenheid hun doelstellingen toe te lichten. Het congres wordt geopend door prins Bernhard. Voorts zal er het woord worden gevoerd door o.a. minister Van der Stee (landbouw), staatsse- kretaris Meijer (c.r.m.) en prof. Bütt- ger, lid van de Club van Rome. BRUSSEL, 17-7. De Europese landbouwministers hebben in Lu xemburg besloten tot 1 november de EEG-grenzen voor de import van rundvlees te sluiten. De ministers hdbben echter ook besloten dat de zogeheten Gatt-overeenkomsten (af spraken in het kader van de over eenkomst inzake handel en tarie ven) gerespekteerd blijven. Dat houdt in dat op jaarbasis toch nog 33.000 ton rundvlees de gemeenschap binnen mag komen. HANNOVER, 17-7. Een loodgieter in Hannover die sinds acht maan den last had van een hardnekkige hik die op de duur zeker de dood tot gevolg zou hebben gehad, is van de kwaal genezen door een tover drank" De 55-jarige Heinz Isecke had 136.800.000 keer - 40 keer per mi nuut, dag en nacht - gehikt en was tegen de dertig kilo afgevallen, toen een winkelier in Hamburg over hem in de krant las. Zondag bracht hij hem een aftreksel van twaalf plant aardige oliën, waaronder chlorofyl Isecke strekte zich op zijn bed uit en voor het eerst in lange tijd sliep hij zes uur achtereen zonder één keer te moeten hikken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VOORSCHOTEN. Uit een manege uit Voorschoten zijn in de nacht vijftig zadels en paardehoofdstellen gestolen met een waarde van f 50.000. DEN HAAG. In Den Haag gaat de politie „verscherpt toezicht" hou den op de gang van zaken in het ge bouw van de gemeentelijke sociale dienst aan de Neherkade. De maat regel is volgens de politie in over leg met de direkteur van de sociale dienst genomen, omdat het agressie ve gedrag van bezoekers de laatste maanden is toegenomen. HILVERSUM. De pianist Jacques Schutte is op 66-jarige leeftijd in Hilversum overleden. Schutte kreeg grote bekendheid met het pianoduo dat hij met André de Raaff bijna 25 jaar (van 1941 tot 1965) heeft ge vormd. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de 27-jarige Japanse M. F. aangehouden, die ervan verdacht wordt haar pasgeboren baby door wurging om het leven te hebben ge bracht. HEINENOORD. Woensdagmorgen is de 19-jarige A. Pierens uit Oud- Beijerland bij een verkeersongeluk op rijksweg 29 in het Zuid-Hollandse Heinenoord om het leven gekomen. Hij zat naast de chauffeur in een au to die door een te hoge snelheid uit de bocht vloog en over de kop sloeg. WASSENAAR. Bij een groot scheepse opsporingsactie in de dui nen bij Wassenaar is de sinds een week vermiste 16-jarige Haagse jongen Martlen Nijkamp dood aan getroffen in een spaarbekken van de Haagse duinwaterleiding. Hij was verdronken. ROTTERDAM. Uit een loods in het oude havengebied van Rotter dam zijn bij een inbraak duizend autoradio's gestolen. De radio's za ten verpakt in 99 dozen. De dieven verschaften zich toegang tot de loods door enkele sloten te forceren. DEN HAAG. De Consumenten bond heeft minister Van Doorn van c.r.m. om zendtijd gevraagd om de konsumenten in Nederland voorlich ting te geven. Voorlopig wordt ge dacht aan een tv-programma van ongeveer een half uur, eens per vier weken. Later zou dit uitgebreid kun nen worden tot eens per twee we ken. 4 Het werd een nette naam. Moe der Ranzijn heette Neeltje, dus werd het Neeltje. Al verbasterde deze naam al na enige weken tot Nelie. De dokter, wiens hulp door de wanhopige vroedvrouw was ingeroe pen had de volgende