Genealogie van het geslacht van der Have Nog weinig tekening in campingvoetbalstrijd Ere-divisieclub Sparta komt in aktie tegen Hermes D.V.S. ERIC DE NOORMAN r T T 8h VAKANTIE - BEZORGERS De Witte Raaf V(pJpr\jr\ H&- Postzegel- emissieprogramma Nederland 1975 (van een medewerker) (slot) Van voor 1632 tot op heden hebben leden van het geslacht Van der Ha ve het dorp als schepen, sohout, en verder als drie opêénvolgende bur gemeesters, tevens van Oosterland. bestuurd of helpen besturen. De schrijver meent te mogen veronder stellen dat voor deze tak de ge slachtsnaam Van der lls}ve haar ont slaan vindt aan de haven van Sir- jansland. die daar eertijds van be tekenis schjjnt te zyn geweest, en waar ook een behoorlijke kade langs was. Het is waarschijnlijk dat aan deze kade, dus bij de haven, omlreeks 1550 Joost Matfheuszoon woonde, wiens zonen Jacob en Mattheus wer den aangeduid als „Van der Have De genoemde kade bestond nog in 1751, als men leest dat op 28 jan uari 1751 te Sirjansland „de ge rechtsdienaar Jan van der Have van een zekeren Frans de Ronde diens „Roer off snaphaen" opvordert, om dat deze persoon met dat geweer telkens „op de Staartse slu>s" en „op de kade kwam Op bladzijde 15 geeft de schrijver een historisch uitleg van de geschiedenis van hel dorp Sirjansland, dat hij overnam uit het bekende „Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden" van de hand van A. J. van der Aa, da terend uit 1884 met twee mooie il lustraties van het dorpje aan de Grevelingen. nl. Gezicht op Sirjans land ten tijde dat Teeuwis Jacobs- zoon van der Have (1684-1702) schout van 's Heer Jansland was, en verder het bekende plaatje getekend in 1745, vertonende de Ned. Herv. Kerk te Sirjansland. De schrijver merkt verder op dat voor het opsporen van de gegevens in de rijksarchieven te Middelburg en te 's Gravenhage, on der meer geraadpleegd zijn de doop trouw- en begraafboeken van alle mogelijke dorpen op Schouwen-Dui- veland, zomede die te Sommelsdijk en te Oude Tonge. Hela.as viel de volledigheid van de gemeldde ar chiefbescheiden op vele plaatsen te gen, waardoor het onderzoek vaak bemoeilijkt werd. Veel wetenswaar digheden gaven de gerechtsrollen van 's Heer Jansland over de jaren 1631-1797. Verder geeft de schrijver, tegen over bladzijde 17 van de Genealogie nog een stukje van recente datum verlucht met een foto uit omstreeks 1900 getiteld: „Sirjansland vanaf de zeedijk gezien" en vermeldende het verdwijnen van het uit het jaar 1500 daterende kerkje van Sirjansland, dat bestaan heeft uit een schip en een koor met drievoudige sluiting. Op het dak een vierkant torentje (met moderne klok) de oude klok werd in 1507 gegoten, en is in de 19e eeuw verkocht. De schrijver be treurt de afbraak van het door de watersnood geteiserde kerkje, enkel omdat het Rampenfonds tegen res tauratie gekant was, ondanks aan drang van vele inwoners van Sir jansland en van Monumentenzorg, de rijksdienst, die graag het oude ge bouwtje had willen behouden. Zelfs de preekstoel met koperen blaker, zandloperhouder en doopbekkenhou der die de Sirjanslanders zo graag in het nieuwe kerkje als herinnering aan het oude hadden willen ge plaatst zien, moest het veld ruimen, en ging naar de in restauratie zijnde Herv. Kerk te Capelle aan den IJssel „Met het verdwijnen van dit oude kerkje waarin volgens de doopboe ken van 1660 tot 1900 meer dan 300 naamdragers Van der Have allen be horende tot dezelfde stam, werden gedoopt, velen hunner kerkelijke belijdenis deden, zijn getrouwd en of kerkelijke funkties hebben b'e- kieed, zijn de zichtbare herinnerin gen aan ons geslacht vervaagd", al dus de schrijver. Zij die de oude preekstoel van de kerk te Sirjansland nog willen zien moeten niet naar de kerk daar maar naar Capelle aan den IJssel. Dit dankzij de beslissing van anderen dan Sirjanslanders. Verder volgen in deze uitzonderlijke mooie genealogie ontelbare naamdragers v. d. Have, verlucht met tal van portretten, bv. de drie generaties burgemeesters Van der Have, die Ooster- en Sir jansland hebben bestuurd. Dc eerste, Adriaan Job'sz. van dor Have (1825-1895) was van 1 septem ber 1853 tol 1 september 1895 burge meester van genuemde plaatsen. De tweede Jan Cornells van der Have, (1856-1925) was burgervader van Ooster- en Sirjansland van 14 no vember 1895 tot 23 december 1925, en de derde, Adriaan Cornelis van der Have (Jobszoon) 1886-1852) was burgemeester van 1 maart 1926 tot 25 mei 1952. Verder komen zo goed als alle geslachten Van der 1-lave, die nog te Oosterland wqnen, of ge woond hebben en zijn overlèdcn, in de meest uitgebreide zin in het boek voor. We noemen o.rn. hot geslacht van wijlen Frans van der Have. waarvan wijlen Jacobus van der Ha ve. wonende destijds aan de Nieuwe weg, afstamde. Verder de uitgebrei de familie van wijlen Teun van der Have, wiens zonen: Daan, Marien. Leen, Frans en talrijke dochters, door oudere dorpsgenoten nog wel /.uilen worden herinnerd. Dan het geslacht, van Dingcman van der Ha- op cie Molenweg, en diens broer Ja cob van der Have. Verder het ge slacht van Dlngenis van der Haven, waarvan o.rn. de onlangs overleden SPORT VOETBAL Eduard J, van der Haven een ul- staipeling is, en nog velen meel zijn in het boek te vinden. Het zou te ver voévej} nog meer te schrijven over dit onvolprezen werk van de vele naamdragers Van der Have. en ook Van der Haven (zie boven) wat slechts een vroeger veel voorkomen de schrijffout was, en ook van de talloze aanverwanten die deze naam van moederzijde hebben. Voor hen allen, en ook voor vele buitenstaan ders. is deze genealogie een kostbaar bezit Het is een onzegbaar grote ver dienste van de schrijver, de heer C. L. van Es van der Have te Putters- hoek, dat liij dit grote werk voor zijn geslacht heeft willen verrichten. Velschillende geslachten zullen de Van der Have's ongetwijfeld benij den omdat ze zo'n mooie genealogie van hun geslacht ryk rijn. Volledig heidshalve zy nog vermeld dat ach ter in het boek nog een door de schrijver op keurige wijze getekende stamboom voorkomt, in een formaat van 11-140 cm. Alleen het teken werk hiervan bewijst een buitenge wone nauwkeurigheid. Oosterland L. A. Capelle Na drie avonden camping voetbal valt het nog met geen mogelijkheid te voorspellen welke twee teams er zaterdagavond te Renesse in de fi nale tegenover elkaar zullen komen te staan. Dinsdagavond kon nog eens dui delijk vastgesteld worden dat het krachtsverschil tussen de teams dit jaar bijzonder klein is. Bona Fide en Bremhoeve speelden met 0-0 tegen elkaar gelijk terwijl de Wilhelminahoeve en de Oase met 1-1 de puntjes deelden. Transparant won met 1-0 van De Wijde Bliek, terwijl de kampioen van het vorige jaar Schouwen met dezelfde cijfers de baas bleef over de kombinatie Duinhoeve