dag, nadat hij moeder en kind nog een keer nauw keurig had onderzocht, een gesprek met de vader. En liet duidelijk door schemeren, dat het voor de moeder beter zou zijn, als ze geen kinderen meer kreeg. Begrepen? En als Ran zijn er soms niets op wist, moest hij maar eens op een rustige middag naar hem toe komen. Nee, niet op het spreekuur, maar om een uur of twee. Dan zou de dokter hem wel een weg wijzen. Deze arts was een moderne man, die niets van gods dienst wilde weten - ik heb' al heel wat mensen opengesneden gezien en in mijn studententijd heb ik er zelf menigeen van binnen bekeken, maar nooit een ziel gevonden - en in veel grote gezinnen de vaders de huid uitveegden en zinspeelden op moge lijkheden tot kinderbeperking. Freerk was wel even geschrokken, maar tilde er later toch niet te zwaar aan. Twee kinderen was im mers de afspraak? Wel, dan laten we het zo, nietwaar? Toen Trijnie wat aangesterkt en opgeknapt was, ver telde Freerk kort en bondig, dat het hierbij bleef, waarna zij hem dank baar aankeek. In ieder opzicht was hij een schat. Geen wonder, dat ze zoveel van hem hield. Trui en Nelie groeiden voorspoe dig op. En gedurende dit proces ont dekte moeder Ranzijn, dat het ver schil tussen beide meisjes steeds groter werd. Trui, langstakerig, sprietig haar van ondefinieerbare kleur, spits vogeltjes gezicht met een veel te grote neus. Daar tegenover de mollige, blozende Nelie, met ste- DEN HAAG. De interkerkelijke aktie „Kom over de brug" heeft een film gemaakt, die een beeld geeft van hetgeen gedaan is met de 50 miljoen gulden, welke de Neder landse protestanten en katholieken in 1972 hebben bijeengebracht voor ontwikkelingswerk in de wereld. DEN HAAG. De Nederlandse re gering zal geen stappen ondernemen tegen oud-minister Luns, thans se- kretaris-generaal van de NAVO, in verband met zijn uitlating dat van alle dierengeluiden het Nederlands nog het meest lijkt op een taal, en ook dan nog vind ik dat niet aardig tegenover de dieren". vige, volle armen en benen, altijd een zonnige lach op haar gezicht, twee druppels water met haar vader en eveneens diens lieveling, al hield hij natuurlijk ook van zijn oudste, die meer naar haar moeder trok. Want Trijnie wilde nog altijd niet de waarheid zien. En die waarheid was, dat ze één lelijk kind had en één mooie dochter. Verschillend als de dag en de nacht. In vele opzich ten. De moeilijkheden namen concrete gestalten aan op de lagere school. De kleine School met den Bijbel in het naburige dorp, twintig minuten lo pen. Maar dat betekende in die da gen niets. Lopen was gezond; fietsen deden enkel volwassenen en de op geschoten kinderen. Want een fiets kostte al gauw twintig gulden en dio gaf je niet aan een schoolkind. De mensen zouden er heel wait van den ken. De moeilijkheden derhalve al op 't schoolpad. Trui Ranzijn deed op zesjarige leeftijd haar intrede in het kleine schooltje met twee lokalen en even zovele leerkrachten: een hoofd en een juf. Nu ja.hoofd.Zo'n vijf en veertig kinderen werd daar de eerste beginselen van taal, rekenen en schrijven bij gebracht. Daarnaast wat geschiedenis en aardrijkskunde, zingen en vanzelfsprekend bijbelles. En dat was het dan zo ongeveer. Want in die tijd was men van me ning, dat lezen, schrijven en reke nen het allerbelangrijkste was. Een mening die, achteraf bekeken, hele maal niet. zo gek was. De rest was flauwekul. Nu ja, de bijbel moest je ook kennen. En het wekelijkse psalmversje diende geleerd te wor den, zodat