Karavaan. Woensdagavond kwamen Schou wen en Internationaal niet aan het scoren van doelpunten toe. Brem hoeve behield een goede kans op de finale door een 2-0 zege op De Wijde BJikc. De Duinhoeve/Karavaan boekte een verrassende 1-0 zege op de Oase. terwijl Bona Fide met 2-0 de baas bleef over de Julianahoeve. De stand De stand ziet er momenteel als Bona Fide 2 1 1 0 2-0 3 Transparent 2 1 0 1 1-2 2 Julianahoeve 2 1 0 1 1-2 2 De Wijde Bliek 3 0 0 3 0-4 0 volgt uit: poule I: Wilhelminahoeve 2 1 1 0 2-1 3 Schouwen 2 1 1 0 1-0 3 Oase 3 1 1 1 2-2 3 Duinhoeve/Karav. 3 1 0 2 1-2 2 Internationaal 2 0 1 1 0-1 1 poule II: Bremhoeve 3 2 1 0 4-0 5 Heden (donderdagavond) worden de volgende wedstrijden gespeeld: Bona Fide-Transparcnt; ïnternatio- naal-Duinhoeve/karav.; Julianahoc- ve-Bremhoeve en Wilhelminahoeve- Schouwen. Ook op het sportpark Van Zuijen te Burgh wordt door de campings een spannende strijd geleverd voor een plaats in de finale. In poule. A eindigden de woensdagavond ge speelde wedstrijden tussen Duinrand -Eikendal en Ginsterveld-Duinhoeve beide in een doelpuntloos gelijkspel. In poule B kwamen Duinoord en To rentje tot een 1-1 puntenverdeling, terwijl Zeepe na met 1-0 te hebben achtergestaan met 2-1 van Bloms hoeve wist te winnen. Wielewaal en Berkenhof hielden het op 'een doel puntloos gelijkspel. De stand in poule A: Ginsterveld 2 110 2-0 3 Duinhoeve 2 110 2-0 3 Duinrand 10 10 0-0 1 Eikendal 2 0 11 0-2 1 DFS 10 0 1 0-2 0 Poule B: Zeepe Wielewaal Duinoord Berkenhof Torentje Blomshoeve 2 2 0 0 2 110 2 0 2 0 2 0 20 0 2 0 11 2 0 0 2 7-3 3-0 1-1 0-0 3-6 1-5 Advertentie G EVRAAGD Voor de bezorging van dit blad zoeken wij nog een aantal tijdelijke krachten, ter vervanging van de vaste bezorgers tijdens hun vakantie. Minimum-leeftijd: 16 jaar. Aanmelden: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (t.a.v. de heer Van Loon), Janne- wekken 11, Zierikzee. Telefoon (01110) 2255. AMSTELVEEN. De Nederlandse kampioenschappen waterskiën zijn gehouden op de roeibaan van hei Amsterdamse Bos. Kampioen op het nummer slalom werd Jos Slot, hier in aktie. D.F.S. tegen oud-Feijenoordspelers Evenals vorig jaar, toen deze wed strijd een groot sukses werd, gaat DFS het op het sportpark Van Zuil en aan dc Leliëndaleweg te Burgh opnemen tegen een elftal samenge steld uit Oud-Feijenoord spelers. Zaterdagmiddag a.s. te 15.00 uur zal DFS het tegen de Rotterdammers gaan opnemen. Bij de Oud-Feijenoord spelers is reeds het medespelen van o.m. Frans Bouwmeester, Rinus Bennaars, Cor Veldhoen, Frans v. d. Heijde (nog steeds aktief bij het naar de ere di visie gepromoveerde Exelsior) Henk Schouten en H. v. d. Heide gekend. Hoewel noeg niet geheel definitief zal waarschijnlijk ook J. Boskamp deze middag in het elftal van Oud- Heijenoord meespelen. Eevenals jorig jaar heeft het bestuur van DFS gemeend de helft van de opbrengst van dzee wedstrijd voor een goed doel te be steden. Deze maal is gedacht aan het reddingswezen dat dit jaar haar 150- jarig bestaan herdenkt. De aftrap zal worden verricht door de enige vrouwelijke opstap- ster in ons land mevr. C. v. d. Ha ven-Ei kelerib'oom. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De „stroomgroep stop kalkar" heeft een eigen folder uitgegeven over de snelle kweekre actor bij Kalkar in West-Duitsland als antwoord op de folder, die de ge zamenlijke electriciteitsbedrijven in ons land dezer dagen in vier miljoen exemplaren hebben verzonden. De stroomgroep zal „in een bliksemac tie twee miljoen van. haar folders over het land verspreiden". Op zaterdag- 20 juli te Bruinisse In het kader van de visserijdagen brengt a.s. zaterdag 20 juli de Rotter damse eredivisieclub Sparta traditiegetrouw een bezoek aan Bruinisse voor het spelen van een voetbalwedstrijd op het sportpark van Bruse Boys. Voor de rood-witte Rotterdammers betekent het de eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe seizoen, waarbij als tegenpartij de Schiedamse amateur eerste klasser, vorig seizoen kampioen van het distrikt West II, Hermes D.V.S. zal fungeren. Van de oude kern zullen voor Sparta in het veld komen: Pim Does burg, Hans Venneker, Bert Jansen, Nol Heijerman. Jan v. d. Veen, Visser, Van de Munnik, Michielsen, Meut- stege, Walbeek, Joop Mom en Van Staveren. Verder zullen voor Sparta de nieuwe aanwinsten in het veld komen. Dit zijn de 21-jarige Deen Arne Skipper een rechterspits-speler die van dezelfde club „KÖge" afkom stig is als de thans voor Feyenoord spelende Jörgen Kristensen. Verder heeft Sparta Noud van Es- donk (PSV) aangetrokken, Frank Weerdenburg van de amateur eerste klasser Gouda en Salfischberger van de F.C. den Bosch. Proef In deze wedstrijd gaan de Sparta- spelers een eerste proef afleggen om een vaste plaats in het team voor het komende seizoen te verwerven. Voor Hermes D.V.S. komen o.m. fn het veld: Leiën, Jager, v. d. Berg, Kommeijs. Langeweg, Hogeveen, Van 103. Hoe Eric het ook bekijkt, voor dc dwaze toestand waarin hij verkeert, kan hij geen uit weg vinden. Dc duisternis biedt dc enige mo gelijkheid voor een vlucht, maar op het erf rond de toren wemelt hot van krijgers en te gen de tijd dat zij het zoeken hebben opge geven, zal hot wel dag zijn en is de kans om zich bij zijn mannen te voegen, verkeken. Echter, zolang niemand daar beneden op het idee komt om cons een kijkje op de torentrans te nomen, is de Noorman betrekkelijk veilig on door dit idee gerustgesteld neemt Eric zijn vreemde schuilplaats wat nader in ogen schouw. Zijn vermoeden, dat zich ergens op de trans een toegang tot de ruimte onder het dak bevindt, wordt bevestigd als hij even la ter een handig in het strodak verborgen luik ontdekt. Zeer verheugd met deze vondst wil hij zijn onderzoek voortzetten, maar op dot moment dringt uit een der kamers beneden hem, een gemompel tot hem door en als Eric Morcar's stem herkent, vergeet hij voor een ogenblik zijn ontdekking en luistert aandach tig. Dank zij 's graven omvangrijk stemgeluid kan Eric Mo rear vrij duidelijk horen aankon digen dat de prinses naar oen verblijfplaats gebracht zal worden, waar zij geen last meer zal ondervinden van alleenlopende Noorman nen en ander gespuis. Helaas kan Eric niet verstaan wat de prinses eensklaps heftig ant woordt. maar graaf Morcar verklaart luidop en klagelijk dat het allemaal om haar bestwil is en het wel in orde komt als Bryan gevon den is. „En wat die idiote Viking betreft, wees gerust, die is inmiddels door mijn krijgers ge vonden en zonder verwijl gedood. Een ge smoorde uitroep van dc prinses is het. ant woordt. Boven op de toren lacht Eric grimmig. Met deze leugen heeft Morcar misschien de prin ses alle hoop ontnomen, maar zijn eigen on zekerheid kan hij niet wegpraten. Sommige idiote Vikings beschikken over een uitermate taai