je dat maandagsmorgens kon opzeggen. Al het andere was maar overbodige ballast. Hoe eerder de kinderen van school konden, des NIJMEGEN. Vier inwoners van Arnhem, een Nijmegenaar en een Amsterdammer, die zich schuldig hebben gemaakt aan in totaal 96 overvallen, inbraken en brandkast- kraken, zijn door een Gelders re cherche-bijstandsteam van Rijks- en gemeentepolitie opgespoord en ach ter slot en grendel gezet. MEERKERK. Aan de reeks cara van-diefstallen van de laatste we ken is weer een geval toegevoegd. Toen de heer Verhage uit Meerkerk (Z.H.) uit het raam van zijn woning keek, zag hij een onbekende auto met zijn caravan de straat uitrijden. Van de dief ontbreekt elk spoor. HENK VAN HEESWIJK te vlugger konden ze meehelpen: in de tuin, op het land, waar iedere werkkracht, hoe gering ook, meetel de. Trui Ranzijn liep met de andere kinderen mee schoolwaarts. En werd al spoedig het mikpunt van spot en hoon. Temeer ook omdat moeder Ranzijn haar oudste een beetje mo dern kleedde. Het kind droeg linten in itwee spriterige vlechtjes, wat in de ogen van sommige starre ouders „werelds" was en dus zondig. Kin deren horen en onthouden zulke din gen, dus Trui Ranzijn werd versleten als werelds met haar rose strikken in het haar. Werd geplaagd cn ge treiterd, zodat het huilen werd. Meester Peek deelde straffen uit, want hij zat. Net als Freerk Ranzijn, in de kerkeraad en wilde derhalve geen moeilijkheden hebben. De straffen hadden evenwel een ave rechtse uitwerking. Dc gestrafte kinderen keken er Trui lelijk voor aan: „dat nare kind van Ranzijn d'r schuld is het, dat wij strafregels moeten schrijven". Zodat de peste rijtjes desondanks aanhielden, maar nu meer in 't geniep. Het meisje werd verbitterd. Wilde woede welde in haar op, als men op veilige afstand stond te schelden of als men hardlopende haar passeerde en men haar aan de vlechten op dc grond trok, zodat zo zich bezeerde. Het werd zo erg, dat er in de ker keraad over werd gesproken. Want de getergde Trui was tenslotte de dochter van een der weinige notabe len in het dorp. In die dagen had Freerk Ranzijn voor weinig geld oen brik en een ketje gekocht, zodat hij niet meer in weer en wind met zijn handkar de wijde omgeving in moest maar het nu met paard en wagen kon doen. (wordt vervolgd) 0 0 SITTARD, 17-7. Controle met radar van het luchtruim voordat f postduiven gelost worden tijdens wedvluchten zou duivenrampen kunnen voorkomen, aldus de Nederlandse Postduivenorganisatie. Vooral in 1974 werden de duivenhouders gedupeerd doordat tien- 0 duizenden postduiven niet terugkeerden naar Nederland. De Nederlandse Postduivenorganisatie cn het K.N.M.I. In de Bilt hebben sinds zondag 14 juli goede ervaringen met radarverkenning 1 In Brussel wachtte een groot contingent jonge duiven op lossing. 0 Aangezien het K.N.M.I. geen sluitende prognose kon geven ten aan- zien van dc weersgesteldheid werd via Schiphol de atmosfeer vcr- J kend met dc radarinstallatie. De vlucht is hierna voortreffelijk 1 verlopen. 0 Bijzonder tragisch is dc in het afgelopen weekeinde uitgespeelde 0 wedvlucht vanaf Miinchcn verlopen. 6250 Nederlandse cn 19.000 J EEG-duivcn werden zaterdagmorgen gelost in Miinchcn, De duiven troffen abnormaal slechte weersomstandigheden waardoor in Ne- 0 dcrland zaterdagavond pas twee duiven aankwamen. In postduiven- 0 kringen venvacht men een verlies van minimaal 50 procent van de J In München geloste duiven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7