loven. Welgemoed opent de Noorman het dakluik en voor alle zekerheid het zwaard ge reed houdende stapt hij dc duistere ruimte binnen. Hier bevindt zich alles om een even tuele belegering van de toren krachtdadig het hoofd tc bieden. Tientallen zware bogen, hon derden pijlen, ijzeren ketels voor pek, grote ronde stenen om belegeraars moe te bekoge len. wel graaf Morcar kan het hier. voorzien van dc nodige proviand, een fikse tijd uit houden. Tastend on schuifelend zet Eric zijn onderzoek voort, doch wat hij heimelijk hoopte te zullen vinden, oen vluchttrap, is er niet. Hij is reeds weer op de terugweg, als eens klaps buiten op do omloop een plank kraakt. Snel haast de Noorman zich naar de uitgang en hij is nauwelijks naar buiten getreden, of een krijger verschijnt op de hoek van de trans. Schielijk wil de Noorman terugduiken in het luik, maar do wapenknecht heeft het hoofd al omgewend. Een moment staart de man star van ongeloof, hem «aan. Dan slaakt hij een luide alarmkreet, draait zich om en rent schreeuwend terug naar de trap. Duppen, Riedijk, Cornaat, Van de Voort en Bakkes. Met de leiding van deze wedstrijd is belast de bekende eredivisie- scheidsrechter Joop Vervoort. Deze wedstrijd, aanvang 18.30 uur, is voor de voetballiefhebbers op Schouwen-Duiveland weer eens een mooie gelegenheid om een eredivi- sieklub aan het werk te zien. Even als in de voorgaande jaren wordt er weer een grote belangstelling ver wacht, reden waarom het aanbeve ling verdient tijdig op het sportter rein aanwezig te zijn. DUIVENSPORT P.V. «De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. ..De Reisduif" te St. Philipsland vanaf St. Ghislain. In konkours waren 294 duiven. Ze werden met een oostenwind gelost om 9.50 uur. De afstand bedroeg 207 km. M. Fonteijne 1, 25, 28, 31; J. Ver wijs en Zn. 2; 3, 7, 8, 23, 26. 33, 51, 57; A. Verwijs 4, 30, 32, 42, 59! Iz. Vermeij 5, 6, 9. 16. 20, 34, 36, 47, 48, 49. 50, 56, 63; J. Zuid weg 10, 15, 40, 43, 58, 62; L. Reijngoudt 11, 12, 14, 18, 21, 27. 35. 45; Jac. Geense 13, 52, 66, 71; K. Reijngoudt 17, 2.9, 41; Gebr. Fonteijne 19. 22, 46; J. C. Verwijs 24, 74; J. Smits 37. 38, 73; Joh. Quist 39, 67. 70; W. Deurkens 44. 60; M. Meijer 53. 61, 68, 69; Kr. Reijngoudt 54, 55; Jos. Noorthock 64; K. dc Frel 65; A. 5, Hooglander 72. Uitslag wedvlucht Ruffec. In kon kours waren 101 duiven. Ze werden met noordwestenwind gelosl om 5.40 uur. De afstand bedroeg 687 km. De snelheid van de eerste duif was 1091.63 m m. De snelheid van de laatste duif was 896.92 m/m. Aan komst eerste duif 16.09.00 en van de laatste duif 18.25.53. J. Verwijs en Zn. I. II; F. den Braber 2; D. Hage 3. 5. 13. 26. Iz. Reijngoudt 4. 9; A. v. d. Est 6. 18; M. Geuze 7. 10. 20, 22; J. C. Verwijs 8. 19; Kr. Reijngoudf 12, 15; Iz. Vermeij 14 21; W v. Dommelen 16; W. Neele 17. Th. Bakker 23; Gebr. Fonteijne 24; Joh. Quist 25. Uitslag wedvlucht St. Quentin. Afstand 207 km. Gelost 9.50 uur. K. Reijngoudt 1. 2. 6; Joh. Quist 3; Gebr. Fonteijne 4. 7; J. Verwijs en Zn. 5. P.V. „Dc Reisduif". Brouwershaven Wedvlucht ..Dc Reisduif" op 6 juli jl. vanaf St. Ghislain. Afstand 143 I'm. jonge duiven. G. Flikweert 1.2, 4, 5; H. Slager 3, 19. 11. 15. 16. 20. 21. 27. 29, 31. 32, 33, 34. 35. 36. 37. 38. 40: Comb. Wcsdorp 6, 12. 13. 17. 25, 26. 28. 22; A. Romijn 7, 23, 30. 39; A. de Wilde 8. 9. 24; J. M. Kloet 14, 18; A. J. Flikweert 19. UTRECHT. In een brief aan mi nister Van der Stoel (buitenlandse zaken) hebben groeperingen in ons land de bewindsman gevraagd de eis te ondersteunen tot vrijlating van twee ernstige zieke Griekse gevan genen, Petros Stangos en Christos Bistis, die in maart tijdens een raz zia in Gx*iekenland zijn opgepakt we gens hun deelname aan het studen- tenverzet in november 1973. Petros Stangos zou al drie weken in coma liggen. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water speurt al enkele weken naar een tot vakantieschip omgebouwde motortjalk, die uit het water van de Zeeburgerkade in Amsterdam is verdwenen. Een dergelijk schip heeft een waarde van meer dan 50.000 gulden, SCHIPHOL. De touroperator Neckermann heeft besloten de vijf reizen naar Cyprus, die voor dit sei zoen nog op het programma stonden gezien de siituatie op het eiland, niet uit te voeren. Aan de ongeveer 150 vakantiegangers, die voor deze rei zen hadden geboekt, zal een andere bestemming worden aangeboden. Het programma voor de uitgifte van bijzondere postzegels in het jaar 1975 is als volgt samengesteld: Februari: Een gekombineerde uit giften waarin resp. aandacht zal worden geschonken aan: het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam; het 300-jarig bestaan van de Portugees-Israëlitische synagoge te Amsterdam; het 400-jarig bestaan van de Rijks Universiteit te Leiden alsmede 400 jaar universitair onderwijs in Nederland. April: De Zomerpostzegels, gewijd aan Monumentenjaar 1975. Mei: Een gekombineerde uitgifte waarin resp. aandacht zal worden geschonken aan: bevrijding uit gevangenschap en onderdrukking; de honderdste geboortedag van Albert Schweitzer; het 100-jarig bestaan van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland- Koninklijke N ederlandsche Post- vaart N.V. Juli: Een internationale serie" waarin aandacht zal worden ge schonken aan Het jaar van de vrouw 1975" en aan het honderdja rig bestaan van de „Convention du Mètre". Oktober. Uitgifte van één of meer zegels, gewijd aan nog nader te kie zen PTT-onderwerpen. November: Kinderpostzegels. Over de juiste data van de uit giften, de verkooptijdvakken e.d. zullen te zijner tijd nog nadere be kendmakingen volgen. SCHEEPVAART Acmaea, 17-7 te Hamburg. MARKTBERICHTEN Start van de bloeinbollenveilingen Voor de bloembollen is het vcl- lingseizoen weer van start gegaan. Voor de eerste veiling, gehouden door H.B.G. tc Lisse. was de belang stelling zowel als de aanvoer groot, maar de prezen waren bepaald niet om over naar huis te schryvcn. Dc vooruitzichten voor het ko mende seizoen zag directeur C. J. Segers dan ook weinig rooskleurig, met name voor de tulpen, narcissen, croeussen en irissen. Toch bleek dat voor een goed klaargemaakte partij, zelfs van een soort als Apeldoorn( die over-gepro- dueeerd wordt) nog een behoorlijke prijs kan worden gemaakt. Vanaf heden is het weer de hole week veilen, zowel van leverbaar als van plan- cn telgoed. Dc aanvoer op dc Vrije Bloemen veiling H.B.G. Ie Lisse is. zoals ge bruikelijk om deze tijd van het jaar, niet bijzonder groot. Door het koele weer blijven de bloemenprijzen vrij wel op peil. SAIGON. Strijdkrachten van de Vietcong hebben dinsdag 110 bur gers, onder wie ook kinderen, ont voerd naar achter de communisti sche linies, zo is door een woord voerder van de regering in Saigon meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5